😘🙌💚🍓🏵️🌷🙋
Foliany swoją nazwę zawdzięczają łacińskiemu słowu folio oznaczającemu liść. Tak jak popularny kwas foliowy są one formą chemiczną witaminy B9, tyle że o stokroć lepszą. Czym się od niego różnią? Są nie tylko najbardziej naturalną, ale też najlepiej przyswajalną formą tej witaminy! Występują w postaci kwasu lewomefoliowego lub inaczej kwasu 5-metyltetrahydrofoliowego (5-MTHF).
To forma suplementacji znacznie bardziej skuteczna i bezpieczna niż kwas foliowy. Dzieje się tak z kilku powodów. Naturalne foliany nie są aktywnymi formami metabolicznymi. Dopiero w organizmie człowieka związki te zostają przekształcone w aktywną formę kwasu 5-MTHF, która przedostaje się do krwiobiegu. Różnica polega na innej drodze metabolicznej kwasu foliowego w organizmie. Jest dużo bardziej skomplikowana i wymaga obecności innych związków i enzymów. Proces ten wymaga czasu i często jest mało skuteczny.
Kwas foliowy jest syntetyczną formą witaminy B9. Wykorzystuje się go do suplementacji i dodaje do przetworzonej żywności, w tym mąki i fortyfikowanych płatków śniadaniowych. W porównaniu do folianów, kwas foliowy nie jest w całości przekształcany w układzie pokarmowym do aktywnej formy witaminy B9, czyli 5-MTHF. Zamiast tego musi być konwertowany w wątrobie i innych tkankach. Proces ten jest nie tylko powolny, ale u niektórych także nieskuteczny. Tym bardziej, że kwas foliowy potrzebuje czasu. Nawet niewielka dawka rzędu 200-400 mcg dziennie może nie zostać zmetabolizowana do przyjęcia kolejnej dawki. Z tego powodu problematyczne jest spożywanie fortyfikowanych produktów obok suplementacji kwasu foliowego. Rezultatem może być wysoki poziom niezmetabolizowanego kwasu foliowego, który może być przyczyną problemów zdrowotnych, w tym podwyższonego ryzyka nowotworów i zamaskowania niedoboru witaminy B12. Na uboczu warto dodać, że w takiej sytuacji pomóc może wsparcie się suplementacją witaminy B6, która znacząco poprawia proces konwersji kwasu foliowego do przyswajalnej formy.
Niedobór witaminy B9 daje bardzo subtelne objawy. Często zaczyna się nieuzasadnionym zmęczeniem i osłabieniem. Kolejnym objawem może być diagnoza anemii. Ta jednak różni się od innych rodzajów niedokrwistości. Zmniejszonej liczbie czerwonych krwinek towarzyszy pojawienie się zniekształconych, „niedojrzałych” czerwonych krwinek zwanych megalocytami, które zawierają nieliczne cząsteczki hemoglobiny. To z kolej powoduje zespół objawów, do których należy krótki oddech, osłabienie mięśni, bladość skóry, spuchnięty język, utrata apetytu, spadek masy ciała, mdłości, biegunka, przyśpieszone bicie serca i mrowienie lub brak czucia w dłoniach i stopach.
Kobiety oczekujące na poród chyba lepiej niż ktokolwiek są zapoznane z tym jak istotne są foliany, które pomagają zapobiec uszkodzeniom płodu i wspierają jego prawidłowy rozwój. Witamina B9, poza znanymi właściwościami, ma jednak także parę tych niezwykłych i zaskakujących, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią podaż.
Foliany mają ambiwalentną relację z nowotworami. Z jednej strony przewlekłe, niedostateczne spożycie folianów może zwiększać ryzyko raka mózgu, piersi, szyjki macicy, jelita grubego, płuc, jajnika, trzustki i prostaty. Z drugiej strony nadmierne spożycie kwasu foliowego może zwiększać ryzyko niektórych typów nowotworów, głównie raka prostaty. Istnieją jednak dowody naukowe wskazujące na to, że wysokie spożycie folianów może znacząco obniżyć ryzyko niektórych nowotworów, głównie tych powszechnych u kobiet.
Chroniczna ekspozycja na arsen podwyższa ryzyko nowotworów, chorób serca i zawałów. Chociaż zatrucie nie jest częste, należy pamiętać, że arsen znajduje się między innymi w produktach takich jak ryż i owoce morza. Badania wykazały, że u dorosłych będących narażonych na działanie arsenu suplementacja witaminy B9 była w stanie zmniejszyć poziom arsenu we krwi ułatwiając wydalanie go z moczem.
Stwierdzono, że nawet niskie dawki folianów wydłużają żywotność glist (Caenorhabditis elegans) poprzez zwiększenie czynników odporności na stres oksydacyjny, co wskazuje, że suplementacja może być użyteczna w opóźnianiu procesu starzenia u ludzi.
Podwyższone stężenie homocysteiny we krwi wiąże się ze zwiększonym ryzykiem stwardnienia tętnic i chorób serca. Stwierdzono, że suplementacja wysokimi dawkami folianów skutecznie obniża poziom homocysteiny i poprawia funkcję naczyniową u pacjentów z chorobą wieńcową. W innym badaniu wśród mężczyzn, którzy spożywali więcej kwasu foliowego, występowało mniej przypadków udaru mózgu i zawału serca.
Pacjenci z depresją często mają niższy poziom kwasu foliowego. Foliany biorą udział w syntezie serotoniny i dopaminy. Brak równowagi w tych neuroprzekaźnikach może prowadzić do rozwoju depresji i zaburzeń lękowych. Co więcej, kwas foliowy działa stymulująco na receptory serotoninergiczne w mózgu. Poprawia także odpowiedź selektywnego inhibitora wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) u pacjentów z depresją. Badania wykazały, że wzrost poziomu kwasu foliowego u osób z zaburzeniami odżywiania doprowadził do znacznego zmniejszenia objawów depresji.
Kwas foliowy wykazuje zdolność wychwytywania wolnych rodników, porównywalną z innymi popularnymi przeciwutleniaczami, witaminami C i E. U szczurów narażonych na działanie arsenu suplementacja kwasu foliowego, dzięki swoim przeciwutleniającym właściwościom, była w stanie złagodzić uszkodzenia DNA i mitochondriów.
Kwas foliowy jest niezbędny do replikacji i podziału czerwonych krwinek, a jego niedobór może prowadzić do niedokrwistości megaloblastycznej. Ten stan jest odwracalny po leczeniu witaminą B9.
Kwas foliowy ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego rozwoju i funkcjonowania mózgu. Niski poziom folianów we krwi koreluje z objawami pogorszenia funkcji poznawczych u dzieci, osób w podeszłym wieku, z padaczką i dolegliwościami psychicznymi. Jest on również związany ze zwyrodnieniem kory mózgowej, regionu mózgu koordynującego uczenie się i pamięć. Jest to prawdopodobnie spowodowane podwyższonym poziomem homocysteiny. Foliany tymczasem są kofaktorem w reakcji, która pomaga przekształcić homocysteinę w metioninę. Co więcej, wykazano, że krótkoterminowa suplementacja folianów znacząco poprawia wyniki IQ. Wpływa też na pamięć krótkotrwałą i zdolności motoryczne u starszych osób dorosłych z łagodnymi zaburzeniami poznawczymi.
uściski:)
Powiązane artykuły
Komentarze
cyt. „wśród mężczyzn, którzy spożywali więcej kwasu foliowego, występowało mniej przypadków udaru mózgu i zawału serca”a z drugiej strony cyt. „nadmierne spożycie kwasu foliowego może zwiększać ryzyko niektórych typów nowotworów, głównie raka prostaty.” hmmm i co wybrac oto jest pytanie ?
badać poziom kwasu foliowego i homocysteiny
Od 6 miesiecy do drugiej szklanki z magnesem brałam 1 kwas foliowy G&G a teraz już biorę FOLIANY – 90kaps [TiB®]. Czy powinnam robić jakąś przerwę?
tak, tydzień i powinnaś zbadać kwas foliowy i homocysteinę i wtedy się okaże
a jak biore od 2 lat kwas foliowy( wcześniej w saszetkach do picia, a od pol roku w tabletkach) to nie brac i zbadac jego poziom?? wystraszyłam się tym „nadmierne spożycie kwasu foliowego może zwiększać ryzyko niektórych typów nowotworów, głównie raka prostaty.” ??
oczywiście że nie brać, zbadaj też koniecznie homocysteinę, bo jak nie brałaś czegoś takiego jak nasze Foliany TiB, to we krwi może być dużo kwasu, ale nie w komórkach, więc badanie homocysteiny jest niezbędne. Możesz też mieć mutację genu MTHFR
Ok zbadam napewno!dziekuje!, ale sie serio serio przestraszylam tym artykulem a gin mi mowil ze brac caly czas.. Nie zlecajac badania poziomu k.foliowego
Może mieć większe doświadczenie w tej kwestii i okaże się że rzeczywiście trzeba brać ciągle, nie przestraszaj się, ale ja bym zbadała
OK, TAK ZROBIE 🙂 DZIEKUJE <3
Dzień dobry, chcę kupić foliany TiB, córce (lat 17,5), której wynik poziomu kwasu foliowego (M41) jest sporo poniżej normy: 5,9 ng/ml. Mam prośbę o dobranie dawkowania. Pozdrowienia!
To są dobrze przyswajane foliany, wystarczy niech bierze po 1 kapsułce do śniadania, mogłaby śmiało brać do tego jeszcze 1 Greens & Fruits TiB i badanie za 2 miesiące przed badaniem odstawić należy suple. Jaki ma poziom 25(OH)D?
Piękne dzięki za błyskawiczną odpowiedź. Córka nie miała badanego poziomu 25(OH)D ale suplementuje vit D 2000
To moze być mało, zbadajcie
Dzięki, tak zrobię. O co chodzi z ceną vit D3 i K2 na Allegro, na koncie This is bio? Wynosi 699 zł.
Nie tylko z tą witaminą (mammy na szczęście świetną inną D3, D3+K2 i K2 TiB), ale też inne rzeczy się skończyły. Allegro z sobie tylko wiadomych powodów, nie pozwala wygaszać produktów, gdy się skończyły, a w piiątek mieliśmy ogromną sprzedaż.
Budowanie nowej strony produktu na Allegro długo trwa, i pracownik musi jeszcze raz robić to, co już zrobił.
Jest więc ten popularny sposób i stosowany przez wszystkich wystawców i producentów, na to, żeby nie musieć wygaszać produktu, gdy nie mamy go teraz na stanie. A potem nie budować strony na nowo, gdy produkt znowu jest w sprzedaży.
Nikt nie kupi produktu w tej cenie, bo jest absurdalna, tak po prostu się robi, można wstawić cenę milion 🙂
Jasne:)
Zatem czy brać foliany jeśli planuje się ciążę a poziom kwasu foliowego jest w górnej granicy normy? Jeśli tak to przez jaki czas?
Witam serdecznie…jaki zatem jest najlepszy poziom kwasu foliowego we krwi? Nie mogę znaleźć takich danych, a sama mam we krwi 9,5 ng/ml (zakres referencyjny 3,89-26,8)
śmiało możesz zrobić kurację Folianami TiB po 1 do śniadania, no i zbadaj homocysteinę, nie jestem lekarzem