fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 655 546
109 online
46 324 VIPy

Z czego czerpie wapń szympans po okresie laktacji matki? Podbiera mleko?

I, że jest absolutnie konieczne dla mocnych zębów i kości?

Ta idea jest do tego stopnia głęboko zakorzeniona w naszej kulturze, że większość ludzi w ogóle nie ma potrzeby jej kwestionować. Jednak jakby zupełnie z laicka się zastanowić, tak po prostu z chłopska, to widać, że człowiek nie mógł zostać tak spreparowany, aby nie mógł żyć bez podbierania mleka w dorosłym życiu innym ssakom, albo własnemu gatunkowi.

Odwrócenie się od tej abstrakcyjnej wizji, i w zgodzie z naturalnym zachowaniem innych ssaków, zaprzestać picia mleka po okresie niemowlęcym czy wczesnoprzedszkolnym wydaje się bardziej rozsądne.

Zapytajmy przemysłu mleczarskiego z czego czerpie wapń szympans po okresie laktacji jego matki, czy też kot, krowa albo owca?

Czy natura przewidziała dla ssaków od pewnego momentu korzystanie z mleka cudzego, czy nawet własnego? Nie, nie przewidziała tego natura. Raczej nie było takich planów.

Zacznijmy od podstaw:

Co to właściwie jest wapń i co robi w organizmie stanowiąc od 1.5 do 2% twojej masy ciała?

Prawie cały wapń, który jest makro minerałem, siedzi w twoich kościach (około 98%). 1% usadowił się w zębiskach, a pozostały procent ulokował się w okolicach innych komórek twojego ciała.

Rola wapnia w organizmie

I chociaż rolę wapnia najbardziej sobie uświadamiamy jako zdrowie naszych kości, to w rzeczywistości wapń jest zaangażowany w bardzo wiele innych funkcji organizmu, w tym w skurcze mięśni i regulację pracy serca, przewodnictwa nerwowego, komunikacji komórkowej, krzepnięcia krwi i regulacji enzymów, to tylko kilka z nich.

Na tej podstawie łatwo wyciągnąć wniosek i nie da się ukryć, że potrzebujemy odpowiednich ilości wapnia, aby zachować zdrowie.

Jednak czy na pewno ma to być powszechnie zalecane 2 do 4 porcji nabiału dziennie?

I czyjego nabiału? Ludzkiego?

Nie wchodząc w szczegóły, powiedzmy sobie, że wpływ przemysłu mleczarskiego z jego doskonałymi reklamami jest psychicznie genialny.

Kampania amerykańska „mam mleko” jest jedną z najbardziej udanych, długofalowych kampanii reklamowych wszech czasów. Kiedyś w Polsce niezależny Linda Bogusław przemawiał do młodzieży i starszych dzieci, aby piły mleko to będą spoko jak on. Kajah też piła mleko dla szkół.

Jakby trochę pogrzebać w statystykach okaże się, że w krajach o najwyższym wskaźniku spożycia mleka jest również najwyższy wskaźnik zachorowalności na osteoporozę. W ten sposób na drodze prostej inwersji możemy powiedzieć: narody, które żłopią najwięcej mleka mają największą zachorowalność na osteoporozę.

O ile w ogóle ta choroba występuje tak często, bo to też jest niezłe yyy… marketingowe zagranie. Urządzenia do badania gęstości kości są drogie, a badania często „darmowe” dla pań nierokujących. Oczywiście ktoś za to płaci, podobnie, jak ktoś jednak musi zarobić na te pięćsetki.

Żeby nie było

Jestem zwolenniczką pomagania wszystkim ludziom, i zdecydowanie bardziej niż teraz. To podnosi poczucie zadowolenia w społeczeństwie, a to z kolei odczuwamy wszyscy. Wędka nie sprawdza się zawsze, ba, wędka nie sprawdza się u większości. Jakby się sprawdzała, większość nie potrzebowała by zapomóg. Działaliby.

Wapno a wapń

W Polsce często na wapń mówi się wapno. To jedno i to samo.

Na alergię przepisywane jest wapno (wapń), ponieważ jedną z możliwych przyczyn reakcji alergicznych jest brak wapnia w organizmie.

Zonk

Konsekwentnie tropiąc dane, można łatwo natknąć się na opracowania badaczy, którzy znaleźli bezpośrednią korelację pomiędzy spożyciem białka zwierzęcego, a utratą yyy… masy kostnej.

Proszę tylko, abyśmy nie wyciągali przedwcześnie żadnych wniosków, na podstawie tej korelacji, gdyż zdrowe kości to o wiele bardziej skomplikowana sprawa, jednak jakiś trop jest.

Tak jak w przypadku wszystkich substancji odżywczych, to nie jest tylko kwestia, ile masz wapnia w organizmie, ale raczej to, co twój organizm jest w stanie z tym zrobić.

Wydaje się więc, że to, co nas obecnie dotyczy, nie jest problemem niedoboru wapnia, ale jednak KŁOPOTLIWYM WCHŁANIANIEM WAPNIA.

Ciało ludzkie jest skomplikowane i dynamiczne, z systemami i substancjami działającymi synergistycznie, co oznacza, że nic się nie dzieje w izolacji. Nasze ciało stale stara się utrzymać stabilny poziom wapnia we krwi.

Jeśli jest zbyt zakwaszone:

  • ze względu na nadmiar białka zwierzęcego (uważka: izolat serwatki CFM, jedyne białko zwierzęce, które nie zakwasza ciała)
  • stres, wysokie spożycie napojów gazowanych,
  • lub jeszcze wielu innych zakwaszających powodów,

Wapń będzie wymywany z kości, aby buforować kwasowość dla pozostałej części organizmu.

W efekcie twoje kości, a nawet zęby działają jako swego rodzaju „bank mineralny”

Istnieje wiele czynników, diety i stylu życia, które hamują lub promują wchłanianie wapnia.

Z czym przyjmować wapń?

  • z magnezem (magnez wypłukuje wapń z moczem, wapń i magnez to antagoniści)
  • z witaminą D3 w protokole z witaminą K2. (chodzi przede wszystkim o witaminę K2, która zarządza gospodarką wapnia)

Do hamujących wchłanianie wapnia należą:

  • kofeina,
  • napoje gazowane,
  • generalnie fosforany zawarte w konserwowanej żywności i właśnie napojach gazowanych,
  • leki moczopędne,
  • nadmierne spożycie białka zwierzęcego,
  • alko,
  • fajki i inne używki,
  • a także nadmiar soli
  • oraz to, co jest stosunkowo niewygodne dla wegan i witarian, czyli szczawiany, które znajdują się w niektórych warzywach, np. szczawiu, botwinie, rabarbarze

Wiele z tych substancji ma wysoką zawartość kwasu fosforowego (w mleku białko zwierzęca kazeina ma dużą zawartość kwasu fosforowego), lub innych kwasów burzących równowagę wapniową w naszych organizmach.

Dodatkowo, oprócz substancji utrudniających absorpcję wapnia z pokarmów, nawet w wapń bardzo bogatych, czy też wypłukujących wapń z naszych magazynów kostnych, dołączają się inne czynniki, które muszą być spełnione, aby wapń z pożywienia zechciał się wchłonąć.

Przede wszystkim należą do nich wspomniane witaminy D, K2, magnez, zdrowe funkcjonowanie hormonów przytarczycowych, a także hormon kalcytonina.

Sytuacja jest jeszcze bardziej skomplikowana przez fakt, że witamina D jest rozpuszczalna w tłuszczach substancji odżywczych, co oznacza, że wapń w produktów beztłuszczowych jest trudniejszy do wchłonięcia.

Produkty bogate w wapń

  • Wiele warzyw liściastych jest doskonałym źródłem wapnia, szczególnie jarmuż i gorczyca.
  • Istnieje kilka warzyw w tym szpinak, które są doskonałym źródłem wapnia, jednak należy je gotować w celu zwiększenia biodostępności wapnia (z uwagi na obecność kwasu szczawiowego).
  • Wiele roślin strączkowych jest również doskonałym źródłem, w tym soja (oczywiście najlepiej fermentowana) fasola adzuki, groch i fasola pinto.
  • Warzywa, takie jak Morze Hijiki, nori, kombu, wakame i algi są również doskonałym źródłem.
  • Inne pokarmy, które zawierają wapń zawierają orzechy brazylijskie, migdały, orzechy laskowe, niektóre suszone owoce, takie jak morele.
  • Sporo wapnia mają figi i kiwi.

Natomiast mięso tak czy siak wapniowi w kościach twoich nie sprzyja

Wiele osób decyduje się na uzupełnienie diety w wapń, choć moim zdaniem to znowu mniejsze skupienie się na jakości, a większe na ilości.

Jeśli w twojej dicie nie ma nabiału, suplementując magnez, raczej należy dobrać wapń, jednak nie popadając w paranoję, że kość 70 latki ma mieć taką samą gęstość, jak kość wzorcowa 30 latki. Wręcz przeciwnie, pewna elastyczność kości zmniejszy jej kruchość.

Można powiedzieć, że kwestia zrozumienia istoty mleka dla naszego pozornego, czy jak inni twierdzą jedynie słusznego dobra jest skomplikowana, a debata nad mleka rzekomo korzyściami dla zdrowia, a jego faktycznymi skutkami prawdopodobnie nie będzie zakończona w najbliższym czasie.

Podczas gdy mleko jest doskonałym źródłem wapnia, to staje się coraz bardziej jasne, że rośnie liczba potencjalnych problemów związanych ze spożyciem mleka i przetworów mlecznych, a przecież nawet nie dotknęliśmy faktu, że około 70% ludzi na świecie żyje z nietolerancją laktozy i że jest to jeden z najbardziej powszechnych alergenów pokarmowych świata. Kolejnym, uczulenie na kazeinę.

Z drugiej strony są jeszcze inne niezależne czynniki, które ograniczają wchłanianie wapnia z pożywienia:

Człowiek jest w stanie maksymalnie wchłonąć tylko POŁOWĘ wapnia zjedzonego wraz z pożywieniem, a z wiekiem ta zdolność jeszcze dodatkowo się ZMNIEJSZA.

Przykładowo kobiety po menopauzie przyswajają TYLKO KILKA PROCENT wapnia z pożywienia. Uuuuu.

Najwięcej wapnia organizm traci z powodu sodu, więc wydaje się, że unikanie solenia potraw pozwoli ci więcej wapnia z pokarmu przejąć. Lecz z tym też nie należy przesadzać, bo nie jedząc odpowiednią ilość potasu, wkrótce są tworzone w komórkach sodki zamiast potasków i za chwilę maszyneria doznaje odwodnienia zarówno z braku potasu, jak i sodu.

Dochodzi, też do swoistego paradoksu, że zarówno białko zwierzęce obecne w dietach wszystkożerców, jak i szczawiany w diecie roślinożerców ograniczają wchłanianie wapnia.

przypominam

Suplementując się wapniem, wapń musi iść w parze z magnezem, oczywiście musisz zapewnić sobie zarówno witaminę D3, jak i K2.

Co więc robi taki szympans, po okresie laktacji swojej matki?

Nie pije mleka i ma nadal mocne kości i stawy, chociaż głównie na zielonym leci.

Zawartość wapnia w 100g:

  • Mleko w proszku odtłuszczone 1270 mg
  • Ser parmezan 1100 mg
  • Szproty 800-1000 mg
  • Mleko pełne w proszku 950 mg
  • Ser żółty 700-900 mg
  • Bryndza 500 mg
  • Sardynki w oleju 400-500 mg
  • Mleko skondensowane 380 mg
  • Chudy jogurt, kwaśne mleko 140-180 mg
  • Mleko odtłuszczone 110-130 mg
  • Chudy twaróg, ser homogenizowany 100 mg
  • Ser sojowy tofu 100 mg
  • Figi suszone 280 mg
  • Migdały 250 mg
  • Orzechy laskowe 220 mg
  • Szpinak gotowany 600 mg
  • Jarmuż 150 mg
  • Brokuły 100 mg
  • Kukurydza 100 mg
  • Natka pietruszki, rzeżucha 190 mg
  • Chleb razowy 65 mg
  • Ziarno sezamowe 785 mg
  • Seler 60 mg
  • Fasola 50 mg
  • Soja gotowana 75 mg
  • Zielony groszek 55 mg
  • Marchew 45 mg
  • Rzodkiew 35 mg
  • Jedno jajko 34 mg

RDA wapń

(zalecane niezbędne dzienne spożycie)

WiekFacetLaseczka
14–18 lat1,300 mg1,300 mg
19–50 lat1,000 mg1,000 mg
51–70 lat1,000 mg1,200 mg
>70+ lat1,200 mg1,200 mg

Bezwzględnie wapń jest potrzebny, ale jest to jak widać temat drażliwy, szczególnie dla miłośników serów.

owocek

(Visited 5 687 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Aneta D Falkiewicz 7 grudnia 2017 o 08:19

    Pepsi, miałam swego czasu niedobór strontu, ale 'znikł’ po zwiększeniu cynku i odtruciu 'zioła + zielone.’. Tudzież miałam też zmniejszoną gęstość kości (początki osteopenii?) i też 'znikło’ po ww odtruciu i wydupczeniu pasożytów. Wchłanialność wapnia ma też jakiś związek ze strontem? Coś tam czytałam u Siemioniowej, ale za bardzo nie umiałam się odnieść do swojej sytuacji, jako, że wszystko do jednego się sprowadza – wątroba.

    1. avatar grzegorzadam 10 grudnia 2017 o 08:51

      ”Stront wykazuje bardzo bliskie pokrewieństwo chemiczne z wapniem. Faktu tego dowiedziono w XIX wieku. W organizmie człowieka zachowuje się bardzo podobnie i ma zbliżone do wapnia właściwości, między innymi łagodzi stany zapalne (także w obrębie stawów) oraz reakcje alergiczne, wspomaga regenerację kości, zmniejsza wysięki i działa przeciwbakteryjnie. Stront poprawia również absorpcję wapnia i z reguły wpływa dodatnio na równowagę kośćca u zdrowego człowieka. Stront, na takiej samej zasadzie i z identyczną szybkością jak wapń, ulega wbudowaniu w komórki kości i zwiększa ich gęstość, zapobiegając rozwojowi osteopenii i osteoporozy oraz poprawiając stan kości w przebiegu tych chorób. Podawany w postaci chlorku, w stężeniu mniejszym niż 1%, nie jest substancją toksyczną. Przeciwnie – hamuje resorpcję kości i stymuluje tworzenie nowych komórek. Leczenie ranelinianem strontu skutkuje zwiększeniem gęstości kości i sprawia, że są one bardziej wytrzymałe. Stront ma też pozytywny wpływ na syntezę DNA i kolagenu kości. ”
      ekologia

    2. avatar grzegorzadam 10 grudnia 2017 o 08:52

      przy nadmiarach może być inaczej, jak zwykle.

  2. avatar Tubrzoza 7 grudnia 2017 o 11:20

    Wczoraj dostałam namiar na Pani bloga od mojej siostry, która jest nim zachwycona, można powiedzieć, że jest Pani wyznawczynią. Przeglądam go od wczoraj intensywnie i za zbója nadal nie wiem co powinno się jeść według zasad diety 811. Jak powinien być skomponowany taki posiłek, z czego powinien się składać. Weszłam w tag „Przepisy” ale tam są głównie napoje a ja szukam przepisów na danie główne, jedzone jako drugie w oknie. Czy takie wskazówki, jasne i czytelne są na Pani blogu?

    1. avatar Jarmush 7 grudnia 2017 o 15:50

      wejdź na witarianizm FAQ krok pierwszy i następne, wpisz w szukałkę na blogu 811, ale bardziej zacznij od zrozumienia idei tej diety, nie ma żadnych przepisów, je się surową żywność roślinną, czasem się ją blenduje po prostu. Najlepsze posiłki to maksymalnie 3 składniki, a najlepiej yyy … 1

      1. avatar Anja 7 grudnia 2017 o 18:19

        No jak to jeden? Banan i… banan? Zblendowac ze soba?

        1. avatar Jarmush 7 grudnia 2017 o 21:02

          niekoniecznie, np zjadasz kilo jabłek, albo blendujesz 5 BIO bananów (bardzo dojrzałych) mango i garść bio szpinaku, lub jarmuż

  3. avatar carolina 7 grudnia 2017 o 20:59

    mam pytanie Peps czy źle robię uświadamiając moje 3 letnie dziecko nt zabijania zwierząt ? staram się oczywiście to przekazać adekwatnie do wieku, tłumacze o śmierci i że jej nie ma bo dusza „leci do kosmosu” że umiera tylko ciało itp natomiast kiedy dziś przy babci troszkę mnie poniosło na temat warunków w jakich zwieerzeta są przetrzymywane a potem zabijane (przy dziecku) ją poniosło jeszcze bardziej… oszczedze sobie i Tobie przytaczania tego co usłyszałam … nie jemy miesa a syn widzi że ono ISTNIEJE wiec poczuwam się żeby tłumaczyć tak jak potrafie najlpeiej, zgadza sie ?
    dzieki za odpo

    1. avatar Jarmush 7 grudnia 2017 o 21:10

      sercem tłumacz,chociaż czasami dla dobra dziecka należy przybrać maskę

  4. avatar Noris 10 grudnia 2017 o 13:26

    Ostatnio dużo wiedzy chłonąłem od dr. Morse. Bardzo dużo mówi o tym, że nabiał jest najbardziej śluzo-twórczym pożywieniem i że bardzo zaburza działanie układu limfatycznego. Jakie jest Wasze zdanie w tej kwestii?

      1. avatar Noris 12 grudnia 2017 o 20:37

        Dziękuję za odpowiedź, zapoznam się z tym opracowaniem

  5. avatar Kasia 30 stycznia 2018 o 22:19

    Dziecko 1,5 roku dieta: warzywa, owoce, kasze, rośliny strączkowe, orkisz, mięso królik, suszone morele, daktyle, będę wprowadzać mleko kozie. Czy jest potrzebna suplementacja wapniem? Jeśli tak to jakim?

    1. avatar Jarmush 30 stycznia 2018 o 22:20

      a po co? bierze D3 z K2? a magnez ? a witaminę C?

  6. avatar Jagoda 13 września 2018 o 14:01

    Pepsi, na biorezonansie wyszedł mi niedobor wapnia. Dostałam zalecenia, aby go uzupełnić suplementami. A ty co radzisz? dodam, że nie jestem wiatarianką.

    1. avatar Jarmush 13 września 2018 o 16:56

      bierz cytrynian wapnia G&G,ale obowiązkowo z D3+k2 TiB oraz np. chlorkiem magnezu TiB (łyżeczka do szklanki z wodą i sokiem z cytryny), a jak masz tendencję do rozwolnień, to bierz z łyżeczką jabłaczanu TiB zamiast chlorku

  7. avatar Ankha 9 września 2021 o 15:10

    Pepsi, zaczęłam robić badania z powodu złego samopoczucia: bole stawów, zmęczenie, zawroty głowy. Zaczęłam od tarczycy, bo kiedyś miałam nadczynnosc. Teraz mam takie wyniki: tsh 0,934 (0, 27-4,2), ft3 2,6 (2,2 – 4,4), ft4 1,3 (0,93-1,7). Mam jeszcze wapn 9,7 (8,6 -10). Czekam na poziom D3. Zastanawiam się czy te wyniki plus samopoczucie może być że sobą powiązane czy drążyć dalej, tylko co jeszcze zbadać????

    1. avatar Pepsi Eliot 9 września 2021 o 15:57

      Nadczynności nie ma jeśli chodzi o wyniki, ale przydałoby się USG tarczycy. Masz jeszcze jakieś wyniki z tej listy? https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/8232/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania.html

      1. avatar Ankha 9 września 2021 o 16:15

        Właśnie dostałam wynik D3: 19,6 .Chyba mocno źle? 🙁

        1. avatar Pepsi Eliot 10 września 2021 o 05:14

          Na już 6 kapsułek D3 TiB i 2 D3+K2 TiB po śniadaniu wraz z 1 Omega 3 TiB, bierz też magnez TiB, badanie za 2 miesiące, na 5 dni przed badaniem przerwij suplementację. Nie jestem lekarzem

          1. avatar Ankha 10 września 2021 o 05:59

            Pepsi, dzięki:) Zawsze miałam niskie TSH, zawsze mam wysokie przeciwciała tarczycowe, ostatnie usg było w miarę ok. Najgorsze jest to, że na ten przewlekły ból stawów i kręgosłupa zjadłam worek leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych a efekt jest taki, że po 5000 tysiącach kroków wysiadają mi kolana i nie wiem jak mam spać w nocy. Dlatego postanowiłam wziąć swoje zdrowie w swoje ręce, bo niedługo skończę z bólem stawów i rozwaloną wątrobą, na którą dostanę nowe leki 😉

          2. avatar Pepsi Eliot 10 września 2021 o 06:32

            4 szklanki i 2 łyżki sezamu dziennie, Greens & FRUIT TiB, Omega 3 tab, D3+K2 TiB

    2. avatar Alicja 9 września 2021 o 19:38

      Poziom TSH jest uzależniony od wieku i jeżeli jest to młoda osoba, to trzymamy się bliżej normy dolnej ,a osoby starsze normy górnej.Bezpieczny poziom TSH dla kobiety w ciąży ,to dolna granica normy TSH.

      1. avatar Pepsi Eliot 10 września 2021 o 05:10

        Nie ma czegoś takiego, że wiek sugeruje odpuszczenie, zawsze staramy się nie przekroczyć 2, ale też nie zjeżdżać poniże 1.

  8. avatar Joanna 9 września 2021 o 18:56

    Pepsi, dostałam dzisiaj wyniki badań:
    żelazo: 15,2 umol/l (5,8 – 34,5), ferrytyna 143 ng/ml (13-150), B12 571 pg/ml (197-771), kwas foliowy 14,60 ng/ml (3,89-26,80), Wit D 25(OH) 80,90.
    Proszę Cię o komentarz. Skomplementuję B12 (aktualnie SUBLINGUAL VITAMIN B12 – 50g [G&G]) i to dało efekt, ponieważ miałam poniżej normy. Wit D z niewiele ponad 30 podskoczyła do 80,90. Chyba powinnam przerwać suplementację. Doradzisz na jak długo? Martwi mnie ta ferrytyna. Nie jem mięsa, a mimo to cały czas wysoka. W 2019 była powyżej normy, w 2020 spadła do 131 a teraz znowu podrosła.
    Będę wdzięczna za Twoją opinię. Dziękuję

    1. avatar Pepsi Eliot 10 września 2021 o 05:12

      Zrób kurację liposomalem kurkuminy TiB, ogranicz jaja i zobaczymy. Była w rodzinie hemochromatoza?

      1. avatar Joanna 10 września 2021 o 06:05

        Ok, kurkuminę zamówię. Jajka naprawdę jem rzadko. Zdarza się że 2 na miesiąc, czasem więcej czasem rzadziej. O hemochromatozie w rodzinie nic nie wiem.
        A Wit D + K2 na ile odstawić proponujesz?

        1. avatar Pepsi Eliot 10 września 2021 o 06:30

          nie odstawiaj, bierz 1 D3+K2 TiB co drugi dzień, teraz będzie coraz mniej słońca

          1. avatar Joanna 11 września 2021 o 21:45

            Pepsi, mam kolejne wyniki. Tym razem mocz: pH 8,0 rano, to chyba niezbyt dobrze, że z rana taki zasadowy, ciężar właściwy 1,005 (1,.015-1,030), kreatynina 69 u/l (44-80), kwas moczowy 279 umol/l (142,8-339,2), glukoza 5,66 mmol/l (3,90 – 5,50) (a ja tak lubię banany :() do tego wynik badania krwi utajnionej w kale (1 próbka) wyszedł dodatni. Poradzisz coś?
            Badania robiłam bo męczą mnie przewlekłe biegunki. Przed badaniem przez ok tydzień byłam na bananach (4 szt.), duszonym jabłku (3-4 szt.), gotowanej marchewce, pieczonej dyni, trochę batata, pietruszki, selera, duszonego pstrąga, żeby jakoś funkcjonować, zbadać kał. Może z tego taki wynik glukozy? Teraz kiedy znowu wypiłam koktajl zielony (melon, szpinak, liście kalarepy), zjadałam coś surowego, troszkę leczo z ciecierzycą znowu czuję, że zaczyna mi się przelewać w jelitach, mam gazy 🙁 a ja tak uwielbiam surowe wszelkie owoce, warzywa, też kiszone, mniej gotowane. Mam 43 lata. Jeszcze z 2 lata temu mogłam tylko to jeść, nie odczuwałam żadnych efektów ubocznych, a teraz kiedy sięgam po coś surowego to zastanawiam się czy będę w stanie wyjść z domu, iść do pracy… Aktualnie biorę 1 dziennie SACCHAROMYCES BOULARDII, ale to chyba nie jest w stanie mi pomóc, niestety.
            Dziękuję.

          2. avatar Pepsi Eliot 12 września 2021 o 08:04

            masz hemoroidy? Może to zapalenie uchyłków, i stąd krew w kale. Zrób kalprotektynę z kału. Jedząc tyle cukru, ile zjadasz tłuszczu? Masz nadwagę? Jaka insulina na czczo? Jakie trójglicerydy?
            a przy okazji B12, kwas foliowy i homocyetina, sód i potas oraz 25(OH)D

  9. avatar asiamm 10 września 2021 o 06:41

    Podobno jedna łyżka maku zastępuje dzienne zapotrzebowanie na wapń .

    1. avatar Pepsi Eliot 10 września 2021 o 12:56

      ilościowe zapotrzebowanie może, tylko mak praktycznie nie jest trawiony, a do tego jeszcze generalnie kwestia zdolności wchłaniania

  10. avatar Joanna 12 września 2021 o 19:23

    Pepsi,
    ostatnio 11:09 (wczoraj 23:45) opisywałam moje problemy z biegunką, podałam wynik glukozy 5,66. Poniżej wklejam Twoją ostatnią (z dzisiaj o 10:04) odpowiedź, żeby była ciągłość:
    „masz hemoroidy? Może to zapalenie uchyłków, i stąd krew w kale. Zrób kalprotektynę z kału. Jedząc tyle cukru, ile zjadasz tłuszczu? Masz nadwagę? Jaka insulina na czczo? Jakie trójglicerydy? a przy okazji B12, kwas foliowy i homocyetina, sód i potas oraz 25(OH)D”

    Nie mam hemoroidów. Nie mam nadwagi. Ważę ok 48-49 kg przy wzroście 164 cm. Ograniczam tłuszcz, z reguły 1/4 maks 1/2 awokado, czasem orzechy, migały, pestki, siemię, nasiona konopii, olej kokosowy, mleko kokosowe własnej roboty, wiórki, tahini, oliwa z oliwek, ale to wszystko jako dodatek, posypka do sałatki/surówki. Czasem pozwalam sobie na więcej tłuszczu, gorzką czekoladę, ale to naprawdę czasem. Innych tłuszczy nie jadam. Insuliny nie badałam. Trójglicerydy: 1,39 mmol/l, pozostałe jak podawałam B12: 571 pg/ml (197-771), kwas foliowy 14,60 ng/ml (3,89-26,80), Wit D 25(OH) 80,90. Homocysteiny nie wykonywali w punkcie pobrań, gdzie robiłam badania. Ostatnio jak robiłam miałam ok 14,40 umol/l – ale wtedy miałam B12 na poziomie 156 a kwas foliowy 6,61 ng/ml.
    Rozumiem, że powinnam zrobić insulinę i kalprotektynę z kału.
    A ph moczu rano 8,0 mógł wynikać tylko z tego, że nie jem nabiału, mięsa? A bazuję na owocach i warzywach (przynajmniej dotąd) czy coś innego?
    Czy przy biegunce ma sens przyjmowanie np. B12 (aktualnie SUBLINGUAL VITAMIN B12 – 50g [G&G]), MAGNEZ CYTRYNIAN TiB, CALCIUM CITRATE 200mg – 120kaps [G&G]. Akurat je mam ale przerwałam, bo mam wątpliwości czy przy rozwolnieniu się coś zażywa.
    Dziękuję za poświęcony czas.

    1. avatar Pepsi Eliot 13 września 2021 o 04:17

      Ile trwa ta biegunka? Zrób jeszcze kreatyninę, kwas moczowy, mocz, i USG brzucha.

      1. avatar Joanna 13 września 2021 o 17:03

        Kreatynina 69 u/l (44-80), kwas moczowy 279 umol/l (142,8-339,2). USG brzucha nie mam.
        Biegunka pojawia się chyba w sumie to od ponad roku. Oczywiście z przerwami, co dwa, trzy tygodnie, czasem rzadziej, że o niej zapominam, czasem częściej, teraz się nasiliła. Innych objawów (poza brakiem miesiączkowania) nie mam. A no i jeszcze nie mogę sobie poradzić z paznokciami rąk. Suplementowałam HAIR, SKIN & NAILS – 120kaps [G&G], GREENS & FRUITS – 90tabl [TiB®], moczyłam, w soli, boraksie, poprawa była ale nieznaczna.

        Byłam dzisiaj u lekarza PZP, to dowiedziałam się że powinnam zrobić kolonoskopię, bo badania krwi czy kału mogą być niewiarygodne 🙁
        Proszę doradź mi jeszcze czy przy biegunce przyjmowanie B12 (aktualnie SUBLINGUAL VITAMIN B12 – 50g [G&G]), MAGNEZ CYTRYNIAN TiB, CALCIUM CITRATE 200mg – 120kaps [G&G], czy np. maca, hemp protein ma sens?

        1. avatar Pepsi Eliot 14 września 2021 o 05:52

          Zrób najpierw kalprotektynę z kału. Mają sens probiotyki S. Boulardi G&G, no i musisz się przecież odżywiać i dostarczać składników odżywczych. Magnez teraz możesz dostarczać przez skórę. USG brzuch zrób.

          1. avatar Joanna 16 września 2021 o 19:04

            Dziękuję. Kalprotektynę zrobię, jak tylko uda mi się zebrać próbkę do badania. Pewno pójdę do jakiegoś specjalisty, żeby mi zrobił usg.
            Wiesz Pepsi, muszę przyznać, że jestem podłamana całą tą sytuacją. Od lat uchodzę za dziwaka wśród członków szeroko pojętej rodziny, ponieważ nie biesiaduję z nimi przy kotlecie czy krokiecie, odmawiam gdy serwują tort urodzinowy albo lody, nie zachwycam się świątecznymi wypiekami itd. Podstawę mojej diety stanowią (albo stanowiły) owoce i warzywa, głównie surowe, soki, częściej koktajle, kiszonki głównie własnej roboty, jako dodatek z reguły bio orzechy, pestki, kasze pełnoziarniste, czasem płatki zbożowe, strączki, kolorowy ryż itp. Nie jadam mięsa, praktycznie nabiału, ale czasem skuszę się na parmezan, rybę czy jajko. Nie pamiętam jak smakują sklepowe słodycze, wypieki z białej mąki, makarony. Jeśli już jem chleb to tylko własne wypieki z kaszy gryczanej bądź orkiszowej mąki. Jak mam więcej czasu to piekę/robię dzieciom coś słodkiego, np. z olejem kokosowym czy miodem i wtedy się skuszę. Nie potrafię sobie odmówić gorzkiej czekolady, ale poniżej 70-80% nie schodzę. Chyba jedyną moją słabością była świeżo mielona kawa bio, choć od ponad roku i jej już praktycznie nie pijam (niewskazana przy biegunce przecież). Odkąd jestem Twoją stałą czytelniczką, okresowo wspomagałam się omega, 4greens, greens&fruits, magnezem, calcium, kolagenem, siarką, macą, hemp protein itp. I choć mój styl życia/żywienia nie spotykał się z aprobatą, mi odpowiadał, ponieważ czułam się dobrze, nie korzystałam z usług POZ, nie chorowałam, a jeśli już to kalibracja wit C pomagała, zapomniałam co to tabletki przeciwbólowe (wcześniej to nawet kilka w miesiącu na ból głowy czy PMS). I teraz (w sumie to gdzieś od roku – tyle, że teraz to jest naprawdę źle), to wszystko się posypało. Dawniej potrafiłam zjeść naraz kilo jabłek i nie odczuwałam żadnych dolegliwości, a teraz tak naprawdę nie wiem co i jak jeść. Bo jak czytam, co mogę a czego nie powinnam jeść przy biegunce, to jest to praktycznie zaprzeczenie mojego dotychczasowego żywienia. Wczoraj poza gotowaną marchewką z białym ryżem, dynią, bananami, skusiłam się na pół kubka zielonego koktajlu i maliny z własnego ogrodu i dzisiaj rano, żeby wyjść do pracy musiałam zażyć enterogel. Jestem prawie pewna, że teraz moi najbliżsi uznają, że to z powodu mojego dziwacznego żywienia… A ja już sama nie wiem, co myśleć…
            Dziękuję za poświęcony czas i pozdrawiam.

          2. avatar Pepsi Eliot 17 września 2021 o 06:04

            Przede wszystkim widzę tutaj trochę ortoreksji (to „choroba duszy”, która powoduje przekonanie, że robimy wszystko dla naszego zdrowia, tymczasem dzieje się odwrotnie), może wynikłej z hipochondrii. Surowa zielenina niesie ze sobą ryzyko pleśni etc. Ciało czegoś się domaga. Jakie masz wyniki badań z tej listy? https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/8232/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania.html
            Może jest SIBO czy IBS? Może za dużo nierozpuszczalnego błonnika ( kasze pełnoziarniste, czasem płatki zbożowe, strączki, kolorowy ryż ) co powoduje pogrubienie ścianek jelita i mniejsze wchłanianie składników odżywczych), może jednak celiakia dorosłych i nie możesz jeść glutenu. Wiele rzeczy mogło się przydarzyć, ale najgorsze co możesz zrobić, to obrażanie się, że tyle robisz, a inni jedzą kotlety w panierce, a Ciebie przeczyszcza. Może jednak musisz brać inną formę magnezu, bo rozwalnia. Wszystko się może wydarzyć, ale Twoja postawa roszczeniowa, ego, szkodzi Ci najbardziej. <3

  11. avatar Ziggy 19 maja 2022 o 04:20

    Jestem na 4 szklankach og trzech lat i jem glownie warzywa i owoce suplementy MSM, B12, D3K2, Osteocare,ProbioForte (GreenDay) itp. Z Twojego sklepu oczywiscie 🙂
    Ogromna poprawa na linni zoladek, jelita, kibelek ale organizm mi zjada zeby od dziasel czyli kradnie wapn, dziasla zdrowe zeby tez zero kamienia (po braniu D3K2) ale i tu jest problem, we krwi za duzo wapnia mam 11.2 mg/dL (Zakres 8.6 – 10.2 mg/dL) od zawsze jak pamietam byl za wysoki. Brac suplementy wapnia, jesli tak to jaki bylby najlepszy (duzy wybor w sklepie) ?

    1. avatar Pepsi Eliot 19 maja 2022 o 05:40

      Nie bierz wapnia, i dodaj oprócz drugiej szklanki 1 cytrynian magnezu TiB wieczorem, za miesiąc zbadaj poziom wapnia.<3 Na wszelki wypadek zbadaj też parathormon. <3

  12. avatar Ziggy 24 czerwca 2022 o 09:24

    Dzien dobry 🙂
    Parathormon wyszedl dobrze:
    Standard Range
    PTH, INTACT
    15 – 65 pg/mL
    2017 (52) 2022 (26) czyli tydzien temu Name

    Historia wapna:
    8.6 – 10.2 mg/dL
    2017 (10.7 H) 2018 (10.9 H) 2021 (11.2 H) 2022 (11.8 H) ten ostatni nie bylo calego miesiaca jak zalecalas w poprzednim wpisie wiec zrobie jeszcze raz za miesiac, biore cytrynian magnezu wieczorem i od paru lat codziennie smaruje cale nogi oliwka magnezowa ale nie wiem czy to ma wplyw na wapn.
    Ziggy

    1. avatar Pepsi Eliot 24 czerwca 2022 o 22:56

      ma wpływ oczywiście, magnez niezbędny przy podwyższonym wapniu. Ile przyjmujesz D3 z K2?

      1. avatar Ziggy 25 czerwca 2022 o 00:34

        Jedna tabletka dziennie z Twojego sklepu

        VITAMIN D, 25-HYDROXY 56.0 ng/mL ostatnie badanie z Lipca 2021
        30.0 – 100.0 ng/mL
        Ziggy

        1. avatar Pepsi Eliot 25 czerwca 2022 o 08:27

          szukam przyczyny podwyższonego wapnia, a więc skupmy się na magnezie, to powinno obniżyć, a witaminę A skąd czerpiesz?

  13. avatar Ziggy 24 czerwca 2022 o 09:30

    Jeszce mam pytanie czy czwarta szklanke na bogato jak ty to nazywasz gold 🙂 mozna pic codziennie czy trzeba robic przerwy co jakis czas wracajac do zwyklej na chwile?
    Ziggy

    1. avatar Pepsi Eliot 24 czerwca 2022 o 22:54

      nie ma potrzeby, to na bogato to przecież pokarmy (superfoodsy, albo liście)

  14. avatar Ziggy 25 czerwca 2022 o 15:59

    Nie biore zadnych suplementow witaminy A tylko tyle co z jedzenia a moje jedzenie to glownie owoce i warzywa w 90% surowe
    Mam od Ciebie ze sklepu Greens & Fruits ale jeszcze nie zaczelem brac
    Ziggy

    1. avatar Pepsi Eliot 25 czerwca 2022 o 18:32

      to weź może obniży się wapń

  15. avatar Ziggy 25 czerwca 2022 o 18:48

    Dziekuje bardzo
    I moze wtedy organizm przestanie mi zjadac zębiska:), bo o to mi glownie chodzi
    Ziggy

  16. avatar Ziggy 25 czerwca 2022 o 19:55

    Ostatnio pare razy pisalas zeby ktos tam bral od czasu do czasu Kolagen a ja go biore od paru lat codziennie (Twoj Sklep), czy moze to dzialac na podwyzszanie sie wapna?

    1. avatar Pepsi Eliot 26 czerwca 2022 o 06:51

      Nie. To ma związek z magnezem

  17. avatar Ziggy 16 sierpnia 2022 o 17:54

    Cześć Pepsi
    Udało wapń spadł z 11.8 na 10.8 po braniu extra magnezu (cytrynian ) wieczorem oprócz 4 szklanek i smarowania nóg Dziękuje:)

    1. avatar Pepsi Eliot 16 sierpnia 2022 o 21:24

      swietnie

  18. avatar Ziggy 16 sierpnia 2022 o 18:03

    Jestem w Polsce ale niestety jest słabo
    9 lotu strasznie było zimno miałem miejsce przy drzwiach awaryjnych strasznie zmarzłem potem na drugi dzień złapałem grypę od rodziny ciężka mocna ale nie corona i teraz jestem głuchy całkowicie na prawe i trochę na lewe ucho
    Byłem u laryngologa i powiedział ze tzw trąbka eustachiusza jest zatkana coś tam dał do psikania do nosa ale nic nie pomaga głuchy jestem już 6 dni

    Ziggy

    1. avatar Pepsi Eliot 16 sierpnia 2022 o 21:24

      jaki masz poziom żelaza?

  19. avatar Ziggy 16 sierpnia 2022 o 22:14

    wlasnie dzis robilem badania krwi jest morfologia krwi (ICD-9:C55) ale nie widze Fe czyli jeszcze raz musze isc

  20. avatar Ziggy 7 listopada 2022 o 01:52

    Mam wyniki zelaza: Ferrytyna 169,00 ng/ml Zakres 30,00-400,00
    Zelazo 14,7 umol/l Zakres 5,8-34,5

    1. avatar Pepsi Eliot 7 listopada 2022 o 06:03

      w dobrych normach, nie za wysokie, nie za niskie

  21. avatar Ziggy 7 listopada 2022 o 06:12

    Czyli klopoty ze sluchem i buczenie w uszach jest z jakiegos innego powodu 😉
    Poprostu SKS

  22. avatar dakoota 7 listopada 2022 o 11:42

    Pepsi, Kochana a czy możliwe jest zawirowanie z wapniem w drugą stronę? tzn we krwi wychodzi ok 9,19 przy normie (8,4-10,2) a w kościach mogę go mieć za mało? dieta weganska 4-5 lat… może jednak za mało liści, przyznam że ostatnio zdarzało mi się nie zjeść wymaganej ilości… widzę, że z zębami coś się dzieje i kręgosłup mnie boli, nigdy tego nie miałam 🙁 zrobić to durne badanie na gęstość kości, czy jak wapń we krwi jest ok to nie ma to sensu???
    pozostałe wyniki w normie, niski chol i trójglicerydy, ostatnio Ciebie o nie pytałam, to zapytałaś czy jestem niedożywiona… :-O, d3 podniosłam po lecie do 100 … magnez pije z drugą szklanką, pól łyżeczki chlorku.

    1. avatar Pepsi Eliot 7 listopada 2022 o 15:21

      We krwi wapń całkowity zwykle jest ok, chyba, że np przedawkowałaś witaminę D3
      Zbadaj parathormon i wapń zjonizowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Twoje stawy Twój Osteocare TiB 

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum