Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 843 155
17 online
35 406 VIPy

Witamina B12 a zdrowie mózgu. Czego lepiej nie przeoczyć?

Witaminy z grupy B to gracze drużynowi i najlepiej działają razem, ale witamina B12 jest wśród nich o tyle istotna, że gra główne skrzypce w regulacji neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina. Jest także zaangażowana w produkcję osłonki mielinowej wokół nerwów i przewodzenie impulsów nerwowych. Jeśli wyobrazimy sobie mózg i układ nerwowy jako całe mnóstwo zwojów kabli, mielina jest izolacją, która chroni te kable i pomaga im w przesyle informacji. B12 odpowiada za przemiany węglowodanowe, białkowe i tłuszczowe. Ma istotny wpływ na układ kostny, trawienny i nerwowy. B12 jest niezbędna do prawidłowego zachodzenia procesów metabolicznych w ciele. To dzięki niej homocysteina zmienia się w metioninę (która min. transportuje tłuszcze do rozkładających je komórek). Niedobór B12 hamuje zarówno szlaki wytwarzania energii jak i metylowania, powodując tym samym zmęczenie. Niedobór witaminy B12 daje symptomy podobne do demencji, anemii a nawet stwardnienia rozsianego. I chociaż klinicznie B12 znana jest przede wszystkim dzięki swojej roli w produkcji czerwonych krwinek, ma ona także istotną rolę w depresji, poczuciu niepewności, zmęczeniu, a nawet w psychozach. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy niedobór witaminy B12 może być odpowiedzią na Twoją depresję.

Krótka historia przypadku i parę słów wyjaśnienia

Czasem diagnoza płata figle. Według danych statystycznych lekarze mogą mylić się nawet w 87% przypadków. Tak było także https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12823174 w przypadku 57-letniej kobiety, którą długimi miesiącami traktowano antydepresantami i lekami przeciwpsychotycznymi oraz zastosowano na niej terapię elektrowstrząsami, zanim odkryto, że wystarczało zbadać poziom B12. Symptomy kobiety narastały latami prowadząc do płaczliwości, poczucia niepokoju, zaburzeń ruchowych, zaparć, letargu, a w końcu zaburzeń percepcyjnych (słyszała jak ktoś powtarza jej imię), a ostatecznie do katatonii. Mimo leczenia psychiatrycznego kobieta nadal miała myśli samobójcze i depresję. Tymczasem po 2 miesiącach od zidentyfikowania jej niedoboru B12, jej zdrowie zaczęło w bardzo szybkim tempie wracać do normy i pozostało stabilne bez dodatkowego leczenia.


Niedobór witaminy B12 – rozwój niedoboru

Niedobór tej witaminy objawia się w 4 etapach, począwszy od obniżenia poziomu witaminy we krwi (etap I), przechodząc do obniżenia koncentracji witaminy w komórkach (etap II), zwiększenia poziomu homocysteiny i zmniejszenia szybkości syntezy DNA (etap III), ostatecznie prowadząc do niedokrwistości makrocytarnej, czyli anemii (etap IV).

Wpływ na wchłanianie B12 mają między innymi:

– zakażenia pasożytnicze, – nieszczelność i stany zapalne jelit, – mała ilość kwasów żołądkowych, – anemia wynikająca z przyczyn autoimmunologicznych, – przyjmowanie leków (szczególnie PPI i inne leki obniżające ilość kwasów żołądkowych), – alkohol, – ekspozycja na podtlenek azotu (podczas zabiegów chirurgicznych lub „rekreacyjnie”). Tłumaczy to dlaczego niedobory mogą pojawić się nawet u osób jedzących bogate w tę witaminę produkty odzwierzęce.

W największej grupie ryzyka są:

– osoby na diecie roślinnej, – osoby po 60 roku życia, – osoby zażywające leki PPI, – osoby zażywające leki na cukrzycę (takie jak metformina), – osoby z chorobą Crohn’a, celiakią i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, – kobiety bezpłodne i te, które straciły ciążę.

