Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Wzrok to ten zmysł, który sprawia, że widzimy wiosną jak świat rozkwita, a ludzie w parku uśmiechają się do nas życzliwie. O! Albo że jeszcze tylko 10 razy przesunie się wskazówka zegara i zacznie się weekend, więc można wypuścić powietrze. Troska o oczy to możliwość czytania książki w bujającym się lekko wagonie pociągu, widzenie twarzy najbliższej osoby o poranku albo po prostu możliwość przeczytania tego wpisu na blogu.
A jednak z oczyma bywa tak, że co nieco zaniedbujemy je, dopóki coś faktycznie nie zacznie się dziać. Tymczasem prewencja i dobre praktyki mogą uchronić Cię bądź spowolnić pogorszenie wzroku, suchość oczu, pogłębienie się wad i inne dolegliwości.
Dowiedz się jak wzmocnić wzrok i co wpływa na pogorszenie stanu oczu.
Minęły czasy, kiedy dotyczyło to wyłącznie osób pracujących przy komputerze i pykającej w gry młodzieży. Obecnie z każdej strony otaczają nas ekrany telefonów, laptopów, tabletów, samoobsługowych kas i innych elektronicznych urządzeń.
Tłumacząc prosto: kiedy patrzysz na światło słoneczne, czyli białe światło, spoglądasz na kombinację fal wchodzących w skład promieniowania widzialnego. Fale te różnią się długością i częstotliwością, których kombinacje odpowiadają różnym barwom światła. Promienie o większej długości fal generalnie zawierają mniej energii, a te z krótszymi falami mają więcej energii. Światło barwy czerwonej ma większą długość fal, a więc najmniejszą częstotliwość i najmniej energii. Światło niebieskie z kolei ma krótszą długość fal, a więc większą częstotliwość i więcej energii. Największą częstotliwość ma światło barwy fioletowej, później niebieskiej i odpowiednio coraz mniejszą: zielonej, żółtej, pomarańczowej i najmniejszą czerwonej.
Ekspozycja na światło niebieskie, na które jesteśmy wystawieni w niewielkich ilościach z promieni słonecznych i w dużych ilościach z ekranów urządzeń elektronicznych, może być szczególnie szkodliwa dla oczu. Podczas gdy rogówka i soczewka naszych oczu mogą blokować inne promienie UV, prawie całe widoczne niebieskie światło przechodzi aż do siatkówki, która jest bardzo wrażliwa na światło.
Może to prowadzić do pogorszenia się wzroku i przypadłości takich jak zwyrodnienie plamki żółtej. Krótkoterminowe skutki obejmują objawy takie jak zmęczenie oczu, bóle głowy, problemy z koncentracją i trudności ze snem. Wieczorna nadmierna ekspozycja na niebieskie światło może być szczególnie problematyczna. Zaburza ona rytm dobowy i wpływa na wydzielanie melatoniny, czyli hormonu, który koordynuje pracę zegara biologicznego regulującego rytmy dobowe, między innymi rytm snu i czuwania. Stosuj się do prostej zasady 20/5/20. Co 20 minut intensywnego spoglądania w ekran rób sobie 20-sekundową przerwę na patrzenie przed siebie na odległość co najmniej 5 metrów, tak aby wzrok mógł rozluźnić się i odpocząć. Możesz też intensywnie, z całej siły zaciskać na chwilę oczy, a zaraz później luźno je otwierać, powtarzając 4-5 razy.
Okulary do czytania z marketów, drogerii i innych punktów są tanie i dostępne od ręki. Problem z nimi polega jednak na tym, że kupuje się je często na czuja, nie dobierając ich do wady wzroku, którą w konsekwencji można pogorszyć. Problematyczne mogą być też okulary przeciwsłoneczne, które często pozbawione są blokerów UVA/UVB.
To proste: gdy kosmetyk służący do makijażu oka, taki jak tusz do rzęs, dostanie się do rogówki – przedniej części oka – zwiększa to ryzyko stanu zapalnego rogówki lub zadrapania.
Pamiętamy o tym żeby regularnie odwiedzić ginekologa i dentystę, zbadać poziom witaminy D i zrobić badania okresowe. Dlaczego więc oczy badamy dopiero kiedy zaczynają ostro szwankować? Szczególnie kiedy nosisz już okulary, ważne jest aby raz na jakiś czas zbadać wzrok u specjalisty.
W 2021 roku żaden kraj na świecie nie spełniał standardów jakości powietrza WHO. W samej Polsce w 2017 roku, przez zły stan powietrza, szacowano 23,5% wzrostu liczby zgonów w styczniu i lutym w porównaniu do poprzedniego roku.
Badania wykazały, że życie w zanieczyszczonej okolicy między innymi pogarsza wzrok i jest powiązane ze zwiększonym ryzykiem rozwoju jaskry – choroby, która uszkadza nerw wzrokowy, stopniowo doprowadzając do pogorszenia i utraty wzroku. Badania opublikowane w magazynie naukowym Investigative Ophthalmology & Visual Science przeanalizowały dane od 111 370 osób. Uczestniczki i uczestnicy brali udział w badaniu wzroku, w którym zmierzono ciśnienie wewnątrzgałkowe i grubość środkowej części siatkówki. Przeprowadzono też wywiad mający określić, czy badane osoby miały wcześniej stwierdzoną jaskrę. Przeanalizowano również adresy zamieszkania badanych osób, na których podstawie określono stan zanieczyszczenia powietrza w środowisku w jakim na co dzień przebywają. Kiedy porównano wyniki badań wzroku z poziomem zanieczyszczenia w miejscu zamieszkania, odnotowano silne powiązanie. Wyniki sugerowały, że osoby żyjące na najbardziej zanieczyszczonym obszarze mają o 6% wyższe prawdopodobieństwo jaskry i znacząco zwiększone ryzyko posiadania cieńszej siatkówki, jednej z częstych zmian pojawiających się w rozwoju jaskry.
Zanieczyszczenie powietrza może przyczyniać się do jaskry z powodu zwężenia naczyń krwionośnych, co wiąże się również z wpływem zanieczyszczeń powietrza na zwiększone ryzyko problemów z sercem. I nie jest to jedyne wytłumaczenie. Inną możliwością jest to, że cząstki stałe mogą wywierać bezpośredni efekt toksyczny, uszkadzając układ nerwowy i przyczyniając się do stanu zapalnego.
Wiemy, że jedne pokarmy dobrze robią wątrobie, inne jelitom, a jeszcze kolejne mózgowi albo sercu. Oczy są jednak często w tej wyliczance pomijane. Pamiętaj o codziennej dawce omegi-3 i obecności białka w diecie. Niech Twój talerz codziennie ugina się też od przeciwutleniaczy, które zwalczają wolne rodniki wspierając siatkówkę oka. Zadbaj o odpowiednie spożycie żywności bogatej w witaminy dobre dla oczu: A, C, E i B12.
Wesprzyj swój wzrok z pomocą bogatych w witaminy i minerały pokarmów. Dowiedz się jak się odżywiać żeby cieszyć się sokolim wzrokiem.
Istnieją naturalne pokarmy, które mogą pomóc Ci zwalczyć negatywne efekty ekspozycji na niebieskie światło. Niech jak najszybciej wylądują na Twoim talerzu!
Postaw przede wszystkim na kolorowe warzywa i owoce będące źródłem trzech karotenoidów, które mają szczególne znaczenie dla zdrowia oczu. Mowa o:
Związki te są wyjątkowe, ponieważ przenikają przez barierę krew-siatkówka. Tam docierają do oczu, gdzie mogą przynieść korzyści ochronne dla tej części ciała. Zeaksantynę i luteinę można znaleźć w dużych koncentracjach w plamce żółtej oka. Pozwala im to blokować niebieskie światło przed dotarciem do światłoczułych części w głębi oka, takich jak siatkówka. W badaniach wykazano, że niedobór tych substancji może być powiązany z symptomami takimi jak bóle głowy, zmęczenie i zaburzenia snu. Astaksantyna to czerwony pigment o szczególnie wysokiej aktywności przeciwutleniającej. Ta z kolei jest niezwykle ważna dla zwalczania wolnych rodników, które mogą uszkodzić komórki oczu. Badania wykazały, że może ona pomóc zredukować symptomy nadmiernej ekspozycji na niebieskie światło.
Witamina A to nazwa grupy rozpuszczalnych w tłuszczach związków przeciwutleniaczy. Oznacza to, że na witaminę A składa się więcej niż jedna substancja. Jest jedną z niezbędnych witamin i ma niezliczoną ilość zastosowań w Twoim organizmie. Znana jest z wpływu na dobry wzrok i zdolności wspierania systemu odpornościowego. Jej roślinnym źródłem jest beta-karoten.
Karoteny zawarte w owocach aronii mają zdolność zmniejszania stresu oksydacyjnego, wpływającego również na oczy. Dzięki temu mogą pomóc zapobiec wystąpieniu zwyrodnienia plamki żółtej i spowolnić lub zapobiec rozwojowi zaćmy.
Kale, czyli organiczny sproszkowany jarmuż This is BIO może być wygodnym rozwiązaniem do zielonego szejka, czy do 4 szklanki
Jarmuż znany jest przede wszystkim z dużej zawartości witaminy K1 i białka, również ważnych dla oczu, jest jednak także napakowany witaminą A. Niepełna szklanka wystarcza by spełnić dzienne zapotrzebowanie!
Ta jednokomórkowa zielona alga jest jedną z najbardziej odżywczych roślin na świecie. Już 3 gramy tej rośliny spełniają 100% dziennego zapotrzebowania na witaminę A! To także źródło luteiny i antyoksydantów. Wykazano, że zawarte w niej substancje spowalniają oraz pomagają całkowicie uniknąć chorób oczu i utraty wzroku związanej z wiekiem.
Karotenoidy zawarte w tym owocu chronią wzrok, chronią przed stresem oksydacyjnym oraz, co najważniejsze, mogą zapobiegać wystąpieniu zwyrodnienia plamki żółtej i powstawaniu zaćmy!
Nie tylko dieta korzystnie wpływa na oczy. Dowiedz się co jeszcze pomaga wzmocnić i ukoić wzrok.
Amerykańska Akademia Okulistyki zaleca spożywanie 8 do 10 szklanek wody aby wspierać produkcję łez i złagodzić suchość oczu.
Ciepły kompres z nawilżonego kawałka materiału to efektywny sposób na otwarcie gruczołów olejowych w powiekach, dzięki czemu naturalne oleje spływają z powrotem do oka, spowalniają parowanie łez i łagodzą dyskomfort. Stosuj kompres 2-3 razy dziennie przez 10 minut. Możesz także rozmasowywać dolna i górne powieki będąc pod prysznicem: dzięki temu będziesz stymulować kanaliki łzowe.
Badacze ustalili, że równie ważne co mruganie jest mruganie pełne, z całkowitym zamknięciem powiek. Poćwicz to kilka razy dziennie, nawet przy ekranie. Zaciśnij mocno powiekę, a następnie rozluźnij ją nie otwierając oka. Następnie otwórz oczy i powtórz to kilka razy.
W sytuacjach kryzysowych możesz zakrapiać oczy solą fizjologiczą lub wysokiej jakości kroplami do oczu.
Aby wspomóc wzrok dziecka zadbaj przede wszystkim o jego dietę bogatą we wspomagające wzrok pokarmy.
Oprócz tego włącz do diety dobry preparat multiwitaminowy dedykowany dzieciom oraz zadbaj o odpowiednie nawodnienie, zdrowy sen i higienę korzystania z urządzeń elektronicznych.
Powiązane artykuły
Komentarze
No dobra, a jak się ma ponad 40 i zaczyna siadać wzrok do tej pory sokoli? Tj. do czytania już trzeba okularów, kto wie czy za jakiś czas i na codzień się nie przydadzą i pytanie – nosić czy nie nosić? Bo niektórzy uważają że się oczy rozleniwiają w okularach…?
Dodajmy jeszcze luteinę z jagód.
Pepsuniu moja 6 letnia corka ma wade wzroku (-1 )lewe i prawie! Lekarz zaaisel okulary!! Do ogladania tv czytania itd… mam watpliwosci czy okulary nie rozleniwia wzroku!! Podaje jej omega , D+k chlorelle , probiotyk, da sie cos jeszcze zrobic??
Do czytanie z pewnością nie, ale do oglądania z daleka raczej powinna zakładać, bo będzie marszczyć oczy. Minusy koryguje się laserowo, jak będzie dorosła, ale to jest zabieg operacyjny. Można robić ćwiczenia oczu, bananki niech je, moim zdaniem za młoda na astaksantynę, ale pyszne antyoksydanty niech zajada, jagody, czereśnie bio. I generalnie masz moją rozpiskę suplemnetgcyjną dla 6 latki? <3 Jesli nie napisz na mesendżera na FB i wklej ten swój koment <3
Kurcze nie mam fb ?
No to tu Ci podam:
Podaję Ci więcej informacji, które mogą Ci się przydać, w tym jak oczyszczanie z pasożytów, jakby dziecko złapało jakąś infekcję itd
Odporność
Dziecko lat 6 lat
Przed śniadaniem, lub przed lanczem 1,5 gram chlorelli This is BIO https://thisisbio.pl/chlorella/21-chlorella-100-organic-230tabl-this-is-bio-5905344040062.html (należy zacząć od 1/4 tabletki chlorelli i powoli zwiększać dawkowanie, po czym dopiero w następnej kolejności wprowadzić spirulinę też od małej dawki), oraz 2 gramy spiruliny This is BIO https://thisisbio.pl/spirulina/20-spirulina-100-organic-230tabl-this-is-bio-5905344040055.html
Zamiast tych alg możesz podać dziecku HyperFoods This is BIO https://thisisbio.pl/superfoods/4099-hyperfood-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040826.html
, płaska łyżka stołowa zmiksowana z bananem, mlekiem migdałowym bio i garstką jakichś owoców kwaskowych (jagody, maliny, teraz mogą być mrożone)
Do śniadania 2 kaps Vitek TiB https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3693-kids-vitek-120kaps-tib—5905344040680.html
Tu ważny wpis: https://www.pepsieliot.com/jak-ruszyc/14285/czy-trzeba-wycinac-migdalki-tylko-7-prostych-krokow-aby-uratowac-migdalki.html
Jaki dziecko ma poziom 25(OH)D?
Po śniadaniu 1 tabletka D3+k2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html dopóki nie ma wyników badania, na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw dziecku suplementację
oraz też po śniadaniu 2 Omega 3 TiB Kids https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3692-kids-omega-3-120kaps-tib–5905344040673.html
W razie potrzeby kapsułki Vitek i omega 3 można przecinać i wysypywać/wylewać zawartość i mieszać z czymś pysznym.
Bardzo istotną rzeczą jest magnez,
Przypominam ten artykuł: https://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa
Zalecenia dziennego spożycia magnezu w sumie, czyli z pokarmami:
Od narodzin do 6 miesięcy 30 mg
Niemowlęta w wieku 7–12 miesięcy 75 mg
Dzieci 1–3 lata 80 mg
Dzieci w wieku 4–8 lat 130 mg
Dzieci w wieku 9–13 lat 240 mg
Nastolatki 14–18 lat 360 mg
Nastolatkowie 14–18 lat 410 mg
Kobiety 310–320 mg
Mężczyźni 400–420 mg
Nastolatki w ciąży 400 mg
Kobiety w ciąży 350–360 mg
Nastolatki karmiące piersią 360 mg
Kobiety karmiące piersią 310–320 mg
Uwaga: przy problemach z wypróżnieniem u dziecka 5-7 lat można zastosować płaską łyżeczkę chlorku magnezu na szklankę wody z cytryną i dziecko niech wypije kieliszek 100 ml, jakby nie zadziałało jeszcze 25 ml, czyli w sumie pół szklanki. Nie jestem lekarzem, wszystko o czym piszę należy skonsultować z pracownikiem służby zdrowia.
Jednak przy unormowanych stolcach sól Epsom TiB, czy chlorek magnezu TiB tylko do kąpieli stóp lub do wanny, nie należy zostawiać dziecka samego w wannie.
PROBIOTYKI!!!!
Probiotyki, kiszonki, jogurty bio bardzo ważny kwas mlekowy. Doskonały probiotyk opatentowany Probiotic This is BIO, niech zjada codziennie tuż przed śniadaniem 1 żelkę.
https://thisisbio.pl/dla-dzieci/4154-kids-probiotic-30-zelek-this-is-bio–5905344040840.html
KOLEJNE Ważne informacje:
Gdy tylko u dziecka zaczyna się jakaś infekcja, wystarczy że tylko katar, bo często u takiego dziecka od kataru idzie niżej i w końcu kończy się poważnym stanem zapalnym. Od razu wchodź na kalibrację kwasem askorbinowym TiB wraz z sokiem pomarańczowym, jednak kalibracji nie rób częściej niż raz, góra 2 razy w miesiącu, gdy jest uzasadniona potrzeba.
https://www.pepsieliot.com/dziecko-w-tym-male-kaszle-co-ma-robic-skolowana-matka/
https://www.pepsieliot.com/uzywac-nadtlenku-wodoru-h2o2-nebulizatorze/
Należy też robić inhalacje/nebulizacje https://www.pepsieliot.com/glutation-rozpylany-nebulizator-trafia-razu-celu-przelom-leczeniu/
Na codzień dziecko powinno przyjmować do koktajlu płąską łyżeczkę Acerola This is BIO, albo Camu camu This is BIO, albo witaminę C z róży Rosehip This is BIO.
Oprócz tego należy nawet przy zwykłym katarze delikatnie oklepywać plecy dziecka, a jak tylko schodzi niżej infekcja a temperatura ciała nie jest wyższa niż 38 stopni należy postawić dziecku bańki, tylko na plecach, omijając kręgosłup.
PASOŻYTY, dzieci miewają pasożyty, a jeśli coś się dzieje niepokojącego, infekcje się powtarzają, to zwykle winne są właśnie pasożyty i niedożywienie.
Można odrazu zastosować oczyszczającą kurację z pestkami z dyni, wszyscy domownicy też powinni sobie zrobić. Nie oznacza to, że wszystkie pasożyty na to pójdą, ale zwykle dziecko czuje się lepiej:
Aby zwalczyć pasożyty, należy na czczo spożyć 25-30 gramów (średnio 2 łyżki) świeżych, pozbawionych łupin, silnie rozdrobnionych nasion dyni. Po około 2 godzinach od spożycia należy przyjąć środek przeczyszczający, w jej przypadku łyżkę oleju rycynowego. Dla pewności kurację można powtórzyć po 2 dniach.
Aby zabieg był bardziej efektywny, pestki z dyni można połączyć z innym naturalnym lekiem na pasożyty – marchewką. Wymieszaj 3 łyżki startej marchwi, 25-30 g potłuczonych, świeżych pestek dyni i 2 łyżki oleju. Tak przygotowaną miksturę należy zjeść na czczo.
Po 3 godzinach należy spożyć łyżkę oleju rycynowego, aby wywołać efekt przeczyszczający i wydalić pasożyty. Podczas kuracji nie można nic jeść.
Pestki z dyni na odrobaczanie dzieci:
Zmiksuj z mlekiem ryżowym 15-30 g (im młodsze dziecko, tym mniejsza dawka) świeżo wyłuskanych pestek dyni i podaj je dziecku na czczo. Zamiast mleka możesz wymieszać pestki z miodem. Następnie dziecko może zjeść śniadanie.
Po 3 godzinach podaj dziecku 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci lub u tych z problemami jelitowymi olej można zastąpić oliwą z oliwek), aby wywołać efekt przeczyszczający.
W razie potrzeby kurację można powtórzyć po 2-3 dniach.
W przypadku wzdęć u dzieci
Należy dziecku podawać bulion z kości zwierząt z hodowli organicznej, albo bulion wegański dla zaleczenia wyściółki jelit z dodatkiem kolagenu TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html już nie wegański oczywiście
https://www.pepsieliot.com/leczacy-jelita-prosty-przepis-na-alternatywny-bulion-z-kosci-yyy-weganskich/
Nie jestem lekarzem, dlatego zawsze należy skonsultować się z pediatrą. Takie jest prawo.
Serdecznie ściskam <3
Pepsi co sądzisz o stosowaniu Atropiny?
niebezpieczna zabawka
Z perspektywy czasu uważam, że zrobiłam sobie kuku słuchając okulisty, który mi przepisał minimalne plusy. Oczywiście progresja nastapiła szybko. A trzeba było zmodyfikować talerz i trenować wzrok. Nawet teraz widzę, że ćwiczenia oczu mają sens. Ale jak z każdą aktywnością, trzeba być konsekwentą.
Od kilku miesięcy z przerwami mam taki objaw, że kłuje mnie lewe oko. Są to jednorazowe kłucia co godzinę, pół godziny lub co kilka minut. Brak przy tym innych objawów. Co to może być?
nie znam konkretnych przyczyn, po prostu idź do lekarza okulisty