fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 664 843
69 online
46 333 VIPy

SIŁA CHWYTU to cichy sygnał alarmowy Twojego zdrowia. 7 prostych ćwiczeń!

Nie będę się cackać, zacznę z grubej rury, a wnioski nasuną się same.

Wiele badań epidemiologicznych wykazało, że NIŻSZA SIŁA CHWYTU koreluje z wyższym ryzykiem przedwczesnej śmierci. To związane jest z faktem, że siła mięśniowa odzwierciedla nie tylko kondycję mięśni, ale także zdolność organizmu do radzenia sobie z chorobami. Wzmocnienie mięśni uścisku może więc przyczynić się do poprawy ogólnego stanu zdrowia i ZMNIEJSZENIA RYZYKA problemów kardiologicznych.

Trening siłowy, w tym ćwiczenia na mięśnie przedramienia i dłoni, może przynieść znaczące korzyści w kontekście profilaktyki chorób serca. Dodatkowo reguluje ciśnienie krwi i wiele innych dobrodziejstw przynosi, o czym za moment.

Silny chwyt przedłuża życie

Oto bezpośredni cytat z badania (10)

… „Nasza analiza obejmująca ponad 500 000 uczestników zapewniła nam wystarczającą moc, aby w sposób wiarygodny określić INTERAKCJE MIĘDZY SIŁĄ CHWYTU A WIEKIEM POD KĄTEM SKUTKÓW ZDROWOTNYCH, wykazując, że siła chwytu była istotnie powiązana ze stanami zdrowotnymi w całym przedziale wiekowym populacji brytyjskiego Biobanku, ale powiązania te W MŁODSZYCH GRUPACH WIEKOWYCH BYŁY UMIARKOWANIE SILNIEJSZE, A NIE SŁABSZE. (zadziwiające – wtrącił sierżant Eliot – czyli to dotyczy wszystkich) To prawdopodobnie wskazuje, że wraz z wiekiem, oprócz siły chwytu, coraz ważniejsze stają się czynniki wpływające na zdrowie …

Siła uścisku dłoni jest silnie powiązana z siłą mięśni nóg i stanowi ważny wskaźnik ogólnej siły mięśni kończyn W CAŁYM PRZEDZIALE WIEKOWYM. Sugeruje się, że siła uścisku dłoni jest wskaźnikiem stanu odżywienia, a analiza przeprowadzona w badaniu Hertfordshire Cohort Study wykazała, że ​​zdrowszy („rozważna dieta”) wzorzec odżywiania i spożywania białka pokarmowego, składników odżywczych o działaniu przeciwutleniającym, witaminy D i tłuste ryby są powiązane z siłą chwytu.

Poprzednie prace wykazały również, że osoby BARDZIEJ AKTYWNE FIZYCZNIE i spędzające mniej czasu na siedząco MAJĄ WIĘKSZĄ SIŁĘ CHWYTU” …

A teraz naprawdę dziwne 

…”Siła chwytu jest odwrotnie powiązana ze śmiertelnością z powodu raka jelita grubego (współczynnik ryzyka 1,18 i 1,17) i płuc (1,08 i 1,17) odpowiednio u mężczyzn i kobiet oraz raka piersi u kobiet (1,24). Chociaż nie znaleźliśmy związku między siłą chwytu a śmiertelnością z powodu raka prostaty, istniało pozytywne powiązanie między siłą a częstością występowania raka prostaty”…(10)

I jeszcze cytat z takiego badania (a można wybierać jak w ulęgałkach tyle jest badań w temacie)

… „Do badania tego włączono osoby dorosłe w wieku od 40 do 64 lat BEZ chorób sercowo-naczyniowych i zidentyfikowano czynniki ryzyka CVD obliczone metodą FRS, takie jak wiek, płeć, HGS i WHtR. Spośród tych czynników ryzyka, z wyjątkiem płci, uznano HGS (sierżant Eliot wyjaśnię, że HGS w badaniu oznacza SIŁĘ CHWYTU) za najbardziej wpływowy czynnik ryzyka CVD (czyli chorób sercowo naczyniowych). Populacja w średnim wieku odgrywa aktywną rolę w produkcji gospodarczej, a identyfikacja 10-letnich czynników ryzyka chorób układu krążenia pomogłaby we wczesnym zapobieganiu chorobie, zmniejszając w ten sposób śmiertelność i wydatki na opiekę zdrowotną. DLATEGO TEŻ ODKRYCIE TO MA ISTOTNE ZNACZENIE DLA PUBLICZNEGO SYSTEMU OPIEKI ZDROWOTNEJ. Zaleca się opracowanie realistycznego programu postępowania, który może WZMOCNIĆ HGS NA TYLE, ABY ZMINIMALIZOWAĆ RYZYKO CHORÓB SERCOWO-NACZYNIOWYCH oraz promować MODYFIKACJĘ DIETY I REGULARNE ĆWICZENIA. (11)

Silny chwyt przedłuża życie

Zależność między SIŁĄ UŚCISKU a chorobami serca

Siła uścisku dłoni jest często wykorzystywana jako wskaźnik ogólnego stanu zdrowia i siły mięśniowej. Osoby z niższą siłą ścisku są bardziej narażone na różnego rodzaju schorzenia, w tym na choroby serca. W kontekście zdrowia kardiologicznego, SIŁA UŚCISKU MOŻE BYĆ POSTRZEGANA JAKO NIEINWAZYJNY i prosty sposób na ocenę ryzyka:

  • Zawału serca
  • Niewydolności serca
  • Innych powikłań kardiologicznych

Niech więc SILNY CHWYT stanie się naszą wspólną (Oddział reaktywacja!) frazą (proponuje/rozkazuje sierżant Eliot) na 2024 rok!

Żeby nie wdarło się jakieś nieporozumienie, wzmacnianie DOWOLNYCH mięśni opłaci się dla Twojego zdrowia.

Jeśli ćwiczysz mięśnie zaledwie 30–60 minut tygodniowo, będziesz żyła dłużej. Co robi MAŁO MIĘŚNI pewnie dobrze wiesz. Wspomnę więc tylko o  pogorszeniu funkcji poznawczych (1), insulinooporności (2) i wysokich markerach stanu zapalnego (3). Oczywiście złamania kości (4) w wyniku upadków, które mogą okazać się nawet śmiertelne (5) szczególnie powinny nas wyczulić w tej kwestii. 

Siła chwytu pochodzi z grupy mięśni dłoni, nadgarstków i przedramion(6).

Za każdym razem, gdy wykonujesz ruch chwytania ręką, w rzeczywistości ANGAŻUJESZ PONAD 35 MIĘŚNI (7)!

Ta sieć mięśni jest często pomijana na siłowni, bo jakby nie ekscytuje. Nikt nie wzdycha na paczce do koleżanki, która ma mocną łapkę, bo tego za bardzo nie widać.

Dyplomowany specjalista odnowy psychosomatycznej mgr Grzegorz Lewko poleca Omega 3 TiB® z oleju rybiego! 💙🐟

🌊💙 Zanurz się w oceanie zdrowia  🐟 Odkryj potęgę natury z najczystszych wód morza zimnego.
To gwarancja najwyższej jakości, dostarczanej prosto z … lodowatego serca północnego morza.


Badania jednak DOWODZĄ, że SIŁA CHWYTU jest ważnym wskaźnikiem DŁUGOWIECZNOŚCI (8)

Siła chwytu jest czasami wykorzystywana w badaniach naukowych jako ZASTĘPCZA MIARA OGÓLNEJ SIŁY MIĘŚNI (9), po części dlatego, że wspomaga wiele innych ruchów na siłowni.

Oto kilka codziennych czynności angażujących tę grupę mięśni:

  • Otwieranie słoika, czy NIEOTWIERALNEJ dwulitrowej butelki wody z Lidla (teraz, po tym artykule to radość!)
  • Przekręcanie klamki (niektóre rzeczywiście wyłamują nadgarstki, więc się teraz ciesz!)
  • Przygotowywanie jedzenia (tasak, nóż, tłuczek, petarda!)
  • Niesienie toreb z zakupami (Can I help you? Of course not!)
  • Podnoszenie rzeczy z ziemi (uwaga na podnoszenie sześciopaku wody, zawsze ustawiaj się jak do martwego ciągu, NIGDY KOCI grzbiet!)
  • Koszenie trawy i odkurzanie hawir

Silny chwyt przedłuża życie

Wraz z wiekiem i utratą masy mięśniowej dłonie są jedne z pierwszych części ciała, gdzie zauważasz spadek swojej siły

Kiedyś słoiczki otwierałaś wszystkim w bloku, a nawet na całej ulicy, dzisiaj nie możesz przytachać zakupów z auta bez robienia wielu przerw.

Chyba jasne jest, że MUSISZ ZACZĄĆ ĆWICZYĆ SIŁĘ CHWYTU – prorocze słowa Sierżanta Eliota do swojego Oddziału!

7 ćwiczeń wzmacniających siłę chwytu (na siłowni i poza nią)

  1. Kup jakiś sprzęcik do miażdżenia dłonią, bo piłkę tenisową jednak dość trudno jest zginać, ale nie zapeszam. I oglądając Netflix sobie ćwicz. Zaciskaj, trochę trzymaj zacisk i puść, etc etc.
  2. Wykręcanie  mokrego ręcznika, grubej szmaty do podłogi, rewelka dla siły uchwytu.
  3. Noś torby z zakupami, nie pozwalaj się wyręczać. Torby są często nierówne i jeszcze mięśnie tułowia zaangażujesz.
  4. Wymachy z odważnikami typu Kettlebell, takie saganki, każdy zna.
  5. Zottman curl  (moje focie to właśnie Zottman curl, jutro będzie nagranie na YouTube), tłumaczę tego curl’a jako kędzior, lok, pukiel Zottmana:-) Ten kędzior szybko spala przedramiona, i chociaż nazwa brzmi zabawnie, to ćwiczenie jest trudniejsze niż Ci się wydaje! Oczywiście za sprawą odpowiednio ciężkich hantli. Sierżant Eliot się nie postarał, gdyż ćwiczy 3kg, a na dzisiaj mógłby lecieć czwórkami, ale nie miał.
  6. Martwy ciąg, wiadomo.
  7. Zwisanie z trzepaka – luz, podciąganie na drążku – inna para kaloszy. Ale obie te czynności wzmacniają siłę uchwytu i to BARDZO (podciąganie wiadomo, że rządzi!)

Kędzior Zottmana (Zottman curl) w wykonaniu Sierżanta Eliota

stajesz pomiędzy hantlami na podłodze

Kucasz i martwym ciągiem (tyłek wypięty, NIGDY koci grzbiet!) podnosisz hantle

Do pozycji stojącej.

Przekręcasz ręce z hantlami o 90 stopni.

 Podciągasz hantle tworząc ugięcie bicepsa.

Następnie obracasz nadgarstek o 180 stopni!, tak aby dłonie były skierowane na zewnątrz.

Rzeczywiście robi się kędzior Zottmana! 🙂

Powoli opuszczasz hantle, trzymając łokcie zablokowane.

I tak z 10 razy w 3 seriach.

Badania/Źródła

  • (1) jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2793806
  • (2) nature.com/articles/s41366-020-0590-y
  • (3) sciencedirect.com/science/article/pii/S1568163720303202?via%3Dihub
  • (4) sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S8756328216303209?via%3Dihub
  • (5) bmcmusculoskeletdisord.biomedcentral.com/articles/10.1186/1471-2474-12-105
  • (6) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4013148/
  • (7) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1312228/
  • (8) bmj.com/content/361/bmj.k1651
  • (9) pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32173776/
  • (10) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5939721/
  • (11) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7712900/
  • mindbodygreen.com/articles/grip-strength-primer

(Visited 2 516 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar mała mi 5 stycznia 2024 o 20:46

    Tak jest Sierżancie Eliot! My poledancerki coś o tym wiemy, jak chwyt jest ważny I decydujący na naszym życiu 😀 a tak na poważnie to cieszę się, że moja dyscyplina sportowa ma takie świetne konsekwencje – lecę podzielić się tym z dziewczynami! 🦸‍♂️

    1. avatar Pepsi Eliot 6 stycznia 2024 o 06:53

      Tak, to świetna dyscyplina dla silnego chwytu i nie tylko, pod warunkiem, że się jej nie zaprzestanie, bo silny chwyt należy wciąż trenować. 🙂 <3

      1. avatar Mała mi 7 stycznia 2024 o 19:22

        Na szczęście to dyscyplina, gdzie kategorie wiekowe na zawodach są też plus 70, więc perspektywistycznie 😄

        1. avatar Pepsi Eliot 8 stycznia 2024 o 12:36

          ❤️

  2. avatar Maluna Chow 5 stycznia 2024 o 22:11

    Okrutny wstęp, ale ćwiczenie mnie się podoba, trochę już rozumiem opis, będzie robione!

    1. avatar Pepsi Eliot 6 stycznia 2024 o 06:51

      🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Kolagen

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum