Często widząc oznaki zmian na swojej skórze uważamy, że jest ona po prostu wrażliwa. W końcu, tłumacząc najbardziej łopatologicznie, wrażliwa skóra to taka, która jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, zaczerwienienia, podrażnienie i wysuszenie.
Po nałożeniu nowych kosmetyków czujesz na wrażliwej skórze ciepło, pieczenie i napięcie, a naskórek lubi okazjonalnie z niej zejść. Czy może być jednak tak, że Twoja skóra nie jest wrażliwa a najzwyczajniej przewrażliwiona? I, przede wszystkim, jak o taką problematyczną cerę dbać?
Czy to wrażliwość, czy nadwrażliwość, zaczyna się ona od środka, od nawodnienia i stężenia witamin i substancji odżywczych. Na zewnątrz warto przyjrzeć się warstwie rogowej naskórka, czyli warstwie najbardziej wierzchniej i najcieńszej, a przez to najsłabszej. Nie bez znaczenia pozostaje też typ skóry, która może mieć naturalnie mniejsze predyspozycje do samoregeneracji i obrony.
Wrażliwość skóry można nazwać syndromem przeciekającej skóry. Ponieważ warstwa zewnętrzna ma mniej martwych komórek naskórka (brzmi okropnie, ale bardzo potrzebujesz ich tam jako warstwy ochronnej), woda z niższych poziomów może dosłownie wyciekać i odparowywać w powietrze. Może to działać też w drugą stronę. Nie tylko wilgoć wydostaje się na zewnątrz, ale wszystkie złe rzeczy, wszelkie zanieczyszczenia i alergeny, mogą przedostać się do wewnątrz, co spowoduje dalsze podrażnienie.1
Trudno zmniejszyć uwrażliwienie skóry. Można ją jednak odpowiednio traktować, skupiając się na odbudowie bariery obronnej. Od zewnątrz unikaj produktów zawierających alkohol, perfumy i substancje ściągające typu oczaru wirginijskiego. Zamiast tego postaw na delikatne formuły i produkty, które znajdziesz i przygotujesz w domu: nawilżające hydrolaty, tonik z ogórków czy pietruszki, naturalne maski, glinki, olejki, oleje i masła roślinne. Unikaj zbyt częstego złuszczania naskórka, a więc peelingów.
To może wydawać się oczywiste, tymczasem mnóstwo osób wcale nie pije wystarczającej ilości płynów. To najważniejsza i zarazem najprostsza rzecz jaką możesz codziennie zrobić dla swojego zdrowia i dla cery!
Jeśli zapominasz o wodzie albo nie przepadasz za jej piciem, bo bywa i tak, znajdź sposób na wprowadzenie tego napoju do swojej rutyny. Nastaw alarm dzwoniący raz na godzinę, trzymaj pod ręką dzbanek wody z miętą, cytryną lub mrożonymi owocami. Dodatkowo pijaj herbaty wszelkiej maści, soki, wodę kokosową i koktajle. Niech szklanka wody z cytryną będzie pierwszą rzeczą jaką robisz każdego dnia.
Żyjesz na planecie Ziemia, w wieku XXI, w związku z czym na 90% każdego dnia narażasz się na działanie toksyn, zanieczyszczeń i szkodliwych substancji chemicznych. Jeśli dbasz o swoją skórę wiesz jak ważne jest jej codzienne oczyszczanie z zewnątrz: w ten sposób uwalniasz ją od zanieczyszczeń, pyłków, makijażu i innych niepożądanych gości.
Czy wiesz, że oczyszczanie skóry jest istotne także od wewnątrz?
Dzięki codziennemu detoksowi typu 4 szklanek oczyszczasz ciało, jednocześnie nawadniając je i odżywiając. Dodatkowo taka kuracja ma silne właściwości przeciwzapalne, oczyszcza wątrobę, usuwa pasożyty, odtruwa inne organy jak nerki, przy okazji dotleniając ciało. Właściwie nie ma opcji żeby oczyszczana codziennie z jej pomocą skóra nie wyglądała świeżo i zdrowo.2
Na przykład taka maseczka z grzybów reishi odmładza, redukuje zaczerwienienia i trądzik, a przy okazji zmniejsza stany zapalne, działając na skórę ożywczo i super odżywczo. Zanim jednak ją zastosujesz, ponieważ w przypadku wrażliwej skóry może zadziałać podrażniająco, przeprowadź próbę alergiczną na fragmencie skóry nadgarstka. 3
Przygotuj:
Zmieszaj wszystkie składniki w niewielkiej miseczce. Nad umywalką nałóż maseczkę na oczyszczoną skórę twarzy, unikając okolic oczu. Pozwól maseczce działać na Twoją skórę przez 10 do 15 minut, a sama w tym czasie się zrelaksuj. Zmyj maskę z użyciem ciepłej wody. Jeśli potrzeba wilgotnym ręcznikiem zmyj z twarzy resztki maski. Osusz skórę i użyj swojego standardowego kremu lub olejku (na dzień lub na noc).
Przewrażliwiona skóra to często efekt niedoborów, ale też skutek nieświadomych, szkodliwych działań, które uszkadzają zewnętrzną warstwę naskórka. Przewrażliwienie skóry najczęściej wynika z jej nadmiernego wysuszania, zbyt częstych peelingów, zbyt częstego używania szczoteczek, tarcia wacikami, używania kiepskich jakościowo kosmetyków zawierających szkodliwe substancje, albo najzwyczajniej zbyt częstego mycia.4
Od zewnątrz postaw na umiarkowanie. Zupełnie inaczej niż w przypadku skóry wrażliwej, nie musisz rezygnować z wielu zabiegów i kosmetyków, ale musisz dać skórze czas na odbudowę i zbalansowanie się, a później zachowuj umiar. Pamiętaj koniecznie o nawadnianiu się i nawilżaniu skóry oraz o postawieniu na naturalne substancje. To zawsze się odwdzięcza!
Postaw na naturalne składniki i przygotowanie w domu prostej formuły. Przetestuj na przykład maskę nawilżająco-wygładzającą na bazie jagód acai. Ta maseczka silnie nawilża skórę, sprawiając, że ta jest delikatna i gładka oraz pełna blasku. Stosowana regularnie wygładza zmarszczki (przetestowane na dojrzałej cerze!) i działa odmładzająco, odżywia skórę i doskonale radzi sobie z przebarwieniami. Do tego zmiata wolne rodniki!
Zanim jednak ją zastosujesz, ponieważ w przypadku wrażliwej skóry może zadziałać podrażniająco, przeprowadź próbę alergiczną na fragmencie skóry nadgarstka.
Czego do niej potrzebujesz?
Mieszasz wszystko w blenderze na gładką masę, nakładasz na twarz i relaksujesz się przez 10 minut. Potem delikatnie zmywasz… I relaksujesz się dalej (a przy okazji promieniejsz).
Przeciwutleniacze są kluczem do zachowania młodości, chronią przed wolnymi rodnikami i szkodliwym nadmiernym promieniowaniem UV. Możesz przygotowywać z nich maseczki, a także włączyć je do diety. Zadziałają doskonale zarówno od wewnątrz jak i od zewnątrz! Stosuj na przykład dziką różę, czarną porzeczkę, aronię, camu camu, żurawinę, jagody acai lub acerolę. Zadziałają one ochronnie i wzmacniająco.5
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze
Moja skóra jest bardzo tłusta dosłownie poci się (pocę się również mocno pod pachami reszta ciała mniej) i często muszę ją myć czy przecierać bo non stop się robią zaskórniki a z drugiej strony bardzo się przesusza. Nie stosuje żadnych tapet na twarz. Na dzień jedynie lekkie kremy bio jak najbardziej naturalne. Nawilżać olejkami nie mogę bo się od razu zapycha, żadnym olejem nawet z pestek malin czy pachnotką. Tworzą się zaraz zaskórniki i wągry. Jak nie smaruje niczym to od razu jest sucha jak papier. Pije dużo wody. Biorę D3, Wit E spiruline, wit C, od niedawna jablczan magnezu tib. Mam sporą anemię . Hemoglobina na poziomie 10 – 10,5 cały czas, ferrytyna ok 5, żelazo zawsze poniżej 20. Nie wiem już co robić.
4 szklanki na algach, zrób kurację żelazem dodatkowo, wkrótce będziemy mieli Ironglicynian (zamówiony jest)
Jaka kuracja żelazem? Nie widziałam tu na blogu. Mam spiruline od was i z Wit C ja biorę wg pomysłu który tu znalazłam ale na mnie nie działa niestety. Żelazo w tabletkach odpada bo nawet po małych dawkach strasznie boli mnie brzuch . Algi zamówie i spróbuję.
Gdy uporczywie żelazo nie idzie do góry (powinno być w pierwszej połowie, nie wyżej, ale w normie) , przede wszystkim chodzi o ferrytynę, należy podjąć suplementację i/albo zdecydować się na pokarm z żelazem hemowym, jak żółtka jaj. Glicynian żelaza podaje się dzieciom i kobietom w ciąży, gdyż właśnie nie wywołuje problemów żołądkowych. Dlatego rozważ suplementację, jednak trzeba się liczyć z tym, że możesz się okazać przypadkiem szczególnym. To jest glicynian, czekamy na dostawę https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/4484-ironchel-90kaps-amix–8594060007793.html
Dziękuję jak będzie to zamówię opakowanie na próbę. Faktycznie, zapomniałam że przecież żółtko to żelazo a ja nie mogę jeść żółtek bo mnie potem boli brzuch ewentualnie na rzadko i to jedno. Kiepsko to widzę.
Dziękuję za pomoc.