Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Mimo, że ma ona ogromny wpływ na życie człowieka obciążonego zespołem fibromialgii, często zanim pojawi się diagnoza mijają lata. Lekarze nie rozumieją specyfiki tego schorzenia i nie potrafią go rozpoznać. Tym bardziej, że fibromialgii nie da się wykazać z pomocą badań. Nie widać jej w prześwietleniach ani badaniach krwi. Jest jak nawracający senny koszmar.
Choroba objawia się bólem mięśni i kości, a także ogólnym zmęczeniem i występowaniem na ciele obszarów szczególnie wrażliwych na dotyk. Czasem skupisk bólu może być tak dużo, że boleć zdaje się całe ciało. Istnieje założenie, że wywołuje to stan układu nerwowego zmieniający odbiór bólu i jego przeżywanie.1
dopisała Pepsi
Surowa dieta roślinna, raw food, działa na zespół fibromialgii! badanie
W leczeniu fibromialgii stosuje się różne leki, w tym leki przeciwdepresyjne, przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe i rozluźniające mięśnie. Leki nie zawsze działają, a czasem mimo ich skutecznego stosowania choroba po jakimś nawraca, niekiedy z większą intensywnością.
Zaleca się także zdrowy tryb życia z troską o aktywność fizyczną, odpowiednio długi sen i właśnie, jak napisała Pepsi, nie tyle chodzi o dobrze zbilansowaną dietę, co jest nadużywane i tak naprawdę nic nie znaczy, ale właśnie o surową dietę roślinną, przynajmniej w bardzo dużym procencie (90%-100%).
U niektórych pacjentów niezbędna jest psychoterapia.
Fibromialgię zresztą często rozpoznaje się błędnie jako depresję, ponieważ objawy obu chorób pokrywają się. Osoby z fibromialgią, z powodu bólu, mogą odczuwać rozdrażnienie, zmęczenie, niewyspanie pomimo długiego czasu snu, niepokój, problemy z koncentracją i bóle głowy.
Warto też zaznaczyć, że to schorzenie występuje w zdecydowanej większości wśród kobiet.1
Okazuje się, że rolę w zmniejszaniu objawów fibromialgii gra poziom witaminy D!
Jedno z badań w tym zakresie przebadało 11 kobiet zdiagnozowanych z fibromialgią, u których ból obejmował co najmniej ¾ ciała, utrzymując się ponad 3 miesiące.
Poziom witaminy D wynosił u badanych 30 ng/ml lub mniej. Podawano im raz w tygodniu 50 000 IU witaminy D przez okres 3 miesięcy. Po tym czasie ich poziom podniósł się z 15.5-25.8 ng/ml do 28-58 ng/ml.
Zmniejszenie poziomu bólu na analogowej skali wyników spadło w ciągu 3 miesięcy z 90 do 30 punktów. U 8 z 11 kobiet odnotowano znaczące zmniejszenie symptomów i redukcję ilości miejsc czułych na ból.2
Istnieje jeszcze jedno warte odnotowania badanie. Przebadano w nim 30 kobiet, u których odnotowano fibromialgię i niedobór witaminy D. Poprawę samopoczucia, zmniejszenie bólu i zmęczenia odnotowano u nich już po jednej dawce.
Niestety ilość badań w tym zakresie nie jest duża. Nie diagnozuje się wielu osób, brakuje więc grup kontrolnych, ale wyniki badań i spostrzeżenia chorych osób mówią same za siebie. Witamina D3 może mieć istotny wpływ na stan zdrowia w przebiegu fibromialgii.3
uściski:)
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze
Dlaczego gasimy sodę ,i jak to robić?
Pytaj Nieumywakina, wpisz w szukałkę