fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 107 328
83 online
46 121 VIPy

Witamina B12, której nie wolno lekceważyć. Czy wiesz o niej wszystko?

Witamina B12 razem z kwasem foliowym (witaminą B9) współpracuje przy syntezie DNA i czerwonych krwinek. Jest także zaangażowana w produkcję osłonki mielinowej wokół nerwów i przewodzenie impulsów nerwowych. Jeśli wyobrazimy sobie mózg i układ nerwowy jako całe mnóstwo zwojów kabli, mielina jest izolacją, która chroni te kable i pomaga im w przesyle informacji. Tymczasem zdaje się, że świat opanowała cicha epidemia zbiorowego niedobory tej witaminy, który to niedobór niesie za sobą poważne konsekwencje, a mimo wszystko często przechodzi obok niezauważony.

Powiedz mi czy wiesz co mają wspólnego wszystkie te choroby? Wszystkie z nich imitują symptomy niedoboru witaminy B12!

Alzheimer, demencja, problemy poznawcze i zaniki pamięci (kolektywnie określane jako objawy starzenia). Choroby psychiczne (depresja, niepokój, zaburzania dwubiegunowe, psychozy). Choroby serca. Problemy z nauką i rozwojem u dzieci. Choroby układu odpornościowego. Nowotwory. Bezpłodność.

Niedobór B12 nie jest dziwacznym, tajemniczym schorzeniem o niewiadomej etiologii

Pisze się o nim w podręcznikach akademickich, szkolnych podręcznikach i literaturze dotyczącej naturopatii, a jego skutki są powszechnie znane i przebadane ze wszystkich stron. Rzecz tkwi jednak w tym, że niedobór witaminy B12 to znacznie, znacznie więcej niż to czym jest w świadomości społecznej, a często także wśród alopatów. Dane z Uniwersytetu Tufts z Michigan w USA wskazują, że 40% ludzi pomiędzy 26 a 83 rokiem życia ma poziom tej witaminy w granicach najniższej dolnej normy i jest to poziom, na którym wiele osób doświadcza poważnych neurologicznych symptomów. 9% osób ma natomiast niedobór całkowity, a 16% lekki. Co ciekawe największy niedobór zaobserwowano u najmłodszych uczestników badania.


Jakie są nietypowe objawy niedoboru witaminy B12?

1. Patologiczne zmęczenie

Senność pojawiająca się często w towarzystwie niedoboru B12 wynika z tego, że niedostateczna ilość witaminy nie pozwala Twojemu ciału wyprodukować czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do wszystkich organów.

2. Niepokojące doznania

Możesz czuć, jak prąd przechodzi przez całe Twoje ciało. Być może często czujesz mrowienie, albo odczuwasz „ciężkość” głowy. Te dziwne bóle wynikają z uszkodzenia nerwów, które jest skutkiem niskiego poziomu tlenu w komórkach.

3. Bóle i osłabienie mięśni

Uczucie „zgąbczenia” mięśni, niemożność niesienia siatek z zakupami, szybkie zmęczenie podczas wysiłku fizycznego. Ta gnuśność i osłabienie często mogą być wynikiem niedoboru B12.

4. Objawy przypominające demencję

Roztargnienie, chwilowe zaniki pamięci, zawieszanie się umysłu i inne tego typu objawy często mylone są z pierwszymi objawami demencji i chorób neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer. Tymczasem tego typu objawy często są błędnie diagnozowane, chociaż w rzeczywistości to nic innego jak niedobór tej witaminy z grupy B.

5. Twoja skóra jest blada i żółtawa

Masz trudność z opaleniem się, Twoja skóra przez cały rok jest blada lub ma delikatnie żółtawy odcień? Przy niedoborze witaminy B12 czerwone krwinki są bardzo słabe i łatwo się niszczą powodując uwalnianie pigmentu bilirubiny, który nadaje skórze żółtą barwę.

6. Twój język jest czerwony i gładki

Nie wiedzą o tym nawet dochtore, ale ponad połowa osób z niedoborem B12 traci brodawki – te małe, wypukłe punkciki – na języku, szczególnie na jego brzegach. Możesz narzekać także na palenie i bolesność, zwłaszcza na tylnej stronie języka. A ponieważ większość tych brodawek zawiera kubki smakowe, jeśli stracisz ich zbyt dużo, nawet ulubione potrawy nie będą smakować dobrze. Mówi się, że skutkiem niedoboru B12 może być znaczny spadek wagi. Wynika on jednak często właśnie z tego, że obniża się apetyt.

7. Problemy ze wzrokiem

Niedobór B12 może uszkodzić nerwy wzrokowe lub wpłynąć na naczynia krwionośne w siatkówce. Skutkiem jest rozmycie obrazu, czasowa bądź trwała utrata ostrości, wrażliwość na światło, zacieniona wizja, podwójny obraz, a nawet utrata wzroku.

8. Drażliwość i poczucie niepokoju

Witamina B12 jest zaangażowana w syntezę związków chemicznych w mózgu, takich jak dopamina i serotonina, które regulują nastrój. Ich niedobór może powodować zwiększenie poczucia niepokoju, a w następnej kolejności depresję. Kiedy jesienna chandra przechodzi w zimową, a ta w wiosenną, nie lekceważ objawów. Często równowaga Twojego ciała pomaga ruszyć ze skrzyżowania i podnieść wibracje.

Niedobór witaminy B12 – rozwój niedoboru

Niedobór tej witaminy objawia się w 4 etapach, począwszy od obniżenia poziomu witaminy we krwi (etap I), przechodząc do obniżenia koncentracji witaminy w komórkach (etap II), zwiększenia poziomu homocysteiny i zmniejszenia szybkości syntezy DNA (etap III), ostatecznie prowadząc do niedokrwistości makrocytarnej, czyli anemii (etap IV).

Wpływ na wchłanianie B12 mają

– zakażenia pasożytnicze, – nieszczelność i stany zapalne jelit, – mała ilość kwasów żołądkowych, – anemia wynikająca z przyczyn autoimmunologicznych, – przyjmowanie leków (szczególnie PPI i inne leki obniżające ilość kwasów żołądkowych), – alkohol, – ekspozycja na podtlenek azotu (podczas zabiegów chirurgicznych lub „rekreacyjnie”). Tłumaczy to dlaczego niedobory mogą pojawić się nawet u osób jedzących bogate w tę witaminę produkty odzwierzęce.


Co robi B12?

1. Pomaga zachować zdrowy poziom energii

Witamina B12 niezbędna jest do konwercji węglowodanów w potrzebną ciału glukozę. Ta natomiast wykorzystywana jest jako źródło energii dla ciała i umysłu.

2. Chroni przed zaburzeniami pamięci i chorobami neurodegeneracyjnymi

Dzięki swojej roli w układzie nerwowym i oddziaływaniu na neuroprzekaźniki, wykazuje ona istotne działanie na obszar mózgu odpowiedzialny za funkcje poznawcze, naukę, pamięć i inne.

3. Poprawia nastrój i umożliwia prawidłową pracę układu nerwowego

Witamina B12, razem z kwasem foliowym, jest potrzebna jako główna determinanta metabolizmu grub jednowęglowych. W procesie tym powstaje związek znany jako SAM, czyli S-adenozylo L-metionina. Jest on odpowiedzialny za regulację nastroju, radzenie sobie ze stresem i regulację pracy układu nerwowego.

4. Pomaga zachować zdrowie serca

B12 pomaga redukować podwyższone poziomy homocysteiny będące głównym czynnikiem ryzyka chorób serca. Homocysteina jest aminokwasem, którego poziom we krwi zależy od obecności witamin z grupy B (głównie chodzi o B12, kwas foliowy i B6)

5. Jest niezbędna dla zdrowia włosów, skóry i paznokci

Dzieje się tak, ponieważ witamina B12 bierze udział w rozmnażaniu się komórek. Witamina B12 redukuje czerwoność skóry, suchość, stany zapalne i trądzik. Wzmacnia ona także paznokcie i włosy.

6. Wspiera zdrowie układu pokarmowego

Witamina B12 sprzyja powstawaniu dobrej flory bakteryjnej w jelitach. Pomaga ona eliminować szkodliwe bakterie, wspierając jednocześnie rozwój tych dobrych. Jej spożycie szczególnie istotne jest przy schorzeniach takich jak Candida.

7. Niezbędna dla zdrowej ciąży

Witamina B12 jest potrzebna do produkcji DNA, czyli bazowego materiału genetycznego ciała, co czyni tę witaminę istotną dla rozwoju i wzrostu, a co za tym idzie zdrowej ciąży.

8. Może pomóc w prewencji nowotworów

Suplementacja witaminy B12 jest badana jako sposób na obniżenie ryzyka wielu rodzajów nowotworów, szczególnie jeśli jest przyjmowana w towarzystwie kwasu foliowego.

9. Pomaga produkować czerwone krwinki i zapobiec anemii

Witamina ta niezbędna jest do produkcji i zachowania zdrowego poziomu czerwonych krwinek. Pomaga ona dzięki temu zapobiec anemii megaloblastycznej, która przyczynia się do ciągłego zmęczenia i poczucia osłabienia. Jeśli jednak cierpisz na anemię, na początku dowiedz się czy wynika ona z braku żelaza czy z braku B12.

Badanie B12

Lekarze uważają, że 200-1100 pg/ml, jest normalnym wynikiem, jednak symptomy niedoboru można poważnie odczuwać nawet na poziomie 500 pg/ml. Generalnie, „zdrowy” poziom zaczyna się od 800 pg/ml i co najmniej takiego wyniku należałoby się trzymać. Minusem testów krwi jest fakt, że mierzy się zarówno biodostępną i nie biodostępną zawartość witaminy, natomiast zawartość biodostępna stanowi tylko ok. 40% całości. Co warto mierzyć w takiej sytuacji? Transkobalaminę. Te badanie może dawać szerszy pogląd na biodostępność naszej B12. Mega ważne jest dodatkowe badanie poziomu homocysteiny, oraz kwasu foliowego. Z kolei przy bardzo wysokim poziomie tej witaminy należy rozważyć badanie genu MTHFR.

Suplementacja

B12 najlepiej zażywać rano, nie przed snem, ponieważ dla szczególnie wrażliwych osób może być nadmiernie energetyzująca. Standardową dawką dzienną jest 500-1000 mcg, jednak witaminę B12 trudno przedawkować, ale nie jestem lekarzem.

uściski:)

(Visited 45 775 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar eaga 1 lutego 2020 o 22:15

    Jak jest z tą B12. Gdzieś czytałam, że może obniżyć ryzyko raka, jednocześnie osoby, które miały raka, po chemioterapii podobno nie powinny zażywać B12? Gdzie leży prawda?

      1. avatar eaga 4 lutego 2020 o 14:32

        bardziej chodzi mi o informacje dotyczące osób, kóre chorowały na raka i sa po chemioterapii.Jakieś badania, które pokazywały, ze własnie te osoby nie powinny, nie wskazane jest aby zazywały b12.

  2. avatar renata 2 lutego 2020 o 10:19

    Szukam wszędzie pomocy…..
    Diagnoza mojej mamy: postepujący zespół móżdżkowo-pozapiramidowo-piramidowy, czyli prawdopodobnie PSP – rzadka choroba neurodegeneracyjna mózgu. Choroba trwająca już kilka lat, mama praktycznie „sztywna”, leżąca ale jednocześnie świadoma, kobieta z przeżyciami…. 66lat. Czy cokolwiek jeszcze mogę zrobić?????

    1. avatar Jarmush 2 lutego 2020 o 10:32

      Bardzo Ci współczuję. Co znaczy sztywna? Je samodzielnie? Można próbować postępować jak przy Parkinsonizmie.

  3. avatar Felicita 2 lutego 2020 o 12:43

    Witam.
    Proszę polecić jakąś godna uwagi vitamine b12

      1. avatar Agnieszka 2 lutego 2020 o 15:12

        Jaka witaminę B12 dla 14 miesięcznego dzieciątka? Serdecznie pozdrawiam.