Badanie B12:

Dochtore uważają, że 200-1100 pg/ml, jest normalnym wynikiem, jednak symptomy niedoboru można poważnie odczuwać nawet na poziomie 500 pg/ml. Generalnie, „zdrowy” poziom zaczyna się od 800 pg/ml i co najmniej takiego wyniku należałoby się trzymać. Minusem testów krwi jest fakt, że mierzy się zarówno biodostępną i nie biodostępną zawartość B12, natomiast zawartość biodostępna stanowi tylko ok. 40% całości. Co warto mierzyć w takiej sytuacji? Transkobalaminę. Te badanie może dawać szerszy pogląd na biodostępność naszej B12.

Leczenie niedoboru witaminy B12

Największą zagadką w kwestii niedoborów tej witaminy jest fakt, że diagnoza i leczenie są relatywnie proste i tanie, szczególnie w porównaniu do leczenia chorób, które mogą przez owe niedobory zostać wywołane. Odpowiednie leczenie zależy od stanu zdrowia leczonego. Na przykład osoby z zapaleniami jelit i chorobą Crohna mają ograniczoną wchłanialność substancji odżywczych, w związku z czym potrzebują przyjmować witaminę w postaci liposomalnej lub w formie zastrzyków. Ta forma terapii może być skuteczna także u osób z silnymi neurologicznymi symptomami niedoboru, które potrzebują większych i skuteczniej wchłanialnych dawek suplementów. Bywa, że sprawdza się metod Saula, czyli wcieranie w błony śluzowe nosa rozpuszczonej B12.

Mega ważne jest badanie (wraz z B12) poziomu homocysteiny, oraz kwasu foliowego. Z kolei przy bardzo wysokim poziomie B12 należy rozważyć badanie genu MTHFR.

Źródła: 1, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12823174 2

(Visited 6 791 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Darek 23 maja 2018 o 09:59

    ”Mega ważne jest badanie (wraz z B12) poziomu homocysteiny, oraz kwasu foliowego. Z kolei przy bardzo wysokim poziomie B12 należy rozważyć badanie genu MTHFR.”

    A jak to właśnie w końcu jest z tym zaburzeniem metylacji? Próbuję to zrozumieć ostatnio. Czy zaburzenie metylacji będzie objawiać się wysokim czy niskim poziomem B12 oraz kwasu foliowego? Bo wiem że homocysteina będzie podwyższona.
    Czy tą B12 w wersji liposomalnej można zażywać przy zaburzeniu metylacji?
    I powiedz proszę jeszcze, czy to badanie transkobalaminy można zrobić w Polsce? Bo nie znalazłem żadnego punktu.

    1. avatar Jarmush 23 maja 2018 o 16:38

      często przy zaburzonym cyklu metylacji masz bardzo wysoki poziom B12 w krwi. Tak bywa. Po co masz badać transkobalaminę, zbadaj mutację genu MTHFR. https://www.pepsieliot.com/mthfr-na-swiecie-nawet-co-druga-osoba-moze-miec-problem-z-tym-genem/

      1. avatar Darek 24 maja 2018 o 09:16

        Dziękuję Pepsi za odpowiedź. A możesz mi jeszcze powiedzieć co może oznaczać wysoki poziom żelaza (nawet ponad dopuszczalną normę) a przy tym niska ferrytyna, bliska dolnej granicy?

        1. avatar Jarmush 24 maja 2018 o 09:33

          Obniżony poziom ferrytyny jest typowy dla niedokrwistości z niedoboru żelaza lub niedokrwistości chorób przewlekłych. Sytuacja, gdy poziom ferrytyny jest obniżony, przy prawidłowym, czy nawet ponad normę poziomie żelaza może świadczyć o utajonym niedoborze żelaza, tzn. jego poziom jest prawidłowy, ponieważ są uruchamiane rezerwy z organizmu. W takim przypadku zazwyczaj nie ma wskazań jeszcze do suplementacji, ale do modyfikacji diety.

          W przebiegu niedoczynności tarczycy często stwierdzana jest niedokrwistość, może ona być różnego pochodzenia: poprzez upośledzoną syntezę hemoglobiny, niedobór żelaza (upośledzone wchłanianie), niedobór kwasu foliowego lub niedokrwistości złośliwej, która często współistnieje z chorobami autoimmunologicznymi.

          1. avatar Darek 24 maja 2018 o 10:19

            Dziękuję bardzo że poświęciłaś mi trochę czasu i obszernie odpisałaś 🙂

            Mam faktycznie chorobę autoimmunologiczną – łuszczyca, natomiast tarczyca chyba jest w porządku gdyż TSH robione dość niedawno wyszło 0,93 (w skali 0,27 – 4,2).
            Mam też dość wysoką homocysteinę = 14,5 (przy bardzo dobrym cholesterolu i trójglicerydach), czytałem że na jej podwyższenie mogą wpływać stany zapalne, więc może łuszczyca się do tego przyczynia.
            Próbuję się zdiagnozować, bo ostatnio trafiłem do szpitala na oddział neurologiczny gdyż dostałem bardzo mocnej neuralgii twarzy (a właściwie jej połowy), po tygodniu mnie wypuścili stwierdzając że właściwie to nie wiedzą co było przyczyną neuralgii (bo rezonans i tomografia wyszły czysto). Wyszło mi podwyższone białko w płynie mózgowo-rdzeniowym co lekarze stwierdzili że mógł wywołać mocny ból oraz za wysokie gran. segmentowane w rozmazie krwi Schilinga co czytam że może się wiązać ze złym wchłanianiem B12 czy też niedokrwistością.

            Cały czas czuję jeszcze jakby lekkie porażenie nerwów twarzowych więc się obawiam że tam cały czas coś się dzieje nieprawidłowego, a też od pół roku mam bardzo częste zawroty głowy więc podejrzewam że może to są objawy jakiejś anemii ukrytej (choć blady nie jestem), ewentualnie neuroborelioza…

          2. avatar Jarmush 24 maja 2018 o 11:19

            Tak czy siak, brałabym koniecznie przy takiej homocysteinie B12, kwas foliowy G&G i B6 G&G

  2. avatar Agnes 23 maja 2018 o 15:09

    Ok. A jeśli jest mutacja mthfr a poziom wit b12 ponad normę wysoki to co wtedy? Tzn ze na poziomie komorkowym nadal brak tej witaminy?
    I jak suplementowac 2latka z taką mutacja? Wszedzie jest cyjanokobalamina lacznie z mlekiem modyfikowanym.

    1. avatar Jarmush 23 maja 2018 o 16:00

      tak, co do dzieci będzie osobny artykuł, rozkminiam temat, nie chcę Ci radzić, gdy nie mam jeszcze pewności. Jeśli chodzi o cyjanokobalaminę, to ona nie wyrządza mu krzywdy, tylko po prostu on jej nie metyluje, czyli nadal może mieć braki.

  3. avatar Agnes 23 maja 2018 o 16:49

    Czyli nawet jeśli jest powyzej normy ta witamina b12 to krzywdy nie robi, rozumiem?
    Szukam suplementow dla tak malego dziecka ale zeby znalezc metylowane witaminy z grupy B, b6, kwas foliowy i b12 jednoczesnie z witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach i kwasami omega to jest jakas masakra.. jeszcze d3 i omega jakos ogarniam ale co do reszty nic nie znalazlam. Macie coś co mozecie polecić?

    1. avatar Jarmush 23 maja 2018 o 19:55

      zależy ile ma więcej przekroczoną wartość, powinna być przede wszystkim B12 metylowana, kwas foliowy w postaci L-5-MTHF

      tu jest wprawdzie dla dorosłych, ale możesz otworzyć, wysypać proszek https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html i podzielić na 10 równych dawek i podawać mu 1 /10 ze śniadaniem, nie jestem lekarzem

  4. avatar Marcin 24 maja 2018 o 09:50

    Tylko czy b-complex można suplementować biorąc lek rozrzedzający krew ( xarelto 20 ) ?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum