Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Guarana uprawiana jest w równikowym klimacie Brazylii, w dorzeczu Amazonki. Nazwa rośliny pochodzi od plemienia Guarani, czyli Indian Ameryki Południowej, którzy nazywali roślinę „eliksirem młodości” i „darem od Bogów”.
Wiąże się to z historią bóstwa zabijającego najbardziej ukochane dziecko w wiosce. Akt nienawiści miał skłonić wówczas inne bóstwo do pocieszenia wieśniaków, wyrywając lewe oko dziecka i sadząc je w lesie (Dzika guarana) i prawe oko w wiosce (udomowiona odmiana guarany).
Guarana jest gatunkiem o najwyższej wśród roślin zdolności syntezy kofeiny. Ma jej ona cztery razy więcej niż ziarna kawowca, a jej działanie utrzymuje się połowę dłużej niż działanie kawy. Guarana zawiera także teobrominę i teofilinę oraz liczne przeciwutleniacze.
Do jej właściwości zdrowotnych należy poprawa trawienia, wspieranie zdrowia mentalnego, zmniejszanie poziomu stresu, zwiększanie poziomu energii, wsparcie w odchudzaniu, wsparcie zdrowia serca i układu krwionośnego. Wspiera ona także zdrowie skóry, zmniejsza objawy PMS, redukuje migreny i bóle głowy oraz wspomaga przy walce z problemami skóry głowy takimi jak łupież.
Guaranę stosowano w problemach z układem pokarmowym już w starożytności. Tonik z jej użyciem był najpopularniejszym medykamentem podczas problemów z biegunką i silnych zatwardzeń. Jej działanie wynika z zawartości błonnika regulującego rychy jelit i wspierającego ogólne zdrowie tego arcyistotnego organu.
Guarana działa stymulujące właściwości, które między innymi wspomagają krążenie. Dodatokowo jest ona naturalnym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6, które doskonale wspierają rozwój i zdrowie mózgu oraz całego układu nerwowego. Energetyzujące działanie guarany znalazło odniesienie w wielu badaniach i uważa się ją za świetny dodatek w terapii depresji, apatii i niepokoju. Jest to połączenie właściwości, które wspólnie są zbawienne dla zdrowia psychicznego.
Guarana jest doskonałym źródłem kofeiny, która poprawia samopoczucie, pomaga się skupić i oczyścić umysł oraz motywuje do działania, dzięki czemu pomaga zredukować poziom stresu.
To doskonały stymulant i niezastąpiony kop energii. Działa ona silniej niż kawa, a jej działanie utrzymuje się dłużej, jest ona jednak bezpieczniejsza i nie sprzyja wystąpieniu skutków ubocznych oraz spadkom energii.
Guarana została dokładnie przebadana pod kątem zdolności tłumienia apetytu i uważa się ją za jeden z najlepszych naturalnych środków o tego typu działaniu. Dodatkowa zawartość błonnika i kwasów tłuszczowych czyni ją superbohaterem odchudzania. Użyj guarany jak przedtreningowego doskonałego spalacza albo dodaj jej do potreningowego koktajlu!
Wbrew popularnemu przekonaniu, że kofeina nie jest sprzymierzeńcem zdrowego serca, guarana doskonale działa na cały układ sercowo-naczyniowy. Wspomaga ona prawidłowe krążenie krwi i pomaga pozbyć się nadmiaru tłuszczu z tętnic. Dodatkowo jej chemiczna kompozycja wykazuje właściwości przeciwutleniające, które pomagają zachować zdrowie komórek i zminimalizować działanie groźnych dla zdrowia wolnych rodników.
Dzięki zawartości katechin guarana wspiera krążenie i delikatnie rozrzedza krew. Co ważnie, nie modyfikuje ona konsystencji krwi w znaczący sposób, a raczej ją reguluje.
Mimo wszystko osoby stosujące leki rozrzedzające nie powinny jej stosować.
Zawartość białek i przeciwutleniające właściwości guarany sprawiają, że jest ona idealnym pokarmem dla skóry. Możesz dodać jej do maseczek i kremów, ale działa ona doskonale także od wewnąrz między innymi redukując trądzik i zmniejszając blizny oraz wspomagając gojenie się świeżych ran.
Guarna reguluje poziom energii oraz zapobiega krzepnięciu krwi miesięcznej i zapewnia, że jest ona usuwana z ciała prawidłowo i bezboleśnie. Co prawda guarana nie jest w stanie nastroić gospodarki hormonalnej organizmu, ale stanowi doskonały doraźny środek wspomagający.
Guarana wykazuje przeciwbateryjne i przeciwbólowe działanie, szczególnie pomocne w przypadku migren i okresowych bólów głowy.
Wypadanie włosów i łupież to prawdopodobnie najpopularniejsze problemy związane z włosami. Guarana, dzięki zawartości białka i kwasów tłuszczowych pomaga budować cebulki włosów i poprawia krążenie w okolicach skóry głowy dzięki czemu chroni przed powstaniem łupieżu. Możesz nie tylko przyjmować ją doustnie, ale także dodać odrobiny do odżywki, szamponu lub jako dodatek do olejowania włosów.
Źródła: 1
uściski:)
Powiązane artykuły
Komentarze
Właśnie dzisiaj myslalam żeby ja nabyc?Czy guarana ma jakiś specyficzny smak?czy można ja dodawać np do szejka?czy proszek zmieszać z woda i wypić?
Ok już doczytałam ze bezpośrednio albo można jako potraktować ja jako dodatek?
możesz dodać do szejka, nie jest okropna jak yyy … ashwagandha 🙂
?dzieki!
Czy guarana można przedawkować?ile razy dziennie można ja spożywać i czy przez jakiś określony czas czy bez limitu??
wszystko można przedawkować, nawet wodę, podobnie postępuj jak z kawą
Chciałam wykopać kawę z życia i uczyniwszy to stworzyłam nowy rytuał… picia guarany. Normalnie łyżeczkę zalewam gorącą wodą i piję z cynamonem, tak jak kiedyś piłam kawę. Przyswajalność w takiej formie to jest raczej średnia, bo nie rozpuszcza się to to w wodzie i zostają „fusy”, ale i tak daje niezłego kopa. Nie polecam guarany po 17. Dwa razy popełniłam ten błąd i nie mogłam spać do ok. 3 nad ranem, anormalnie spać idę o 22…
A jeszcze mam pytanko… Guaranę piję około południa a potem, około 16 wypijam zielony koktajl zawierający łyżeczkę ashwagandhy, dzięki której zasypiam jak dziecko. Nie robię sobie krzywdy najpierw się nakręcając jednym proszkiem a potem uspokajając innym? Czasem mam wrażenie, że już za dużo tego dobrego…
każdy rano się podkręca, a wieczorem wycisza
Dziękuję Ci Pepsi. Bałam się, że mogę sobie tym zaszkodzić na dłuższą metę, bo na krótką to świetnie się dzięki temu czuję 🙂 W sumie to może się okazać dopiero po latach.
nie kumam… kofeina = kortyzol = stres. innego połączenia nie znam. więc nie rozumiem zupełnie JAK guarana może niwelować stres.
kawa go powoduje a ma mniej kofeiny wiec guarana… to już w ogóle… ? czy ja coś źle rozumiem? help <3
Czy 500 mg jednorazowo to za mało na pobudzenie ???
Mogę prosić o odpowiedz , mam w tabletkach i nie wiem czy to nie za mało ???
nie zajmuję stanowiska w kwestii nieznanych mi suplementów
Chodzi o guarane ??