😘🙌💚🍓🏵️🌷🙋
Suplementacja zdaje się być prostą sprawą: ot, wrzucasz kilka tableteczek z rana albo przed snem i już, sprawa załatwiona. Niedobory uzupełnione, zdrowie postawione na nogi. Czego więcej trzeba? Otóż okazuje się, że sprawa nie jest wcale taka prosta jak się na pierwszy rzut oka wydaje. Skomplikowana maszyneria ciała, w połączeniu z biochemicznymi zawiłościami substancji, które a to niwelują, a to potęgują wzajemnie swoje działanie, nie jest taka oczywista. Łatwo popełnić popularne błędy przy suplementacji, dlatego porozmawiamy o nich i zastanowimy się jak ich uniknąć.
Preparaty multiwitaminowe zawierają cały wachlarz substancji odżywczych, od witamin, przez minerały i aminokwasy. Witaminy zawarte w Twojej multiwitaminie mogą być rozpuszczalne w tłuszczach (jak witaminy A, D, E i K) albo w wodzie (jak na przykład witaminy z grupy B albo witamina C). Te pierwsze nie są przechowywane przez organizm i trzeba uzupełniać je na bieżąco, nadmiar drugich magazynuje wątroba.
Nie przyjmuj multiwitaminy do poduszki. Witaminy B12 i C, znajdujące się w większości preparatów multiwitaminowych, mogą działać stymulująco, zaburzając sen. Nie przyjmuj ich na czczo.
Ponieważ składają się one z wielu witamin, zarówno rozpuszczalnych w wodzie jak i w tłuszczach, najlepiej jest przyjmować ½ zalecanej dawki ze śniadaniem i ½ zalecanej dawki z obiadem.
Naturalnym źródłem witaminy D jest słońce, jednak warunkiem jej pozyskiwania jest odpowiednia aura. W naszym klimacie jest to w związku z tym niemal niewykonalne i, po wykonaniu odpowiedniego badania, 25(OH)D, najczęściej trzeba ją suplementować. Wspiera działanie całego organizmu, przede wszystkim układu nerwowego, serca i odporności, a także kości. Jest witaminą rozpuszczalną w tłuszczach. Inna rozpuszczalna w tłuszczach witamina, która wzmacnia kości i wzrok, to K2. Witamina K2 dba też o to, aby wapń dostawał się do kości i zębów, zamiast tworzyć zwapnienia tkanki miękkiej i kamień nazębny. Warto przyjmować ją w duecie z D3. Koniecznie sprawdź świetną D3 TiB® i K2 TiB®!
Nie przyjmuj jej na czczo. Bliskość posiłku, najlepiej porannego i zawierającego tłuszcz, może zwiększyć jej wchłanialność. Przyjmując witaminę D, nie należy zapominać o przyjmowaniu jej w protokole z witaminą K2, ponieważ działają synergicznie i przyjmowane razem zapobiegają tzw. paradoksowi wapnia.
Zarówno D3 jak i K2 dobrze jest przyjmować po śniadaniu podczas, którego jadło się tłuszcz. Dlatego szczególnie dobrze jest przyjmować D3 w protokole z K2 wraz z kwasami tłuszczowymi omega-3.
Suplementy wapnia długo były uważane za super zdrowe: miały pomagać w alergiach, wzmacniać kości, zapewniać zdrowie mięśni i serca. Do tego niskie spożycie wapnia i witaminy D może prowadzić do osteoporozy, bez względu na płeć. Szczególnie narażone na jego niedobór są osoby powyżej 65 roku życia i dzieci i młodzież pomiędzy 9 a 18 rokiem życia, w tej grupie częściej dziewczynki.
Nie przyjmować wapnia w większych ilościach jeśli nie ma uzasadnionej, medycznej potrzeby. Jeśli dieta jest bogata w wapń możesz poprzestać na niewielkich ilościach wapnia. Jeśli przyjmujesz inne leki, skonsultuj suplementację wapnia ze specjalistą. Unikaj też przyjmowania cynku z wapniem i/lub żelazem, ponieważ zawarte w nich substancje odżywcze mogą negatywnie wpłynąć na przyswajanie cynku.
Rozdzielić dzienną dawkę na mniejsze.
To jeden z najbardziej niedocenianych, niezbędnych minerałów. Jest potrzebny dla całego mnóstwa reakcji zachodzących w ciele. Wspiera zdrowie kości, oczyszcza organizm, wspomaga metabolizm energii i syntezę glutationu. Jego absorpcja zmniejsza się z wiekiem.
Nie przyjmować go z innymi minerałami.
Przyjmować go z D3+K2. Sprawdź Cytrynian magnezu TiB®.
Pomagają zachować zdrową florę bakteryjną jelit, która jest niezbędna nie tylko dla zdrowia układu pokarmowego, ale także dla funkcjonowania całego organizmu.
Nie przyjmować ich przed snem i nigdy po posiłku.
Nie przyjmować probiotyków też na czczo, najwcześniej razem z pierwszym kęsem śniadania i tak jest najlepiej.
Niedobór żelaza należy potwierdzić badaniem krwi i skonsultować suplementację ze specjalistą. Anemia może być powiązana także z niedoborem witaminy B9, znanej jako kwas foliowy lub foliany. Tu znajdziesz doskonałe Foliany TiB®.
Nie należy suplementować samego żelaza. Suplementacja żelazem na własną rękę, albo tylko z mylnego założenia, że trzeba się nim suplementować, bo mamy niedokrwistość faktyczną, lub domniemaną, właśnie może być niebezpieczna. Raz, że tak zwana niedokrwistość jest objawem, który może być spowodowany innymi warunkami. I owszem, warunki te jak najbardziej obejmują niedobór żelaza, ale też niedobór witaminy B12, niedobór witaminy C, niedobór witaminy E, niedobór witaminy B6, oraz zaburzenia tarczycy. Oznacza to, że suplementując żelazo można mieć wysoki poziom żelaza we krwi i mimo to cierpieć na niedokrwistość. Tymczasem poziom żelaza w górnej granicy normy lub powyżej, może skutkować między innymi znacząco zwiększonym ryzykiem zawału serca, zaburzeniami flory jelitowej i szybszym starzeniem się wywołanym nadprodukcją wolnych rodników. Żelazo jest nam niezbędne do życia, ale jednocześnie to silny marker prozapalny.
Jeśli chcesz zwiększysz przyswajanie żelaza, jedz żywność bogatą w żelazo, jak algi, czy trawy i przyjmuj w towarzystwie witaminy C, na przykład ze sproszkowaną dziką różą, jak Rosehip This is BIO®. Jeśli samodzielnie decydujesz się na suplementację żelaza, badaj jego poziom, oraz poziom ferrytyny i akurat w przypadku żelaza trzymanie się pierwszej połowy normy jest bardziej wskazane.
uściski:)
Źródła: alive.com/health/taking-supplements-wrong/
Powiązane artykuły
Komentarze
Świetny artykuł! Dziękuję za niego! Ale dlaczego probiotyków nie przyjmować na czczo? Do tej pory byłam uczona żeby właśnie dostarczać je na czczo, kwasy żołądkowe nie są wtedy pobudzone i szczepy mają szansę dostać się do jelita cienkiego. Jak to z tym jest?
To ja poprawiłam tego, bardzo dobrego wpisa Emanueli i zmieniłam, gdyż ja radzę jedzenie ich z pokarmem, najwcześniej z pierwszym kęsem.
Odpowiedzenie na pytanie, czy lepiej brać probiotyki przed, po lub w trakcie posiłku nie jest tak łatwe jak się może wydawać. Widać to chociażby po opisach na opakowaniach z probiotykami. Jedni producenci deklarują, że należy łykać w trakcie, inni że po jedzeniu, a kolejni polecają na czczo. Podobnie brak jest jednego głosu wśród ekspertów. Powodem jest to, że badania nad probiotykami to dość młody obszar oraz istnieją trudności w przeprowadzaniu doświadczeń i analiz. Główny problem polega na tym, że skład bakteryjny kału nie odpowiada ilościowo i jakościowo florze bakteryjnej w jelicie. Wynika to z tego, że część organizmów probiotycznych przylega do śluzówki jelit. Jest to bardzo korzystne zjawisko, jednak nie pozwala łatwo ocenić składu flory. Co prawda można przeprowadzać biopsję, ale ze względu na dużą uciążliwość dla badanych zazwyczaj się tego nie robi. Szczególnie jeśli badanie wymagałoby kilkukrotnego powtórzenia w różnych warunkach. Dlatego też takich badań na ludziach brakuje.
Całe szczęście istnieją takie maszynerie jak Digestive System, czyli model ludzkiego układu pokarmowego in vitro, który w bardzo dużym przybliżeniu jest nam w stanie odtworzyć, jak wygląda sytuacja w przewodzie pokarmowym w każdym jego odcinku. Grupa badaczy postanowiła wykorzystać ten sprzęt i zbadać, w jakich warunkach probiotyki najlepiej przetrwają. Do urządzenia podawano mleko o 1% zawartości tłuszczu, owsiankę, wodę lub sok. Każdy produkt badano w 3 konfiguracjach, podając probiotyki 30 minut przed, w trakcie lub 30 minut po posiłku. Każdą próbę powtarzano 4 krotnie. Jak widzicie powtarzanie biopsji tyle razy byłoby koszmarem dla badanych.
Okazało się, że bakterie probiotyczne najlepiej radzą sobie z przetrwaniem, kiedy są podawane RAZEM z mlekiem lub owsianką. W miarę ok, ale gorzej radziły sobie, kiedy podano je na 30 minut przed posiłkiem. Natomiast jedynie minimalna ilość probiotyków była w stanie przetrwać, jeśli podano je z wodą, sokiem lub 30 minut po posiłku. Wynika to z faktu, że niskie pH żołądka niszczy osłonkę kapsułki z probiotykiem, a później uszkadza organizmy w niej zawarte. Posiłek buforuje soki żołądkowe i działa ochronnie. Badacze ocenili też, że najważniejszą kwestią jest podanie probiotyków z chociaż niewielką ilością tłuszczu (5 g), jednak pewną rolę może odgrywać też białko lub inny komponent mleka. Co ciekawe, drożdże probiotyczne (Saccharomyces cerevisiae boulardii) użyte w tym doświadczeniu były znacznie bardziej dporne na niskie pH i przetrwały niezależnie od warunków.
Aby wydłużyć czas przetrwania drobnoustrojów w jelitach, rozsądne jest podanie probiotyku z produktami bogatymi w błonnik! Płatki owsiane, babka plesznik, genralnie bogata 4 szklanka ze względu na swoje właściwości prebiotyczne są bardzo dobrym wyborem!
Obecnie zaczęto produkować probiotyki, które nie poddają się działaniu kwasu w żołądku, same bakterie mają już wzmocnioną ścianę komórkową a kapsułka otwiera się dopiero w jelicie grubym, czyli tam gdzie ma docelowo trafić jej zawartość
Czegoś tutaj nie rozumie: w terapii 4 szklanek Mg jest przyjmowany na czczo a tutaj w artykule jest sugestia aby przyjmować z k2d3 które z kolej przyjmować w trakcie posiłku więc mam magnez brać w 4 szklanych? czy mam czekać do posiłku z odrobiną tłuszczu? bo już sam nie wiem taki mam mętlik a chce żeby było najlepiej
Magnez miże być przyjmowany w dowolnym czasie i w dowlny sposob, doustnie, przezskórnie i w kąpieli, najlepiej będzie wyciszał i usypiał wieczorem i to z cynkiem i B6 , rano po prostu uzupełni braki, wcale nie mysi być na czcxo, łączymy go z 4 szklankami podczas nawadniania zeby miec to z głowy w ramach rytualu
a ja mam inne pytanie …
Hej m. odpowiedź od osoby zajmującej się takim sprawami w naszej firmie dostaniesz na mejla, pozdro
Hej Pepsi, co robic jesli poziom zelaza jest za wysoki (205 ug/dl norma: 37 – 145)? Homocysteina (11.36) i kwas foliowy (29.9 – norma 4.6-18.7) rowniez za wysokie. Nie suplementuje zelaza ani folianow, mieso jem sporadycznie, tzn raz na kilka miesiecy, nie jem glutenu. Odzywiam sie zdrowo i zbilansowanie, duzo owocow i warzyw. Unikam soi i nabialu. Suplementuje min. Wit B complex, Omega 3, selen z Waszego sklepu. Poziom wit D to 37 czyli za niski, na 5 dni przed badaniem odstawilam suplementacje (przyjmuje witamine D3+K2 z waszego skepu do ssania i zwykla D3). Martwi mnie to zbyt wysokie zleazo i kwas foliowy. Mam niedoczynnosc tarczycy ale nie przyjmuje hormonow tarczycowych – TSH 3.19, Ft3 4.7 (norma 3.1 – 6.8) ft4 15.1 (norma 12 – 22). Stosuje ashwagandhe i jod przezskornie ale przed badaniem odstawilam. A ponadto cynk, Wit C w proszku, kolagen, four greens, rosehip – wszystko z Waszego sklepu. Bede wdzieczna za wskazowki gdzie szukac przyjczyny tego zbyt wysokiego zelaza i kwasu foliowego, bo niewiele jest informacji na temat zbyt wysokich poziomow tegoz. Pozdrawiam cieplo!
B complex zawiera B9, więc suplemnetujesz kwas foliowy, ale i tak masz za wysoką homocysteinę. Może być mutacja genu, należy jeszcze zbadać B12 i B6, oraz bardzo ważne w tym wypadku ferrytyna. Na już:
Zalecania suplementacja
Przed śniadaniem:
Zaczynasz dzień od oczyszczająco/odżywiającej kuracji 4 szklanek
https://www.pepsieliot.com/prosta-terapia-4-szklanek-czyli-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/
Do 4 szklanki nie dodawaj na razie alg, ani traw, ani kale (żelazo!), tylko antyoksydanty, czyli acai, dziką różę, albo antyzapalny Baobab, możesz też dodać Maca Tis is BIO, co sugeruję poniżej.
do 4 szklanki dodatkowo pół łyżeczki Kelp This is BIO (jod) https://thisisbio.pl/kelp/3621-kelp-100-organic-180g-this-is-bio-5905344040581.html?search_query=kelp&results=6
opcjonalnie
Do 4 szklanki kopiatą łyżeczkę Maca This is BIO https://thisisbio.pl/maca/101-maca-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040178.html?search_query=maca&results=13
Chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–5905344040246.html używaj jako oliwa magnezowa (trochę rozrób z wodą) i smaruj nadgarstki, kostki i łydki, oraz wieczorem do kąpieli. Wraz z drugą szklanką bierz albo płaską łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib–5905344040277.html?search_query=jablczan&results=3, albo 2 kapsułki cytrynianu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html.
Jeśli nie jesz nabiału, bo jest silnym alergenem, ale ma dużo wapnia, bierz także 1-2 kapsułki cytrynianu wapnia G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3318-calcium-citrate-100mg-120kaps-gg–5060040827079.html?search_query=wapn&results=84.
Na marginesie.
Jeśli masz zaparcia wg Lasta i dr Sircusa możesz użyć do drugiej szklanki chlorku magnezu , pomimo, że ma przeznaczenie do użytku zewnętrznego. Łyżeczka do 2 szklanki wody z cytryną, dawkowanie dobierz do siebie, czy pełniejsza, czy mniej pełna. Nie jestem lekarzem i to nie jest porada, tylko sugestia ww naturopatów.
Do śniadania:
1-2 kapsułek cynku do śniadania https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3929-cynk-60kaps-tib–5905344040741.html?search_query=cynk&results=31
cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę i/albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki
Po śniadaniu:
Bierz 8 kapsułek D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html?search_query=D3&results=8 wraz z 2 kapsułkami K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3933-witamina-k2-60kaps-tib–5905344040789.html
oraz 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html
Popołudniu:
Selen 1 kapsułka https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3930-selen-60kaps-tib–5905344040772.html?search_query=selen&results=20 (po zbadaniu poziomu selenu być może należy brać 2 kapsułki), nie łącz wyizolowanego selenu z cynkiem, bo też są antagonistami, co jest dziwne, bo w naturze występują często razem w pokarmach, ale natura rządzi się innymi prawami), ale bierz go z 1 naturalną witaminą E G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.htmljest jeszcze druga tej firmy, też naturalna
i 1 C 1000+ TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html, np. około godziny 17.
KALIBRACJA (wykonujesz ją w razie nasilenia stanów zapalnych nie częściej niż 1 raz w miesiącu)
kalibracja kwasem askorbinowym https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html, na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
Następnie należy przyjmować codziennie ok. 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, lub 1 Witamina C 1000 + TiB
Jod
Przy selenie konieczne jest branie jodu.
Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o średnicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)
albo bardzo dobra opcja co już doradziłam wyżej, bierz Kelp BIO G&G https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2177-organic-kelp-120kaps-gg-5060040821770.html?search_query=kelp&results=5
dodajesz pół łyżeczki do 4 szklanki w kuracji 4 szklanek
Bierz probiotyki
https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html?search_query=probiotyki&results=3
Jeśli nie decydujesz się na kurację 4 szklanek, która zawiera w sobie szklankę z magnezem i tak powinnaś brać magnez. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3923-magnez-cytrynian-90kaps-tib–5905344040765.html?search_query=magnez&results=94
Nie denerwuj się byle czym, rozważ jakieś suplementy na nadnercza, dlatego na już zalecam kurację do śniadania 1 Greens & Fruits TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib-5905344040000.html zawierający bardzo dużo minerałów i witamin, w tym z grupy B., co już zaleciłam na początku.
Usprawnij pracę jelit, zero wzdęć (pozbądź się dysbiozy i przeciekania jelit) – zakwaś żołądek, poniżej prosty test na ilość kwasu w żołądku
WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
Czasy „odbicia”:
Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
Co robić więc?
PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit. Nie dopuść do tego, bo skutkiem tego mogą być choroby autoimmunologiczne, w tym właśnie Hashimoto.
Nie jestem lekarzem
<3
Dziekuje za odpowiedz Pepsi! <3
Czy 14 latek może brać kurkume w kapsułkach do obiadu. Rano nie może. Nie chce łykac 4 szklanek, a rano przy pobraniu krwi ma często zageszczona krew, mimo że pije dużo wody ok. 3 l. Kurkume i inne przyprawy dodaję też podczas gotowania, a mimo tego ta krew jest gęsta. Kiedy najlepiej podać, a może coś innego.
A co myślicie o wieczornej miksturze MSM, kwasu askorbinowego i cytrynianu magnezu?? 🙂
proponuję na wieczór cytrynian magnezu TiB, B6 G&G i cynk TiB, czyli słynne ZMA, regeneracja, sen
Emi, a jak na sniadanie nie jem tluszczu, to d3 i k2 wziac dopiero po obiedzie? czy po prostu dolozyc omega3? buziaki
wystarczy dołożyć 1 Omega 3 TiB
Witam, czy 7latka może łykać G&F? Doczytałam, że połowę tabletki, ale czy muszę ją koniecznie mieszać z czymś, czy może popić wodą?
To jest ogromna petarda odżywcza dla dorosłych. Wprawdzie dr. Wlazłowska, pediatra zalecała adekwatnie do wagi również podawanie jakiejś części dzieciom, jednak dla dzieci mamy doskonałego Vitek TiB i Omega TiB Kids (oba suplementy w jej wieku podaje się po 2 kapsułki) , a wkrótce będziemy mieli pyszne probiotyki bio. Greens& Fruits po przekrojeniu ma ostre krawędzie i nikt, też dorosły nie powinien go połykać, aby nie pokaleczyć przełyku, dlatego ubija się w moździerzu. Nie ma obowiązku mieszania go z czymkolwiek, ale raczej nie jest za bardzo smaczny w proszku. Ważna jest także witamina D3 z K2, Mmay do ssania dal dorosłych,ale wiele dzieci też ją je/ssie.
Mam do ssania Waszą D3, czy 2 pastylki będą ok dla córki? Chętnie to ssie. Vitek zamówię. Widziałam w Waszym sklepie B complex G&G proszek pod język. Czy mogę córce też podawać, po pół łyżeczki?
przypomnij mi jeszcze ile dziecko ma lat? Ten B complex jest bardzo mocny, i bardzo dobrze się wchłania. a co do D3 z K2 5 – 6 latki ssą po 2 tabletki.
Córka ma ponad 6,5 roku, w grudniu 7 lat. Vitek jej kupię, po 2 kapsułki. Omegę Kids bierze, 2 kapsułki, D3K2 chętnie ssie, tylko nie wiedziałam, czy mogę jej 2 pastyli dawać, ze względy na K2. Myślałam nad B Complex. Piję też HyperFooda (koleżanka mi sprezentowała) z zieleniną świeżą, pokrzywę. Mężowi kupiłam Greens&Friuts, myślałam, że i małego mogę podawać, ale nie chcę przesadzić…
możesz 2, ona zarządza wapniem. Ale jeśli pediatra ma wątpliwości (nie wiem dlaczego, w ciąży też się bierze D3 z K2) to bierz jedną do ssania, a drugą samą 2000 jednmostek D3 TiB, można wysypać z kapsułki. Jest jeszcze liposomal D3+k2 TiB i tam na 1000 jednostek D3 jest 20 mcg K2. G&F to petarda, można podawać jesienią kawałek, gdy największy spadek odporności i na wiosnę, a w pozostały czas Vitka. BComplex też duże ilości, 1/4 kapsułki ew. ale tam jest niacyna, dziecko moze dostać rumienia, i nie czuć się z tym komfortowo.
Hej Peps konczy mi sie b kompleks i patrzeco u siebie proponujesz z tym, że od rana czytam, ze nie wolno c łaczyc z b12 bo c jest zbytnio silna i utrudnia biodostepnosc b12, powiedz czy to prawda, a jesli niestety tak to dlaczego w roznych preparatach sa razem łaczone, teraz pomyslalam sobie, dobra wezme izozolowana b12 ale ta też jest łaczona z b12 o co kaman:/