Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Bóle brzucha, zaparcia, wzdęcia, biegunki i uczucie tkliwości piersi to tylko kilka z całego wachlarza objawów nadchodzącego lub właśnie rozpoczynającego się okresu. Czy wiesz dlaczego jedne osoby mają te dolegliwości, a inne wcale albo chociaż trochę mniej? Sprawa jest złożona bardziej niż się wydaje.
Dziś na przykład porozmawiamy o wzdęciu i odstającym brzuszku, które w rzeczywistości mają dużo wspólnego ze stanem Twoich jelit i metabolizacją niektórych hormonów, czyli z rzeczami niezwykle ważnymi dla zdrowia całego Twojego ciała i Twojej witalności.
Istnieją trzy główne czynniki, które powodują zatrzymanie wody, a gdy już jesteś w stanie określić, który powoduje to u Ciebie, możesz się go pozbyć.
Zespół Napięcia Przedmiesiączkowego ma wiele symptomów. Jeśli wzdęcie jest jednym z nich, prawdopodobnie doświadczasz przy tej okazji także innych objawów jak migrena, trądzik i huśtawki nastroju. Na ich podstawie możesz wydedukować co dzieje się w Twoim ciele.
Twój rodzaj wzdęcia zidentyfikujemy na podstawie tego jak wzdęta jesteś w fazie lutealnej, rozpoczynającej się na około 10 dni przed krwawieniem miesiączkowym.1
Estrogen przyczynia się do zatrzymania soli i wody w tkankach. Wiele kobiet ma nadmiar estrogenu przy niedoborze progesteronu. To Twój typ wzdęcia jeśli występują u Ciebie zaburzenia równowagi hormonalnej, takie jak włókniaki, endometrioza, PCOS, torbiele jajników, PMS lub uciążliwa perimenopauza.
Cierpisz na „dominację estrogenu” i podczas fazy lutealnej wyjątkowo wysoki poziom estrogenu powoduje wzdęcie. Jak sobie z tym poradzić? Pomóż swojemu ciału metabolizować więcej estrogenu. Przygotuj sobie na przykład wypłukujący nadmair estrogenu sok z marchwi, buraka, selera i cytryny. Jedz zielone liście i strączki, wyeliminuj nabiał i wspieraj wątrobę przeciwutleniaczami takimi jak witaminy E i C oraz glutation.2
Kilka stresujących dni i nieprzespanych nocy i nagle zdaje Ci się, że ważysz 5 kilogramów więcej niż poprzedniego dnia. Taki jest efekt działania hormonu stresu, czyli kortyzolu: przyczynia się on do powstania obrzęku z powodu zatrzymania sodu.
Jeśli cierpisz na chroniczny stres, czujesz się przytłoczona, spięta, zmęczona lub musisz pić dużo kawy żeby trzymać się jakoś na nogach, to prawdopodobnie Twój typ wzdęcia. Jak sobie z tym poradzić? Świetnym sposobem na stres są ćwiczenia o zmieniającej się, od niskiej do średniej, intensywności, które przy okazji zmniejszają poziom kortyzolu. Zrezygnuj także z kofeiny, która przyczynia się do produkcji jeszcze większej ilości hormonu stresu.3
Odstresować się w naturalny, bezpieczny sposób pomoże Ci także adaptogenna Ashwagandha. Nazywa się ją również indyjskim żeń-szeniem i zimową wiśnią. Chociaż naturalnie rośnie w Ameryce Północnej i Afryce, historycznie związana jest głównie z ajurwedyjskimi tradycjami Wschodu. Ashwagandha to ziele adaptogenne, a zatem lek ziołowy wspomagający odporność organizmu na stresory i przeżycia traumatyczne, stosowany w stanach wyczerpania, niepokoju, napięcia.
Ashwagandha jest naturalnym źródłem żelaza, przeciwutleniaczy, tanin, potasu, kwasów tłuszczowych, flawonoidów i glukozy
Ludzkie ciało działa na prąd dostarczany przez cztery główne elektrownie, czyli elektrolity: wapń, sód, potas i oczywiście magnez. Jeśli przemęczasz się, stresujesz, pijesz dużo kawy i masz ubogą dietę, Twojemu ciału zaczyna brakować magnezu.
Poza wzdęciem podczas fazy lutealnej (i nie tylko) możesz odczuwać obniżenie nastroju, migreny, skurcze nóg i mięśni twarzy oraz bezsenność. Także silne skurcze menstruacyjne mogą być objawem niedoboru magnezu.4
Jak to rozwiązać? Jedz bogate w magnez zielone liście. Stosuj wysokiej jakości suplement magnezu i funduj sobie relaksujące kąpiele z dodatkiem soli Epsom lub chlorku magnezu. Możesz też stosować magnez jako element prostych 4 szklanek.
Od niedawna coraz częściej mówi się o milionach bakterii w układzie pokarmowym, które mają ogromny wpływ na zdrowie (lub jego brak) całego organizmu, w tym na wzdęcia. Kiedy Twoja flora bakteryjna nie jest uregulowana, Twoje jelita źle reagują na wiele pokarmów, które nie powinny być problematyczne dla zdrowia, a do tego gorzej trawisz i nie wchłaniasz dobrze substancji odżywczych.
W końcu trawienie nie jest jedyną funkcją Twoich jelit! Na przykład określony zestaw bakterii, znany jako estrobolom, jest odpowiedzialny za metabolizowanie estrogenu. Kiedy te bakterie nie są w równowadze, ciało nie przetwarza i nie eliminuje nadmiaru estrogenu w sposób wydajny, co prowadzi do dominacji estrogenu, a co za tym idzie do uciążliwego PMS-u i innych problemów zdrowotnych, w tym wzdęć.
Jak sobie z tym poradzić? Wyleczenie jelit, załatanie dziur i poprawa trawienia są najlepszym co możesz dla siebie zrobić. Proces naprawy zawsze zaczyna się od Twojej diety, z której powinnaś wyeliminować cukier, nabiał, gluten i prozapalny przetworzony pokarm. Dołóż do tego zielonki, zdrowe tłuszcze, probiotyki i prebiotyki oraz terapię 4 szklanek i włala – powinnaś szybko poczuć się lepiej.
O co właściwie chodzi?
Zamiast skupiać się na łagodzeniu objawów miesiączki i napięcia przedmiesiączkowego, skup się po prostu na sobie. Zmiany neurochemiczne zachodzące podczas fazy lutealnej sugerują, że powinnaś skoncentrować się na własnych potrzebach. Zatem zespół napięcia przedmiesiączkowego, w tym wzdęcia, może być oznaką, że ciało stara się skupić Twoją uwagę na tym aby postawić się na pierwszym miejscu przez tydzień, a najlepiej przez resztę żyć.
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze
A jak migreny są w drugim lub trzecim dniu cyklu?
też spróbuj się odżywić, domagnezować, witamina C
Szklankuję się już jakieś dwa lata ;), a migreny ciągle są. Fakt, że mniej bo tylko na początku cyklu… ale są.
Warto wspomnieć jeszcze o naturalnym progesteronie w kremie…
Mylisz pojęcia, bio hormony to są oczywiście hormony (ludzie myślą, ze skoro nie nazywają się syntetyczne, to nie są kuracją hormonalną) i niosą ze sobą również skutki kuracji hormonalnej. Tak, ze odradzam, chyba że świadomie wchodzisz w kurację hormonalną.
Niesamowite jest to że 2 dni temu szukałam jakichkolwiek informacji na ten temat właśnie, ogromne DZIĘKI!!! KOCHAM! :*
A my kochamy Ciebie
to ja w tym temacie! zapraszam na grupę BEZ WZDĘCIA & NADĘCIA – dla DZIEWCZYN Z TRÓJMIASTA (chociaż mamy tyle chętnych, że nam się to Trójmiasto poszerza…)
Pepsi wie i nas lubi
tak <3