fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 658 589
91 online
46 326 VIPy

Lucuma, czyli odchudzający cukier przyszłości. Warto jej spróbować?

Ludzkie kubeczki smakowe są naturalnie zaprogramowane by kochać cukier. Z perspektywy ewolucji słodki smal jest sposobem natury na sygnalizację zerowej lub niskiej toksyczności produktu i zwróceniem uwagi na to, że roślina jest dobrym źródłem energii. Obecnie cukier nie jest jednak pomocą, a przekleństwem naszych czasów. Czy coś potrafi to zmienić? Tak, i jest to lucuma! Niech na drzewo spada pasta daktylowa, ksylitol, i erytrytol. Oto na salony wchodzi idealne słodziwo pełne wartości odżywczych. Peruwiańska lucuma ma niski indeks glikemiczny, zawiera β-karoten, żelazo, cynk, witaminę B3, wapń i białko oraz przeciwutleniacze takie jak katechiny i epikatechiny. Odstawmy zresztą na bok jej nieziemskie właściwości i skupmy się na niebiańskim smaku. Lucuma bowiem smakuje najpyszniej i zupełnie inaczej niż wszystko co znasz. Smak owoców przyrównuje się do połączenia syropu klonowego, karmelu i batata, podczas gdy zapach zbliżony jest do dojrzałej gruszki. W rejonie Andów stosowana jest od stuleci jako substancja lecznicza, która działa przeciwgrzybiczo, antybiotycznie i przeciwdrobnoustrojowo, a do tego poprawia trawienie. To nie tylko świetny sposób na zaspokojenie chęci na słodkości, ale także pokarm korzystny dla zdrowia. Z pewnością warto jej spróbować. Już po pierwszym użyciu będziesz zastanawiać się dlaczego nie udało Ci się odkryć tych wspaniałych owoców wcześniej!


Lucuma nie tylko pyszna, ale także odchudzająca

Kto to widział żeby słodycze pomagały w odchudzaniu?! Mogłoby się wydawać, że świat stanął na głowie, a tymczasem to tylko lucuma. Niepozorny, peruwiański owoc o smaku ambrozji. W jaki sposób odchudza? Lucuma stanowi świetne źródło błonnika. Nawet wysuszona zachowuje swoje właściwości i pomaga wspierać układ pokarmowy i zdrowie jelit. Rozpuszczalny błonnik zawarty w owocach w kontakcie z wodą wchłania płyn, pęcznieje i przybiera postać żelu. Ów żel nie ulega trawieniu w jelicie cienkim i jest fermentowany przez bakterie w jelicie grubym. Może dzięki temu przedłużyć uczucie sytości po posiłku, a jednocześnie wspomóc układ pokarmowy. Do tego owoc ten oferuje delikatnie słodki smak bez ogromnego wyrzutu cukru do krwiobiegu. Możesz cieszyć się słodkim smakiem bez zmian w poziomie energii i poziomie cukru we krwi. Lucuma jest doskonałym źródłem potasu, który wspiera regenerację i odbudowę mięśni. Dzięki temu to doskonały dodatek do posiłku dla osób aktywnych fizycznie i źródło energii zarówno przed jak i po treningu. Warto wspomnieć o tym, że owoce lucumy są bogate w przeciwutleniacze, które redukują szkodliwe działanie wolnych rodników i poprawiają pracę całego organizmu, a jednocześnie spowalniają strzenie się komórek ciała, w tym skóry.

Jak najlepiej jeść lucumę?

Rośnie ona na wysokości od 1350 do 3050 metrów i stosunkowo szybko się psuje, przez co świeże owoce nie są dostępne dla zachodniego świata. Najlepszą dostępną formą lucumy są odwodnione (np. liofilizowane), sproszkowane owoce. Postaw na te organiczne aby mieć pewność, że składniki zostały suszone na surowo, w temperaturze pozwalającej na zachowanie wszelakich substancji odżywczych. Możesz używać jej tak jak cukru, używając 2 razy większej ilości lucumy w porównaniu do zawartego w przepisie cukru. Możesz dodawać jej do soków, lodów, przetworów, koktajli i jako składnika wszelakich potraw, które potrzebują odrobiny słodyczy.

Kilka pomysłów na lucumę

Dodaj jej do soku, a zmieni nie tylko kwaśny smak w karmelowo-słodki, ale także sprawi, że będzie miał gładką, lekko kremową teksturę. Zrób z jej użyciem lody. Dodaj jej do zamrożonych bananów i ulubionych składników lub do sorbetu z kwaśnych owoców. Posyp nią owsiankę, koktajl lub sałatkę. Użyj do wypieków, domowych surowych batoników, kulek mocy i innych. Połącz z masłem z ulubionych orzechów. Przygotuj koktajl wspomagający trawienie.

uściski:)

Źródła: foodmatters.com/article/5-reasons-why-your-body-will-love-lucuma

(Visited 2 894 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Lusja 5 czerwca 2019 o 19:55

    A zeby?

  2. avatar grzesia 6 czerwca 2019 o 07:23

    Peps i Emanuelo
    czy można poprosić o rekomendacje (link) do przepisów witariańskich takich bardziej hmm mniej tłustych, bo te strony co je znam to np leczo oparte na majonezie z nerkowców, awokado, suszonych pomidorach w oleju, czyli tłuszcz tłuszczem pogania. Przykro mi… jestem odtwórcza, nie wytwórcza. a Tak bym prztuliła zuuuuupa, kotlet ala’brunelll, zaliwajka…. (jak zwał tak zwał, byle wyglądało na danie)

    1. avatar Jarmush 6 czerwca 2019 o 07:41

      ja nie stosuję żadnych przepisów, ale jeśli znasz anglika, to kup książkę Grahama The Diet 80/10/10 , sporo przepisów i świetna treść

  3. avatar Lusja 7 czerwca 2019 o 19:37

    Emanuelo, nie napisalas nic w jakis sposob owo cudo wplywa na zeby. Jest cukrem, wiec jak kazdy cukier niszczy je? Co prawda mowi sie o ksylitolu, ze nie tylko ich nie niszczy, ale wrecz wspomaga, choc tez jest cukrem. Jak to z tym naprawde jest? No, a teraz ta lucuma. Jak traktuje szkliwo?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum