fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 658 726
117 online
46 326 VIPy

Super szybkie i proste sposoby na regulację hormonów

Do niedawna pokutowało myślenie o zachwianiach hormonalnych jako typowo „kobiecej sprawie”, która objawia się w okolicach okresu i w trakcie ciąży. Na szczęście od niedawna odrabiamy lekcje i wzrasta świadomi faktu, że hormony, bez względu na płeć, wpływają na nasze codzienne samopoczucie i zdrowie. To one są jednym z czynników stabilizujących nastrój, poziom energii, libido, trawienie i wiele więcej. W kontekście zdrowia regulacja hormonów może być znamienna i stanowić ogromny krok w kierunku dobrego samopoczucia.

Odżywianie dla gospodarki hormonalnej

Wiedząc to wszystko przykuwamy znacznie więcej uwagi do sposobów na zapobiegnięcie nierównowadze hormonalnej. Wiemy, że wpływają na nią czynniki takie jak stres, brak ruchu i niedobory odżywcze. Pojawia się pytanie jak uregulować te mechanizmy aby hormony działały na naszą korzyść i nie znajdowały się poza kontrolą. Nie ma jednej recepty na zdrowie. Trudno o schemat, który zadziała u każdego całościowo, szczególnie jeśli chodzi o rzecz tak skomplikowaną i zmienną jak hormony. Są jednak tropy, które mogą zaprowadzić Cię do punktu zero i wyciągnąć z najróżniejszych stanów. Są niedobory, których uzupełnienie zmieni grę, tak jak pokarmy, które będą działały prozdrowotnie i leczniczo. Równowaga hormonalna jest pojęciem złożonym. Zależy ona od płci, wieku, czynników genetycznych oraz zdrowotnych. Czy można zhakować system swojego ciała i ją odbudować? Jasne. Zacznijmy od najszybszych sposobów!

Super szybkie i proste sposoby na regulację hormonów

Śniadaniowa gorąca czekolada

Czas: 5 minut (+30 minut namaczania) Taka czekolada-macalada to świetny pomysł na słodkie rozpoczęcie dnia. Maca pięknie dba o zdrowie skóry, włosów i kości, energetyzuje lepiej niż kawa, poprawia nastrój, wspiera tarczycę, a przy okazji wspomaga płodność i podnosi libido. Nade wszystko jednak maca reguluje hormony, co jest niezwykle ważne dla zdrowia i funkcjonowania organizmu płci każdej. (1) A jak się do tego doda surowe kakao, chia i słodkie daktyle, powstanie napój dla ducha i ciała absolutnie kojący i doskonały. Taki w sam raz żeby leniwie zacząć dzień. Ta czekolada to właściwie synonim leniwego porannego przeciągnięcia się, po którym człowiekowi nagle rozjaśnia się umysł i przychodzi energia do działania. Nie pytaj więc dlaczego czekoladę-macaladę pić, ale dlaczego ktoś miałby nie chcieć jej pić! Potrzebujesz: – 2½ szklanki niedosładzanego mleka roślinnego (na przykład migdałowego), – 4 łyżeczek sproszkowanego surowego kakao, – 2 łyżeczek sproszkowanego korzenia Maca, na przykład Maca This is BIO®, – 4 łyżeczek nasion chia, – 6-8 daktyli bez pestek – kilku kropli organicznego ekstraktu z wanilii lub startej laski wanilii, – szczypty soli morskiej. W misce zmieszaj nasiona chia, wydrążone, posiekane daktyle i pół szklanki mleka migdałowego. Odstaw na 30 minut. Dodaj pozostałe składniki i zblenduj na gładką masę. Wlej do garnka i podgrzej aż będzie ciepłe, czyli do około 40 stopni. Nie doprowadzaj do wrzenia.


Suplementuj kwasy tłuszczowe Omega-3

Czas: 30 sekund dziennie Kwasy tłuszczowe omega-3 są integralną częścią błon komórkowych w całym ciele i wpływają na funkcję receptorów komórkowych w tych błonach. Stanowią punkt wyjściowy do produkcji hormonów regulujących krzepnięcie krwi, skurcze i rozluźnienie ścian tętnic. Dzięki swoim przeciwzapalnym właściwościom pomagają regulować funkcjonowanie ciała i zmniejszać ból, między innymi w trakcie cykli menstruacyjnych. (2) Sprawdź świetną Omegę-3 od TiB®.

Zjedz szklankę kiszonej kapuchy

Czas: 10 minut kilka razy w tygodniu Jelita, tak jak wątroba, są niezbędne przy przetwarzaniu hormonów i pozbywaniu się ich nadmiaru z ciała. Stan układu hormonalnego może mieć między innymi wpływ na hormony tarczycy, ponieważ aż 20% konwersji nieaktywnego hormonu T4 do użytecznego T3 odbywa się w jelitach. Jelita pozostają nie bez znaczenia także dla poziomu estrogenu. Istnieje wspólnota bakterii jelitowych i specyficznych genów bakterii, zwana estrobolomem, która produkuje enzym wspomagający metabolizm estrogenu. Naukowcy podejrzewają, że estrobolom wspomaga połączenie między hormonami a jelitami. (3,4) Świetnym probiotykiem wspierającym zdrowie jelit jest kiszona kapusta!

Odstaw cukier z cukiernicy

Czas: 0 minut dziennie! Niech Ci cukier lekkim będzie. Tak lekkim, że nie będziesz go zauważać oczywiście! Cukier to niszczyciel hormonów, a już szczególnie tych, które odpowiadają za wagę, głód i poziom cukru we krwi, jak na przykład insulina, leptyna i grelina. Wszystkie z nich tracą na efektywności kiedy chronicznie jesz cukier. Hormony odpowiadające za metabolizm determinują to jak dobrze spalasz tłuszcz, jaki masz poziom energii i jak wygląda Twój cykl miesięczny. Oporność na leptynę i insulinę prowadzi do nadmiernego magazynowania tłuszczu, zwiększ stany zapalne i wpływa na Twój poziom estrogenu i testosteronu. (5)

Zbadaj się!

Czas: 1 godzina rocznie Wahania hormonów mogą być zwiększone w przypadku braku kluczowych substancji odżywczych. Z tego powodu należy pamiętać o regularnym wykonywaniu badań i dobieraniu pod ich kątem sumplementacji. Poza standardową morfologią warto wykonać też badanie poziomu hormonów!

Jedz jarmuż

Czas: 10 minut dziennie

Jarmuż jest doskonałym źródłem żelaza i pomaga regulować hormony tarczycy i nadnerczy

Żelazo jest istotne dla regulacji hormonów. Niedobór żelaza prowadzi do zahamowania konwersji L-fenyloalaniny do L-tyrozyny, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Hormony tarczycy odpowiadają między innymi za regulację wagi, poziom energii i nastrój. Hormony nadnerczy z kolei wpływają na płodność, stabilność nastroju i ogólne siły witalne. (6)

Jarmuż może być pomocny przy symptomach PMS

Objawy takie jak ból podbrzusza i piersi, huśtawki nastroju czy problemy trawienne skorelowane są z cyklem miesięcznym i wynikają ze zmian w poziomach hormonów. Nasze zielone liście tymczasem są bogate w witaminę B6, żelazo, cynk i wapń znane ze zdolności zmniejszania symptomów PMS. (7)

Jarmuż może uregulować hormony stresu

Jarmuż bogaty jest w przeciwutleniacze, które chronią organizm przed wpływem szkodliwego stresu oksydacyjnego. Stres oksydacyjny występuje, gdy w ciele zostaje zaburzona równowaga pomiędzy działaniem reaktywnych form tlenu a biologiczną zdolnością do szybkiej detoksykacji. Dieta bogata w przeciwutleniacze może pomóc przywrócić tę równowagę, zwłaszcza jeśli chodzi o hormony stresu, czyli kortyzol i adrenalinę. (8)

Jarmuż pomaga oczyszczać wątrobę dzięki dużej zawartości błonnika i siarki

Te niepozorne liście pełne są błonnika i siarki, które świetnie detoksykują wątrobę, czyli główny filtr oczyszczający Twojego ciała i centrum metabolizmu estrogenu. Kiedy wątroba jest nazbyt obciążona dochodzi do zaburzeń równowagi hormonalnej. (9) Aby przyśpieszyć jego codzienne spożywanie i zyskać nowe możliwości, spróbuj sproszkowanego Jarmużu, na przykład organicznego Jarmużu This is BIO®.

uściski:)

Źródła/badania: (1) medicalnewstoday.com/articles/322511.php (2) sageadvicewellness.com/science-based-nutrition-blog/2019/4/17/how-omega-3-helps-your-hormones (3) bulletproof.com/gut-health/gut-microbiome-hormones/ (4) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5017946/ (5) observer.com/2018/02/sugar-is-wreaking-havoc-on-your-hormonal-health/ (6) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6742220 (7) healthchefjulia.com/blog/leafy-greens-help-period-symptoms (8) hindawi.com/journals/ecam/2015/737631/ (9) healthline.com/nutrition/10-proven-benefits-of-kale

(Visited 8 306 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Nieziemska 22 listopada 2019 o 20:40

    Hej Pepsi ☺️ ten pierwszy przepis na czekoladę brzmi wprost cudownie.. Ale ja odkąd pamiętam mam problemy z jedzeniem czekolady i kakao 🙁 mianowicie po spożyciu na następny dzień mam twarz w pryszczach jak dzieciak a jestem już po 30stce. Ostatnio nawet zakupiłam surowe takie kakao raw , bio i miałam nadzieję że w tym tkwił problem.. Ale niestety po tym kakałku dosypanym do owsianki stało się to co zwykle wywaliło mi syfy na facjacie ? w czym może być rzecz? To takie moje uczulenie na kakao?

    Ściskam Cie Pepsi :*

    1. avatar Jarmush 23 listopada 2019 o 08:23

      tak, ściskam2 <3

  2. avatar Starsza siostra 22 listopada 2019 o 21:17

    Dobrzy ludzie pomóżta 🙂 Moja siostra lat 23 ma na jajniku cystę o wymiarach uwaga 6×7 cm. W Holandii gdzie mieszka kazali obserwować a gdyby bardzo bolało jechać na SOR bo znaczy, że pękło i trzeba operować. Zrobiła w Polsce badania hormonów: tsh, ft3, ft4, prolaktyna, estrogen, testosteron, progesteron i morfologia, wszystko w normie. W poniedziałek idziemy na ca-125, bo może endometrioza (ma objawy). Działamy po omacku, nie wiemy z której strony zacząc, co zbadać, by znaleźć przyczynę. Młoda jest wege, pije 4 szklanki z Twoim kelpem Peps, d3 z k2 też od Ciebie. Bedzie w Polsce jeszcze przez tydzień. Dość czasu by zrobić badania i wpaść do Waszego sklepu. Tylko co badać i co kupić? Z góry dzięki :*

    1. avatar Jarmush 23 listopada 2019 o 08:23
      1. avatar Starsza siostra 23 listopada 2019 o 20:23

        Dziękuję, przeczytane. A powiedz proszę jak to jest ze stosunkiem ft3 do ft4? Obliczyłam procentowe poziomy i ft3 wynosi 78%, a ft4 wynosi 35%. Dobrze to czy raczej coś nie tak?

        1. avatar Jarmush 24 listopada 2019 o 07:31

          lepiej niż jakby było odwrotnie.

  3. avatar yukoma 23 listopada 2019 o 19:47

    Starsza siostra… na temat torbieli chciałam się podzielić 🙂
    W styczniu tego roku miałam usuwaną torbiel kilkunastocentymetrową (!!!). Po 4 miesiącach pojawiła się nowa. Załamka totalna, ale też postanowienie, że wreszcie trzeba ruszyć ze skrzyżowania.
    Poszłam do trzech ginekologów, żeby porównać zalecenia. Lekarka szpitalna wypisała środki antykoncepcyjne, naprotechnolog luteinę dopochwowo plus monitorowanie homocysteiny, witaminy D3 itd. Trzecim ginekologiem była znana we Wrocławiu lekarka z Indii. Zapisała progesteron w kremie ( jako, że najmniej ingeruje w gospodarkę hormonalną), okłady z oleju rycynowego, olej z wiesiołka preparaty probiotyczne, mieszanki ziołowe. Zaleciła radykalną zmianę diety. Postanowiłam jej zaufać. Stosowałam wszystko co przepisała. Zmieniłam dietę, kupiłam wyciskarkę do soków, zaczęłam kupować organiczną żywność. Oczywiście stosowałam 4 szklanki naszej Pepsi, mam też całą „kolekcję” preparatów This is Bio. No i …. kilka dni temu byłam na USG i słyszę, że nie ma torbieli. Ale nie mogłam uwierzyć i poszłam do innego, niezależnego gina, który potwierdził, że nic nie ma i kontrola za pół roku.
    Wiem, że lekarze mogą naciskać na terapię hormonalną, gdy torbiel ma więcej niż 5cm. Gdybym była w takiej sytuacji to chyba bym w desperacji podjęła post …. jako ostatnie koło ratunkowe… ( Pepsi nie bij, wiem co myślisz o głodówce leczniczej).
    Starsza siostro, życzę dobrych decyzji, sensownych lekarzy i wytrwałości.

    1. avatar Starsza siostra 24 listopada 2019 o 08:02

      Yukoma dzięki Ci z całego serca. Siostra znowu ma nadzieję:) i ja też. Ściskamy mocno :* Pepsi Tobie również dziękujemy :*

    2. avatar gola26 25 listopada 2019 o 10:40

      Możesz napisać jaki siostra ma poziom eozonofili w krwi?

  4. avatar yukoma 24 listopada 2019 o 17:11

    Trzymajcie się siostry 🙂 i działajcie 🙂
    Podziękowania dla naszej Pepsi. To Ona dodaje mi odwagi.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum