Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Rozpieść swoje ciało z waniliową michą, która jest pysznie sycąca i turbo odżywcza. Taki wynalazek, zjedzony na przykład w leniwe, weekendowe śniadanie, nie tylko genialnie podnosi nastrój, ale też doskonale wpływa na jelita.
Waniliowa micha syci na pół dnia, doskonale sprawdza się okazjonalnie w ramach chętki na słodkie, uszczęśliwia układ pokarmowy i człowieka. Czy potrzeba czegoś więcej?
Zmiksuj składniki musu na gładką, kremową masę. Przelej do ulubionej miseczki. Ozdób pokrojonym w plastry bananem i ulubionymi owocami. Posyp całość aromatycznym cynamonem cejlońskim. I już!
Wyjątkowy w swojej formule, izolat serwatki pozyskiwany specjalną metodą CFM, pozbawiony jest szkodliwej laktozy i kazeiny, dzięki czemu nie zakwasza organizmu. Zachowuje on jednak wszystkie niezbędne aminokwasy egzogenne i glutaminę. Glutamina z kolei jest agentem specjalnym, szczególnie korzystnym dla zdrowia jelit. Naukowcy przekonują, że glutamina odgrywa istotną rolę w procesie trawienia (4) i chroni przed awariami śluzówki w jelicie. (5)
Cynamon rozgrzewa, koi i pomaga się zrelaksować. Poza tym, że przyczyni się do cudownego aromatu waniliowej michy, pomoże uregulować poziom cukru we krwi, zadziała przeciwzapalnie i wesprze metabolizm. (6)
Jagody acai mają 100 razy wyższy poziom antyoksydantów niż zielona herbata i zawierają 30 razy więcej antocyjanidyn niż czerwone wino.
Wskaźnik ORAC (zdolność pochłaniania wolnych rodników) dla 100 gramów zamrożonych suszonych owoców Acai wynosi 102 700 jednostek. Są to niemal niewiarygodne liczby, jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że większość populacji konsumuje mniej niż 1000 jednostek ORAC na dobę. (7)
Acai mają też 10 razy więcej przeciwutleniaczy niż winogrona i dwa razy więcej witamin niż borówki, co czyni je ekstremalnie korzystnymi, szczególnie dla tych, którzy chcą jak najdłużej zachować zdrowie i promienny wygląd fizis i doskonałe samopoczucie ciała.
Co więcej, badanie przeprowadzone na Uniwersytecie w Reading w Anglii dowodzi, że spożywanie jagód jest świetne dla mózgu, ponieważ zwiększa czas reakcji o niemal 10%! (8)
Znany pod techniczną nazwą jelitowego układu nerwowego, drugi mózg zawiera otoczkę neuronową osadzoną w ścianach kanału przewodu pokarmowego, który mierzy około dziewięciu metrów i ciągnie się od przełyku do odbytu. Jelitowy układ nerwowy ma 100 milionów neuronów – to znacznie więcej niż w rdzeniu kręgowym albo w obwodowym układzie nerwowym!
Ta mnogość neuronów pozwala nam odczuć „wewnętrzny świat” jelita i jego zawartość. Wiele z tej ogromnej neuronowej mocy ma zresztą zastosowanie w codziennym, niezwykle skomplikowanym, mechanizmie trawienia. W końcu trawienie żywności, pochłanianie składników odżywczych i wydalanie odpadów przemiany materii wymaga przetwarzania chemicznego, mechanicznego mieszania i skurczy mięśni rytmicznych, które przemieszczają strawiony pokarm w odpowiednie miejsce.1
Emeran Mayer, profesor fizjologii, psychiatrii i medycyny biozachowawczej na Uniwersytecie w Kalifornii mówi, że
„Ten system jest zbyt rozwinięty by istnieć tylko po to, żeby mieć pewność, że pokarm wydostał się z jelit”.2
Naukowcy zajmujący się tym tematem byli w niemałym szoku, kiedy odkryli, że 90% włókien pierwotnego nerwu trzewnego przenosi informacje z jelit do mózgu, a nie – jak uważano wcześniej – na odwrót. Oznacza to, że nie tylko mózg umożliwia pracę jelit, ale także jelita wspierają liczne procesy, których motorem jest mózg.3
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze