😘🙌💚🍓🏵️🌷🙋
Znany pod techniczną nazwą jelitowego układu nerwowego, drugi mózg zawiera otoczkę neuronową osadzoną w ścianach kanału przewodu pokarmowego, który mierzy około dziewięciu metrów i ciągnie się od przełyku do odbytu. Ma on 100 milionów neuronów – to znacznie więcej niż w rdzeniu kręgowym albo w obwodowym układzie nerwowym! Ta mnogość neuronów w jelitowym układzie nerwowym pozwala nam odczuć „wewnętrzny świat” jelita i jego zawartość. Wiele z tej ogromnej neuronowej mocy potwierdza się zresztą w codziennym, niezwykle skomplikowanym, mechanizmie trawienia. W końcu trawienie żywności, pochłanianie składników odżywczych i wydalanie odpadów wymaga przetwarzania chemicznego, mechanicznego mieszania i skurczy mięśni rytmicznych, które przemieszczają strawiony pokarm w odpowiednie miejsce. Ten system jest zbyt rozwinięty by istnieć tylko po to, żeby mieć pewność, że pokarm wydostał się z jelit. mówi Emeran Mayer, profesor fizjologii, psychiatrii i medycyny biozachowawczej na Uniwersytecie w Kaliforni. Naukowcy byli w niemałym szoku, kiedy odkryli, że 90% włókien pierwotnego nerwu trzewnego przenosi informacje z jelit do mózgu, a nie – jak uważano wcześniej – na odwrót. Oznacza to, że nie mózg umożliwia pracę jelit, a jelita wspierają pewne procesy, których motorem jest mózg.
Nieszczelność jelit powoduje miejscowe i ogólne stany zapalne, które objawiają się zewnętrznie w postaci chorób skóry. Według badań z XX wieku osoby z opryszczką częściej wykazują zwiększoną reaktywność na szczepy bakterii wyizolowane z kału. W nieco bardziej współczesnym badaniu osoby z trądzikiem miały wyższy poziom i reaktywność wobec endotoksyn we krwi. Żaden ze zdrowych uczestników badania nie zareagował na bakterie e. coli LPS, podczas gdy u 65% pacjentów z trądzikiem wykazano pozytywną reakcję. Oba te badania sugerują, że trądzik jest problemem dla znacznej liczby pacjentów ze zwiększoną przepuszczalnością jelit! Główną funkcją skóry jest zachowywanie się jak naturalna, fizyczna, chemiczna i przeciwdrobnoustrojowa bariera. Badania wykazały, że zarówno stres, jak i problemy z jelitami, a szczególnie stany zapalne jelit, mogą znacząco wpłynąć na działanie tej bariery, co w odwrocie prowadzi do stanów zapalnych skóry.
Jagody Acai są silnym antyoksydantem, który niszczy pro-starzeniowe wolne rodniki. Dodatkowo energetyzują skórę i zapewniają jej równowagę. Spośród aktywnych, ważnych dla naszego zdrowia i życia substancji, w acai berry znajdziemy 18 aminokwasów i 29 kwasów tłuszczowych, oraz 21 pierwiastków śladowych. Te brazylijskie jagody są więc bogatym źródłem witamin i minerałów takich jak B1, B2, B3, E, C, fosfor , wapń , potas, białko, kwasy tłuszczowe Omega-6 i Omega-9. Aktywne składniki jagody Acai poprawiają przemianę materii i usprawniają procesy oczyszczania organizmu z toksyn i innych szkodliwych złogów – to niezmiernie istotne z punktu widzenia współczesnego człowieka, który wraz z pożywieniem obciąża organizm ogromnymi ilościami konserwantów i wszelkiego rodzaju uzdatniaczy spożywczych W acai berry znajdują się też składniki, które wspomagają walkę ze stresem. Łagodzą reakcje organizmu pojawiające się w sytuacjach stresowych. Fitosterole i antocyjanidyny zawarte w jagodach jeszcze bardziej stabilizują przepływ krwi (fitosterole są doskonałe na problemy z nadciśnieniem) i poprawiają kondycję naczyń krwionośnych (antocyjaniny zmniejszają ryzyko uszkodzeń naczyń), co nie pozostaje obojętnym dla skóry.
– 3 łyżki stołowe kryształów japońskich (ziaren kefiru wodnego), – 4 szklanki wody kokosowej, – łyżka stołowa sproszkowanych jagód ACAI, – ½ szklanki świeżego soku z cytryny (niekoniecznie), – szczypty kwasu l-askorninowego. * ziarna kefiru wodnego kupisz w sklepach ze zdrową żywnością lub przez internet za około 10 zł. Ponieważ w wodzie kokosowej ziarna nie aktywują się tak szybko jak w towarzystwie cukru, aktywuj je na dobę przed przygotowaniem w wodzie z cukrem (½ szklanki cukru na 2 szklanki wody). Woda z cukrem sprawi, że kryształy będą zdatne do użytku przez dłuższy czas.
1. Umieść kryształy japońskie i wodę kokosową w słoju. Dodaj szczyptę kwasu l-askorbinowego i przykryj dokładnie czystą ściereczką (owiń ją gumką lub sznurkiem wokół słoja) i pozwól kryształom działać przez 24 do 36 godzin (nie dłużej niż 48 godzin) w pokojowej temperaturze. 2.Kiedy kefir będzie gotowy (zrobi się bardziej gęsty) możesz przechowywać go w lodówce 1 – 3 tygodni. 3. Odmierz potrzebną porcję lub zmieszaj całość z sproszkowanymi jagodami Acai i sokiem z cytryny. Zblenduj lub rozmieszaj trzepaczką. Serwuj na zimno. Napój z jagodami Acai można przechowywać w lodówce do 2-3 dni. Na zdrowie!
uściski:)
Powiązane artykuły
Komentarze
Pepsi Kochana, czy kryształy japońskie mogę aktywować miodem lub cukrem kokosowym? Nie mam innego cukru i nie mam zamiaru mieć lecz jeśli nie można kefiru wodnego bez, to ok, kupię go ?
Cukier jest pożywką, po przerobieniu przez bakterie pewna jego ilość jeszcze tam zostaje, natomiast wraz z nim dodaje się jeszcze jakieś owoce suszone – rodzynki/morele/daktyle. Przetestuj z samymi suszkami w analogicznej ilości do cukru, szczególnie bardzo cukrowe są figi, mogą się sprawdzić, kiedy kefir jest gotowy figa wypłynie na powierzchnię. Kefir reguluje poziom cukru we krwi, daktyle mimo że wysoko cukrowe, również.
Zrobię jak mówisz Niki. Ciekawa jestem efektu i smaku. Dziękuję ?
[…] bio kuminu, – ¼ szklanki bio jogurtu, kefiru lub, do czego zachęcam, kefiru wodnego (na przykład z tego prostego przepisu). Umieść składniki w blenderze i mieszaj na dużych obrotach do połączenia. Jeśli dodałaś […]