😘🙌💚🍓🏵️🌷🙋
Statystyki wskazują, że endometrioza dotyczy co dziesiątej kobiety w wieku rozrodczym, czyli między 15 a 50 rokiem życia. Na tej podstawie lekarze szacują, że w Polsce może na nią cierpieć ponad milion kobiet. Endometrioza to choroba chroniczna, która często nie jest diagnozowana lub diagnozowana jest błędnie. Lekarze zrzucają jej objawy na karb przymiotów ciała („taka Twoja uroda”), wieku i posiadanego potomstwa („przejdzie Ci jak urodzisz dziecko”). Generalnie wiele symptomów endometriozy zostało znormalizowanych przez naszą kulturę, unosząc się nad parasolem z etykietą „kobiece problemy”, pod którym wszyscy stoimy. W przebiegu endometriozy endometrium, zamiast zostać wydalone z krwią menstruacyjną, trafia do jajowodów, skąd może przedostać się do jamy brzusznej. Stamtąd komórki endometrium docierają na przykład do otrzewnej, jajników, ścian pęcherza lub jelit, gdzie wszczepiają się i narastają, powodując powstawanie guzów, torbieli, zrostów.
– silne bóle menstruacyjne, – długie miesiączki, – ból podczas penetracji, – ból miednicy, – chroniczne zmęczenie, – ból dolnej części pleców, pachwin i podbrzusza, – wzdęcia, – zaburzenia układu pokarmowego i moczowego, – ból klatki piersiowej. Jeśli te objawy u Ciebie występują nie ignoruj ich i wprowadź w życie zmiany, które pomogą Twojemu zdrowiu. https://www.youtube.com/watch?v=3Fgd6IUxryU&t=3s
Migdały, orzechy, nasiona konopii, nasiona chia czy świeżo zmielony len to świetne źródła witamin z grupy B. Są także bogate w kwasy tłuszczowe omega-3, które działają przeciwzapalnie. Jedz jedną albo dwie porcje dziennie jako przekąskę.
Jedz tłuściutkie ryby pełne tych niezbędnych kwasów tłuszczowych, pamiętaj o regularnym spożywaniu owoców morza i ryb albo wysokiej jakości suplementu.
Nie jest to szczególne zaskoczenie, ale moc owoców w diecie przy endometriozie jest nieoceniona. A to wszystko dzięki bogactwu przeciwutleniaczy. Szukaj owoców intensywnie naładowanych witaminą C, a także tych z niskim indeksem glikemicznym.
Są niezbędne dla każdej zdrowej, zbilansowanej diety. Działają przeciwzapalnie, są pełne substancji odżywczych i pomogą ciału uregulować swój wewnętrzny „system zarządzania”, włączając hormony. Postaw szczególnie na wszelkiej maści zielone liście, buraki, brokuły, groszek, marchew, brukselki i kalafior. Stwórz pełen kolorów talerz ze szczególną dawką witamin A, E i C.
Oleje bogate są w nienasycone kwasy tłuszczowe, przeciwutleniacze i tłuszcze jednonienasycone. Zadbaj o to żeby te, które spożywasz, były zimnotłoczone i w miarę możliwości nie poddawaj ich obróbce cieplnej. Zamiast tego użyj ich na przykład do sałatki albo skrop nimi już przygotowane, parowane warzywa.
Wyeliminuj z diety nabiał albo maksymalnie go ogranicz, zawsze czytając składy. Stosuj też produkty organiczne i pozbawione dodatków. Powód jest prosty. Zgodnie z badaniem z 2014 roku, opublikowanym w magazynie the European Journal of Clinical Nutrition, nabiał zawierający wariant A1 beta–kazeiny wykazał zdolność zwiększania stanów zapalnych i symptomów endometriozy w stopniu znacznie większym niż wariant A2 beta-kazeiny. Kazeina A2 to kazeina, która występuje powszechnie w przyrodzie i jest jedynym wariantem kazeiny-beta u wszystkich ssaków, w tym oczywiście ludzi. Jakiś czas temu jednak zaszła mutacja genetyczna, która wpłynęła na bydło hodowlana. Mutacja, wywołująca min. większą mleczność krów, zmieniła strukturę białkową beta-kazeiny. W ten sposób powstały krowy dające mleko z wariantem kazeiny A1 zamiast A2.
W grudniu 2012 roku opublikowano w magazynie Minerva Chirurgica journal badanie, w którym wykazano, że u 75% badanych kobiet odstawienie glutenu na 12 miesięcy znacząco zmniejszyło bolesne symptomy endometriozy.
Jedni gdy widzą słodycze to kwiczą, inni jedzą je tylko od święta. Przy endometriozie lepiej jest być w drugiej grupie, ponieważ cukier jest silnie prozapalny, w związku z czym im go mniej, tym łagodniejsza endometrioza.
Czerwone mięso jest nie tylko prozapalne ale, jak wykazały badania, może także zaburzać równowagę hormonalną. Jeśli musisz, jedz mięso organiczne i karmione trawą.
Uważa się, że alkohol pogarsza czynność jajników i objawy PMS oraz negatywnie wpływa na płodność. Ponadto napoje alkoholowe zwykle zawierają cukier, który może zmniejszyć wchłanianie innych ważnych składników odżywczych.
uściski:)
Źródła: sheknows.com/health-and-wellness/articles/1137816/endometriosis-diet/
Powiązane artykuły
Komentarze
hej, to da się ominąć przyjmowanie hormonów w celu wyleczenia ?
https://www.pepsieliot.com/badania-i-interpretacje/10014/endometrioza-rewolucyjne-ale-wybitnie-skuteczne-podejscie-do-tej-choroby.html
https://www.pepsieliot.com/kobieta/13280/4-etapy-endometriozy-i-zmiany-w-diecie-ktore-zmniejsza-jej-objawy.html
Należy dążyć do równowagi hormonalnej, jest mój e-book 10 dni detoksu hormonalnego, są przepisy na wszystkie pory roku, możesz od niego zacząć, ale nie musisz.
Nadnercza mają być zdrowe, należy kontrolować TSH, to wszystko naczynia połączone. No i nie jeść zapalenia. Czytaj te posty, tam znajdziesz przepis na zupę solną. <3
Czy przy endometriozie, wystarczy że nabiał będzie bez laktozy np. masło bez laktozy? Czy może być np. kozi? Czy należy wyeliminować całkowicie nabiał?
Endometrioza jest chorobą … autoimmunologiczną i wiąże się z przeciekaniem jelit i zmęczeniem nadnerczy. W kontekście wyników badań wschodzących autoimmunizacji, teraz mamy możliwość przyjrzenia się endometriozie z innej perspektywy, jako chorobie autoimmunologicznej.
Markery zapalne, cytokiny i przeciwciała w krwi (jak IgG) specyficzne dla chorób autoimmunologicznych są zakorzenione w nieszczelnym jelicie. Gdy Twoje jelito przecieka, już za moment w Twojej krwi pojawią się markery zapalne i przeciwciała. Natychmiast pojawi się też większa ilość alergii, które paradoksalnie też powodowały przeciekanie jelit, jak wrażliwość na gluten.
Nabiał to silny alergen, a masło miałoby być bez kazeiny czyli klarowane jak już. Talerz powinien być spersonalizowany, to znaczy, nie wszyscy muszą jeść to samo. https://www.pepsieliot.com/kobieta/13280/4-etapy-endometriozy-i-zmiany-w-diecie-ktore-zmniejsza-jej-objawy.html