  4. avatar Dorka 2 lutego 2020 o 16:46

    A nadmai b12 o czym świadczy?

  5. avatar Just 2 lutego 2020 o 17:11

    Helloooo. U mnie wit B12 ponad stan normy, skąd to się bierze?? Zaznaczam że jestem na diecie wegańskiej, aktywna fizycznie, wszystko wspaniale, energia rulez. POZDRAWIAM, CAŁUSKI

    1. avatar Jarmush 2 lutego 2020 o 17:35

      a brałaś?

      1. avatar Just 2 lutego 2020 o 19:53

        Yes Yes Yes, odstawić? Znaczy badania robiłam koniec wakacji, odstawiłam na 2 miesiące i znów jadę z koksem.

  6. avatar renata 2 lutego 2020 o 18:14

    A co to znaczy ” jak przy Parkinsonizmie?”
    Mama ma bardzo spowolnione i ograniczone ruchy. Jak ma lepszy dzień to przy pomocy drugiej osoby zrobi parę kroków… i zje bardzo powoli parę łyżek…

    1. avatar Jarmush 2 lutego 2020 o 18:36

      To znaczy,że wszystkie naturalne metody, które są pomocne przy Parkinsonie, będą też tutaj dobrze działały, przynajmniej tego się można spodziewać,

  7. avatar Teresa Wojtowicz 3 lutego 2020 o 19:54

    U mnie wit B12 ponad stan normy, skąd to się bierze? Ponad 1060 homocysteina z 15 spadla do 11,5 Lekarak powiedziala; ze to anemia zlosliwa .jak to wyglada w praktyce co robic ?

    1. avatar Jarmush 3 lutego 2020 o 21:00

      Jakie żelazo, ferrytyna, jaki kwas foliowy i B6? To koniecznie trzeba zbadać. Jesli nie bierzesz znikąd B12 (chodzi mi o suplemntację, dużo mięsa w diecie, mięso przemysłowe bywa nastrzykiwane B12), a masz taki wynik, należy zbadać mutację genu MTHFR, bo może to oznaczać, że masz wciąż mało B12 w komórkach pomimo, że w surowicy jest nadmiar.

  8. avatar Wika 7 lutego 2020 o 12:59

    Od dobrych kilku lat mam problem z niedoborem wit.B 12 i w związku z tym objawy charakterystyczne dla tego niedoboru. Większość opisanych występuje u mnie, ale szczególnie uciążliwe są te związane z pamięcią, ciężką głową i z zawieszaniem umysłu. Myślałam,że to demencja (mam 65 lat),ale naturopata stwierdził, że brak lecytyny (której zażywanie nie rozwiązało problemu).Homocysteinę po raz pierwszy oznaczyłam w 2015 r. wynik-15 w 2019-14.7 pomimo,że zażywam modulatory homocysteiny B12-500 mg, B6-50mg, Biotyna 2500mg, kwas foliowy 300mg
    Proszę o info na jakie dawki B12 mogę sobie pozwolić,aby nie przedawkować.
    Przyjmuję spirulinę,chlorellę,tran,omega-3,B-compositum,magnez,K2+D3,Q10,Vitabella(w związku z wypadaniem włosów).

    1. avatar Jarmush 7 lutego 2020 o 13:02

      mogę zrobić Ci rozpiskę, ale warunkiem jest przejście na nasze suplementy (po skończeniu tego co masz), wszystko się polepszy. Jaki teraz masz poziom B12, kwasu foliowego, homocysteiny i 25(OH)D przy okazji

  9. avatar Wika 7 lutego 2020 o 13:31

    B12-340
    25(OH)D-92 ,ale to po suplementach, oczywiście z zachowaniem tygodniowej przerwy.
    Homocysteinę i kwas foliowy muszę zrobić , ale również muszę odczekać. Pozdrawiam.

    1. avatar Jarmush 7 lutego 2020 o 14:24

      No, B12 trzeba podnieść o 500, a na jakiej jesteś diecie, jesz ekologiocnzego/dzikiego łososia?

