fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 658 756
81 online
46 326 VIPy

Hormonalne wypadanie włosów. Co musisz wiedzieć?

Hormonalne wypadanie włosów.

Centralnie wypadanie włosów wśród kobiet, to temat często przemilczany. Tymczasem do 40 roku życia nawet 40% kobiet może doświadczyć go i to w sposób widoczny.

Może to nie tylko przyczyniać się do dyskomfortu, ale także być objawem poważnej choroby. Dowiedz się z czego wynika hormonalne wypadanie włosów i jak można mu naturalnie zapobiec. Hormonalne wypadanie włosów spowodowane jest zmianami gospodarki hormonalnej, często wywołanymi przez stresory, traumę, ciążę lub menopauzę.

Dobrą wiadomością jest fakt, że jest ono w pełni odwracalne.

Są cztery główne przyczyny wypadania włosów u kobiet:

  1. hormonalne,
  2. spowodowane niedoborami odżywczymi,
  3. autoimmunologiczne,
  4. i środowiskowe.

Wśród przyczyn hormonalnych wyróżnić można takie spowodowane zaburzeniami równowagi tarczycy, wysokim poziomem testosteronu, PCOS, insulinoopornością, wysokim kortyzolem, dominacją estrogenu i dihydrotestosteronem (DHT). Co do wypadania związanego z niedoborami, szczególnie szkodliwe są braki witaminy B12, biotyny (witamina B7), żelaza, cynku, niezbędnych kwasów tłuszczowych oraz krzemu.

1. Hormonalne wypadanie włosów a testosteron

Specjaliści wśród przyczyn często wskazują na testosteron. Ten, kojarzony raczej z mężczyznami, mają także kobiety. Jego wysoki poziom powiązany jest z zespołem policystycznych jajników (PCOS) i może przyczyniać się do wypadania włosów na czubku głowy i powstawania zakoli.

Inne hormony odpowiadające za wypadanie włosów

Poza testosteronem do wypadania włosów mogą przyczynić się hormony tarczycy. Te, kiedy ich poziom jest niski, wpływają na łamanie się włosów, zmniejszenie ich objętości i osłabienie.

Wymienić należy też wysoki poziom kortyzolu, wynikający ze stresu.

Może on przyczynić się nie tylko do tycia, ale także do utraty włosów.

Związanym z kortyzolem problemem z wypadaniem włosów jest na przykład łysienie telogenowe. Łysienie telogenowe objawia się pod wpływem stresorów, około 3-5 miesięcy po ich wystąpieniu.

Często zdarza się matkom po porodzie, osobom przemęczonym i narażonym na długotrwały stres, osobom niedożywionym, osobom z wirusem HIV i chorobami ogólnoustrojowymi.

Spadek estrogenu oznacza spadanie włosów z głowy.

Z tego powodu przerzedzenia czupryny często doświadczają kobiety powyżej 50 roku życia.

2. Jak zbadać hormonalne wypadanie włosów?

Warto wykonać pełen panel badań krwi, włączając insulinę, glukozę i hemoglobinę. Należy też wykonać badanie żelaza i ferrytyny. Ta druga musi być na poziomie powyżej 40 µg/L żeby włosy przestały wypadać i co najmniej do 70 µg/L, żeby zaczęły się regenerować i odrastać. Do tego badania hormonów tarczycy, kortyzol i badanie poziomu witaminy D3 (organem odpowiadającym za dystrybucję hormonów jest przysadka mózgowa, warto więc zadbać o suplementację witaminą D3 i K2).

3. Jakie witaminy i suplementy pomogą na hormonalne wypadanie włosów?

Przede wszystkim wykonaj badania i ureguluj gospodarkę hormonalną. Jeżeli to hormony są przyczyną wypadania włosów, tylko ich regulacja trwale Ci pomoże. Dodatkowo włącz pomocną suplementację.

Omega-3

Badania wykazały zbawienny wpływ Omegi-3 nie tylko na ciało, ale także na skórę i włosy. Te kwasy tłuszczowe wzmacniają włosy, wspomagają ich wzrost i minimalizują stany zapalne, które często są przyczyną wypadania włosów. W 2015 roku, w badaniu opublikowanym w Magazynie Dermatologii Kosmetycznej, porównano działanie omegi-3, omegi-6 i przeciwutleniaczy na zdrowie włosów. Po 6 miesiącach leczenia 89,9 badanych odnotowało znaczną redukcję wypadania włosów, zwiększenie ich objętości (86%) i gęstości (87%).

Polecam wyśmienity Cynk TiB, nie będzie tyle płaczu:)


Cynk

Niedobór cynku osłabia cebulki włosów przyczyniając się nie tylko do wypadania, ale także do siwienia włosów. I to bez względu na wiek! Cynk wspomaga regenerację włosów, wzmacnia ich cebulki i przyśpiesza wzrost. Badania sugerują, że niektórzy pacjenci z łysieniem plackowatym mają niedobór cynku, a doustna terapia siarczanem cynku służy jako skuteczne leczenie.

Witaminy z grupy B

Biotyna i kwas pantotenowy stanowią jedną z alternatywnych terapii przy wypadaniu włosów.

Nie są to jednak jedyne witaminy, których niedobór wzmaga wypadanie włosów (patrz chociażby B12). Biotyna działa korzystnie na włosy. Odbudowuje łuski włosa, które zostały uszkodzone w wyniku nadmiernego mycia włosów, ekspozycji na słońce, suszenia i prostowania. Witamina B5 wspomaga nadnercza, co pomaga stymulować wzrost włosów. Głównym objawem niedoboru biotyny jest utrata włosów. Niedobór może być spowodowany paleniem tytoniu, upośledzeniem czynności wątroby lub nawet ciążą. Badania sugerują, że znaczna liczba kobiet cierpi niedobór biotyny podczas prawidłowej ciąży. Wynika to z faktu, że szybko dzielące się komórki rozwijającego się płodu wymagają biotyny do prawidłowego rozwoju.

Witamina C

Stres oksydacyjny i wolne rodniki odgrywają ogromną rolę w procesie starzenia. Wolne rodniki są wysoce reaktywnymi cząsteczkami, które mogą bezpośrednio uszkadzać komórkowe membrany strukturalne, lipidy, białka i DNA. Wraz z wiekiem zwiększa się wytwarzanie wolnych rodników i zmniejsza się ilość enzymów antyoksydacyjnych, które chronią organizm, co prowadzi do uszkodzenia struktur komórkowych i starzenia się włosów. Działając jako przeciwutleniacz, witamina C zwalcza stres oksydacyjny, który przyczynia się do siwienia i utraty włosów.

4. Żelazo, główny faktor wypadania pięknych włosów

Słowo klucz: ferrytyna.

Ferrytyna jest magazynem żelaza, przechowywanym przede wszystkim w wątrobie, jednak także w mieszkach włosów. Kiedy ciału brakuje żelaza potrzebnego do istotnych procesów, jak chociażby wytwarzanie czerwonych krwinek, organizm pobiera je z mniej dla niego istotnych miejsc, jak włosy. Dzieje się tak przede wszystkim przez chroniczne infekcje. Bakterie, wirusy i grzyby potrzebują żelaza w cyklu swojego życia.

Odpowiedzią ciała jest produkcja hormonu zwanego hepcydyną, która to blokuje absorpcję żelaza do jelit. Jest to adaptacyjny mechanizm przy ostrej, krótkotrwałej infekcji. Ale jeśli dojdzie do infekcji długoterminowej, takiej jak kandydoza, nie tylko sam organizm wyczerpuje żelazo, ale ciało generalnie pochłania mniej żelaza, co obniża poziom ferrytyny. Jeśli gubisz włosy z powodu ferrytyny, powinnaś podwyższyć jej poziom.

Nie musisz odrazu brać żelaza, weź nowozelandzką, organiczną trawę pszeniczną.

trawa pszeniczna, wheat grass this is biografia

Witamina D

Cebulki włosów są bardzo wrażliwe na hormony.

Witamina D jest natomiast hormonem steroidowym.

Wg najnowszych badań, jej niedobór i nieprzyswajanie wiąże się bezpośrednio z wieloma chorobami układu immunologicznego, w tym z łysieniem plackowatym. W badaniu przekrojowym sprawdzono to na 86 pacjentach z łysieniem plackowatym, 44 z bielactwem i 58 zdrowych jednostkach.

U łysiejących osób poziom witaminy D był najniższy, nieco wyższy u cierpiących na bielactwo, najwyższy u zdrowych jednostek Co więcej, stopień zaostrzenia choroby był odwrotnie proporcjonalny do poziomu 25(OH)D u pacjentów cierpiących na łysienie plackowate. Zresztą jednym z pierwszych do zaobserwowania skutków niedoboru witaminy D jest właśnie utrata włosów. Receptor witaminy D (VDR) ulega ekspresji w wielu komórkach i tkankach ciała, w tym w skórze. Badania na myszach i ludziach bez tych receptorów funkcyjnych wykazały, że brak VDR prowadzi do rozwoju łysienia.

To fantazyjne słowo oznaczające wypadanie włosów, tak jak napisałam może być wczesnym ostrzeżeniem, że ryzykujesz chorobę mocno związaną z niedoborem witaminy D. Lista obejmuje cukrzycę, wysokie ciśnienie krwi, udar mózgu, choroby serca, depresję, stwardnienie rozsiane, choroby dziąseł, sezonowo grypy, gruźlicy i jeszcze innych równie fatalnych.

Tutaj dowiesz się co wspólnego z wypadaniem włosów mają jelita.

Źródła:

  • mindbodygreen.com/articles/what-causes-hormone-related-hair-loss-and-how-to-eat-to-prevent-it draxe.com/vitamins-for-hair-growth/

(Visited 7 146 times, 1 visits today)
Emanuela-Urtica Emanuela Urtica Kreatorka, oldschoolowy hodowca roślin, podróżniczka, żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Wieloletnia autorka na blogu Pepsi Eliot.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Talia 27 czerwca 2019 o 20:24

    Witajcie!
    mój facet, ma sporo objawów, że z jego tarczycą coś nie teges (zmiany nastroju, często zimno mu w ręce, mocno się poci i chudy jak patyk). Dodam, że odżywia się beznadziejnie. Był w końcu na początku roku u endokrynologa, w jednym płacie jakieś (podobno) małe niegroźne guzki, na które zapisał oczywiście co – euthyrox na 2 miesiące. Jadł ten euthyrox, i nie wiem czy to raczej wpływ tarczycy, czy tego pseudo leku ale zauważyłam mega przerzedzone włosy na czubku głowy. Taki placek, jeszcze nie łysy ale przerzedzony. Oprócz tego te włosy takie sztywne, nie fajne. Euthyrox już nie je, kupiłam mu na 3 miesiące, cynk …, selen .., jod organiczny, witaminę b5 i b12. Co radzicie, żeby poprawić sprawność tarczycy i jakoś ożywić te włosy? Jakie witaminy, o jakich porach dnia itp? 4 szklanki raczej nie przejdą, to jeszcze nie ten etap. Myślałam jeszcze o czymś zielonym, może ashwaganda? Będę mega wdzięczna za Wasze sugestie i wskazówki!
    Pozdrawiam Was!

  2. avatar serengeti 29 czerwca 2019 o 05:41

    Pewnie chlorelli też nie można w ciąży?

    1. avatar Jarmush 29 czerwca 2019 o 05:48

      Wręcz przeciwnie, algi, spirulina, chlorella doskonałe źródło B, C, żelaza, kwasu foliowego, delikatne oczyszczanie na bierząco. Bierz 3 gramy chlorelli This is BIO i 5 gramów spiruliny This is BIO, podziel na 2 kupki te tabletki i bierz w 2 porcjach mniej więcej równych,przed śniadaniem, i przed lanczem, nie wieczorem. Jeśli wcześniej nie jadłaś alg, zacznij od 1/2 tabletki i powolutku wprowadzaj, najpierw chlorellę, a potem dołącz spirulinę. <3

  3. avatar serengeti 29 czerwca 2019 o 05:57

    Nareszcie coś mi wolno 🙂 Fajnie, że w tabletkach. Dziękuję kochana <3

    1. avatar Jarmush 29 czerwca 2019 o 08:56

      z miłością, i zdrówka dla Was

  4. avatar ajustyna 30 czerwca 2019 o 11:03

    Dlaczego nie żelazo w tabletkach?

    1. avatar Jarmush 30 czerwca 2019 o 18:11

      Tylko w przypadkach żelaza poniżej normy i ferrytyny, żelazo powinniśmy utrzymywać w dolnej granicy normy, jest to marker prozapalny, z kolei B12 w górnej, a nawet wyżej

  5. avatar Marta 13 stycznia 2021 o 19:59

    Hej lecą mi włosy na potęgę
    Zelazao 206 (37-145)
    Ferytyna 55 (13-150)
    Poeinnam się martwić?

    1. avatar Pepsi Eliot 13 stycznia 2021 o 21:08

      Podniesione żelazo dość sporo byłoby bardzo niepokojące gdyby ferrytyna również była wysoka. W takim wypadku nie robi się nic, jednak należy się zastanowić nad dietą. Brałaś może żelazo? Jaki masz poziom TSH?

      1. avatar Marta 13 stycznia 2021 o 21:25

        Nie nie brałam, tylko chlorella od Ciebie że sklepu 5 tab. Tsh 3,19

        1. avatar Pepsi Eliot 14 stycznia 2021 o 07:15

          Chlorella dostarcza żelaza, więc brałaś, ale ferrytyna ok, więc się nie martw. Na trochę odstaw chlorellę. No i masz niedoczynność tarczycy. Z tym trzeba coś zrobić.

      2. avatar Marta 13 stycznia 2021 o 21:28

        Jest szansa wysłania wyników? Które robiłam hormonalne tarczycowe morfologia- mogłabyś mi podpowiedzieć co dokupić z sklepu może czegoś brakuje?

        1. avatar Pepsi Eliot 14 stycznia 2021 o 07:14

          Wyślij na mesendżera na FB

    2. avatar Przemko :-) 13 stycznia 2021 o 22:55

      https://www.pepsieliot.com/zdrowie/18009/wypadanie-wlosow-mozliwe-ukryte-przyczyny-lecenia-czupryny.html
      Marto przeczytaj i ten niedawno napisany artykuł.
      Wpisz słowo włosy w szukałkę i pojawią się jeszcze kolejne artykuły. Może, w którymś znajdziesz podpowiedź co do swojego przypadku.

  6. avatar Anna 27 września 2024 o 08:54

    Pepsi mam aktualnie 5 dyszek, lecą mi teraz włosy jak nigdy wcześniej. Objawy: budze się po 2 – ej w nocy, mam nocne poty, słabe libido (na marginesie- endometrium 1,5 cm). Wyniki podstawowe w normie tarczyca ok., żelazo ok., pierwiastki podstaowe też zrobiłam, robię 4 szklanki, jestem szczupła. Podejrzewam, że coś jest z poziomem estrogenów, może spadł. Czytam Twoje artykuły i im więcej czytam, bardziej się gubię. Maca reguluje poziom hormonów. Mam brać macę czy nie? Jak podwyższyć poziom estrogenów? Zrobiłam test buraczany i muszę uszczelnić jelita. Co zrobić żeby sobie nie zaszkodzić bardziej? Dziekuję z góry.

    1. avatar Pepsi Eliot 27 września 2024 o 10:24

      jakie TSH podaj proszę,
      zacznij od przeczytania tego artykułu i podlinkowanych w nim bo to jest seria artykułów https://www.pepsieliot.com/naturalne-inhibitory-aromatazy/
      nie przejmuj się że w tytule jest hashimoto bo to tak naprawdę dotyczy większości kobiet w tym wieku.

      Przeczytaj jeszcze ten wpis https://www.pepsieliot.com/7-znakow-ze-masz-objawy-zaburzen-hormonalnych/
      https://www.pepsieliot.com/jak-przywrocic-gestosc-wlosow-oraz-brwi-z-poziomu-intelektu/

      Oczywiście możesz dołożyć maca do 4 szklanki i Kolagen TiB ewentualnie ze szczyptą MSM TiB, bo witaminę C już masz w szklankach
      Maca działa dla dojrzałych kobiet

      niwelując objawy menopauzy
      opóźniając przekwitanie
      poprawiając samopoczucie
      regulując gospodarkę hormonalną i wiele, wiele innych
      Maca jest doskonała i są na to naukowe dowody, że jest to sekret kobiecości.

      Uważka

      Nie można łączyć maca z hormonalną terapią zastępczą, z antykoncepcją hormonalną, ani nawet z naturalnymi środkami takimi jak olej z wiesiołka!

      Nie jestem lekarzem, pozdrawiam

  7. avatar Anna 27 września 2024 o 17:22

    TSH mam na poziomie : 1,91
    Kupiłam „Surowy Detoks Hormonalny”, zrobię ten detoks i zresetuję wszystko. Staram się nie jeść śmieci (czasem zgrzeszę jakimś ciastem lub kotletem na mieście), ale i tak detoks byłby pożądany dla ogólnej poprawy całego organizmu. Co sądzisz? Jest szansa, że uzyskam stan równowagi?
    Dziękuję za wsparcie, linki, pozdrawiam.

    1. avatar Pepsi Eliot 28 września 2024 o 14:22

      To wszystko zależy od Ciebie, nie dociskaj, wyluzuj, wyjdź z tej energii męskiej, wyczekiwania. Ludzie latami się zatruwają a chcą za tydzień być odtruci. Ale już 3 tygodnie daje pierwsze efekty. Na początku mogą się pojawić pewne efekty detoksu, są związane z oczyszczaniem się ciała, trochę jak przy wychodzenie z nałogu. 🍓🍇🫐💚

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Polecamy bardzo dobrą  Witaminę D3+K2 TiB

Do ssania!

O wyższym wchłanianiu z receptorów podjęzykowych:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum