fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 659 966
102 online
46 327 VIPy

Mleko krowie vs. roślinne. Jaki mają wpływ na zdrowie i środowisko?

Kiedyś to były czasy, teraz już nie ma czasów. Na szczęście!

Jeszcze nie tak dawno wszystko było proste. Mleko było z krowiego wymiona i nikt z tym za bardzo nie dyskutował. Owszem, można było wypić też takie z kozy, a w dobrze zaopatrzonych sklepach ze zdrową żywnością nie było problemu z dostępnością mleka sojowego, ale umówmy się, były to napoje co najmniej egzotyczne.

Teraz każdy szanujący się osiedlowy musi mieć cały przekrój mlek roślinnych, często także w różnych wariantach smakowych. Są mleka z orzechów, z ryżów i kasz, soi, nasion, zbóż i w ogóle ze wszystkiego. Są mleka roślinne dla baristów, które doskonale się pienią i takie dla dzieci, fortyfikowane w zupełnie inny sposób.

Jakie mleko będzie najlepsze?

Jak wybrać właściwe? Kierować się smakiem, wpływem na zdrowie, a może troską o środowisko?

Aby było Ci łatwiej zdecydować jakie mleko jest dla Ciebie najlepsze, przygotowałam krótkie oprowadzanie po farmach najróżniejszych rodzajów napojów roślinnych i mleka krowiego. Zaczynamy?

Mleko krowie

Pierwsza rzecz, o której musimy pamiętać to fakt, że krowie mleko jest, pod względem wartości odżywczej, dostosowane do potrzeb rozwojowych cielaka. Krowa, tak jak każdy inny ssak, mleko produkuje przecież dla swoich dzieci, które w hodowli przemysłowej są jej odbierane na chwilę po porodzie. Ludzie są w zasadzie jedynym gatunkiem, który pije mleko innego zwierzęcia i to po okresie niemowlęctwa.

Produkcja mleka krowiego budzi wątpliwości nie tylko pod względem etycznym, ale także zdrowotnym.

Mitem jest, że mleko krowie jest niezbędne dla zachowania zdrowych kości: te zyskuje się dzięki odpowiedniej podaży wapnia, magnezu, witamin D i K. Te mają mnóstwo innych, świetnie przyswajalnych źródeł. Dodatkowo produkty nabiałowe (poza izolatem serwatki) zakwaszają organizm i mogą wywoływać stany zapalne.

Nie bez znaczenia są też kwestie środowiskowe. Nabiał jest dla ekosystemu szkodliwy 5-10 razy bardziej niż roślinne źródła białka, a jego produkcja zużywa znacznie więcej wody.1

Mleko sojowe

Mleko sojowe cechuje się dużą ilością białka i neutralnym smakiem. Większość upraw soi jest modyfikowana genetycznie, ale bez problemu można znaleźć na rynku produkty sojowe non-GMO i organiczne. Soja jest stosunkowo bezpieczna i nie jest wymagająca pod względem upraw, jednak też ma swoje ciemne strony.

Soja uprawiana jest na całym globie, ponieważ stanowi pokarm dla zwierząt hodowlanych. Aby spełnić zapotrzebowanie i zapewnić obszar do jej upraw, wycina się między innymi lasy deszczowe.2

Mleko migdałowe

Ten napój popularnością przebił w ostatnich latach mleko sojowe. Mleko migdałowe, mimo świetnego profilu odżywczego, nie uszczęśliwia jednak planety. Migdały potrzebują znacznie więcej wody niż inne rośliny wykorzystywane do produkcji alternatyw mleka, zużywając jej nawet 60 litrów na szklankę napoju. Wpływa to na degradację całego ekosystemu.

Co gorsza, migdały przyczyniają się do wymierania pszczół. Po pierwsze pszczoły są „wypożyczane” przez hodowców migdałów, przez co dzikie pszczoły z terenów uprawy są pozbawione pokarmu. Część pszczół, ok. 30% tych wypożyczonych, umiera z kolei z powodu chemicznych substancji i oprysków stosowanych podczas upraw.2,3

Mleko konopne

Konopie są bogate w białko i zdrowe tłuszcze, a przy tym proste w uprawie. Są bardzo wytrzymałe, nie potrzebują dużo wody i są wydajne. A do tego zrobione z nich mleko smakuje pysznie!4

Można zrobić je samemu w domu, miksując łuski konopi z wodą w proporcji 1:3 i odcedzając. To co zostanie na gazie/w sitku można wykorzystać jako zagęstnik do zup albo bazę do roślinnych przepisów!

Mleko ryżowe

Tu spory zawód, bo mleko ryżowe wydawało się bezpieczne. Okazuje się jednak, że ma stosunkowo niewielkie korzyści odżywcze w porównaniu do szkody jaką wyrządza środowisku.

Uprawa ryżu pochłania wodę i wytwarza więcej emisji gazów cieplarnianych niż inne mleka roślinne. Mikroorganizmy, które przyswajają dwutlenek węgla, produkują na polach ryżowych metan. Im więcej jest dwutlenku węgla, tym szybciej rośnie ryż.

Dzięki przyśpieszonemu wzrostowi mikroorganizmy mają więcej energii, a więc zwiększa się również ilość metanu. Do tego duże ilości wykorzystywanych nawozów zanieczyszczają otaczające pola zbiorniki wodne.5

Mleko laskowe

Orzechy laskowe rosną na drzewach, a więc są częścią mechanizmu, który zmniejsza ilość tlenku węgla w atmosferze i raczej redukują emisje cieplarniane niż je zwiększają. Co więcej, rosną one również w chłodniejszym klimacie, dzięki czemu, ze względu na częściej występujące deszcze, potrzebują mniej nawadniania. Ich minusem jest krótki okres zbioru orzechów.6

Mleko kokosowe

Kokosy to orzechy rosnące w tropikalnym klimacie. Presja żeby sprostać oczekiwaniom konsumentów z całego świata obciąża pracowników upraw i ekosystem lasów, niszczonych aby sadzić palmy kokosowe. W końcu mleko kokosowe i produkty na bazie kokosa dostępne są obecnie w każdym zakątku świata.

W ubogich regionach Filipin, Indonezji i Indii osoby zbierające kokosy często otrzymują „wynagrodzenie” niższe niż dolar dziennie za dzień ciężkiej, fizycznej pracy. Oczywiście można zmniejszyć tę nierówność decydując się na zakup produktów kokosowych oznaczonych „fair-trade”, a więc ze sprawiedliwego handlu, ale nawet to nie rozwiązuje problemów środowiskowych.7,8

Mleko owsiane

Przebój ostatnich lat. I nic dziwnego, bo to opcja zarówno odżywcza, jak i nie mająca negatywnego wpływu na środowisko. Oczywiście 50-90% upraw owsa to pasza dla zwierząt.

Ponieważ owies nie ma dużych potrzeb i rośnie również w chłodniejszym klimacie, nie przyczynia się do wylesiania i korzystania z nadmiernej ilości wody.

Jedyną rzeczą, na jaką warto zwrócić uwagę w przypadku owsa jest wykorzystanie w jego uprawie pestycydów ze szkodliwym glifosatem. Z tego powodu zawsze warto wybierać organiczne napoje owsiane.9

uściski:)

Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.


Źródła:

  1. peta.org/living/food/reasons-stop-drinking-milk/
  2. medium.com/@tabitha.whiting/what-milk-should-you-buy-to-reduce-your-environmental-impact-e0489153e3b8
  3. goodhousekeeping.com/health/a30461258/is-almond-milk-bad-for-the-environment/
  4. goodhemp.com/hemp-hub/good-hemp-drink-vs-other-drinks/
  5. independent.co.uk/environment/rice-farming-climate-change-global-warming-india-nitrous-oxide-methane-a8531401.html
  6. theguardian.com/environment/2020/jan/28/what-plant-milk-should-i-drink-almond-killing-bees-aoe
  7. treehugger.com/green-home/why-its-important-buy-fair-trade-coconut-products.html
  8. onegreenplanet.org/environment/is-your-obsession-with-coconuts-harming-the-environment/
  9. businessinsider.com/opinion-why-oat-milk-is-better-than-other-milks-2020-3?IR=T

(Visited 3 525 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar lila dmochowska 8 maja 2020 o 07:03

    i wszystko jasne !!! żadne krowie !! dzięki Kochana.

  2. avatar Anka :) 8 maja 2020 o 08:24

    A jak wygląda sprawa z mlekiem z nerkowców? 🙂

  3. avatar martazal1 8 maja 2020 o 12:06

    Świetny artykuł

  4. avatar ilo 10 maja 2020 o 14:34

    Witam ! 🙂
    Co zrobić żeby zatrzymać próchnicę u 2,5 letniego dziecka ? Dostawała d3k2 z TiB , omega 3 i czasem chlorelle 1 gram tez z TiB. Teraz zamówiliśmy liposomalna jak dawkować 2,5 lat i 11 lat dzieciom ? Co można jeszcze zrobić jakie może mieć braki ze ząbki zaczynaja się psuć 🙁 ?

    1. avatar Jarmush 10 maja 2020 o 15:07

      Czarne zęby u dzieci
      Niestety ma na nas wpływ stan zębów naszych rodziców, i to czym nas karmiono w dzieciństwie, ile masz wapnia i K2, oraz magnezu w diecie? Jak u Ciebie z witaminą A? Czarne zęby u dzieci to często brak A, pół litra soku z bio marchwi dziennie i klarowanego masła, albo albo
      Dziecko może źle wchłaniać i mieć niedobory soli mineralnych zwłaszcza wapnia, fosforu, Magnezu, białek, witamin A, D3, K2)

      Demineralizacja szkliwa

      Ssanie oleju kokosowego

      Unikać kwasu fitynowego, może uszkodzić szkliwo
      czyli fasoli, pszenicy, orzechów ze skórkami, bobu, kukurydzy, ryżu, żyta
      Trzymać wysoki poziom metabolitu D

      Ludowy sposób na wzmocnienie szkliwa
      Jednym z najbardziej dostępnych ludowych środków wzmacniania szkliwa jest surowe, organiczne mleko. Może być stosowany też przez tych, którzy nie lubią pić mleka. Aby wzmocnić szkliwo, na waciku nanieś mleko. Zastosuj tę metodę codziennie, za każdym razem przez 10 minut trzymać to mleko.
      Olejek z drzewa herbacianego jest dobrym lekarstwem ludowym na szkliwo. Kilka kropli tej substancji należy dodać do szklanki wody i dokładnie przepłukać usta po głównych posiłkach, po czym co najmniej przez 10 minut po należy powstrzymać się od podjadania lub picia.
      Ssanie bio oleju kokosowego, to działanie antybakteryjne

      Słyszałam o aloesie i lukrecji, ale nie wiem jak dokładnie stosować. Na pewno antybakteryjnie działają goździki.

      Unikać kwasu fitynowego, może uszkodzić szkliwo
      czyli fasoli, pszenicy, orzechów ze skórkami, bobu, kukurydzy, ryżu, żyta

      Trzymać wysoki poziom metabolitu D

      Moje zalecenia, oprócz tego co napisałam powyżej:
      Dziecko 2,5 roku
      Tutaj dwulatka „robi” nasze 4 szklanki, ale w wersji 4 kubeczków, do obejrzenia razem z dzieckiem 🙂
      https://www.instagram.com/tv/ByBd4noonza/?utm_source=ig_web_copy_link

      Przed śniadaniem, lub przed lanczem 1gram chlorelli This is BIO (należy zacząć od 1/4 tabletki chlorelli i powoli zwiększać dawkowanie, po czym dopiero w następnej kolejności wprowadzić spirulinę też od małej dawki), oraz 2,0 gramy spiruliny This is BIO

      Do śniadania 1 kaps Vitek TiB https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3693-kids-vitek-120kaps-tib—5905344040680.html (zamiast Adek)

      Tu ważny wpis: https://www.pepsieliot.com/czego-lekarz-nie-powie/3986/co-mozemy-zrobic-zeby-dochtore-nie-wycielo-migdalkow.html

      Jaki dziecko ma poziom 25(OH)D?

      Po śniadaniu 1 tabletka D3+k2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html dopóki nie ma wyników badania, na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw dziecku suplementację.

      Inną opcją jest Liposomal D3 +K2 TiB, 2 porcje, czyli w sumie 2000 jednostek D3 i 40mcg K2, i też zobaczymy po badaniach ile dziecko powinno brać.

      Oraz 2 Omega 3 TiB Kids https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3692-kids-omega-3-120kaps-tib–5905344040673.html dla dzieci , też po śniadaniu.

      W razie potrzeby kapsułki Vitek i omega 3 można przecinać i wysypywać/wylewać zawartość i mieszać z czymś pysznym.

      Bardzo istotną rzeczą jest magnez,
      Przypominam ten artykuł: https://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa/

      PASOŻYTY, dzieci miewają pasożyty, a jeśli coś się dzieje niepokojącego, infekcje się powtarzają, to zwykle winne są właśnie pasożyty i niedożywienie.

      zastosować oczyszczającą kurację z pestkami z dyni, wszyscy domownicy też powinni sobie zrobić. Nie oznacza to, że wszystkie pasożyty na to pójdą, ale zwykle dziecko czuje się lepiej:
      Aby zwalczyć pasożyty, należy na czczo spożyć 25-30 gramów (średnio 2 łyżki) świeżych, pozbawionych łupin, silnie rozdrobnionych nasion dyni. Po około 2 godzinach od spożycia należy przyjąć środek przeczyszczający, w jej przypadku łyżkę oleju rycynowego. Dla pewności kurację można powtórzyć po 2 dniach.
      Aby zabieg był bardziej efektywny, pestki z dyni można połączyć z innym naturalnym lekiem na pasożyty – marchewką. Wymieszaj 3 łyżki startej marchwi, 25-30 g potłuczonych, świeżych pestek dyni i 2 łyżki oleju. Tak przygotowaną miksturę należy zjeść na czczo. 

      Po 3 godzinach należy spożyć łyżkę oleju rycynowego, aby wywołać efekt przeczyszczający i wydalić pasożyty. Podczas kuracji nie można nic jeść.

      Pestki z dyni na odrobaczanie dzieci:
      Zmiksuj z mlekiem ryżowym 15-30 g (im młodsze dziecko, tym mniejsza dawka) świeżo wyłuskanych pestek dyni i podaj je dziecku na czczo. Zamiast mleka możesz wymieszać pestki z miodem. Następnie dziecko może zjeść śniadanie. 

      Po 3 godzinach podaj dziecku 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci lub u tych z problemami jelitowymi olej można zastąpić oliwą z oliwek), aby wywołać efekt przeczyszczający.
      W razie potrzeby kurację można powtórzyć po 2-3 dniach.

      Można też dziecku podawać bulion z kości zwierząt z hodowli organicznej, albo bulion wegański dla zaleczenia wyściółki jelit, lub z dodatkiem kolagenu TiB już nie wegański oczywiście
      https://www.pepsieliot.com/leczacy-jelita-prosty-przepis-na-alternatywny-bulion-z-kosci-yyy-weganskich/

      Nie jestem lekarzem, jednak nie wylewajmy dziecka z kąpielą, czasami wyrwanie bardzo chorego mleczaka, może uratować zęby stałe i pozbawić organizm dziecka stanu zapalnego.

      Dawkowanie liposomalu D3+K2, mniejsze dziecko zanim nie poznamy wynikow metabolitu D, 1-2 porcje (czyli 2000 jednostek i 40 mcg K2), starsze dziecko 3-4 porcji. Na 5 dni przed badaniem odstawić.

      Suplemntacja starszego dziecka:
      taj jak wyżej, ale chlorelli 1,5-2 gramy, spiruliny 3 gramy, 2 Vitek, 2 Omega

      nie jestem lekarzem

      1. avatar ilo 10 maja 2020 o 18:41

        Dziękuje ?

  5. avatar Janus 3 kwietnia 2021 o 05:30

    Witam. Czy dodanie mleka roslinnego do kawy przerywa post?

    1. avatar Pepsi Eliot 3 kwietnia 2021 o 08:57

      jasne, że tak

    2. avatar Przemko :-) 3 kwietnia 2021 o 09:53

      No niestety. Trzeba przyjąć, że jakikolwiek tłuszcz przerywa post.
      Ostatnio mam często pytania od znajomych. Wielu twierdzi, że chętnie zrezygnowaliby z nabiału. Ba. Nawet niektórzy prawie kompletnie zrezygnowali. Tylko ta kawka z mleczkiem właśnie!!!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum