🍓🍇🫐💚 🩷 jak zwykle jesteś dla mnie bardzo łaskawa
Długość życia a TSH.
Dr Martin Surks i współpracownicy (z Montefiore Medical Center i Albert Einstein College of Medicine w Nowym Jorku) przebadali setki ludzi, którzy dożyli setki i więcej.
„Badaliśmy bardzo dużą grupę Żydów aszkenazyjskich o wyjątkowej długowieczności. ” – powiedział Surks na konferencji prasowej na spotkaniu Towarzystwa Endokrynologicznego, specjalistów od hormonów ludzkich.
Tempo metabolizmu wpływa na długość życia zwierząt. Na przykład słonie mają powolny metabolizm. Powolne bicie serca i mogą żyć przez dziesięciolecia.
W przeciwieństwie do myszy, które mają szybki metabolizm i żyją zaledwie kilka miesięcy.
Być może, powiedział Surks, ludzie z niedoczynnością tarczycy w starszym wieku byli „słoniami” o powolnym metabolizmie. Dlatego mogą żyć dłużej, w porównaniu do „myszy” o szybkim tempie metabolizmu. Ludzie ci mogą mieć krótszą naturalną długość życia.
„Jeśli jesteś starszą osobą z wysokim TSH, oznacza to, że jesteś na drodze do długiego życia” – powiedział Surks.
Naukowcy znaleźli dowody na to, że osoby z niską aktywnością tarczycy częściej znajdują się w grupie bardzo długowiecznej.
Surks i współpracownicy stwierdzili, że 15 do 20 % osób w wieku powyżej 60 lat ma poziomy TSH sugerujące niedoczynność tarczycy. Jego zdaniem może to być normalne dla osób starszych i w rzeczywistości może być oznaką długowieczności.
„Szacujemy, że 70 % starszych osób, u których poziom TSH był minimalnie podwyższony, a których zdiagnozowano, że mają niedoczynność tarczycy. W rzeczywistości znajdowało się w prawidłowych GRANICACH OKREŚLONYCH DLA WIEKU” – powiedział Surks w wywiadzie.
Oczywiście naukowcy zastrzegli sobie, że nikogo nie namawiają do porzucenia przyjmowania lewotyroksyny, bo na to jest jeszcze za wcześnie, czyli, że za mało jest badań.
Od siebie dodam, że na to może też być za późno, gdy dana osoba przez całe lata brała sztuczne hormony i ciało straciło umiejętność ich produkowania.
Dr Surksa martwi fakt, że miliony ludzi w Stanach leczy się z powodu niedoczynności tarczycy. „W Ameryce Północnej hormon tarczycy jest stosowany od ręki” – powiedział.
Jego grupa badawcza stara się sprawdzić, czy może to zakłócać naturalną długość życia danej osoby.
Surks zauważył, że niedoczynność tarczycy przed około 50 rokiem życia jest odrębnym schorzeniem i zwykle powinna być leczona hormonami.
Natomiast co biologiczna funkcja wysokiego poziomu TSH może oznaczać dla komórek i procesu starzenia u ludzi po 50, to już inna sprawa.
Długowieczność jest złożonym, wieloczynnikowym zjawiskiem, na które duży wpływ wywierają specyficzne szlaki biologiczne. W tym sieci hormonalne zaangażowane w regulację homeostazy i przeżycia.
Hormony tarczycy (HT) są kluczem odpowiedzialnym za wzrost, tempo metabolizmu i wydatek energetyczny. Pomagają także w prawidłowym utrzymaniu funkcji poznawczych, kości i układu sercowo-naczyniowego.
Produkcja i metabolizm HT są precyzyjnie dostrojone i pomagają ciału radzić sobie z różnymi wyzwaniami środowiskowymi.
Dowody eksperymentalne sugerują, że STAN NIEDOCZYNNOŚCI TARCZYCY MOŻE SPRZYJAĆ DŁUGOWIECZNOŚCI POPRZEZ ZMNIEJSZENIE TEMPA METABOLIZMU. Następnie, zmniejszenie stresu oksydacyjnego i starzenia się komórek.
Dane z badań na ludziach zdrowych i stulatkach wydają się potwierdzać ten pogląd.
Jednak zmiany HT obserwowane u starszych pacjentów z chorobami przewlekłymi nie zawsze mogą być interpretowane jako ochronny mechanizm adaptacyjny. Do czego jeszcze wrócę.
Leki, wybrane choroby przewlekłe i wielochorobowość mogą zaburzać czynność tarczycy, a ich wpływ nie został jeszcze wyjaśniony.
Poziomy hormonów tarczycy na ogół wzrastają podczas rozwoju, przyczyniając się do dojrzewania i reprodukcji oraz pozwalając zrównoważyć presję ewolucyjną w tej fazie życia.
W późnym okresie życia poziomy HT mają tendencję do zmniejszania się, a rytmiczność okołodobowa i wzorce wydzielania hormonów ulegają pogorszeniu.
Z perspektywy ewolucyjnej, na późne życie mogą mieć wpływ wcześniejsze wydarzenia.
Przy czym OSOBNIKI DŁUGOWIECZNE CHARAKTERYZUJĄ SIĘ MNIEJ WYDAJNĄ SZCZYTOWĄ FUNKCJĄ TARCZYCY PODCZAS ROZWOJU.
Zatem nawet z perspektywy ewolucyjnej hormony tarczycy stanowią istotny element układanki mechanizmów zaangażowanych w proces starzenia.
Wydzielanie hormonów tarczycy przez tarczycę jest kontrolowane przez hormon tyreotropowy (tyreotropinę, TSH), wytwarzany przez przysadkę mózgową.
Tarczyca uwalnia dwa aktywne hormony: L-tyroksynę (T4), występującą w największej ilości i trijodotyroninę (T3), najbardziej aktywną.
Niech ilość Twoich poranków
Pomnaża codzienny rytuał 4 Szklanków !:)
Około 85% krążącej T3 jest wytwarzane przez monoodjodowanie tyroksyny (T4) w tkankach, takich jak WĄTROBA, MIĘŚNIE i NERKI.
Proces ten przeprowadzają enzymy zwane dejodynazami.
Normalnie nie wrzucam tutaj tak wnikliwych dociekań i terminów naukowych, bo zwykle zupełnie nie są potrzebne do zrozumienia zagadnienia, ale w tym wypadku robię to celowo.
Bowiem enzymy te zawierają SELENOCYSTEINĘ.
A chciałam zwrócić Twoją uwagę na niezwykle ważną dla poziomu Twoich hormonów nie tylko jodu, ale także selenu. Bywa, że selen wysuwa się na plan pierwszy, szczególnie, gdy po prostu lubisz wodorosty.
Dowody eksperymentalne sugerują, że hormony tarczycy odgrywają kluczow
ą rolę w długowieczności, zwłaszcza poprzez ich wieloraki wpływ na SZLAK STRESU OKSYDACYJNEGO.
O czym będzie jeszcze mowa poniżej w kontekście Błękitnej Strefy na Sardynii, czyli ponad stulatków Sardyńczyków.
Podczas syntezy hormonów tarczycy jest wytwarza przez tarczycę znaczna ilość nadtlenku wodoru (H2O2 ).
W rzeczywistości jodek jest utleniany przez PEROKSYDAZĘ* tarczycową w obecności H2O2.
Najwięcej jodu jest w żołądku!
4 razy więcej niż w tarczycy!
– Piję ten płyn Lugola i piję, a tu zmian w pracy tarczycy nie ma, wyniki bez zmian od miesięcy. Jak to wyjaśnić?
– Jeśli pije się płyn Lugola i po miesiącach tarczyca nawet nie drgnęła . . .
To znaczy, że organizm NIE JEST ZDOLNY do wytwarzania hormonów tarczycy — mimo dowozu jodu!
Bardzo, bardzo groźna sytuacja, którą trzeba naprawić.
Peroksydaza jest katalizatorem w reakcji utleniania jodu. Są ludzie którzy mają niedobory peroksydazy. W takiej sytuacji Płyn Lugola może NIE BYĆ WYSTARCZAJĄCY. Moim zdaniem w takim przypadku powinno się zjadać odpowiednio dużo kelpu tzn morszczynu pęcherzykowatego Kelpu This is BIO.
W wodoroście tym jest jod przyswajalny BEZ UDZIAŁU PEROKSYDAZY.
Biorąc pod uwagę rolę odgrywaną przez hormony tarczycy w kliku funkcjach życiowych, a także zmiany w wydzielaniu tych hormonów w procesie starzenia, czynność tarczycy została dogłębnie zbadana jako potencjalny mechanizm sprzyjający długowieczności człowieka.
Głównym problemem w badaniach na ludziach dotyczących związku między TSH a długowiecznością jest zakłócający efekt chorób przewlekłych związanych z wiekiem, a nie związanych bezpośrednio z tarczycą. Mogą one wpływać na kilka różnych układów neuroendokrynnych, w tym na oś (HPT) Podwzgórze – Przysadka – Tarczyca.
Obniżone stężenie FT3 w surowicy, podwyższone rT3 (wspomnianego już rewersu hormonu T3, przypominam, że w Polsce nie uznaje się tego badania za potrzebne. Jeśli jednak go zrobisz, bo uznasz coś wręcz przeciwnego, rT3 powinno być poniżej 15) i niezmienione lub niewłaściwie niskie TSH są zwykle objawami takich chorób.
Wspomniałam też powyżej, że stan niedoczynności tarczycy może sprzyjać długowieczności poprzez zmniejszenie tempa metabolizmu, ZMNIEJSZENIA STRESU OKSYDACYJNEGO i starzenia się komórek.
No właśnie.
Neopteryna (NPT) jest nieswoistym, niskocząsteczkowym mediatorem komórkowej odpowiedzi immunologicznej, i nazywana jest markerem stanów zapalnych.
Podstawowym mechanizmem działania neopteryny jest modulacja stresu oksydacyjnego.
NPT jest bardzo dobrym wskaźnikiem diagnostycznym zakażeń wirusowych, w zakażeniach bakteryjnych stężenie neopteryny może być prawidłowe.
Oznaczanie NPT ( koszt takiego badania krwi dzisiaj to circa 198 złotych) przydatne jest także w monitorowaniu chorób nowotworowych. Istnieje bowiem zależność pomiędzy stężeniem neopteryny a wielkością guza i ogólnym stanem chorego.
Jest także zależność wysokości neopteryny z chorobami o podłożu autoimmunologicznym (np. reumatoidalne zapalenie stawów RZS).
Onaczanie stężenia neopteryny wykorzystywane jest także w monitorowaniu pacjentów po przeszczepie. W celu oceny wystąpienia ryzyka powikłań związanych z odrzucaniem przeszczepu lub zakażeniem.
Niska neoputeryna u stulatków wiąże się z podwyższonym TSH.
Podsumowując, dowody z badań eksperymentalnych wyraźnie sugerują, że obniżony poziom TH może wydłużyć życie.
Dane z badań na ludziach zdrowych i stulatkach wydają się potwierdzać ten pogląd.
Jednak zmiany hormonów tarczycy u starszych pacjentów z chorobami przewlekłymi NIE ZAWSZE można interpretować jako ochronny mechanizm adaptacyjny.
Czyli mający na celu ograniczenie katabolizmu i wydłużenie przeżycia.
Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku pacjentów z niewydolnością serca, u których niska T3 ma szkodliwy wpływ.
w didaskaliach
Powiązane artykuły
Komentarze
Polecamy bardzo dobrą Witaminę D3+K2 TiB
Do ssania!
O wyższym wchłanianiu z receptorów podjęzykowych:)
Witaj Pepsi. Co zrobić jeśli niedoczynność wykryta dopiero w pierwszej ciąży, leczona letroxem od tego czasu (4,5roku), wykluczone kilkukrotnie hashimoto, brak guzów itp – tarczyca jest za mała i dlatego „produkuje za mało”. Info od lekarzy: tego się nie da zmienić. 4 szklanki piję od dawna, nie jem mięsa od 7 lat. W tym roku sama postanowiłam zmniejszyć dawkę z 75 na 25 przy zwiększeniu podaży kelpu i chlorofilu, ale po 4 miesiącach czuję się słabo. Spadek nastroju, suchość, senność, spadek odporności i metabolizmu. Czy jest szansa żeby mała tarczyca zaczęła produkować odpowiednio da mnie czy pozostaje letrox 4ever?
Są przypadki odrastania wyciętej częściowo tarczycy, jednak tarczyca musi być, żeby były hormony. Zmniejszyłaś dawkowanie hormonu (miałaś dobrze dobraną dawkę, skoro czułaś się dobrze) nagle o 2/3, po przeszło 4 latach brania hormonu i weszłaś w niedoczynność. Trzeba będzie zwiększyć ilość hormonów do poprzedniego dawkowania, albo chociaż do 50 i cały czas kontroluj TSH i pozostałe hormony. Jeśli tego nie zrobisz przyplącze się Hashimoto. Być może będziesz musiała brać hormony zawsze, ale nie demonizuj ich, nie skracają życia, a pozwalają zdrowo funkcjonować w długim życiu. Jeśli w wyniku diety, ćwiczeń, stylu życia, tarczyca przestanie zanikać, być może będzie można zmniejszyć dawkę, a Ty będziesz czuła się doskonale. Mniej radykalizmu, powolutku i cierpliwie <3 <3
Hej Pepsi. Moj komentarz bedzie pewnie kontrowersyjny, ale chcialam ciebie zapytac o jedna kwestie. Chce uzyc Ozempicu zeby troche schudnac. Slyszalam o efektach ubocznych, ale jedyne o czym marze tô byciu spowrotem chuda (mialam jeden przypadek anoreksji 12 lat temu i od tego momentu nie udalo mi sie tak mocno schudnac spowrotem). Moim problem jest kompulsywne jedzenie slodyczy. Jak wiesz wszyscy teraz jada na Ozempicu, chcialabym tez tego uzyc zeby schudnac troszke i kiedy znowu spotkam siebie chuda tô moze uda mi sie przestac zrec slodkie. Latwo lamac diete jak sie ma 5-7kg tluszczu nadwagi. Mowilas ze borykalas sie kiedys z bulimia wiec moze zrozumiesz dlaczego tô w ogole rozwazam. Inni sie pewnie popukaja w glowe. Wiem ze moje myslenie pojac moze tylko osoba ktora zmagala sie z zaburzeniami odzywiania. Jedzenie jest dla mnie tym co dla alkoholika alkohol, cpuna narkotyki, itp
Fatalny pomysł, wejdź na moją dietę z postem przerywanym. Możesz jeść dużo, ile chcesz, ale w krótkim oknie w ciągu dnia, i kończysz jedzenie wcześnie np o 15, albo lepiej o 14. Wkrótce przyleci nasz spalacz tłuszczu, możesz się nim posiłkować, bo przynajmniej nie jest niezdrowy