Ja, I kilkoro moich podopiecznych - jestem naturopatą
Konwencjonalnym metodom leczenia łupieżu daleko do naturalnych i w 100% nieinwazyjnych. Popularne szampony, nie dość, że działają powoli, zazwyczaj działają także wyłącznie doraźnie. Po ich odstawieniu problem zazwyczaj wraca i to z większym nasileniem.
Szacuje się, że około 50% ludzi ma lub miało problem z łupieżem – spektrum jest raczej szerokie. Powoduje go zanieczyszczone środowisko, wybory żywieniowe i… geny. Istnieją także badania, które sugerują, że na powstawanie łupieżu mają wpływ przede wszystkim problemy jelitowe. Łupież to przerost drożdżaka malassezia furfur na skórze głowy, może go powodować także przesuszona skóra. Często pierwszym zauważalny objawem łupieżu są widoczne we włosach i na ubraniach płatki skóry. Zapalenie łojotokowe jest rodzajem łupieżu, w którym płatki są tłuste i białe lub żółte, z czerwoną, podrażnioną skórą. W teorii zatrzymanie grzyba może pomóc rozwiązać ten problem.
Przydadzą Ci się anty-grzybiczy agenci i naturalne środki nawilżające. Jakichkolwiek substancji nie stosujesz – kluczem jest konsekwencja. Czasem różnicę widać po jednym dniu, ale zarówno naturalne jak i syntetyczne środki działają najlepiej stosowane długoterminowo. Naukowcy mówią, że potrzeba od 3 do 6 miesięcy aby całkowicie pozbyć się malassezii furfur.
Ma super moc – zawiera kwasy tłuszczowe, witaminy, enzymy i minerały. Miód stosowano jako lekarstwo już za dawnych czasów. Surowy miód jest zmiękczający, nawilżający, kojący, przeciwbakteryjny i łagodzący dla skóry głowy, a jednocześnie cudownie wspomaga włosy. Ta lepka słodka substancja pomaga również zapobiec infekcjom i powstrzymuje drobnoustroje, które powodują łupież. Surowy miód działa zmiękczająco i nawilżająco. Świetnie goi podrażnienia, jest przeciwbakteryjny i łagodzi swędzenie skóry głowy. Ta lepka, słodka substancja pomaga również zapobiec infekcjom i powstrzymuje drobnoustroje, które powodują łupież.
Ponieważ – wiadomo – miód jest bardzo klejący, przed użyciem należy go rozcieńczyć. Zmieszaj 1-2 łyżki miodu ze szklanką ciepłej (ale nie gorącej) wody i mieszaj do połączenia. Rozprowadź miksturę na skórze głowy i spłucz po 15-30 minutach. Powtarzaj 3-4 razy w tygodniu.
Naturalne olejki są naturalnym remedium na wiele schorzeń. Jeśli chcesz przeczytać o nich więcej – zerknij do tego wpisu.
Olejek z drzewa herbacianego ma antygrzybicze, oczyszczające właściwości. W badaniu z 2011 roku ustalono, że olejek z drzewa herbacianego działa skutecznie na każdego rodzaju bakterie i drożdżaki powodujące łupież. Dla widocznych efektów nie trzeba dużo – dodaj ok. 3 kropli do naturalnej odżywki (lub oleju kokosowego) za każdym razem kiedy myjesz głowę i delikatnie wmasowuj w skalp.
Także ma antygrzybicze właściwości. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21710859 To badanie przeprowadzone w Tajlandii miało na celu ustalenie, jak z łupieżem radzi sobie szampon na bazie olejku z trawy cytrynowej. Wykazano, że 2% roztwór wystarcza aby cofnąć chorobę. Inne badanie sugeruje, że 10% roztwór szybko i skutecznie rozprawia się z łupieżem.
W badaniu z https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27730658 2016 roku przebadano 9 różnych olejków żeby sprawdzić jak oddziałują na różne mikroorganizmy. Olejek kadzidłowy hamuje candidę, malasezzię, a nawet bakterie gronkowca (których przerost także może mieć związek z łupieżem). Dodatkowo olejek z kadzidłowca ma łagodzące działanie, które przynosi ulgę podrażnionej skórze głowy.
– możesz dodać kilku kropli do wspomnainej wyżej maski z miodem – zmieszaj kilka kropli z olejem nośnym, na przykład z tłoczonym na zimno olejem z pestek winogron. Rozprowadź dokładnie na skórze głowy i potrzymaj na głowie (od 30 minut po całą noc). Dokładnie spłucz. – dodaj kilku kropli do naturalnego szamponu lub odżywki i stosuj je jak zawsze. Pozostaw miksturę na głowie przez co najmniej 5 minut zanim ją spłuczesz.
https://www.mdedge.com/edermatologynews/article/10681/hair-nails/oral-probiotic-reduces-severe-dandruff-small-study Węgierskie badanie wykazało, że samo spożycie probiotyków może ograniczyć łupież o 57%. Wprowadź probiotyki do codziennej diety: pij kombuchę, jedz kiszonki i – jeśli problem jest poważny i nawracający – zaopatrz się w dobry suplement z naturalnymi probiotykami.
Ocet jabłkowy ma wiele zastosowań i jest naturalnym remedium na najróżniejsze przypadłości. Jest też jednym z najlepszych środków na łupież, a to dzięki temu, że zawiera kwas jabłkowy, który naturalnie usunąć nadmiar komórek skóry. Kwaśne pH pomaga również zamykać łuski włosów na skórze głowy. Kwas octowy natomiast atakuje drożdże i bakterie, które mogą powodować łupież.
Najlepiej użyć octu, który wciąż zawiera matkę. Możesz zrobić go sama. Zmieszaj jedną część wody z jedną częścią octu (na średniej długości włosy użyj po ½-3/4 szklanki). Po kąpieli przepłucz nim skalp i włosy. Pozostaw na głowie na godzinę. Opłucz włosy letnią wodą. Tadammm. Źródła: https://wellnessmama.com/270144/dandruff-remedies/
uściski:)
Powiązane artykuły
Komentarze
Mieszanki z boraksem bywają bardzo skuteczne na te drożdże:
http://www.pepsieliot.com/sok-leczacy-zapalenia-w-tym-stawow-oraz-dlaczego-boraksowi-mowimy-nie/
Dzięki, Emanuela. Surowym miodem na infekcje grzybicze to mnie mocno zainspirowałaś, muszę „podrążyć” temat… Ja od 21 roku życia farbowałam włosy, miałam często problemy z łupieżem, ale w momencie kiedy przeszłam na hennę problem zniknął już po pierwszym nałożeniu henny. Wiadomo, że to raczej rozwiązanie dla ciemnych włosów, ale naprawdę skuteczne, poza tym henna fajnie dodaje objętości, a włosy jak dąb 😉
A po co po użyciu wody z octem jabłkowym dodatkowo jeszcze zasadowic skalp? Ostatnie płukanie powinno być wodą lekko kwaśną, żeby wrócić do kwaśnego ph skóry. Głowa wtedy nie swędzi, nie wysusza się nam, to też kolejny mały krok do pozbycia się łupieżu. Przecież to podstawowa wiedza każdej wlosomaniaczki, którą każda z nas jest, więc galopem po wiedzę!
Na łupież polecam smarowanie głowy olejem kokosowym. Po pierwszy smarowaniu łupież zostaje zredukowany w 95 procentach.
OCET WROTYCZOWY doktora H. Różańskiego
1 część wrotycza (najlepiej świeży- kwiaty i liście) (WROTYCZ POSPOLITY (Tanacetum vulgareL.))
5 części zwykłego octu 5%
Zalewamy zioła octem w słoiku , zakręcamy szczelnie i macerujemy co najmniej 7 dni w ciemnym miejscu.”
Zewnętrznie możemy go użyć w okładach lub płukankach na łupież, wszy, pchły, siniaki….”
A jaki to jest naturalny szampon? Owszem są, ale np jako konserwant jest użyty phenoxyethalon. Albo cocaminopropyl betaine. Czy moglabys Emanuela Urtica cos polecić??
Urynoterapia – też na skalp 😉 tak przekonują fascynaci tej metody, w celu odzyskania zdrowia skóry i włosów
Na łupież najlepszy jest olej kokosowy,bez robienia jakichś mieszanek.latwy w użyciu i skuteczny,mnie pomógł bardzo szybko,nałożyłam kilka razy na noc i potem zmykam,po łupieżu ani śladu.
Emanuelko, był taki wpis, nie wiem czy o włosach… i tam informacja/przepis na spray na włosy z solą…? Nie pamiętam dokładnie i nie mogę znaleźć, pomożesz?
to pewnie chodzi o sól epsom, czego nigdy nie robiłam na włosach, bo ogólnie sól wysusza końce, moje stają się szorstkie nawet po naturalnych lekkich szamponach z solą morską, ale robiłam piling skalpu solą – drobniutką, drobno zmieloną, można ją domielić w młynku do kawy, co by nie rysowała po skórze, świetnie ściąga martwy naskórek, oczyszczając skalp z nadbudowanej warstwy, chłodzi i nie dopuszcza do rozwoju patonegenów, piling robi się łącząc sól z szamponem lub odżywką myjącą, kto takową myje albo też czarnym mydłem
tutaj jest ten sprej http://www.pepsieliot.com/10-nietypowych-zastosowan-soli-epsom-czyli-siarczanu-magnezu/
Niki, bardzo Ci dziękuję :*
Wiem, że sól wysusza końcówki, ale mnie bardziej chodzi o puszystość, moje włosy za bardzo lubią się „przytulać” do głowy 😉
ja z łupieżem męczyłam się bardzo długo i przerobiłam wszystko- od aptecznych szamponów po jakieś domowe wcierki, w końcu w nasionamari zamówiłam sobie szampon z klimbazolem i olejem konopnym i on okazał się strzałem w 10! teraz myję głowę szamponem dla dzieci, a tego używam profilaktycznie raz w tygodniu i póki co łupieżu ani śladu 🙂
Nie wiem czy to mozliwe zeby zwykle olejki wyleczyly pstry na 100% bo skutecznie to tylko selen moze go wymyslic 🙁
wyleczyc*
Pepsi…. mój facet boryka się łupieżem pstrym, teraz ma na samych ramionach. Może dzieki suplementom ktore zajadamy i odrobaczaniu ? Jakiś kosmetyk mozesz polecić? Albo tak mysle ze poszukam produktu do kąpieli z danych składnikiem aktywnym co wyzej wymieniłaś?
Z góry dziękuję i pozdrawiam ?