fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 659 857
104 online
46 327 VIPy

Przyczyny otyłości wśród dzieci, czyli wszystko o postępującej chorobie I świata

Otyłość dzieci stała się epidemią. Mówi się, że dzieci urodzone w XXI wieku są pierwszym pokoleniem, które przez narażenie na choroby cywilizacyjne, będzie żyło krócej od własnych rodziców. Badania wykazały, że otyłość w wieku dziecięcym wzmaga ryzyko otyłości w dorosłym życiu. To zaś prowadzi do zwiększonej szansy zachorowania na cukrzycę, choroby serca i nadciśnienie.

Eksperci z WHO podają, że na świecie są ponad 43 miliony dzieci poniżej 5 roku życia, które mają nadwagę. To porażające o tyle, że już do 2020 roku ponad 60% chorób na świecie będzie powiązana z otyłością!

Co więcej, warto zwrócić uwagę na to, że nierzadko otyłość idzie w parze z niedoborami substancji odżywczych, co wynika z żywienia się pustymi kaloriami i wysoce przetworzoną żywnością. Zwalczanie otyłości u młodych osób musi iść w parze z wdrażaniem zdrowych nawyków w każdym polu życia. Nie bez znaczenia będzie zastosowanie się do owych nawyków przez każdego domownika. Tylko w ten sposób można bowiem stworzyć u dziecka zdrową relację z jedzeniem.


Otyłość wśród dzieci: fakty

Nadwaga i otyłość definiowana jest jako posiadanie nadmiernej akumulacji tkanki tłuszczowej w ciele, co zazwyczaj mierzy się z pomocą BMI, a u dzieci także (a nawet przede wszystkim) przy użyciu siatki centylowej. Według badania opublikowanego w magazynie naukowym Journal of Famili Medicine and Primary Care „otyłość u dzieci może trwale wpłynąć na zdrowie fizyczne, a także na dobrostan społeczny i emocjonalny oraz poczucie własnej wartości. Wiąże się to [otyłość – przyp. tłum.] także z gorszymi wynikami szkolnymi i niższą jakością doświadczeń dziecka”. Aby zobrazować w jaki sposób dziecięca otyłość wpływa na dorosłość, dodam, że w trakcie swojego życia 1 na 3 dzieci urodzonych po 2000 roku zachoruje na cukrzycę. Współcześnie wiele dzieci je nadmiar kalorii, które jednocześnie nie mają żadnej wartości odżywczej. Mówi się, że dzieci i młodzież pomiędzy 5 a 18 rokiem życie spożywa średnio 720 do 950 pustych kalorii każdego dnia. I chociaż podaż kalorii jest wysoka, młodzi ludzie nie zjadają zalecanej dawki warzyw i owoców.

A oto kilka naukowo potwierdzonych faktów opublikowanych w badaniach w magazynie naukowym Industrial Psychiatric Journal:

Otyłość u dzieci wiąże się ze zwiększonym ryzykiem przedwczesnej śmierci i kalectwa w dorosłym życiu. Otyłe dzieci od najmłodszych lat przyjmują nadmiar tłuszczu przy niedoborze roślinnej żywności. Otyłe dzieci spędzają na aktywności fizycznej mniej czasu niż dzieci z wagą mieszczącą się w normie. Jednocześnie spędzają one więcej czasu przed telewizorem, komputerem lub konsolą. Duża liczba otyłych dzieci ma otyłych rodziców. Jeśli od dziecka żywność traktowana jest jako nagroda, dzieci mają tendencję do czerpania z jedzenia nadmiernej przyjemności. Dla otyłych dzieci jedzenie stanowi źródło komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Wiele otyłych dzieci kłamie na temat ilości spożywanego pokarmu i chomikuje jedzenie w pokojach. Otyłe dzieci zazwyczaj jedzą więcej wieczorami i w nocy, a mniej o poranku. Otyłe dzieci preferują słodką żywność jak ciastka, lody i słodzone napoje, co może wskazywać na uzależnienie od cukru.

Przyczyny otyłości wśród dzieci

1. Wielkość porcji

Może się to wydawać oczywistym, ale to kwestia niezwykle istotna, ponieważ rozmiar pojedynczej porcji dyktuje zazwyczaj ilość jedzenia spożywanego podczas jednego posiłku. Oznacza to, że dziecko może zjeść więcej niż faktycznie potrzebuje, a co za tym idzie przyzwyczaić organizm do przejadania się lub kojarzyć uczucie przepełnienia z poczuciem komfortu i sytości. Badania tymczasem jasno wskazują na powiązanie pomiędzy rozmiarem zjadanych porcji a masą ciała. Badacze z Uniwersytetu Rutgers poprosili młodych dorosłych aby wybrali rozmiar porcji preferowanego przez nich posiłku i sparowali ich odpowiedzi z typowymi porcjami zjadanymi 20 lat wcześniej. Okazało się, porcje jedzenia faktycznie okazały się większe niż 2 dekady wcześniej.

2. Drugie śniadanie

5 ziko na coś ze szkolnego sklepiku, czy może kanapka z glutenowo-glifosatowego chleba z prozapalną margaryną, pseudoserem i napakowaną wypełniaczami oraz hormonami wędliną, a do tego batonik na deser? Żadna z tych opcji nie jest w porządku, a tymczasem to one rządzą w śniadaniówkach pociech. Nawet jeśli szkoła zapewnia przekąskę, często jest to krowie mleko, czasem do tego aromatyzowane, mini marcheweczki GMO (które robi się z dużych marchewek) lub pokrojone parę godzin wcześniej ćwiartki jabłka wcześniej pryskanego ponad 30 razy. Złe nawyki żywieniowe wyrabiane przez wątpliwej jakości żywność mają wpływ na zdrowie Twojego dziecka.

3. Ultra przetworzona żywność

Jedną z wiodących przyczyn otyłości wśród dzieci jest cukier, dodawany praktycznie do każdego dedykowanego im pokarmu. Badania wykazują, że większość dzieci współcześnie żywi się jedzeniem pełnym kalorii ale pozbawionym substancji odżywczych. Uważa się to za główną przyczynę otyłości pośród współczesnych dzieci.

4. Dieta pozbawiona zdrowych tłuszczy

Może zaskoczyć Cię jak bardzo dieta bogata w zdrowe tłuszcze powiązana jest ze zmniejszeniem postępowania otyłości. Ba! Przez wiele lat mówiło się, że tłuszcz jest przyczyną tycia, podczas gdy to nie do końca prawda, szczególnie w przypadku zdrowych tłuszczy. Te są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu i muszą występować w diecie. Właściwie tłuszcze takie jak awokado czy olej kokosowy spożywane regularnie mogą nieść za sobą ogromne zdrowotne korzyści. Natomiast należy starać się, aby dzieci nie jadły nawet zdrowego tłuszczu z cukrem, chodzi przede wszystkim o węglowodany proste. Biała bułka z masłem i plastrami awokado, to cukier z tłuszczem.

5. Brak aktywności fizycznej

Wielu dorosłych nie wykonuje nawet podstawowej formy aktywności fizycznej potrzebnej dla zachowania zdrowia, czyli nie robi zalecanych 10 000 kroków dziennie. Rozdokazywane, rozgonione kiedyś dzieci zaczęły robić to samo. Z badań wynika, że aż 50-70% dzieci i młodzieży ćwiczy za mało, ograniczając się do często wątpliwej jakości lekcji wf-u, a czasem ćwicząc jeszcze mniej i pod byle pretekstem zwalniając się z tych lekcji. Dzieci nie tylko nie są aktywne fizycznie, ale zamiast aktywności ruchowej tak pospolitej i prostej jak podwórkowa ganianina z kolegami, wybierają godziny spędzone przed komputerem, smartfonem lub telewizorem.

6. Stres

Dzieci z otyłością częściej dotykają dolegliwości psychiczne, takie jak stres, chroniczny niepokój, a nawet depresja. Badacze wskazują, że wiele dzieci stresuje się nie będąc w zasięgu rodziców. Poza domem czują one niepokój wynikający ze wstydu spowodowanego ich wyglądem i nawykami żywieniowymi. Otyli nastolatkowie narażeni są na uczucie wyobcowania wynikające z ich wagi, co może prowadzić do drastycznych diet, typu nieumiejętnie przeprowadzanych głodówek, a to z kolei do jeszcze większej ilości zjadanego pokarmu lub poważnych chorób takich jak chociażby zaburzenia odżywiania i depresja. Dodajmy do tego wyśrubowane oczekiwania przedstawione w mediach i rówieśników, którzy bywają bezlitośni i mamy gotowy przepis na (niesłusznie przecież) obniżone poczucie własnej wartości i zamknięcie w sobie. Także stres w życiu rodziców może prowadzić do otyłości u dzieci, czego dowiodło badanie z 2012 roku opublikowane w magazynie Pediatrics. Badacze odkryli w nim, że stresory w życiu rodziców wzmagają konsumpcję fast-foodów lub zajadanie stresu, co istotnie wpływa na dietę dzieci. To istotny czynnik mający bezpośrednie powiązanie z otyłością wśród najmłodszych. Jest tak, ponieważ wpływa na zdrowie dzieci nie tylko w rzeczywistym czasie, ale także wykształca u nich niezdrowe nawyki żywieniowe i zdrowotne. Już w następnej części dowiecie się jak radzić sobie z otyłością dzieci! Źródła: https://draxe.com/childhood-obesity-and-school-lunches/  

(Visited 2 640 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Magdal 10 października 2018 o 08:48

    A może coś wiecej na temat niełączenia węglowodanów z cukrem. Jakieś przykłady, praktyczne rady co do zamienników. Bo rozumiem, że owsianka z bakaliami i suszonymi owocami w takim razie odpada? To jak zjeść tą owsiankę,żeby jednak była smaczna i prozdrowotna? I poproszę o parę przepisów na fajne śniadanka dla dzieci 😀

    1. avatar Jarmush 10 października 2018 o 09:01

      cukier to węglowodany, przejęzyczyłaś się, chodzi o niełączenie węglowodanów prostych z tłuszczem. Tak naprawdę chodzi o dzienne, a nawet tygodniowe spożycie tłuszczu.

      1. avatar Magdal 10 października 2018 o 09:30

        Tak, przejęzyczenie, poproszę w takim razie o więcej szczegółów na temat nie/łączenia cukrów z tłuszczami 😀

        1. avatar Jarmush 10 października 2018 o 09:32

          około 100 postów na blogu 🙂 taki stary art, a tam masz podlinkowane do niego 2, ale tak naprawdę mówię o tym bardzo często

    2. avatar Magdal 10 października 2018 o 09:43

      Moje sposoby na owsiankę:
      Płatki owsiane górskie (50g) dzień wcześniej zalewałam mlekiem roślinnym i siup do lodówki. Następnego dnia dolewałam tylko ciepłego mleka tego samego sortu lub ciepłej wody. Taka wersja bez gotowania.

      Do tego idą dodatki. Oczywiście do tej pory były te niechlubne 😀 Liczę jednak, że podpowiecie coś.

      Ja ze swojej strony mogę tylko podać fajny patent jaki stosuję, Aby sprawić, żeby śniadanie było bardziej syte ścieram do płatków przed podaniem surową cukinię, nie zmienia ona smaku potrawy, a mamy więcej szamanka, więcej błonnika i jakąś surowiznę 😀 Tylko co dalej skoro suszki nie i orzechy też be! ;D
      Wytrawna owsianka: może do tego starte buraki, imbir, curry??

  2. avatar Magdal 10 października 2018 o 08:59

    Robiłam sobie takie pieczone ciasteczka: 1,5 szkl płatków owsianych, 2 dojrzałe banany, 5 łyżek masła orzechowego. Wymieszać, podzielić, uformować ciasteczka i zapiec w piekarniku 15 min. Myślałam, że bez mąki, glutenu, cukru to raczej zdrowe. a tu proszę, chyba jednak nie tak prozdrowotne jak się wydawało. 😀

    1. avatar Jarmush 10 października 2018 o 09:00

      zaproszenie do cukrzycy 🙂

      1. avatar Magdal 10 października 2018 o 09:28

        A jak się ma łączenie tłuszczów z cukrami z owoców -? A dwa: prośba – może jakaś wariacja prawdziwie prozdrowotnych ciastek owsianych? Pliss :D:D

        1. avatar Jarmush 10 października 2018 o 09:29

          jak najbardziej źle

  3. avatar Mag. 10 października 2018 o 09:23

    Do mojej córki (10 lat) przyszła z wizytą koleżanka. Cierpi na otyłość.
    Jadła niedawno w domu obiad, ale oznajmiła mi, że jest głodna.
    Miałam banany, jabłka bio i arbuza – nie, bo na białe owoce jest uczulona, a arbuza nie lubi.
    No to może kanapki (chleb żytni na zakwasie, ser bio, pomidory bio) – nie bo ona nie przepada za takim chlebem i woli kanapki z szynka, a pomidora nie lubi. No to może zupa (krew z warzyw bezmięsny) – w życiu, bo to dziwne, a jest może rosół z makaronem?
    Ale spoko, ona sobie poradzi- wyjęła z plecaczka cukierki i herbatniczki…

  4. avatar Mag. 10 października 2018 o 09:25

    miało być 'krem’ nie 'krew’ oczywiście 🙂

  5. avatar kaha 10 października 2018 o 09:35

    Kiedy podawac chlorellę a kiedy spiruline w ciagu dnia nastolatkowi? spirulinę mój młody łyka po malutkim porannym sniadaniu bo nie ma apetytu po 7 rano; do szkoły banan , kanapka z masłem i serem żóltym; po szkole zawsze domowa pełna warzyw zupa; obiadokolacja to kawalek mięsa albo ryby z 1 ziemniakiem z masłem i odrobina warzyw (jak na lekarstwo). czy mogę chlorrelę dawac mu na wieczór?

    1. avatar Jarmush 10 października 2018 o 09:42

      przed jedzeniem rano lub/i w południe. Można połączyć jedne i drugie tabletki i podzielić na 2 porcje

  6. avatar Dorota 11 października 2018 o 10:06

    Skoro temat o dzieciach to i ja zapytam:
    – czy można jednocześnie przed śniadaniem podać dzieciom i spiruline i chlorellę-jakie wtedy dawki,
    – czy kanapka z razowym chlebem żytnim na zakwasie z awokado i jajkiem jest też niezdrowa,
    – czy batat lub dynia nadaje się do łączenia z rybą lub jajkiem?
    – ewewtulnie kasza gryczana lub jaglana z awokado lub jajkiem?

    1. avatar Jarmush 11 października 2018 o 13:49

      ile dzieci mają lat?
      taka kanapka, jak chleb rósł 8 godzin minimum, jest dla dziecka zdrowa, co do dorosłego można się zastanawiać, zależy jak się po tym czuje.
      dziecko musi jeść zdecydowanie więcej tłuszczu niż dorosły, na takim jedzeniu raczej nie grozi dziecku insulinooporność, to dobre jedzenie

      1. avatar Dorota 11 października 2018 o 16:40

        3,5 roku i niecałe 2 lata

        1. avatar Jarmush 11 października 2018 o 16:43

          małe 1 gram chlorelli i 2 gramy spiru, starsze 1,5 grama chlorelli i 2 gramy spiru

          można połączyć tabletki, podzielić na 2 porcje i podawać rano i w południe, nie wieczorem przed jedzeniem, schrupią. Zawsze zaczynamy pirwszy raz algi podawać od 1/4 tabletki

  7. avatar kasiadg 16 października 2018 o 20:45

    Pepsi czy 16 latkowi mogę dawać rano szejk białkowo – bananowy??? Jest bardzo szczupły, uprawia sporty i chcę aby mu przyrosły mięśnie, no i zapobiec kłopotom jelitowym, bo jak to młody łazi kumplami i od czasu do czasu wsuwa złom.

    1. avatar Jarmush 16 października 2018 o 21:22

      Z 2 dojżałymi bananami słodkimi i możesz też skroić mango

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum