Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Uważa się szpinak za jeden z najzdrowszych pokarmów na Ziemi
Naukowcy wyodrębnili w jego składzie ponad tuzin rodzajów flawanoidów i przeciwutleniaczy, nie wspominając już o innych substancjach.
Szpinak ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a do tego bardzo mało kalorii, co czyni go doskonałym pokarmem i świetnym dodatkiem do diety odchudzającej.
Szpinak zawiera specjalne ochronne związki karotenoidów (jak chociażby beta-karoten, luteina, zeaksantyna), które łączą się z obniżaniem ryzyka wielu chorób, w tym nowotworów, chorób serca, cukrzycy, chorób neurodegeneracyjych i otyłości.
Na składniki odżywcze szpinaku składają się także bioflawanoidy, których prozdrowotna moc jest właściwie nieoceniona. Te składniki czynią szpinak doskonałą żywnością spowalniającą starzenie się organizmu!
Poza ogromną ilością substancji przeciwutleniających i przeciwzapalnych, szpinak imponuje ogólną ilością witamin i minerałów. To świetne źródło witaminy C, witaminy A, manganu, cynku i selenu.1
Dzięki swojemu wypasionemu profilowi odżywczemu szpinak jest rośliną wyjątkowo prourodową i wspomagającą pozbywanie się niechcianych kilogramów. Dowiedz się dlaczego.
Zawarta w szpinaku witamina A jest przeciwutleniaczem, który eliminuje szkodliwe dla komórek skóry wolne rodniki. Wolne rodniki, które są zdolne do uczestniczenia w reakcjach chemicznych odgrywających znaczącą rolę w metabolizmie i starzeniu się organizmu.
Oznacza to, że mogą osłabiać ściany komórkowe, zakłócać DNA i upośledzać mitochondria, czyli centra energetyczne komórek ciała. Uszkodzenie to, nazywane stresem oksydacyjnym, prowadzi do zmian takich jak powstawanie zmarszczek, spadek zdolności poznawczych i przewlekłe choroby. Niestety wolne rodniki są generowane przez wszystko, od zanieczyszczeń powietrza do promieni słonecznych. Nawet oddychanie przyczynia się do ich powstania i nie da się ich uniknąć.2
Z kolei zawarta w szpinaku witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, białka które jest budulcem tkanek ciała, w tym skóry. Jeżeli komórki nie mogą być efektywnie odnawiane,skóra wygląda na suchą i łuszczącą się.
Szpinak zawiera też żelazo, niezbędne dla hemoglobiny transportującej tlen przez całe ciało. Niedotlenienie organizmu sprawia, że skóra jest blada i pozbawiona życia.
Niedobór witaminy K1, której szpinak zawiera sporo, może z kolei wpływać na pojawianie się cieni pod oczami.
Na koniec warto napomknąć, że szpinak ma dużą zawartość wody, która pomaga zapobiegać powstawaniu zmarszczek.3
Szpinak to niby zwykły liść, a jednak jest doskonałym towarzyszem diety odchudzającej. I to nie tylko dlatego, że ma mało kalorii i dużo substancji odżywczych. Zawiera także magiczny składnik wspierający pozbywanie się niechcianych kilogramów: tylakoidy.
Tylakoidy, czyli ekstrakt ze szpinaku (zasadniczo z błony chloroplastów liścia) zmniejsza apetyt i to w sposób spektakularny! Niech się schowa chrom, czy zapychacze żołądka w postaci chia. Badania przeprowadzone przez Szwedów dowodzą, że hedonistyczny głód po regularnym zażyciu szpinaczych tylakoidów został zmniejszony u badanych aż o 95%, co pociągnęło za sobą lawinowe spadki masy ciał aż o 43%.
Wykazano, że tylakoidy zmniejszają głód i zachcianki, przyczyniając się do wydzielania hormonów odpowiadających za uczucie sytości, dzięki którym spowalnia trawienie tłuszczu.4
I jak, sięgniesz po ten liść?
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze