fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 109 831
88 online
46 121 VIPy

Zmiana standardów na Olimpiadzie czyli dylemat w świecie sportu

Igrzyska Olimpijskie właśnie odświeżyły swoje podejście do tematu rywalizacji na rzecz podejścia równościowego, wycofując testy płci. Dzięki temu osoby hermafrodytyczne, oraz osoby o innej tożsamości płciowej (przechodzące przez zmianę płci) mogą walczyć o medal w odpowiednich kategoriach.

Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił testy płci na Igrzyska Olimpijskie w 2018, a być może na stałe

W lipcu 2015 r. Sąd Arbitrażowy ds. Sportu zawiesił przepis opublikowany przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), który ustalał maksymalnie dopuszczalne poziomy testosteronu dla żeńskich zawodniczek. Zgodnie z zawieszoną regułą, maksymalny limit dla kobiet w międzynarodowych imprezach lekkoatletycznych stanowił 10 nanomoli testosteronu na litr krwi. Sąd ds. Sportu stwierdził jednak, że aktualnie dostępne dane łączące testosteron z podniesieniem osiągów sportowych u kobiet wymaga większej ilości dowodów.

Testosteron jest głównym męskim hormonem płciowym

W swojej 161-stronicowej decyzji panel arbitrażowy, który składa się raczej z prawników, a nie z naukowców, opisał, że „obecnie nie ma wystarczających dowodów na stopień przewagi jaką mogą posiadać kobiety hiperandrogeniczne nad nie-hiperandrogenicznymi”.

Decyzja okazała się sukcesem min. dla indyjskiej sprinterki Dutee Chand, wykluczonej ze współzawodnictwa ze względu na wysoki poziomy testosteronu.

W myśl tymczasowej decyzji arbitrażowej, IAAF musi przedstawić dowody nie później niż w ciągu najbliższego miesiąca, aby uzasadnić przywrócenie reguły, w przeciwnym razie zniknie ona na dobre. Biorąc pod uwagę tendencje społeczne w odniesieniu do tożsamości płci, można spodziewać się, że przyjęta zostanie nowa reguła. W lutym Międzynarodowy Komitet Olimpijski zgodził się zaprzestać regulowania naturalnych poziomów testosteronu u kobiet, dopóki sprawa IAAF nie zostanie rozwiązana.

Warto wspomnieć o głośnej sprawie południowoafrykańskiej lekkoatletki Caster Semenya, która zdobyła złoty medal w biegu na 800-metrów kobiet na Igrzyskach w Rio. Uważa się, że u światowej klasy biegaczki występuje stan interseksualny (hermafrodytyzm) odnoszący się do osób z narządami płciowymi, a nawet tylko cechami charakterystycznymi, przypominającymi zarówno osobnika płci męskiej jak i żeńskiej.

Taki stan Semenyy powoduje, że jej organizm produkuje dużo większą ilość testosteronu (hiperandrogenizm) niż większość kobiet. To rodzi pytania, czy dzięki temu posiada niesłuszną przewagę biologiczną nad rywalkami.

Według Sports Illustrated, Semenya mogła stosować wcześniej leki w celu zahamowania jej wysokiego poziomu testosteronu przed zmianą reguł, teraz powróciła do dawnej formy wyraźnie dominując nad konkurentkami. Wiele wskazuje na to, że domniemany stan hiperandrogenny, w którym organizm wytwarza wyższe poziomy hormonu może wpływać na budowanie większej masy mięśniowej i zwyczajnie pozwalać jej biegać szybciej.

Wiele badań zdaje się także potwierdzać od kilku lat zjawisko spadania poziomu testosteronu wśród mężczyzn wszystkich grup wiekowych. To także miało wpływ na decyzję komitetu.

Panowie jednak powinni zwrócić uwagę na niski poziom tego hormonu – może on przyczyniać się do raka prostaty i raka jąder, zaburzenia erekcji, gorszej masy mięśniowej, zmęczenia, bezsenności i problemów z pamięcią / koncentracją. O niskim testosteronie przeczytasz chociażby tutaj.

A co Ty o tym sądzisz? 🙂

 

(Visited 2 988 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Fila 27 lipca 2017 o 13:53

    Sądzę, że to niesprawiedliwe. Gołym okiem widać, że Semenya jest bardziej facetem. Ma żonę. Męski głos. Szkoda mi rywalek w zawodach…

    1. avatar Jarmush 27 lipca 2017 o 13:55

      zawody to od zawsze matrix, uważam, że każdy ma prawo startować w matrixie, gdy przychodzi mu na to ochota. Jest wolna wola, a rywalizacja w założeniu jest macką matrixu, oni bardzo chcą żebyśmy oceniali, porównywali się, cierpieli z powodu absurdalnych wyników. Moja propozycja jest taka, żeby w tych samych zawodach brali udział ludzie w dowolnym wieku (nie mogą) w dowolnych płciach,o dowolnej wadze, i żeby mogły też rywalizować konie, jaszczurki i żółwie. Takie są moje najszczersze postulaty. Kamienie też mają minimalną świadomość, więc kamienie też.

      1. avatar Fila 27 lipca 2017 o 22:58

        Pepsi, wspaniała propozycja zabawy w zawody 🙂 ja to od zawsze nie lubiłam rywalizacji, po prostu nie czułam tego. Moja ocena tekstu była z poziomu reguł matrixu jakby co:-)

        1. avatar jknkjnknknj 13 sierpnia 2018 o 03:15

          To niech ten Afrykańczyk rywalizuje z mężczyznami, bo z kobietami nie istniał gdy musiał zbić poziom testosteronu do poziomu występującego u kobiet – taki to „światowej sławy biegacz”. Chyba, że ma się na myśli sławę, która nie wynika z uczciwej rywalizacji a bierze się własnie z nieuczciwości. W przypadku takich osób (czy „astmatyczek”, głównie norweskich) wyczynowy sport powinien być zamknięty dla nich i tyle.

  2. avatar edyta13 27 lipca 2017 o 17:45

    Pepsi a możesz wpis jak jednak znaleźć miłość nie szukając jej ? Zerowac sie słuchać siebie? Z mojego doświadczenia nic nie wynika – każdy związek inny, przyczyny rozpadu inne … Tylko ja je łącze 🙂 nie jestem na etapie robienia dramatu z tego, jednak nie chce żyć sama. Ogólnie to super blog:) odkryte miesiąc temu polecany znajomym

    1. avatar Jarmush 27 lipca 2017 o 22:31

      <3

  3. avatar edyta13 28 lipca 2017 o 04:45

    Napiszesz Pepsi?;)

    1. avatar Emanuela Urtica 28 lipca 2017 o 06:02

      Napiszemy. 🙂

  4. avatar edyta13 28 lipca 2017 o 10:25

    Ale fajnie 🙂

  5. avatar grzegorzadam 29 lipca 2017 o 04:47

    Międzynarodowy Komitet Olimpijski zawiesił testy płci na Igrzyska Olimpijskie w 2018, a być może na stałe”

    tEn świat schodzi na psy..

    1. avatar Zija 30 lipca 2017 o 10:36

      Psy by się obraziły;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum