fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 659 649
75 online
46 326 VIPy

Jak naturalnie leczyć próchnicę i choroby dziąseł?

Centralnie nienawidzimy wizyt u dentysty z wielu powodów 

Potoczne sprawy, to lęk przed bólem i waleniem dentystycznego klanu zdzierców po kieszeni, ale są też inne, poważniejsze obawy. Cykora o przyszłość. Jesteśmy u dentysty narażani na promieniowanie rentgenowskie, fluor i toksyczne wypełnienia. Nawet biorąc pod uwagę, że wypełnienia amalgamatowe, które są jednym z najlepszych źródeł kontaktu metali ciężkich z naszymi osobami, idą w odstawkę. To te , rzekomo „bezpieczniejsze” opcje plastikowego ługowania również niosą ze sobą mnóstwo szkodliwych związków takich jak BPA. Dlatego nie ma się co dziwić, że ludzie szukają innych rozwiązań dla swoich kłów niż rozwiercanie i wypełnianie draństwem z rtęcią czy plastikiem.  Co więc możemy zrobić, aby nasze zęby się nie psuły, a dziąsła były szczęśliwe?

Aby naturalnie zapobiegać próchnicy i chorobom dziąseł , powinniśmy robić te 5 rzeczy:

1 Ssanie oleju kokosowego, albo sezamowego

Muldanie łyżki oleju okolo 20 minut, a następnie wyplucie, przepłukanie ust ciepłą wodą, a następnie normalne umycie zębów pastą organiczną bez fluoru, a najlepiej którąś zrobioną przez siebie. Należy też oczyścić język skrobaczką, lub szczoteczką do zębów, chociaż lepiej skrobaczką. Owszem, nie znalazłam w temacie szokującej ilości opracowań badawczych, nawet jednego nie znalazłam, ale zwolennicy tej metody przysięgają, że świadczeń zdrowotnych jest znacznie więcej niż brak próchnicy i pozbawione infekcji dziąsła, a nawet całe gardło. Mówią również o cofnięciu się bólów głowy, a nawet migren.

2 Właśnie używanie past DIY 

Nie wolno Ci używać do mycia zębów szkodliwych substancji chemicznych, takich jak fluor i sztuczne składniki. Najlepiej rób pasty sam, przykłady DIY tutaj  – 10 arcyprostych sposobów na kreatywną pastę do zębów  Przeciwgrzybicze właściwości oleju kokosowego są niepodważalne, równoważenie pH przez sodę też, olejki eteryczne niszczące bakterie i dostarczające pierwiastków śladowych również działają doskonale na zęby i dziąsła.

3 Kiełkowanie i fermentowanie

Według licznych badań, w tym opracowania Weston A. Price – kwas fitynowy (znajdziemy go w fasoli, ziarnach, orzechach i nasionach) może być również problemem dla szkliwa zębów. Ten kłopotliwy związek nie tylko blokuje wchłanianie minerałów, ale także działa jak pijawka demineralizująca zęby, kości i ciało.  Można jednak obejść ten problem, a witarianie dobrze o tym wiedzą, że moczenie, kiełkowanie i fermentacja w dużym stopniu wyłącza kwas fitynowy. Oczywiście migdały wystarczy moczyć 8 godzin, a następnie jeść, ale już orzechy włoskie należy moczyć 24 godziny, a po 12 godzinach wymienić wodę. Orzechy nerkowca wystarczy moczyć 2 godziny, a są też takie orzechy, które nie trzeba moczyć, chociaż to są informacje nie sprawdzone, tylko zasłyszane. Nie trzeba podobno moczyć orzechów brazylijskich i laskowych. Czyżby nie zawierały kwasu fitynowego?

4 Prowiant

Jest cała masa żywności, która posiada moc sprawczą, utrzymania naszych zębów z dala od próchnicy, a naszych dziąseł z dala od zakażeń i innych chorób. Dieta bogata w witaminy A, C, D, E i K, a także sole mineralne takie jak magnez, wapń i fosfor, tworzą podstawy solidnego stomatologicznego zdrowia. Skoncentruj się na ciemnych zielonych warzywach liściastych, jeżeli jesz mięso i jajka, to muszą być z certyfikatem organiczności, czyli miedzy innymi karmione surową trawą, sfermentowany olej z wątroby dorsza i tłuste ryby takie jak sardynki i łosoś.  W przypadku słabszej diety i słabego dostępu do słońca uzupełniaj dietę jej suplementami. Się Magnezem, witaminą D3, witaminą K2, oraz omegą-3 suplementuj. Unikaj słodyczy i cukru rafinowanego, ale także gdy jesz zdrowe suszone owoce,  zaraz po zjedzeniu przemyj/przepłucz zęby.  Najlepszą alternatywą dla szkodliwych substancji słodzących jest ekstrakt stewii, albo bardzo niewielkie ilości ksylitolu.

5 Olejki eteryczne 

Aby zachować zdrowe dziąsła należy używać olejków eterycznych z drzewa herbacianego, goździka i Manuka. Te olejki są wyjątkowo skuteczne wobec bakterii i grzybów występujących w jamie ustnej. Pomagają w dezynfekcji powierzchni zębów i dziąseł, a także odświeżają oddech. Wystarczy dodać trochę któregoś z olejków do pasty, którą sami zrobimy, dajmy na to z oleju kokosowego i sody.

Jeżeli jednak twój problem jest palący i nie ma czasu na zapobieganie i raczej musisz odwiedzić dentystę, to wiedz, że została już opracowana nowa technologia laserowa, która potrafi odbudować szkliwo zębowe, a tym samym pomija konieczność wypełniania. O tej technice można przeczytać tutaj.

Dzisiejsze wieści w przewadze podaję za przedstawianą już Socjecie naturalną dietetyczkę i kucharkę Carolanne, orędowniczkę zielonego zdrowego stylu życia i liderki strony Thrive-Living

Życzę Ziomkom jasnych i bezbolesnych uśmiechów 


Blog pepsieliot.com, nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba. Może rzuć też gałką na to: Co właściwie powoduje próchnicę zębów? Próchnica i olej kokosowy Ssanie oleju jakiego i w jaki sposób, oraz po co, a także co ja robię w Necie

(Visited 81 239 times, 1 visits today)

Komentarze

  1. avatar Deluxe 19 grudnia 2014 o 12:02

    Świetny post pepsi. 🙂 Trafiłaś tematycznie z postem bo właśnie co do dbania o jamę ustną to chcę kupić mojemu dziecku szczoteczkę soniczną dla dzieci, tylko tak się zastanawiam czy te fale dźwiękowe są na pewno bezpieczne? Ciężko, żeby dziecko w tym wieku dobrze umyło zęby zwykłą szczoteczką, dlatego chcę kupić soniczną, od znajomych słyszałam same pozytywne opinie tzn., że zęby są w końcu porządnie domyte, chętnie dzieci myją taką szczoteczką zęby itd. Co Ty o tym myślisz, w sensie o tych falach dźwiękowych 😀 A co do dentysty to ja jestem chyba rzadkim przypadkiem, który lubi i nie boi się denstysty, wręcz w gabinecie się relaksuję. To może dlatego, że mam świetną stomatolog, która jest nadzwyczaj delikatna – przeciwieństwo dentysty-sadysty. Kiedyś miałam robione 2 zęby kanałowo i wymieniane amalgamaty – wiem, że to szit. (Szkoda, że człowiek sam się takich rzeczy dowiaduje po latach, że nadal nikt nie edukuje społeczeństwa co jest dobre, a co nie :/) Miałam to robione bez znieczulenia, aż dentystka była pełna podziwu 😀

    1. avatar jam 19 grudnia 2014 o 14:12

      Deluxe, szczoteczka soniczna bardzo dokładnie czyści zeby, zachodzi też efekt kawitacji, czyli niszczenia błon komórek bakteryjnych a to bakterie kwasotworcze sa odpowiedzialne za próchnicę. ale myślę, ze byłaby odpowiednią raczej dla starszego dziecka, bo taka szczoteczka trzeba też umieć się obsługiwać

  2. avatar pepsieliot 19 grudnia 2014 o 12:40

    Deluxe nie kupiłabym nigdy! takiej szczoteczki, już lepiej wziąć na palec oleju kokosowego i przejechać dziecku po zębach, a potem niech dokładnie płucze ciepłą wodą

    1. avatar DamawMasce 16 marca 2022 o 13:41

      Kurcze a ja taka kupilam wystraszona moja tendencja do szybkiego tworzenia kamienia ;/

  3. avatar Deluxe 19 grudnia 2014 o 12:58

    Hmmm dlatego się wahałam, bo takie mycie co najmniej 2 razy dziennie przez powiedzmy x lat, nie wiadomo co się może po iluś tam latach okazać, że te fale jednak szkodzą… Dzięki za Twoją opinię. 🙂 A olejem kokosowym to tak myć palcem dziecku przez 2 minuty? 😀 Spróbujemy, tylko jak to dzieci nie wypłuczą tak dobrze jak dorośli 😉

    1. avatar pepsieliot 20 grudnia 2014 o 13:22

      Deluxe, niech spluną, a jak resztkę połkną, to organiczny olej kokosowy jest świetnym pokarmem również dla dzieci

  4. avatar HesiaMela 19 grudnia 2014 o 13:13

    Pepsi, a ja właśnie szukam pomocy w sprawie. Idę w pon. do dentista i już padam z przerażenia, bo najbardziej na świecie boję się znieczulenia. Czy ono jest niebezpieczne? Czy, jeśli tak, są jakieś inne, bezpieczniejsze opcje? Hilfe

  5. avatar Marta 19 grudnia 2014 o 13:22

    pepsi – ale coś więcej? Bo sama używam od niedawna…

  6. avatar Dave 19 grudnia 2014 o 13:42

    Mozna jeszcze żuć propolis z pyłkiem pszczelim po jedzeniu, a gdy zjedliśmy kwaśne owoce jak najszybciej przepłukać wodą z soda, aby przywrócić zasadowe PH. Ważne jest odkwaszenie organizmu, bo przy zakwaszeniu organizm pobiera z kości wapń i inne pierwiastki zasadowe, i lecą kości i zęby. Podobno szkodzi też częste jedzenie (coś co niestety dotyczy frutarian ciągle jedzących owoce aby dostarczyć wymaganą ilość kalorii), gdy nie ma dłuższych przerw w jedzeniu ślina nie ma kiedy zremineralizować szkliwa. Ślina też powinna mieć odczyn zasadowy, odkwaszenie znowu się kłania.
    Słyszałem tez że problem może dotyczyć biegaczy jak biegną długi czas z otwartymi ustami, jama ustna się wysusza i zęby nie mają ochrony przeciwbakteryjnej (ślina).
    Są też doniesienia że długie aeroby zmieniają na dłuższy czas PH w jamie ustnej na kwaśne ale nie wiem czy to prawda.
    Wapń łatwo można dostarczyć ze zmielonych skorupek jaj namoczonych w wodzie z dodatkiem soku z cytryny, tworzy się cytrynian wapnia bardzo łatwo przyswajalny, magnez – moczymy nogi w sześciowodnym chlorku magnezu, kąpiele w soli epsom. Dla mięsożerców: dobre są szproty – dużo wapnia (szkielety zjadamy) i omegi, rosół z nich, wątroba, najlepiej na surowo, mrożona 14 dni, rosół z giczy cięlęcej czy z kości ekologicznego kurczaka, kaczki.
    I na koniec dla hardkorowców – wiele źródeł mówi w tym wielki mistrz Małachow, że szkliwo odnawia płukanie ust uryną (zasada jak z olejem), czytałem posty osób (na zagranicznych stronach), którym zapełniły się ubytki po kilku miesiącach stosowania !!
    Acha podobno sok z kapusty też odnawia szkliwo

    1. avatar Niki 19 grudnia 2014 o 20:39

      Po zjedzeniu kwaśnego i słodkiego natychmiast powinna się wydzielać ślina z zasadowym pH atakując kwasy… nie jest tak? …bo tak mówi nauka. A jeśli tak się dzieje, to przepłukiwanie niepotrzebne. Podobnie z natychmiastowym myciem zębów po zjedzeniu słodkiego i kwaśnego, jak to ludzie uprzedzeni i nieświadomi czynią, tego nie robimy, dając szanse właśnie na samoistne wyrównanie pH, aby nie zdzierać sobie szkliwa zaatakowanego przez kwasy, najpierw ono musi się zregenerować, zremineralizować i po ok. 30 minutach można spokojnie umyć.
      Często jem kapustę z sokiem, ale nie wiem jak to sprawdzić, czy szkliwo się regeneruje.

      1. avatar Dave 20 grudnia 2014 o 09:02

        z myciem zaraz po się zgadzam że nie można, szkliwo jest rozmiękczone. Ale z doświadczenia powiem że to płukanie sodą daje dobre efekty. Ja sobie załatwiłem szkliwo w lecie, jak obżerałem się owocami kwaśnymi, malinami, jeżynami, jabłkami, śliwkami, niczym się nie przejmując… aż potem nagle jak zjadłem łyżeczkę miodu czy suszonych daktyli to jakby mi ktoś szpilki wbijał w zęby takie wrażliwe się zrobiły… nie byłem w stanie tgo zjeść, zrobiły się też dwa ubytki 🙁 teraz już jest o niebo lepiej, po miodzie nic mnie nie boli, ale jak zjadłem większa ilość kiszonej kapusty to od razu trochę poczułem… także na razie zrezygnowałem z bardzo kwaśnych rzeczy, a jak zjem kiwi czy ananasa (nie chcę z nich rezygnować całkiem ze względu na ważne enzymy) to od razu płuczę wodą z sodą i jest póki co ok. Suplementuję wit d, k i wapń, magnez jak napisałem wyżej. Z tego co wyczytałem później na forach nie pierwszy mój przypadek na dużej ilości owoców i kwaśnych rzeczy, Tim Van Orden stracił zęby, a najlepsza historia wraz opisem wyjścia z tego problemu. listą kwaśnych owoców i udanego procesu remineralizacji zębów jest tu: http://www.marksdailyapple.com/nutritional-cures-for-damaged-teeth/#axzz3EXbGg2bU
        Dobry choć długi film na ten temat można też obejrzeć tu: https://www.youtube.com/watch?v=zNP_QOWxoDk

        1. avatar Niki 20 grudnia 2014 o 11:33

          Ja mam 1 taki ząb wrażliwy, ale nie stale, owoców może nie jem zbyt wiele, jedną dużą porcję na dzień, a to ja też sprawdzę co mi da płukanka sodowa po owocach i kiszonkach. Dzięki, już czytam ten tekst

  7. avatar Anna 19 grudnia 2014 o 14:03

    Ja mam tak beznadziejne zęby genetycznie i zaniedbane w dzieciństwie, że co z tego, że o nie teraz dbam jak większość wymaga wypełnienia:/ Sczęście w nieszczęściu, że za dzieciaka nie lubiłam myć zębów więc z tym fluorem nie miałam aż tyle styczności co Ci myjący zęby po 3 razy dziennie ;]

    1. avatar Agnieszka 25 października 2017 o 08:43

      To szczęściara z Ciebie, u mnie w podstawówce była fluoryzacja i nie dało się wymigać, bo babeczka zawsze pilnowała, czy czyścimy.

      1. avatar grzegorzadam 25 października 2017 o 09:03

        Da się, wupluwasz, czyścisz wodą samą.
        Moja mała tak robi.

  8. avatar jam 19 grudnia 2014 o 14:13

    Ten tekst nie jest o tym jak leczyć, ale jak zapobiegać próchnicy.

  9. avatar losbimbos 19 grudnia 2014 o 17:14

    Szkliwo nie może się odbudować, gdyż wraz z wyrżnięciem zęba tracimy komórki je tworzące (ameloblasty). W artykule o laserze chodzi o rozwój zębiny, która odkłada się przez całe życie a jej wzrost można pobudzić również odpowiednim materiałem, nie tylko laserem, co jest z sukcesem stostowane w stomatologii od kilkudziesięciu lat.
    Leczenie laserowe jest coraz popularniejsze, chociaż nie ma się co oszukiwać – nie jesteśmy w stanie pobudzić wzrostu zębiny na tyle, żeby wypełniła cały ubytek, więc i tak „dziurę” trzeba wypełnić jakimś materiałem odtwórczym. Może w przyszłości znajdzie się na to jakieś remedium 😉

  10. avatar Gosia 19 grudnia 2014 o 19:01

    Super post, właśnie jestem na etapie grzebania w necie w poszukiwaniu informacji jak dbać o zęby i dziąsła. Ciekawostkę jaką wynalazłam jest teoria dentysty, dr Weston’a Price, który twierdził, że leczenie kanałowe jest powodem wielu strasznych chorób. Chodzi o to, że w wypełnionych kanałach zębowych oprócz wypełnienia gromadzą się wszelkie toksyny i potrafią mieć koszmarny wpływ na nasze zdrowie. Ciekawa jestem czy jest więcej informacji na temat bo jak by tak idąc tokiem takim, że jak ząb do bani to należy go wyrwać to można by straszyć ludzkość z otoczenia niekompletnym uśmiechem jeśli ktoś ma wybitnie słabe zęby.

    1. avatar Asia Bed 19 grudnia 2014 o 20:16

      Gosia, powiem Ci, że mało info na ten temat i ja znalazłam, chociaż dentyści nie przeczą, że jak kanał źle wypełniony (opracowany) to jest ryzyko zakażenia. I często do nich dochodzi, wtedy robi się zapalenie okostnej i zęba zwykle trzeba już wyrwać… Dziś dobre gabinety mają dobry sprzęt, nie tylko rtg, ale też specjalne mikroskopy – którymi starają się dobrze opracować kanały zębowe, ale jakieś mikroszparki…zawsze mogą zostać, w końcu wiele zależy od stanu kości własnie. A jak zostanie w zakamarku jakaś ilość miazgi…to jest to doskonała pożywka dla bakterii beztlenowych i stan zapalny przy osłabieniu gotowy…Bakterie produkują toksyny, które tam też mogą się gromadzić…Poza tym samo wypełnianie kanału też jest dość toksyczne (tzw zatruwanie zęba, czyszczenie silnymi odkażającymi środkami…) no cos tam może się dostać do krwiobiegu.
      Myślę, że jak człowiek ma zęba „wyleczonego” kanałowo to nie jest spisany na straty 😉 ale wtedy równie mocno trzeba uważać na to być w dobrym stanie zdrowia i może liczyć się z tym, że każde zaniedbanie może sytuację pogarszać i taki ząb wtedy może stać się siedliskiem syfka. Jednak wielu ludzi dożywa starości z zębami martwymi…
      Implanty sa jakąś opcją, ale po pierwsze drogą, po drugie…też dość problematyczną w długim odstępie czasu mogą się okazać, zwłaszcza jak się o siebie nie dba (zanik kości, odrzucanie wszczepu). No najlepiej to mieć swoje zęby – co by nie mówić :))

      1. avatar Gosia 20 grudnia 2014 o 08:12

        Zgadzam się, najlepiej mieć swoje. Ja jednak nieco się przeraziłam bo o ile zwracam uwagę na odżywianie oraz to czym się otaczam to jakoś zęby umknęły wcześniej mej uwadze. Niestety należę do tych osób, które mają bzika na punkcie dbałości o uzębienie i wizyty kontrolne odbywam z wielką regularnością to i tak zęby mam słabe i niemal połowa z nich ma jakieś wypełnienia. Miałam jednego takiego, którego latami usiłowałam ratować za wszelką cenę, po tej samej stronie co miałam tego zęba zrobiły mi się guzki na tarczycy – nie wiem czy mogę to powiązać ze sobą. Ostatecznie jak po wielu latach walki, mimo, że był martwy to zaczęły się wokół niego dziać różne rzeczy więc go wyrwałam. Zastanawiam się teraz ponieważ zarówno mniej więcej w tym czasie zmieniłam dietę i nie wiem czy to za sprawą tej zmiany czy też za sprawą wyrwania kłopotliwego zęba lub obu tych rzeczy na raz ale moja tarczyca się uspokoiła. Oczywiście nie stało się to na pstryknięcie palcami ale stopniowo. No nie wiem co o tym myśleć. W każdym razie mam trochę mieszane uczucia teraz chodząc do dentysty bo udzielane porady typu „żuj gumę bez cukru” czy polecanie kompresów fluorowych na wrażliwe zęby to trochę przeraża a dentystka nie widzi w tym nic złego.

  11. avatar Baccarat 19 grudnia 2014 o 20:02

    czy zamiast używania olejku z goździków dobrze jest ssać goździki ?

    1. avatar pepsieliot 19 grudnia 2014 o 22:00

      nie wiem, raczej olejek to ekstrakt

    2. avatar Justyna 20 grudnia 2014 o 13:36

      Mój znajomy hindus tak robi od lat i nigdy nie był u dentysty!

    3. avatar oli 6 maja 2015 o 21:26

      Goździki ssane pod językiem działają przeciw-nowotworowo 🙂 Można ssać a nawet trzeba! 🙂

  12. avatar Asia Bed 19 grudnia 2014 o 20:03

    Moim zdaniem, jeśli zęba już dotknęła próchnica – to naturalne metody mogą nie pomóc całkowicie (w tym także odpowiednia dieta, bo wiadomo, ze same zewnętrzne metody nie wystarczą by mieć zdrowe i mocne zęby). Jestem zdania, że chorą i zjedzoną przez bakterie tkankę warto usunąć i założyć plombę (oczywiście nie amalgamat) a jeśli rozległy ubytek – zrobić wypełnienie porcelanowe (in/on lay) – mało dentystów to robi…ale warto szukać takich. Gorzej jak ubytek jest na tyle głeboki, że prawie sięga do miazgi – wtedy zwykle dentyści dziś wdrażają leczenie kanałowe, do którego z resztą w.A.Price i jego zwolennicy także nie zachęcają…
    Jest opcja by przy głebszych ubytkach, dojść do zebiny, która jest miękka, ale nie jest jeszcze zaatakowana przez bakterie i spróbować taki ząb opracować poprzez nałożenie opatrunku remineralizującego, a na niego plomby czasowej (dzieciom na mleczakach takie się zakłada). Wówczas wdrożyć dietę i mieć nadzieję, że zębina się zremineralizuje i nie będzie konieczności leczenia kanałowego… Potem opatrunek zostaje ściągnięty i na to plomba. Ale mało którzy dentyści tak jeszcze robią, trzeba tego przypilnować.
    Ja bym jeszcze dodała do Twoich uwag Pepsi, z którymi z resztą się zgadzam – że ważny w odbudowie i utrzymaniu silnych kości (zębów) jest kolagen. Oczywiście nie mam na myśli okładania się kolagenem… Zdrowy organizm w zasadzie wytworzy sobie potrzebne ilości kolagenu. Ale moim skromnym zdaniem, jeśli ktoś ma próchnicę, to znaczy, że nie jest do końca zdrowy, że coś nie tak u niego z wchłanianiem, dlatego warto wówczas wspomagać się dostawami z zewnątrz, bo najwyraźniej podaż wewnętrzna jest zbyt niska, a popyt duży.
    Tak samo może być z wchłanianiem składników odżywczych z jedzenia. Można jeść super foodsy, ekstra surowe jedzonko, owocki, warzywka i MSM..ale gdy masz jelitowe problemy – to to super żarełko może pójść na marne, a twój organizm dalej zostaje jałowy i zużywa swoje osłabione już tkanki. Dlatego moim zdaniem warto to mieć na uwadze i w razie problemów szukać takich opcji dietetycznych, by kupa była wzorowa 😉 i brak wzdęć i innych rewolucji, bo można wówczas mniemać, że i wchłanianie jest dobre.
    Bo gdy w jelicie nierównowaga (głownie ta mikrobiologiczna) to wchłanianie złe, ale i witaminy odpowiednie nie są tworzone, co gorzej suplementacja też może okazać się mało efektywna.
    Mam jeszcze małe pytanie co do stevii, bo ja to raczej jestem za suszoną stevią, także w paście własnej roboty, myślisz Pepsi, ze ten biały proszek jest ok? Mnie jakoś tak samo zniechęca do siebie, jak dość „sztuczny” moim zdaniem ksylitol (chodzi mi o proces otrzymywania tych substancji). Mało informacji na ten temat w necie.
    Czy wiecie, ze ksylitol produkuje się masowo w Chinach z kukurydzy (prawdopodobnie GMO)?
    Trzeba uważać co się kupuje, ponoć najlepszy fiński…
    Kokos też jest ponoć bogaty w fityniany, wybitnie, warto odpowiednio i go przetwarzać )moczyć, fermentować). To samo wyczytałam także o kakao – a wielu witarian zajada się dużymi ilościami kakao i pilnują by było mega surowe. Próbowałam kiedyś sfermentować ziarna kakaowca..jak to robili ponoć indianie w Am. Południowej…ale nie udało mi się. Pojawiła się pleść. A ziarna były niby surowe, niby bio i niby fair trade… No cóż. Z tego co wyczytałam u Nagela (on promuje metodę Price’a) to jednak samo moczenie jest mało efektywne jeśli chodzi o usuwanie kwasi fitowego. Do tego na przykład w przypadku płatków owsianych (surowych) może jeszcze zwiększać ilość fitynianów. Najlepiej ziarna namoczyć i fermentować, lub też tak jak piszesz – moczyć i kiełkować. A ja bym jeszcze podfermetowała. Tylko potem ciężko robić z tego surowe przysmaki 😉 Natomiast już np takie podpieczone chlebki, podpłomyki czy placki z tak przerobionych zbóż i nasion – sa ekstra, zwłaszcza, że pieczenie, gotowanie, rażenie – dodatkowo zubaża ziarna o fityniany. Warto tez pamiętać, że najgorsze jeśli chodzi o zawartość substancji antyodżywczych w samych ziarnach – są otoczki ziaren i zarodki. Jak widać ludzie nie bez powodu oczyszczali ziarna a plewy dawali zwierzętom (które mają inną trochę budowę układu pokarmowego i inną florę). Natomiast nie ma się co dziwić, że moda na „pełnoziarnostość” przynosi po latach plagę chorób cywilizacyjnych w tym daje sporo zarobić dentystom własnie.
    Nie jestem za tym by popadać w przesadę, ale jednak w sytuacji zaawansowanej próchnicy uważam, ze warto odstawić ziarna w ogóle 😉 a kiedyś do nich wrócić i rozsądnie je przetwarzać, uwzględniając to jak robili to dawno temu nasi przodkowie, a nie iść za zachodnią modą.. 😉 To tak ogólnie.
    Dzięki za fajny wpis, pozdro!

    1. avatar pepsieliot 19 grudnia 2014 o 22:02

      Asiu thx za kom 🙂

      1. avatar Asia Bed 24 grudnia 2014 o 12:25

        To ja dzięki za cenny post i innym za komenty, człowiek cały czas się uczy… pozdrowienia dla Wszystkich.

    2. avatar fila 20 grudnia 2014 o 01:11

      Asiu, ciekawie piszesz. Z fitynianami w zarodkach mnie zaskoczylaś… Mnie martwi próchnica u synka. Zaczątki praktycznie od początku na jednym ząbku. Pije cały czas dużo mojego mleka, a ma przeszło 1,5 roku, a jedzenie go mało interesuje. Problemów jelitowych nie podejrzewam, ale jakieś braki minerałów ma… Podejrzewam moje zatrucie pokarmowe pod koniec ciąży i po porodzie, a przez to niedobory mu przekazałam- już pozbierałam się z przywróceniem odpowiedniej flory w swoich jelitach.

      1. avatar Asia Bed 24 grudnia 2014 o 12:34

        Polecam książki i artykuły z tematu GAPS, wiele można dowiedzieć się o dysbakteriozie, od lekarki… (Natascha Campbell_McBride).
        Tak,mnie też zarodki zszokowały w tym względzie (swego czasu), zwłaszcza, ze sa promowane jako zdrowa żywność. No bo zaprzeczyć nie można, że otoczki i zarodki ziaren mają mnóstwo makro i mikroelemntów, ale mało kto mówi, ze mają też działanie antyodżywcze. A przecież to po prostu bardzo logiczne (roślina chroni swoje „dzieci” przed tym by były łatwo strawione przez jakiegoś grabieżcę, jendoczęsnie zaopatrując ziarno w to co trzeba do prawidłowego wzrostu). Medal ma dwie strony… Może jak ktoś zdrowy, to mu to nie zaszkodzi mocno przy sporadycznym jedzeniu i odpowiednim przerabianiu, ale jak ktoś chory… Moim zdaniem warto z diety wyrzucić potencjalnych „szkodników”.
        Może spróbujcie ten propolis (15 kropli nalewki alkoholowej, propolisowej na około 150 ml wody) – płukanki wieczorem przed snem, plus może terapia skorupkowa? (najlepiej zrobić cytrynian wapnia – skorupki moczone w soku z cytryny i potem odsączone, płyn wypijać dziennie), lub popijać pokruszone skorupki wodą z sokiem z cytryny. No i dieta,

        1. avatar fila 8 stycznia 2015 o 23:59

          Dzięki za odpowiedź. GAPS- temat dodany do poczytania. Poczytałam sobie o tym propolisie, spróbuję, bo nalewkę mam. Nie wiem, czy z płukaniem się uda, bo młody nie ma jeszcze dwóch lat , ale może da sobie szczoteczką posmarować. Skorupki też fajny pomysł. Synek lubi pastylki, tabletki, kropelki, więc to może przejdzie.
          Co do fitynianów, w sprzedaży są takie wafle owsiane fermentowane, mam nadzieję, że nie takie znów niekorzystne jako przekąska.

      2. avatar MamaMuminka 22 kwietnia 2017 o 22:29

        Hej fila, stary temat ale może opowiesz jak to dalej poszło u Twojego synka, próchnica się rozwinęła? Doszłaś przyczyny? Mój synek aktualnie 19m, górne jedynki i dwójki wyglądają kiepsko, są dziurki na szkliwie, ale też w zasadzie od początku coś na tych ząbkach było… I też pije dużo mojego mleka a inne jedzenie mało go interesuje. Zastanawiam się czy to nie jakiś problem z wchłanianiem bo ma też lekką niedokrwistość.

        1. avatar Omg 8 września 2019 o 11:27

          Dziecko 19 miesięcy i je tylko twoje mleko, a ty się dziwisz ze on ma popsuje zęby? Kobieto glodzisz własne dziecko ! Twoje mleko po takim czasie nie ma żadnej wartości. Dziecko od 6 miesiąca powinno jeść juz dodatkowo inne produkty ! Zęby ma właśnie dlatego chore, bo jest niedozywiony!

          1. avatar MamaMuminka 9 września 2019 o 07:21

            Dzięki za Twój cenny komentarz, dziecko ma już 4 lata a problem ze zębami to stwierdzona przez dwóch specjalistów wrodzona wada szkliwa. Pozdrawiam ?

          2. avatar Kats 22 stycznia 2020 o 21:02

            Och wiadomo, Matka natura prowadzi kalendarz, żeby po pół roku czasu mogła powiedzieć: koniec tego dobrego! Teraz produkujemy samą wodę! :DDD Proszę się dokształcić w temacie laktacji a nie szerzyć bzdury z czasów kiedy weszła moda na wciskanie każdemu mleka modyfikowanego. To nie godzi się zwłaszcza na takich blogu o tematyce świadomego stylu życia i odżywiania 🙂

    3. avatar fanta zja 20 grudnia 2014 o 12:29

      Ostatnio fermentowałam płatki owsiane w jogurtownicy przy pomocy żywych kultur bakterii, wyszło całkiem smacznie. Polecam.

      1. avatar Asia Bed 24 grudnia 2014 o 12:34

        Wow, fajny pomysł 🙂

    4. avatar Mariola 21 grudnia 2014 o 14:53

      Na zębie z dziurą w naturalny sposób powinna powstawać zębina – „tkanka”, która wypełnia lukę, spotkałam się z tym po raz pierwszy u dentystki, która mi to wyjasniła, usuwając zębinę, by włożyć wypełnienie. Tak więc, można chyba powiedzieć, że i w tej dziedzinie natura sobie jakoś radzi.

      1. avatar Asia Bed 24 grudnia 2014 o 12:41

        Mi ostatnio dentystyka zasadziła wypełnienie czasowe własnie, by próbować odbudowywać lekko zdemineralizowaną zębinę… Za ponad pół roku mam nadzieję, skończy się tylko na zrobieniu wypełnienia, no bo jednak szkliwo aż tak się chyba nie odbuduje (na tak dużej powierzchni). Ale musiałam użyć pewnych argumentów… by to zrobiła, tak pewnie nie cyckała by się i leciała z kanałówką… A ja wierzę w siłę natury 🙂 choć niestety czasem trzeba sobie pomóc także i medyczna interwencją…
        Pamiętam jednak taki przypadek ż żcyia bliskiej osoby, której złamał się zdrowy ząb (wypadek). Miejsce złamane porosło na nowo szkliwem i zab naturalnie się zabezpieczył… No ale to był siekacz, mała powierzchnia uszkodzona. I wiek młody (naście lat).

  13. avatar Asia Bed 19 grudnia 2014 o 20:07

    Właśnie miałam tez napisać o propolisie. Dobra uwaga moim zdaniem.
    Tutaj ciekawy artykuł na ten temat:
    http://www.czytelniamedyczna.pl/3845,propolis-w-leczeniu-prochnicy-zebow.html

  14. avatar Jola 19 grudnia 2014 o 23:01

    Bardzo dziekuje za interesujacy wpis:)
    Chcialabym sie zapytac czy jest szansa,ze jeszcze w tym roku napisze Pepsi o nerwicy lekowej i jak sobie z tym problemem poradzic we wlasnym zakresie bez lekow?
    Pozdrawiam

  15. avatar pepsieliot 20 grudnia 2014 o 13:23

    Jolu nie wiem, czy w tym roku, ale w przyszłym z pewnością, kisssss

  16. avatar Justyna 20 grudnia 2014 o 13:31

    Jeśli chodzi o zdrowe zęby, spotkałam w pracy pewnego Hindusa, wiek ponad 40. Zęby miał bardzo zdrowe i białe. Nie wstydził się nawet otworzyć paszczy, żeby mi to udowodnić. Codziennie on żuje goździki. Sama od 2 tygodni namiętnie z nimi obcuje. Na początku czujemy bardzo ostry smak z racji wydzielanego olejku. Ale po kilku minutach możemy poczuć jak wszystko dobrze wpływa na zęby i dziąsła.

    Jeszcze z mojej historii: Przez owoce sama załatwiłam sobie zęby. Szyjki moich zębów zaczęły się osuwać, także pojawiły się w tym samym rejonie dziwne przebarwienia. Zmieniłam jednak nawyki i po każdym szejku, i w ogóle każdym zjedzonym posiłku płuczę usta wodą. Po pół godzinach myje zęby naturalną eko pastą. W trakcie przerw między posiłkami żuje właśnie goździki i płuczę jamę ustną olejem kokosowym. Nigdy nie miałam zębów w tak zajebistym stanie. I w dodatku cofnęły mi się już zaczęte zmiany! Oczywiście do całego wora dorzucam jeszcze zdrowe odżywianie.

  17. avatar mirek 20 grudnia 2014 o 18:23

    fajne efekty są gdy popłuczemy zęby rozcieńczoną wodą utlenioną. Tylko niestety jest jedno ale. Nie pójdziemy do dentysty bo nawet „bolesny ząb” z „dziurką ” w środku przestaje boleć i …olewamy dentystę. Nie załatwia to tematu ubytku ale przestaje boleć. Kiedyś jak mnie bolał ząb to zalepiałem dziurkę kitem pszczelim i przestawał. Teraz nie mam już dziurek …bo nie mają gdzie się tworzyć .

    1. avatar kowalus 30 sierpnia 2015 o 12:02

      ile razy dziennie to wszystko ssiesz?

  18. avatar Goodforyou blog 21 grudnia 2014 o 18:23

    Dojrzewam do robienia pasty sama. Znalazłam jakiś czas temu przepis, tylko czasu brak, aby pójść do apteki po olejek miętowy. I kij i kolejny miesiąc czekam na zbawienie;)

  19. avatar Dave 22 grudnia 2014 o 19:18

    http://www.naturalnews.com/046481_tooth_remineralization_dental_techniques_natural_healing.html
    a to jest ciekawy news. Nowe leczenie w technice EAER bez wiercenia i wypełnień, odpowiedź dla wszystkich tych którzy twierdzą że remineralizacja zęba jest niemożliwa. Szkoda że to nie standard u nas, leczenie marzenie 🙂

  20. avatar Jedrus1 23 grudnia 2014 o 04:23

    Orzechy laskowe również trzeba moczyć.

    1. avatar pepsieliot 23 grudnia 2014 o 11:24

      Jedrus 1, a gdzieś czytałam że nie trzeba,tym bardziej, że nie robią się smaczniejsze jak dajmy na to włoskie

  21. avatar MonaLu 31 grudnia 2014 o 22:02

    Pepsi, swietny blog! Trafilam tu od aniamaluje i czytam od dwoch dni, polewajac od czasu do czasu, choc o powaznych rzeczach traktujesz. 🙂 A mam takie zapytanko odnosnie orzechow wloskich: jak je tak dobrze wymocze, to juz nie musze obierac z tej okropnej skorki? I jak z rozpuszczaniem wit i mineralow, ograniczac powierzchnie nieokryte skorka, czy to nie ma znaczenia? Uwielbiam orzechy swieze, tak sie super obieraja, ale tak szybko schna… 😉

  22. avatar grzegorzadam 11 lutego 2015 o 22:48

    dr D. Kennedy DDS – od lat bezskutecznie walczący z Fluorem i fluoryzacją.. Don Kichot.. 🙂
    linki do kilku ciekawych filmów – o rtęci, Fluorze, próchnicy i sposobach na nie.
    polskie napisy – wszystkie warte uwagi:

    ” idź do muzeum i obejrzyj rdzennych Amerykanów, oni nie mieli żadnej próchnicy, dopóki nie zjawiliśmy sie tutaj i pokazaliśmy jak ”hodować” cukier.
    Przemysł dentystyczny nie rozumie, że próchnica to infekcja dietetyczna.
    jeżeli jesz cukier albo biała makę – przez to rosną w zębach robaki, które zezwalają na infekcje.
    te robaki mozna zagłodzić na śmierć
    jeśli nie będziesz jadł słodyczy – one umrą i nie będziesz mieć ubytków. ”

    jeżeli chcesz zmniejszyć próchnicę zastosuj jod, ozon.”

    https://www.youtube.com/watch?v=SUBZts9m5vY

    https://www.youtube.com/watch?v=xRPwpxDQg30

    https://www.youtube.com/watch?v=H4wq7hNKaTI

    https://www.youtube.com/watch?v=iQyZpcwkNlo

    i Jerzy Zięba : soda + H2O2:
    https://www.youtube.com/watch?v=xRPwpxDQg30

  23. avatar grzegorzadam 11 lutego 2015 o 22:53

    i Jerzy Zięba : soda + H2O2: od chyba 18 minuty :

    https://www.youtube.com/watch?v=7Bbg-35v_4Q

    1. avatar Corka 7 maja 2015 o 08:02

      Podobno woda+ ksylitol powoduje redukcje próchnicy.

      1. avatar pepsieliot 7 maja 2015 o 13:44

        Ja do Izi, czasami myślę podobnie, a potem przychodzi mi inna myśl, kto pierwszy rzuci kamieniem, sama popełniałam błędy i chciałabym, żeby ludzie, głównie moi byli chłopacy mi wybaczyli. Jestem już inną osobą. Dlatego daję jej szansę, jak każdemu.

        Kochani spoko, my tu tylko z Izi obgadujemy sobie jedną osobę. Chociaż to nieładnie.

      2. avatar grzegorzadam 7 maja 2015 o 14:11

        O próchnicy ciekawa opowieść:

        https://youtu.be/KagWDZgIeUM

        1. avatar pepsieliot 7 maja 2015 o 14:15

          u mnie ciekawsza 🙂

  24. avatar grzegorzadam 7 maja 2015 o 14:49

    jasne! 🙂

    Tak sobie skojarzyłem, że Rosjanie maja pewne sukcesy na polu z odtwarzaniem narządów, cóż przy tym jest próchnica ?…

  25. avatar bladymamut 22 września 2015 o 17:58

    Dr Weston Price w poszukiwaniu zdrowia – napisy PL
    https://www.youtube.com/watch?v=VcTo_Iz39YU

    Jedzenie ma ogromne znaczenie, jeśli chodzi o zdrowie. Weston Price w latach 30-tych XX podróżował po świecie badając różne społeczności i plemiona. Odkrył w jaki sposób zachowanie zdrowia (w tym nieskazitelnie pięknego uśmiechu) zależy od diety składającej się z nieprzetworzonej żywności, dokumentując licznymi fotografiami piękne uzębienie.
    Prymitywne społeczeństwa były świadome zależności między tym, co jedli, a ich własną reprodukcją, więc dla kobiet w ciąży sposób żywienia był starannie zaplanowany. Kiedy zastąpiono ich naturalną dietę komercyjną żywnością, można było zaobserwować nienaturalne ukształtowanie twarzy oraz podatność na pewne choroby.

    Raymond Francis autor książki Pożegnaj się z chorobami zdefiniował tak choroby:
    „Jest tylko jedna choroba: nieprawidłowo funkcjonujące komórki ciała i są dwie jej przyczyny: niedobory witamin, mikroelementów i enzymów niezbędnych do prawidłowego metabolizmu oraz zanieczyszczenie organizmu toksynami”

  26. avatar Mylène Lariche 22 listopada 2015 o 19:52

    Peps, a olejek oregano zamiast tych wymienionych da radę?

  27. avatar Karolina 14 grudnia 2015 o 12:58

    Hej, bardzo proszę o radę!! moje dwuletnie dziecko ma już pierwszą plamę próchnicowa…jestem załamana, zupełnie nie wiem dlaczego..odżywiam ją zdrowo,nigdy nie piła soczków, nie jadła słodkich kaszek, nie zasypiała z butelką z mlekiem. Je wszystkie warzywa, owoce, kasze, mięso, jaja, używam dużo oleju kokosowego, nie używam białego cukru, sporadycznie dostanie coś slodkiego od dziadków,, kiedy nie mam już siły po raz setny tłumaczyc, że nie wolno ( i tak już traktują mnie jak wariatkę za to zdrowe odżywianie). Proszę powiedz mi co mogę jej suplementować? Czy smarowanie olejem kokosowym wystarczy? Czytałam Twoje wpisy o próchnicy ale nie wiem czy wszystko mogę zastosować u tak małego dziecka? będę bardzo wdzięczna za rade 🙂

    Karolina

    1. avatar pepsieliot 14 grudnia 2015 o 15:09

      Olej kokosowy możesz nawet niemowlakami smarować ząbki

    2. avatar grzegorzadam 14 grudnia 2015 o 15:43

      Próchnica to zakażenie bakteryjne, niektórzy uwazają, że 'pociążowe’.
      KoKosowy ok. Dr Kennedy zalecał płukanki odpowiednich substancji, ale dzieciaczek
      chyba w tym wieku nie dałby sobie rady.
      Wiem, że skuteczny może oryginalny fiński ksylitol, przed snem dziecko może sobie pomielić w buzi.
      Ksylitol określany jest ostatnio jako kontrowersyjny..

  28. avatar Artur 3 stycznia 2016 o 21:11

    Mam pytanie. Mam zaczerwienione dziąsła, trochę kamienia nazębnego. Szedł bym go usunąć, ale mam dosyć kolejnego szlifowania moich zębów. Po skalingu używają tych pieprzonych gumek, szczotek do polerowania (czytaj. szlifowania) zębów.
    Pytanie
    1. Czy ssąc olej kokosowy pozbędę się tego kamienia bez wizyty u dentysty?
    2. Chciałem sobie sprawić szczoteczkę soniczną Philip Sonicate FlexCare http://www.ceneo.pl/10278507.
    Czy warto ją kupić, czy może ssąc ojej będzie ona mi zbędna.

    Z góry dziękuję za odpowiedzi.

    1. avatar sandra 8 stycznia 2017 o 17:34

      1. Skaling to nie szlifowanie – to właśnie działąnie ultradzwiekami..
      2. Możesz poprosić, by nie używali gumek
      3. Szczoteczki do polerowania to nic innego niż używasz w domu, poprś dentystę to przejedzie ci taką szczoteczką po dłoni, gwarantuje, że nie zeszlifuje Ci tym skóry…a tym bardziej szkliwa które jeśli się orientujesz jest najtwardszą tkanką naszego organizmu

      czytam i nie wierze

      1. avatar grzegorzadam 8 stycznia 2017 o 20:44

        Dentyści to nie są mistrzowie medycyny.
        Polscy to już nawet nie stomatolodzy, degrengolada.

  29. avatar grzegorzadam 4 stycznia 2016 o 12:42

    Rób płukanki 0.5% WU, można dodać odrobinę sody do kubka.
    Do tego kalibrację wit.C i stosuj systematycznie w postaci askorbinianu+ MSM.
    Mogą być na początku reakcje niewielkie bólowe,małe krwawienia, ale
    to trzeba przetrzymać.

    1. avatar Artur 4 stycznia 2016 o 16:42

      Dzięki za próbę pomocy, ale napisałeś same skróty, niewiele z tego rozumie. Co to jest 0.5% WU? „Do tego kalibrację wit.C i stosuj systematycznie w postaci askorbinianu+ MSM.” Mam brać witaminę C + askorbinian + siarkę?

  30. avatar grzegorzadam 4 stycznia 2016 o 19:54

    0.5% Woda Utleniona.
    O kalibracji wit.C poczytaj.

    Wit.C w postaci askorbinianu sodu (bo jest jeszcze forma kwaśna w postaci kwasu L-A) + siarka.

  31. avatar k.suder 29 stycznia 2016 o 12:50

    Hey Pepsi. Piszesz, ze naturalnie wyleczony ubytek czernieje. Jak zatem wiadomo, czy jest to prochnica czy uzdrowiony ubytek?
    Prosze rowniez o namiary na posta, o detoksykacji po wizycie u dentysty.
    Dziekuje, ; )

  32. avatar KarolinaB 15 marca 2016 o 20:07

    Hej Pepsi, słyszałaś może o paście „Theodental” z teobraminą? Czytałam w książce David Wolfe o superfoods, że rzeczywiście robiono badania i to działa. Wiesz może coś więcej? Cena jest hmm.. dość wysoka 🙂 dzięki za odpowiedź!

    1. avatar pepsieliot 16 marca 2016 o 06:07

      Dawid Wolfe lubi wysokie ceny 🙂

  33. avatar grzegorzadam 16 marca 2016 o 09:16

    Dziadek Bołotow poleca codziennie płukanie zębów przed snem mocnym roztworem soli kamiennej.
    Twierdzi, poniekąd słusznie, że ze względu właśnie na sól zwierzęta morskie nie mają żadnych
    problemów z uzębieniem.
    Niby logiczne, czy tak proste? 😉
    Od wielu dni tak robię, czas pokaże.

  34. avatar Becia 7 maja 2016 o 22:45

    jedno pytanie słiti, olej ssamy rano czy wieczór? czy wiesz cos na temat składu śliny + olej po 20 minutach czy jak połkne to umrę itp 😉 pytam bo kiedys czytałam książkę dr.Górnickiej chyba i tam szło o oleju słonecznikowym ta sama treść ale zwróciła uwagę na toksyczność substancji w jamie ; ślina + olej słonecznikowy – nie łykaj 🙂 Spotkałaś sie z czyms podobnym apropo kokoska? 🙂

    1. avatar pepsieliot 8 maja 2016 o 08:05

      oczywiście, absolutnie nie połykaj żadnego oleju po ssaniu !!!! wypluć i to do ubikacji. Mówi się, że rano lepiej, ja robię to zawsze wieczorem

  35. avatar Karolina 29 czerwca 2016 o 09:33

    Pepsi, GrzegorzAdam a co myślicie o smarowaniu ząbków jodem (Płynem Lugola) za pomocą patyczka higienicznego? zobaczyłam ten sposób u Dr Kennediego.

  36. avatar grzegorzadam 29 czerwca 2016 o 18:27

    Podmieniłbym Lugola na SSKI, jest bezbarwne.

  37. avatar Karolina 1 lipca 2016 o 13:31

    SSKI to jodek potasu tak? kupić proszek i rozpuścić w wodzie?

  38. avatar grzegorzadam 1 lipca 2016 o 19:42

    Tak.
    25 gram jodku/ 18 g wody demineralizowanej lub oczyszczonej z apteki.
    Albo dowolną ilość jodku dzielimy przez 1,384 i otrzymujemy ilość potrzebnej wody.do SSKI.

    Nie musi być aż tak precyzyjnie.

  39. avatar migotka 28 lipca 2016 o 14:33

    A jak sobie radzić po wyrwaniu zeba?myślę że będę brać więcej Wit C żeby nie było infekcji.A co na ból?

  40. avatar grzegorzadam 28 lipca 2016 o 18:03

    Na ból soda , cytrynian potasu (alkalizacja) i dużo magnezu.

    Wit.C z MSM, płukanie WU.

  41. avatar migotka 28 lipca 2016 o 19:47

    DZięki GRzegorz.jak zwykle szybka odpowiedź. Nie miałam kiedy podziękować za odp dot zlaman i psów. Muszę spr co tj cytrynian potasu. I to się pije z sodą?

  42. avatar grzegorzadam 28 lipca 2016 o 21:24

    Właściwością ciekawą alkalizatora – cytrynianu potasu jest możliwość aplikacji w trakcie posiłków.
    Sodę przed posiłkami.
    Są działaniem pokrewne, choć wodorowęglan sodu ma mnóstwo innych zastosowań wraz z chlorkiem magnezu-
    działają w synergii (dr Sircus).
    Cytrynian potasu kupisz, najlepiej w 1 kg opakowaniu, przyda się dla całej rodziny.
    Askorbinian potasu wykorzystywał Gerson w swoich terapiach.

  43. avatar ewelina 1 września 2016 o 14:47

    Mam pytanie; mam wszystkie niby zdrowe zęby ale wszystkie poodsłaniane. Zdają się więc robić dłuzsze. Zle to wygląda.Jak bronic to naturalnie? Pozdrawiam Ewa

  44. avatar Aszyche 30 stycznia 2017 o 18:31

    A ja od swojej ósemki siedzącej w dziąśle, mam ropę dookoła kilku zębów …jutro idę po antybiotyk…ale wcale nie mam ochoty, macie jakieś pomysły?

    1. avatar grzegorzadam 30 stycznia 2017 o 21:11

      Spróbuj bez antybio najpierw.
      Częste płukanki mocno solona wodą z dodatkiem H2o2.
      Żuj goździki, do papki aż sie rozpuszczą i płucz nimi miejsce intensywnie, na zmianę z ta wodą.
      Clark proponowała na Sreptococcus pyogenes (bakterie ropne) Kopiowane:nocefalosporynę, nogentamycynę, noampicylinę

      oraz:
      kwas solny 5%, 10 kropli w szklance wody przed jedzeniem
      żywokost lekarski
      chryzantemę
      kwas pantotenowy
      łopian
      komosa piżmowa
      owoce róży

      Silna bakteria ropna, paciorkowiec, nieodłącznie związana z zębami, potrzebuje chromu, trzeba go usunąć.
      Jeżeli dotrze do kości i mózgu może być bardzo niebezpieczny.
      Jak nie będzie poprawy bez antybio sie nie obędzie.

    2. avatar grzegorzadam 30 stycznia 2017 o 21:56
  45. avatar migotka 12 marca 2017 o 23:09

    Moj 2 latek chyba ma początek próchnicy
    Mimo ze śmieci je spiradycNie gdy nie jest ze mną.myje mu teraz żeby olejem kokosowym.I tak się zastanawiam co zrobiłam źle ?karmiony do teraz piersia ,jednak budzi się w nocy i musi się napić.Nie chce wody chce tylko pierś.może tj przyczyna ?
    A może to ze ja zawsze miałam żeby słabe i jego ojciec również.
    Trochę za wcześnie na takie historie.A może ma coś z jelitami. Jakmozna sprawdzić jelita u małych dzieci?

  46. avatar grzegorzadam 13 marca 2017 o 06:35

    Próchniuca to bakteria Streptococcus mutans.

  47. avatar migotka 18 marca 2017 o 21:53

    No ale co ma do tego typ metaboliczny picie sody?soda nie podłączona nie będzie mu smakowac

    1. avatar grzegorzadam 19 marca 2017 o 08:23

      To nie ma smakować. to lek.
      Nie typ metaboliczny, w komentach są różne opcje.

    2. avatar grzegorzadam 19 marca 2017 o 08:29

      Zrobiłaś vegatest sobie i małemu?
      Zacznij z pomyślunkiem.

  48. avatar migotka 19 marca 2017 o 08:17

    Soda nie poslodzona miało byc

    1. avatar grzegorzadam 19 marca 2017 o 13:53

      Posłodź miodkiem, jak trzeba, wodorowęglan się nie zużyje.

  49. avatar migotka 21 marca 2017 o 21:19

    Nie robiłam vegatestu jak będę w Polsce to zrobię
    Tylko muszę znaleźć dobry gabinet w Poznaniu.
    Dołuje mnie bardzo ze mój 2 latek ma prochnice.
    Nie pojmuję tego ze dzieci która jedzą cukierki i inne gowna długo nic nie mają a mon mimo tego ze się staram ma.

    1. avatar grzegorzadam 23 marca 2017 o 04:31

      DDS Kennedy poleca płukać sodą, solą i białą jodyną.

    2. avatar MamaMuminka 22 kwietnia 2017 o 23:37

      Mój synek 19m też ma ubytki w szkliwie na górnych jedynkach i dwójkach. Słodyczy nie je ale często słodkie owoce, czasem jakieś chrupki kukurydziane. Ale to nie może być jedyna przyczyna, bo faktycznie są dzieci jedzące dużo gorzej i próchnicy nie mają. Z myciem zębów też nie jest szczególnie za pan brat ale akurat jedynki dwójki udaje mi się na siłę umyć, wiec to chyba i nie tego kwestia… No ale oboje z jego ojcem mamy słabe zęby, moje trzonowe chyba wszystkie już były leczone a nie mam jeszcze 30 lat. Kiedyś mi dentystka powiedziała że szkliwo mam tak zniszczone jakbym miała co najmniej 15 lat więcej. Może ta ułomność jest dziedziczna? Tylko co teraz zrobić? Do dentysty i uzupełniać? A czy narkoza u tak małego dziecka nie będzie większym złem? Bo innej opcji nie ma żeby otworzył buzię.

      1. avatar grzegorzadam 23 kwietnia 2017 o 06:33

        Przeczytałas temat dokładnie?
        Łącznie z powyższymi filmami?
        Masz wszystkie odpowiedzi jak na tacy.

        Dziecko ma infekcje bakteryjną w buzi, czyszczenie ząbków nic tu nie pomoże.
        Narkoza jest bardzo niedobrym rozwiązaniem, zaniechaj, to nic nie daje.
        Zlikwiduj przyczyne, problem sam sie rozwiąże.

        ”No ale oboje z jego ojcem mamy słabe zęby”

        to je wzmocnijcie, po uprzednim pozbyciu sie obciażeń, potem zakwaszenie żołądka (!)
        suplementacja kolagenem, krzemem, borem, D3 itd.
        http://www.pepsieliot.com/krzem-czyli-niedoceniany-klucz-zdrowia-ziemianki-czesc/
        http://www.pepsieliot.com/sok-leczacy-zapalenia-w-tym-stawow-oraz-dlaczego-boraksowi-mowimy-nie/

  50. avatar migotka 21 marca 2017 o 21:20

    Białe plamy na paznokciach tj brak minerałów i robaki?

    1. avatar Jarmush 21 marca 2017 o 22:24

      cynk

  51. avatar malka_b 13 września 2017 o 16:13

    pepsi corka jest w 1klasie. dzis mialam podpisac deklaracje ze zgadzam sie na fluoryzowanie dziecku zebow 6 raxy w roku.
    co o tym fluoryzowaniu myslisz?

    1. avatar Jarmush 13 września 2017 o 16:48

      przecież to koszmar jakiś

      1. avatar grzegorzadam 13 września 2017 o 16:53

        Dosadniej można by to nazwać.
        Moja mała wypluwa to ścierwo, wie że to trucizna.

  52. avatar malka_b 13 września 2017 o 19:13

    jako jedyna na zebraniu rodzicow nie podpisalam zgody.
    rodzice jeden przed drugim jeszcze płacili za ta.
    podpisalam zgode za uslugi pielegniarki w szkole.
    musze przyniesc bilans od lekarza. nie wiem po co mi pielegniarka.
    no i zastanawiam sie czy z tego nie zrezygnowac.
    bo mi jeszcze dzieck zaczna szczepic bez mojej zgody.
    obecnie od pol roku nie szczepie 2 latki i 7 latki. nawet lekarka stwierdzila ze lekarze zaczynaja nie szczepic dzieci.
    no a ze moje miała za duzo bialych krwinek lekarka nie zmuszala nas do szczepienia. domniemywala bialaczke…
    szczerze to sie boje tego ze nie szczepie i nie wiem co robic. bo wszyscy wokol szczepia… a ja nie chce.
    no i jak widze co robia rodzice – fluoryzuja, oplacaja wszystkie szczepionki jakie sa nozliwe dla dobra dziecka i wierza w to co robia, to jestem przerazona.
    pozdrawiam

    1. avatar Jarmush 14 września 2017 o 05:46

      skończ z tym strachem, nie bądź ofiarą, bo zaraz się znajdzie kat, tak działa prawo rezonansu, wszystko jest twoim lustrem, zacznij w końcu żyć, dzieciom nie wolno wprowadzać do ciała trucizny. Otrząśnij się, zacznij się budzić. Z miłością. pepsi

  53. avatar Ewelina 17 września 2017 o 19:09

    Hej niezawodny Grzegorzu, polec cos na torbiel nad jedynka, lekarze oczywiscie chca to wyciac i smieli mnie ostrzec ze moga uszkodzic nerwa i bede miala dretwe podniebienie, zart. Mysle o plukance z wu, ssanie oleju kokosowego, smarowac tego dmso sie nie da bo od srodka, podrzuc cos konkretnego pls!

    1. avatar grzegorzadam 19 września 2017 o 17:36

      ”Mysle o plukance z wu, ssanie oleju kokosowego,”

      Próbuj, może sie udać, żuj goździki, żywokost, płucz też sodą, roztworem soli.

    2. avatar grzegorzadam 19 września 2017 o 17:37

      Z tymże wszelkie takie objawy mają przyczyny wewnetrzne.
      Zrób biorezonans pod kątem wirusów i pasożytów.

  54. avatar Ewelina 20 września 2017 o 08:44

    Tak robilam, jestem caly czas na antycandida diecie i suplementach, raz biorezonans wskazuje innym razem nie,mam duzo symptomow podchodzacych pod tego grzyba, lacznie z zaburzeniami hormonalnymi, trawieniem i slabym wchlanianiem, a wiec do dziela boraks, wu i plukanki:) gozdziki ssie piecze w ustach jak…wiesz ta torbiel jest nad jedynka ktora byla leczona kanalowo wiec jak juz gdzies wspomniales trzeba by bylo wymienic na implanta, czy sa jakies ok niemetalowe implanty, polecacie jaka dobra klinike?

    1. avatar grzegorzadam 20 września 2017 o 17:45

      wiesz ta torbiel jest nad jedynka ktora byla leczona kanalowo ”

      no wiesz co? 🙂
      Masz przyczynę i skutek.

  55. avatar S3mon 24 września 2017 o 16:40

    Miałem ponad miesiąc temu robionego zęba, po ponownych próbach modelowania plomby ząb nadal samoczynnie raz boli raz nie. Stomatolog mówiła, że założy mi OPATRUNEK Fluorowy, ale ostatecznie czekam na to, że nie obciążając wcale zęba, wyleczy się bez opatrunku. Nasłuchałem się i naczytałem, że fluor jest zły…

    A jak to jest z tym opatrunkiem fluorowym, szkodzi czy może coś pomóc?

    1. avatar Jarmush 24 września 2017 o 17:28

      yyy … a co napisałeś wcześniej?

    2. avatar grzegorzadam 24 września 2017 o 17:55

      że założy mi OPATRUNEK Fluorowy”

      Nie wierzę 😀

  56. avatar S3mon 24 września 2017 o 18:11

    Czyli ten opatrunek jeszcze bardziej zniszczy zęby, ok. Pytałem, bo gdzieś w komentarzach, może negatywnym, ale w podświadomości zostało, że w jakichś tam przypadkach coś tam coś tam.

    Coś z tym moim zębem jest nie tak, bo jak żuję goździka, albo ssam olej kokosowy to zaczyna bardziej ćmić. To znaczy, że może te zabiegi rozwścieczają bakterie zamknięte pod plombą??? Czy ząb jakiś nadwrażliwy się zrobił?

    1. avatar grzegorzadam 5 października 2017 o 19:57

      ”To znaczy, że może te zabiegi rozwścieczają bakterie zamknięte pod plombą???”

      Może tak być, jest reakcja.

      1. avatar Agnieszka 25 października 2017 o 08:47

        Generalnie to po to się zęba zatruwa, żeby pod plombom było sterylnie, ale jeśli próchnica zajdzie już tak daleko, że konieczne jest kanałowe to słyszałam, że bardzo ciężko o to, żeby taki ząb był kiedykolwiek sterylny. Nie mówiąc już o tym, że dentyści chyba czasem sami nie wiedzą po co trują te zęby, skoro jeśli komuś zniszczy się opatrunek, który ma zapobiegać wydostawaniu się „trutki” to i tak kładą plombę xD.

        1. avatar Agnieszka 25 października 2017 o 08:48

          Sorka, plombą*, oczywiście.

  57. avatar Kuc_Szatana 4 października 2017 o 19:15

    Droga Pepsi, czy ssanie oleju kokosowego pomaga w zniwelowaniu przebarwień lub małej dziury próchniczej w zębie? 🙂

    1. avatar Jarmush 4 października 2017 o 19:31

      z pewnością nie zaszkodzi i ewentualnie rozbroi bakterie, ale nie daję gwarancji

    2. avatar grzegorzadam 5 października 2017 o 19:58

      Płucz też roztworem mocnym soli.

      1. avatar DamawMasce 16 marca 2022 o 14:17

        a czy mozna rano ssac olej kokosowy a pozniej plukac ta woda z sola? U mnie jest straszny problem z kamieniem na zebach, juz po 2 miesiacach od usuwania u dentysty problem jest z powrotem. Przyczyna—slabe trawienie–> nawracajaca candida, hashimoto. Ostatnio mialam nawet zapalenie dziasel przez ten nieustannie atakujacy kamien. O zeby bardzo dbam, dobre pasty bez fluoru, czeste mycie zebow, mam szczotke soniczna oraz zwykla z miekkim wlosiem.

        Mam od Was:
        pakiet 4 szklanek
        oraz zamowilam dzis: Wit. D3 z k2 60kaps [TiB®] i probiotyk PROBIO FORTE – 60kaps

        Zgodnie z zaleceniami od kilku dni:
        biore tez koenzym q10, pije duzo zielonych szejkow i dosypuje 4 greens. Od dwoch dni robie zlote mleko- mleko roslinne, kurkuma, gozdziki, cynamon, kardamon, odrobina pieprzu i troche wody. Spacery do lasu plus wiecej ruchu i duzo zwyklej wody.

        Wit D3 w lipcu mialam na poziomie 47 ng/ml, teraz przez zime wynik spadl do 40

        niedobor < 20 ng/ml
        niewystarczajace 20, 30 ng/ml
        optymalne 30, 50 ng/ml

        wiec mieszcze sie w optymalnym…przy hashi to pewnie za malo?

        1. avatar Pepsi Eliot 16 marca 2022 o 16:14

          Przy niedoczynności Hashi powinno się trzymać wyżej. Jakie masz pH moczu? Ile bierzesz D3, K2 i magnezu?

          1. avatar DamawMasce 17 marca 2022 o 10:19

            Nie robilam jeszcze testu z paskami, ale na pewno zakwasilam organizm…w grudniu/styczniu mialam sporo stresu, pofolgowalam i napilam sie troche alko- swieta, sylwek…bylo ciasto z ksylitolem, nabial..stres no i bach…zachorowalam…grypa, opryszczka, a pozniej zapalenie dziasel…candida i stany depresyjne zima powrocily

            D3 z k2 bralam nieregularnie ostatnio, magnez dostarczam w 2 szklance od Was od jakis 2 tygodni, mniej niz pol plaskiej lyzeczki? Wczesniej bralam w tabletkach.

            Czekam na wit. D3 ta od Was i probiotyk WITAMINA D3+K2 – 60kaps [TiB®] i
            PROBIO FORTE – 60kaps [Amix].

            Mam tez omege 3, koenzym q10, pau d’arco na canidde…
            W domu mnostwo ziol do picia ostropest, pokrzywe, czystka, morwe biala, melise. Mam tez maca i ashwa.
            Jedzenie bardzo dobrej jakosci, w wiekszosci bio, na ile kasa pozwala. Glutenu zero, cukier tylko z owocow rano.
            Zauwazylam, ze bardzo pomaga sok z selera naciowego, lekkie pokarmy, najgorzej trawie surowe, ciezkie warzywa. Kawe odstawilam, tylko zielona herbata i woda z cyrtyna, ogorkiem. Po jakis chrupkach nawet bio ph chyba leci…rano inny zapach z ust i czuje, ze cos jest nie tak.

            No i co dziwne…nie moge czosnku…kiedys pilam sok z bio ogorkow kiszonych, ale on chyba odzywial mi candide…budzilam sie zmeczona z nieswiezym oddechem…czasami wrecz pojawialy sie jakies stany zapalne- zaczerwienienia wokol ust..i zamiast sobie pomoc przy dluzszym stosowaniu pogorszylam sprawe.

            Czytalam o piciu dodatkowej szklanki na czczo z odrobina sody, moze to pomoze?

            Czy cos jeszcze powinnam na start dokupic?

            Jest hashi, zle trawienie, powracajaca candida, zakwaszenie, kamien nazebny, mimo naprawde czestego szczotkowania.
            W przyszlym tygodniu robie new zamowienie. Na pewno brac paski ph to juz wiem.

          2. avatar Pepsi Eliot 17 marca 2022 o 10:36

            Sodę TiB https://thisisbio.pl/eko-srodki-czystosci/4501-soda-oczyszczona-900g-tib–5905344041250.html przez 2 tygodnie jako szklankę zero też możesz dorzucić , a potem użyjesz jej w kuchni, czy łazience do szorowania, też można z niej robić antyperspirant pod pachę.
            Biorąc d3 z K2 jeszcze dodatkowo 1 cytrynian magnezu TiB , oprócz tej niepełnej płaskiej łyżeczki magnezu do drugiej szklanki.

            Czosnek i cebula karmią pewne pasożyty, więc nie dziwię się, ze nie możesz. poza tym są ciężkie do strawienia.

            Podstawowa suplementacja i rozszerzona przy Hashimoto na podstawie opracowania specjalisty od problemów z tarczycą dr Westina Childs
            ———————————
            Na końcu lista suplementów – ROZPISKA w skrócie
            ———————————-

            Po śniadaniu:
            D3 z K2
            Witamina D3 (w protokole z K2)

            Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 

            Bierz 2 D3+ K2 TiB do ssania

            Omega 3
            oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

            Selen
            Niedobór selenu upośledza pracę tarczycy!
            Bierz  1 kapsułkę selenu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html , dopóki nie zbadasz poziomu selenu, (być może trzeba będzie brać 2 kapsułki, czyli 200 mcg)
            Selen bierz z witaminą C i naturalną witaminą E https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2526-natural-vitamin-e-400iu-octan-90kaps-gg–5060040820766.html
            lub też naturalna, Witamina E https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html

            Jod
            Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
            Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

            4 SZKLANKI , bardzo wskazane

            Oczywiście jeśli dobrze tolerujesz składniki, np. Algi i Trawy z 4 szklanki
            Trawy nie zawierają glutenu, który jest tylko w ziarnach.

            Zaczynasz 1 szklankę rano na czczo, a potem następne.
            Jeśli bierzesz hormony, to w takim odstępie jak zalecił lekarz (20 minut?)

            https://www.pepsieliot.com/4-szklanki-poznaj-najprostszy-z-prostych-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/

            WAPŃ
            Gdyby dieta była uboga w wapń, szczególnie biorąc magnez, należy wziąć jeszcze 1 kapsułkę Cytrynianu wapnia G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3318-calcium-citrate-100mg-120kaps-gg–5060040827079.html

            MAGNEZ

            Magnez jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu

            Uwaga rozwolnienia!

            Jeśli masz częściej rozwolnienia z powodu jelita drażliwego, do drugiej szklanki bierzesz 2 Cytryniany magnezu TiB (połykasz 2 kapsułki) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html a chlorek magnezu używasz tylko jako oliwa magnezowa.

            Uwaga zatwardzenia!

            Jeśli cierpisz z powodu zatwardzeń, możesz brać chlorek magnezu  https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html  do drugiej szklanki, pomimo, że jest do użytku zewnętrznego, to według dr Sircusa, też Waltera Lasta znanego naturopaty jest to jakby skrystalizowana woda morska i można prozdrowotnie używać chlorku doustnie. Gdy bierzesz chlorek magnezu do drugiej szklanki, nie bierzesz już doustnie więcej magnezu.

            Witamina C albo kwas askorbinowy TiB
            Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
            albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

            Braki witaminy C wiążą się z przewlekłymi i ostrymi stanami zapalnymi!
            Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

            KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
            Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
            Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB z wodą z cytryną, lub z drugą, czy 4 szklanką., albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

            B complex
            Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

            Probiotyki

            Idealne probiotyki przy IBS, to S.bulardii to https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html

            NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

            Zrób domowy domowy test kwasowości żołądka https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/4657/prosty-test-czy-masz-nadkwasote-czy-raczej-niedokwasote.html

            ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można https://www.pepsieliot.com/diety/4706/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie.html , wskazane byłoby stosować szejk białkowy składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, banana, oraz garści truskawek.

            SHAPE SHAKE szejk

            https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

            To jest ten sam szejk, który idzie do programu „Jem i chudnę” https://jemichudne.com

            GLUTAMINĘ testujesz powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie. Na blogu jest protokół testowania glutaminy.

            Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

            WŁOSY
            Do 4 szklanki dodatkowo kuracja łyżeczka Kolagenu TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html

            Kolagen
            https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib—254475917435.html – uwaga, nie dla wegan i wegetarian!
            Dla wegetarian – Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
            Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

            Chlorella 100% Organik This is Bio
            https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

            3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce.
            Jeśli decydujesz się na 4 szklanki nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli!

            Siarka organiczna MSM
            MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
            https://www.pepsieliot.com/diety/4829/witamina-c-i-msm-najlepsze-alternatywne-zrodla-tlenu-czyli-leczenie-w-pigule.html

            Omega 3

            Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
            1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2)

            Cynk późnym popołudniem, lub pod wieczór
            1-2 kapsułki https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html?search_query=cynk&results=31 , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku (nie łącz cynku go z selenem) dobrze jest wziąć go wieczorem przed snem wraz z kąpielą z dodatkiem chlorku magnezu, lub soli Epsom TiB
            Cynk jest też antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

            Ashwagandha adaptogen

            Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

            Ogólne zalecenia uzupełniające:

            Zero cukru z cukiernicy
            Zero kazeiny
            Zero glutenu, jeśli bardzo lubisz ciasto naucz się piec bułeczki gryczane, gluten zakazany 🙂
            Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności – bieganie
            Codziennie dużo chodzenia, teraz może będziesz na manewrach 8 tygodni i zaczniesz biegać
            Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
            Długo śpij, liczy się bardzo prozdrowotnie sen przed 12 w nocy, śpij 8 godzin, jak możesz.
            Całkowicie odstaw kofeinę, zamiast tego możesz pić bardzo dobrą organiczną kawę bezkofeinową This is BIO (w ziarnach) https://thisisbio.pl/kawy/4273-kawa-ziarnista-bezkofeinowa-bio-100-arabica-250g-this-is-bio–5905344040888.html

            Rozpiska dzienna
            Przed śniadaniem

            4 szklanki
            Zawierają: kurkuma, magnez, ocet jabłkowy, C, algi, trawy
            Opcja dodatkowa: kelp, kolagen i MSM

            Do śniadania
            Selen (ZBADAJ poziom selenu)
            Witamina C i witamina E
            Kelp do 4 szklanki, o ile dobrze reagujesz, lub dla bezpieczeństwa płyn Lugola ( z apteki) przez skórę robiąc plamę o średnicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)
            B complex z niacyną , albo z nikotynamidem, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.
            Lub zamiast B complex, 1 tabletka Greens & Fruits TiB (jest w nim wyciąg z owsa, to białko glutenopodobne, więc przy celiakii może nie być wskazane)

            Po śniadaniu:
            D3 z K2
            1 kapsułka Omega 3 TiB
            Kolagen
            lub białko izolat serwatki CFM
            Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

            W godzinach wieczornych

            Cynk
            (dobrze jest wziąć go wieczorem przed snem wraz z kąpielą z dodatkiem chlorku magnezu, lub soli Epsom TiB)
            Cynk jest też antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę z miedzi

            Ashwagandha opcjonalnie

            1 łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

            UWAGA:
            Jeśli kupiłaś zestaw TARCZA H https://thisisbio.pl/zestawy/4120-zestaw-tarczah.html wówczas Rosehip (witamina C) dodajesz kopiatą łyżeczkę i bierzesz Chlorellę do 4 szklanki. Jeśli nigdy wcześniej nie jadłaś alg zaczynaj od mikro dawki i powolutku zwiększaj dozowanie dzień po dniu. Nie musisz już dodawać 4 Greens This is BIO.
            —————————-
            Nie jestem lekarzem, dlatego tom nie są porady, a żeby były należy skonsultować je z lekarzem prowadzącym
            <3
            ściskam i życzę zdrowia

          3. avatar DamawMasce 17 marca 2022 o 10:51

            Moge dodac tez wyniki, moze to cos podpowie:

            magnez- 2, 36 Zakres: 1, 60- 2, 60
            zlezalo: 60, 60 37, 00- 145, 00
            ferrytyna: 23, 00 13-150
            witamina B12 538,00 160-800
            glukoza: 82,60 70-99
            k.foliowy: 11,9 4, 4 -31, 0
            leukocyty: 6, 02 4,00- 10, 00
            erytrocyty: 5, 14 3,80- 5, 40
            hemoglobina: 15,0 12, 0-16, 0
            hematokryt%: 45, 6 37,0- 47, 0
            MCV: 88,7 80, 0-100,0
            MCH: 29,2 27, 0- 31,0
            MCHC: 32,9 32,0-36,0
            P.krwi 315 130-400
            P-LCR 26,9 13,0- 43,0
            RDW-CV 13, 1 11, 5- 16,0
            MPV 10, 2 9,6-12, 0
            Mocznik 29, 00 15, 00- 40, 00
            Keratynina 0, 86 0, 50- 0, 90
            cholesterol całk. 187, 10 115-190
            HDL 65,50 >45
            LDL 100,00 <70 zakres docelowy u os z bardzo duzym ryzykiem, po zawale i udarze mozgu, <100 zakrec doc. u osobym z duzym ryzykiem, <115 zakres doc. u osob z umiarkowanym lub malym ryzykiem

            Triglicerydy 108,00 35, 0- 150, 0
            Nie HDL 121,6 <100 zakres docelowy u os. z bardzo duzym ryzykiem, z cukrzyca typu 1 i 2, <130 zakres docelowy u osob z duzym ryzykiem, z cukrzyca typ 1, 2, <145 zakres doc. u osob z umiarkowanym lub malym ryzykiem
            TSH 3 5,41 0, 27- 4, 20
            FT3 2,4 2,57- 4,43
            FT4 0,77 0,93-1, 70

            (Nie biore tabletek na tarczyce, odstawilam kiedys…)

            Wyniki sa z konca wakacji, teraz moglo cos ulec zmianie, bede robila nowe. Mam jeszcze poziom hormonow, nie wiem czy pisac?

          4. avatar Pepsi Eliot 17 marca 2022 o 10:55

            To na razie nie bierz dodatkowego magnezu, ale dołóż kurację po 1 Foliany TiB do śniadania.
            Kreatynina za wysoka

          5. avatar DamawMasce 17 marca 2022 o 11:55

            Dobrze, zamowilam dzis od razu te paski, sode i paste do zebow wybielajaca z aktywnym weglem od Ciebie. W next tygodniu zrobie wieksze zamowienie z tymi brakujacymi suplementami.

            Jestem juz po 4 szklankach…teraz owsianka z borowkami..

            Dziekuje za ratowanie zycia, wysylam najpiekniejsze energie wdziecznosci <3

          6. avatar Pepsi Eliot 17 marca 2022 o 20:04

            dziękuję Kochana <3

          7. avatar DamawMasce 18 marca 2022 o 14:55

            Dzis dotarly do mnie zamowione wczoraj paski i cala reszta- szybko! <3

            Jak tylko dostalam paczke, czyli teraz okolo 14:30 zrobilam test i wyszlo cos kolo 6,0 a 5, 5…

            Od jutra wchodzi soda…

          8. avatar Pepsi Eliot 18 marca 2022 o 18:00

            dąż do 7,5-8 o tej godzinie, a 5,5 to zakwaszenie

  58. avatar edyta 10 października 2017 o 11:44

    Pepsi, ja nie na temat zębów, co bardzo ciekawe, ale na twój komentarz u góry, że do strachu i bycia ofiarą prawem rezonansu pojawi się kat. Wiem, ze to prawda, bo mi się tak wydarzyło, ale czemu wg prawa rezonansu podobne do podobnego, to czemu do wystraszonej osoby, ofiary przyciągnie się kat, a nie też wystraszona osoba, druga ofiara?

    1. avatar Jarmush 10 października 2017 o 11:46

      i to i to się zleci

  59. avatar S3mon 11 października 2017 o 12:08

    Czy do płukania jamy ustnej może być sól himalajska?

    1. avatar Emanuela Urtica 11 października 2017 o 12:11

      tak. 😉

      1. avatar S3mon 11 października 2017 o 12:14

        Dzięki 🙂

        1. avatar S3mon 11 października 2017 o 18:23

          A jak już wypłuczę buzię to można pozostałość soli zostawić, czy przepłukać wodą na koniec?

          1. avatar grzegorzadam 11 października 2017 o 21:32

            To sobie płucz albo zostaw.
            Brak słów.

            Jaja sobie robisz?
            Masz feeling … 🙂
            Przepłucz sobie torbę,

          2. avatar S3mon 12 października 2017 o 06:55

            ??? Wybacz mi moją niemądrość… Z nikogo nie robię jaj i jeśli myślisz, że z mojej strony to jakieś trollowanie to mylisz się.

          3. avatar grzegorzadam 12 października 2017 o 17:51

            Skoro sól jest spożywcza, to gdzie leży problem?
            Możesz nawet połknąć.

    2. avatar grzegorzadam 11 października 2017 o 20:53

      Pewno , że może , od polskiej się niczym nie różni.

      1. avatar S3mon 12 października 2017 o 18:37

        Pisałeś gdzieś, że przy ubytkach płukać mocnym roztworem soli kamiennej (mocnym). Jeszcze ja nawet nie wiem, czy kamienna do przetworów może być, nie wiem czy tak jak himalajska zawiera jakieś minerały, czy muszą być te ileś tam 100 i czy sól himalajską można nazwać kamienną. Mam nadzieję, że wyjaśniona sprawa, o ile nie wkradł się error do mojej mózgownicy…

        1. avatar grzegorzadam 14 października 2017 o 06:17

          czy kamienna do przetworów może być, nie wiem czy tak jak himalajska ”

          Chemicznie niczym się te sole praktycznie nie różnią.
          Azjatycka jest tak samo solą kopalnianą.
          Kłodawska jest doskonałą solą.
          Zrób sobie nasycony roztwór z tych soli, obojętnie, wyjdzie po odstaniu koło 26%,
          na dnie musi zostać nierozpuszczona sól, wsyp do dzbanka litrowego 1/2 kg soli i zalej
          wodą, poczekaj z 2 dni, po kłopocie.
          tym roztworem , (rozcieńczaj 1: 2,3 czy 4 z wodą i płucz), bardzo słone, dobierz sobie
          dawkę.

  60. avatar Niki 19 lutego 2018 o 13:32

    Proszę Was o porade bo czuje się bezradna. Córka 15 msc urodzona w wyniku komplikacji przez cc, waga 11 kg, karmiona do tej pory piersią, nie je słodyczy, pije przeważnie wodę lub herbaty ziołowe, myje jej codziennie ząbki od dnia kiedy pojawił się pierwszy. Problem zaczął się gdy miała 10 msc i w sumie nic innego niż pierś niechciała a jedynka jej się ułamała, zrobiło się żółte przebarwienie od pokarmu tak stwierdziła stomatolog, jednak jak się później okazało to były już początki próchnicy. Obecnie mimo moich usilnych starań ma prochnice okrężną, ząbki były zrobione bezbarwnym lapisem, widze że szkliwo jest uszkodzone a zęby bardzo brzydkie z białym nalotem przy dziąśle, wzdłuż są żółte smugi. Zalecenie to ponowne lapisowanie za pół roku, mycie zębów pastą z fluorem, dieta bez cukru. Jednak boję się że skończy się to leczeniem pod narkozą. Mam starszą córkę i przyznam szczerze że kilka lat temu nieszczególnie zwracałam uwagę na higiene i mimo to ma zdrowe ząbki. Czym suplementować ? Czy vit d3 i kMk7, zywe kultury bakterii i dha wystarcza ? Czym myć zęby skoro wszystko i tak połyka i nie potrafi jeszcze płukać ?

    1. avatar Jarmush 19 lutego 2018 o 13:44

      podawaj jej do ssania D3+K2 TiB, 1/2 tabletki po śniadaniu i koniecznie witaminę C kwas askorbinowy TiB z Acerolą This is BIO i sokiem z pomarańczy świeżo wyciśnieętym.

    2. avatar grzegorzadam 19 lutego 2018 o 15:23

      mycie zębów pastą z fluorem”

      Nie można dzieciom podawać nic z fluorem !!
      To nie ma związku z próchnicą!

      natomiast brak wit, D i K2 jak najbardziej.

  61. avatar Niki 19 lutego 2018 o 21:22

    Dziękuję za szybką odpowiedź. Pędzę składać zamówienie. Paste z odpowiednią ilością fluoru od pierwszego ząbka kazała mi używać stomatolog dziecięca a nawet poleciła żeby smarować zęby niewielką ilością tej pasty w ciągu dnia. Wcześniej używałam pasty naturalnej bez fluoru i dentystka stwierdziła że być może brak fluoru jest przyczyną słabych zębów i próchnicy.

    1. avatar grzegorzadam 19 lutego 2018 o 21:46

      ręce opadają i nie tylko…

  62. avatar Małgoś 23 marca 2020 o 09:03

    Cześć 🙂
    Słuchajcie, niedawno zauważyłam, że lekko rusza mi się ząb na przodzie (mam 28lat!), do tego myję zęby tylko palcem bo strasznie krwawią dziąsła i pluję krwią. Nie jem mięsa, powoli wykluczam nabiał, jem pieczywo, makarony i inne gluteny. Jem dużo owoców, z zielonkami gorzej. Codziennie biegam (czasem długo, czasem tylko 20min.) Nie należę do otyłych, ale z 6 kilo chętnie oddam. Biorę D3+K2 TiB, Omega3 TiB, Maca TiB, Chlorella+Spirulina+Camu+Matha, Różeniec górski, Ashwagande TiB na noc, G&F TiB, na zmianę z B-complex. Raz dziennie witC + MSM. Magnez (jabłczam magnezu – 1 łyżeczkę). Kurkumę z cayenne. Robię plamy z jodu na skórze wedle zaleceń Peps.
    Wyniki nawet zrobiłam – niestety mimo mojego niepokoju lekarz uznał, że nic się nie dzieje i są w normach…(nie wszystkie…)
    wit. D3 31ng/ml
    Leukocyty 3,75 tys/ul – norma od 3,98 ;(
    Erytrocyty 4,7 mln/ul
    Hemoglobina 14,4 g/dl
    Hematokryt 42,3%
    MCV 90fl
    MCH 30,6pg
    MCHC 34g/dl
    płytki krwi 267 tys/ul
    RDW-CW 12,6%
    PDW 15,6 fl
    MPV 12fl
    P-LCR 41,7%
    neutrofile 2,27tys/ul
    limfocyty 1,15 tys/ul
    monocyty 0,27 tys/ul
    eozynofile 0,04 tys/ul norma od 0,02 czyli malutko
    bazofile 0,02 tys/ul
    OB 6 mm/h
    mocznik 23mg/dl
    kreatynina 0,69 mg/dl
    kwas moczowy 4,3mg/dl norma od 2,6-6,0 więc wydaje mi się zbyt wiele
    albumina w moczu 5 mg/l
    kreatynina w moczu 91mg/dl
    magnez z krwi 2,2mg/dl
    glukoza 89mg/dl
    cholesterol całkowity 221mg/dl (ponad normę)
    cholesterol HDL 93mg/dl
    cholesterol nie-HDL 128 mg/dl
    trójglicerydy 59 mg/dl
    cholesterol LDL 116 mg/dl

    Homocysteina 8,20umol/l
    sód 142 mmol/l
    potas 4,70mmol/l
    fosfor nieorganiczny 3,30mg/dl

    Co myślicie? Już nie wiem czego się chwycić… Myślałam, że odżywiając się w ten sposób, jedząc suple będzie ok, a tutaj mega zaskoczenie. Jak ratować ten ząb? Coś jeszcze łykać?

    1. avatar Jarmush 23 marca 2020 o 11:01

      w rodzinie była paradentoza? Niestety jest to zapewne zapalenie przyzębia i czyszczenie zębów powinno być o wiele bardziej dokładne, po 2 minuty miękką szczoteczką , a bywa, że u dentysty, który musi wyczyścić kieszonki.
      Ssij surowy olej kokosowy bio przez 15 minut i wypluj.
      Choroba wynika ze spadku odporności. Moim zdaniem przez miesiąc powinnaś brać po 6-8 kapsułek D3 TiB i po 2 kapsułki K2 TiB, aby jak najszybciej osiągnąć górny pułap. Do tego codziennie sok z marchwi z kwasem askorbinowym TiB, lub z askorbinianem sodu TiB, możesz mieszać pół na pół, i magnez. Wprowadź jakieś zielonki, jak 4 Greens. Czosnek i cebula na surowo!
      Jak będzie już lepsza sytuacja i tak trzeba się wybrać do dentysty, żeby ocenił etap. Płucz też usta wodą utlenioną 3%. Nie połykaj.
      Masz zdrowe serce?

      1. avatar Małgoś 23 marca 2020 o 18:31

        Dziękuję. Właśnie zakupiłam dodatkowe 2 opak D3 i jedno K2 TiB.
        W rodzinie paradentozy brak. Co z sercem, nie wiem, niby wyniki krwi dla serca średnie. Czasami (obstawiałam że to stres) kuło mnie i coś jakby arytmia – odczuwalne mocniejsze uderzenia, ale od jakiegoś czasu tego nie mam.

        Dziękuję za szybką poradę, oczywiście już stosuję.
        Mam miękką szczoteczkę i przy niej też bardzo krwawią, nadal czyścić ją zęby? Czy odpuścić i czyścić paluchem z olejem kokosowym. Dentysta najbliższy termin za 3 tygodnie (o ludu…)

        1. avatar Jarmush 23 marca 2020 o 20:28

          nie paluchem, miękka szczoteczka, 2 razy dziennie, wcześniej zlana wodą utlenioną, olej do ssania, ale nie do mycia teraz. Dobra bio pasta, goździki rozgryzaj delikatnie i ssij.

  63. avatar Jussmi 1 września 2020 o 11:20

    Pepsi czy to prawda, że węglowodany nie mają wlasciwosci destrukcyjnych wobec szkliwa zębów? Chodzi tylko o produkty przemiany materii- substancje toksyczne, które trzeba wydalic. Potrzebny do tego m.in. wapń, magnez, Wit C, E. W naturze wszystkie substancje odzywcze występują w komplecie, a wiec zawierają też te substancje niezbędne do unieszkodliwienia i wydalenia produktow przemiany materii. Gorzej gry jemy np. cukier, oczyszczony produkt, nie mający tych niezbędnych substancji, więc organizm pobiera je więc z tkanek -kosci I zębów, by unieszkodliwic produkty przemiany materii. Czy stąd bierze się prochnica?

    1. avatar Jarmush 1 września 2020 o 20:31

      braki A, wapnia z K2, niedożywienie

  64. avatar Kamila B 29 kwietnia 2021 o 15:39

    Cześć wszystkim, czytam te komentarze i inne ciekawe posty związane z zębami i probuję to wszystko połączyć aby stworzyć protokół kuracji dla mojej córeczki. Problem jest taki że ma 3 latka i nie wszystko można. Jest stwierdzona przez dwóch dentystów próchnica butelkowa, ozonowanie odmówili, jedynie lapisowanie i kupowanie past 1000ppm fluoru. Córeczka w dodatku ukruszyła sobie dwie jedynki i kuje nimi język i usta. Dentyści powiedzieli że nie ma sensu jej tego wypełniać gdyż mleczaki maja inny kształt niż zęby stałe i jest tu większe prawdopodobieństwo że wypadnie. Próchnice ma na wszystkich zębach na górze i dolnych zębach z tyłu, posiada odbarwienia na zębach tylnych po sokach, oraz brązowe po nie dokładnym myciu. Odżywiamy się zdrowo, na śniadanie owsianka z owocami i olejem kokosowym, na obiad zupka lub warzywa na parze, na kolacje parówka z indyka, gotowane warzywa, sam chlebek lub pierożki. Słodycze zaczęła jeść po 2 roku życia, ale cały czas uwielbia pić soki świeżo wyciskane lub z kartonika, co jej teraz ograniczamy i wprowadzamy większe ilości wody.
    Jak możemy jej pomóc?
    Uczymy ją pić wodę, myjemy ząbki przynajmniej 2 razy dziennie ale pastą bez fluoru.
    Wieczorem smaruje jej ząbki płynem lugola wg przepisu pepsi, a potem płucze wodą z wodą utlenioną. Woda z solą to jeszcze nie teraz 🙂
    Przyswajamy ją z irygatorem, wlewam tam też wodę utlenioną, myślę że może nawet mniejsze stężenie niż 0,5% żeby najpierw nauczyła się go używać i przyzwyczaiła do strumienia.
    Do kąpieli stosuję chlorek magnezu, a po wysuszeniu smaruje jej jeszcze stópki.
    Z suplementów kupiłam jej tabletki do ssania na bazie ksylitolu firmy NOW i bardzo je lubi.
    Do owsianki (płatki owsiane, siemie lniane, babka plesznik, nasiona sezamu) zaczęłam jej dodawać suplementy, stosuje dla dzieci ADEK. Nie wiem co jeszcze mogła bym jej tam dać. Płatki wcześniej moczę w gorącej wodzie a potem na palnik i dodaje resztę składników.
    Ostatnio bardzo dużo jadła orzechów ale nie moczyłam ich, więc teraz zacznę. Musze sprawdzić ile. Pistacje, nerkowce, laskowe.
    Znalazłam też produkt z polecenia znajomej firmy Inwex krzem z borem i jodem. Dopiero zamierzam nabyć.
    Witamina C, szukałam tabletek do ssania ale tam są bardzo małe dawki, a jeśli chciałabym dać więcej to dodatkowo zwiększam ilość substancji dodatkowych, więc również odpada. Puki pije te soczki to tam dodaje kwas askorbinowy, wyliczyłam że na jej wagę mogę max 4,5g ale tak do 2g w małych proporcjach jej podaje. Jak skończą się soki to nie wiem jak to podać, może macie pomysł?
    Po obejrzeniu filmiku o robakach, wszyscy zaczęliśmy płukanki z woda utlenioną a potem z solą. I jodyna w irygator. Myślę, że to też może mieć wpływ na jej zęby, bo jak to niektóre mamy pisały, ona w porównaniu do rówieśników bardzo mało spożywa słodyczy a fast food’s w ogóle.
    Zamierzam nabyć książkę od pepsi o zdrowym odzywaniu dzieci, myślę że to również pomoże.
    Ciekawi mnie czy smarowanie w ciągu dnia ząbków olejem kokosowym po umyciu też można zastosować? i czy jej tak to zostawić czy dać do przepłukania.

    Czy jeszcze mogę jej jakoś pomóc?
    Szukałam informacji o dawkach witamin i minerałów dla dzieci, czy możecie podać dla zdrowego i potrzebującego.
    dziewczynka 3 latka, 14kg
    wita d3k2mk7, wit A, B, E, wapń, magnez, jod, bor i jakie odmiany najlepsze. Myślę że też przydałby się taki pościk o konkretach dla małych dzieci. Chyba, że już jest to proszę o informacje.
    Dziękuje za całą wiedzę i ciesze się, że pomagacie nam wszystkim.

    1. avatar Pepsi Eliot 29 kwietnia 2021 o 18:36

      Mogę polecić ale TYLKO nasze suplementy i sooperfoodsy, w tym bardzo dobre probiotyki:

      Podaję Ci więcej informacji, które mogą Ci się przydać, w tym jak oczyszczanie z pasożytów, jakby dziecko złapało jakąś infekcję itd

      Odporność

      Dziecko lat 3

      Przed śniadaniem, lub przed lanczem 1,5 gram chlorelli This is BIO https://thisisbio.pl/chlorella/21-chlorella-100-organic-230tabl-this-is-bio-5905344040062.html (należy zacząć od 1/4 tabletki chlorelli i powoli zwiększać dawkowanie, po czym dopiero w następnej kolejności wprowadzić spirulinę też od małej dawki), oraz 1.5 grama spiruliny This is BIO https://thisisbio.pl/spirulina/20-spirulina-100-organic-230tabl-this-is-bio-5905344040055.html

      Zamiast tych alg możesz podać dziecku HyperFoods This is BIO https://thisisbio.pl/superfoods/4099-hyperfood-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040826.html
      , płaska łyżka stołowa zmiksowana z bananem, mlekiem migdałowym bio i garstką jakichś owoców kwaskowych (jagody, maliny, teraz mogą być mrożone)

      Do śniadania 2 kaps Vitek TiB https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3693-kids-vitek-120kaps-tib—5905344040680.html

      Tu ważny wpis: https://www.pepsieliot.com/jak-ruszyc/14285/czy-trzeba-wycinac-migdalki-tylko-7-prostych-krokow-aby-uratowac-migdalki.html

      Jaki dziecko ma poziom 25(OH)D?

      Po śniadaniu 1 tabletka D3+k2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html dopóki nie ma wyników badania, na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw dziecku suplementację
      lub 1- 2 porcjae Liposomalu D3+K2 TiB (czekamy na dostawę tej do ssania ze Stanów, i przylecą też nasze świetne probiotyki dla dzieci, o opatentowanym składzie)

      oraz też po śniadaniu 2 Omega 3 TiB Kids https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3692-kids-omega-3-120kaps-tib–5905344040673.html

      W razie potrzeby kapsułki Vitek i omega 3 można przecinać i wysypywać/wylewać zawartość i mieszać z czymś pysznym.

      Bardzo istotną rzeczą jest magnez,
      Przypominam ten artykuł: https://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa

      Zalecenia dziennego spożycia magnezu w sumie, czyli z pokarmami:
      Od narodzin do 6 miesięcy 30 mg
      Niemowlęta w wieku 7–12 miesięcy 75 mg
      Dzieci 1–3 lata 80 mg
      Dzieci w wieku 4–8 lat 130 mg
      Dzieci w wieku 9–13 lat 240 mg
      Nastolatki 14–18 lat 360 mg
      Nastolatkowie 14–18 lat 410 mg
      Kobiety 310–320 mg
      Mężczyźni 400–420 mg
      Nastolatki w ciąży 400 mg
      Kobiety w ciąży 350–360 mg
      Nastolatki karmiące piersią 360 mg
      Kobiety karmiące piersią 310–320 mg

      Uwaga: przy problemach z wypróżnieniem u dziecka 3 lata można zastosować płaską łyżeczkę chlorku magnezu na szklankę wody z cytryną i dziecko niech wypije kieliszek 100 ml, jakby nie zadziałało jeszcze 25 ml, czyli w sumie pół szklanki. Nie jestem lekarzem, wszystko o czym piszę należy skonsultować z pracownikiem służby zdrowia.

      Jednak przy unormowanych stolcach sól Epsom TiB, czy chlorek magnezu TiB tylko do kąpieli stóp lub do wanny, nie należy zostawiać dziecka samego w wannie.

      PROBIOTYKI!!!!

      Probiotyki, kiszonki, jogurty bio bardzo ważny kwas mlekowy. Doskonały probiotyk opatentowany Probiotic This is BIO, niech zjada codziennie tuż przed śniadaniem 1 żelkę.
      https://thisisbio.pl/dla-dzieci/4154-kids-probiotic-30-zelek-this-is-bio–5905344040840.html

      KOLEJNE Ważne informacje:

      Gdy tylko u dziecka zaczyna się jakaś infekcja, wystarczy że tylko katar, bo często u takiego dziecka od kataru idzie niżej i w końcu kończy się poważnym stanem zapalnym. Od razu wchodź na kalibrację kwasem askorbinowym TiB wraz z sokiem pomarańczowym, jednak kalibracji nie rób częściej niż raz, góra 2 razy w miesiącu, gdy jest uzasadniona potrzeba.

      https://www.pepsieliot.com/dziecko-w-tym-male-kaszle-co-ma-robic-skolowana-matka/

      https://www.pepsieliot.com/uzywac-nadtlenku-wodoru-h2o2-nebulizatorze/

      Należy też robić inhalacje/nebulizacje https://www.pepsieliot.com/glutation-rozpylany-nebulizator-trafia-razu-celu-przelom-leczeniu/

      Na codzień dziecko powinno przyjmować pół porcji /o,5 grama Liposomalu C TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2512-liposomal-vitamin-c-250ml-tib–5905344040321.html

      Oprócz tego należy nawet przy zwykłym katarze delikatnie oklepywać plecy dziecka, a jak tylko schodzi niżej infekcja a temperatura ciała nie jest wyższa niż 38 stopni należy postawić dziecku bańki, tylko na plecach, omijając kręgosłup.

      PASOŻYTY, dzieci miewają pasożyty, a jeśli coś się dzieje niepokojącego, infekcje się powtarzają, to zwykle winne są właśnie pasożyty i niedożywienie.

      Możesz zrobić dziecku biorezonans, albo odrazu zastosować oczyszczającą kurację z pestkami z dyni, wszyscy domownicy też powinni sobie zrobić. Nie oznacza to, że wszystkie pasożyty na to pójdą, ale zwykle dziecko czuje się lepiej:
      Aby zwalczyć pasożyty, należy na czczo spożyć 25-30 gramów (średnio 2 łyżki) świeżych, pozbawionych łupin, silnie rozdrobnionych nasion dyni. Po około 2 godzinach od spożycia należy przyjąć środek przeczyszczający, w jej przypadku łyżkę oleju rycynowego. Dla pewności kurację można powtórzyć po 2 dniach.
      Aby zabieg był bardziej efektywny, pestki z dyni można połączyć z innym naturalnym lekiem na pasożyty – marchewką. Wymieszaj 3 łyżki startej marchwi, 25-30 g potłuczonych, świeżych pestek dyni i 2 łyżki oleju. Tak przygotowaną miksturę należy zjeść na czczo. 

      Po 3 godzinach należy spożyć łyżkę oleju rycynowego, aby wywołać efekt przeczyszczający i wydalić pasożyty. Podczas kuracji nie można nic jeść.

      Pestki z dyni na odrobaczanie dzieci:
      Zmiksuj z mlekiem ryżowym 15-30 g (im młodsze dziecko, tym mniejsza dawka) świeżo wyłuskanych pestek dyni i podaj je dziecku na czczo. Zamiast mleka możesz wymieszać pestki z miodem. Następnie dziecko może zjeść śniadanie. 

      Po 3 godzinach podaj dziecku 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci lub u tych z problemami jelitowymi olej można zastąpić oliwą z oliwek), aby wywołać efekt przeczyszczający.
      W razie potrzeby kurację można powtórzyć po 2-3 dniach.

      W przypadku wzdęć u dzieci

      Należy dziecku podawać bulion z kości zwierząt z hodowli organicznej, albo bulion wegański dla zaleczenia wyściółki jelit z dodatkiem kolagenu TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html już nie wegański oczywiście
      https://www.pepsieliot.com/leczacy-jelita-prosty-przepis-na-alternatywny-bulion-z-kosci-yyy-weganskich/

      Nie jestem lekarzem, dlatego zawsze należy skonsultować się z pediatrą. Takie jest prawo.
      Serdecznie ściskam <3

  65. avatar Ludwisia 11 stycznia 2022 o 17:49

    Pepsi corka 6 lat i 7 miesiecy ma duzo problemow z mleczakami, dzis bylismy u dentysty i powiedziala ze wszystko ok,ale corka pobolewa po jednej stronie,wiec wspomnialam o tym, zrobila zdjecia i 5 dziurek zobaczyla! Mam przyjsc za miesiecy i bedzie plabowac! Co ja mam robic?? Daje corce D+k ,omega chlorella en spirulina! Probiotyk Yakult!! Nie pije slodkich napojow malo slodyczy!! Do 6 Roku mylam tylko pasta bez fluoru, teraz rano z fluorem wieczorem bez!! Szczoteczka elektryczna!! Co ja mam robic??

    1. avatar Pepsi Eliot 11 stycznia 2022 o 18:30

      Nasze suple pytam na marginesie? Bo mamy bardzo dobry probiotyk dla dzieci! https://thisisbio.pl/dla-dzieci/4154-kids-probiotic-30-zelek-this-is-bio–5905344040840.html
      Jakie zdjęcia? rentgen na mleczaki?

      1. avatar Ludwisia 11 stycznia 2022 o 19:02

        Tak zrobila corce z obu stron zdjecia! I tam wyszly takie plamki, no i ze do leczenia

        1. avatar Pepsi Eliot 11 stycznia 2022 o 20:00

          ukryte dziury w środku zęba? Kto robi rentgen dziecku?

          1. avatar Ludwisia 12 stycznia 2022 o 04:50

            Niestety i nie wiem co robic!!

          2. avatar Pepsi Eliot 12 stycznia 2022 o 05:25

            Dziecko ma jakieś braki pewnie, i nie popadaj w smutek, bo wszyscy przez to przechodziliśmy!
            Zalecenia ogólne
            Podaję trochę więcej informacji, które mogą okazać się bardzo przydatne. Nie zagwarantuje to nierobienia się dziurek, ale jest szansa, że dziecko będzie bardzo dobrze odżywione, a to ma wpływ na uzębienie

            Odporność

            Dziecko lat 7

            Przed śniadaniem 1,5 grama chlorelli This is BIO https://thisisbio.pl/chlorella/21-chlorella-100-organic-230tabl-this-is-bio-5905344040062.html (należy zacząć od 1/4 tabletki chlorelli i powoli zwiększać dawkowanie, po czym dopiero w następnej kolejności wprowadzić spirulinę też od małej dawki), oraz 2 gramy spiruliny This is BIO https://thisisbio.pl/spirulina/20-spirulina-100-organic-230tabl-this-is-bio-5905344040055.html

            Zamiast tych alg możesz podać dziecku HyperFoods This is BIO https://thisisbio.pl/superfoods/4099-hyperfood-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040826.html
            łyżka stołowa zmiksowana z bananem, mlekiem migdałowym bio i garstką jakichś owoców kwaskowych (jagody, maliny, teraz mogą być mrożone)

            Jednak HyperFood również zawiera algi, które mają alergen (feoforbid) dlatego ZAWSZE należy zaczynać przygodę z nowym pokarmem od mikro dawki i powolnego zwiększania dawkowania.

            ——————————————-
            Do śniadania 1-2 kaps Vitek TiB https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3693-kids-vitek-120kaps-tib—5905344040680.html

            Inną opcją (zamiast Vitek, czekamy na dostawę), szczególnie na czas jesiennych pluch i wiosennego przesilenia, jest zrobienie kuracji Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib—5905344040000.html, ubijasz w moździerzu, mieszasz z czymś pysznym i podajesz 1/2 do śniadania

            ———————————————-
            Tu ważny wpis: https://www.pepsieliot.com/jak-ruszyc/14285/czy-trzeba-wycinac-migdalki-tylko-7-prostych-krokow-aby-uratowac-migdalki.html
            ———————————————–
            Jaki dziecko ma poziom 25(OH)D?

            Po śniadaniu dziecko od 1- 2 tabletek D3+K2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html dopóki nie ma wyników badania, na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw dziecku suplementację

            oraz też po śniadaniu 2 Omega 3 TiB Kids https://thisisbio.pl/dla-dzieci/3692-kids-omega-3-120kaps-tib–5905344040673.html

            W razie potrzeby kapsułki Vitek i omega 3 można przecinać i wysypywać/wylewać zawartość i mieszać z czymś pysznym.

            Bardzo istotną rzeczą jest magnez,
            Przypominam ten artykuł: https://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa

            Zalecenia dziennego spożycia magnezu w sumie, czyli z pokarmami:
            Od narodzin do 6 miesięcy 30 mg
            Niemowlęta w wieku 7–12 miesięcy 75 mg
            Dzieci 1–3 lata 80 mg
            Dzieci w wieku 4–8 lat 130 mg
            Dzieci w wieku 9–13 lat 240 mg
            Nastolatki 14–18 lat 360 mg
            Nastolatkowie 14–18 lat 410 mg
            Kobiety 310–320 mg
            Mężczyźni 400–420 mg
            Nastolatki w ciąży 400 mg
            Kobiety w ciąży 350–360 mg
            Nastolatki karmiące piersią 360 mg
            Kobiety karmiące piersią 310–320 mg
            ————————————————————————–
            Uwaga przy problemach z wypróżnieniem u dziecka 7 lat!
            ————————————————————————–
            Można zastosować płaską łyżeczkę chlorku magnezu na szklankę wody z cytryną i niech wypije pół szklanki.
            Jednak nie jestem lekarzem, dlatego wszystko należy konsultować z lekarzem prowadzącym.

            Jednak przy unormowanych stolcach sól Epsom TiB, czy chlorek magnezu TiB tylko do kąpieli stóp lub do wanny, nie należy zostawiać dziecka samego w wannie.

            PROBIOTYKI!!!!

            Probiotyki, kiszonki, jogurty bio bardzo ważny kwas mlekowy. Doskonały probiotyk opatentowany Probiotic This is BIO, niech zjada codziennie tuż przed śniadaniem 1 żelkę.
            https://thisisbio.pl/dla-dzieci/4154-kids-probiotic-30-zelek-this-is-bio–5905344040840.html

            KOLEJNE Ważne informacje:

            Gdy tylko u dziecka zaczyna się jakaś infekcja, wystarczy że tylko katar, bo często u takiego dziecka od kataru idzie niżej i w końcu kończy się poważnym stanem zapalnym. Od razu wchodź na kalibrację kwasem askorbinowym TiB wraz z sokiem pomarańczowym, jednak kalibracji nie rób częściej niż raz, góra 2 razy w miesiącu, gdy jest uzasadniona potrzeba.

            https://www.pepsieliot.com/dziecko-w-tym-male-kaszle-co-ma-robic-skolowana-matka/

            https://www.pepsieliot.com/uzywac-nadtlenku-wodoru-h2o2-nebulizatorze/

            Należy też robić inhalacje/nebulizacje https://www.pepsieliot.com/glutation-rozpylany-nebulizator-trafia-razu-celu-przelom-leczeniu/

            WITAMINA C naturalnie

            Na codzień dziecko powinno przyjmować do koktajlu płąską łyżeczkę Acerola This is BIO, albo Camu camu This is BIO, albo witaminę C z róży Rosehip This is BIO.

            BAŃKI

            Oprócz tego należy nawet przy zwykłym katarze delikatnie oklepywać plecy dziecka, a jak tylko schodzi niżej infekcja a temperatura ciała nie jest wyższa niż 38 stopni należy postawić dziecku bańki, tylko na plecach, omijając kręgosłup.

            ——————————————-

            PASOŻYTY, dzieci miewają pasożyty, a jeśli coś się dzieje niepokojącego, infekcje się powtarzają, to zwykle winne są właśnie pasożyty i niedożywienie.

            Można odrazu zastosować oczyszczającą kurację z pestkami z dyni, wszyscy domownicy też powinni sobie zrobić. Nie oznacza to, że wszystkie pasożyty na to pójdą, ale zwykle dziecko czuje się lepiej:

            DOROŚLI

            Aby zwalczyć pasożyty, należy na czczo spożyć 25-30 gramów (średnio 2 łyżki) świeżych, pozbawionych łupin, silnie rozdrobnionych nasion dyni. Po około 2 godzinach od spożycia należy przyjąć środek przeczyszczający, w jej przypadku łyżkę oleju rycynowego. Dla pewności kurację można powtórzyć po 2 dniach.

            Aby zabieg był bardziej efektywny, pestki z dyni można połączyć z innym naturalnym lekiem na pasożyty – marchewką. Wymieszaj 3 łyżki startej marchwi, 25-30 g potłuczonych, świeżych pestek dyni i 2 łyżki oleju. Tak przygotowaną miksturę należy zjeść na czczo. 

            Po 3 godzinach należy spożyć łyżkę oleju rycynowego, aby wywołać efekt przeczyszczający i wydalić pasożyty. Podczas kuracji nie można nic jeść.

            DZIECI

            Pestki z dyni na odrobaczanie dzieci:

            Zmiksuj z mlekiem ryżowym 15-30 g (im młodsze dziecko, tym mniejsza dawka) świeżo wyłuskanych pestek dyni i podaj je dziecku na czczo. Zamiast mleka możesz wymieszać pestki z miodem. Następnie dziecko może zjeść śniadanie. 

            Po 3 godzinach podaj dziecku 1-2 łyżeczki oleju rycynowego (u bardzo małych dzieci lub u tych z problemami jelitowymi olej można zastąpić oliwą z oliwek), aby wywołać efekt przeczyszczający.
            W razie potrzeby kurację można powtórzyć po 2-3 dniach.

            WZDĘCIA u dzieci

            Należy dziecku podawać bulion z kości zwierząt z hodowli organicznej, albo bulion wegański dla zaleczenia wyściółki jelit z dodatkiem kolagenu TiB https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–5905344040291.html już nie wegański oczywiście
            https://www.pepsieliot.com/leczacy-jelita-prosty-przepis-na-alternatywny-bulion-z-kosci-yyy-weganskich/

            Nie jestem lekarzem, dlatego zawsze należy skonsultować się z pediatrą. Takie jest prawo.
            Serdecznie ściskam <3
            Mamy też doskonały ocet jabłkowy ACV cydrowy
            https://www.pepsieliot.com/jak-ruszyc/13818/jak-zwiekszyc-odpornosc-dziecka-za-pomoca-octu-jablkowego.html

          3. avatar Ludwisia 12 stycznia 2022 o 07:12

            Dziekuje Pepsi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum