Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Jelita to w kontekście zdrowotnym temat rzeka. Już Hipokrates, ojciec medycyny, mawiał, że choroba zaczyna się w jelitach. Obecnie naukowcy co i rusz wskazują ten organ jako kamień węgielny kolejnych problemów zdrowotnych. I nie ma co się dziwić! Ważność mikroflory jelit jest nie do przecenienia w procesie uleczania i wzmacniania ciała. To zresztą nie tylko kwestia zdrowia: duża ilość dobrych bakterii przekłada się bowiem także na urodę i psychiczne samopoczucie. Te, pozytywnie wpływając na mikrobiotę, są cymesikiem wśród zdrowotnych hitów. Dlaczego?
Ich spożywanie wzmacnia trawienie i wspomaga eliminację odpadów przemiany materii. Oczyść się od środka!
Dysfunkcje mózgu i układu nerwowego mogą wynikać, i często wynikają, ze stanu układu pokarmowego. Zamglony umysł, problemy ze zdolnościami poznawczymi i niezdolność zebrania myśli można więc wyleczyć dbając o stan swojego drugiego mózgu.
Jeśli ilość złych bakterii przewyższy ilość dobrych, produkty powstałe z powodu zalegania niestrawionych pokarmów oraz grzyby zaczną rozprzestrzeniać się w ciele. Może i brzmi to jak złowieszcza przepowiednia, ale tak właśnie jest. Nazywa się to zjawisko nieszczelnością jelita. Ta natomiast wywołuje liczne stany zapalne, które obniżają odporność i narażają cały organizm na choroby od kandydozy, przez celiakię po cukrzycę i reumatoidalne zapalenie stawów.
Fermentowane pokarmy to jedne z najsilniejszych środków oczyszczających organizm, zdolne to pozbycia się z ciała toksyn i odpadów przemiany materii, w tym metali ciężkich. Twoje jelita będą wdzięczne!
Kiedy zwiększysz ilość probiotyków i fermentowanych pokarmów w diecie, zmniejszy się zanieczyszczenie Twojego ciała i dojdzie do regulacji mikroflory. Jeśli coś może w tym procesie zyskać, to z pewnością jest to Twoja skóra. Jako że pod wpływem zmian w diecie tkanka łączna może się regenerować, włączenie do jadłospisu probiotyków może pomóc zwalczyć trądzik, egzemę i inne przewlekłe choroby skóry.
Probiotyki mogą być źródłem białka, kwasów tłuszczowych, minerałów i witamin. Gdy fermentujemy warzywa, rozkładamy ich strukturę celulozową, przez co stają się one bardziej odżywcze i zwiększa się ich zawartość minerałów. Struktura białkowa żywności z kolei jest przez fermentację rozkładana, przez co staje się znacznie łatwiejsza do strawienia.
Fermentacja od czasów starożytnych była sposobem na przedłużenie życia żywności. Sfermentowana szamka, poza nabiałem, nie wymaga przechowywania w lodówce ani substancji chemicznych, które musiałyby ją konserwować. Wystarcza szczelny słoik i czas, który w tym przypadku jest naszym sprzymierzeńcem.
Fermentowane pokarmy stabilizują poziom cukru we krwi. Sprawia to, że pomagają uregulować apetyt i wywołują bardziej równomierne uwalnianie insuliny, dzięki któremu organizm nie magazynuje tłuszczu.
Kwas octowy w procesie fermentacji pomaga uregulować poziom pH.
Pokarmy, które normalnie byłyby niezdrowe przez zawartość kwasu fitowego (jak soja) zostają zneutralizowane, ponieważ fermentacja powoduje większy rozpad tego kwasu.
Możesz wzbogacić swoją dietę o nowe smaki, aromaty, faktury i barwy. Poszerzanie kuchni o nowe produkty może być nie tylko pyszne, ale także super zdrowe!
uściski:)
Źródła: mindbodygreen.com/0-5634/12-Ways-Fermented-Foods-Heal-Your-Body-Mind.html
Powiązane artykuły
Komentarze
A co jak ktoś ma problem z histaminą?
wpisz w szukałkę, coś na pewno znajdziesz, to często odwodnienie