😘🙌💚🍓🏵️🌷🙋
Ponieważ l-karnityna odgrywa ogromną rolę w produkowaniu energii, wielu atletów przyjmuje ją aby zwiększyć swoje sportowe osiągi. Według tureckiego badania piłkarzom regularnie przyjmującym l-karnitynę potrzeba trzy razy więcej czasu żeby odczuć zmęczenie!
Poza zwiększeniem wytrzymałości oraz przyśpieszeniem i zwiększeniem efektów odchudzania, ten aminokwas jest doskonałym środkiem chroniącym mięśnie i zapobiegającym ich uszkodzeniom. Obok glutaminy i HMB (który to kwas teraz wypada z obiegu), l-Karnityna to główny antykatabolik.
L-karnityna nie tylko przyśpiesza spadek wagi, ale także spala tkankę tłuszczową. W niemieckim badaniu przez 10 dni obserwowano osoby na standardowej europejskiej diecie podzielone na dwie grupy: osoby przyjmujące karnitynę i te, które jej nie przyjmowały. Wyniki jednoznacznie wykazały, że l-karnityna zwiększa spalanie tłuszczu.
L- karnityna dobra jest nie tylko dla ciała, ale także dla umysłu. Obiecujące badania wykazały jej znaczący wpływ na funkcje poznawcze. We włoskim Uniwersytecie w Katanii podawano l-karnitynę starszym osobom po 100 roku życia. Badanie wykazało nie tylko utratę tłuszczu i poprawę stanu masy mięśniowej, ale także znaczące zmniejszenie zmęczenia i ogólną poprawę funkcji poznawczych.
Suplementacja l-karnityny może wpłynąć na utrzymanie w ryzach poziomu cukru i zwalczenie insulinooporności. Insulina jest hormonem odpowiedzialnym za transport cukru z krwiobiegu do komórek, gdzie służy on za paliwo. W połączeniu z witaminą E l-karnityna chroni serce!
L-karnityna zazwyczaj nie skutkuje efektami ubocznymi, jednak może zdarzyć się reakcja alergiczna, mdłości, biegunka i bóle brzucha. L-karnityny nie powinny przyjmować osoby cierpiące na epilepsję – aminokwas ten może zwiększyć ryzyko ataków. Osoby cierpiące na niedoczynność tarczycy powinny skonsultować przyjmowanie karnityny ze swoim lekarzem lub naturopatą. Aminokwas może wzmagać symptomy choroby. Tak jak w przypadku każdego innego suplementu, warto zacząć od ¼ dawki i stopniowo zwiększać ją do pożądanej ilości. na margi L-Carnitynę podaje się również wcześniakom z niską wagą urodzeniową.
cześć
Źródła: draxe.com/nutrition/supplements/l-carnitine/
Powiązane artykuły
Komentarze
Hej Greg!
Jestem profesjonalna tancerka (taniec wspolczesny), codziennie takze praktykuje joge- takze prawie kazdego dnia od 5 lat pracuje fizycznie. Czy mozesz mi polecic konkretna l-karnityne ze sklepu wellness? Bylabym ogromnie wdzieczna, gdybys zasugerowal mi takze dawkowanie.
Dziekuje!
Hej, jest podany link we wpisie, bierz 1 kapsułkę rano na czczo, lub na kwadrans przed treningiem, pozdro
Wlasnie czytam u anthony williamsa, o ktorym istnieniu dowiedzialam sie na lamach tego blogaska, ze karnityna to jeden z supli, ktorych powinnismy sie wystrzegac, bo karmi komorki nowotworowe… 🙁
nie ma takiej możliwości, podają go wcześniakom z niską wagą urodzeniową, żeby mogły przetrwać, serce nie działa bez karnityny, jest w pokarmach, raka od zawsze karmi tort urodzinowy, czyli cukier z tłuszczem !!
Zaciekawił mnie wpis, że l-karnityny nie powinny brać osoby chore na epilepsję.
Syn lat 6, dwa tygodnie temu zdiagnozowany (na razie jeden atak ale bardzo silny), mam nadzieję że ostatni, ale od razu ma wdrożone leczenie. Dodatkowo neurolog kazał go suplementować lekiem Rekarnival (w skład którego wchodzą kwasy omega ale też l-karnityna).. hm..
Niedobór karnityny jest stosunkowo powszechny u pacjentów z padaczką. Zgłaszane czynniki ryzyka obejmują skojarzenie kwasu walproinowego z innymi lekami przeciwpadaczkowymi (LPP), młody wiek, mnogie niepełnosprawności neurologiczne, stan nieambulatoryjny i niedowagę.To badanie kliniczne może być pomocne https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6267633/