  10. avatar Wika 8 lutego 2020 o 20:24

    Wydaje mi się, że odżywiam się zdrowo.Nie jem niczego wysokoprzetworzonego od dawna.Dziesięć lat temu usunięto mi pęcherzyk żółciowy i moja wątroba bardzo na tym cierpi ( zapychają się przewody żółciowe i muszę oczyszczać).Praktycznie moje porcje są małe i gotowane mięso stanowi niewielki dodatek.Od miesiąca stosuję 4 szklanki ,dodaję na razie mniejsze ilości soku i octu jabłkowego.Jeśli chodzi o łososia to omijałam go szerokim łukiem, bo wydawało mi się ,że trafię na hodowlanego.Mimo,że wiem,że jestem tym co jem to i tak jestem tzw. chudym grubasem. Mam kapryśną tarczycę ( wyszłam z haschimoto) tsh-1,4 i problem z wchłanianiem. Jakiś czas temu byłam pół roku bez glutenu i chyba muszę do tego wrócić. Pozdrawiam.

  11. avatar JollyMolly 10 kwietnia 2020 o 08:05

    Witaj Pepsi. W badaniu krwi B12 ponad normę (mam ponad 1000) norma do 600. Kwas foiliwy ok, D3 66, żelazo w normie, ferrytyna niby w normie, ale bardzo nisko, ponadto leukocyty, MPV, neutrofile, bazofile obniżone (nieznacznie), natomiast limfocyty, monocyty zawyżone.
    Walczę z niskim kortyzolem i objawami niedoczynności (wyniki w normie, natomiast podejrzewam niedobór T3 w komórkach), jod niestety nie pomaga na zimne ręce i nogi, badanie włosa na minerały było (biorę wszystko czego mi brakuje) już ponad pół roku, było oczyszczanie z pasożytów, ozonoterapia, cały czas biorę chlorellę TIB, mace TIB, jem dużo zielonego. Nie wiem jak to wszystko połączyć w jedną całość. Pomocy ;(

    1. avatar Jarmush 10 kwietnia 2020 o 08:18

      B12, to nic, nie wiem dlaczego zmniejszyclki normę. Natomiast istotne jest, czy B12 jest w komórkach, dlatego trzeba zbadać homocysteinę i kwas foliowy. Jakie przeciwciała tarczycowe, USG tarczycy. Hashi wykluczone? Bo wyniki krwi mogą sugerować chorobę autoimmunologiczną.

  12. avatar Kinia 21 listopada 2020 o 19:06

    Hej!
    Zaczelam brac greens&fruits +cynk+magnez
    Czy mam brac wit B12 ( kupilam ta w proszku G&G)?
    Moja wit B12 jest na poziomie 268
    Czy brac wit D jezeli moj wynik to 19,7 (norma 12-54 ng/mL) calcidiol wit D 25
    I czy moge dalej brac chlorelle?
    Dzieki bardzo!

  13. avatar Kinia 21 listopada 2020 o 19:06

    Hej!
    Zaczelam brac greens&fruits +cynk+magnez
    Czy mam brac wit B12 ( kupilam ta w proszku G&G)?
    Moja wit B12 jest na poziomie 268
    Czy brac wit D jezeli moj wynik to 19,7 (norma 12-54 ng/mL) calcidiol wit D 25
    I czy moge dalej brac chlorelle?
    Dzieki bardzo!

  14. avatar Kinia 21 listopada 2020 o 19:06

    Hej!
    Zaczelam brac greens&fruits +cynk+magnez
    Czy mam brac wit B12 ( kupilam ta w proszku G&G)?
    Moja wit B12 jest na poziomie 268
    Czy brac wit D jezeli moj wynik to 19,7 (norma 12-54 ng/mL) calcidiol wit D 25
    I czy moge dalej brac chlorelle?
    Dzieki bardzo!

  15. avatar Kinia 21 listopada 2020 o 19:06

    Hej!
    Zaczelam brac greens&fruits +cynk+magnez
    Czy mam brac wit B12 ( kupilam ta w proszku G&G)?
    Moja wit B12 jest na poziomie 268
    Czy brac wit D jezeli moj wynik to 19,7 (norma 12-54 ng/mL) calcidiol wit D 25
    I czy moge dalej brac chlorelle?
    Dzieki bardzo!

    1. avatar Jarmush 21 listopada 2020 o 22:23

      Przepisz komentarz i napisz na mesendżera FB, skąd masz takie normy 25(OH)D? A co na to Twój lekarz, że to dobry wynik? To raczej nie jest dobry wynik i należy podnieść i B12 i metabolit D. Chlorella to pokarm, superfoods, ma właściwości odżywcze i oczyszczające, głownie rtęć. Dlaczego miałabyś nie brać? Nie jestem lekarzem <3

  16. avatar Kinia 21 listopada 2020 o 19:06

    Hej!
    Zaczelam brac greens&fruits +cynk+magnez
    Czy mam brac wit B12 ( kupilam ta w proszku G&G)?
    Moja wit B12 jest na poziomie 268
    Czy brac wit D jezeli moj wynik to 19,7 (norma 12-54 ng/mL) calcidiol wit D 25
    I czy moge dalej brac chlorelle?
    Dzieki bardzo!

  17. avatar Kinia 21 listopada 2020 o 19:42

    Sorki bardzo! Cos telefon zaszalal!??

  18. avatar Aga 11 lipca 2021 o 12:31

    Pepsi, ile wit B12 dla dziecka, 8 lat? Dziecko weganskie, bez zadnych problemow, ale chce suplementowac.

  19. avatar Patrycja 21 marca 2023 o 12:01

    Witam
    Od stycznia mam problem ze sztywnością ciała,uczucie dretwienia,zaciskania w gardle I szyi,bole kończyn,wrażliwość na zimno ,dreszcze a nawet takie lekkie drgawki Robiłam badania w kierunku tężyczyki.
    Kwas foliowy 17,2
    Parathormon 42,7
    Wapń całkowity 9,68
    Magnez 0,77
    Żelazo 81,4
    Potas 4,72
    Mocznik 27,6
    Kreatynina 0,78
    Glukoza 91
    OB 7
    B12 – 217
    Ferrytyna 10,70
    TSH 1,14
    Ft3 2,28
    Ft4 1,02
    Witamina D3 43,7
    Insulina 5,8
    I Morfologia w której nie było żadnych odchyleń
    Dodam że pije 4 szklanki codziennie z tym że bez octu
    I biorę Tib D3K2 tabletki
    Czy te objawy mogą wynikać z niedoboru B12? Jeśli tak to proszę o radę jak ja suplementowac ?

    1. avatar Pepsi Eliot 21 marca 2023 o 12:45

      Wiele wartości jest dla mnie oczywistych, ale na przykład nie pamiętam, czy parathormon jest w normie czy nie, nie mówiąc o tym, że mogą być różne jednostki w laboratoriach, na przyszłość zawsze podawaj zakresy podane przez laboratorium.
      TSH dobre, ale nie wiem, czy Ft3 i FT4 są w 1/3 od góry normy.
      RBC magnezu powinno się zrobić, bo magnez w krwi zwykle jest w normie, bo to jest kwestia być albo nie być.
      B12 powinno być na poziomie 800
      Na już zrób kurację https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2498-sublingual-vitamin-b12-50g-gg–5060040820117.html

  20. avatar Patrycja 21 marca 2023 o 13:37

    Dziękuję Zamówiłam właśnie B12 z linku który podalas Po jakim czasie powtórzyć wynik ?
    Juz podaję zakresy
    Ft3 2,28
    Ft4 1,02
    Parathormon 44,2
    Biorę D3K2 Tib 2 tabletki Czy poziom jest dobry Czy lepiej zwiększyć do 3 tabletek?

    1. avatar Pepsi Eliot 21 marca 2023 o 15:59

      2 miesiące bierz i przez 5 dni nie bierz i dopiero wtedy zbadaj, masz dobre TSH, ale możesz dodawać do lata co drugi dzień 2 D3 TiB solo do tych 2 D3+k2 TiB

  21. avatar Patrycja 21 marca 2023 o 17:09

    Tak zrobię Dziękuję:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum