Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Jest wiele rzeczy, które sprawiają, że łatwo jest obrazić się na jesień. Nie należą do nich na szczęście skarby tej złoto-błotnistej pory roku, czyli cudowne warzywa i owoce. To zupełnie inna szkoła jazdy niż lato z całą swoją lekkością, soczystością i smakami z lekka kwaśnymi. Jesień jest wyrazista: kiedy słodka, to słodka najcudowniejszym rodzajem słodyczy. Sycąca, rozgrzewająca i aksamitna nad wyraz. Taka, że nie da się jej nie lubić kiedy przychodzi czas zasiadania przy stole. Dowiedz się jak wyciągnąć z niej to co najlepsze i sprawić, że jesienne warzywa i owoce będą miały całą swoją przeciwzapalną moc.
Wiele z naszych ulubionych przypraw nie tylko zapewnia wspaniały smak potraw, ale także wzbogaca je o przeciwzapalne właściwości. Pomyśl tylko o aromatycznej, ziemistej kurkumie. Ta nie tylko jest pyszna, ale także stanowi najlepiej przebadaną przeciwzapalną przyprawę na świecie. (1) Obficie traktuj nią warzywa, nie zapominając o szczypcie pieprzu. Nie zaszkodzi też odrobina wysokiej jakości zimnotłoczonego, roślinnego tłuszczu. Spróbuj Kurkumy This is BIO®.
Ten jest przyprawą wykorzystywaną od tysięcy lat. Używany był już w starożytnym Egipcie, i to nie tylko jako przyprawa! Stanowił także lek, kosmetyk i środek balsamujący. Bywały czasy, kiedy ceniono go tak bardzo, że kosztował więcej od złota! Wszystkie odmiany cynamonu zawierają kwas cynamonowy, który wykazuje działanie przeciwzapalne. (2) Dzięki temu nasza magiczna przyprawa pomaga w przepływie krwi przez organizm i zmniejsza obciążenie serca. (3) Podkręć nim przeciwzapalny potencjał swoich potraw używając go zarówno na słodko i słono! Spróbuj Cynamonu cejlońskiego This is BIO® prosto ze Sri Lanki.
Jest super korzystny dla zdrowia! Zawarte w nim aktywne substancje, czyli gingerol, paradol i szoagol odpowiedzialne są za liczne przeciwzapalne właściwości tego korzenia. (4) I tak też wykazano między innymi, że imbir hamuje produkcję prozapalnych cytokin. Brzmi prosto, ale to wielka sprawa! Naukowcy odkryli, że imbir jest skutecznym środkiem przeciwbakteryjnym dla wielu bakterii lekoopornych w zastosowaniach klinicznych. Badacze stwierdzili, że imbir ma ogromny potencjał w leczeniu wielu chorób drobnoustrojowych [takich jak Bacillus i E. Coli]. (5) Dodawaj do koktajli, ciepłych napojów i dań organicznego imbiru, na przykład Imbiru This is BIO®!
Zdrowotny potencjał jesieni upchnij w garnku z zupą. Żaden dodatek oczywiście nie sprawi, że zupa będzie zdrowa, jeśli jej przygotowanie już u podstaw nie będzie takie jak trzeba. Jak to zrobić?
Większość potraw przygotowanych w wysokich temperaturach może tworzyć rakotwórcze produkty uboczne i zamieniać to, co było wysokiej jakości półproduktem, w niezdrowe puste kalorie. Gdy tłuszcze lub białka są poddawane działaniu wysokiej temperatury, zachodzą reakcje chemiczne, w wyniku których powstają związki zwane końcowymi produktami glikacji, czyli AGEs. Nazwa nie jest zbiegiem okoliczności! Te szkodliwe toksyny przyspieszają proces starzenia poprzez zwiększenie stresu oksydacyjnego i stanów zapalnych w organizmie (6). Dodatek cukru pogarsza tę reakcję! (7) Znacznie lepiej jest skupić się na niższej temperaturze gotowania i wolniejszej obróbce cieplnej zupy. To znacząco poprawi nie tylko jej walory zdrowotne, ale także smakowe. Jesienne warzywa będą tak samo wdzięczne jak Twoje zdrowie.
Orzechy, nasiona, ziarna i rośliny strączkowe są zdrowymi, pełnowartościowymi produktami i świetnymi dodatkami do zupy. Można je łatwiej strawić, kiedy są namoczone przed gotowaniem. To dlatego, że zanurzenie ich w wodzie przypomina proces kiełkowania. Przy okazji pomaga dezaktywować niektóre inhibitory składników odżywczych, takich jak kwas fitynowy. Uwalnia też większe ilości niektórych składników odżywczych i aktywuje enzymy, które pomogą ciału je trawić. (7) Czas moczenia różni się w zależności od produktu i temperatury wody, ale wynosi zazwyczaj 2-8 godzin. Później opłucz je i wykorzystaj w gotowaniu. Rach-ciach i zupa gotowa.
Warzywa nie powinny być zanurzone we wrzącej wodzie i gotowane. Wówczas niektóre substancje odżywcze, takie jak witaminy B i C, wypłukują się do wody (8). Jeśli odlejesz tę wodę, stracisz cenne składniki odżywcze. Blanszowanie może również powodować utratę składników odżywczych. W tym wypadku jednak efekty są mniejsze niż przy gotowaniu przez długi czas. Zamiast tego lepiej jest gotować na parze (raczej nie opiekać), które później można wykorzystać na przykład do zupy krem. Praktyki te zatrzymują więcej składników odżywczych. Warto także dodać do zupy dobry tłuszcz, który pomoże Twojemu organizmowi wchłonąć niektóre składniki odżywcze. Przypominam świetny przepis Pepsi na leczący jelita, prosty przepis na alternatywny bulion z kości yyy … wegańskich.
Nasz organizm nie potrafi magazynować większości witamin, których nadmiar wydalany jest z moczem lub z potem. Inaczej jest z witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach, czyli A, D, E i K, które są odkładane w wątrobie i tkance tłuszczowej i które do odpowiedniego przyswajania potrzebują obecności zdrowych tłuszczy. Niektóre oleje, chociaż świetnie sprawdzają się na zimno, z sałatką lub jako dodatek do gotowej już potrawy, są beznadziejne do gotowania. W tej grupie znajdują się wszelkie oleje orzechowe, olej z konopi, z sezamu i lniany. Te wielonienasycone tłuszcze utleniają się pod wpływem ciepła i zamieniają się w szkodliwe związki (9). Zupełnie inaczej, gdy zostaną użyte do przyprawienia potraw po ugotowaniu. Wówczas mogą dostarczyć wielu korzystnych składników odżywczych i zdrowych tłuszczów, a do tego mnóstwa smaku. Użyć możesz ich także do sałatki i zimnych dań. Jeśli chodzi o jesienne warzywa, do zup i gotowania w ogóle świetny będzie olej z awokado, olej z pestek winogron i olej kokosowy, a dla osób jedzących nabiał masło klarowane i ghee. Należy wybitnie uważać na oleje roślinne, szczególnie olej lniany, gdyż zjełczały olej, albo, gdy tłoczono go tanimi urządzeniami, które podgrzewają ziarna lnu, aby móc cokolwiek wytłoczyć, nadaje się do wylania. Gotowa aby Twoje jesienne warzywa zwiększyły swoją moc?
uściski:)
Źródła/badania: (1) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12676044 (2) ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25323520 (3) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4003790/ (4) hindawi.com/journals/grp/2015/142979/ (5)researchgate.net/publication/286936027_Antimicrobial_activity_of_ginger_Zingiber_officinale_extracts_against_food-borne_pathogenic_bacteria (6) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3704564/?_escaped_fragment_=po=20.8333 (7) drjoanna.com.au/blog/are-activated-nuts-better-for-you-blog-605/ (8) ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6049644/ (9) bbc.co.uk/programmes/articles/3t902pqt3C7nGN99hVRFc1y/which-oils-are-best-to-cook-with
Powiązane artykuły
Komentarze
Hejka
To jak gotować zupę?Nawet jeśli warzywa ugotuje się w zupie to te cenne składniki przedostaną się do wody…zgadza się…Ale przecież zjemy (wchloniemy )je z zupą ….czyż nie tak?
już nie będą cenne, to nie działa w ten sposób, że wysoka temperatura przerzuci dobro w inne miejsce, po prostu nie będzie dobra