Mazidła do jedzenia są super. Można nabierać je na warzywa i chrupać, jeść „na szybko” smarując nimi kromkę dobrego chleba na zakwasie albo dodawać do sałatek i wszelkiej maści potraw. Oprócz tego, że są pyszne, mogą być super pożywne i stanowić pokarm dla ciała w najlepszym tego słowa znaczeniu. I tak też jest z dobrym hummusem! Hummus, jakby kto nie wiedział, to kremowa potrawa składająca się z ciecierzycy, pasty z sezamu (tahini), czosnku, oliwy, soku z cytryny i przypraw oraz dodatków. Oryginalnie hummus pochodzi z Lewantu (obecnie Syria, Jordania, Liban oraz Izrael) i Egiptu. Liczy się, że przeciętny Izraelczyk zjada tej pysznej pasty aż 10 kilogramów rocznie. I chociaż różne są sposoby na hummus i różne preferencje odnośnie proporcji składników, to wiedzieć należy jedno: najpyszniejszy hummus to zawsze ten idealnie kremowy. Można rozkoszować się bazową wersją tej pasty, ale równie dobrze smakuje on z dodatkami. Mnie na przykład jesienią doskonale wchodzi hummus z burakiem. Robotę robi tu nie tylko słodkawy smak tej cudownej rośliny, ale także jej właściwości.
Wszystko co krwawi kolorem pięknej purpury, jak w zwyczaju ma krwawić burak, zasługuje na głębokie uznanie i powinno możliwie najszybciej znaleźć się w naszej diecie! I chociaż po jego obraniu kuchnia wygląda jak po scenie zbrodni, to zdecydowanie warto. Burak oczyszcza krew i doskonale wpływa na pracę układu krążenia. Jest najprawdziwszym tonikiem dla wątroby i układu sercowo-naczyniowego. Do tego zmniejsza stany zapalne w organizmie, wspiera proces detoksyfikacji, pomaga unikać nowotworów, poprawia osiągi seksualne, wspiera zdrowie ciśnieniowców i wiele, wiele więcej!
Buraki rosną w środowisku niekoniecznie najbardziej czystym, ale za to pełnym mikrobów kochających darmową wyżerkę. Z tego względu natura wyposażyła buraka w naturalny system ochrony. Nie tylko chroni on buraka, ale też spożywającego, ponieważ zwalcza przy okazji infekcje. Stwierdzono, że pektyna buraczana hamuje syntezę enterotoksyn gronkowców typu A i B. Wykazano również, że ekstrakt z buraka zmniejsza zakażalność i śmiertelność na grypę typu A.
Badanie z 2006 roku dowiodło, że buraki działają ochronnie na wątrobę i leczą jej uszkodzenia. Burak to prawdziwy tonik dla wątroby. Dzieje się tak za sprawą betainy, która reguluje pracę komórek wątroby. Betaina i metionina zawarte w buraku podkręcają na maksa proces detoksyfikacji i wydalania toksyn z organizmu. Mówi się, że burak stymuluje komórki wątroby do odbudowy i ciągłej pracy i powstrzymuje powstanie toksyn. Tu znajdziesz mały protokół buraczany, który zmieni Twoje zdrowie na lepsze.
Ten przepis jest tak prosty, że nie może się nie udać. A jak się nie uda, to najwyżej spalisz buraka. No ale żarty na bok.
– 1 szklanka suchej ciecierzycy, namoczonej przez noc w zimnej wodzie, – czubata łyżeczka sody oczyszczonej, – 1 szklanka pasty tahini, – lodowata woda, – 2-4 łyżki soku z cytryny, – 3 ząbki czosnku, – czubata łyżka dobrej oliwy, – czubata łyżka sproszkowanego buraka This is BIO, – według uznania: sól, posiekana kolendra, posiekana pietruszka, oliwa, wędzona lub słodka sypka papryka, czarnuszka, orzeszki piniowe, zatar, chilli.
Ciecierzycę namoczoną przez noc odcedź i opłucz. Zalej ją zimną wodą (5cm powyżej poziomu zakrycia cieciorki), dodaj sodę i gotuj na wolnym ogniu, przez 45-60 minut od momentu wrzenia. Ciecierzyca powinna być mięciutka i idealnie kremowa w środku po rozgnieceniu w palcach. Biała i sucha sprawi, że hummus będzie pełen grudek i niesmaczny. Cieciorkę odcedź i opłucz. W kielichu blendera zmieszaj ją z tahiną, czosnkiem, sokiem z cytryny (dodaj łyżkę, a później do smaku wedle uznania), burakiem i oliwą. Jeśli masz, możesz dodać ¼ szklanki wody z kiszonych buraków. Miksuj przez około 2 minuty, stopniowo dolewając do masy lodowatą wodę (ok. ½ szklanki), do momentu aż hummus będzie aksamitny i kremowy. Na wierzch dodaj ulubione dodatki i posyp szczyptą sproszkowanego buraka.
uściski:)
Powiązane artykuły
Komentarze
Świetny artykuł na teraz. Czy zamiast proszku sprawdzi się zwykły burak gotowany (np. własny utarty ze słoika) i będzie miał te same właściwości zdrowotne, które są tu opisane?
Edytujcie
„lodowata wody” brakuje początku
Ema, popraw to proszę 🙂
Zrobione. 🙂 Nie brakowało początku, ale faktycznie przeinaczyłam końcóweczkę, dzięki za czujność. <3
Pepsi nie mogę znaleźć przepisu na miksture z soku żurawinowego oczyszczająca wątrobę;) I stosowania tez nie pamietam:)
Stosuj kurację 4 szklanek, spokojny rytuał, działa <3
Potwierdzam, to super hummus. Robiłam go z pieczonym w piecu burakiem. Mały dodatek zmiksowanego kiszonego buraka lub zakwasu daje interesujący melange smaków.
Jedno mnie ciekawi: czemu służy soda w gotującej się ciecierzycy?
Pepsi kochana, mam pytanie na troszkę inny temat.
Kobieta 45 lat z nawrotem raka, tym razem ogniska są na kościach. Co byś podawała? ??
Była chemia?
Z tego co wiem, dzisiaj poszła do szpitala na terapie chemia… bierze olejek z konopii, ale nie wie co dalej. Z chemii nie chce zrezygnować, ale chce się wspomóc tez naturalnie
Podczas chemii tylko antyoksydanty, są badania że można i bardzo dobrze działają, a kuracja wzmacniająca odżywcza dopiero po https://www.google.com/url?client=internal-uds-cse&cx=017002982378198616180:rmcytmaypye&q=https://www.pepsieliot.com/prosty-i-wyjatkowo-tani-protokol-kuracji-przeciwnowotworowej-w-3-krokach/&sa=U&ved=2ahUKEwjLp6yXxo7lAhXFL1AKHXAaDVcQFjAAegQIARAC&usg=AOvVaw1vl8Ge5O3S2WJwXmqoJP7Y
Dziękuje ???
Pepsi a co na zimne dłonie i stopy??jakies rozgrzewające maści? praca siedzaca dłonie , stopy zaczynają marznać 🙁
Jakie TSH? kilka naprzemienncyh przyszniców, najpierw gorący, potem zimny i tak ze dwa razy
Tsh 2,4. A dlonie mam tak ze na dworzu przy zimnym powietrzu palce robia sie biale, nie wszystkie poki co..ale mega problem bo ciezko pozniej rozgrzac, oczywiscie staram sie zawsze chowac je w kieszen lub rekawiczki:)
Byłaś z tym u lekarza? Zespół Raynauda wykluczony?
tak bylam, i wyszlo z badania krwi ze mam ta chorobę raynauda ale w 1:1000 a skala była do 1:100000 (bardzo mocno), tylko co dalej z tym robic nie powiedzieli, to ze chowac łapki i nie dopuszczać do odmrożen to wiem 🙂
no to wpisz w szukałkę na blogu i poczytaj, stary wpis ale jary, poczytaj też o chorobach autoimmunologicznych <3
Kochana terapia czterech szklanek codziennie jest ale kupiłam już bio soczek z żurawiny i chce ta jednodniowa kuracje zrobić.
nie ma tego przepisu na blogu