😘🙌💚🍓🏵️🌷🙋
Podobnie jak cytryna jest kwaśna z powodu zawartości kwasu cytrynowego C6H8O7 (około 5% objętości), tak ocet jabłkowy jest kwaśny z powodu obecności w nim kwasu octowego CH3COOH, wzór sumaryczny C2H4O2. Patrząc na cząsteczkę, widzisz dlaczego jest to kwas.
Zobacz te CH, które siedzą obok O. To są grupy kwasowe. To zdecydowanie jest kwas. Zasadniczo kwasy to substancje, które mogą uwalniać jony H + („jony wodoru”), gdy są rozpuszczane w wodzie. Na gałkę kwas cytrynowy może uwolnić więcej jonów H + na cząsteczkę. Należy się więc spodziewać, że kwas cytrynowy jest dość mocnym kwasem, a kwas octowy słabym.
W rzeczywistości oba są słabe. Chemicy również kwas cytrynowy nazywają słabym kwasem, ponieważ chociaż może uwolnić 3 jony wodoru na cząsteczkę, tak naprawdę tego nie potrzebuje. To skąpy, stary Ebenezer Scrooge z Opowieści Wigilijnej i woli je zatrzymać dla siebie. Ale to nie sprawia, że jakimś sposobem nie jest to kwas.
Wartość pH dla soku z cytryny wynosi około 2, a dla octu jabłkowego 2,9. Czyli prawie yyy… 10 razy mniej kwaśno, ale jednak nadal kwaśno, bo to jest kwas. Jest to lekko kontr-intuicyjnie (ale matematyka się zgadza), bowiem niższe pH oznacza więcej jonów wodorowych. Kwasowy roztwór o pH 2 ma 1000 razy więcej jonów wodorowych niż pH o wartości 5.
Skala pH zmniejsza się z 14 na 0, a w rzeczywistości możliwe są również ujemne wartości pH. Wartości powyżej 7 są opisane jako alkaliczne – zasadowe (lub podstawowe), 7 samo w sobie jest neutralne, a te poniżej 7 są kwaśne.
Skala pH jest to prawdopodobnie najbardziej błędnie rozumiana przez laików skala w historii. Tymczasem H oznacza ilość jonów wodoru. „P” jest symbolem, którego używają chemicy jako skrótu dla „negatywnego log10” (funkcjonuje jako „p”, ponieważ pochodzi od niemieckiego słowa oznaczającego potencjał lub potęgę, czyli „potenz” i może dlatego w niektórych książkach pH oznacza „potencjalny wodór”, co oczywiście nie jest prawdą). Log odnosi się do logarytmów.
Nie będę tutaj szczegółowo wyjaśniała, ale natkniesz się na inne skale log. Prawdopodobnie najbardziej znana jest ta, opisująca trzęsienia ziemi: skala Richtera. Zasadniczo, gdy skala podnosi się o 1, w rzeczywistości jest to siła razy 10. Potencjalne trzęsienie ziemi niszczące budynki, które mierzy 7 w skali Richtera, jest 1000 razy silniejsze niż lekkie trzęsiąko mające tylko 4.
Skala pH jest właśnie taka: każdy punkt na skali reprezentuje dziesięć razy więcej (lub mniej, w zależności w którą stronę idziesz) jonów wodorowych.
Mówienie, że ten lub tamten kwas ma pH o określonej liczbie jest tak naprawdę trochę nonsensem, chociaż wielu autorów tak robi. PH odnosi się do stężenia jonów wodorowych. Możesz wziąć kwas chlorowodorowy (to co masz w swoim żołądku) i rozcieńczyć go, a jego pH yyy… wzrośnie (którą to oczywistość właśnie dowiódł „znajomy inżynier chemii”).
Jeśli dodasz odrobinę soku z cytryny, czy octu jabłkowego do dużej szklanki wody, jego pH będzie bliższe neutralnemu (pH 7) niż 2, czy 2,9. Wypij czysty sok z cytryny, albo ocet jabłkowy a wykrzywisz usta w klasyczną „kwaśną fizis”. Wypij wodę z odrobiną octu jabłkowego, a ledwo to zauważysz. No dobra, ustaliliśmy, że ocet jabłkowy, pomimo, że jest on słabym kwasem, jednak nadal nim pozostaje. Wytwarza jony wodorowe po umieszczeniu w wodzie i dlatego pH octu jabłkowego wynosi około 2,9.
Jeśli jednak chcesz zneutralizować kwas, potrzebujesz alkaliów (lub, bardziej ogólnie, bazy). Alkalia zawierają jony OH (jony wodorotlenowe), które mogą reagować z jonami wodoru i faktycznie usuwać je z roztworu, na przykład: H + + OH- -> H2O Po prawej stronie tej strzelistej strzały mamy wodę. Czysta woda ma neutralne pH 7. Jeśli dodasz dostatecznie dużo jonów wodorotlenowych, aby połączyły się ze wszystkimi jonami wodoru, otrzymasz wodę (i między innymi sól).
Skoro zaszliśmy tak daleko, staje się dość oczywiste, że dodanie większej ilości jonów wodorowych do jonów wodorowych nie zneutralizuje niczego. To tak, jakby próbować zmienić kolor niebieskiej farby na fioletowy, dodając więcej niebieskiej farby. Dodanie większej ilości kwasu sprawi, że Twój roztwór będzie jeszcze bardziej kwaśny, chociaż przy słabym kwasie może to nie być aż tak proste.
A już dodanie kwasu mocno rozcieńczonego wodą (jak w przypadku 2 łyżek octu jabłkowego rozpuszczonego w wodzie) może sprawić, że rzeczywiście będzie tak, jak w obliczeniach „znajomego inżyniera chemii” podanych w cytowanym wpisie, do którego odnosi się moja kontrowersja.
Doświadczenie to uwydatnia. Twój żołądek zawiera kwas solny i inne substancje, a jego pH wynosi od 1,5 do 3,5. Na szczęście żołądek jest wyścielony specjalnymi komórkami, które chronią cię przed ich działaniem.
Zgaga, jaką wielu z nas doświadczyło w jakimś momencie, zdarza się (zazwyczaj), gdy kwas żołądkowy dostaje się tam, gdzie nie powinien, tj. do przełyku, gdzie pali. Kwas żołądkowy wyewoluował z jakiegoś powodu. Pomaga rozdrobnić żywność, w szczególności białka, a także chroni przed wieloma bakteriami i innymi szkodnikami, które zazwyczaj nie lubią kwaśnego środowiska.
Gdy żołądek zrobi swoje, częściowo strawione pokarmy przenikają do jelita cienkiego, gdzie zostają spryskane żółcią, co faktycznie neutralizuje je tak, aby mogły przejść przez jelita bez powodowania jakiegokolwiek spustoszenia.
Twoje ciało ma to obcykane
Sofizm wypowiedzi, do której odnosi się moja kontrowersja polega na tym, że faktycznie to co wyliczył „znajomy inżynier chemii” może i pewnie ma miejsce po wprowadzeniu do żołądka szklanki wody z octem jabłkowym, że pH żołądka, pomimo wprowadzenia kwasu, może nawet wzrosnąć, czyli zmniejszyć się jego kwasowość.
Ale przecież w piciu wody z octem przed posiłkiem nie o to chodzi! Nie o to chodzi panowie! Być może trzeba będzie poodpluwać i poprzepraszać wszystkich, których się shejtowało!
Bio-kwas octowy i bio-kwas mlekowy to dwa różne związki chemiczne/bio-chemiczne. Jeden wytwarzają bakterie kwasu mlekowego, a drugi bakterie kwasu octowego. W obu zachodzących bioprzemianach produktami niejako ubocznymi, ale jakże pożądanymi, są witaminy i inne substancje odżywcze.
W naszych jelitach, w których panuje homeostaza mikroorganiczna, znajdują się obie rodziny bakterii, które wytwarzają zarówno kwas mlekowy, jak i octowy plus substancje odżywcze. Jeśli wystarczający do zastąpienia soku cytrynowego miałby okazać się kwas mlekowy, to można poeksperymentować z serwatką, wodą z ogórków, czy kapusty. Tylko, czy one rozpuszczą „kamień kotłowy„?
W procesie fermentacji moszczu do kwasu octowego, jednym z etapów pośrednich, nieukończonej fermentacji octowej, jest kwas mlekowy (trzy węgle w łańcuchu), który z czasem ulega utlenieniu/redukcji i tak do kwasu octowego (dwa węgle w łańcuchu, o czym była mowa na początku mojego wpisu, sumaryczny wzór kwasu octowego C2H4O2). (to z wiki)
Co do wrzodów i nadżerek i to jest właściwe wytłumaczenie i kwintesencja sensowności picia rozcieńczonego octu jabłkowego przed posiłkami.
Joł Joł, powtarzam:
Wypijając ocet jabłkowy, który zawiera kwas octowy, powoduje się pobudzanie produkcji kwasu solnego w soku żołądkowym. Przez to zwiększa się stężenie kwasu solnego w soku żołądkowym.
Tak samo jak w przypadku zjedzenia białka, mięsa itd. W takich ilościach ma to taki sam wpływ, jak stosowane octu w w miksturach. Picie w dużych ilościach tak jak się pije alkohol powodowałoby owszem duże stężania (ale nie takie małe ilości). Dodatkowo spadek PH soku żołądkowego poniżej 3, w wyniku dostarczanych pokarmów, powoduje hamowanie produkcji gastryny a to powoduje zmniejszenie produkcji kwasu solnego. PH octu jabłkowego jest właśnie około 3.
Dla wścibskich inaczej:
Podobne reakcje zachodzą w naszym organizmie po wypiciu wody z sokiem z cytryny.
Kwasy organiczne, naturalne, występują w owocach zawsze w mieszaninie. Dopiero nazwa zwyczajowa danego kwasu mówi nam, gdzie znajduje się on w największym stężeniu, w przewadze nad pozostałymi: w jabłku znajdziemy kwas jabłkowy w przeważającej części nad m.in. cytrynowym, winowym, mrówkowym; w winogronach najwięcej jest kwasu winowego, obok jabłkowego, cytrynowego i innych, itd.
Poszczególne kwasy organiczne różnią się między sobą liczbą atomów węgla w łańcuchu i rodzajem podstawników. Dłuższe łańcuchy w sprzyjających warunkach rozpadają się na krótsze m.in. w procesie fermentacji z udziałem mikroorganizmów. Co ciekawe, każdy owoc na swojej powierzchni ma właściwą mikroflorę, z drożdżami włącznie, która stoi w gotowości do „posprzątania owocu” i przetworzenia go w celu przedłużenia jego „daty przydatności do użycia” dla zachowania gatunku, a tym samym cennych składników i ich żywotności/energii.
I tak:
na powierzchni jabłka mamy drożdże jabłkowe, które czuwają nad fermentacją jabłkową; na wiśniach drożdże wiśniowe; na cytrynach – drożdże cytrynowe itd. Z cukru znajdującego się w każdym owocu odpowiednie drożdże i inne mikroorganizmy wytwarzają, najpewniej w celach zakonserwowania owocu, alkohol – który po utlenieniu tlenem z powietrza przekształca się w ocet, a raczej w kwas octowy.
Żywotność i pracowitość tych organizmów zależna jest od temperatury (giną powyżej 30 st.C i poniżej 17 st.C, a podczas prowadzonych procesów podnosi się temperatura o jakieś 4 st.C – więc optymalne warunki do fermentacji to 20-30 stopni C.
Ponieważ maksymalnie namnażają się do 2 tygodni, stąd minimalny okres przebiegu fermentacji powinien trwać tyle, jednak jeszcze przez kolejne około 6 tygodni dochodzi do naturalnego wygaszenia procesu fermentacji, ukończenia pewnych niezbędnych jego etapów) oraz od stężenia alkoholu (od nadmiaru alkoholu giną także).
O kwasowości powstałego octu (z miazgi owocowej) decyduje nie tylko poziom uzyskanego kwasu octowego z utlenienia otrzymanego w fermentacji alkoholu, ale także dodatkowo kwasowość towarzyszących „towarzyskich” (w każdym owocu) innych/pozostałych kwasów owocowych w wyjściowej postaci lub zredukowanej/rozłożonej formie do niższego w szeregu homologicznym, w tym także do kwasu octowego. (Z czystym kwasem octowym mamy doczynienia tylko wtedy, gdy otrzymamy go po rozpuszceniu bezwodnika).
Należy dodać, że obok alkoholu, wody utlenionej, także kwasy organiczne: octowy, mrówkowy, cytrynowy, jabłkowy i kolejne w łańcuchu homologicznym, powstają w naszym organizmie w wyniku reakcji biochemicznych.
1. z moszczu tzw. bio – poprzez dużą powierzchnię kontaktu układu fermentującego z powietrzem, w warunkach z dostępem powietrza/tlenu następuje skrócenie etapu alkoholowego, a przyspieszenie utleniania alkoholu w kwas octowy;
2. z gotowego wina – przez kontakt z powietrzem lub dodanie innego utleniacza. Dobry ocet uzyskamy ze znanego pochodzenia wina owocowego – kupne to znów wielka niewiadoma, mogło być otrzymane ze sztucznego koncentratu winopodobnego, lub może zawierać dodatkowe, sztuczne antyutleniacze.
3. przemysłowo – ocet „owocopodobny” w suchej destylacji drewna lub z czystego spirytusu, acetylenu.
PS
Przy tej powtórce z chemii, po weryfikacji ze zdobytą wiedzą na Biosłone: czy proces fermentacji octowej nie jest najnaturalniejszą metodą oczyszczania owoców z wszelkich „kancerogennych”, „mutagennych” „białkopowinowatych” po prostu ponadnormatywnych toksyn, którym zostały poddane na zewnątrz: z ziemi, powietrza czy bezpośredniego oprysku?
W wyniku dobrze przebiegłej ukończonej fermentacji otrzymujemy czyste życiodajne składniki oraz obumarłe, wytrącone i opadłe na dno naczynia białko? Czy ocet jako związek chemiczny mógłby zastąpić sok z cytryny w procesie oczyszczania przewodu pokarmowego z „kamiennych” złogów?
Jednak na początku kuracji sok z cytryny jako składnik oczyszczania jest nieodzowny. Dopiero po oczyszczeniu przewodu pokarmowego sokiem z cytryny zasadne jest zastąpić go octem jabłkowym. Jego zadaniem byłoby zahamowanie procesu tworzenia się kamicy, a jednocześnie pobudzenie regeneracji komórek nabłonka jelitowego.
W soku z cytryny także, między innymi bio-kwasami organicznymi, występuje kwas bio-octowy! Kamień kotłowy, dosłownie nierozpuszczalne sole wapnia nieorganicznego, można przemysłowo np. w centralnym ogrzewaniu, usunąć syntetycznymi: zarówno kwasem cytrynowym (krystalicznym) i syntetycznym lodowatym kwasem octowym, oczywiście to celowe przejaskrawienie.
Różne związki: kwas bio-octowy i syntetyczny kwas octowy opisuje ten sam wzór sumaryczny tylko i wyłącznie na papierze. Jednakże to zupełnie inne „bajki”. Bio-kwas octowy (niedestylowany) zawsze będzie występował w specyficznym towarzystwie, jest produktem tylko i wyłącznie reakcji bio-chemicznych przy udziale zawsze żywych organizmów. Bioprodukty, czyli te, które otrzymujemy w żywym organizmie mają sprytnie przez naturę dopasowaną dla żywego organizmu moc: nie jest to na pewno żrąca substancja. To delikatne żyjątka, które mają żywe białko, które tak samo jak nasze białko, w bio-temperaturach, w warunkach bio-chemicznych pozostaje żywe.
Po przekroczeniu pewnych stężeń alkoholu/następnie octu, ścina się i to jest moment charakterystyczny ukończenia bezpiecznej bio-fermentacji etc
Polecam Ci doskonały ocet ACV This is BIO, niefiltrowany, organiczny, jabłkowy, cyfrowy, pyszny i skuteczny!
Ocet jabłkowy spożywamy nie w celu obniżenia pH żołądka metodą kwas plus kwas, bo jak widać z całkiem sensownych obliczeń „znajomego inżyniera chemii”, rozcieńczając kwas żołądkowy prawie neutralną wodą z kwasem jabłkowym faktycznie otrzymujemy środowisko wręcz mniej kwaśne. Ale wypijając na kwadrans przed posiłkiem ocet jabłkowy, który zawiera kwas octowy, powoduje się pobudzanie produkcji kwasu solnego w soku żołądkowym.
Czyli poprawia się trawienie. Gdy dodamy do tego możliwości octu jabłkowego (też soku z cytryny) czyszczenia złogów kamiennych z naszej przestrzeni trawiennej w jelitach, a także fakt, że ocet jabłkowy jest dobrym źródłem potasu.
Przy wielu ciężkich schorzeniach w komórkach i tkankach organizmu występuje stan, w którym krew ma jednak odczyn, uważka: trochę kwaśny. Wówczas dochodzi do niedoboru kationów potasu i nadmiaru sodu, co z kolei prowadzi do stłumienia procesów wymiany w komórkach (wyhamowuje cykl Krebsa), obniżenia przyswajania tlenu. I co najgorsze, zmniejszenie żywotności komórki i całego organizmu.
Uważka
4 szklanki mają bardzo przemyślany skład!
owocek, ups, kwasek owockowy
Powiązane artykuły
Komentarze
Eee buuu nic nie zrozumiałam ;( Ale ja zawsze byłam noga z chemii. Jedyny co do mnie dociera, to że dobrze jest na czczo pić: primo sok z cytryny, secundo, wodę z octem jabłkowym. A pan Zięba tak na marginesie nigdy nie budził mojej ufności. Po pierwsze za chamskie odzywki, po drugie za umiłowanie świńskich skórek w diecie brrrrr (ale bardziej za zachowanie).
No właśnie przez to ze nie zrozumiałaś krytykujesz Ziebe, bo Zieba i Pepsi nadają na prawie tych samych falach…
dlatego ja przeszłam do podsumowania i teraz znam odpowiedź na moje pytanie 🙂
Hej Pepsi, mam stwierdzony refluks krtaniowe-przełykowy biorę obecnie Pantoprazol, czy mogę przy tym pic ocet jabłkowy?
Jak wypada domowy test na zakwaszenie żołądka? Robiłaś?
Przeczytałam 2 razy i zrozumiałam połowę, czy jak przeczytam jeszcze raz, to zrozumiem wszystko, czy tylko 3/4?? Wciąż nie wiem _dlaczego_ dodanie kwasu octowego do kwasu solnego w żołądku powoduje wzmożoną produkcję tego ostatniego, ale szczerze mówiąc, mam to gdzieś, skoro Pepsi tak mówi, to na pewno tak jest, bo na gałkę widać, że z chemii też wie, o czym pisze. 🙂 Super rozkminka! <3
bo tak działa żołądek, gdy dostaje kwaśny pokarm, nawet zwykłe białko, tyle, że w przypadku białka musi zacząć trawić, a w przypadku octu jabłkowego tylko jest pobudzony do lepszego trawienia <3
Aaa, no to stoi jak byk w arcie, powinnam była jednak przeczytać ten 3 raz, widać czytanie ze zrozumieniem też przebiega wg skali logarytmicznej! 😀
Mega artykul! Dobrze, ze Pepsi wyjasniasz i odpowiadasz czasem na zaczepki z matrixa. Alopatia od zawsze probowala osmieszyc naturalne, znane od pokolen i tanie srodki do samoleczenia. Nic nowego. Zreszta w kazdej dziedzinie zycia bylo to samo, probowano ukryc prawde przed masami. Zacmienie slonca to byla „zemsta Bogow”. No i dawajta danine, zeby Bogow udobruchac. A Pan Zieba mimo, ze nie trzeba sie ze wszystkim zgadzac, to jednak robi solidna recherche – jego seria filmikow na temat szczepien jest swietna. Analizowal tam ogolnodostepne publikacje naukowe, o ktorych sie jedynie w „wiadomosciach” nie uslyszy. O tych jego swinskich skorkach to nie wiem, czy sa optymalna forma miesa, ale moze kiedys napiszecie artykul o roznych typach ajuwerdyjskich. Z natury szczupla Vata o blyskawicznej przemianie materii chyba czasem powinna jesc mieso i inne lekko „uziemiajace” pokarmy,a zbyt intensywne sporty nie sa jej wskazane. Raczej szybki spacer, trucht etc. Probowalam umiarkowany wysilek fizyczny z rana tylko po wodzie z cytryna, ale niestety okazalo sie, ze ta forma nie jest dla mnie. Potrzebuje przynajmniej szklanek 1-3 z terapii 4 szklanek plus jakis sok warzywny albo owocowy, jako lekkiego energetycznego powera i dopiero wtedy ruch. I jest super. Inaczej jestem w trakcie i po sporcie calkowicie nie do zycia i pozbawiona energii do konca dnia 🙂
nie ma typów ludzi, tak jakby lwy miały mieć typy 🙂 wszyscy jesteśmy roślinożerni tak naprawdę 🙂 ale faktem jest, że niektórzy łatwiej metabolizują węglę, a inni białko, o czym pisałam http://www.pepsieliot.com/okreslic-swoj-typ-metaboliczny-ktos-ogole-moze-dobrze-sie-czuc-paleo/
Fantastyczny wpis… dawno takiego nie było. Żeby komuś tak pięknie pocisnąć trzeba mieć mega wiedzę – gratulacje Pepsi. Ludzi takich jak Ty, czy Zieba naprawdę ten zwariowany świat potrzebuje.
Pozdrawiam
Jak Ty ślićnie tłumaciś Pepsi: „. . .pokarm SPRYSKANY żółcią… ” 🙂 lubięto !
Idąc tym tropem burzymy tez zasadę aby np. nie pic wody alkalicznej przed posiłkiem bo ma zoobojętniać kwas solny w zołądku..? NA moje to tak samo jak ocet jablkowy woda alkaliczna powoduje ze żołądek musi zareagować na taki drink zwiększeniem produkcji kwasu a tym samym lepiej strawimy to co jemy Prawda??? Swoją drogą pije ocet jablkowy od 2 lat ma czczo a miałam zgagi i refluks oraz heikobakter myslalam caly czas ze to on mi pomógł 🙂
Pomógł….bo.mi pomógł….i wszystkie kiszonki pomagają!!!!….
Pepsi, potrzebuje skontaktowac się z Toba, może mail? Proszę! Chodzi o dziewczynke, 8lat, może coś doradzisz.. Dziewczynka na zewnatrz energiczna, sprytna, zadowolona, nigdy byś nie powiedziała że chcą jej dać chemię I przrszczep szpiku!!! Zwapnienie zyly koło serduszka, ponoć robi to Gen SAT1. Ja uważam że dziecko ma ogromne niedobory witamin itp a nie Gen, ciągle infekcje, tarczyca, zwapnienie zyl. Proszę może coś pomozesz..
Ja uważam że dziecko ma ogromne niedobory witamin itp a nie Gen, ciągle infekcje, tarczyca, zwapnienie zyl. Proszę może coś pomozesz..”
Oczywiście, dziecko ma zwapnienie tkanek miękkich, czyli niedoboru magnezu i wit.D z K2 mówiąc na skróty !
Co tu ma chemia do rzeczy??
Zbadali stężenie metabolitu 25OHD ?
Ręce opadają po prostu:
Może niech poczytają mądrzejszych lekarzy?
http://drsircus.com/magnesium/calcification-and-its-treatment-with-magnesium-and-sodium-thiosulfate/
http://www.pepsieliot.com/czy-witamina-c-moze-przyczynic-sie-do-powstawiania-szczawianow-oraz-co-z-tym-autyzmem/
https://www.westonaprice.org/health-topics/vegetarianism-and-plant-foods/the-role-of-oxalates-in-autism-and-chronic-disorders/
http://www.pepsieliot.com/jak-szybko-rozpoznasz-ze-masz-braki-magnezu-lekarz-ci-tego-nie-powie/
Czyli Pepsi co polecić osobie z heliobacter i nadżerkami w żołądku? W jakich proporcjach ocet? Dzięki za artykuł ??
zaleczenie nadżerek i wkrótce zakwaszanie. Lukrecja DGL, gorzkie trawienie, Sok z surowego ziemniaka przez 2 miesiące,
Pan Zięba, na boreliozę i chlamydię poleca antybiotyki, promuje sławnego od chlamy lekarza z Warszawy który przepisuje taczki azytromycyny. Przy każdej okazji podkreśla jakie to warzywa i owoce są zatrute i nie jadalne. Jakby Jego mięso było od tego wolne. Jakoś mi się to coraz mniej układa , brak mi w tym całości.
Mi ocet jabłkowy pomógł,a leki z końcówką nazwy prazol brałem z 10lat.teraz zero:) i zgagi refleksu nie ma.Koncerny farmakologiczne chcą by leki kupować do końca życia,nie leczyć tylko likwidować objawy
Niektórym faktycznie pomaga, niektórym wcale.
żołądek zakwasza tylko kwas solny, reszta to mnie lub bardziej skuteczne stymulanty,
jak doskonały chlorek magnezu –
”Chlorek magnezu ma jeszcze jedną zaletę: dostarcza jonów magnezu i chloru, które są potrzebne do stymulowania aktywności enzymów trawiennych i wytwarzania kwasu solnego w żołądku.”
czy naturalna sól kamienna
oraz
zioła gorzkie.
Pepsi czy supulementacja D+K i Kids Multi może mieć wpływ na taką przypadłość jak giggle incontinence? Odkąd włączyłam te suplementy synowi znacznie częściej zdarzają się „incydenty” z chichotowym moczeniem i to takie, że opróżnia cały pęcherz…może to tylko zbieg okoliczności ale proszę o informację czy wiesz coś o powiązaniu tego z suplementami?
Pozdrawiam
nie widzę związku, najlepiej spradzić odstawiając suplementy na pewien czas. Jaki ma poziom 25(OH)D?
25 (OH)D ma 22 bierze 3 tab. wit. D TiB i, trochę więcej niż pół kapsułki wit. K TiB.
nie rozumie, za duzo slow….. to pic ocet jablkowy czynie?
pić
Witam , czy ocet jabłkowy nie szkodzi trzustce?
według mnie nie, ale to sprawa indywidualna
Znakomity wpis Pepsi 🙂
🙂
Czy betaina też pobudza wydzielanie własnego kwasu solnego czy tylko zakwasza dodając kwas z zewnątrz jako zastępstwo?
Wydaje mi się, że też tak działa tylko bardziej hardcorowo.Najważniejsze jest zrozumieć ryzyko przyjmowania Betaine (HCL). Jest to generalnie bezpieczny suplement dla większości ludzi. Jednak, w książce „Why Stomach Acid is good for you” Dr. Wright poleca postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. Nie, naprawdę… To jest dobry pomysł żeby odnaleźć kogoś wykwalifikowanego, kogoś kto będzie bacznie obserwował wszelkie podejmowane decyzje oraz stan Twojego zdrowia. Twoje zdrowie nie jest grą, więc uzyskaj właściwą pomoc.
A co można powiedzieć o kroplach żołądkowych?
A co gdy w żołądku jest żółć i jest on przez nią podrażniany pić czy nie?
żółć jest zasadowa, cofa się z jelita cienkiego do żołądka wypychając kwas żołądkowy do góry, i to Cię podrażnia, z tego wynika refluks żółciowy i nawet delikatny kwas może piec podrażniony przełyk. na blogu jest chyba stosowny wpis, a jak nie ma coś napiszę
Ok, to samo powiedział mi mój gastrolog ale nic poza tym nie zalecił, czym więc mogę się suplementować i jakie probiotyki kupić? Można się tego jakoś pozbyć?
Kochani, pilna sprawa, bo głos mi odjęło!
Od dwóch dni ból gardła, normalna sprawa. Niestety postąpiwszy niemądrze, od wczoraj mam chrypę taką, że odebrało mi mowę.
Zapalenie krtani zapewne. Biorę wit C, płuczę wodą z soda i solą kłodawską, zwiększyłam D3 do 20 tys. jednostek, wit. E, cynk 50 mg. Zaraz zabiorę się za inhalację sól fiz + WU.
Co jeszcze na to gardło / na tę krtań? Będę wdzięczna za sprawdzone sposoby. Może płukanki? (czym?)
Ratujcie!
Droga Pepsi, napisz mi proszę, jakie suplementy mam u Ciebie zamówić na poprawę stanu mojego gardła i zdrowia. Wystarczy pół paczki słonecznika podłubać, a nazajutrz mam ból gardła. W tym roku ju drugi raz przeziębienie… a wcześniej raz na rok.
pozdrowienia,
P.
wu, sól, C to teraz doraźnie, ale oprócz D3+K2 zrób sobie kurację Greens & Fruits TiB, do tego codziennie terapia 4 szklanki.
Kochana, dziękuję za szybką odpowiedź.
Doszła jeszcze jedna informacja.. właśnie zmierzyłam pH moczu, wyszedł kolor żółty, plasując wynik przed 6 (w nocy!!) To chyba niezbyt dobra wiadomość.
Chyba powinnam zrobić jakieś badania? Np. biorezonans pod kątem pasożytów?
Aby uściślić, kiedy jest 6 w nocy ? 😉
Czy pH 6 w nocy, tzn. o której?
Drodzy! nie dajcie się zwariować i nie pijcie tego kwasu.
Istnieją badania, że małe ilości kwasu octowego przed posiłkiem spowalniają wchłanianie cukrów złożonych (to dobrze), ale nie działa to na cukry proste (to źle). Mechanizm działania nie jest jeszcze znany i prawdopodobnie szkodliwy – polega na uszkadzaniu flory bakteryjnej wspomagającej trawienie. To tylko hipoteza jeszcze bez potwierdzenia.
Ponieważ zleży mi na niskich indeksach glikemicznych, godzę się na te uszkodzenia i jem 2/3 ogórki konserwowe lub kapustę kiszoną przed właściwym jedzeniem. Ale picie octu w celu wyrównania potasu?! Pomidory lepsze.
Od strony chemicznej bez większych błędów, choć uproszczenia znaczne. Jeden poważny błąd w rozumowaniu związany mocami kwasów. Kwas solny jako mocny kwas cofnie dysocjację kwasu octowego. Ponieważ mamy do czynienia z roztworami rozcieńczonymi wpływ wody (rozcieńczenie) będzie znikomy, per saldo pH żołądka nie zmieni się.
Dajcie se spokój z octem. Jeśli już musicie to lepsze są kiszonki/kwaszonki.
”Mechanizm działania nie jest jeszcze znany i prawdopodobnie szkodliwy – polega na uszkadzaniu flory bakteryjnej wspomagającej trawienie. To tylko hipoteza jeszcze bez potwierdzenia.”
Otóż to, hipotezy.
”Ponieważ zleży mi na niskich indeksach glikemicznych,”
Dlaczego?
”per saldo pH żołądka nie zmieni się.”
A de facto często ludziom pomaga podnieść trawienie na właściwy poziom.
Ciekawe, prawda.
„A de facto często ludziom pomaga podnieść trawienie na właściwy poziom.”
Prawdopodobnie SZKODZĄC florze bakteryjnej. Ja się na to świadomie godzę bo uważam że mój wysoki cukier szkodzi mi bardziej. Ale osoby z dobrym cukrem nie muszą tego tricku używać, a nawet nie powinny bo przecież nie wiemy jak to działa 🙂
Dlatego napisałem co napisałem, by dać szansę świadomego i celowego wyboru.
Dlatego napisałem co napisałem, by dać szansę świadomego i celowego wyboru.”
Wszyscy tu świadomie starają się wybierać, a chemia to jednak nie biochemia.
”Prawdopodobnie SZKODZĄC florze bakteryjnej.”
Nie,
bez zdrowego żołądka, nie ma trawienia aminokwasów długołańcuchowych i całe
zabieganie o tę florę psu na budę > najpierw w ustach, potem żołądek i dopiero później po
wstępnej obróbce w kwasie, do dwunastnicy dochodzą trypsyny itd. …
W końcu cofnęlam się do artykułu. Super opracowanie!
Pepsi ,ile można spozyć w ciągu dnia maks octu jabłkowego? .Mam ten z twojego sklepu .
nie więcej niż 2 łyżki i trzeba robić od czasu do czasu badania potasu i sodu
Jeśli mam po gastro zapalenie żołądka i nadżerki to kiedy mogę pić ocet, dodam że bardzo mi pomagał wcześniej 🙁 A teraz co zjem to tragedia 🙁 słyszałam, że zapalenie żołądka i nadżerki dobrze leczy sok z kapusty białej ?
Kurcze, nie rozumiem, to przy helikobakter i nadżerkach pić ocet czy nie?? Pomóżcie
najpierw trochę podleczyć błonę, przecież będziesz odczuwała niemiłe pieczenie
Ale jak podleczyć? siemie lniane? jakiś probiotyk?
TEZ MAM HELIKOBAKTERA ALE NIC MNIE NIE PIECZE PO OCCIE. CZY MAM PIC OCET CZY PRZERWAC?
pić, jak Ci dobrze
Czemu mi zjada komentarze?:-(
Ja mam to samo pytanie jak podleczyć błonę przy nadzerkach i helikobacter infekcji Dziękuje
przeczytaj to:
https://www.pepsieliot.com/kuracja-marchewka-i-4-inne-proste-metody-naturalnego-leczenia-wrzodow-zoladka/
https://www.pepsieliot.com/10-sposobow-naturalnego-zakwaszenia-zoladka-o-paskudnym-dzialaniu-pewnych-lekow/
Czytam bardzo dużo sprzecznych opinii na temat octu jabłkowego przy stanach zapalnych w układzie pokarmowym- typu nadżerki. Czy przy nadżerkach jelita można w końcu czy nie? :/ Bo trochę błędne koło- infekcje, stany zapalne nadżerki jelit pewnie z powodu niedokwaszonego żołądka, ale jak już są to nie można zakwasić ani octem ani betainą. Gubię się w tym.
Pepsi mam pytanie. Miałem 2 razy Helicobacter I zapalenie żołądka i dwunastnicy oraz zapalenie przełyku. Po leczeniu antybiotykami I metronidazolem przepisał mi lek IPP. Dokładnie Controloc który
zawiera pantoprazol, czyli substancję, która blokuje enzym w ścianach żołądka. Dzięki temu zmniejsza się wydzielanie kwasu solnego i tym samym obniża kwasowość soku żołądkowego . To Tyle co wyczytałem na ten temat. Obecnie nie mam bólu żołądka ani zgagi A jedynie co dokucza mi cały czas to refluks I cofanie się kwasu żołądka do przełyku powodując to że mam cały czas mokry kaszel który czasami blokuje mi swobodne oddychanie. I nie wiem czy leczyć to tymi tabletkami ( Contrloc, prokit ) czy lepiej jest stosować np. Ocet jabłkowy , kapustę kiszoną lub sok z kapusty. Co tu jest lepszym rozwiązaniem ?
Leki ipp mogą być pomocne na krótko, gdy nic nie pomaga i rzeczywiście jest spora nadkwaśność, ale leki ipp, gdy nie było nadkwaśności, a refluks spowodowany był np cofaniem się żółci do żołądka i wypychaniem kwasu, albo przepukliną to wówczas trawienie białek będzie się pogarszało i to bardzo, bo kwas jest niezbędny do trawienia białek. Co się stało, że się tak pochorowałeś? Stresy, nerwica żołądka? Bardzo ważną sprawą jest poziom 25(OH)D, czytałeś to? https://www.pepsieliot.com/4-szklanki/10331/kuracja-marchewka-i-5-innych-prostych-metod-naturalnego-leczenia-wrzodow-zoladka.html
Pepsi, ja mam te same choroby co Janusz tylko ,że nie lecze Helicobactera antybiotykami ani niczym jeszcze bo niedawno to dopiero zdiagnozowano. Czy mogę leczyć helicobatera naturalnymi środkami typu lukrecja i czarnuszka czy musze wziąć antybiotyki?
https://www.pepsieliot.com/4-szklanki/10331/kuracja-marchewka-i-5-innych-prostych-metod-naturalnego-leczenia-wrzodow-zoladka.html
Pepsi, a co z wątrobą się dzieje po wypiciu octu? bo moje rozkminy powstają na okoliczność czytania książki Anthonego Wiliama ” Oczyszczanie wątroby” ..świetnej skądinąd pozycji…ale autor potępia ocet jabłkowy i porównuje go nawet do alkoholu w swym działaniu na wątrobę… I co Ty o tym myślisz Kochana?
Przede wszystkim Boski lekarz, to STRASZNA ściema. Co do octu zależy od ilości, od poziomu elektrolitów, od stopnia rozcieńczenia, od jakości, etc. oraz od spersonalizowanego talerza, czy raczej w tym wypadku szklanki <3
No ok, ale warto pić 15 min przed posiłkiem czy sobie darować?
Serio ściema? przeciez zaleca frutarianizm i eliminację tłuszczu…?
no i co z tego? ocet rano do 3 szklanki i wystarcz, badać należy sód i potas.
Pepsi, ale wytłumacz proszę…pliss – jak stosuje post przerwany i jem dużo później to czym sobie uzasadnić picie porannej szklanki z octem, skoro on pobudza trawienie a mi jeszcze długo nie ma co trawić??
4 szklankę
Czy dobrze rozumuję, że aby zakwasić żołądek i wyeliminować zgagę czy refluks, należy jeść więcej białka, aby pobudzić wytwarzanie kwasu solnego w żołądku?
Nie, wręcz przeciwnie jeśli są problemy. Zdrowy żołądek tak właśnie zareaguj, a w przypadku za malej ilości kwasu i pepsyny, refluksu, niestrawności etc żołądek ma największy problem z białkiem, które jest najtrudniejsze do strawienia.