fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 109 544
105 online
46 121 VIPy

Łatwo zepsuć zwykłą zupę. Co zrobić żeby nie szkodziła zdrowiu?

Czy tylko ja tak mam, że jak tylko robi się chłodno, najchętniej żywiłabym się tylko zupami? To magiczne dania, w których można upchnąć całą dobroć tego świata. Niedawno pisałam o tym co zrobić żeby zupa była super zdrowa i sycąca. Dziś uzmysłowiłam sobie, że chociaż to wszystko prawda, to żaden dodatek nie sprawi, że zupa będzie zdrowa, jeśli jej przygotowanie już u podstaw nie będzie takie jak trzeba. Oczywiście wiemy, że odpadają w tej sytuacji wszelkie kostki bulionowe. Odpadają również przyprawy typu maggi pełne chemicznych dodatków i podkręcacze smaku z saszetki, bo zawierają właśnie podkręcacze różnie nazwane, ale chodzi o glutaminian sodu. Skupimy się na rzeczach mniej oczywistych.

Odpowiednie tłuszcze

Niektóre oleje, chociaż świetnie sprawdzają się na zimno, z sałatką lub jako dodatek do gotowej już potrawy, są beznadziejne do gotowania. W tej grupie znajdują się wszelkie oleje orzechowe, olej z konopi, z sezamu i lniany. Te wielonienasycone tłuszcze utleniają się pod wpływem ciepła i zamieniają się w szkodliwe związki 1. Zupełnie inaczej, gdy zostaną użyte do przyprawienia potraw po ugotowaniu. Wówczas mogą dostarczyć wielu korzystnych składników odżywczych i zdrowych tłuszczów, a do tego mnóstwa smaku. Należy wybitnie uważać na oleje roślinne, szczególnie olej lniany, gdyż zjełczały olej, albo, gdy tłoczono go tanimi urządzeniami, które podgrzewają ziarna lnu, aby móc cokolwiek wytłoczyć, nadaje się do wylania. Do zup i gotowania w ogóle świetny będzie olej z awokado, olej z pestek winogron i olej kokosowy, a dla osób jedzących nabiał masło klarowane i ghee.

Mniej i wolniej

Większość potraw przygotowanych w wysokich temperaturach może tworzyć rakotwórcze produkty uboczne i zamieniać to, co było wysokiej jakości półproduktem, w niezdrowe puste kalorie. Gdy tłuszcze lub białka są poddawane działaniu wysokiej temperatury, zachodzą reakcje chemiczne, w wyniku których powstają związki zwane końcowymi produktami glikacji, czyli AGEs. Nazwa nie jest zbiegiem okoliczności! Te szkodliwe toksyny przyspieszają proces starzenia poprzez zwiększenie stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych w organizmie.2 Dodatek cukru pogarsza tę reakcję!3 Znacznie lepiej jest skupić się na niższej temperaturze gotowania i wolniejszej obróbce cieplnej zupy. To znacząco poprawi nie tylko jej walory zdrowotne, ale także smakowe.


Namoczone i załatwione

Orzechy, nasiona, ziarna i rośliny strączkowe są zdrowymi, pełnowartościowymi produktami i świetnymi dodatkami do zupy. Można je łatwiej strawić, kiedy są namoczone przed gotowaniem. To dlatego, że zanurzenie ich w wodzie przypomina proces kiełkowania. Przy okazji pomaga dezaktywować niektóre inhibitory składników odżywczych, takich jak kwas fitynowy. Uwalnia też większe ilości niektórych składników odżywczych i aktywuje enzymy, które pomogą ciału je trawić.4 Czas moczenia różni się w zależności od produktu i temperatury wody, ale wynosi zazwyczaj 2-8 godzin. Później opłucz je i wykorzystaj w gotowaniu. Rach-ciach i zupa gotowa.

Nie pozwól zupie wrzeć i gotować się na dużym ogniu

Warzywa nie powinny być zanurzone we wrzącej wodzie i gotowane. Wówczas niektóre substancje odżywcze, takie jak witaminy B i C, wypłukują się do wody.5 Jeśli odlejesz tę wodę, stracisz cenne składniki odżywcze. Blanszowanie może również powodować utratę składników odżywczych. W tym wypadku jednak efekty są mniejsze niż przy gotowaniu przez długi czas. Zamiast tego lepiej jest gotować na parze (raczej nie opiekać), które później można wykorzystać na przykład do zupy krem. Praktyki te zatrzymują więcej składników odżywczych. Warto także dodać do zupy dobry tłuszcz, który pomoże Twojemu organizmowi wchłonąć niektóre składniki odżywcze. Przypominam świetny przepis Pepsi na leczący jelita, prosty przepis na alternatywny bulion z kości yyy … wegańskich.

uściski:)

Źródła:

  1. bbc.co.uk/programmes/articles/3t902pqt3C7nGN99hVRFc1y/which-oils-are-best-to-cook-with
  2. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3704564/?_escaped_fragment_=po=20.8333
  3. drjoanna.com.au/blog/are-activated-nuts-better-for-you-blog-605/
  4. drjoanna.com.au/blog/are-activated-nuts-better-for-you-blog-605/
  5. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6049644/
  6. mindbodygreen.com/articles/tips-to-increase-nutrients-in-your-food
  7. bbc.co.uk/programmes/articles/3t902pqt3C7nGN99hVRFc1y/which-oils-are-best-to-cook-with sciencenorway.no/food–nutrition-forskningno-norway/why-you-should-steam-your-veggies/1430207
  8. ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3704564/

(Visited 4 329 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum