fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 655 235
84 online
46 324 VIPy

Homocysteina, główny marker rozwoju poważnej choroby i długowieczności

Homocysteina po lewej, cholesterol po prawej:-)

Cholesterol a homocysteina

Wydaje się, że skoro umiemy pokonać parę prędkości kosmicznych, to pewne zjawiska zachodzące w naszych ciałach będą oczywiste i dobrze rozpoznane. Okazuje się, że tak nie jest.

Takim wciąż nie do końca oczywistym dla wszystkich zjawiskiem jest postrzeganie poziomu homocysteiny w osoczu, jako czynnika ryzyka chorób i prognostyka potencjalnych problemów zdrowotnych.

W tym chorób układu krążenia i Alzheimera, raków, cukrzycy typu II i depresji.

Chociaż trzeba przyznać, że to się zmienia i w coraz większej ilości laboratoriów analitycznych jesteśmy w stanie na własną rękę zrobić badanie homocysteiny, co do nie tak dawna było utopią.

Inną sprawą jest czy nam to badanie homocysteiny przeprowadzą prawidłowo, ale o tym później.

Należy też zrozumieć, dlaczego to badanie nie jest tanie, jak dajmy na to badanie moczu.

Homocysteina jest naturalnie występującym aminokwasem wytwarzanym jako część procesu metylowania ciała, co wyjaśniała w boję się, jest mi smutno, mam depresję, dreszcze, moje ciało jest …

Cały kompleks metabolizmu homocysteiny w organizmie jest bardzo zależny od poziomu witamin B12, KWASU FOLIOWEGO (B9), oraz witaminy B6. Niedobory tych witamina wiążą się z podwyższonym poziomem homocysteiny.

Inne czynniki, które mogą podnieść poziom homocysteiny to tradycyjnie:

  • nieodpowiednia dieta,
  • fatalny styl życia oparty na pobudzaczach, alkoholu i papierochach,
  • no i oczywiście niektóre leki na receptę (jak inhibitory pompy protonowej),
  • oraz cukrzyca,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • czy zaburzenie czynności tarczycy

Polecam wysokiej czystości suplement kwasu foliowego w prawidłowej formie Folianów TiB

Przy brakach kwasu foliowego zwykle kuracja 1 opakowaniem Folianów TiB wystarczy.

Badaj kwas foliowy, B12 i homocysteinę;-)


Oczywiście, nie wszystko jest oczywiste, bowiem ciągle nie ma ostatecznej zgody, co do górnych granic stężenia homocysteiny w osoczu, chociaż tak zwany „normalny” zakres dla zdrowych osób mieści się pomiędzy 5 do yyy … 15 μmol/l.

Jednak stężenia tak niskie jak 6 μmol/l już niektórzy uważają za zwiększające ryzyko.

Uwaga

Podczas gdy wysoka homocysteina w osoczu jest powszechnie uznawana za czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, osoby z niską homocysteiną mogą być również zagrożone.

Ryzyko hipohomocysteinemii wynika z faktu, że homocysteina jest normalnym półproduktem do KONWERSJI METIONINY W CYSTEINĘ, a tym samym do PRODUKCJI GLUTATIONU, TAURYNY I SIARCZANU.

Osoby z niską homocysteiną mają ograniczoną zdolność do reagowania na stres oksydacyjny i niektóre rodzaje ekspozycji na toksyny

Najczęstszym sposobem leczenia niskiej homocysteiny jest podawanie aminokwasów zawierających siarkę, takich jak metionina, N-acetylocysteina i tauryna.

Jaka niska homocysteina jest za niska?

Dane sugerują, że niski limit 4,0 nmol/ml powinien być tym znakiem, że konieczne jest mocne wsparcie: dieta, suplementy (metionina, tauryna).

Trzymanie ją na poziomie 5 byłoby ok moim zdaniem.

Chociaż czytałam opinię, że nawet 5 μmol/l już o 20% może zwiększać ryzyko pewnych choróbsk.

I tak prawie nikt nie ma tak niskiej homocysteiny oprócz dzieci.

Więc niech się wypchają.

Ponieważ glutation jest odwrotnie skorelowany z homocysteiną, dlatego przyjmuje się go, gdy homocysteina jest zbyt niska (od 4 w dół).

W Polsce uznaje się najczęściej (różne laboratoria podają różne zakresy), że poziom homocysteiny poniżej <10 μmol/l oznacza populację z prawidłowym stężeniem i nie jest wymagana żadna interwencja.

Mamy więc jasność, że są rozbieżności w temacie.

Ale i tak dobrą wiadomością jest to, że poziom homocysteiny można testować laboratoryjnie.

A do tego zmiana diety, szybkie wprowadzenie suplementacji i zmiana stylu życia w wielu przypadkach jest w stanie obniżyć/znormalizować poziom homocysteiny i uchronić delikwenta od MEGA NIEPRZYJEMNYCH konsekwencji.

Najważniejszymi składnikami odżywczymi, które pomagają obniżyć poziom homocysteiny jest:

  • Kwas foliowy (foliany), witamina B12, oraz witamina B6
  • Jednak uważa się, że suplementacja powinna być bardziej rozbudowana i zawierać także B2, cynk, oraz trimetyloglicyny (TMG), czyli betainę, a dokładnie betainę glicynową

Tak czy siak, aby wykluczyć problemy genetyczne, czy inne, które mogłyby podwyższać homocysteinę nie wystarczy jedynie przyjmować owe witaminy i minerały, ale trzeba badać jej poziom.

Czosnek a homocysteina

Czosnek będzie miał wpływ nie tyle na obniżenie homocysteiny, ale zmniejszenie DYSFUNKCJI ŚRÓDBŁONKA spowodowanej wysoką homocysteiną. Czyli czosnek zadziała jako lek na skutek, ale nie na przyczynę wysokiej homocystxiny!

O czym świadczy badanie (o), w podsumowaniu, którego czytamy, że dysfunkcja śródbłonka spowodowana wzrostem stresu oksydacyjnego w naczyniach, który zmniejsza biodostępność tlenku azotu (NO), odgrywa kluczową rolę w patobiologii naczyń w hiperhomocysteinemii.
Zwiększanie poziomu glutationu w komórce lub zwiększanie aktywności komórkowej peroksydazy glutationowej może kompensować wpływ homocysteiny na funkcję śródbłonka.
Ekstrakt z dojrzałego czosnku (AGE) zawiera rozpuszczalne w wodzie i oleju związki siarki, które modyfikują wewnątrzkomórkowy stan tiolowy i redoks, minimalizują wewnątrzkomórkowy stres oksydacyjny i stymulują wytwarzanie NO w komórkach śródbłonka i zwierzętach.

Cholesterol a homocysteina

Wysoki poziom homocysteiny objawy

  • Stale rosnąca liczba opublikowanych badań udowadnia, że homocysteina jest wskaźnikiem potencjalnych problemów zdrowotnych.
  • Dzięki temu stało się oczywiste, że poziom homocysteiny w osoczu pozwala zarówno przewidywać, jak i wyprzedzać rozwój chorób sercowo-naczyniowych, w tym udaru mózgu.
  • Badania opublikowane w British Medical Journal wykazały wyraźnie, że znacznie WIĘKSZYM CZYNNIKIEM RYZYKA OD POZIOMU CHOLESTEROLU (to już akurat też wiadomo, że liczy się tylko ten utleniony), ale też wysokiego ciśnienia krwi, a nawet palenia papierosów jest poziom homocysteiny u osób starszych, ale też u młodszych.
  • Zwiększone stężenie homocysteiny jest również związane z Alzheimerem, otępieniem, kłopotami z pamięcią, słabą koncentracją i obniżonym nastrojem.
  • Kobiety z wysokim poziomem homocysteiny trudniej zachodzą w ciążę i są narażone na powtarzające się wczesne poronienia.
  • Wysoki poziom homocysteiny jest również związany z migrenami, a także z cukrzycą i osteoporozą.

Dlaczego podwyższona homocysteina jest taka szkodliwa?

Jak to się stało, że homocysteina jest głównym markerem chorobowym, elementem ustalającym długowieczność i zdrowie człowieka, w tym psychiczne w całym życiu?

Homocysteina jest naturalnie występującym aminokwasem wytwarzanym jako część procesu metylacji.

Nie pozyskuje jej się z diety, zamiast tego JEST BIOSYNTETYZOWANA Z METIONINY w procesie wieloetapowym, który prawdopodobnie występuje w każdej komórce ciała.

Zwróć uwagę na drobny niuans: „prawdopodobnie”, czyli wciąż jeszcze jesteśmy z polu.

Metionina

Metionina z kolei jest aminokwasem, którego organizm nie może produkować, dlatego musimy dostarczać ją w pokarmach białkowych.

Niedobór metioniny może wywołać objawy począwszy od podwyższonego cholesterolu, aż do uszkodzenia wątroby.

Może prowadzić do stłuszczenia wątroby, bowiem jedną z funkcji metioniny jest ochrona wątroby przed degeneracją tłuszczową.

Metionina robi to częściowo dzięki syntezie cysteiny chroniącej komórki wątroby przed zniszczeniem.

Czyli metionina jest także słabszym ogniwem łańcucha dla yyy … wegan

Wiedza

Objawem niedoboru metioniny jest także DEPRESJA.

Krążące poziomy homocysteiny są zazwyczaj odpowiednio niskie ze względu na szybki metabolizm metioniny poprzez jeden z dwóch szlaków.

Drogę A:

Czyli kobalaminy (witaminy B12), kwasu foliowego, i witaminy B6, który regeneruje metioninę,

lub

Drogę B:

Czyli fosforanu 5′ pirydoksalu (PLP, B6), który to szlak przekształca homocysteinę do cysteiny.

Czyli kolejny raz: metabolizm homocysteiny w organizmie jest bardzo zależny od niedoborów witaminy B12, kwasu foliowego i witaminy B6.

A braki te są związane z bardzo niebezpieczną hiperhomocysteinemią.

Gromadzenie się homocysteiny, czego skutkiem jest uszkodzenie komórek ciała i występowanie poważnych chorób, wynika z tego, że biochemiczny proces transformacji nie działa prawidłowo.

Zwykle z powodu braku tych niezbędnych witamin, a także minerałów.

Wysoki poziom homocysteiny objawy

Nie jest przedmiotem mojej dzisiejszej dysertacji rozpisywanie się w temacie jak hiperhomocysteinemia może zaszkodzić powodując uszkodzenia naczyń, zaburzenia poznawcze, powikłania neurologiczne, wady wrodzone i powikłania ciąży, ale przyjrzyjmy się trochę wolnym rodnikom tlenowym.

Wolne rodniki tlenowe

Mianowicie wysoki poziom homocysteiny zakłóca sposób używania tlenu przez komórki i powoduje tworzenie się szkodliwych wolnych rodników tlenowych. Wiemy, że utlenianie, czyli jakby rdzewienie od środka powoduje wiele chorób, w tym serca, udary mózgu, choroby nowotworowe i autoimmunologiczne.

Reaktywne formy chemiczne, takie jak wolne rodniki tlenowe mogą utleniać lipoproteiny o niskiej gęstości produkując utleniony cholesterol i generalnie utlenione tłuszcze, oraz białka w ramach rozwoju blaszek miażdżycowych.

Ten uraz jakim jest utlenianie, wraz ze zmianami w metabolizmie tlenku azotu, ważnego regulatora i mediatora licznych procesów układu nerwowego, odpornościowego i krążenia, a także obniżenie metylacji, wszystko razem niszczy komórki ciała.

Homocysteina pobudza również wzrost komórek mięśni gładkich, powodując odkładanie macierzy zewnątrzkomórkowej i kolagenu, co z kolei zagęszcza i utwardza ściany tętnic.

Masz jasność, że są to bardzo niepokojące zjawiska. Wciąż jednak dokładne mechanizmy zaangażowane w zwiększone ryzyko zachorowania z powodu podniesionej homocysteiny pozostają tajemnicą w wielu aspektach, i potrzebne są dalsze badania w celu dalszego wyjaśniania podejrzeń.

Co powoduje podniesione poziomu homocysteiny?

  • Wiele czynników, obok braków witamin z grupy B ma wpływ na podniesienie poziomu homocysteiny.

Wśród nich jest oczywiście:

  • jedzenie złomu ze złomowiska,
  • ogólnie zły styl życia, zwłaszcza darcie fajek, robienie flaszek, i żłopanie kawy z kofeiną bez opamiętania
  • wiadomo, że niektóre leki na receptę, jak ipp
  • cukrzyca,
  • reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)
  • i zaburzenia czynności tarczycy
  • podniesiony poziom jest również związany z przewlekłymi chorobami zapalnymi w ogóle, szczególnie niektóre zaburzenia jelitowe, takie jak celiakia i choroba Crohna
  • stężenia homocysteiny zwiększają się wraz z wiekiem, a wyższe poziomy są częstsze u mężczyzn niż u kobiet
  • poziom homocysteiny może również zwiększyć się wraz z nierównowagą estrogenową, a także w wyniku brania leków, w tym kortykosteroidów.

To nie jest miłe, ale

Muszę powiedzieć, że weganie i witarianie szczególnie, ale nawet wegetarianie też mogą mieć zaburzony proces metylacji, o czym nie mówi się w pewnych kręgach tak zwanych pozytywistów naturystów, werystów przyrodniczych, którzy nie dopuszczają myśli, że muszą spożywać suplementy diety.

To jest właśnie ten przypadek sprzed 3 lat, znanego witarianina, który żył bardzo zdrowo, jadł wegańskie pokarmy, codziennie ćwiczył na człowieka z żelaza, czyli Triatlon Ironman, nawadniał się i nagle umarł na udar mózgu.

Cholesterol a homocysteina

Cholesterol mniej ważny, liczy się tylko ten utleniony, żeby było go jak najmniej (mała cząsteczka)

Cynk TiB

Odporność, włosy i nie tylko!

Twój Cynk TiB!


Tymczasem proces metylacji nie może przebiegać prawidłowo z powodu braku witaminy B12, B6, kwasu foliowego, cynku!

Lecz wszystko jedzący też niech nie chojraczą

Gdy oni również świrują z powodu braku witamin z grupy B, jak B12, B2, B3, czy B6, nie mówiąc już o witaminie B9, czyli kwasie foliowym.

Bowiem w ich (wszystko jedzących) przypadku mega rolę odgrywa :

  • Zła gospodarka cukrem,
  • Otyłość,
  • I brak ruchu,
  • Oraz wszystkie inne niewymienione elementy zespołu metabolicznego.

Dziedzictwo

Trzeba też przyznać, że świat nie jest sprawiedliwy i nawet osoby aktywne, żyjące zdrowo i odżywiające się odpowiednio mogą również być zagrożone, gdy w rodzinie generalnie panują tendencje do wysokich poziomów homocysteiny.

Ludzie nawet o tym nie wiedzą, gdyż badanie poziomu homocysteiny nie jest tak popularne, jakie powinno być!

W sumie z niewiadomych przyczyn gwałtownie rośnie liczba wariantów genów, które regulują enzymy zaangażowane w metabolizm metioniny, a dotąd nie zostały zidentyfikowane.

Mutacja  genu MTHFR

Właśnie dochodzimy do bardzo ważnego elementu układanki, czyli do wadliwego genu MTHFR brzmiącego trochę jak Mother Fucker prosto od Eminema.

Ale z tą inwektywą niewiele mającego wspólnego, gdyż po prostu chodzi o regulację enzymu reduktazy metylo-enetetrahydrofolate (MTHFR) zwiększającego poziom homocysteiny.

Wtedy nie będzie można brać każdej witaminy B12 (tylko metylokobalaminę), a kwas foliowy tak czy siak musi być folianami o odpowiednim wzorze L-5-MTHF!

Bo kwas foliowy kwasowi foliowemu nie jest równy, o czym pisałam w słyszałeś o kwasie foliowym, który leczy depresję?

To szczególnie istotne, aby trzymać rękę na pulsie posiadając ten gen.

Gen ten jest obecny w formie homozygotycznej u około 10% większości populacji europejskich, ale częstotliwość jest bardzo zróżnicowana geograficznie.

Są nacje, gdzie 40% ludzi ma ów wadliwy gen.

Kwas foliowy kwasowi foliowemu nie równy!

Dlatego polecamy najwyższej czystości suplement w ciemnym szkle
w jedynie właściwej formie Folianów L-5-MTHF TiB
To jest moje domowe opakowanie:-)

Testowanie homocysteiny

Na podstawie opracowania dr. Gilla Hart’a biochemika z ponad 25 latami doświadczenia w rozwoju i ocenie standardowych badań w szpitalach i laboratoriach.

Pomiar stężenia homocysteiny, lub bardziej poprawnie pomiar całkowitej homocysteiny, co obejmuje sumę stężeń wolnej i związanej homocysteiny w osoczu krwi, jest trudny technicznie.

Po pobraniu próbek krwi należy NATYCHMIAST ZAPOBIEC JEJ KRZEPNIĘCIU za pomocą EDTA, czy heparyny, a także natychmiast (w ciągu 30 minut od pobrania) zacząć wirować próbkę, aby oddzielić krwinki od osocza.

Nawet najbardziej wydajny transport z poradni, lub przychodni do wirówki laboratoryjnej nie zawsze się sprawdza.

Są na to inne sposoby, między innymi takie, że niektórzy producenci przeznaczają zbiorniki próżniowe do pobierania krwi, będące rodzajem stabilizatora, który może opóźnić pilną potrzebę wirowania.

Jednak najbardziej skuteczne urządzenie na rynku do zbierania i natychmiastowego oddzielenia osocza krwi do pomiaru homocysteiny jest unikalne i opatentowane, jako system separacji osocza.

I co dziwniejsze produkowane jest przez jedno z laboratoriów w Wielkiej Brytanii.

Dziwimy się, bo za Wielką Brytanią ciągnie się niesława co do poziomu szpitalnictwa i generalnie kadry lekarskiej.

Przynajmniej tej, która leczy Polaków na emigracji, ale nie chcę być niesprawiedliwa generalizując.

Tak czy siak ciekawe czy takie urządzenia są dostępne w Polsce, tym bardziej, że laboratorium twierdzi, że korzystanie przy pobieraniu próbek krwi z separatora nie powoduje degradacji homocysteiny, aż do 10 dni, nawet przy przechowywaniu krwi w temperaturze 37 ° C.

Parę innych istotnych czynników, gdy pobierane są próbki krwi

  • Oczywiście metionina zawarta w pokarmie nawet dnia poprzedniego, zjedzona jako białko w diecie, będzie miała wpływ na wzrost poziomu homocysteiny.
  • Dlatego zaleca się, aby badanie wykonywane było na czczo i najlepiej, żeby dzień wcześniej powstrzymać się od pokarmów bogatych w metioninę.

Jaki prowiant zawiera dużo metioniny?

  • mięso i inne pokarmy wysokobiałkowe są bogate w metioninę
  • potrawy bogate w białko, takie jak jaja,
  • produkty mleczne,
  • ryby,
  • drób
  • i mięso,

Zawierają metioninę w mniejszych ilościach:

  • orzechy,
  • zboża,
  • nasiona
  • i rośliny strączkowe

Czyli widzimy, że dobrze jest zrobić sobie dzień wegańsko-witariański przed badaniem.

Inna wiedza

A pomiar homocysteiny w moczu nie wystarczy?

Wielokrotnie słyszałam, że można mierzyć poziom homocysteiny w moczu, ale z tego co wiem obecnie na ten temat szkoda byłoby mi kasy na takie badanie, gdyż może być bardzo mało miarodajne.

Owszem mocz łatwo zebrać, ale tylko około 1% homocysteiny jest zwykle filtrowanej przez kłębuszki nerkowe.

Dlatego wyniki takich badań należy interpretować ostrożnie, i właściwie tylko przy ekstremalnej hyperhomocysteineaemii mogłyby być ewentualnie pomocne.

Dlaczego o tym piszę?

Żeby uczulić Cię, że lekarze nie będą Cię zachęcali do badania homocysteiny, chyba, że odpłatnie, bowiem jest to drogie badanie.

Do tego różne metody badania tego wskaźnika w zależności od laboratorium nie dają takich samych wyników.

Wybór usługi badań laboratoryjnych okazuje się być procesem krytycznym całego przedsięwzięcia

Co jeść?

Oczywiście dieta śródziemnomorska jest bogata w witaminy B-complex

Dobre jest to, że wysokie poziomy homocysteiny mogą w wielu przypadkach zostać znormalizowane przestrzeganiem zaleceń dotyczących suplementacji diety.

Wykazano, że wymienione wcześniej witaminy (B9, B12 i B6) są bardzo skuteczne w zmniejszaniu poziomów homocysteiny w osoczu krwi.

Oczywistym jest też, że chociaż uzupełnianiem witamin można unormować stężenie homocysteiny, to i tak trzeba przeprowadzić testy na poziom homocysteiny!

Bowiem indywidualny metabolizm, czynniki środowiskowe i genetyczne sprawiają, że praktycznie niemożliwe jest ustalenie z góry norm żywieniowych dla każdego człowieka.

Dopiero wynik testu w następnej kolejności może zdefiniować Twoje wymagania dietetyczne i suplementacji.

Mój pradawny wykład o homocysteinie

Na zawsze Twoja
Pepsi Eliot

Referencje

  • (0). pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16484556/
  • 1. de Ruijter, W. et al, “Use of Framingham risk score and new biomarkers to predict cardiovascular mortality in older people: population based observational cohort study”. British Medical Journal, 2009, 338: a3083.
  • 2. Seshadri, S. et al, “Plasma homocysteine as a risk factor for dementia and Alzheimer’s disease”. New England Journal of Medicine, 2002, 346:476-483.
  • 3. Rugolo, S. et al, “Hyperhomocysteinemia: associated with obstetric diabetes and fetal malformations”. Minerva Ginecologica, 2005, 57:619-25.
  • 4. Savage, D. et al “Sensistivity of serum methylmalonic acid and total homocysteine determinations for diagnosing cobalamin and folate deficiencies”. American Journal of Medicine, 1994, 96:239-46.
  • 5. Klee, G. “Cobalamin and folate evaluation; measurement of methylmalonic acid and homocysteine vs vitamin B12 and folate”. Clinical Chemistry, 2000, 46:1277-83.
  • 6. Bolander-Gouaille, C. In “Focus on homocysteine and the vitamins involved in its metabolism”. Published by Springer-Verlag, France, 2002, Chapter 3, p33.
  • 7. Upchurch, G. et al, “Homocysteine, EDRF and endothelial function”. Journal of Nutrition, 1996, 126:1290S-1294S.
  • 8. Cortelezzi, A. et al, “Hyperhomocysteinemia in myelodysplastic syndromes: specific association with autoimmunity and cardiovascular disease”. Leukemia & Lymphoma, 2001, 41:147-50.
  • 9. Mutus, B et al, “Homocysteine-induced inhibition of nitric oxide production in platelets: a study on healthy and diabetic subjects”. Diabetologia, 2001, 44: 979-82.
  • 10. Duthie, S. “Folic acid deficiency and cancer: mechanisms of DNA instability”. British Medical Bulletin, 1999, 55:578-92.
  • 11. Robertson, K. “DNA methylation, methyltransferases, and cancer”. Oncogene, 2001, 20:3139-55
  • 12. Carmody, B. et al, “”Folic acid inhibits homocysteine-induced proliferation of human arterial smooth muscle cells”. Journal of Vascular Surgery, 1999, 30: 1121-8.
  • 13. Majors, A. et al, “Homocysteine as a risk factor for vascular disease. Enhanced collagen production and accumulation by smooth muscle cells”. Arteriosclerosis Thrombosis and Vascular Biology, 1997, 17:2074-81.
  • 14. Bolander-Gouaille, C. and Bottiglieri, T. In “Homocysteine related vitamins and neuropsychiatric disorders”. Published by Springer-Verlag, France, 2003, pp58-108.
  • 15. Rozen, R. “Genetic modulation of homocysteinemia”. Seminars in Thrombosis and Hemostasis, 2000, 26: 255-61.
  • 16. Wilcken, B. et al, “Geographical and ethnic variation of the 677C>T allele of 5,10 methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR): findings from over 7000 newborns from 16 areas world wide”. Journal of Medical Genetics, 2003;40:619-625.
  • 17. European Patent EP1518118
  • 18. Rasmussen, K. and Møller, J. “Total homocysteine measurement in clinical practice”. Annals of Clinical Biochemistry, 2000, 37: 627-648.
  • 19. Refsum, H. et al, “Facts and Recommendations about total homocysteine determination: an expert opinion”. Clinical Chemistry, 2004, 50: 3–32.
  • 20. Garg, U. et al, “Short-term and long-term variability of plasma homocysteine measurement”. Clinical Chemistry, 1997,43: 141-145.
  • 21. Hart, G. “Fundamentals to look for when choosing laboratory testing services”. Nutrition Practitioner, 2008, Spring/Summer.
  • 22. Bolander-Gouaille, C. In “Focus on homocysteine and the vitamins involved in its metabolism”. Published by Springer-Verlag, France, 2002, Chapter 8, p206.
  • 23. Nygard, O. et al, “Major lifestyle determinants of plasma total homocysteine distribution: the Hordaland Homocysteine Study”. American Journal of Clinical Nutrition, 1998, 67:263-70.
  • 24. Ubbink, J. et al, “Results of B-vitamin supplementation study used in a prediction model to define a reference range for plasma homocysteine”. Clinical Chemistry, 1995,41:1033-7.
  • 25. Humphrey, L. et al, “Homocysteine level and coronary heart disease incidence: a systematic review and meta-analysis”. Mayo Clinic Proceedings, 2008, 83:1203-12.
  • 26. Robinson, K. et al, “Hyperhomocysteinemia and low pyridoxal phosphate: common and independent reversible risk factors for coronary artery disease”. Journal of Circulation, 1995, 92:2825-30.
  • 27. Holford, P. and Braly, J. (2003) “The H Factor”. Published by Piatkus, UK.
  • 28. Nilsson, K. et al, “Plasma homocysteine in relation to serum cobalamin and blood folate in a psychogeriatric population”. European Journal of Clinical Investigation, 1994, 24:600-6.
  • 29. Faurshou, M. et al, “High prevalence of hyper-homocysteinemia due to marginal deficiency of cobalamin or folate in chronic myeloproliferative disorders”. American Journal of Hematology, 2000, 65: 136-40.

 

(Visited 63 834 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Tamara 13 lutego 2017 o 20:54

    Napracowałaś się Pepsi ,rewelacyjny wpis .
    W mojego męża rodzinie nagminnie występuje podwyższony poziom cholesterolu .
    Mąż brał statyny i nie słuchał moich rad by je rzucić w diabły .Do czasu aż nie podrzuciłam mu książki ” cała prawda o cholesterolu . Rzucił statyny ,zmienił żywienie . Bada Homocysteinę i jest w normie .
    Zastanawia mnie dlaczego na jednych statyny działają a na innych nie ?
    Tzn Cholesterol mimo brania wysokich dawek nie obniża się ?
    Tak ma męża siostra .
    Rzuciła statyny bo na nią nie działają . Uważam że w tym wypadku to szczęście od losu 🙂

    1. avatar Jarmush 13 lutego 2017 o 21:18

      🙂

      1. avatar Magda 20 maja 2018 o 05:00

        Hej pepsi 🙂 zakupiłam B12 G&G, B6 G&G i b complex g&g i kwas foliowy bo musze zbić poziom homocysteiny możesz mi napisać jak stosować tabletki do śniadania czy po śniadaniu po jednej tabletce? Poziom 12,79 :/

        1. avatar Jarmush 20 maja 2018 o 06:36

          Po 1 B12, B6 i 1 kwas foliowy do śniadania, w jeden dzień, a w następny 1 B complex i tak naprzemiennie. Jaki masz poziom 25(OH)D? bierzesz D3 z K2?

          1. avatar Magda 20 maja 2018 o 14:32

            25ohg nie badałam jeszcze musze zrobić. D3 k2 nie biorę. Czy brać? Czy pomimo nie badania 25ohg brać te wszystkie witaminy?

          2. avatar Jarmush 20 maja 2018 o 18:56

            tak, bierz 4 D3 TiB wraz z 1 K2 TiB po śniadaniu, możesz dołożyć do tego albo łyżkę świeżo zmielonego siemienia lnianego, albo 1 Omega 3 TiB. Na 5 dni-tydzień przed badaniem 25(OH)D odstaw D3.Suplemntacja musi trwać minimum 2 miesiące żeby był widoczny efekt w badaniu, bo D idzie powoli. W dzień plażowy, gdy bierzesz kąpiel słoneczną  w bikini nie bierz D3.

          3. avatar Magda 21 maja 2018 o 07:05

            Dobrze, dziekuje kochana za pomoc 🙂

          4. avatar Magda 21 maja 2018 o 07:11

            A jeszcze jedno pytanko te 25 (OH) D zrobić teraz czy dopiero za 2 miesiące suplementacji? Czy jednak i teraz i za dwa miesiące ?

          5. avatar Jarmush 21 maja 2018 o 09:10

            jak zrobisz teraz pomogę Ci trafniej dobrać dozowanie, ale nie ma takiego nacisku, bo teraz będzie sporo dni słonecznych nawet u nas.

          6. avatar Magda 21 maja 2018 o 09:23

            Dobrze dziekuje 😉 :*

          7. avatar Magdalena 20 sierpnia 2018 o 17:39

            Czy jeśli mam 40 lat i poziom homocysteiny 14,2 to jest ok?

          8. avatar Jarmush 20 sierpnia 2018 o 17:55

            absolutnie nie ok, 6-8 te widełki

      2. avatar Nataya 10 maja 2024 o 15:57

        Hey kochana

        Ja chyba jestem zawsze pod wiatr bo ja mam niską homocysteine a wysokie b12 , jestem sportowcem amatorem , dobrze się odżywiam ale prawdopodobnie nie aż tak dobrze skoro mam takie wyniki .
        Moja homocysteina to 4,38mol mam się przejmować? B12 -780pg

        1. avatar Pepsi Eliot 10 maja 2024 o 16:21

          B12 masz ok, a niska homocysteina:
          W przeciwieństwie do transmetylacji homocysteina ulega transsulfuracji tworząc cystationinę Dzięki temu szlakowi homocysteina jest półproduktem w konwersji metioniny do cysteiny. Czuły mechanizm regulacji enzymów kontroluje, czy homocysteina jest głównie transmetylowa lub transsulfowana. Funkcją tej regulacji jest umożliwienie szybkiej reakcji na wyzwanie oksydacyjne poprzez zwiększenie tworzenia glutationu, procesu zależnego od dostępności cysteiny. Ograniczenie substratu (homocysteiny) może ograniczyć powstawanie produktu (glutationu). Oznacza to, że niska homocysteina może ograniczać ilość glutationu, który może być wytwarzany w odpowiedzi na stres oksydacyjny. Dwa dodatkowe czynniki detoksykacji, tauryna i siarczan, są wytwarzane z cysteiny (a zatem również pod wpływem niskiej homocysteiny) .
          Podczas gdy wysoka homocysteina w osoczu jest powszechnie uznawana za czynnik ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, osoby z niską homocysteiną mogą być również zagrożone. Ryzyko hipohomocysteinemii wynika z faktu, że homocysteina jest normalnym półproduktem do konwersji metioniny w cysteinę, a tym samym do produkcji glutationu, tauryny i siarczanu.
          Osoby z niską homocysteiną mają ograniczoną zdolność do reagowania na stres oksydacyjny i niektóre rodzaje ekspozycji na toksyny.
          Najczęstszym sposobem leczenia niskiej homocysteiny jest podawanie aminokwasów zawierających siarkę, takich jak metionina, N-acetylocysteina i tauryna.

          Jak niska jest za niska? Dane sugerują, że niski limit 4,0 nmol/ml powinien być tym znakiem, że konieczne jest mocne wsparcie: dieta, suplementy (metionina, tauryna).

    2. avatar grzegorzadam 14 lutego 2017 o 08:29

      Dał się lud nabrać na te statyny, super promocja nieustająca.
      Nawet lekarze to biorą.

  2. avatar basia 13 lutego 2017 o 21:03

    Jak wyleczyć Zespół Jelita Drażliwego będąc na diecie wegańskiej? Nie jestem w stanie wprowadzić diety FODMAP. Oczywiście unikam najbardziej męczącego mnie jedzenia: cebuli, czosnku, jabłek, ale nie potrafię i nie chcę rezygnować z reszty cudowności natury. Pyszne brokuły, czerwona kapustka, dynia… już i tak jabłka i cebulka to ogromne poświęcenie. Co robić? Staram się również odpowiednio łączyć żywność, jeść owoce na pusty żołądek etcetera. Ale czy da się z tego wyjść zupełnie? Nie wyobrażam sobie całe życie odmawiać sobie warzyw i owoców 🙁 Ale mam ogromne problemy z jelitkami kiedy sztywno nie przestrzegam tych zasad. Ogrooooomne wzdęcia, gazy, często bóle brzucha, senność, trądzik. ps. nie jem glutenu i jestem HCLF, praktycznie zero cukru. Bardzo mi smutnoooo pomocy.

    1. avatar grzegorzadam 14 lutego 2017 o 08:02

      Musisz pozbyć bakterii i pasożytów powodujących te wzdęcia.
      Dieta nie ma znaczenia.

    2. avatar grzegorzadam 14 lutego 2017 o 09:35
  3. avatar Yoj 13 lutego 2017 o 21:07

    Pepsi dlaczego nawet jak jest dobrze siedzimy sobie z rodzinka to wkrada ją się źle myśli typu ze spotka nas choroba ze jest za dobrze itp wiem ze to sprawka ego . Ale dlaczego jak się pozbyć o co kaman?

    1. avatar Jarmush 13 lutego 2017 o 21:16

      No jak to? Poczytaj dzisiejszy wcześniejszy wpis <3

  4. avatar basia 13 lutego 2017 o 21:07

    ciężko mi też przejść na mega hiper zdrową surową żywność bo to też powoduje rewolucje w brzuszku. wystaczy, że zjem sobie kupeczkę ugotowanego ryżu czy kaszy… jeśli następna rzecz następna w kolejce do zjedzenia będzie surowa (nawet wiele godzin później) to kończy się źle. BŁĘDNE KOŁO :((((

    1. avatar grzegorzadam 14 lutego 2017 o 08:31

      Żadna żywność nie wywołuje przykrych objawów przy czystych jelitach, braku patogenów.
      Zrób vegatest.

      1. avatar grzegorzadam 6 grudnia 2017 o 07:57

        Miałem na myśli nieprzetworzoną prawdziwą żywność.

  5. avatar mariolanda 13 lutego 2017 o 21:15

    Witam, a jakie ilości (dawki) tych witamin z grupy B oraz cynku należałoby przyjmować przy podwyższonym poziomie homocysteiny? Jak długo się suplementować?
    Pozdrawiam

    1. avatar Jarmush 13 lutego 2017 o 21:30

      badać należy poziom homocysteiny i doprowadzić do właściwego poziomu. Brałabym 1 porcję (bo to proszek dobrze wchłaniany spod języka) B complex G&G i 1 cynk G&G do śniadania, oraz 1 kwas foliowy G&G, i 1 B12 TiB, nie jestem lekarzem

  6. avatar Kolendra 14 lutego 2017 o 12:02

    Hej, ja w kontekście utleniania i wolnych rodników o których było w artykule, choć z nieco innej beczki. Zaczęłam zażywać WU (drugi dzień, po 2 kropelki 3 razy dziennie). Jak się to ma do wyżej wymienionego problemu? Czy jak zazywam WU tzn. że funduje sobie przyspieszone starzenie i namnażanie wolnych rodników???

  7. avatar ja 14 lutego 2017 o 12:35

    Homocysteina u mnie 17 umol/l .badanie oczywiście robiłam prywatnie. Mam polimorfizm mthfr

    1. avatar Jarmush 14 lutego 2017 o 12:55

      no to wiesz co masz robić

      1. avatar pani 14 lutego 2017 o 13:56

        Zakupic jak najszybciej witaminy z grupy B (te co podajesz)… Badania robiłam calkiem przypadkowo, gdyby nie takie wpisy jak Twoje ( lubie czytac tego bloga), to bym się prawdop. nigdy nie dowiedziała o takich badaniach. Niby przysługuje nam ubezpieczenie zdrowotne a 90% badan trzeba czasem samemu wykonywać…..które sa strasznie drogie. Pozdrawiam 🙂

        1. avatar Jarmush 14 lutego 2017 o 14:17

          niestety tak, <3

        2. avatar grzegorzadam 14 lutego 2017 o 15:12

          Ubezpieczenie ”zdrowotne” nie jest dla nas, tylko dla farmacji.
          Wszystko do nich trafia, procedury, sprzęt, itd.

        3. avatar grzegorzadam 14 lutego 2017 o 15:13

          Na badania też uważajcie, 75% fałszywie pozytywnych.
          Dlaczego? Właśnie dlatego.

    2. avatar grzegorzadam 14 lutego 2017 o 13:03

      Robiłaś kiedykolwiek analizę pierwiastkową?

      1. avatar ja 14 lutego 2017 o 20:48

        Czesc Grzegorzadam, jesli pytanie do mnie to nie robiłam analizę pierwiastkowa …A co ona ma wspolnego ? Chociaz przy polimorfizmie Mthfr czytałam ze jest problem z ich wykorzystaniem w organizmie…A to by tlumaczylo moje niepożądane objawy: chroniczne zmeczenie, wyadanie wlosow. zla cera.

        1. avatar grzegorzadam 14 lutego 2017 o 23:31

          Wykonałbym, metylacja..

          1. avatar ja 15 lutego 2017 o 22:54

            Grzegorzadam – nawet nie musze robic badanie pierwiastkow , ponieważ jest problem z metylacja ( na podstawie badan homocysteiny i polimorfizm tego genu) – Wtedy oprócz witamin B zazywac mineraly w tabletkach ?

          2. avatar grzegorzadam 16 lutego 2017 o 07:48

            Zrobiłbym tę analizę, rtęci, fluoru, aluminium i innych.

          3. avatar ja 16 lutego 2017 o 11:21

            a jesli wyjdzie pozytywnie a sadze ze tak bedzie , jak moge sobie pomoc ?

          4. avatar grzegorzadam 16 lutego 2017 o 12:19

            Usuwanie z organizmu skuteczne czyli chelatacja.

          5. avatar grzegorzadam 16 lutego 2017 o 12:34

            przy obciążeniu metalami i truciznami nic nie będzie prawidłowo działać.
            Poszukaj przyczyny.

          6. avatar ja 16 lutego 2017 o 14:09

            Dziekuje za Twoja odpowiedz ! Wydaje mi się ze przyczyna to zaburzenie metylacji. A taka chelatacje mogę zrobić sama ? 🙂

          7. avatar grzegorzadam 16 lutego 2017 o 16:29

            Coś tę metylację zaburza jednak..
            Są procedury chelatacji, trzeba poczytać, pisaliśmy niedawno.
            Najpierw zdiagnozuj badaniem pierwiastkowym.

          8. avatar Yestemin 16 lutego 2017 o 17:34

            Dokładnie, przy zawaleniu toksynami nic nie będzie dobrze działać… Znam ten temat z własnego doświadczenia i wkrótce zaczynam chelatację. ja – przeczytaj o protokole Cutlera. Podobno to jedyny w 100% bezpieczny i skuteczny sposób. Niemniej kolendrą i chlorellą też się prędzej czy później to pewnie wywali, tylko masz mniejszą kontrolę i może dojść do niepożądanych redystrybucji – tak piszą.

          9. avatar grzegorzadam 17 lutego 2017 o 06:14

            Nie jest jedynym i bezpiecznym, kwas ALA a rtęć, pisalismy o tym.
            Cutler ma klinikę, mówi, co uważa.

          10. avatar ja 16 lutego 2017 o 19:22

            grzegorzadam i yestemin – Czytalam, iż chlorella, algi , kolendra maja pomoc — z drugiej strony czytałam tez o tym iż przy problemie z mthfr trzeba uwazac, gdyż zawiera ona wit. B nieaktywne ..i bądź tu człowieku madry 🙁 Zamowilam cynk, selen, wit B ….Myslicie ze na tym etapie mogę zazywac ? Grzegorzadam będzie to OK ? Przypomnialam sobie, ze w zeszłym roku miałam okazje zrobić badanie zywej kropli krwi (okazja bo z ponad 50 % znizka była) i tam wykazalo niedobor mineralow plus za dużo metali ciężkich (arsen, olow) 🙁 Strasznie dużo informacji w necie, można się pogubić.

          11. avatar Jarmush 16 lutego 2017 o 19:56

            Jeśli zamawiasz nie w naszym sklepie, to oczywiste, ze pytaj tam, gdzie kupujesz

          12. avatar grzegorzadam 17 lutego 2017 o 06:12

            Choćby ten test wskazuje na potrzebę chelatacji.
            Jest na blogu kilka-naście tematów w zakresie pozbywania się obciążeń.
            Sama wit.B to za mało.

          13. avatar ja 16 lutego 2017 o 20:15

            B12 mam akurat z TiB , wit C i wit D rowniez…..Jesli chce to nie musze zamawiac na stronie sklepu, ponieważ produkty TiB sa bez problemu dostępne w aptece w mojej miejscowości. A to chyba na jedno wychodzi. Zreszta mi nie chodzi o firme a konkretnie o to, czy ogolnie te witaminy już można zazywac JESLI sa toksyny (metale ciezke) w organizmie. Czy te tabletki będą dzialac…..Ale oczywiscie to bylo luzne pytanie wiec jesli nie bedzie odpowiedzi to spoko ..~ pozdr!

          14. avatar Jarmush 17 lutego 2017 o 08:09

            Bardzo chętnie Ci na wszystko odpowiem, gdziekolwiek kupiłaś nasze produkty. Tak witaminy i minerały wspierają układ odpornościowy, co dodatkowo wspiera detox z metali ciężkich,

          15. avatar grzegorzadam 17 lutego 2017 o 08:13

            Tak, niektóre minerały i witaminy mają działanie oczyszczające, C wiąże metale i toksyny, pozostałe tez.
            Krzem, bor ((boraks) pasożyty grzyby…
            Równocześnie oczyszczaj organizm.

          16. avatar grzegorzadam 17 lutego 2017 o 08:15

            Chlorella i kolendra:

            (…)
            Let’s take Chlorella vulgaris as an example—when we tested this alone in pre-post provocation urine and feces tests using 3,000 mg daily, we found no difference between the pre- and post-tests. In other words, chlorella by itself was not eliminating any metals that could be detected by an ICP-MS at parts per billion levels of measurement.”

            Dr. George Georgiou and the Russian government invested one million dollars in a double-blind, placebo-controlled trial with 350 people that has shown that when natural substances are combined, they work as effectively as synthetic chelators. After much experimentation Georgiou selected cilantro, chlorella and a chlorella growth factor extract. The Mexicans eat a lot of cilantro and there are doctors there who have pioneered the use of this plant in detoxification and chelation protocols. It is important to remember the important point that medicinals work best in combination with others that are carefully selected and balanced in a formula and full protocol.
            (…)

            Tłumacz. trans. :
            (…).
            Weźmy Chlorella vulgaris jako przykład, kiedy testowaliśmy ten sam w pre-post prowokacji moczem i kałem testów wykorzystujących 3000 mg na dobę, znaleźliśmy żadnej różnicy pomiędzy przed i po testach. Innymi słowy, Chlorella sam nie eliminując jakiekolwiek metali, które mogą być wykryte za pomocą ICP-MS w częściach na miliard skala pomiarowa „.

            Dr George Georgiou i rosyjski rząd zainwestował milion dolarów w podwójnie ślepym, kontrolowanym placebo badaniu z udziałem 350 osób, które wykazało, że gdy substancje naturalne są połączone, działają równie skutecznie jak syntetyczne środki chelatujące. Po wielu eksperymentach Georgiou wybrane kolendry, chlorella i ekstrakt czynnika wzrostu chlorelli. Meksykanie jedzą dużo kolendry i nie są lekarze, którzy tam są pionierem wykorzystania tej rośliny w detoksykacji i chelatacji protokołów. Ważne jest, aby pamiętać, że ważny punkt Medicinals działa najlepiej w połączeniu z innymi, które są starannie dobranych i wyważonych w formule i pełnego protokołu.
            (…)

            Czyli sama chlorella bez kolendry niczego nie czyści..
            http://drsircus.com/detox/essentials-of-natural-chelation-therapy-at-home/

          17. avatar grzegorzadam 17 lutego 2017 o 08:18

            Wg earthclinic.com kwas ALA (Cutler) dopiero po eliminacji rtęci:

            -”One of the problems of Andy Culter’s method is it causes mercury deposition on the brain whenever you take alpha lipoic acid. This makes the mercury deposition permanent. This fact is known in biochemistry and may cause permanent mercury poisoning if mercury is indeed deposited. The other thing is the chemical he used for chelation has a known side effect. EDTA has the least.(..)
            Tłum:
            – „Jednym z problemów sposobu Andy Cutler jest rtęci powoduje osadzanie na mózg, gdy wziąć kwas alfa-liponowy. Sprawia to, że osadzanie się rtęć na stałe. Fakt ten jest znany w dziedzinie biochemii i może spowodować trwałe zatrucie rtęcią, jeśli rtęć jest rzeczywiście złożone. Inną rzeczą jest to, że związek chemiczny stosowany do chelatacji ma znanym skutkiem ubocznym. EDTA ma najmniej. (..)

            https://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=2&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjjzdaTl6fRAhXEIFAKHRhWBr4QFggrMAE&url=http%3A%2F%2Fwww.earthclinic.com%2Fmobile%2Fted%2Fcures%2Fconfused-as-to-how-chelation-of-mercury-toxicity-should-be-carried-out.html&usg=AFQjCNH9n58QNbBjhNQbLI4eErnVEJWQGA

            Dr Gary Gordon ”król chelatacji” zaleca EDTA (sodowe) doustnie.

            POczytaj o tiosiarczanie sodu.

          18. avatar ja 17 lutego 2017 o 11:43

            Ok, dziekuje Pepsi.

            Grzegorzadam- czytam bloga – doczytałam się ze chlorella itp. działa na chelatacje. A co sadzisz o takiej chelatacji dozylnej , nie orientuje się w temacie dobrze ale chyba sa takie usługi …………..Pozdrawiam

          19. avatar Yestemin 17 lutego 2017 o 11:44

            Pepsi, Grzegorzuadamie, pozwólcie że podrążę temat chelatacji. Chyba coś mi ostatnio umknęło, bo jedyne co kojarzę z dość niedawnych komentarzy grzegorzaadama to zalecenia chelatacji ALA właśnie (z grubsza protokół Cutlera, tylko trochę większe dawki), po wcześniejszym pozbyciu się rtęci. No ok – ale czym wymieść tę rtęć? Chlorella? Kolendra? Boraks? Jakiś protokół? Czy tylko DMSA/DMPS (ale to też protokół Cutlera)? Proszę ślicznie o wskazówki dla mnie i ja 🙂

          20. avatar grzegorzadam 17 lutego 2017 o 11:53

            Podałem ścieżki, może wejdzie później

          21. avatar grzegorzadam 17 lutego 2017 o 11:59

            Odpowiedziałem, pisz do Pepsi.

          22. avatar ja 17 lutego 2017 o 12:05

            Yestemin – Tez czytałam ze przy metalach ALA raczej nie jest zalecany, a mam ten ALA już 🙁

            Pespsi , mogę jeszcze Cie prosić o jedna podpowiedz ? Musze chwilowo zazywac Metformine, do sniadania 1 tabletke i kolacji. Ponoc Metformina zaburza wchłanianie witamin B i innych. Jak ja mam brac te wyżej opisane witaminy i metformine aby nie poszlo na marne ?

            Niska ferrytyna (16) może swiadczyc o niskiej wit B12 (trochę ponad 200) i kwasie foliowym ? Zelazo 90.

          23. avatar Jarmush 17 lutego 2017 o 12:08

            świadczy o żelazie

          24. avatar grzegorzadam 17 lutego 2017 o 13:50

            Niska ferrytyna w 99% świadczy o działalności pasożytów krwi.
            Zioła krzemowe bez zwłoki trzeba dostarczyć.

          25. avatar ja 17 lutego 2017 o 12:22

            A ta Metformina nie będzie się gryzła z witaminami powyżej ? Nie chce aby zakup poszedł do kosza ….

          26. avatar grzegorzadam 17 lutego 2017 o 16:25

            ”Oczyszczanie naczyń krwionośnychUsprawnienie krążenia krwi poprzez oczyszczenie naczyń krwionośnych jest niezwykle ważne, szczególnie w przypad-ku długotrwałej choroby. Jest to o tyle istotne, że wielu cu-krzykom amputuje się stopy z powodu niegojących się ran i wrzodów.Podstawowym sposobem na uniknięcie tego problemu jest oczywiście dieta uboga w lekkostrawne węglowodany, a w wypadku cukrzyków typu 2 także w tłuszcze. Ale moż-na zrobić o wiele więcej. Kluczowe znaczenie mają poszcze-nie na soku z cytryny, witamina C/msm1, dmso2, wyciąg z liści oliwnych, enzymy fibrynolityczne (nattokinaza, serrapeptaza i bromelina), niacyna, magnesy oraz dwutlenek węgla”

            Dr Carey Reams
            Nieżyjący już dr Carey Reams zasłynął tym, że wyleczył tysiące cukrzyków przy pomocy trzytygodniowej kuracji sokiem z cytryny. (!!)
            Pacjenci pili dziesięć razy dziennie albo co godzinę szklankę zawierającą 1/10 soku z cytryny i 9/10 wody, a po 3 tygodniach przechodzili na nieuczulającą naturalną dietę.
            Głównym celem kuracji była poprawa działania wątroby. Poniżej przytaczam fragment wywiadu z drem Reamsem (jego pełny tekst znajduje się pod adresem brixman.com/hypoglycemia.html). Ilekroć podaje się małym dzieciom insulinę, wyrządza się im wielką krzywdę. Insulina nigdy nie powinna być podawana dzieciom poza krytycznymi przypadkami.

            Dzieciom chorym na cukrzycę bardzo służy właściwa dieta.
            Pomogłem tysiącom z nich i żadne z nich nie potrzebowało insuliny. (!)
            Różnica między hipoglikemikami a diabetykami jest taka, że diabetycy muszą ograniczyć i w końcu wstrzymać przyjmowanie insuliny.
            My, lekarze, nie możemy i nigdy nie będziemy mogli zrobić tego za nich.
            O dziwo, nie sprawia im to jednak większych trudności. Gdy tylko funkcjonowanie ich wątroby ulega poprawie, głód insulinowy drastycznie spada, nawet w ciągu kilku dni. Przykładem może być pewien 40-letni cukrzyk, który przyjmował 120 jednostek insuliny dziennie.
            Czwartego dnia przyjmował już tylko 30 jednostek. Szóstego dnia doznał takiego przypływu energii, jakiego nie odczuwał od lat. Dziesiątego dnia całkowicie odstawił insulinę i wrócił do domu. Jest wciąż na diecie i regularnie się bada. Nie bierze insuliny już od ponad dwóch lat. Inny cukrzyk miał 45 kilogramów nadwagi i nie mógł przejść 30 metrów bez przysiadania, by odsapnąć. Przyjmował insulinę przez 20 lat 120 jednostek dziennie. Zaleciliśmy mu dietę i sam ustalił sobie, jakie dawki insuliny będzie brał. Kilka miesięcy później jego nadwaga zniknęła i chodził codziennie po kilka kilometrów. Czuł się o 20 lat młodziej i wprost kipiał z radości, że odstawił insulinę. Nie bierze jej już od ponad roku. Jeśli będzie kontynuował program, nie będzie musiał już nigdy do niej wracać.”

            Fragmenty.

          27. avatar ja 17 lutego 2017 o 14:29

            Grzegorzadam Krzem ?

          28. avatar grzegorzadam 17 lutego 2017 o 16:17

            Krzem w czubie zawsze, bo mamy niedobory przez chlor.
            Pytasz w zakresie zatruć?

          29. avatar grzegorzadam 17 lutego 2017 o 16:20

            Jeżeli pytasz mnie odłożyłbym to cudo na półke, szczególnie przy cukrzycy II, którą ”leczymy”
            dietą, na co jest wiele dowodów, to nie choroba a nierównowaga, odrobinę drastyczna.

            Polecam te metody:
            http://docplayer.pl/6996092-Walter-last-jak-wyleczyc-sie-z-cukrzycy.html

          30. avatar ja 17 lutego 2017 o 22:27

            Grzegorzadam – tak, pytanie o krzem dotyczy m.in. zatruc.

            Ja nie mam cukrzycy, mam insulinooornosc, stad Metformina.

            Dziekuje grzegorzadam za podpowiedzi, fajnie ze tak szczegolowo potrafisz odpowiedzieć. 🙂

            Czyli, krzem, bor, chlorella + kolendra …wit C Mam nadzieje ze pomoze.

          31. avatar grzegorzadam 18 lutego 2017 o 13:06

            mam insulinooornosc, ”

            Dr Sircus obwinia za to niedobory wodorowęglanów magnezu i sody:
            http://drsircus.com/diabetes/how-to-treat-and-prevent-diabetes-2/

          32. avatar ja 19 lutego 2017 o 12:11

            Mialo być insulinoopornosc 🙂 Czyli musze się jeszcze zaopatrzyć w magnez, mam nadzieje ze może być to 6-wodny chlorek magnezu, np. taki jak widze u Pepsi w sklepie. Dziekuje grzegorzadam !

          33. avatar grzegorzadam 19 lutego 2017 o 15:24

            Chlorek jest zawsze 6 wodny a siarczan 7 wodny (Epsom- angole fałszywe nam doznali eureki)), chemia.
            Oba doskonałe.
            Tak ten pepsi-owy jest tym pożądanym.

          34. avatar Ania 28 grudnia 2017 o 04:22

            grzegorzadam proszę powiedz mi dlaczego po spożyciu jednej kapsułki TMB występuje biegunka, ale to taka na maxa, sama woda leci ze mnie na następny dzień po spożyciu TMB. Tak samo było w przypadku suplementacji betaina lub enzymami trawiennymi.

          35. avatar grzegorzadam 28 grudnia 2017 o 08:05

            Jaki skład tej kapsułki?

          36. avatar Ania Sz. 28 grudnia 2017 o 09:02

            Składniki TMB : trimetyloglicyna (bezwodna betaina), substancje wypełniające: celuloza, fosforany wapnia, substancje przeciwzbrylające: kwasy tłuszczowe, sole magnezowe kwasów tłuszczowych, dwutlenek krzemu.
            Betaine HCI oraz enzymy używałam Now foods. Teraz biorę TMB(oraz wit z gr B) ponieważ muszę zbić homocysteine.

  8. avatar Kobitka 14 lutego 2017 o 15:19

    Pytanie dotyczące witaminy B w formie B kompleks. Będę wdzięczna za odpowiedź. Tabletki po otwarciu słoiczka mają swój specyficzny zapach (jak np Vibovit-jeśli ktoś brał kiedyś i jeszcze pamięta). Już po pierwszej tabletce mam inny kolor moczu-bardziej słomkowy i oczywiście zapach jak ze słoiczka. Nie wiem czy to normalne zjawisko? Zrobiłam przerwę po dwóch tabletkach i po jednej dobie kolor i zapach zniknął.
    Jest to witamina B kompleks …, może ktoś już próbował?
    Pozdrawiam

    1. avatar Jarmush 14 lutego 2017 o 19:58

      Wprawdzie nie zabieram głosu na temat firm, których nie prowadzimy, zawsze po B2 jest transparentno żółty mocz, po naszych Greens &Fruits TiB również, a zapach B też normalka

      1. avatar ja 19 lutego 2017 o 12:17

        Tez po już po 1 tabletce B-kompleks zauwazylam zolty mocz i inny zapach. Jednak nie odstawiać B-kompleksu ? Tak już będzie caly czas przy zazywaniu witamin B ? Jest to zjawisko normalne (kolor moczu ) / bezpieczne ?

        1. avatar Jarmush 19 lutego 2017 o 13:44

          To naturalne, B2 potrafi bardzo szybko zrobić z moczu transparent żółty i zapach moczu po B jest też inny

          1. avatar ja 19 lutego 2017 o 14:23

            To tylko z powodu B2 czy B9, B12 i inne B również powodują taki kolor moczu ?

          2. avatar Jarmush 19 lutego 2017 o 18:21

            B2, ale pewien zapach dają prawie wszystkie

  9. avatar Bartek 15 lutego 2017 o 13:03

    Niedawno badałem poziom homecysteiny, mialem 11,5 i myślałem, że jest ok. Suplementacja b complex może pomoć, tylko nie wiem czy celem samym w sobie powinno być obniżenie homocysteiny?

    1. avatar Jarmush 15 lutego 2017 o 14:02
      1. avatar Bartek 15 lutego 2017 o 21:27

        bardzo dziękuję za odpowiedź 🙂 Pozdrawiam

  10. avatar Dagmara 15 lutego 2017 o 18:49

    Pepsi gdzie Ty w Krakowie badasz homocysteinę? 🙂

    1. avatar Jarmush 15 lutego 2017 o 20:52

      Na Siemaszki robię wszystkie badania.

  11. avatar Asia 21 lutego 2017 o 12:53

    mam pytanie czy gdybym przeslala Ci moje wyniki pomoglabys mi wybrac suplementy ktore sa w moim przypadku najwazniejsze /wiem, ze nie jestes lekarzem/ badan tez nie zlecal mi lekarz/?

    1. avatar Jarmush 21 lutego 2017 o 14:39

      tu napisz, na mejlu mam teraz kolejkę 2 tygodnie

  12. avatar Asia 21 lutego 2017 o 18:44

    zastanawiałam się co wybrać. Mam około 213zl;p
    32lata, 158, 48 zywej wagi. Matka karmiąca, roczny syn
    Od ciąży nie jem cukru, baaardzo zmieniłam dietę. Od wakacji 100% warzywa i owoce plus strączki ale strączki nie chciały się idealnie trawic wiec przeszlam na kasze.
    Badania: homocysteina 14,9
    D3 (25-oh) 31,91
    B12 359
    wapn – b db mimo 0nabialu: 2,39
    zelazo 117
    crp bialko ostrej fazy 0,09

    myslalam o Pakiet VITAMIN D3 + VITAMIN K2 i omega 3 (z E bo tez mam tendencje i male zylaki)
    cwicze joge, czuje sie dobrze jednak czasem czuje stawy/kolana wiec mysle o zupie na kosciach
    wlaczylam mieso do diety bo mocno spadlam z wagi i nienadazalam z uzupelnianiem kalorii przy odsysaniu.

    Co bys polecila?

    1. avatar Jarmush 21 lutego 2017 o 19:54

      Napisałam Ci w mejlu, jak masz ograniczony budżet, to Greens & Fruits TiB (kuracja zapewni Ci dużo B12, ale też B6 i kwas foliowy) i D3TiB + K2 TiB w promocji.

  13. avatar Asia 21 lutego 2017 o 20:09

    dziekuje:)

  14. avatar Agnieszka Moitrot 22 lutego 2017 o 08:49

    Moja mama była bardzo poważnie chora na serce, z zaawansowana arteriosklerozą. Nikt nie wpadł na pomysł, aby zbadać pooziom homocysteiny. Dostawała wszystkie możliwe pigułki, statyny, beta blokery itd. Dopiero sama się tematem zajęłam, mamie homocysteine zbadali i okazało się, że ma ponad 20.

  15. avatar Ola 28 marca 2017 o 09:33

    Pepsi i inni czytelnicy mający pojęcie co jest pięć,
    Mój znajomy nie może dobić do normy HDL. Schudł 25 kg, je jak Pan Bóg przekazał: min 7 porcji warzyw. Zjada białko w każdym posiłku, je regularnie. Nie tyka alkoholu, fajek, kofeiny tyle co w termogeniku raz na jakiś czas przed aktywnością. Ćwiczy 3-5 razy w tygodniu (3 treningi siłowe, 2 razy biega 4-5 km). Ryby 4 razy w tygodniu, orzechy praktycznie codziennie i suplementacja 1g EPA + DHA dziennie. Typ budowy ektomorficzna, ma wlasciwy poziom tkanki tłuszczowej . Ogólny cholesterol i LDL w normie a HDL 38…. Homocysteina 10, 9. Czy wiecie co może być pomocne?

    1. avatar grzegorzadam 28 marca 2017 o 14:00

      Mój znajomy nie może dobić do normy HDL”

      W jakim celu chce dobić?

  16. avatar Piotr 29 kwietnia 2017 o 08:56

    Witam, jakimś trafem trafiłem właśnie na temat homocysteiny i tak się stało, że wczoraj robiłem badania krwi – co prawda te dwa dni wcześniej jadłem trochę mięsa, ale bez przesady i byłem na czczo około. 10h, trochę wody przed badaniami. Wyszedł wynik 11 – powinien być w miarę rzetelny jeżeli chodzi o przygotowanie krwi do badań, bo robiłem w renomowanej klinice i niby zaraz po pobraniu miała trafić do badania. Już zdążyłem się zorientować, że to wynik dość wysoki i należałoby z nim coś zrobić – co prawda genetycznie nie jestem obciążony żadnymi chorobami wieńcowymi, miażdzycami, chcociaż ojca ojciec zmarł chyba na zawał i matki ojciec też na zawał, ale to w wieku ok. 70 i po 70. – Więc wg. lekarzy jestem poza grupą obciążenia genetycznego, bo nikt nie zmarł koło 40 czy tam 50. W każdym razie, trzeba by coś z tym zrobić. Mam nadwagi z 20kg, więc wiem, że trzeba się wziąć za dietę, sportu zaniechałem totalnie, chcociaż kiedyś trenowałem sztuki walki.

    Z suplementów aktualnie to łykam tak; d3 z k2mk7 – …, b complex – …, cynk – firmy… i piję sok z aceroli (C). Generalnie staram się brać wit C (acerola) razem z b complex i d3 – rano, przed snem wrzucam cynk. Magnezu nie suplementuje – bo kiedyś miałem sprawdzany z krwi i było ok – piję dużo wody, przynajmniej 1,5l dziennie + herbaty, trochę kawy.

    Teraz pytanie – oprócz diety, czy suplementacja jest dobra? Czy przesiąść się na inną firmę – bardziej skuteczną(?), przyswajalną? Proszę o możliwie najszybsze odpowiedzi, bo chcę obniżyć ten poziom.

    1. avatar Jarmush 29 kwietnia 2017 o 09:28

      Jeśli chcesz od nas porady, kupuj suplementy w naszym sklepie http://www.thisisibio.pl , mamy na znacznie wyższym poziomie suplementy, gdyż doskonale znam firmę, którą wymieniłeś.

      W takim przypadku trzeba wziąć B6 G&G, kwas foliowy G&G i B12 TiB, lub Liposomal B12 TiB, ilości chętnie rozpiszemy,i poradzimy, gdy kupisz suplementy. Ważne jest, abyś zrobił badania B12, kwasu foliowego, lipidy (trójglicerydy szczególnie), mocz, pH moczu o 12, cukier i insulinę na czczo,
      nie skupiaj się na protoplastach, szkoda czasu, geny można zmieniać myślami/jedzeniem/suplementacją/zmianą wibracji etc

    2. avatar grzegorzadam 29 kwietnia 2017 o 10:42

      co prawda genetycznie nie jestem obciążony żadnymi chorobami wieńcowymi, miażdzycami, chcociaż ojca ojciec zmarł chyba na zawał”

      To nie są ”choroby” genetyczne, a skutki niedobrej diety.
      ”Mam nadwagi z 20kg,”

      Dieta oczywiście również, ale zrób solidny test biorezonansowy w zakresie wirusów, pasożytów i bakterii.
      To może mieć z tym związek.
      B complex (https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html) i D3 w protokole z K2 (https://thisisbio.pl/glowna/2509-pakiet-vitamin-d3-vitamin-k2-tib-.html)

      Bierz to bez przerwy w odpowiednich dawkach.

      ”Magnezu nie suplementuje – bo kiedyś miałem sprawdzany z krwi i było ok”
      Duży błąd:
      http://www.pepsieliot.com/jak-po-co-i-ile-brac-magnezu-czyli-mega-wazne-porady-doktora-sircusa/
      http://www.pepsieliot.com/najlepsze-i-najgorsze-formy-magnezu-ktore-mozesz-sobie-kupic/
      Badanie z krwi magnezu nie bada, jedynie zawartość we krwi, to nie jest wskaźnik.

      Zrób na początek testy domowe orientacyjne:
      http://www.pepsieliot.com/4-bardzo-proste-testy-zdrowotne-ktore-powinienes-przeprowadzic-w-domu-2/

      Szukaj przyczyn i przede wszystkim oczyść organizm:
      http://www.pepsieliot.com/czy-w-twojej-solniczce-jest-juz-witamina-c-czyli-jak-prosto-zgladzic-plesn/
      http://www.pepsieliot.com/przepis-na-herbate-leczaca-ponad-60-chorob-i-zabijajaca-pasozyty/

      właściwe pH niezbędne:
      http://www.pepsieliot.com/jak-pic-sode-na-3-sposoby-aby-spektakularnie-poprawic-swoje-zdrowie/

  17. avatar Piotr 29 kwietnia 2017 o 13:35

    Dzięki za odpowiedzi. Ja generalnie czuję się dobrze, nie mam jakichś problemów zdrowotnych – poza tym, że nabawiłem się kilka lat temu nerwicy lękowej i mnie trzyma do dzisiaj, ale antydepresantów – chociaż były zapisane, nie łykam. Zrobię te domowe testy z linka. Już tak reasumując, bo można się na początku w tym wszystkim pogubić. ;

    Suplementacja wit. b complex – lub te najważniejsze b6/9/12, do tego d3 z k2, wit. C – sok z aceroli się pewnie lepiej przyswoi niż syntetyki?, i dorzucić magnez – wybrać ten dobry i cynk też nie zaszkodzi. Oprócz tego dieta – bogata w warzywa, owoce i np. te herbaty zabijające pasożyty z przepisu pepsi i powinno być dobrze? Przy okazji badania te, które zaleciła pepsi – bo już ma samą myśl o kłuciu mnie w żyłę, mnie skręca. 😉

    1. avatar grzegorzadam 29 kwietnia 2017 o 15:08

      że nabawiłem się kilka lat temu nerwicy lękowej i mnie trzyma do dzisiaj,”

      Uzupełnij magnez (https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html), niacynę (https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2523-vitamin-b3-niacin-100mg-120kaps-gg-5060040820179.html), i być może będzie po nerwicy:
      http://www.pepsieliot.com/dlaczego-szpitale-psychiatryczne-milcza-na-temat-niacyny-czyli-witaminy-b3/

      ”te herbaty zabijające pasożyty z przepisu pepsi i powinno być dobrze?”
      Niewykluczone, często wymaga to wiele więcej wysiłku.

      1. avatar Piotr 29 kwietnia 2017 o 16:32

        Grzegorz, lepiej kupić b complex czy każdą witaminę z osobna? – Nie ukrywam, że wygodniej po prostu połknąć jedną tabletkę czy tam dwie, niż 15 dziennie różnych. I ponawiam jeszcze raz pytanie – czy taki zestaw jak przedstawiłem w poście poprzednim, powinien wpłynąć pozytywnie na obniżenie homocysteiny?

        1. avatar Jarmush 29 kwietnia 2017 o 16:50

          Piotrze nie odpowiadamy na temat suplementów nie zakupionych u nas, bardzo Cię proszę o niespamowanie

        2. avatar grzegorzadam 29 kwietnia 2017 o 20:31

          Piotrze, próbuje na razie wzbudzić w Tobie chęć i ciekawość badania swojego organizmu holistycznie,
          czyli całościowo.
          Atopowe zapalenia skóry nie sa chorobami skóry np….
          Być może obniżysz homocysteinę, co będziesz mógł w łatwy sposób sparwdzić przeciez, ale nie
          tu jest problem, tym bardziej forma aplikacji czy rodzaj suplementu, jeżeli niedomaganie wynika
          z braku tegoż, to pomoże, forma jest drugorzędną sprawą.

          Kążda nierównowaga i objawy chorobowe mają swoje przyczyny, nakłaniam Cię , abyś spróbował
          to ustalić, bo nikt lepiej niż Ty sam tego nie zrobi.
          Nie szukaj tabsa na problem, to jest pacjentyzm.
          wczytaj się w te linki wraz z komentarzami na początek.

  18. avatar Wojtek 15 maja 2017 o 10:10

    łatwo pisać co i jak gorzej jak masz trójglicerydy na poziomie 500 do 700 bez brania statyn i co nie brać statyn ? chyba nie tędy droga

    1. avatar grzegorzadam 15 maja 2017 o 10:59

      Trzeba ustalić przyczynę, a nie truć się ”lekami”.

      1. avatar Wojtek 15 maja 2017 o 13:01

        nie tak łatwo znależć przyczynę , prosze o poradę jakie badania zrobić by znalezć przyczynę bo mi się nie udało znależć a bardzo chętnie bym zrezygnował z tych statyn czy fibratów a biore liphantyl 267 od wielu lat

  19. avatar 69smerfeta69 21 lipca 2017 o 17:49

    Pepsi piszę wyniki badań mojej mamy i moje.
    1) Mama :

    kwas foliowy 22,76 ng/ml
    B 12 400 pg/ml
    homocysteina 11,3 umol/L

    cholesterol całkowity w surowicy 197 mg/dl
    HDL w surowicy 73 mg/dL
    LDL w surowicy 110 mg/dL
    Trójglicerydy w surowicy 68mg/dL

    Miedź w surowicy 812 ug/l
    Cynk w surowicy 15,5 umol/l

    2) Moje wyniki:

    Kwas foliowy 24 ng/ml
    B 12 580 pg/ml
    homocysteina 8,1 umol/L

    Morfologia
    WBC 3,09 x 10^3 kom/uL
    RBC 4,14 x 10^6 kom/uL
    MPV 6,6 fL

    fibrynogen 2,58 g/l
    kwas moczowy w surowicy 4,2 mg/dl
    kortyzel 14,85 ug/dl

    Napisz mi co brać i ile. Z mamą już suplementujemy wit D3+K2 (1tab.) G&G, Omega 3 (1tab), Green & Fruits (1 tab.) , B-complex (1 tab), Wit. E G&G+ Selen G&G+ lugola, i ja biorę jeszcze cynk G&G i liposomalny glutation TiB.

    1. avatar Jarmush 21 lipca 2017 o 18:35

      Jestem teraz we Włoszech i nie wzięłam ze sobą moich notatek, napisz mi z boku wartości referencyjne laboratorium, niektóre dobrze pamiętam, jak homocysteina, ale pewnych nie. To Ci rozpiszę.

      1. avatar 69smerfeta69 21 lipca 2017 o 18:48

        kwas foliowy 22,76 ng/ml >5,38
        B 12 400 pg/ml 3,7-13,9
        homocysteina 11,3 umol/L

        cholesterol całkowity w surowicy 197 mg/dl 115-190
        HDL w surowicy 73 mg/dL >45,0
        LDL w surowicy 110 mg/dL
        Trójglicerydy w surowicy 68mg/dL <150

        Miedź w surowicy 812 ug/l 800-1550
        Cynk w surowicy 15,5 umol/l 9,0-18,0

        2) Moje wyniki:

        Kwas foliowy 24 ng/ml
        B 12 580 pg/ml
        homocysteina 8,1 umol/L

        Morfologia
        WBC 3,09 x 10^3 kom/uL 4,0-10,0
        RBC 4,14 x 10^6 kom/uL 4,2-5,2
        MPV 6,6 fL 7,4-10,4

        fibrynogen 2,58 g/l 1,8-3,5
        kwas moczowy w surowicy 4,2 mg/dl <5,7
        kortyzol 14,85 ug/dl sur. rano (7-9 godz. ) 4,3-22,4

        1. avatar Jarmush 22 lipca 2017 o 16:19

          Obie zróbcie kurację 3 miesiace Greens & Fruits TiB (wystarczy 1 opakowanie), po 1 do śniadania,
          mama:
          2 D3+K2 TiB po śniadaniu i 1 Omega 3 TiB i badanie 25(OH)D za 2 miesiące (na 5 dni przed badaniem zaprzestać brania suplementów, dążymy do poziomu 70-80)
          Chlorella 100% Organic This is Bio 3 gramy na kwadrans przed śniadaniem.
          Łyżeczka jabłczanu magnezu TiB ze szklanką wody (3/4) – nie rozpuści się dobrze
          Jod pierwiastkowy, płyn Lugola z apteki przez skorę
          1 witamina C 1000+ TiB około 17 wraz z 1 witaminą E G&G i 1 selen G&G.
          Chodzić w miedzianej branzoletce. Proszę o zrobienie prób wątrobowych, oraz cukru i insuliny na czczo.
          W razie jakichś stanów zapalnych należy mieć pod ręką kwas askorbinowy TiB i siarkę organiczną MSM TiB
          Należy pić wodę z cytryną, na czczo i przed obiadem wodę z octem jabłkowym BIO.

          Ty:
          Również kuracja Greens & Ftruits TiB
          4 D3 TiB i 1 K2 TiB po śniadaniu razem z 1 Omega 3 TiB i badanie 25(OH)D za 2 miesiące (na 5 dni przed badaniem zaprzestać brania suplementów, dążymy do poziomu 60-70)
          Chlorella 100% Organic This is Bio 3 gramy na kwadrans przed śniadaniem.
          Łyżeczka jabłczanu magnezu TiB ze szklanką wody (3/4) – nie rozpuści się dobrze, gdybyś miewała zatwardzenia łyżeczka chlorku magnezu TiB zamiast jabłczanu (jabłczan nie powoduje rozwolnień)
          Jod pierwiastkowy, płyn Lugola z apteki przez skorę
          Witamina C TiB

          1. avatar 69smerfeta69 23 lipca 2017 o 19:58

            Dzięki Pepsi za szybki odzew! Wszystko to co rozpisałaś Pepsi akurat bierzemy (jedynie magnez poprzez kąpiele ), w poście wyżej to napisałam 🙂
            Powiedz mi tylko cą z tą homocysteiną robić, bo mama ma powyżej 10, ja trochę mniej ale też nie w dolnych granicach normy. Ile tego b-complex, b12 i kwasu foliowego ?
            Cukier i glukozę mamy dobre. Mama: insulina 2,5 , glukoza -93. Ja : insulina – 2,61 , glukoza 85. Próby wątrobowe mamy sobie zrobić.

          2. avatar Jarmush 24 lipca 2017 o 04:59

            1 B12 TiB, 1 kwas foliowy G&G i 1 B6 G&G do śniadania

          3. avatar 69smerfeta69 24 lipca 2017 o 21:12

            Nie sprecyzowałam dobrze pytania, więc jeszcze Cię pomęczę 🙂 Przeczytałam artykuł i wiem, że przy wyższej homocysteinie trzeba brać kwas foliowy, B12 i B6. Przy tych wynikach które mam (homocysteina, kwas foliowy i b12), jak długo brać takie dawki ? Kiedy zrobić kolejne badania ? Do jakiego poziomu powinnam dojść z b12, kwasem foliowym ? Poziom homocysteiny wiem jaki jest wskazany z wpisu powyżej 🙂
            Na chwile obecną w domu mam b-complex i b12, zanim zrobię kolejne zamówienie u Ciebie to może to być zamiast kwasu foliowego i B6 ?

            Jeszcze jedno pytanie mi się przypomniało dot. fibrynogenu, ponieważ już doczytałam wpis u Ciebie i mam poziom dobry – poniżej 3, a gdy pobierali mi krew pierwszy raz w życiu ( a badań w 3 ciążach miałam mnóstwo 🙂 ) miałam bardzo gęstą krew. Pielęgniarka mi powiedziała, że za mało pewnie piłam. Fakt przed badaniem nic nie piłam (do godz. 9.00), ale dzień wcześniej sporo piłam i miałam mocz bardzo jasny. Gdy wróciłąm do domu, od razu czytałam u Ciebie co to znaczy gęsta krem i wyskoczył mi wpis o fibrynogenie, ale tu jakby się nie zgadzało, bo jego poziom wyszedł mi dobry. Masz jakiś pomysł na moją rekcję organizmu? 🙂
            Owocek <3

          4. avatar Jarmush 25 lipca 2017 o 07:49

            To nie działa w ten sposób, fibrynogen to nie jest dokładne przełożenie, sama powiedziałaś, że wieczorem byłaś dobrze nawodniona, być może pielęgniarka źle zinterpretowała fakt, że ma problem z pobraniem krwi, może miałaś niskie ciśnienie. B12 w górnej granicy normy.Zwykle kończy się opakowanie i robi badanie kontrolne, i sprawdza czy o to chodziło. Zwykle niezbędna jest też Omega 3 TiB i D3+K2 TiB. Więc jak masz to też bierz.

          5. avatar 69smerfeta69 9 sierpnia 2017 o 09:45

            Hej Pepsi! Długo mnie tutaj nie było, bo był sezon ogórkowy i miałam pełne ręce roboty 🙂 Mam Omega 3 TiB i D3 +K2 TiB i bierzemy to z mamą już od 3 m-cy.
            Będę składać teraz u ciebie zamówienie i zamówię B6 i B9 , po jednym opakowaniu mamy wybrać i potem badanie na kwas foliowy, ?I badanie na homocysteinę ?Do jakiego poziomu możemy dojść? Czytałam wpis u Ciebie o kwasie foliowym i można go przedawkować, więc wolę się upewnić.

          6. avatar Jarmush 9 sierpnia 2017 o 12:18

            kwas foliowy ma być w normie, B12 w górnej granicy normy, a niektórzy mówią, że może być wyżej, homocysteina w normie, ale zdecydowanie u dołu skali.

          7. avatar 69smerfeta69 9 sierpnia 2017 o 17:56

            Wiem, że Cię męczę Pepsi, ale czegoś nie rozumiem. Wyczytałam (nie u Ciebie, bo u Ciebie nie mogłam tego znaleźć ) że norma to od 5-20 ng/ml. To laboratorium w którym robiłam nie podało górnej granicy normy.
            Z badań powyżej co Ci wysłałam kwas foliowy ja mam na poziomie 24 ng/ml, a mama ma 22 ng/ml. Czy w związku z tym na pewno mamy suplementować ten kwas foliowy?
            Od czasu badań tj. już 3 tygodnie bierzemy z mamą B-complex G&G i B12 G&G. Teraz chcę u Ciebie robić zamówienie i chcę mieć jasność co konkretnie zamówić, bo środki są niestety ograniczone.
            Serdecznie Cię pozdrawiam! <3

          8. avatar 69smerfeta69 10 sierpnia 2017 o 07:03

            Pepsi artykul czytałam. pare postów wyżej całą listę badań Ci wysłałam. Wyniki homocysteiny, kwasu foliowego, b12 i jeszcze wiele innych. proszę spójrz jeszcze raz, bo zalecilas nam na wyzsza homocysteine b12, b6 i b9. A my kwas foliowy mamy chyba wysoki.

          9. avatar Jarmush 10 sierpnia 2017 o 07:11

            Nie bierzcie w takim razie kwasu foliowego, i zobaczcie, czy spada homocysteina.

          10. avatar grzegorzadam 10 sierpnia 2017 o 07:38

            Witaminy to jedno, a jak z poziomem pH średnim dziennym?
            Kolor moczu? Stężenie wit.D?

          11. avatar 69smerfeta69 10 sierpnia 2017 o 14:35

            A poziom witaminy B6 trzeba badać? Pytam, ponieważ moja mama po 3 tygodniach brania b-complex i b12, akurat dziś miała uczuci mrowienia na czubku głowy i uderzenie gorąca. Teraz czytam i objawy mrowienia mogą wystąpić przy nadmiarze b6. Orientowałam się i jest to bardzo drogie badanie w granicach 150- 170zł, więc chciałabym wiedzieć co Ty sądzisz, czy je warto robić czy po prostu odstawić b-complex i suplementować tylko b12 do końca opakowania ?

            Grzegorzu ph moczu mama ma dobre, kolor moczu jak się pilnuje z piciem też ok. A witaminę D suplementuje dalej, bo miała poziom 18, teraz ma 45.

          12. avatar 69smerfeta69 15 sierpnia 2017 o 11:01

            Pepsi nie wiem czy w natłoku komentarzy mój ominęłaś czy masz mnie dość,nie jestem trollem. Przypominam się, ponieważ wystąpiła reakcja organizmu i zastanawiam się co dalej. Mama nie suplementuje już b-complex, tylko B12. Wszystko jest od Ciebie, jak chcesz możesz po mailu sprawdzić.
            Co sądzisz o tym mrowieniu i o witaminie B6?

          13. avatar Jarmush 15 sierpnia 2017 o 11:11

            Zarówno nadmiar, jak i niedobór witaminy B6 może skutkować mrowieniem różnych części ciała. Należy rozważyć inne dane, jak właśnie poziom homocysteiny, prolaktyny (przy wysokiej prolaktynie zaleca się nawet 300 mcg B6 dziennie).

          14. avatar 69smerfeta69 15 sierpnia 2017 o 11:41

            Dzięki, że odpisałaś.
            Czyli co byś proponowała najpierw badanie prolaktyny? Czy poziomu witaminy B6? Czy może branie samej b12 i obserwowanie homocysteiny ? Gdyby nie spadała homocysteina, to dopiero wtedy badanie B6?
            Mama ma jeszcze problemy z żylakami i guzki na tarczycy, które nie rosną. Badania tsh wszystko w normie. Jod suplementuje, witaminę E + wit C też.

          15. avatar Jarmush 15 sierpnia 2017 o 11:43

            2 kapsułki K2 oprócz D3

          16. avatar 69smerfeta69 15 sierpnia 2017 o 19:43

            Oki, dziękuję Wam za pomoc. Odezwę się jak będą zrobione drugi raz badania homocysteiny.
            Uściski <3

      2. avatar 69smerfeta69 21 lipca 2017 o 18:49

        robiłam duże odstępy, a po wklejeniu komentarza są bardzo małe. Zakres laboratoryjny to ten drugi.

        1. avatar Jarmush 22 lipca 2017 o 07:49

          nie zatwierdzam, żeby nie zginęło w natłoku, wrócę z treningu zabiorę się za Twoje wyniki <3

  20. avatar haniaa 11 sierpnia 2017 o 13:10

    Witam, wiem że nie w temacie,ale czy mogłabym prosić o pomoc, chodzi o zagrzybienie i pleśnie jakie pojawiły mi się na ścianach w domu, najgorzej jest w sypialni. rok temu czyściliśmy ściany wodą utlenioną 3%. Na chwilę był spokój, ale po zimie wróciło i jest wszędzie grzyb i pleśń, czy jest jakiś naturalny sposób by to zlikwidować?

    Jaki mogę zastosować oprysk na pomidory zaatakowane zarazą ziemniaczaną i grzybem. Mam swoje, chociaż w tym roku nie ma dużo, a nie chciałabym,żeby mi zaraza zjadła, tak jak ogórki.
    Do nawożenia stosuję gnojówkę z pokrzywy, ale i tak nie chcą mi rosnąć, pewno w glebie brakuje jakichś składników mineralnych?

    1. avatar grzegorzadam 11 sierpnia 2017 o 21:50

      Zagrzybienie domostwa to poważny problem.
      Amerykanie stosują mocniejsze stężenia niż 3 %.

      Na rośliny roztwory boraksu m.inn.

      1. avatar Izabella Zosel 30 września 2017 o 18:29

        Trzeba osuszyc dom. Wyraznie masz problemy z zawilgoceniem. Rozwiazanie to drenaz ( rura wokol calego domu odprowadzajaca wode) i cyrkulacja powietrza w domu. Na suchych scianach grzyb nie rosnie.

        1. avatar grzegorzadam 1 października 2017 o 05:05

          Racja, ale jak przeżrą beton, bywa nieciekawie.

  21. avatar Magda 25 sierpnia 2017 o 05:42

    Witam, wczoraj rano mąż (37 lat) doznał paraliżu lewej ręki i języka. Na szczęście po kilku sekundach ustąpiło. Przerażona wezwałam karetkę. Zabrano go do szpitala i przebadano. Wyniki w normie. mg 2,1. Tylko ciśnienie wyższe niż zwykle 150/76. Po 4 godzinach zwolniony do domu. W nocy miał wysoką gorączkę 39 st. rano już 37,2 st. Mąż jest sportowcem – piłkarz. Codziennie ciężkie treningi. Bardzo proszę o poradę, co robić. Gdzie udać się po pomoc? jesteśmy oboje antylekarzowi i antyfarmaceutyczni.

    1. avatar grzegorzadam 25 sierpnia 2017 o 06:08

      Po 4 godzinach zwolniony do domu. W nocy miał wysoką gorączkę 39 st. rano już 37,2 st.”

      Jest stan zapalny, dobrze że okazywany gorączką, super.
      Organizm coś zwalcza, co poszukacie.
      Trzeba działać, testy domowe najpierw, biorezonans też wskazany:
      http://www.pepsieliot.com/4-bardzo-proste-testy-zdrowotne-ktore-powinienes-przeprowadzic-w-domu-2/
      http://www.pepsieliot.com/przepis-na-herbate-leczaca-ponad-60-chorob-i-zabijajaca-pasozyty/
      To może być błahostka, ale nie musi, lepiej sprawdzić.

      1. avatar Dziubek 25 sierpnia 2017 o 06:46

        Dziękuję za szybką odpowiedź. Pozdrawiam. Uwielbiam Was czytać.

  22. avatar 69smerfeta69 11 września 2017 o 13:07

    Witaj Pepsi,
    Zrobiłam kolejne badania i Homocysteina spadła mi z poziomu 8,1 do poziomu 5,7 umol/L. B12 miałam poziom 580, a teraz mam 540 pg/ml , a cały czas suplementuje B12 G&G 1 tab. dziennie (ostatni tydzień przed badaniem nie brałam). Rozumiem, że mam dalej suplementować B12, tylko jak myślisz znów całe opakowanie i badanie, czy mniej?
    Dalej mam słabą morfologię, niskie leukocyty (podniosło się zaledwie z poziomu 3.09 x10^3 kom/uL do poziomu 3,32 x 10^3kom/uL), myślisz, żeby zwiększyć Green&Fruits w ciągu dnia?

    Teraz badania męża, bo i jemu tym razem porobiłam:
    Homocysteina 12,5 umol/L
    Fibrynogen 3,54g/l
    Kwas Foliowy 13,61 ng/ml
    B12 384,00 pg/ml
    Żelazo w surowicy 35/uc/dl

    Ma niskie żelazko,a na chlorelle jest uczulony. Przez rok był prawie na diecie wegetariańskiej, bardzo rzadko mięso, czy to znaczy, że ma zwiększyć jedzenie mięsa to w diecie? Dodam, że ma krew gadzią, to jest B Rh- 🙂

    1. avatar Jarmush 11 września 2017 o 17:33

      Bardzo dobrą masz teraz homocysteinę, nadal bierz B12 jeszcze 1 opakowanie np co drugi dzień. To że Ci spadła w krwi nie ma znaczenia, ale ewidentnie podniosła się w komórkach, widać to po homocysteinie. Możesz wprowadzić jeszcze jedną G&F w porze obiadu, taka pełna kuracja to jest 3 razy dziennie po 1 tabletce do głównych posiłków i tak polecieć z 1 opakowaniem, a drugie już brać przez 3 miesiące po 1 do śniadania,

      Twój mąż powinien brać magnez TiB, kwas foliowy G&G, 2 Greens & Fruits TiB (czekamy na dostawę), D3+K2 TiB, Omega 3 TiB, oraz B6 G&G. Oczywiście C TiB tak samo. Rano moja terapia 4 szklanek: http://www.pepsieliot.com/szybko-naturalnie-oczyscic-watrobe-toksyn/

      1. avatar 69smerfeta69 13 września 2017 o 09:27

        ok Pepsi, to czekam na G&F i zamawiam.
        Powiedz mi jeszcze, a jak bedę miała B12 już w górnej granicy normy, to co ile sobie robić badania kontrolne na nią ? I jeśli ja nie jem mięsa, jedynie sporadycznie nabiał i jaja, to jak ją potem suplementować?
        Owocek <3

        1. avatar Jarmush 13 września 2017 o 09:29

          B12 długo się utrzymuje, gdy się osiągnęło dobry wynik, nie jest jak z poziomem D. Wystaraczy robić kuracje G&F TiB i zwykle jest idealnie z B12. Przy ograniczonym wchłanianiu należy brać Liposomal B12 TiB.

          1. avatar 69smerfeta69 13 września 2017 o 09:34

            Ok, dzięki za każdą Twoją radę :* Bardzo wiele w życiu mi pomogłaś! <3

          2. avatar Jarmush 13 września 2017 o 09:40

            <3

  23. avatar Kasia 23 listopada 2017 o 08:37

    Hej, a co jeśli homocysteina jest poniżej normy laboratoryjnej? Coś to oznacza? Wszędzie mówi się o zawyzonym poziomie. Z góry dziękuję za odpowiedź 🙂 wynik 4,4 przy normie 5-12. Mniemam, że to chyba dobrze o mnie świadczy 😉 ale czy nie za nisko?

    1. avatar Jarmush 23 listopada 2017 o 08:55
      1. avatar Kasia 23 listopada 2017 o 09:22

        Ojoj, dziękuję za odpowiedź! Mam Hashimoto, jestem na diecie AIP – jem dużo mięsa i warzyw – kwas foliowy i B12 mam w górnych granicach normy. Jeśli dobrze zrozumiałam mogę mieć za mało metioniny i cysteiny, ale dlaczego? ? powinnam zbadać mutacje mthfr? Lekarz powiedział, że jeśli homocysteina będzie podwyższona to wtedy zbadać mthfr. Ale w tym artykule też jest coś wspomniane. Czy mogłabyś wypowiedzieć się coś więcej na ten temat? Nie wiem, czy dobrze rozumiem ten artykuł po angielsku, jest bardzo specjalistyczny. Z góry serdecznie dziękuję!

  24. avatar krzyś 15 grudnia 2017 o 19:45

    Witam,
    zrobiłem kilak dni temu badania krwi i :

    D3 58,5 ng/ml

    Cholesterol
    HDL 59,2 mg/dl
    LDL 129,2 mg/dl
    Trójglicerydy 0,53 mmol/l
    OB 2mm/h

    i wisienka homocysteina 18,6 umol/L

    Wiek 32
    wzrost 172
    waga 53 kg

    Nie jem mięsa, pieczywa i nabiału (poza jajkami czasem nawet 10 tygodniowo).
    Jem głównie warzywa, owoce, kasze i strączki.

    Sulpe:
    G&F, D3K2, Omega3, b-complex c+e , b12, vitC 1000, calcium mg i zn, (Jabłczan magnezu, askorbinian sodu to przy terapii 4 szklanek), rano 4 tabsy spiruliny wieczorem 4 tabsy chlorelli i
    czasami msm.

    komplet suplii przyjmuje od około 3 miesięcy nieprzerwanie a z przerwami od około 3 lat.

    stres towarzyszy mi każdego dnia…

    co robić ??

    1. avatar Jarmush 15 grudnia 2017 o 21:05

      zbadaj dodatkwowo B12, kwas foliowy, oraz 25(OH)D, CRP i fibrynogen, cukier oraz insulinę na czczo

  25. avatar jakub 9 stycznia 2018 o 10:58

    Ktoś ma rozeznanie w jakim laboratorium we Wrocławiu warto zbadać homocysteinę? (popularne dialab, diagnostyka, synevo ok?)

  26. avatar Krzyś 18 stycznia 2018 o 17:50

    Hej ho,
    trochę to trwało ale mam wyniki 😀

    Wit B12 1676 pg/ml
    Poziom insuliny 1.88 mlU/ml
    Kwas foliowy 19,67 ng/ml
    Glukoza we krwi (osocze z fluorkiem) 69,9 mg/dl
    CRP 0.02 mg/L
    Fibrynogen 2.30 g/l
    25(OH)D 58,5 ng/ml

    zrobiłem przy okazji
    TSH 1,241

  27. avatar InesssCa 8 lutego 2018 o 15:48

    Witam.
    Robilam ostatnio badania krwi,mamy z męzem starać się o dziecko i prosiłabym o pomoc w interpretacji.
    Homocysteina 9,03 ( norma 4,44-13,56)
    kwas foliowy 13,18 ( norma > 5,38)
    witamina b12 533 ( norma 211 – 911)

    Czyli homocysteine mam za wysoka? a b 12 za niska skoro w górnej granicy normy powinna sie znajdowac? i zeby zbic homocysteine mam zwiekszyć przyjmowanie wit b12? ale tej zwyklej czy musi byc juz w moim przypadku metylowana? I czy poziom kwasu foliowego jest dobry? czy na starania o dziecko za niski?
    I w ogóle czy ja to wszystko dobrze zrozumie bo mam taki metlik w głowie od czytania tych wszystkich artykułow, ze juz głupieje co z czym,
    dodam ze jestem w trakcie regulowania hormonow tarczycy,- hasimoto( w sposób narualny wg waszych porad i juz krecka od tych wszyskich informacji dostaje. Pozdrawiam

    1. avatar Jarmush 8 lutego 2018 o 16:06

      Zrobcie sobie kurację Greens & Fruits TiB, jaki masz poziom 25(OH)D?

  28. avatar InesssCa 8 lutego 2018 o 20:09

    aktualnie poziom wit D3 52 ( startowałam z ok 30), jestem dalej w trakcie podnoszenia. Biore 8 tys jednostek, tak jak zaleciłaś. Czyli z moimi wynikami nie jest najgorzej?

    1. avatar Jarmush 8 lutego 2018 o 20:29

      jest ok. Jak jesteś zdrowa możesz dociągnąć do 50-60 i podtrzymywać tylko

  29. avatar gregor 18 lutego 2018 o 12:09

    Liczę na ukierunkowanie, bo mam problem i nie nie daję sobie z nim rady.
    Głowny dyskomfort to regularne dziwne odczucia z ciężarem i lekkim przyduszaniem za mostkiem, biciem serca rano przed i po wybudzeniu. Na tym tle źle sypiam. Obciążenia genetyczne w rodzinie/zawał/. Serce ptrzebadane kompleksowo, fiz. zdrowe, próba wysiłkowa dobra. Dobra tolerancja wysiłku,ćwiczę regularnie. Dieta oparta na kaszach, warzywach, koktajlach owocowych, mało glutenu i nabiału.
    Wyniki:
    homocysteina 12,4 (N)
    ferrytyna 18,4 (L)
    K,NA,CA.MG – w normie
    SHOL-243 LDL-159 HDL-70 TG-77
    CRP 0,01 (N)
    ALT 15 (N)
    AST 21 (N)

    Czy cos jest charakterystycznego do konkretnych działań – pytam pod katem diety i suplementacji

    1. avatar Jarmush 18 lutego 2018 o 14:26

      `bierz B12 TiB, B6 G&G i kwas foliowy G&G, oraz D3+K2 TiB i zrób badanie homocysteiny za 2 miesiace, jaki masz poziom 25(OH)D?

      1. avatar gregor 23 lutego 2018 o 08:52

        OK Pepsi, to jak to teraz przyjmować ? Co z czym, o jakiej porze, przy posiłkach, gdzie włączyć Q10 ?

      2. avatar Grzegorz Po 23 lutego 2018 o 09:22

        Pepsi, to teraz jak byś optymalnie radziła to wszystko przyjmować. Ile, o jakiej porze dnia, gdzie włączyć Q10 i jak z posiłkami ?

        1. avatar Jarmush 23 lutego 2018 o 10:05

          Tylko co, bo z kokpitu nie mam ciągłości naszej rozmowy, i zgubiłam się, a koenzymie masz tu dobry wpis http://www.pepsieliot.com/koenzym-q10-jestes-pewna-ze-go-odpowiednia-ilosc-ciele/

          1. avatar gregor 23 lutego 2018 o 10:52

            dla przypomnienia: „…B12 TiB, B6 G&G i kwas foliowy G&G, oraz D3+K2 TiB..” + Q10. Kiedy,z czym,ile proszę o jakąś konkretną rozpiskę „dla faceta” 😉

          2. avatar Jarmush 23 lutego 2018 o 14:18

            1 B12, 1 kwas G&G i 1 B6 w trakcie śniadania. D3+K2 TiB 3 do ssania po śniadaniu. Jaki ma poziom 25(OH)D?
            Q 10 które masz?

          3. avatar gregor 23 lutego 2018 o 14:41

            Tzn 3 table D3 naraz, tak ?
            25(OH)D – zrobię za 2 mies razem z homocysteiną i resztą, ponieważ nie brałem D3 już 1,5 roku, mam na pewniaka deficyt.
            Q10 mam mały zapas, zarówno -non jak -nol, z tymże od 2mcy nie przyjmowałem.
            Czy na wieczór tez coś warto brać, np magnez? selen? – przypomnę, że mam wrażenie złej,nierównej pracy serca i problemy ze snem.

          4. avatar Jarmush 23 lutego 2018 o 15:52

            w jakich dawkach masz ten koenzym

          5. avatar gregor 24 lutego 2018 o 12:59

            Koenzym ktory jeszcze mam do wykorzystania to : ubichinol 100mg , ubichinon 50mg.

          6. avatar Jarmush 24 lutego 2018 o 16:24

            ta niby „lepsza” forma i tak się już rozpadła,a więc to mity. I tak ciało robi sobie z tej „gorszej”/tańszej to co potrzebuje. 100 podziel na pół żeby wyeliminować skutki uboczne i bierz 2 razy dziennie po 50 do posiłków. Zwykle uznaje się że 50mg na dobę jest spoko, ale można brać więcej ale w dawkach podzielonych. http://www.pepsieliot.com/koenzym-q10-jestes-pewna-ze-go-odpowiednia-ilosc-ciele/

          7. avatar gregor 24 lutego 2018 o 16:57

            OK, czyli Q10 optymalnie 2 x 50mg.
            A D3 – dobrze zrozumiałem że 3 tabsy na raz po sniadaniu ??

          8. avatar Jarmush 24 lutego 2018 o 17:44

            tak, ssać powoli, to się wchłonie z receptorów podjęzykowych odrazu do krwi

  30. avatar gregor 18 lutego 2018 o 19:15

    Dziękuję za szybki odzew, doczytam i pewnie skorzystam.

    „jaki masz poziom 25(OH)D?”
    nie badałem

    1. avatar grzegorzadam 18 lutego 2018 o 20:22
      1. avatar gregor 19 lutego 2018 o 22:08

        Hmm, to jest spora dawka badań.
        Czy jest sens jeszcze w okresie przed badaniami zastapienia cyjanokobalaminy – metylokobalaminą ?
        Ciekawi mnie tez Wasze zdanie nt inozytolu.

          1. avatar Krzyś 24 lutego 2018 o 17:58

            Grzegorzu, Pepsi wrzucam jeszcze raz moje wyniki poradźcie proszę co robić z tą Homocysteiną.
            Na początek przestałem pić kawę. Teraz max jedna na 2 tygodnie… Nie biorę też dodatkowo b12 tylko b-complex.

            Wit B12 1676 pg/ml
            Poziom insuliny 1.88 mlU/ml
            Kwas foliowy 19,67 ng/ml
            Glukoza we krwi (osocze z fluorkiem) 69,9 mg/dl
            CRP 0.02 mg/L
            Fibrynogen 2.30 g/l
            25(OH)D 58,5 ng/ml

            Cholesterol 197,7 mg/dl
            5,12 mmol/l
            HDL 59,2 mg/dl
            1,53 mmol/l
            LDL 129,2 mg/dl
            3,35 mmol/l
            Trójglicerydy 0,53 mmol/l
            46/6 mg/dl

            zrobiłem przy okazji
            TSH 1,241

          2. avatar Jarmush 24 lutego 2018 o 19:54

            a jaką masz homocysteinę, bo nie widzę spod kokpitu

          3. avatar Krzys 25 lutego 2018 o 08:16

            18,6 umol/L

  31. avatar Asia 25 lutego 2018 o 09:20

    Witam serdecznie.Niedawno dowiedziałam się,że mam mutację MTHFR 677 heterozygota i czynnik V Leiden też heterozygota.Biorę od miesiąca zmetylowane Wit.z grupy B.Chciałabym się dowiedzieć,czy metylacja przebiega u mnie w miarę prawidłowo,skoro homocysteina jest na poziomie 5.72?
    Pozdrawiam

    1. avatar Jarmush 25 lutego 2018 o 10:37

      za niska

  32. avatar Asia 25 lutego 2018 o 11:07

    No właśnie dziwna sprawa… Kwas foliowy mam 70,5 nmol/l norma do 42 co świadczyć może o tym,że organizm nie potrafi przetworzyć tych Wit.z grupy B i to mnie skłoniło do badań mutacji (staram się też o dziecko) jednak poziom Wit.B12 mam 532 gdzie norma od 187-883 więc tragedii nie ma a homocysteina jak wyżej 5.72 A norma 4.44-13.56
    Mam teraz pytanie: Czy jeśli będę zażywać zmetylowane Wit.z grupy B to nie obniży mi to jeszcze bardziej homocysteiny? Badania robiłam zanim zaczęłam zażywać formy zmetylowane.Wczesniej parę miesięcy zażywałam zwykły kwas foliowy.Innych Wit.z grupy B nie zażywałam

    1. avatar Jarmush 25 lutego 2018 o 16:28

      Homocysteina jest ok, to górna norma nie jest bezpieczna i niewiadomo, kto ją ustanowił

  33. avatar maja 27 lutego 2018 o 18:12

    Droga Pepsi proszę o pomoc
    Dzisiaj mój Tata i Syn odebrali wyniki homocysteiny. Jestem załamana- oba wyniki w górnej granicy. U syna 13,90 u Taty 15,60. Syn leczy się na niedoczynność tsh ma 3,080 przy widelkach 0.270-4,200, martwi mnie rownież podwyższony kwas moczowy 7,9 przy normie do 7,0.
    U Taty znów wysokie PSA całkowite i wolne .
    Jakie Twoje podejrzenia? co robić moja kochana nauczycielko 🙂 ?

    1. avatar Jarmush 27 lutego 2018 o 20:49

      Obydwoje kuracja B12 TiB,lub G&G, B6 G&G, kwas foliowy G&G,
      sok z wiśni, dużo nawadniania, górna norma kwasu moczowego na którą zezwala laboratorium już i tak grozi dną moczanową. jaki potas, sód? Jakie 25(OH)D?
      Pewnie są mega zakwaszeni, jakie pH moczu rano na czczo i o 12 w południe?

      Kuracja D3+K2 TiB, Omega 3 TiB po śniadaniu (czekamy na dostawę),

      Zacząć dzień od oczyszczania, nawadniania, odżywiania czyli terapia 4 szklanek http://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/

      Najlepiej zrobić te badania: http://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

    2. avatar grzegorzadam 28 lutego 2018 o 05:23

      PSA to fejk, proszę nie podejmować żadnych agresywnych działań w związku z tym wskaźnikiem.

      Ale homocysteina jak najbardziej.

      1. avatar maja 28 lutego 2018 o 08:39

        Dziękuję gorąco Pepsiaku za szybki odzew:)

        z wit d3 słabiutko -25,80 !
        sód140- norma 135-148
        potas 4,60- norna3,50- 5,50
        crp 0,10-norma < 50
        kwas moczowy 7,9 !
        hemoglobina 15,8 norma 13,5- 17,5
        hemakotryt 47-norma 40-54
        podwyzszone MPV , PDW
        homocysteina dramat -13,90 !
        cholesterol w normie , proby watrobowe mieszcza się w normie
        tsh 3,080- norma 0,270-4,200

        Martwię się to młody człowiek 24 lata
        Pepsi czy możliwe zeby hemocysteina była oddziedziczona po dziadku? Tacie wyszła 15,60 !
        czy do tych supli poleconych dobrac b compex? czy osobno z grupy B brac ?
        czy po tych wynikach coś jeszcze wynika? POMOCY

        1. avatar Jarmush 28 lutego 2018 o 10:28

          Najpierw 1 B12 TiB, lub G&G, 1 B6 G&G, 1 kwas foliowty G&G, aż do ukończenia opakowań i zbadać homocysteinę, powinna już zlecieć. Ma podobną do dziadka homocysteinę bo podobnie się odżywia i działa. Potem w B complexie G&G masz wypas, co drugi dzień może do śniadania brać 1 Greens & Fruits TiB.
          Witaminy B G&G lub G&F TiB do śniadania. Ale jeszcze wcześniej nawadnianie, odżywanie, odkwaszanie, detoks, czyli kuracja 4 szklanek http://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/, w której bardzo istotny jest magnez, kurkuma i chlorofil.
          Powinien też zrobić prosty test na zakwaszenie żołądka. http://www.pepsieliot.com/prosty-test-nadkwasote-raczej-niedokwasote/

          Po śniadaniu 2 D3+K2 TiB do ssania, a jak nadleci dostawa (w przyszłym tygodniu) dodatkowo 1 Omega 3 TiB i jeszcze 3 D3 TiB, badanie 25(OH)D za 2 miesiące, na 5 dni przed badaniem niech odstawi suple.

          Jod pierwiastkowy płyn Lugola przez skórę, albo brać BIO kelp G&G.

          1. avatar maja 28 lutego 2018 o 17:24

            Dziękuję Ci bardzo 🙂 zamawiam już suple i natychmiast kuracja.
            Pozdrawiam ciepło

        2. avatar grzegorzadam 28 lutego 2018 o 12:51

          z wit d3 słabiutko -25,80 !”

          Bardzo nisko.

          ”cholesterol w normie”
          Ile?

          1. avatar maja 28 lutego 2018 o 17:20

            Cholesterol całkowity 167,8, HDL -54,4 , LDL-92,5
            i w moczu jeszcze wyszedł gronkowiec złocisty

          2. avatar grzegorzadam 28 lutego 2018 o 19:41

            Wg starych norm CH zdecydowanie za niski.

      2. avatar maja 28 lutego 2018 o 08:46

        Grzegorz dziękuję za szybką odpowiedz
        uwazasz ze nie ma co się przejmować PSA? Tata cały czas bierze leki przeciwzapalne, miał taż braną biopsje- niby ok ale prostata i markery caly czas duże. Teraz jeszcze doszla wysoka homocysteina- 15,60!
        Będę wdzieczna za podpowiedz w jakim kierunku iść.
        Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam:)

        1. avatar grzegorzadam 28 lutego 2018 o 12:49

          Tata cały czas bierze leki przeciwzapalne, miał taż braną biopsje- niby ok ale prostata i markery caly czas duże”

          PSA wg naszych doktorów to fejk, podobnie jak z TSH do tarczycy, wskaźniki
          do skalpela i ładowania ”leków”.

          Trzeba zrobić te testy, homocysteinę już masz:
          http://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

          Przy prostacie może być rzęsistek:
          http://www.pepsieliot.com/zawal-jest-yyy-rakiem-serca-czyli-wybrane-rozdzialy-z-ksiazki-tamary-swiszczowej/
          http://www.pepsieliot.com/naturalne-sposoby-rzesistkowice-chorobe-ktora-bywa/

          Niedobory jodu, selenu,, krzemu, boru, magnezu i witamin.
          Badanie włosa wskazane.

      3. avatar Krzys 28 lutego 2018 o 09:12

        Cześć,
        Po raz trzecie wrzucam wyniki.
        Homocysteina 18,6

        Na początek przestałem pić kawę. Teraz max jedna na 2 tygodnie… Nie biorę też dodatkowo b12 tylko b-complex.
        Wyniki są sprzed 1,5 miesiąca.

        Wit B12 1676 pg/ml
        Poziom insuliny 1.88 mlU/ml
        Kwas foliowy 19,67 ng/ml
        Glukoza we krwi (osocze z fluorkiem) 69,9 mg/dl
        CRP 0.02 mg/L
        Fibrynogen 2.30 g/l
        25(OH)D 58,5 ng/ml

        Cholesterol 197,7 mg/dl
        5,12 mmol/l
        HDL 59,2 mg/dl
        1,53 mmol/l
        LDL 129,2 mg/dl
        3,35 mmol/l
        Trójglicerydy 0,53 mmol/l
        46/6 mg/dl

        zrobiłem przy okazji
        TSH 1,241

        1. avatar Jarmush 28 lutego 2018 o 10:01

          Jakie suplementy bierzesz? Jesteś naszym klientem?

          1. avatar Krzyś 3 marca 2018 o 09:58

            Cześć,
            jestem waszym klientem, czytelnikiem i wiernym fanem 😉

            rano:
            4 szklanki potem szejk (białko konopne, banany na zmianę jarmuż, brokuł i po 3 tabsy spiruliny i chlorelli)
            po szejku B-complex (Amix), Calcium+mg zn (Amix), msm (Swanson), cynk (Scitec)

            miedzy 4 szklankami a szejkiem i suplami robię po pół godziny przerwy.

            po obiedzie:
            G&F, omega-3 (TiB), D3+K2 (TiB), Vit C 1000 (TiB) pół tabletki.

            Wieczorem:
            Selen (Scitec) i płyn lugola na nadgarstek.

          2. avatar Jarmush 3 marca 2018 o 10:05

            G&F bierz do szejka, a C poobiednie bierz razem z selenem i dołóż jeszcze 1 E G&G. MSM nie bierz Swansona tylko TiB, właśnie otrzymaliśmy wyniki analizy, którą zleciliśmy na sprawdzenie, wyrywkowo tak robimy z różnymi partiami wszystkich surowców, pomimo tego co jest napisane w certyfikacie, i okazało się, że jest jeszcze czystszy niż na certyfikacie, który dostajemy zawsze z każdą partią, gdy kupujemy surowiec.

          3. avatar Krzyś 3 marca 2018 o 20:12

            Ok.
            Tak zrobię.
            Pytanie tylko co z tą homocysteiną bo w sumie po to były te badania i całe zamieszanie.
            Grzegorzu cholesterol za niski ?? Myślałem, że za wysoki biorąc pod uwagę homocysteinę.

          4. avatar Jarmush 3 marca 2018 o 20:17

            Moim zdaniem ostrożność w kwestii cholesterolu nie zawadzi. Jeśli możemy się zgodzić, że cholesterol może być wyższy niż zalecają normy i to nic takiego, o tyle, trzeba mieć jasność o jaki cholesterol chodzi, bo jeśli to utleniony, to sytuacja już nie jest taka luzacka. Oczywiście, że homocysteina jest jeszcze innym markerem, i tutaj normy są wręcz zawyżone, gdyż poziom 10 jest za wysoki. Zwykle obniża się, dy poprawiamy cykl metylacji B12, B6 i kwasem foliowym.

        2. avatar grzegorzadam 28 lutego 2018 o 12:50

          Cholesterol trochę za niski.

      4. avatar Aleksandra 30 stycznia 2024 o 15:31

        PSA to fejk, możesz coś wiecej o tym napisać? Mój ojciec łyka na to jakies tablety…

  34. avatar Viola 29 marca 2018 o 14:33

    Robiłam wyniki homocysteiny, w sierpniu 2017 poziom 14,98, teraz w marcu 2018 poziom 16,97 mimo ciągłego brania witaminy z grupy B i kwasu foliowego. Dlaczego poziom homocysteiny nie obniża się, tylko wręcz rośnie, czy możecie polecić jakieś witaminy B i kwas foliowy, może to co biorę się nie wchłania???

  35. avatar Karolina 3 kwietnia 2018 o 18:32

    Witaj,
    Czy możesz mi podpowiedzieć co w takim razie zrobić z 6 miesiecznym Maluszkiem, poziom homocysteiny 9,8. Lekarze-zero zaleceń. MTHFR- heterozygota mieszana. Kwas foliowy-15, b12 – 286. Zakresy niby w porządku. Pozdrawiam i dziękuje za świetny post.

    1. avatar Jarmush 3 kwietnia 2018 o 19:11

      B12 moim zdaniem bardzo nie w porządku. `

      1. avatar Karolina 4 kwietnia 2018 o 14:53

        Zmartwiłaś mnie, a jaki powinien być poziom? Niestety nie moge znaleźć wytycznych dla noworodków.

  36. avatar agr 12 kwietnia 2018 o 10:30

    pepsu, zbadalam homocysteine, b12 i kwas foliowy (i b6 ale nie mam jeszcze wyniku) i:
    homocysteina 13,36 (3,7-13,9)
    b12 408 (197-771)
    kw fol 10,2 (4,6-18,7)

    biore b complex z niacyna od dawna, codziennie lub na zmiane z greens and fruits
    dochtora zalecila iniekcje b12, ale to cyjanokobalamina. czy forma podania cyjanoko ma znaczenie? 10x100ug polecono i zbadac za 4 tyg. Czy zamiast tego od lykac metylo b12? tylko b12, czy b12, b6 i kwfol?

    1. avatar Jarmush 12 kwietnia 2018 o 18:17

      zdrowy człowiek powinien brać cyjanokobalaminę, ponieważ u niego zachodzi prawidłowy proces metylacji, natomiast przy mutacji genu mthfr trzeba suplementować metylokobalaminę, jeśli chce się przyswoić B12. Potrzebujesz jeszcze witaminę B6 G&G i kwas foliowy G&G, nie jestem lekarzem

      1. avatar agr 13 kwietnia 2018 o 08:02

        moze byc b6 complex poki nie ma b6 w sklepie? chyba ze bedzie za chwilke? 🙂 z mutacja rozumiem, zakladam prawdopodobienstwo ze tak jest, ale zbadam dopiero w przyszlosci. A poki co zastanawiam sie czy probowac iniekcji czy od razu kupic forme zmetylowana

        1. avatar Jarmush 13 kwietnia 2018 o 08:32

          ta w kompleksie ma jeszcze bardziej wchłanialną formę niż ta solo https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2524-vitamin-b6-complex-30kaps-gg-5060040820223.html?search_query=B6&results=41, wkrótce będzie

          1. avatar agr 13 kwietnia 2018 o 13:46

            zamówiłam jeszcze glutamine z b6 bo akurat skończyłam opakowanie, mam nadzieję że równolegle będą ok? dziękuję :*

          2. avatar agr 18 kwietnia 2018 o 08:01

            Otrzymalam wynik

            b6: 136,1 przy normie 5-30. czy brac tylko b12 i kw fol?

          3. avatar Jarmush 18 kwietnia 2018 o 08:05

            tak, ale dziwi mnie skąd masz tak wysokie B6, muszę to rozkminić, czy brałaś może ostatnio jakiś B complex?

          4. avatar agr 18 kwietnia 2018 o 08:23

            tak, bralam g&g z niacyna 1x co 1-2 dni, czasami zamiennie z g&f ale nie w ostatnim czasie, dodaje tez lyzke macy do 4 szklanki, ale tez w ostatnich dniach przed badaniem nie i teraz mam przerwę

      2. avatar Aleksandra 30 stycznia 2024 o 15:39

        a co jeśli osoba zdrowa bez mutacji przyjmuje metylowaną b 12? tzn, ze sie nie wchlania?

  37. avatar 69smerfeta69 30 kwietnia 2018 o 10:31

    Pepsi piszę ponownie do Ciebie w sprawie mojej homocysteiny.
    Wyniki badań w przeciągu roku:
    1 badanie 5 lipca 2017:
    homocysteina 8,1 umol/L
    B12 580 pg/ml
    kwas foliowy 24 ng/ml
    po tym brałam B-complex i b12 po 1 tabletce dziennie (wybrałam po jednym opakowaniu

    2 badanie 11.09.2017:
    homocysteina 5,7 umol/L
    B12 540 pg/ml
    dalej brałam b12 i b-comlex po jednej tabletce dziennie, aż skończyło mi się po jednym opakowaniu, i potem brałam jeszcze co drugi dzień po jednej tabletce b12 i b-complex.

    3 badanie 24 kwiecień 2018:
    homocysteina 7,9 umol/L
    B12 762 pg/ml
    kwas foliowy 16,47 ng/ml

    W biorezonasie na poziomie komórkowym, który robiłam też w kwietniu, też mi wyszły niedobory b12 i ogólnie wit. z grupy b. pasożytów nie mam, mam nawracającą grzybicę ogólnoustrojową i z tym próbuje jakoś sobie poradzić.
    Rozumiem, że dalej mam brać b12 i b-complex ? Tylko mam pytanie z czego może wynikać to, że wzrosła mi ta homocysteina, jak suplementuje ją w sumie cały czas?

    1. avatar Jarmush 30 kwietnia 2018 o 11:51

      homocysteina jest markerem zależnym od wielu czynników, w tym też od B6, moim zdaniem idzie ku dobremu.

      1. avatar 69smerfeta69 30 kwietnia 2018 o 13:17

        Ok to łykam te witaminki dalej i się już nie martwie 😉 miłego popołudnia życzę ?

  38. avatar Jagu 24 maja 2018 o 14:45

    Witaj,
    wróciłam do badań męża ze stycznia tego roku i tam homocysteina – 17,7 25-OH wit.D -46,15. Mąż ma poważne problemy z sercem i niedawno zdiagnozowanego Parkinsona, a lekarz stwierdził, że taka homocysteina w tym przypadku to nic, tak musi być. Nikt się nie zająknął na temat konieczności jej obniżenia.

    Dzięki Pepsi, bo gdyby nie Ty i Twój blog dalej byśmy się tym nie zainteresowali.
    Zaraz zrobimy badanie MTHFR.
    A teraz takie zakupy : wit.B12, B6 (którą) ,B compleks ( którą?) ,kwas foliowy, wit.C i niacyna (na Parkinsona wg dr Hoffera) . Czy coś mi umknęło, czy jeśli chodzi o „ogarnięcie się z homocysteiną” to wg Ciebie wystarczy?
    A może jeszcze coś warto dołożyć?

  39. avatar ancol 10 lipca 2018 o 13:17

    Czesc. Tydzien temu zrobilan badani homocysteiny – poziom 20. Przeczytalam pozniej ten wpis i wskazowki, aby dzien przed nie jesc pożywienia z metioniną. Dzisiaj poszłam drugi raz oznaczyć poziom (wczoraj nie jadłam metioniny). Poziom – niecałe 8. Czy brak spożywania metioniny na dzień przed badaniem może mieć aż taki wpływ?

    1. avatar Jarmush 10 lipca 2018 o 16:02

      robiłaś w tym samym laboratorium?

      1. avatar ancol 10 lipca 2018 o 17:05

        W innym. Powtórzę za jakis czas. Natomiast zastanawia mnie, czy 1 dzień niespożywania metioniny może mieć aż taki wpływ na wynik homocysteiny, a jeżeli tak, to który wynik powinno się brać pod uwagę: na czczo od 8-12h, czy po 1 dniu postu metioninowego. Jestem sceptyczna, co do suplementowania folianów, stąd moje wątpliwości.

      2. avatar ancol 10 lipca 2018 o 18:37

        W innym. Za jakiś czas powtórzę. Z tym że zastanawiam się, który wynik brać jako bardziej miarodajny: „zwykły na czczo” (ok. 12h bez jedzenia) czy po jednodniowym poście metioninowym. Zastanawiam się, czy gdyby był stale wysoki poziom homocysteiny to czy jedno lub dwudniowa przerwa w spożywaniu metioniny może mieć aż taki wpływ na obniżenie wyniku. Ciekawa jestem również, czym podyktowane jest to jednodniowe odstawienie metioniny przed badaniem.

  40. avatar Jantar 2 sierpnia 2018 o 18:06

    Witaj, dzisiaj otrzymałam wynik na homocysteine i mam 6,17….Czy powinnam sie martwić,że jest niska?bo już nie wiem czy te wartości są dobre?a normy w labo to 3,70-13,90,Co myślisz? pozdrawiam

    1. avatar Jarmush 2 sierpnia 2018 o 21:02

      jest dobra

  41. avatar monika 16 października 2018 o 11:23

    Pepsi mam pytanie o męża – poziom homocysteiny wyszedł mu 14,2. Przyjmuje eutyrox, poniewaz nie ma tarczycy i od dłuższego czasu twoje suple, w tym: D – 6 kaps, omega, K, chlorella, sirulina, greens&fruits. Powinien jeszcze Bcomplex czy sam folic? I czy nie mając tarczycy może i powinien przyjmować jod przez skórę?

    1. avatar Jarmush 16 października 2018 o 12:00

      do Greens & Fruits TiB powinien brać 1 B6 G&G ,ale ta w kompleksie bo ma doskonale wchłanianą formę 5′-fosforan pirydoksalu, oraz 1 kwas foliowy G&G, wszystko do śniadania, badanie jhomocysteiny za 2 miesiące i zgłoś się z wynikiem
      Lubi sushi z wodorostami? Jak robicie 4 szklanki może do 4 szklanki obok kopiatej Hemp Protein This is BIO dodać pół łyżeczki Kelp This is BIO.

    2. avatar grzegorzadam 16 października 2018 o 13:02

      I czy nie mając tarczycy może i powinien przyjmować jod przez skórę?”

      obojętnie jak, przez skórę też, aby skutecznie.
      Cały organizm, każda komórka też, potrzebuje jodu z żołądkiem na czele.

  42. avatar monika 16 października 2018 o 12:45

    ok, dzięki – a ten jod przez skórę powinien brać? W ogóle zastanawia mnie ten eutyrox – bierze na czczo codziennie 125. Mógłby się bez tego obejść?

    1. avatar Jarmush 16 października 2018 o 15:19

      może mógłby powoli zmniejszać, ale trzeba to robić świadomie, oczyszczać ciało, jelita, pozbyć się pasożytów, odżywiać, selen, jod, to wszystko jest niezbędne, żeby ożywić wrażliwość ciała na hormony, nawet jak ich jest nie za wiele

  43. avatar Natka 30 listopada 2018 o 16:37

    Pepsi! Staram sie poprawic zdrowie czytajac Twego bloga, ale po zrobieniu wynikow widze,ze marnie mi to idzie…
    Rano cztery szklanki, wegetarianka od ponad 20 lat, unikam nabialu. Suplementy: dosypuje magnez do szejkow, chlorella this is bio- biore 5-7 tabletek dziennie, zelazo apteczne od gine. Wlosy leca garsciami, ciagle zmeczona, wypryski na twarzy, help!

    WYNIKI:
    Morfologia: RDW 15.1 ( 11.5-14.00) reszta w normie
    Glukoza 89 ( 70-99)
    Insulina 8.1 (2.6 – 24.9)
    Mocz: Ph 5, glukoza+bialko+ketony+bilurbina+azotyny+erytrocyty+leukocyty= nieobecne, kwas askorbinowy <20 ( norma <20)
    Amylaza 45 ( 28-100)
    Albumina 5.04 (3.5-5.2)
    Ferrytyna 18.7 ( 13-150)
    B12 994
    D3 34
    sod 141 (136-145)
    potas 4.92 ( 3.50 – 5.10)
    wapn 9.76 (8.6-10.00)
    magnez 0.79 ( 0.66-1.07)
    hemoglobina glikowana HBA1C 5.36 (4.8-5.9)
    CRP bialko c reaktywne 1.0 ( 190)
    LDL 162
    HDL 57
    Trojglicerydy 92
    FT3 4.99 ( 3.1 – 6.8)
    FT4 16.2 (12-22)
    Kortyzol 11.3 (6.02-18.4)

    1. avatar Jarmush 30 listopada 2018 o 17:30

      a gdzie TSH? homocysteinę i kwas foliowy wege muszą robić. Bardzo jesteś zakwaszona.

    2. avatar grzegorzadam 3 grudnia 2018 o 21:56

      D3 34”

      szału nie ma.

      pH moczu >> tragedia po prostu:
      https://www.pepsieliot.com/jak-pic-sode-na-3-sposoby-aby-spektakularnie- poprawic-swoje-zdrowie/

      1. avatar Natka 4 grudnia 2018 o 07:08

        grzegorzadam dzieki, edukuje sie w tym temacie; lekarz oczywiscie nie zwrocil uwagi, bo ph5 miesci sie w widelkach normy. Dla kazdego, a szczegolnie wegetarian jako ze przez diete powinno byc troche bardziej zasadowo(chyba)to bad, bad wynik, d z k2 już zamowiona, a teraz poczytam i postosuje tej sody.

        Dzieki Wam ludzie olśnienia, jesteście super!

        1. avatar grzegorzadam 4 grudnia 2018 o 09:03

          nie zwrocil uwagi, bo ph5 miesci sie w widelkach normy. ”

          nigdy się tego nie nauczą, to jest poza ich percepcją, polecam:
          https://youtu.be/2VZ2wMCpHd8

          Prawidłowe pH w dzień to 7.0-7.6 do 8.
          Rano 6.2-6.5

          Dr Ogułow jasno to wykłada lekarzom na filmie.

  44. avatar Natka 30 listopada 2018 o 18:14

    No właśnie…. o tsh zapomnialam, a kwasu foliowego nigdy nie robiłam, całe życie niedobor żelaza, więc badam ferrytyne I zelazo- zawsze niedobór albo nisko mimo suplemenctacji, odrobaczalam się vormilem 3 tabletki, potem brałam ziemię okrzemkowa jakis czas. Nie wiem skąd to zakwaszenie:/ coś robię źle, postaram się 100% porankow terapia czterech szklanek+ ocet jabłkowy przed posilkiem, co jeszcze ?

    Dzięki Pepsi za ekspresowa odpowiedź:)

  45. avatar Natka 4 grudnia 2018 o 11:45

    grzegorzadam no to ruszam z mojego zakretu – Paski lakmusowe zamowione, czy do czasu ich przybycia, lyzeczka sody 2 razy dziennie. I rozumiem, zeby pic na czczo i czekac minumum godzine na posilek – i tej zasady sie trzymac jak ognia ?

    1. avatar Jarmush 4 grudnia 2018 o 12:17

      Już wkrótce super paseczki będą u nas ! 🙂

      1. avatar Natka 4 grudnia 2018 o 12:19

        <3 Cud, miod, malina 🙂

    2. avatar grzegorzadam 4 grudnia 2018 o 22:22

      pół godziny wystarczy.
      Są przypadki kiedy sodę należy brać nawet podczas posiłków- dr Sircus.

  46. avatar Madalena 23 grudnia 2018 o 09:22

    Pepsi wspaniała ! <3 posłałam Tate (jest po zawale dawno temu) na homocysteine i wylazła 16,10 .. HDL 40 a LDL 111 a Trójglicerydy 112 i chce dobrać mu suply : brałabym kwas foliowy i Bcomplex z B12 , magnez , omega 3, wit D3+K2 .. coś jeszcze wrzucić ? Skubany łasuch , ciężko go oderwać i nawrócić na diete … aaaaa i nadciśnienie ma , to czy herbatka z pokrzywy by wylała z niego nieco opuchnięcia ?
    uściskuje moje "guru" <3 :*

    1. avatar Jarmush 23 grudnia 2018 o 14:41

      zamiast B compex, zrób mu 3 miesięczną kurację Greens & Fruits TiB po 1 do śniadania, a potem może przejść na zwykłą B compelks, a do tego B6 G&G i B 9, czyli kwas foliowy G&G – to podstawa.

  47. avatar EMro 2 stycznia 2019 o 10:19

    Chciałam zamówić suplementy pomocne w obniżeniu homocysteiny. Mój poziom homocysteiny to 18, ale chciałam też zmówić dla mojej mamy (lat 79), u której poziom homocysteiny wynosi 25. Mamie zamówiłam już wcześniej Greens & Friuts i od 27 grudnia bierze 3 dziennie po każdym posiłku. Obie z mamą mamy nadciśnienie, z tym że mama się leczy, a ja na razie nie. Jakie suplementy zamówić i jak je stosować? Ja na razie nie stosuje żadnych suplementów. Odstawiłam wszystko, bo przez ostatnie pół roku stosowałam zabiegi biorezonansu, niestety bez oczekiwanych rezultatów (problemy ze stawami). Wcześniej stosowałam przez blisko rok 4 szklanki, czego efektem było ustąpienie bólu barku (ból nie wrócił, a wcześniej stosowane leczenie – autoszczepionka, zastrzyki z kwasem hialuronowym nie zadziałały). Chcę wrócić do 4 szklanek i ewentualnie dołożyć jeszcze jakiś suplementy. Z badań ostatnio zrobiłam właśnie tylko homocysteinę i parametry tarczycowe (TSH, Ft3, Ft4 w normie). Nie badałam poziomu D3. Najbardziej teraz doskwierają mi bóle stawów, wyeliminowałam psiankowate i wiele produktów prozapalnych, ale wcześniejsze badania nie wykazały stanów zapalnych (m.in. CRP w normie). Bardzo proszę Pepsi o jakieś wskazówki.

    1. avatar Jarmush 2 stycznia 2019 o 12:00

      4 szklanki, do drugiej bierzesz 1 B6 G&G i 1 kwas foliowy G&G, do śniadania 1 Greens & Fruits TiB, po śniadaniu 1 Omega 3 TiB, oraz 3 D3 TiB i K2 G&G. na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw D3 i G&F TiB, a dobiorę Ci D3 bardziej precyzyjnie. Do 4 szklanki dokładaj łyżeczkę kolagenu TiB i około 2 gramy (pół płaskiej łyżeczki)MSM TiB. Sprawdź wcześniej biorąc odrobinkę, czy nie jesteś nadwrażliwa na siarkę
      https://www.pepsieliot.com/co-to-jest-wysokie-cisnienie-krwi-i-jak-go-ze-zrozumieniem-tematu-obnizyc/

  48. avatar EMro 2 stycznia 2019 o 12:56
    1. avatar Jarmush 2 stycznia 2019 o 13:39

      ta w kompleksie ma tę super przyswajalną formę 5′-fosforan pirydoksalu , ale możesz wybrać też tę wyizolowaną, będzie działać

  49. avatar EMro 2 stycznia 2019 o 13:46

    Jeszcze raz wielkie dzięki za szybką odpowiedź. I jeszcze jedno pytanie – po jakim czasie zażywania suplementów można spróbować zrobić kontrolne badanie homocysteiny?

    1. avatar Jarmush 2 stycznia 2019 o 15:37

      2 miesiące już powinien być dobry efekt, a nawet trochę wczesniej

  50. avatar Adriana 2 stycznia 2019 o 18:27

    Witam. Córka ma 3 lata, no prawie 4 i homocysteine 3,71. Nigdzie nie mogę znaleźć informacji co jest grane gdy poziom jest za niski. Za to Tsh jej rośnie już ma 3,89. Dostaje codziennie chlorelke, omega3, witamine c, co jakiś czas spirulinke, magnez, wit D poziom 38 i nie umiem jej podnieść wyżej mimo podawania codziennie 3 tyś. Poci się jej głowa w nocy. Sińce pod oczami. Wszystko oprócz D mam tutaj kupione. Nie je cukru i glutenu. Mało nabiału.

    1. avatar Jarmush 2 stycznia 2019 o 21:40

      z dziećmi i niskim poziomem homocysteiny jest inaczej niż z dorosłymi. Zaczekaj jak będzie D3+K2 TiB do ssania, to poziom pójdzie do góry, 50 dla dziecka bez krzywicy jest ok.

  51. avatar michał 22 stycznia 2019 o 00:11

    a co jeżeli homocysteina jest na poziomie 3,5 lub niżej? czy nie należy się obawiać że np spadnie do 0?

    1. avatar Jarmush 22 stycznia 2019 o 07:53

      nie powinna być tak nisko, zbadaj kwas foliowy, B12, może mutację genu MTHFR

      1. avatar michał 1 lutego 2019 o 08:45

        A co się może stać gdy ta homocysteina będzie taka niska lub będzie spadać jeszcze niżej nigdzie nie znalazłem takiej informacji.

        1. avatar Jarmush 1 lutego 2019 o 11:18

          to oznacza również poważnie zaburzony cykl metylacji, ten aminokwas jest niezbędny na określonym poziomie

  52. avatar Anna 22 stycznia 2019 o 09:02

    Pepsi, a czy betaina HCL też wpływa na poziom homocysteiny?

    1. avatar Jarmush 22 stycznia 2019 o 12:09

      nie

  53. avatar sylwia 27 lutego 2019 o 07:53

    Pepsi a co myślisz o tym …. , mężczyzna 70 lat , cukrzyk , od jakiegoś czasu szybko spadające wyniki TSH , natomiast homocysteina rośnie i to też dosyć szybko ( poziom na dzień dzisiejszy 15 ) kwas foliowy powyżej normy , witamina b 12 w normie

    1. avatar Jarmush 27 lutego 2019 o 11:44

      jak kwas foliowy powyżej normy to może przekłamywać wyniki B12. Mutacja genu MTHFR zbadana?

  54. avatar Sylwia 27 lutego 2019 o 15:11

    Nie,mutacja genu nie zbadana. Suplementowac B 12 ?

  55. avatar iwoblo 12 marca 2019 o 12:02

    Witam, mam w koszyku Pakiet Gold do 4 szklanek, pieprz czarny, selen. Zastanawiam się co jeszcze mam zakupić, aby poprawić swoje funkcjonowanie. Czym powinnam zbić homocysteinę? Czy samym B Complex mogę to zrobić czy jednak oddzielnie kupić witaminy B2, B6, B12, cynk, kwas foliowy? Jak powinnam zacząć dawkowanie D3+K2?

    – Kobieta 38 lat
    – Waga: 62 kg/168cm
    – Homocysteina:
    – 25(OHD): 2
    – pozostałe wyniki w normie
    – chroniczne zmęczenie, a wieczorem już totalnie nie funkcjonuję, wypruta na maksa,
    – ból kolan (tylko przy kucaniu, jakby nadwyrężone),
    – „ból” stóp (nie wiem jak nazwać ten „ból”, ale nie wiem co ze stopami zrobić zwłaszcza wieczorem i podczas snu…szukam zimnego miejsca na kołdrze, żeby zrobić sobie chwilowy zimny okład, nie daje mi to spokoju, słabo śpię, jest to na granicy małego bólu i „obłędu” :-)) i to już klikla lat,
    – częsty ból w klatce piersiowej (średnio raz w miesiącu wieczorem uciska mnie w klatce, a czasami nie mogę wziąć głębokiego oddechu. Jakby płuca bolały, chociaż wiem, że to niemożliwe, bo nie unerwione :-)), i nie jestem palaczem 🙂
    – mam dużo stresu związanego m.in. z pracą
    – w ciągu 1,5 roku przytyłam 9 kg, pomimo, iż mniej jem i wydaje mi się, że to przez stres jaki mi towarzyszy ostatnio. I do tego prawie wszystko w brzuch a nie w cycki 😉

    Od przyszłego tygodnia chcę zacząć trening funkcjonalny + kettle + Pilates. Trochę ruchu też powinno dobrze na mnie podziałać 🙂

    Proszę, help me 🙂

    1. avatar Jarmush 12 marca 2019 o 13:16

      Nie wpisałaś jaka homocysteina, a czy nie pomyliłaś się pisząc, że metabolit D wynosi 2 ?! jak odpiszesz wszystko powiem co i jak

    2. avatar iwoblo 12 marca 2019 o 13:40

      Niechcący zaklepałam komentarz zanim wpisałam wyniki 🙂
      Metabolit na poziomie 20, a homocysteina ponad 11.

      1. avatar Jarmush 12 marca 2019 o 13:52

        Zaczynaj dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniającej i odżywiającej Kuracji 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/, do 4 szklanki Maca This is BIO https://thisisbio.pl/maca/101-maca-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040178.html, naturalnie reguluje hormony.
        Do drugiej szklanki z magnezem bierz 1 kwas foliowy G&G https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2505-folic-acid-5-mth-400mcg-90kaps-gg–5060040826195.html?search_query=kwas+foliowy&results=732

        Do śniadania 3 miesięczna kuracja wzmacniająca i odżywiająca Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html
        po jednej tabletce, a po śniadaniu 2 D3+K2 TiB do ssania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/70-vitamin-d3k2-90tabl-tib–5905344040154.html, oraz 4 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/57-vitamin-d3-1500iu-100tabl-tib–5905344040130.html
        oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

        Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D – nie wcześniej niż za 2 miesiące – odstaw D3 i G&F TiB.

        Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

        Jak wypada domowy test na zakwaszenie ciała? https://www.pepsieliot.com/prosty-test-nadkwasote-raczej-niedokwasote/
        Znajdujesz niestrawione kawałki jedzenia w kale?

        Bóle kolan nóg, trawa pszeniczna w 4 szklance i pij dużo zielonej herbaty, oraz jedz sezam.

        Jeśli chodzi o schudnięcie koniecznie wejdź na post przerywany: https://www.pepsieliot.com/dlaczego-jem-i-chudne-z-przerywanym-postem-jest-najlepsza-dieta-na-swiecie/

        Nie jestem lekarzem, ściskam

        1. avatar iwoblo 11 kwietnia 2019 o 17:43

          Witam Pepsi, od miesiąca (bez trzech dni :-)) stosuję to co zaproponowałaś. Do 4 szklanki dorzucałam dodatkowo Hemp Protein oraz macę, które mi się skończyły a i pozostałe składniki do 4 szklanek też się kończą (dzieliłam się razem z mężem i stąd szybkie zużycie). Chcę szybciutko zrobić zamówienie i zastanawiam się, co mogę dorzucić jeszcze do 4 szklanki? Mogłabyś mi poradzić, czy dalej stosować Hemp Protein i macę? może coś jeszcze dorzucić? może coś zmienić? coś odjąć? coś dodać? Do zamówienia na pewno dorzucę trawę pszeniczną, bo poprzednio zapomniałam. Bardzo bolą mnie kolana, a jak trochę pospaceruję z kijkami lub pobiegam to nawet puchną. Pomyślałam też o MSM i nie wiem czy słusznie. Jeżeli MSM to co do tego jeszcze? Może kolagen? Proszę podpowiedz i rozpisz jak używać… Dziękuję 🙂

          1. avatar Jarmush 11 kwietnia 2019 o 18:03

            Dobrze pomyślałaś 2 gramy MSM TiB (pół płaskiej łyżeczki) do 4 szklanki,ale wtedy dobrze byłoby dodać jeszcze Kolagen Peptan F TiB
            Ale świetnie działa taka para redoks Kwas askorbinowy TiB z MSM i popijanie przez cały dzień, https://www.pepsieliot.com/witamina-c-i-msm-najlepsze-alternatywne-zrodla-tlenu-czyli-leczenie-w-pigule/
            Na kolana też powinnaś podjadać sezam, szczególnie jak bolą: https://www.pepsieliot.com/5-domowych-srodkow-a-nawet-8-na-bol-kolan-przynoszacych-natychmiastowa-ulge/

            Jeśli nie bierzesz jodu przez skórę, to dobrze byłoby dodawać pół łyżeczki Kelp This is BIO (trochę psuje smak, ale ta 4 szklanka i tak nie jest wybitnie smaczna)

          2. avatar iwoblo 11 kwietnia 2019 o 19:07

            Podsumuję i jak coś źle robię to mnie popraw proszę.
            1. Rano stosuję 4 szklanki.
            Do drugiej szklanki łykam kwas foliowy.
            Nadal do 4 szklanki dorzucam hemp protein, macę, kelp, green coffe, oraz MSM + łykam kolagen.
            Jeżeli nie dorzucę MSM do 4 szklanki to MSM z witaminą C mogę sobie popijać przez cały dzień rozrobione w 1 litrze wody. Czy mogę do tego litra dodać 10 gram witaminy C, 2 gramy MSM (a może też 10g MSM?), dwie małe łyżeczki BIO sproszkowanej dzikiej róży i ziela ruty dla flawonoidów oraz miód spadziowy ze spadzi iglastej?
            2. Potem jem śniadanie i łykam Green&Fruits+Omega3+Wit D3+K2.
            3. Rano smaruję się oliwą magnezową a wieczorem robię kąpiel stóp z dodatkiem soli Epsom.
            4. Stosuję post przerywany, uważając na 4 szklankę, bo tam dużo wszystkiego i przerywa post. Uprawiam sport bieganie lub nordic walking 🙂

            Jak długo stosować picie MSM+witaminę C i jak długo łykać kolagen?
            Czy w związku z tym (albo i nie w związku), że będę brać Kelp to czy:
            – powinnam dodatkowo łykać 1 kapsułkę cynku G&G?
            – powinnam dodatkowo łykać selen G&G?
            – powinnam dodatkowo łykać witaminę E?

            i już Ci dziękuję. Zmieniasz moje życie 🙂

          3. avatar Jarmush 11 kwietnia 2019 o 20:23

            Picie MSM i C to jest kuracja, coś jak kalibracja, czyli robisz doraźnie, gdy Cię bolą np stawy, przez cały dzień i taka kuracja raz, góra 2 razy w miesiącu.
            Natomiast kolagen do 4 szklanki lecisz opakowanie, i możesz troszkę odpocząć, ale nie musisz, siarka codziennie potrzebna. Gdy jesz dużo jaj, czy pijesz sok z kiszonej kapuchy możesz sobie na ten czas odpuścić MSM, ale troszeczkę bym brała, o ile oczywiście nie masz jakiejś nadwrażliwości na MSM, ale Last twierdzi, że to brak molibdenu

          4. avatar iwoblo 14 kwietnia 2019 o 10:45

            A czy przy poziomie homocysteiny 11,7 powinnam brać dodatkowo Bcomplex G&G?

            Stosuję Greens & Fruits TiB, kwas foliowy G&G oraz łyżeczkę macy w 4 szklance…i może to wystarczy do wyregulowania homocysteiny?

          5. avatar Jarmush 14 kwietnia 2019 o 10:52

            powinno wystarczyć, w razie czego włączymy wieczorem B6 comlex G&G

          6. avatar iwoblo 14 kwietnia 2019 o 10:56

            Dziękuję i ściskam mocno 🙂

  56. avatar agulaaaaaa 16 marca 2019 o 16:39

    Witam Mam stwierdzoną endometrioze z guzem endometrialnym w jelicie i w mięśniach brzucha po cc. Narazie nie daje dolegliwości bólowych i jest do obserwacji z uwagi na małe rozmiary. Od 2 miesięcy jestem na diecie bez glutenu, (tylko orkisz) bez nabiału, bez cukru, mięso głównie białe. Rano na czczo herbatka z cytryny, kurkumy, imbiru, cynamonu. Suplementuje probiotyk, selen + E, Complex B, Mg, Cynk, olej lniany + D3. Chlorella, spirulina. Duzo warzyw, owoców. Morfologia książkowa- od czasu diety i suplementacji. Ale homocysteina 10, niskie ale w normie tsh 1,37, ft4-0,84, ft3- 3,74- czyli lekko poniżej normy. CA 125- 130 z uwagi na obecność endo. Cholesterol 192, glukoza 93. .Magnez, potas, sod, żelazo, trzustka, wątroba prawidłowe. Odkąd jestem na diecie i suplementach zniknęło zmęczenie. Ż koncentracja i pamięcią mogłoby być znacznie lepiej. Co wiec jeszcze zmienić, co jeszcze zbadać. Czy przy homocysteinie 10 wprowadzić Complex B metylowany? Mutacji Mthfr nie badalam. Na początku diety otworzył się umysł i świadomość, ale znów wrócił problem z pamięcią i koncentracja.

    1. avatar Jarmush 16 marca 2019 o 18:26

      zobacz też mój filmik, link w poście, tam jest sporo informacji https://www.pepsieliot.com/co-ma-wspolnego-endometrioza-marchewka-i-nadmiar-estrogenow/

      1. avatar Agulaaaa 17 marca 2019 o 10:32

        Dzięki Pepsiulka. A marchewka w postaci soku z wyciskarki też będzie miała pozytywne działanie? I odnośnie glutaminy… czyli sam kolagen TiB z Wit C to za mało? A ten shape szejk który polecasz w filmiku już zawiera glutamine?

        1. avatar Jarmush 17 marca 2019 o 13:43

          tak, ma i to sporo, ale przy poważnej celiakii dorosłych trzeba by dodać jeszcze chociaż pół miarki, jakby co, to mamy, nie naszą, ale jest.
          Marchewka w postaci soku nie ma błonnika

  57. avatar joap 18 marca 2019 o 20:22

    Pepsi kochana, staram sie pic 4 szklanki, nie zawsze udaje mi sie codziennie, walczę z podwyższonym tsh, bez leków na razie, na dzien dzisiejszy 4,52, ale miałam i 6.
    Mam 38 lat, Waze 75 przy 170, czuje sie zle, grubo w sensie i przez ostatnie rok półtora przytyłam, ćwicze dwa razy w tyg bodyart, ciagle czuje sie opuchnięta..
    Homocysteina 7,9; ast 35 alt 43, cholesterol 205,5 (mowi ze powyżej normy); Hdl 76,5; ldl 114,8,trójglicerydy 70,9; nie hdl 129; morfologia w normie, bilirubina 0,55. zastanawiam sie nad ta wątroba…nic mi sie nie chce i bolą mnie stawy, robia minusie tez rożne historie skórne.. ostatnio na udzie czerwona plamka nie swędzi ani nic, urosła, niby troche teraz jaśniejsza..
    Zastanawiam sie co jeszcze u Ciebie zamówić, No i mysle o poście przerywanym

    1. avatar Jarmush 18 marca 2019 o 20:32

      to pewnie wszystko z powodu niedoczynności tarczycy, tam w tym artykule jest taki mój filmik zbiorczy, https://www.pepsieliot.com/znachore-podajo-babie-15-jakze-istotnych-zalecen-przy-niedoczynnosci-tarczycy/

      przeciwciała tarczycowe masz w normie?

  58. avatar joap 18 marca 2019 o 21:35

    Nie robiłam, miałam ze 3 lata temu podwyższone, koło 200, endo mowi ze nie potrzeba sprawdzać;) ft4 jeszcze robiłam, w normie…

    1. avatar Jarmush 19 marca 2019 o 04:29

      endo endo

  59. avatar joap 19 marca 2019 o 05:19

    Endometrio?

  60. avatar kasiaaw 20 marca 2019 o 15:38

    Hej Pepsi! Właśnie przejrzałam moje wyniki badań sprzed ponad roku i powiem szczerze, że nie byłam kompletnie (wtedy) świadoma o co tak naprawdę chodzi z tą homocysteiną i nie ukrywam, że lekarz jeszcze bardziej uspokoił mnie w tym twierdzeniu mówiąc, że to tylko lekko podwyższony wynik. Tak więc, ja (wtedy) jako niewinna owieczka kompletnie nie mająca wiedzy i mająca może nieduże, natomiast na tyle zaufanie do powiedzmy wykształconych jak zakłada dziedzina medycyny ludzi/”lekarzy”, że nie wzbudziło to we mnie niepokoju. Nie ukrywam, że walczyłam wtedy w ogóle o przetrwanie, z niedoczynnością, Hashimoto, insulinoopornością i paroma innymi. I dzisiaj kiedy już stanęłam trochę pewniej na własne nogi, zaczęłam trochę bardziej poszerzać wiedzę i szukać, szukać i jeszcze raz szukać-przyczyn, rozwiązań etc. . A więc jestem teraz przed (ale już z dużo wiekszą świadomością) rozpoczęciem kolejnej walki o własne zdrowie i lepszą wersje siebie. Tak więc zaczynam oczywiście od kompleksu badań. Znalazłam na paru wpisach (Twoich -rzecz oczywista, ale nie tylko! Będę szczera, bo trzeba korzystać też z wielu źródeł itd itd.. Nie będę tutaj rozpoczynać kolejnego elaboratu, bo to nie o to chodzi ale wszyscy wiemy o co chodzi :p) listę wstępnych badań i pytanie mam jeszcze takie czy możesz zerknąć na tym etapie czy jest ona kompletna? I drugie pytanie (prywatne poniekąd), czy mogłabyś szczerze polecić laboratorium w którym warto wydać jednak dość sporą sumę monet, które przede wszystkim będą wiarygodne, bo nie ukrywam, że poza tym za nim doszłam do tego wszystkiego czyli rzecz jasna wiedzy o naszych ludzkich organizmach i mechanizmach, zdrowiu, badaniach, suplementach etc. to kolejno było zrobienie wszystkich badań, które nie są tanią sprawą, ale niestety okazały się wielokrotnie sfałszowane/pomylone, tak więc nawet już mając wszystkie podstawy do rozpoczęcia walki, to był to tak i tak fall start i kolejno szukałam innych placówek i tak w kółko do momentu w którym mam może i dużo badań ale wiele jest z dużym odstępem czasowym zrobionych w tym z różnych placówek i tak mi się to rozjeżdża także teraz chciałabym konkretnie pójść do jednej i zrobić wszystko, co powinnam ale nadal nie jestem pewna i chciałabym zapytać o Twoją rekomendacje, żeby nie szukać i tracić czasu i pieniędzy..
    Tutaj podaję listę:
    -Mocz (sprawdzić erytrocyty i leukocyty +ciężar)
    -25(OH)D
    -Homocysteina
    -igG
    -Morfologia (hematokryt i hemoglobina)
    -OB (metoda sedymentacyjna)
    -CRP
    -Kwas moczowy, mocznik, kreatynina
    -Żelazo, fibrynogen, kwas foliowy, sód, potas
    -Lipidy, cukier, insulina na czczo
    -TSH, FT3, FT4, ATPO, ATG

    I tutaj pytanie czy warto na początku rozszerzyć listę o te badania:
    -Cholesterol
    -D-dimery
    -Kortyzol (z podaną godziną)
    -Insulina w osoczu krwi
    -Hemoglobina glikowana
    -Trójglicerydy całkowite
    -EGFR
    -wątrobowe
    -Amylaza?
    Czy jeszcze coś dorzucasz do listy?
    Z góry dziękuję za każdą odpowiedź i uwagę 🙂 I wybacz, że znowu taki wywód, ale cóż poradzę jak to takie wszystko nie do końca proste i oczywiste dla przeciętnego człeka 😀
    A i zapomniałabym..
    Wynik homocysteiny wyniósł 17,2.

    1. avatar Jarmush 20 marca 2019 o 19:49

      na blogu są 2 listy, jedna większa, druga podstawowa, wpisz w szukałkę, możesz też kupić moją książkę, albo tylko przejrzeć w empiku w niej jest dłuższa lista, badanie na siemaszki

      homocysteina dużo za wysoka, na już 4 szklanki, do drugiej 1 kwas foliowy G&G, a do śniadania Bcomplex G&G, oczywiścioe D3+K2 TiB, Omega 3 TiB i reszta

  61. avatar marlena090 25 marca 2019 o 21:30

    Cześć Pepsi
    od czego powinnam zacząć leczenie przy poniższych wynikach:
    homocysteina na poziomie 30,5? MTHFR zrobię w środę. Do tego mam hashimoto- tarczyca w guzach, podejrzenie endometriozy i zespołu policystycznych jajników.
    Wyniki TSH- 0,4947 uIU/ml, FT 3-2,93 pg/ml, FT4- 1,02 ng/dl, anty-TPO 32,62 IU/ml ( norma 0-5,61), anty-TG 18,6 IU/ml ( norma 0-4,11) wit d3- 67 ng/ml, CA 125 – 28 U/ml ( norma 0-35), glukoza- 89 mg/dl Insulina 7,3 uIU/ml

    1. avatar Jarmush 26 marca 2019 o 06:23

      Ile masz lat? skąd takam homocysteina? Na jakiej jesteś diecie, że nie dostarczasz B complex? Koniecznie zrób B12, kwas foliowy.

  62. avatar marlena090 26 marca 2019 o 06:57

    Mam 33 lata. Nie wiem skąd taka homocysteina. Pierwszy raz robiłam to badanie. Dietą ograniczyłam gluten. Zrobię wyniki B 12 i kwasu foliowego. Napisz mi proszę co oznacza taki wynik cysteiny?

    1. avatar Jarmush 26 marca 2019 o 14:32

      homocysteiny, masz dokładnie w artykule napisane co to oznacza

  63. avatar kasiaaw 26 marca 2019 o 15:14

    Mam już część badań, ale jutro idę po resztę, bo nie wszystkie akurat robili w tym laboratorium tylko podwykonawca (któremu średnio ufam). Czy mogłabyś rzucić okiem na nie? Nie wiem czy jest sens wypisywać je czy wysłać całość?

    1. avatar Jarmush 26 marca 2019 o 17:29

      Jeśli chcesz abym pomogłą Ci dobrać suplementy z naszego sklepu wyślij, lub tutaj przepisz, ale tylko niepokojące wyniki. Z boku podaj widełki labu, bo mogę nie wszystko dobrze pamiętać. Ale homocysteinę, 25(OH)D, B12 i kwas foliowy, oraz CRP podaj bez względu na to czy mieszczą się w widełkach labu. Jeśli wyślesz mejla czeka się ok 14 dni, jeśli tutaj zdecydowanie szybciej.

  64. avatar kasiaaw 26 marca 2019 o 19:15

    No więc tak homocysteinę, B12 i foliowy będę dopiero mieć ale część już mam.
    WBC [ leukocyty ] 3.20 //3.5 – 10.0
    RBC [ erytrocyty ] 3.89 //4.2 – 5.4
    HCT [ hematokryt ] 35.20 //35-46
    PLT [ płytki krwi ] 153.00 //150 – 390
    PCT [ płytkokryt ] 0.13 //0.100 – 0.500
    P-LCR [ % wsk.dużych PLT ] 20.8 //0,1 – 99,9
    P-LCC [ wart. bezwg. wsk. dużych PLT ] 32 //1-1999
    %LYM [ limfocyty ] 61.40 //17.0 – 50.0
    #LYM 2.0 //1.2 – 3.2
    #MID 0.2 //0.3 – 0.8
    #GRA 1.0 //1.2 – 6.8
    Odczyn Biernackiego – OB 3 //1 – 10
    pH moczu 8,5 //5,0 – 6,5
    Ciężar właściwy 1.010 //1,005 – 1,030
    Z moczu b. chemicznego to tak ogólnie białko, glukoza, bilirubina, c. ketonowe, azotyny : nie wykryto
    Urobilinogen 0.2 // 45
    LDL 70.00// 30 – 135
    Bilirubina c. w surowicy 0.70// 0 – 1,1
    GPT/ALT 11.00// 5 – 41
    GOT/AST 20// 5 – 40
    CRP 0,1 // 0,1 – 5,0
    I tutaj jestem sama zdziwiona wynikiem D3, bo przyjmowałam suplementy z k2 ale to jeszcze w tamtym roku i potem nieregularnie, i jeszcze wręcz czuje jakbym miała jej niedobór, bo ciągle mam jakieś stany depresyjne i brak chęci i jakaś taka ciągła chandra, a wynik wskazuje 104,5, a w styczniu 2018 wynosił 21. Także chyba zrobię drugi raz, bo sama nie wierzę albo raczej nie czuję..
    next to TSH 1,81, FT3 2,26, FT4 11,35 I prolaktyna 5,78. W skrócie powiem, że to może nieperfekcyjny wynik ale mój mały sukces, bo po roku stosowania się zmian żywieniowych i nie tylko – widać efekty. A rok temu dla porównania jeden z wyników TSH: 0,002
    Na razie tyle mam, do końca tygodnia powinnam mieć resztę. Bless you

    1. avatar Jarmush 26 marca 2019 o 19:48

      przydałoby się zapytać hematologa co sądzi o wynikach krwi. Masz jakiś problem z nerkami? jaka kreatynina, mocznik, kwas moczowy, sód i potas?

  65. avatar kasiaaw 26 marca 2019 o 20:22

    Kwas moczowy 3 (2,6-6,2) więc chyba ok
    Mocznik 20 (15-39)
    Kreatynina powinna być ale chyba się walnęli, bo nie widzę jej. Ale sprzed roku była ponad normę (98 i 1,11), + robiłam wtedy krzywą wraz z glukozą i insuliną i też źle to raczej wyglądało, bo po godzinie zamiast podskoczyć spadł poniżej granicy. Jak dobrze pamiętam (raz 83-83-108, a za drugim 79-76-61) i DHEAS już pod granicę albo przekroczył 256 i ta homocysteina wtedy 17.
    Ale to i tak dam znać jak reszta, bo widzę że coś jest nie tak z tymi wynikami ale jeszcze nie doszłam co. Też miałam kilkakrotnie ostre bóle brzucha i na USG ostatnio polip na pęcherzyku ale lekarz oczywiście kazał czekać, także działam na własną rękę na razie.

  66. avatar Szczypior 7 kwietnia 2019 o 18:18

    Witam Cię! mam stwierdzoną endometriozę. Kilka dni temu robiłam badania. Witamina 25(OH) D 49,5; ft3 2,59; ft4 0,98. homocysteina 12,7 – czy powinnam się martwic takim wynikiem homocysteiny?

    1. avatar Jarmush 7 kwietnia 2019 o 21:32

      nie martwić, tylko działać, B12 G&G, kwas foliowy G&G https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2505-folic-acid-5-mth-400mcg-90kaps-gg–5060040826195.html?search_query=kwas+foliow&results=1185, B6 complex G&G wieczorem, pół szklanki soli epsom TiB do kąpieli wieczornej

  67. avatar iwoblo 14 kwietnia 2019 o 09:06

    Pepsi, już zebrałam w całość zamówienie, ale nie mogę wpisać kodu rabatowego pepsi5eliot, bo w koszyku nie ma takiej możliwości. Przymierzałam się do zamówienia około 2 tygodnie temu i wtedy miałam taką możliwość, ale nie złożyłam zamówiłam. Teraz siedzę i składam kolejne duże zamówienie (ponad 600zł) i ten rabat podreperowałby mój budżet. Nie korzystałam jeszcze z kodu rabatowego u Ciebie. Czy ten kod, który wyświetla się na stronie nie będzie już aktywny? Możesz napisać mi na prywatną wiadomość. Dziękuję i będę wdzięczna za szybką odpowiedź. Pozdrawiam Iwona Dobroczyńska

    1. avatar Jarmush 14 kwietnia 2019 o 10:50

      Kod działa zawsze i dla wszystkich czytelników, wyjątkiem są tylko jakieś promocje bo wtedy to się nie sumuje, ale dzisiaj nie ma, więc powinno wszystko działać. MożŹ dopiero na końcu się okaże, zasymuluj całe zakupy i na samym końcu jest podanie kodu <3

      1. avatar iwoblo 14 kwietnia 2019 o 11:23

        Niestety, na żadnym etapie nie mam możliwości wpisania kodu rabatowego. Sprawdzałam, aż do momentu płatności Paypal. Sprawdzałam też jako gość. Czy mogę liczyć na Twoją pomoc? Może skontaktować się przez formularz kontaktowy wybierając temat „pomoc techniczna – informatyk”?

        1. avatar Jarmush 14 kwietnia 2019 o 13:54

          w kroku pierwszym, poniżej produktów masz okienko kupony, tam wpisujesz kod ze strony i zatwierdzasz

  68. avatar iwoblo 14 kwietnia 2019 o 17:16

    Tak, jeszcze dwa tygodnie temu miałam możliwość wpisania kodu, ale teraz nie mam takiej opcji 🙁 poniżej produktów nie mam okienka

    1. avatar Jarmush 14 kwietnia 2019 o 20:51

      teraz to sprawdziliśmy i jest kupon

  69. avatar Paula 23 kwietnia 2019 o 18:15

    Pepsi mam pytanie, ktoś mi powiedział że najlepiej mieć homocysteine na poziomie 0, czy to prawda?

    1. avatar Jarmush 23 kwietnia 2019 o 18:36

      absurd, to jest aminokwas, który trzeba mieć !!!!

  70. avatar Paula 23 kwietnia 2019 o 18:50

    Tak też myślałam ?, dziękuję za szybko odpiedz ?.
    Najlepiej 5?

    1. avatar Jarmush 24 kwietnia 2019 o 06:32

      dolna granica normy z labu jest ok.

  71. avatar Paula 25 kwietnia 2019 o 06:20

    Pepsi proszę o radę, od kilku dni zauważyłam że puchną mi żyły na rękach, tzna są bardziej widoczne jka normalnie trzymam ręce, podniose ku górze wraca do normy.
    Nic na szyi, nic na nogach, ciśnienie w porządku.
    Morfologia w porządku, mam nerwice.
    Co robić, jak zaradzić czy coś jeszcze zbadać?
    Dziękuję za odpowiedź

    1. avatar Jarmush 25 kwietnia 2019 o 06:28

      Rada – przestać patrzyć na żyły na rękach, albo idź na siłownie, to zobaczysz jak żyły puchną, a na marginesie ile masz lat? Jaki poziom 25(OH)D,B12, kwasu foliowego, homocysteiny, żelazo, ferrytyna,lipidy, cukier i insulina na czczo, sód, potas, magnez, kwas moczowy kreatynina, TSH i pozostałe hormony tarczycy, przeciwciała tarczycowe, pH moczu,mocz.

  72. avatar Paula 25 kwietnia 2019 o 06:53

    ? Może masz rację za dużo czasu wolnego ?
    Lat 40
    Cała morfologia ok
    Sod 142 ( 136 – 145)
    Potas 4.92 ( 3,50,-5.10)
    Crp 0,81
    Kreatynina 0,7 ( <0,9)
    Ft3 2,98 ( 2,00 – 4,40)
    Ft4 1,20 ( 0,93 – 1,72)
    Tsh 0,59 ( 0,27 – 4,20)
    atpo 17 ( < 34)
    Homocysteina 8
    Keas foliowy 9, 03. ( 3,1-17,5)
    Wit b12 566 ( 197-771)
    25 oh 61.9

    Jestem po wizycie u endokrynologa kontrolnej, tarczyca ok.
    Biorę za zalecilas – kwas foliowy. Kurkume, 4 szkl z dokładka magnezu, d3, Green Tabs, b complex.
    Zakraplam jod na nadgarstku.
    Czekam na nowe zamówienie od Was, gdzie zamówiłam papierki do mierzenia ph moczu
    Czy zbadać resztę to co piszesz?
    Magnezu badać nie będę, biorę go teraz duzo więc pewnie wynik by nie wyszedl miarodajne.
    Może masz rację za dużo patrzę się na żyły ale po prostu tak wcześniej nie było, palce troszeczkę spuchniete.
    Trochę dzwoni w uszach mimo że ciśnienie ok.
    Moze to też przez nerwice.
    Czekam z niecierpliwością na nową dostawę gdzie zam ashwagande, Włączyłam kwas i zrobię podejście do B3, musi mi sie udać wyjść z tej nerwicy.

    1. avatar Jarmush 25 kwietnia 2019 o 09:27

      Co do magnezu, to nie jest tak jak myślisz, owszem jeśli jest w normie podczas badania, to nie znaczy, że nie ma braków w komórkach, bo to są kwestie życiowe dla ciała, ale nie może być ani mniej, ani więcej niż norma, bo jak jest więcej to oznacza że nerki nieprawidłowo pracują, to nie to samo co nadmiar witamin B12 we krwi.
      Jest teraz cieplej, po drugie nakręciłaś się, i nie pamietasz z czym porównujesz, to częste przy nerwicy lękowej

  73. avatar Paula 25 kwietnia 2019 o 07:11

    Również biorę
    Chlorella, wit c, cynk, Wit e, selen
    Nie dam się ??

  74. avatar Paula 25 kwietnia 2019 o 10:04

    Tak masz rację, nie wiem co miałam wcześniej.
    Czy zbadać magnez mimo że biorę go teraz i mocze stopy?
    I jeszcze może coś poradzisz na nerwobol w poliku. Zaczal się razem z napadami paniki.
    Bylam u neurologa wykluczyl zmiany neurologiczne.
    Poradził żebym się wyciszyla to i nerwobol minie.
    Fakt, nie czuję już go tak bardzo.
    Ale czy może już to wyeliminować na amen?

    1. avatar Jarmush 25 kwietnia 2019 o 10:10

      przecież Ci napisałam dlaczego trzeba badać magnez, że nawet jak teraz moczysz stopy to w krwi nie może być za dużo magnezu, ani za mało. Co do nerwobóli, to trzeba zacząć od nerwicy lękowej, bo masz przekłamany obraz swojego ciała.

  75. avatar Paula 25 kwietnia 2019 o 10:24

    Ok, jutro idę zbadać i napisze ile wyjdzie.
    Czyli neurolog mial racje ?

  76. avatar dV 24 maja 2019 o 06:11

    Pepsi, to bardzo ważne.
    Syn – 2lata 4 miesiące. Od roku brak przyrostu masy, brak wzrostu, totalne zahamowanie.
    Pewna dysbioza jelit. Prawdopodobne nawracające przewlekłe zakażenia Lamblią. Poważne zaparcia (z obserwacji rentgenem kontrastu podanego doodbytniczo – jelito znacznie wydłużone, raczej jako efekt zaparć, stolec oddawany często, ale też mega apetyt i duża podaż żywności). W tej chwili opróżnianie regulowane makrogolami.

    Ale w temacie: poziom wit. B12 -1066 (norma lab. 189-883); kwas foliowy -19,65 (2,34-17,56); Homocysteina – 3,82!
    Mutacji w genie nie stwierdzono.
    i dodatkowo kwasy organiczne z moczu: znacznie ponad normą: p-hydroksybenzoesowy, benzoesowy, p-hydroksyfenylooctowy i D-arabinitol.
    Nikt nic nie wie, syn się nie rozwija, z jego emocjami coraz trudniej.
    Jakaś wskazówka z Twojej strony?

    1. avatar Jarmush 24 maja 2019 o 06:42

      te wysokie poziomy B12 i kwasu foliowego przy tak niskiej homocysteinie może oznaczać, że w osoczu jest B12 i B9, ale w komórkach ich nie ma. Zrób jeszcze badanie B6. Czy dziecko brało te witaminy w formie suplemntacji?
      Zobacz na tytułowe zdjęcie dziewczynki jedzącej pomarańczę, z tego wpisu https://www.pepsieliot.com/ile-tak-naprawde-masz-czasu-na-podjecie-decyzji-zeby-nie-jesc-zlomu-ze-zlomowiska/, czy syn ma podobnie zasiniony nos u nasady, tak jak ona?
      Jaki ma poziom 25(OH)D?
      Jakie probiotyki podajesz?

      1. avatar dV 24 maja 2019 o 06:56

        Zbadamy poziom B6 (wysoki poziom kwasu benzoesowego już wskazuję na możliwy jej niedobór).
        Nie suplementował wit. z grupy B… no, kilka miesięcy temu w b.małych dawkach, dosłownie kilka razy na przestrzeni 3 tygodni.
        Planuję wykonanie również badania z moczu metabolitów tych witamin (ale trochę poczekamy na wyniki).

        Syn, choć w mniejszym stopniu, jednak ma również zasiniony nos u nasady!
        poziom 25(OH)D – 59.
        Probiotyki, z uwagi na podejrzenie SIBO, podaje sporadycznie (tu mam wielki dylemat: dawać czy nie dawać), jest to: vivomix, bactoflor.
        Pepsi, dziękuję za zainteresowanie.

        1. avatar Jarmush 24 maja 2019 o 07:06

          jak nos jest zasiniony, to mutacja genu raczej może być, taka żyłka niebieska daje taką poświatę, przeczytaj ten artykuł Noemi, tam są jeszcze inne oznaki https://noemidemi.com/niegrzeczne-dziecko-z-niebieska-zylka-na-nosku-czyli-jak-ograniczyc-negatywne-skutki-mutacji-genu-mthfr-u-dzieci/

          Dziecko pewnie nie tolerowało Twojego pokarmu, a wciąż dostawało

          1. avatar dV 24 maja 2019 o 07:21

            Z uwagi na pogarszający się stan emocjonalny, syn znowu wrócił do piersi (tylko w nocy, a pokarmu mało, ale jednak)
            Czy badanie mutacji w genie mogło się mylić? powtórzyć badanie? Pozostałe „znaki” na ciele nie występują.

            W między czasie miał przygodę z IPP. Nigdy antybiotyków.
            Możemy zrobić mu test sodą na zakwaszenie żołądka (8,5kg wagi)?
            Kał ma zawsze kwaśny i niestrawione resztki.
            To takie info, gdyby jeszcze coś się Tobie nasunęło. 🙂

          2. avatar Jarmush 24 maja 2019 o 07:31

            Jeśli tak, zatrzymaj 100 ml pokarmu i zrób to:

            Przepis na leczniczą herbatkę dla osesków:

            Najbardziej podatne na zakłócenia mikroflory układu pokarmowego i rozwój dysbakteriozy z ciężkimi postaciami skazy białkowej są dzieci karmione piersią. Najlepiej zatroszczyć się o rozwój mikroflory przewodu pokarmowego dziecka celowo umieszczając w jego jelitach najsilniejsze formy kwaśnych bakterii mlecznych z serwatki mleka rodzonej matki. Jak ją uzyskać?
            Zlać 100 ml mleka z piersi. Dodać do niego 3-5 kropel kwasu nr 1, zakwasić mleko. Odfiltrować serwatkę, rozlać ją do buteleczek penicylinowych.
            Jak ją stosować?
            Zagotować wodę do picia dla dziecka. Najlepiej jeśli doda się do niej nasiona kopru na końcu noża (w celu zapobieżenia wzdęciom brzuszka), ochłodzić do temperatury pokojowej i kapać do odwaru 1-2 krople serwatki na pół szklanki odwaru. Napoić dziecko. Jego mikroflora otrzyma szczepy silnego, zdrowego, czystego kwasu mlekowego, wzmocnionego energią i informacją organizmu rodzonej matki.
            Uzyskaną serwatką można zakrapiać uszka, oczka, nosek. Serwatka wzmacnia obronne właściwości mleka matki i przynosi silny efekt uzdrawiający.

            Kwas nr 1 , czysta, kwaśna kultura mleczna

            Środowisko odżywcze: 3 litry przegotowanej schłodzonej wody, 1 szklanka cukru;
            Zakwas: Jedna łyżka stołowa śmietany (kwaśnej)
            Wypełniacz na 28 dni: 1szklanka ziela glistnika w postaci świeżej lub suszonej.

            Wsypać cukier do pojemnika z wodą i rozpuścić go. Rozpuścić śmietanę w ciepłym słodkim roztworze. Glistnika (wyłącznie ziele) pociąć i umieścić w woreczku z gazy z obciążeniem z czarnego krzemienia. Stanie się on dla kwasu źródłem krzemu. Glistnik jako najbardziej trujące zioło w farmakopei unieszkodliwi w ciągu 28 dni wszystko co niesie z sobą jedna łyżka stołowa śmietany. Przykryć naczynie gazą złożoną w 2-3 warstwy i pozostawić w ciepłym ciemnym miejscu.

            W ciągu 2-3 tygodni w naczyniu powstaną bardzo silne jednostki kwaśnych bakterii mlecznych. Produkt sfermentowany w obecności glistnika dysponuje właściwościami oczyszczającymi przestrzenie nosogardzieli, uszu, płuc.

            Oczyszczeniu podlega przewód pokarmowy, macica, wagina i drogi moczowe. „Enzymy te dysponują silnymi właściwościami stymulującymi.

            Jeśli kwas nr 1 będzie się spożywać przez dwa tygodnie po pół szklanki na pół godziny przed jedzeniem, to praktycznie w pełni zostaną odbudowane powierzchnie nabłonkowe żołądka i jelit”.

            Pod wpływem kwasu nr 1 nabłonek jelita cienkiego pozbywa się soli metali ciężkich – rtęci, ołowiu, talu i bizmutu. Chlorki tych metali wydalane są przez enzymy glistnika. W celu ich wydalenia należy wywołać wydzielanie wolnego enzymu – pepsyny, przy pomocy soli kuchennej.

            Sole cezu i strontu dzięki enzymowi żołądkowemu – pepsynie, również nie wchłaniają się do organizmu dzięki powstaniu nierozpuszczalnych kompleksów na bazie soli radionukleotydów i pepsyny. (Oto dlaczego nie wolno wykluczać z pożywienia soli. Sól kuchenna stymuluje w żołądku wydzielanie pepsyny.) Jest to ważne dla mieszkańców naszych miast atomowych [miast, w których znajdują się elektrownie atomowe] i stref, które ucierpiały w wyniku awarii elektrowni atomowych.
            Wystarczy utrzymywać stężenie wolnej pepsyny w normie, a ochrona przed dostawaniem się radionukleotydów do organizmu będzie zapewniona. Nierozpuszczalne kompleksy pepsyny i radionukleotydów „zaplątują się” we włoski nabłonka przewodu pokarmowego. Wystarczy codziennie na śniadanie jeść kaszę, będące ochroną przed radionukleotydami, a powstałe nierozpuszczalne kompleksy zostaną wydalone z organizmu wraz z resztami pożywienia. (Zawartość nukleotydów w organizmie łatwo sprawdzić przed i po leczeniu za pomocą aparatu Volla.)

            Aby kwas nr 1 „czysty kwas mlekowy” nigdy się nie skończył, codziennie dodawajcie do niego środowisko pożywienia. Kwas uważamy za gotowy 28 dnia. Potem woreczek z glistnikiem można wyrzucić, a krzemień pozostawić na dnie naczynia. Następnie codziennie należy dolewać tyle środowiska pożywienia ile zostało wypitego kwasu.

            Po 10-12 godzinach kwas jest pełnowartościowy.

            W celu przygotowania kwasu nr 1 można wykorzystywać wyłącznie źdźbło i liście glistnika. Poziom radiacji w nich jest znacznie mniejszy niż w korzeniach.

            Pałeczka kwasu mlekowego, którą wprowadzamy do układu pokarmowego przy pomocy kwasu nr 1 jest biologicznym, elektrycznym dipolem i dysponuje wysokim stopniem ruchliwości. Łatwo migruje z układu pokarmowego do śluzówki i pod śluzówkę jelit oraz z powrotem. Swoimi czułkami pałeczka kwasu mlekowego przejmuje fitonycydy z ziół i wprowadza pod śluzówkę oraz do krwi, „wymienia ładunek” – przejmując metale ciężkie, nukleotydy, czynniki chorobotwórcze i wyprowadza je z przewodu pokarmowego całkowicie. W ten sposób zwiększa efekt leczniczy wielu fitopreparatów o kilkaset razy. Kwas mlekowy jest najbardziej swoistą postacią mikroflory dla układu pokarmowego. Jest to „transport biologiczno-elektryczny” dla wszystkich substancji leczniczych, wchodzących z pokarmem, i dla wszystkiego co należy wydalić z organizmu spośród substancji, które dostały się do niego z pokarmem.

            Ponieważ żyjemy w wieku atomowym, to absolutnie wszystkie produkty, które spożywamy zawierają radionukleotydy i różnią się tylko ilością ich w jednym gramie produktu. Najmniej radionukleotydów zawierają produkty, które wyrosły nad ziemią, najwięcej zaś mleko. Powstaje konieczność wypracowania metody łatwego i absolutnie dostępnego dla wszystkich wyprowadzania radionukleotydów z organizmu.

  77. avatar iwoblo 15 czerwca 2019 o 14:25

    Hej, homocysteina mi rośnie…w listopadzie 2018 miała poziom 11,7 a teraz mam 12,96.
    Od marca stosuję 4 szklanki, gdzie do 4 szklanki wrzucam wszelkiej maści superfood TiB *m.in. 4greens, szpinak, brokuł, jarmuż, trawę pszeniczną, macę, fioletową kukurydzę, białko grochu, hemp protein, matcha, green coffe, kelp oraz MSM i kolagen. Ponadto, łykam od marca green fruits, omega3, kwas foliowy FOLIC ACID 5-MTH 400mcg oraz witminę d3-k2. Wszystko TiB.
    Zaczęłam biegać i jeździć na rowerze stacjonarnym. Stosuję post przerywany. Nie mam nadwagi.

    Co zrobić, aby obniżyć poziom homocysteiny? Czemu ona tak rośnie? ratuj…pleaseee…

    Dodatkowo, podaję inne wyniki..
    Sód 135
    Potas 4,05
    Witamina B12 425,50
    Kwas foliowy 22,60
    Żelazo 112,4
    Fibrynogen 2,5
    CRP 0,30
    Homocysteina 12,96
    Witamina D metabolit 25(OH) 51,70

    Z góry dziękuję i ściskam mocno

    1. avatar Jarmush 15 czerwca 2019 o 17:46

      Jaki poziom B6?
      Obniżenie poziomu homocysteiny jest proste, bo potrzebujemy 3 witamin – witB12, witB6 i kwas foliowy. Często spotyka się takie określenie, że poziom homocysteiny jest markerem braku jednej z tych 3 witamin. Dopiero po tego typu suplementacji, można doprowadzić do tego, że ten poziom homocysteiny spadnie. Bierz jeszcze B6. Raczej słabo wchłaniasz B12. Trzeba brać więcej.

      1. avatar iwoblo 16 czerwca 2019 o 08:53

        Dzięki Pepsi, poziomu B6 nie mierzyłam. Ale i tak kupiłabym B6 G&G oraz B12 G&G.
        Kwas foliowy G&G już mam i biorę jedną kapsułkę z drugą szklanką.

        A w jakich dawkach i o jakiej porze uzupełniać te witaminy?

        1. avatar Jarmush 16 czerwca 2019 o 10:35

          na razie po 1

          1. avatar iwoblo 26 czerwca 2019 o 17:21

            Pepsi, kupilam B6 100mg 120kaps. Do tego kupiłam SUBLINGUAL VITAMIN B12 – 50g [G&G]. Biore kwas foliowy G&G. Dopiero zorientowałam się, że miał być Complex. Pisałaś mi, że jeśli mój poziom homocysteiny nie spadnie to włączymy B6 Complex. Czy dokonałam właściwego zakupu? . Czy coś zmienić, moze dorzucić cynk czy selen? Biorę też Green&Fruits. Przypominam, że mój poziom homocysteiny rośnie i obecnie wynosi prawie 13.

          2. avatar Jarmush 26 czerwca 2019 o 21:19

            Chodzi o to, że w Bcomplexie G&G jest ta idealna postać B6, najłatwiej wchłaniana, ale zobaczymy, skończ to opakowanaie i na razie masz wszystko co potrzeba <3

          3. avatar iwoblo 27 czerwca 2019 o 09:05

            Dziękuję Kochana Kobieto 🙂

            i jeszcze jedno: kiedy brać witaminy?

            B6 – wieczorem? ostatni posiłek mam o 15:00. Czy musi być do posiłku?

            B12 – do śniadania? Pierwszy posiłek mam 10:00 i jest to tylko 4 szklanka z wszelkiego rodzaju superfoods oraz shake shape.

            Green&fruits i Omega3 – czy wystarczy, jeśli łyknę po 4 szklance, bez żadnych dodatkowych tłuszczy? (oprócz omega3).

          4. avatar Jarmush 27 czerwca 2019 o 09:36

            B6 wieczorem tylko jak idzie z magnezem i cynkiem, bo wycisza, usypia, a jak solo to możesz do śniadania, czy z obiadem, jak G& F do śniadania, Omega3 z D3+K2, i to wystarczy ten tłuszcz. <3

          5. avatar iwoblo 27 czerwca 2019 o 11:19

            To znaczy, że generalnie mogę wszystko razem do śniadania tzn. B6, B12, Green&Fruits, Omegą3, D3+K2? Dobrze zrozumiałam? Łykanie B6 wieczorem mi nie pasuje…

          6. avatar Jarmush 27 czerwca 2019 o 14:01

            możesz

          7. avatar iwoblo 6 lipca 2019 o 15:22

            Zrobiłam 3-miesieczną kurację Green&Fruits. Czytałam gdzieś na Twoim blogu, że taką kurację robi się dwa razy w roku. Czy faktycznie mam zrobić sobie tak dlugą przerwę? <3

          8. avatar Jarmush 6 lipca 2019 o 19:50

            nie ma takiego przymusu, ale przerwę małą z tydzień, albo 10 dni robię, a poza tym biorę codziennie przez cały rok, ale dobrze jest wykonać kontrolne badania, czy na przykład cykl metylacji przebiega prawidłowo, czy nie dołożyć kwasu foliowego np

  78. avatar iwoblo 6 lipca 2019 o 20:15

    Ok, własnie zrobiłam sobie parę dni przerwy? Biorę też kwas foliowy, witaminę B6 i B12, bo homocysteina rośnie (wynik to prawie 13). I bałam się, że jak odstawię Green&Fruits to nie dostarczę sobie selenu i cynku i co tam jeszcze potrzebnego ?
    A jak myślisz, czy przy wyżej wspomnianej suplementacji witaminami z grupy B oraz przy pół łyżeczki Kelp powinnam dodatkowo brać cynk i selen? Czy wystarczy Green&Fruits? Magnez biorę z drugą szklanką i moczę nogi. Nie badałam ich poziomu.

    1. avatar Jarmush 7 lipca 2019 o 05:19

      to zależy jaki masz poziom selenu i cynku, i jakie TSH ? Selenu nie powinno się przedawkować.

  79. avatar Igła 16 września 2019 o 14:39

    Droga Pepsi mam 53 lata i od 3 lat szukam przyczyny wysokiego ciśnienia 160/90 i nawet 180/96. Lekarze stwierdzili że ze względu na wiek, i muszę brać leki. Brałam leki i ten poziom obniżył się. Ale dla mnie jest ważna przyczyna. Próbowałam odstawić tabletki znowu rosło ciśnienie. Zrobiłam sobie badania z wyników powyżej normy to homocysteina 14,6 oraz kreatynina 0,91. Co mogę jeszcze zrobic z badań lub proszę o podpowiedź w suplementach.

    1. avatar Jarmush 16 września 2019 o 16:34

      Homocysteina jest sporo za wysoka,trzeba zbadać B12 i kwas foliowy. Jeśli chodzi o kreatyninę to uważa się za normę 0,6-1,3 mg/dl, czyli Twój poziom jest ok, czy może podajesz wynik w jakichś innych jednostkach i wynik jest nie ok. Jeśli tak, podaj zakresy Twojego laboratorium i trzeba zbadać koniecznie sód, potas, kwas moczowy, mocznik i badanie moczu. Ciśnienie może mieć związek z pracą nerek i generalnie gospodarką wodną w ciele. Zbadaj też cukier i insulinę na czczo, TSH, 25(OH)D, tu jest taka ogólna lista badań, którą zalecam i w miarę możliwości dobrze byłoby zrobić https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

      Zaczynaj dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniającej i odżywiającej Kuracji 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/, jeśli nie jadłas wcześniej alg zacznij od malutkiej ilości 4 Greensa który wchodzi w skład 4 szklanki.

      do 4 szklanki dodatkowo pół łyżeczki Kelp This is BIO (jod) https://thisisbio.pl/kelp/3621-kelp-100-organic-180g-this-is-bio-5905344040581.html?search_query=kelp&results=6,

      Do śniadania 3 miesięczna kuracja wzmacniająca Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html
      po jednej tabletce, a po śniadaniu 6000 jednostek D3, czyli 3 kapsułki D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html i tę 1 K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3674-high-strength-vitamin-k2-90kaps-gg–5060040820261.html?search_query=K2&results=6 (chyba, że bierzesz warfarynę, czy coś na rozrzedzenie krwi, to wówczas nie można brać więcej niż 40 mcg K2)
      oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

      Na 5 dni przed badaniem 25(OH)D odstaw D3 i G&F TiB.

      Nie stosuj do drugiej szklanki chlorku magnezu, tylko jabłczan magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–5905344040277.html
      Właśnie tą drugą szklanką popij 1 kwas foliowy (foliany) TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html?search_query=kwas+foliowy&results=1172, oraz 1 do 2 cytrynianów wapnia G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3318-calcium-citrate-100mg-120kaps-gg–5060040827079.html?search_query=wapnia&results=54 – zobaczymy jak będzie spadało ciśnienie.

      Wieczorem 1 B6 complex https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2524-vitamin-b6-complex-30kaps-gg-5060040820223.html oraz możesz użyć właśnie chclorek Magnezu TiB, lub sól epsom TiB do wieczornej kąpieli, przy wysokim ciśnieniu nie przykrywaj serca wodą, albo możesz sobie po prostu moczyć nogi.
      Tu masz doskonały wpis w temacie ciśnienia: https://www.pepsieliot.com/poznaj-najpotezniejszy-naturalny-lek-jaki-do-tej-pory-odkryto-na-nadcisnienie/

      Nie jestem lekarzem, serd pzdr

      Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

      Jak wypada domowy test na zakwaszenie ciała? https://www.pepsieliot.com/prosty-test-nadkwasote-raczej-niedokwasote/
      Znajdujesz niestrawione kawałki jedzenia w kale?

      Nie jestem lekarzem
      Serdecznie pozdrawiam

  80. avatar Igła 16 września 2019 o 18:16

    bardzo dziękuję, zakres laboratorium to 0,50-0,90 mg/dl a mój wynik 0,91 mg/dl. Zrobię badania według Twojej propozycji. Badania D3 robiłam pół roku temu to miałam 56, biorę obecnie 2000 jed.

  81. avatar Igła 16 września 2019 o 18:35

    Wykonałam sobie biorezonans wyszło że jestem uczulona na pszenicę i gluten oraz mleko. Miałam również pasożyta tęgoryjca, jestem po usunięciu pasożyta, biorezonans ponowny nie wykazał. Odstawiłam całkowicie mleko i pszenicę. Zobaczymy dalej jak wykonam badania. Pozdrawiam

  82. avatar Martyna 24 października 2019 o 07:20

    Cześć proszę podpowiedz, mam za niski poziom homocysteiny, a za to za wysoki B6. Niepokoić się? Co z tym zrobić? (Dodam, że mam tężyczkę utajoną, IO, hashimoto z niedoczynnością no i wieczny niedobór żelaza) poniżej wyniki:
    homocysteina: 4.22 (5.00-15.00)
    kwas foliowy: 6.09 (3,1-17,5)
    witamina B6: 72.7 (8.7-27.2)
    witamina B12: 498 (197-771)
    magnez: 1.65 (1.40-2.10)
    witamina D: 73.42
    wapń całkowity: 2,32 (2.15-2.50)
    ferrytyna: 20.9 (13-150)
    żelazo: 58,5 (33-193)
    UIBC: 293,5 (112-346)
    TIBC: 352 (250-400)

    Z racji na tężyczkę suplementowałam cytrynian z wit. B6. Po wynikach widzę, że muszę wprowadzić też kwas foliowy. Czy możesz podpowiedzieć jakie formy tych substancji najlepiej wybrać?

    1. avatar Jarmush 24 października 2019 o 09:01

      te foliany TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html

      bierz ten cytrynian https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html
      B6 nie bierz i zbadaj za 2 miesiące. Czy mutacja genu Mthfr wykluczona? żelazo w normie, o co chodzi? Żelazo to silny marker prozapalny, wyniki w dolnej normie, szczególnie u kobiety w okresie rozrodczym moim zdaniem ok.

      1. avatar Martyna 24 października 2019 o 09:17

        Dziękuję na odp. Żelazo niby w normie, ale ferrytyna leży. Dodam, że dwa miesiące temu poziom ferrytyny wynosił 5 i przez ten czas biorę Sorbifer (przeważnie co pół roku zjadam po 2 opakowania żelaza, bo jak tylko przestaję suplementować to wszystko spada do b. niskich poziomów. Problem zauważony od ponad 10 lat. Czekam teraz na konsultację u hematologa). Co do genu Mthfr to nie sprawdzałam, czy mam mutację.

        1. avatar Jarmush 24 października 2019 o 10:01

          robiłaś biorezonans? oczyszczałaś się z pasożytów? wiesz co Ci podjada żelazo? maasz obfite krwawienia miesiczne?

  83. avatar Martyna 24 października 2019 o 10:23

    Niestety ani nie robiłam biorezonansu, ani nie oczyszczałam się (jedynie piję regularnie od jakiegoś roku czarnuszkę, ona podobno trochę oczyszcza organizm z pasożytów). Co do miesiączki to krwawienia są obfite przez 2 dni, reszta light.

    1. avatar Jarmush 24 października 2019 o 11:05

      Na już 4 szklanki

  84. avatar M. 15 listopada 2019 o 09:40

    Zrobiłam badania z Twojej listy,morfologia,elektrolity,lipidy,cukier,insulina,ob,crp w normie. Zastanawia mnie wysoki poziom homocysteiny pomimo suplementacji wit b complex ,b12 i Green&Fruits. Suplementuję też wit d3+k2,omega 3,magnez, cynk, wit e,selen,jod,chlorellę, stosuję 4 szklanki. Od jakiegoś czasu mam uczucie pieczenia w pośladkach, teraz doszło delikatne mrowienie twarzy i czasem bóle głowy. Pepsi,czy mogłabyś zerknąć na resztę wyników i podpowiedzieć co z tym zrobić.
    Homocysteina- 15,05 μmol/l (3,70 — 13,90)
    Żelazo- 85 ug/dL (50 — 150)
    Witamina B12- 311 pg/ml (211 — 911)
    Kwas foliowy- 12,5 ng/ml (4,6 — 18,7)
    Ferrytyna- 36,8 ng/ml (10 — 291)
    Witamina 25(OH)D- 64,30 ng/ml

    TSH- 2,650 μIU/mL (0,270 — 4,200)
    FT3-2,63 pg/ml (2,00 — 4,40)
    FT4- 1,20 ng/dl (0,93 — 1,71)
    ATPO – 51,2 U/ml ( < 60,0)
    Będę wdzięczna za pomoc.

    1. avatar Jarmush 15 listopada 2019 o 10:20

      słabo wchłaniasz B12, łączę to też z niewielką niedoczynnością tarczycy, dobierz jeszcze tę B12 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2498-sublingual-vitamin-b12-50g-gg–5060040820117.html i popijaj z 2 szklanką 1 foliany TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html, za 2 miesiace zbadaj jeszcze raz, na kilka dni przed odstaw supelmenty

      Zrobiłabym jeszcze badanie prolaktyny, bo to mogą być też braki B6. https://youtu.be/j5JmWOL2NXI

      1. avatar M. 15 listopada 2019 o 10:57

        Dzięki za szybką odpowiedź. Od roku prawie w ogóle nie jadam mięsa, brakuje mi energii, mam problemy z koncentracją, ale najbardziej dokuczliwe jest to pieczenie pośladków i mrowienie twarzy. Czy te braki b12 mogą być przyczyną tych objawów? Zaczęłam przyjmować większe dawki wit b12 w formie metylokobalaminy, b6,b1,muszę jeszcze dokupić foliany.

        1. avatar Jarmush 15 listopada 2019 o 18:27

          Tak, masz braki, ale musiały być jeszcze wcześniej, bo B12 może długo nie ujawniać się, po rzuceniu mięsa, w sensie,że są braki. A jaki masz poziom homocysteiny przypomnij

          1. avatar M. 15 listopada 2019 o 18:28

            Homocysteina- 15,05 μmol/l (3,70 — 13,90)

          2. avatar Jarmush 15 listopada 2019 o 18:30

            wysoka rzeczywiście

          3. avatar M. 15 listopada 2019 o 18:39

            Dziękuję za wszystkie Twoje rady, zastosuję je i za 2 miesiące zrobię wyniki,szczególnie homocysteinę i wit b12.

          4. avatar M. 30 stycznia 2020 o 07:56

            W listopadzie robiłam badania z Twojej listy.
            Powtórzyłam badania po 2 miesiącach.
            Leukocyty (WBC) ↓ 3,37 10^9/L ( 4,0 — 10,0)-było -4,18
            Neutrocyty (NEU) ↓ 1,66 10^9/L ( 2,5 — 6,5)-było – 1,89
            Eozynocyty (EOS) ↓ 0,09 10^9/L (0,10 — 0,50)-było 0,10
            Bazocyty (BASO) ↓ 0,01 10^9/L (0,020 — 0,100)-było-0,00
            D-dimery – 211 µg/l (0 — 250)
            Homocysteina – 13,15 µmol/l (3,70 — 13,90)- było 15,05
            Kwas foliowy ↑ > 20,0 ng/ml (4,6 — 18,7)- było 12,5
            Witamina B12- 435 pg/ml ( 211 — 911)-było 311
            Prolaktyna -9,4 ng/m (2,8 – 29,3)

            Mikroskopowy osad moczu :
            Nabłonki płaskie -pojedyncze w.p.w. (pojedyncze w.p.w.)
            Leukocyty -1-3 w.p.w.( 0 – 3 w.p.w.)
            Bakterie -nieliczne (w.p.w. nieobecne)
            ph moczu-5,0
            Suplementowałam: Greens & Fruits ,foliany,b6,,wit.d3,k2,cynk,b kompleks,omega3, magnez,selen,wit.e.,beta karoten,jod,kolagen,siarkę.krzem,bor.
            Piję 4 szklanki,sodę,soki z marchwi, jabłka i selera.nalewkę z orzecha,piołun.
            Czuję się zmęczona,cały czas szumi mi w głowie,mam mrowienie twarzy, pośladków,które są czasem wręcz lodowate oraz czasem brak krążenia w prawej ręce,
            Proszę podpowiedz,co mogę jeszcze zrobić,żeby poprawić swoje zdrowie,czy dalej mam brać foliany skoro mam podwyższony kwas foliowy? Chcę zbić homocysteinę i nie wiem czemu tak spadły mi leukocyty.

          5. avatar Jarmush 30 stycznia 2020 o 08:30

            Za każdym razem, gdy bierzesz magnez bierz tez 2 cytryniany wapnia G&G, trzeba dobrać B12 G&G metylokobalaminę, foliany na razie odstaw. Jaki masz poziom żelaza i ferrytyny, sód i potas, oraz wapń i magnez. Nie jestem lekarzem, jak interpretuje te wyniki krwi lekarz?

          6. avatar M. 30 stycznia 2020 o 08:46

            Sód w surowicy 134,27 mmol/l 132,0 — 145,0
            Potas w surowicy 4,96 mmol/l 3,5 — 5,1
            Wapń całkowity w surowicy 9,70 mg/dl 8,60 — 10,20
            Białko C-reaktywne (CRP) – ilościowe < 1,0 mg/L < 5,00
            Odczyn Biernackiego-7 mm/h 0 — 12
            Nie wiem czemu ,ale nie zrobiłam teraz żelaza i ferrytyny. W listopadzie :
            Żelazo- 85 ug/dL (50 — 150)
            Ferrytyna- 36,8 ng/ml (10 — 291)
            Cały czas biorę metylokobalaminę. Dopiero odebrałam wyniki, nie byłam jeszcze u lekarza.
            Czy przyczyną może być za mało białka w diecie, nie jadłam mięsa i chyba nie potrafiłam uzupełnić dostateczną ilość białka roślinnego?

          7. avatar Jarmush 30 stycznia 2020 o 10:01

            zrób profil aminokwasowy

          8. avatar M. 30 stycznia 2020 o 10:12

            Dzięki za odpowiedzi.

  85. avatar M. 15 listopada 2019 o 12:06

    Pisałaś często,że Green&Fruits można tylko 2 razy w roku przez 3 miesiące przyjmować i naprzemiennie z b complex. Czy w moim przypadku mogę brać razem,czy to będzie za dużo?

    1. avatar Jarmush 15 listopada 2019 o 18:25

      G&F w przypadku zdrowych ludzi, którzy chcą się uodpornić i nie chorować, np na zapalenie pęcherza, nie przeziębiać się etc. inaczej postępujemy w przypadku dużych braków odżywczych, niektórzy biorą nawet 3 razy dziennie po 1 G&F przez miesiąc do głównych posiłków. Możesz w uzasadnionym wypadku brać rano G&F a wieczorem B complex,ale trzeba badać poziomy wtamin, gdy je się ich w dużych ilościach

  86. avatar Marzena 8 grudnia 2019 o 19:59

    Pepsi a co powiesz o takich wynikach u mezczyzny 38 letniego Cholestetol calkowity 280 , Hdl 64,5 LDL 188, trojglicerydy 141 , homocysteina 11,5 .Po konsultacji lekarz kazał brac statyny .Wahamy sie czy to rzeczywiście konieczne .Dodam ze osoba nie paląca, nie pijaca alkoholu ,ani kawy.Dieta mięsna, biala mąka , cukier .

    1. avatar Jarmush 8 grudnia 2019 o 22:11

      Niech zaczyna dzień od oczyszczającej wątrobę i ciało, nawadniającej i odżywiającej Kuracji 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/,

      Chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–5905344040246.html niech używa jako oliwa magnezowa (trochę rozrób z wodą) i smaruje nadgarstki, kostki i łydki, oraz wieczorem do kąpieli. Wraz z drugą szklanką niech bierze albo płaską łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–5905344040277.html?search_query=jablczan&results=3, albo 2 kapsułki cytrynianu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html.

      na marginesie
      Jeśli cierpi z powodu zatwardzeń, może brać chlorek magnezu do drugiej szklanki, pomimo, że jest do użytku zewnętrznego, to według dr Sircusa, też Waltera Lasta znanego naturopaty jest to jakby skrystalizowana woda morska i można prozdrowotnie używać chlorku doustnie, podobnie jak soli Epsom w uzasadnionych przypadkach, tylko ta druga już bardzo bardzo rozwalnia, Last zaleca stosowanie jej na koniec 5 dniowego oczyszczania jelit z przerostu caandida. Gdy bierzesz chlorek magnezu do drugiej szklanki, nie bierzesz już doustnie więcej magnezu.

      Uwaga: Przy wysokiej HOMOCYSTEINIE (co właśnie się okazało po badaniach)
      Wraz z drugą szklanką niech berze 1 foliany TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html WAŻNE, przy podwyższonej homocysteinie po kuracji G&F TiB i Folianami TiB za 2 miesiące niech ponowi badanie homocysteiny, i zrób jeszcze kwas foliowy i B12, na 5 dni przed badaniem odstaw suplemntację.

      Jeśli nie je nabiału, bo jest silnym alergenem, ale ma dużo wapnia, niech bierze także 1-2 kapsułki cytrynianu wapnia G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3318-calcium-citrate-100mg-120kaps-gg–5060040827079.html?search_query=wapn&results=84.

      Do śniadania 3 miesięczna kuracja wzmacniająca Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html
      po jednej tabletce, a po śniadaniu niech bierze bierze 5 kapsułek D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html?search_query=D3&results=8 wraz z 2 kapsułkąami K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html
      Chodzi o to, aby szybko doprowadzić do górnej granicy normy pomziomu metabolitu D.

      (na 5 dni przed badaniem niech odstawi D3 i Greens & Fruits TiB)
      niech bierze też 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html

      Jeśli nie zdecyduje się na kurację 4 szklanek, która zawiera w sobie szklankę z magnezem i tak powinien brać magnez. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html?search_query=magnez&results=94 i oczywiście w jego przypadku foliany TiB

      Nie jestem lekarzem

  87. avatar Magda 27 stycznia 2020 o 20:32

    Witam, około dwóch tygodni temu robiłam badanie; homocysteina 18,10 powtórzyłam badanie w piątek i odebrałam dziś wynik; homocysteina 16,44 witamina B12 677,00 kwas foliowy 9,22 czy powinnam się martwić? Proszę o odpowiedź.

    1. avatar Jarmush 28 stycznia 2020 o 06:38

      Nie martwić, tylko działać, i dążyć do homocysteiny 7.5, na już kuracja Greens & Fruits TiB do śniaania po 1 przez 3 miesiące i dodatkowo 1 foliany TiB też do śniadania. Jaki masz poziom 25(OH)?

  88. avatar Magda 28 stycznia 2020 o 07:05

    Witam, dziękuje za odpowiedź 🙂 Czy poziom 26(OH) to witamina D3 ? Jeśli tak to mam 18,01, lekarz rodzinny przepisał mi lek „ solderol” przyjęłam jeden lek, po dwóch tygodniach mam przyjąć drugi.

    1. avatar Jarmush 28 stycznia 2020 o 10:27

      Brałabym przez miesiąc 8 kapsułek D3 TiB i 2 K2 TiB oraz 2 cytryniany magnezu TiB i 1 Omega 3 TiB, potem na 5 dni przed badaniem odstawiłabym suplementację D3 z K2. Chodzi o to aby szybko znaleźć się w drugiej połowie normy.Nie jestem lekarzem.

      1. avatar Magda 28 stycznia 2020 o 17:36

        Bardzo dziękuje za odpowiedź ?? Spróbuje tą kuracje, o której Pani pisze, dam znać po kuracji jak wyniki ?

  89. avatar Monika 22 lutego 2020 o 08:09

    Pepsi czy zmniejszona produkcja kwasu żołądkowego może wpływać na zaburzone wchłanianie witamin z grupy B? Nie wiem o co u mnie chodzi, cholesterole mam w normie, nawet za małe chyba (całkowity 188, hdl-73, ldl-97, trójglicerydy 88)a homocysteina 15,32. Zaczęłam stosować betainę hlc, ale nie wiem czy nie powinnam tmg. Test sody- odbicie nastąpiło po ponad 3 min. Już mi się wszystko pokręciło?

    1. avatar Jarmush 22 lutego 2020 o 12:14

      bierz nasze foliany TiB po 1 wraz z 1 Tabletką Greens & Fruits TiB, i zbadaj za 2 miesiące kwas foliowy, homocysteinę i B12, Markerem którym teraz trzeba się zająć to właśnie homocysteina,

      1. avatar Monika 22 lutego 2020 o 13:39

        Baaaardzo Ci dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie.

  90. avatar Edyta Nita 27 lutego 2020 o 21:53

    Pepsi poradź- w październiku poziom homocysteiny 12,6, brałam b complex, badanie wczoraj 11,1. Szału nie ma, ale ciut niżej. Czy brać dalej b complex czy lepiej greens & fruit plus folialny?

    1. avatar Jarmush 27 lutego 2020 o 22:30

      G& F + foliany

      1. avatar Edyta Nita 27 lutego 2020 o 22:43

        Dzięki bardzo ❤

      2. avatar Edyta Nita 28 lutego 2020 o 17:16

        I jeszcze jedno mnie niepokoi- czy zdrowy człowiek powinien mieć przeciwciała anty tg? Od kilku lat monitoruję tarczycę z powodu wola guzkowego ,wyniki badań takie:
        tsh 1,74 (0,27-4,2)
        ft3 3,10 (2,04-4,40),
        ft4 1,47 (0.93-1,71),
        anty tpo

        1. avatar Jarmush 29 lutego 2020 o 17:22

          jakie masz przeciwciała? bywa hashimoto bez objawów niedoczynności, albo robi się na krótko nadczynność, różnie bywa.

          1. avatar Edyta Nita 29 lutego 2020 o 20:39

            Uciekła mi końcówka pytania, sorry. Przeciwciała
            anty tpo

  91. avatar Monika 8 marca 2020 o 11:37

    Homocysteina 19.94wiek 32 i nie dre ani faj anie nie zlopie flach tarczyca ok.. Za dużo białka? Życie na nieświadome do 25 r życia bota w nabiał mogło to spowodować?

    1. avatar Jarmush 8 marca 2020 o 17:38

      Braki B12, kwasu foliowego, lub B6, sprawdziałaś?

  92. avatar Syntia 10 lipca 2020 o 10:55

    Kobieta 26lat, wegetarianka.
    Homocysteina 1,5 μmol/l [ 3 – 15 ],
    Witamina B12 305 pg/ml [ 197 – 771 ],
    Kwas foliowy 38,02 nmol/l [ 10.4 – 42.4 ] ~,
    Ferrytyna 13,6 μg/l [ 20 – 200 ],
    Żelazo 80 μg/dl [ 37 – 145 ] ~

    Tak niski poziom homocysteiny może wynikać tylko z tej B12, czy coś jeszcze może mieć wpływ?
    Jaką informację mi da zbadanie mutacji MTHFR, poza tym, że musimy suplementować formę zmetylowaną?

    1. avatar Jarmush 10 lipca 2020 o 19:39

      Są różne mutacje.

  93. avatar Grazia 8 lutego 2022 o 16:34

    Jeśli mam podwyższony poziom homocysteiny (15,20) to może być, że od tego mam niewielkie ale jednak zawroty głowy? Czy to raczej inna bajka?

    1. avatar Pepsi Eliot 9 lutego 2022 o 05:12

      Zawroty głowy masz od kręgosłupa szyjnego

      1. avatar Dominika 22 września 2022 o 22:48

        W grudniu przeszłam covid, zażyłam amantadyne i dostałam psychozy. Mam depresję. Leczę się u psychiatry (Ranofren 5 mg i Asertin 75) . Poziom homocysteiny 18,60, 25 OH 45,60, trójglicerydy 2,44. Co poleca Pani zrobić ?

        1. avatar Pepsi Eliot 22 września 2022 o 23:41

          Radzę wziąć foliany TiB (1 kapsułka do śniadania) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html + B12 G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2498-sublingual-vitamin-b12-50g-gg–5060040820117.html
          żeby obniżyć homocysteinę, ponieważ cykl metylacji ma nie tylko wpływ na stany zapalne układu sercowo naczyniowego, ale również bardzo na psychikę. Do tego dołącz 1 Omega 3 TiB po śniadaniu i 2 D3+K2 TiB. Dobrze byłoby wprowadzić też 4 szklanki na początek dnia, ale jeśli się nie zdecydujesz to i tak niezbędny jest magnez , 1 cytrynian magnezu rano i 1 przed snem. Dowiedz się od lekarza, czy leki które bierzesz nie kolidują z witaminami i suplementami diety. Nie jestem lekarzem <3

  94. avatar Małgosia 17 marca 2022 o 08:02

    Pepsi, dziękuję Ci za ten artykuł.
    W listopadzie miałam homocysteinę 17,9. Teraz jest 12 i myślę że dalej idzie w dół. Czy dobrze zrozumiałam z Twojego tekstu że wlewy dożylne Wit C plus Glutation nie będą dla mnie teraz dobre?

  95. avatar beata 22 czerwca 2023 o 22:57

    Wpis już stary ale dla mnie aktualny dzisiaj… i błagam o jakieś sugestie!
    Mój mąż 3 miesiące temu zbadał poziom homocysteiny poziom 54. Zaczął brać codziennie witaminy B12 metylowana 500, p5p, biotyna 50mg, kwas foliowy 5-mthf 700. Co miesiąc spadało o 10, a od ostatniego miesiąca stoi w miejscu.
    Ma bardzo stresujące… hmm.. życie… nie, niektórych problemów nie da się zlikwidować, zmienić, zmniejszyć…
    od 3 miesięcy zaczął się odżywiać zdrowo, zrezygnował ze swoich starych słodyczowych nałogów, schudł 5 kg, chociaż waży teraz 79kg przy 186cm.
    Co robić?

    1. avatar Pepsi Eliot 23 czerwca 2023 o 07:05

      przede wszystkim, gdy skończy swoje suplementy, niech przejdzie na nasze, ponieważ działają. Jaki ma obecnie poziom homocytseiny, B12 i kwasu foliowego?

      1. avatar Beata 24 czerwca 2023 o 00:00

        Aktualnie 35. Do tej pory co miesiąc spadało o 10 a teraz mniej niż 1. Kwas foliowy nie był badany..

        1. avatar Pepsi Eliot 24 czerwca 2023 o 11:47

          zbadaj B12 i kwas foliowy, homocysteina 35 to jak wiesz, jest nadal bardzo duża. W jakim wieku jest mąż?

  96. avatar Beata 24 czerwca 2023 o 12:31

    44 lata. Bardzo nerwowy, spięty.
    Jeszcze niedawno cholesterol, trójglicerydy były bardzo mocno przekroczone, ale dieta pomogła i tu już jest Ok.
    Cos jeszcze zbadać oprócz b12 i foliowego

    1. avatar Pepsi Eliot 24 czerwca 2023 o 13:37

      25(OH)D, żelazo, Fibrynogen i CRP, próby wątrobowe, cukier i insulinę na czczo, hemoglobinę likowaną, oraz gdy wszedł na dietę keto (tak się domyślam) jeszcze selen i cynk

  97. avatar Karolina 23 kwietnia 2024 o 22:41

    Proszę o jakaś radę mąż zrobił badania
    Morfologia w normie
    podniesiony cholesterol , glukoza , trójglicerydy
    Wskaźniki trzustki lipaza, amylaza podniesione
    Homocysteina 7,37 (5,46-16)
    B12 694 (107-653)
    Skąd taki wysoki poziom b12?

    1. avatar Pepsi Eliot 24 kwietnia 2024 o 07:55

      Skupiłaś się akurat na WŁAŚCIWYM poziomie B12 (poziom w krwi B12 zawsze jest trochę wyższy niż w komórkach, poziom np w dolnej normie oznacza poważny problem), dzięki temu przy innych parametrach zespołu metabolicznego (podniesiony cukier, trójglicerydy, przepracowana trzustka) ma szansę nie mieć w najbliższym czasie problemów z incydentem sercowym, czy udarem, bo ma przyzwoitą homocysteinę. Mega ważny parametr antyzapalny.
      Są prawdziwie problemy:
      Czy stwierdzona już jest cukrzyca? Jaki ma poziom insuliny na czczo?

  98. avatar Karolina 24 kwietnia 2024 o 10:23

    Po pierwsze zapisują mu statyny które chce unikając dlatego chciał rozpocząć suplementację b complex, foliany ale przedtem zrobił sobie badanie na homocysteina i b12 i teraz dylematy czy zaczynać suplementowac Bcomplex ?
    Uczepiłem się b12 czy jest możliwe ze jest przekłamany?
    Cukrzycy nie ma tzn CHYBA?
    Insulinę na czczo nie badal

    1. avatar Pepsi Eliot 24 kwietnia 2024 o 16:52

      ma podwyższony cukier i trójglicerydy, MUSI zbadać insulinę na czczo i hemoglobinę glikowaną

  99. avatar Karolina 24 kwietnia 2024 o 17:26

    Ok zbada te wskaźniki, a możliwe ze ma zaburzenie metylacji czyli mutacje genu … czy można wykluczyć ponieważ wziął pare razy b complex nie możliwe zeby tak wywindowało b12..

    1. avatar Pepsi Eliot 24 kwietnia 2024 o 20:28

      jakby była metylacja genu, to pomimo wysokiego B12, miałby wysoką homocysteinę. A w B complex jaką formę B12 przyjmował, metylokobalazinę, czy cyjanokobalaminę?

  100. avatar Matuszka 15 czerwca 2024 o 14:04

    czesc Pepsi. Przepraszam z góry, jeśli niepotrzebnie zawracam Ci głowę, ale chciałam się ciebie o coś spytać. Homocysteinę mam ok w badaniach, ale panel lipidowy wyglada następująco :
    Trojglicerydy 53 (norma do 150)
    cholesterol 249 ( norma <190)
    HDL 113 ( norma powyżej 45)
    LDL 124 ( tutaj normę dali, ze poniżej 115 to mniejsze ryzyko chorób serca)

    Czy moje wyniki są ok? Zastanawia mnie ten wysoki ogólny cholesterol, czy wgl się nim sugerować :/ dodam że mam 21 lat, jestem szczupła i mam Hashimoto

    1. avatar Pepsi Eliot 16 czerwca 2024 o 05:53

      Z powodu Hashimoto masz podwyższony cholesterol, i zajęłabym się Hashimoto. Jesteś na sztucznych hormonach?

  101. avatar slv 16 czerwca 2024 o 11:28

    Hej hej, przepraszam, że z innej beczki. Czy liposomalna wit C i resweratrol zostały wycofane 4ever?

    1. avatar Pepsi Eliot 16 czerwca 2024 o 11:50

      wzbudzały nikłe zainteresowanie, może teraz będzie inaczej, bo chcemy wrócić do liposomali <3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

Dodaj łyżeczkę doskonałego Kolagenu TiB do 4 szklanki!

Ta piękna blond sierść od czego proszę Pani?

A jelita?

A pozostała tkanka łączna?:)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum