😘🙌💚🍓🏵️🌷🙋
Niemal każdy, kto próbował zrzucić parę nadprogramowych kilogramów wie, że przetrwanie na diecie to nie bułka z masłem. Próbując nowych diet, choćby porywając się z motyką na słońce, nie myśli się zazwyczaj o tym co dla organizmu oznacza w praktyce zrzucenie nadprogramowych kilogramów, które przerwane prowadzi do powrotu dawnej wagi, często zresztą z nawiązką. Nie bez powodu nazywamy to efektem jojo.
Zespół prowadzony przez profesora Wayne’a Campbella z Uniwersytetu Purdue w West Lafayette postanowił to prześledzić. Wyniki badania znaleźć można w magazynie naukowym Nutrients. Naukowcy zbadali dane z dwóch poprzednich badań dotyczących interwencji dietetycznych. Biorący w nich udział badani byli na jednej z dwóch diet: bogatej w zdrowe tłuszcze diecie śródziemnomorskiej lub diecie DASH o niskim poziomie sodu. Obie diety były bogate w roślinną żywność.
Badani realizowali swój plan żywieniowy przez 5 do 6 tygodni. Po tym czasie naukowcy ocenili ryzyko chorób sercowo-naczyniowych poprzez pomiar szeregu parametrów. Obejmowały one ciśnienie krwi oraz poziomy tłuszczów, glukozy i insuliny we krwi. Po 5-6 tygodniach na diecie uczestnicy wrócili do swoich standardowych nawyków żywieniowych na kolejne 4 tygodnie. Po tym czasie zostali ponownie zbadani. Wówczas raz jeszcze przeszli na dietę śródziemnomorską oraz DASH na dodatkowe 5-6 tygodni zakończone kolejnym badaniem.
Analiza wykazała, co było do przewidzenia, że markery sercowo-naczyniowe uległy poprawie po przeprowadzeniu diety i równie szybko pogorszyły się po powrocie do wcześniejszych nawyków żywieniowych. Po ponownym przejściu na dietę wyniki ponownie uległy poprawie, nie przekraczając jednak poziomu wyników z pierwszej diety. Oznacza to, że każdorazowy powrót do kiepskich nawyków żywieniowych może całkowicie zniweczyć zdrowotne skutki diety. Nie wspominając o oddaleniu w niepamięć poprawy stanu zdrowia. Łatwo wywnioskować także, że skutki zdrowej diety dla organizmu nie wpływają na fakt, że po ponownym przejściu na dietę po jej zawaleniu, organizm nie regeneruje się szybciej. Każdorazowy powrót do złych nawyków to bomba zrzucona na efekty wcześniejszej diety. Dodatkowo niektóre badania wykazują, że naprzemienne zrzucanie wagi i tycie może stanowić obciążenie i być stresorem dla układu sercowo-naczyniowego. Wyniki są tu więc słodko-gorzkie. Z jednej strony widzimy, że już kilka tygodni zmian w diecie może w sposób mierzalny zmienić stan zdrowia na lepsze. Z drugiej strony widzimy jak łatwo utracić skutki tygodni wyrzeczeń. Jednak kto nie próbuje, ten nie zyska nic. I z tą myślą Was dzisiaj zostawiam. Poznaj też 4 warunki trwałego schudnięcia, czyli zero efektu jojo.
uściski:)
Źródło: medicalnewstoday.com/articles/323723.php
Powiązane artykuły
Komentarze
Pepsi Kochana a co polecasz na opuchnięte nogi przy tych upalach.Rano nóżki w miare ok ale juz po paru godzinach wygladaja jak dwa „balerony” Zero kolan , zero kostek ??
wiek, serduszko zdrowe, nerki?
Wiek 38 , serce i nerki zdrowe .
czy po naciśnięciu palem opuchlizny pojawia się na dłużej biały ślad? https://www.pepsieliot.com/10-sposobow-spuchniete-stopki-tym-pietruszkowy-przepis/
Nie.To jest jakaś masakra .Czuje się jakbym przytyla z 5 kg ,Staram sie pić z 2 litry wody , plus herbatki ziołowe.