😘🙌💚🍓🏵️🌷🙋
Problemy z poziomem cukru we krwi dotyczą coraz większej części społeczeństwa. Z jednej strony zaryzykowałabym stwierdzeniem, że powszechna świadomość na temat zbilansowanej diety jest obecnie większa niż kiedykolwiek. Z drugiej strony jesteśmy odłączeni od swoich ciał, z roku na rok coraz bardziej. Ciało tymczasem jest całością, siecią oddziałujących na siebie czynników. A jednym z nich jest stres. Nie tylko dieta sprzyja problemom z poziomem cukru we krwi. Warunkują je także inne przyczyny, w tym stres. Stres, który może być dla Twojego zdrowia bardziej szkodliwy niż dwie garści landrynek dziennie. Istnieje kilka powodów, dla których należy zrozumieć specyfikę tej relacji. Wysoki poziom cukru we krwi może prowadzić do wielu chorób, włączając otyłość, cukrzycę i choroby serca. Kiedy próbujesz uporać się z tym problemem, czy to stosując dietę surową, ketogeniczną czy post przerywany, stres może sabotować Twoje wysiłki.
Czy stres i poziom cukru we krwi naprawdę tworzą tak silny związek? Kiedy przyjrzysz się fizjologii zjawiska, ma to sporo sensu. Gdy się stresujesz, Twoje ciało uaktywnia mechanizm „uciekaj albo walcz”. Część tej odpowiedzi stanowi wydzielanie przez ciało do krwiobiegu cukru, który w kryzysowej sytuacji może natychmiast wykorzystać. Na przykład kiedy goni Cię wściekła gęś, możesz potrzebować nagłego zastrzyku energii, który zapewni Ci glukoza we krwi. Problem pojawia się jednak kiedy stresujesz się niemal cały czas. Wówczas masz wciąż podwyższony poziom cukru we krwi, a co za tym idzie, zwiększone wydzielanie insuliny. Ten wysoki poziom insuliny, zwany hiperinsulinemią, w zasadzie powoduje, że organizm próbuje zmusić glukozę do powrotu do komórek. Insulina jest również jednym z hormonów, które sygnalizują organizmowi magazynowanie tłuszczu. Wyjaśnia to, dlaczego ludzie często przybierają na wadze w stresującym okresie życia, nawet jeśli nie zmieniają swoich nawyków żywieniowych. Gdyby można było w trakcie tego procesu zajrzeć do wnętrza ciała, byłoby widać jak na dłoni, że mózg odczuwając stres lub niepokój, w rezultacie uwalnia kortyzol od nadnerczy. Następnie można by śledzić wiadomość z mózgu podróżującą do ciała i prowadzącą do uwolnienia cukru we krwi i zwiększenia glukoneogenezy – procesu, który przekształca niecukrowcowych prekursorów w glukozę. Kiedy stresujące wydarzenie kończy się, sygnał oczywiście ustaje. I jest to w porządku w sytuacji zagrożenia. Może jednak szkodzić, kiedy dzieje się kilka razy w tygodniu,czy nawet w ciągu dnia. Taka sytuacja może prowadzić do dezorientacji organizmu i dużej ilości krążącej w nim, niepotrzebnej glukozy, której mięśnie i ciało w zasadzie nie mają jak wykorzystać.
Stres jest wyjaśnieniem w przypadku wielu osób, które mają problemy zdrowotne powiązane z wysokim poziomem cukru we krwi nawet kiedy dbają o swoją dietę i tryb życia. To jak się czujesz i czy się stresujesz może być w zasadzie ważniejsze niż to co było dziś na Twoim talerzu. Chociaż zdrowie jest oczywiście składową tych czynników.
Ashwagandha może wspierać leczenie depresji, redukować stres, niepokój i bezsenność. Doskonałym atrybutem ashwagandhy jest jej zdolność do uspokajania i wyciszania układu nerwowego. Wpływa ona także na regulację neurotransmiterów takich jak serotonina i kortyzol. Jest ona adaptogenem. Oznacza to, że dostosowuje się do bieżących potrzeb organizmu i wspomaga jego odporność na stresory i przeżycia traumatyczne. Jej stosowanie zaleca się w stanach wyczerpania, niepokoju, napięcia. Badania potwierdzają, że to indyjskie zioło może być użyteczne w terapii osób, które przyjmowały wcześniej silne leki psychotropowe, takie jak Xanax i Valium. Jej spożycie można potraktować jako chwilę na uspokojenie się i wyciszenie i przygotować ją w formie naparu, ashwagandha latte lub koktajlu z ulubionymi owocami.
Narażenie na stres może zwiększyć niedobory magnezu. Na ironię działa to też w drugą stronę, bo niedobór magnezu może zwiększyć niezdrowe reakcje na stres. Tymczasem szczególnie w sytuacjach stresowych potrzebujesz więcej magnezu. Wchodzi on w interakcję z receptorami GABA w Twoim mózgu oraz umożliwia działanie przeciwdepresyjnej witaminy Słońca, czyli D3. Magnez naturalnie rozluźnia ciało, zmniejsza napięcia mięśni, wspomaga zdrowy sen i pomaga się odstresować. Magnez powinien być oczywiście codziennym dodatkiem do Twojej diety. W sytuacjach stresowych jednak użyj go dodatkowo. Szczególnie kiedy organizm odpowiada napięciem mięśni, zmęczeniem i rozedrganiem. Wypij szklankę wody lub soku z jabłczanem magnezu albo zafunduj sobie kąpiel ze szklanką soli Epsom (której działanie rozluźniające możesz wzmocnić ulubionym olejkiem eterycznym).
L-teanina to doskonały, bezpieczny i efektywny środek na poczucie niepokoju i stres. Jest ona o tyle wyjątkowa, że uspokajając i wyciszając. Jednocześnie podnosi znacząco poziom skupienia i uwagi, a przy tym poprawia pamięć oraz zdolność uczenia się. Wykazano, że l-teanina poprawia aktywność fal alfa w mózgu, co obniża poziom stresu i pomaga się rozluźnić. Nie ma chyba lepszego źródła l-teaniny niż herbata Matcha. Ta dodatkowo zawiera w jednej łyżeczce 35 mg kofeiny, która świetnie współgra z l-teaniną. Ta z kolei pomaga uniknąć nagłego skoku i późniejszego nagłego spadku energii po spożyciu kofeiny. Niech dowodem będzie badanie, w którym jednej grupie badanych podano herbatę lub batonik zawierające po 4 gramy matchy, a drugiej grupie placebo. Przeprowadzono testy mające zmierzyć poprawę funkcjonowania mózgu u grupy, której podano matchę. Wykazano u nich poprawę skupienia, polepszony czas reakcji i sprawniejszą pamięć niż u osób, które jej nie przyjmowały. I to po jednorazowym spożyciu matchy!
Możesz kupić w tym celu specjalny sprzęt, albo po prostu wyposażyć się w samą trzepaczkę, najlepiej bambusową lub wykonaną z innego naturalnego tworzywa. Przygotowując matchę w naczyniach do jej parzenia wsypujemy 2 chashaku (bambusowe łyżeczki) do czarki i zalewamy 80 ml wody o temperaturze 80 stopni (jeśli chcemy zmniejszyć cierpkość, może to być nawet 60 stopni). Mieszamy intensywnie chasenem (bambusowym mieszadełkiem) do połączenia się matchy z wodą i powstania delikatnej pianki na wierzchu. Wypij zaraz po przygotowaniu. W przypadku przygotowania matchy domowymi akcesoriami wystarcza dodać do filiżanki łyżeczkę matchy, zalać 80ml wody o temperaturze 60-80 stopni i mieszać mieszadełkiem lub spieniaczem do mleka na niskich obrotach do połączenia składników.
Już tyle razy słyszałaś o zbawiennych korzyściach medytacji, ale czy kiedykolwiek jej spróbowałaś? A jeśli nie masz 5 minut na medytację, po prostu pooddychaj głęboko. Przez 4 sekundy wdychaj powietrze, przez 4 je przytrzymuj, przez 4 wydychaj i kolejne 4 wytrzymuj na bezdechu. Powtarzaj ten cykl. Możesz też praktykować wdzięczność. Powtarzaj sobie za co jesteś dziś wdzięczna, choćby pogody miały być najbardziej błahe. Dziękuj słońcu, że świeci, za to, że nie stałaś dziś w korku, za to, że zjadłaś dobrą kanapkę z pomidorem i papryką, za to, że mijany puszysty psiak łasił się do Twoich nóg, za herbatę, którą dziś wypiłaś i tak dalej. Po chwili Twoje wibracje samoczynni podniosą się wyżej!
uściski:)
Źródła: mindbodygreen.com/articles/why-stress-is-bad-for-your-blood-sugar
Powiązane artykuły
Komentarze
Rozumiem, że tutaj chodzi o stres ten podstawowy – psychiczny/emocjonalny prowadzący finalnie też do reakcji psychosomatycznych… wywoływania chorób z emocji. bo jest i stres fizjologiczny/fizyczny jako reakcja na czynniki zewnętrzne. Ogółem rodzajów czy podrodzajów stresu jest 5-7 m.in. środowiskowy, pracowniczy, ekonomiczny, społeczno-polityczny, katastrofalny i w końcu też pokarmowy czyli reakcja na bombardowanie organizmu alergenami typu cukier rafinowany, np. z tych landrynek. Ile razy jestem u mamy z dużą nadwagą tyle razy napotykam cukierki najczęściej miętówki leżące na szafce, zawsze w zasięgu ręki do ssania. Z nerwów, ze stresu, dawniej leczyła się na nerwicę żołądka.
A co jeśli cukier spada za bardzo? Przez to czesto wybudzam się w nocy z powodu za niskiego cukru… ciagle chodzę zmęczona 🙁
jaką masz insulinę na czczo? masz cukrzycę?
Hipoglikemie. Wyniki krzywej miałam takie Glukoza 92/2,6 insulina na czczo
Po 1h. 146/27
Po 2h. 127/31
Po 3h. 61
Po 4h. 52
Cukier często spada mi w nocy koło 3 zdarza się nawet cukier 30…
na razie dostałam metformine i jest lepiej. Nie jem glutenu, nabiału i cukru ( chyba ze mi bardzo spadnie).