Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Z perspektywy ewolucji słodki smak jest sposobem natury na sygnalizację zerowej lub niskiej toksyczności pokarmu przy dużej dawce energii, jaką jednocześnie zapewnia.1 O ile jednak kiedyś słodkim przysmakiem była raczej soczysta gruszka, a gdzieś na drugim końcu świata pełne lepkiego miąższu mango, obecnie synonimem słodkości jest raczej czekolada. I to w dobrym wypadku.
Na szczęście są sposoby na łączenie pysznego ze… zdrowym.
Peruwiańska lucuma ma niski indeks glikemiczny, zawiera β-karoten, żelazo, cynk, witaminę B3, wapń i białko oraz przeciwutleniacze takie jak katechiny i epikatechiny. W rejonie Andów stosowana jest od stuleci jako substancja lecznicza, która działa przeciwgrzybiczo, antybiotycznie i przeciwdrobnoustrojowo, a do tego poprawia trawienie.
Słynie ona jednak nie tylko ze swoich właściwości, ale także z niebiańskiego smaku. Lucuma bowiem smakuje najpyszniej i zupełnie inaczej niż wszystko co znasz. Smak owoców przyrównuje się do połączenia syropu klonowego, karmelu i batata, podczas gdy zapach zbliżony jest do dojrzałej gruszki.2
Co robić kiedy mamy ochotę na deser? Najlepiej punktowaną odpowiedzią są oczywiście owoce, w najróżniejszych kompozycjach. Kiść winogron, melon, wieloowocowy koktajl albo kremowe lody z zamrożonych bananów z powodzeniem mogą spełnić zachciankę „na słodkie”.
Co jednak kiedy chodzi za Tobą coś cięższego kalibru, typu ciastko, i nie chce się odkleić choćbyś nie wiem co zrobiła? Wówczas doskonałym rozwiązaniem jest lekki mus z lucumą, który jest przy okazji świetnym źródłem białka.
Potrzebujesz:
Przygotowanie tego musu jest dziecinnie proste. Aquafabę ubijasz trzepaczką lub mikserem aż się nie spieni i delikatnie nie zesztywnieje (jak białko jaja). Następnie wszystkie składniki, razem z wodą z daktyli, blendujesz na gładką masę. Jeżeli mus jest zbyt gęsty, możesz dodać odrobinę wody, ale na tym etapie powinien być lekki i puszysty. Teraz wystarczy przełożyć go do miseczek, posypać cynamonem albo kakao i jeść z owocami.
uściski:)
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze
Kucharz ze mnie żaden. Ale chyba po raz pierwszy skorzystam z przepisu, bo … mam wszystkie składniki 🙂
aquafaba to woda po ugotowaniu ciecierzycy, lub woda ze słoika z gotową ciecierzycą