Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Maca korzystnie wpływa na ciało bez względu na to kto ją przyjmuje. W końcu jest adaptogenem, co oznacza w skrócie, że adaptuje się do potrzeb i możliwości człowieka. Wzmacnia i uodparnia na stresory, pomaga regulować pracę organizmu, a przy okazji odżywia.
I właśnie o tym ostatnim dzisiaj porozmawiamy.
Jod jest substancją odżywczą niezbędną dla witalności naszych ciał. Jest właściwie kluczowy aby pomóc tarczycy w produkcji jej hormonów.
Poza tym wspiera zdrowy metabolizm, reguluje nastrój i zdrowe ciśnienie krwi, a do tego może być częścią prewencji przed niektórymi typami nowotworów.
Niedobór jodu w diecie może prowadzić do niedoczynności tarczycy, spowolnienia metabolizmu, problemów z zajściem w ciążę, zwiększonego ryzyka depresji, zaburzeń nastroju, zmęczenia i innych stanów wynikających z braku równowagi hormonalnej.
W ostatnich latach coraz częściej mówi się o jego roli w suplementacji i sugeruje się włączenie do diety bogatych w niego pokarmów, jak morski kelp. Naukowcy odnotowują w swoich badaniach pozytywny wpływ włączenia jodu do terapii licznych schorzeń.2
Zalecana dawka jodu u osób dorosłych wynosi około 150 µg, ale nie więcej niż 2 mg dziennie, jednak w medycynie holistycznej zaleca się czasem większe dawki.3
Co ciekawe w Japonii średnia dzienna dawka jodu wynosi ponad 3 mg dziennie, ze względu na dużą zawartość alg, ryb i owoców morza w diecie. Jak wiadomo Japonia to kraj z długą średnią życia i niewielką ilością nowotworów. Oczywiście wpływa na to wiele czynników, ale zawartość jodu w diecie podawana jest często jako jeden z nich.4
Jeden ze współczesnych pionierów stosowania jodu w celach leczniczych, Dr Abraham5, w późnych latach 90 wykorzystywał u swoich pacjentów, z pozytywnym skutkiem, dawki dochodzące nawet do 12.5 mg jodu dziennie. Z kolei Dr Gabriel Cousens, jeden ze światowej klasy ekspertów żywienia, zaleca zwiększenie jodu do 7 mg dziennie.6
Warto jednak zwracać uwagę na ilość spożywanego jodu. O ile bowiem przyjmując go z diety, na przykład z korzenia Maca, bardzo trudno jest jod przedawkować, o tyle jego nadmiar może być szkodliwy.
Nadmiar jodu prowadzi do zmniejszenia produkcji hormonów przez tarczycę oraz może zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu tego organu. Również nadmierne spożycie jodu przez kobiety w ciąży może prowadzić do niedoczynności tarczycy u dzieci. Taka sytuacja wymaga jednak stałej, nadmiernej podaży jodu.7
Każdych 10 gramów korzenia Maca to około 52 µg, czyli 0.052 mg, a więc około 35% zalecanego dziennego spożycia.8
Tymczasem zalecana dziennie dawka korzenia Maca to najczęściej równowartość dwóch łyżeczek bądź jednej łyżki stołowej. Oznacza to, że Maca jest świetnym źródłem codziennej, dodatkowej suplementacji i trudno żeby samodzielnie była źródłem nadmiaru jodu w diecie.
Wole tarczycy to powiększenie tarczycy powodujące widoczne zgrubienie szyi, które jest efektem nieprawidłowego funkcjonowania tego gruczołu. Pojawia się ono między innymi w przypadku NIEDOBORU jodu.
W kontekście jodu i korzenia maca jest to kwestia niezwykle interesująca.
Maca bowiem jest bogata w jod, jednak jest także warzywem z rodziny krzyżowych. Niektóre badania wykazały, że warzywa z rodziny krzyżowych mogą przyczyniać się do niedoczynności tarczycy.9 W badaniach jednak dawki warzyw z tej rodziny były znacznie większe. Kilogramy brokułów! Maca sama w sobie nie powinna więc mieć takiego efektu.
Ogólnie rzecz biorąc jod w korzeniu Maca jest biodostępny, a jej całościowy profil odżywczy doskonale wspiera gospodarkę hormonalną, chociaż maca sama w sobie hormonów nie zawiera.
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze
Dzieki za informacje, od tygodnia biorę mącę jako środek na problemy hormonalne ale okazuje się że nie jest dla mnie wskazana przy zdiagnozowanym Basedowie….
Tak, raczej nie przy nadczynności
Dziękuję?.
A czy coś „w zamian” możesz polecić?
Tak się cieszyłam tym, że wreszcie znalazłam środek na problemy hormonalne, (trądzik hormonalny),duże nadzieję z tym wiązałam, bo nie mogę sobie dać rady z hormonalnym trądzikiem mimo diety, 4 szklanek itd.
Dzień dobry, co poza suplementacją macą i kelpem stosować przy wyciętej tarczycy, mięśniakach i licznych zmianach łagodnych piers. Pozdrawiam
Na jakiej jesteś diecie? Ile masz lat? Mas jakieś badania z tej listy? https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/8232/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania.html
40.Standardowe badania morfologia zawsze ok. ob i crp niskie, próby wątrobowe ok. TSH w normie patrząc na fakt że wycięta, brak objawów odrostu w USG. Po badaniach na nietolerancję pokarmowe nie wykryto nietolerancji na gluten więc raczej jem. Wykluczylam laktozę. Warzywa i owoce w średjich ilościach. Jem w oknie żywieniowym 11-20. Dodam że wzdęcia i gazy to też problem