Przez wiele lat osoby eksperckie traktowały otyłość i wagę ciała jako główne wskaźniki zdrowia metabolicznego. Okazuje się jednak, że sprawa nie działa do końca w ten sposób, a szkodliwy mit można włożyć między bajki.
Otyłość to jeden z markerów zdrowia metabolicznego, nie jedna z przyczyn jego pogorszenia. Wpływa ona na problemy metaboliczne, ale sama w sobie problemu metabolicznego nie stanowi.
Na wewnętrzne funkcjonowanie Twojego ciała wpływ ma bowiem znacznie więcej czynników niż waga. W zasadzie uważa się, że 20%, a nawet więcej osób z modelową sylwetką nie jest zdrowych metabolicznie!1
W rzeczywistości – nawet mimo braku zewnętrznych oznak – większość osób nie funkcjonuje dobrze od środka. Co prawda brakuje polskich rzetelnych statystyk, ale chociażby wśród Amerykanów badania wskazują, że zdrowy metabolizm ma tylko 1 na 8 osób.2
Jest to niepokojące o tyle, że metaboliczne dysfunkcje podnoszą ryzyko problemów zdrowotnych, w tym:
Twój obwód w talii jest wskaźnikiem bardziej adekwatnym niż waga. Ponieważ zespół metaboliczny zbiera swoje żniwo, przybieranie na wadze w tym obszarze brzucha może zwiększyć ryzyko problemów zdrowotnych.
Tłuszcz trzewny (czyli ten z brzucha) stanowi tylko około 4 do 6% całkowitej tkanki tłuszczowej, więc skala niekoniecznie stanowi w tej kwestii jakiekolwiek odzwierciedlenie.
W tym obszarze warto zwrócić uwagę przede wszystkim tłuszcz wątrobowy, którego poziom bez wykonania badań jest praktycznie nie do określenia. Świetnie sprawdza się jednak test ALT. Chociaż za normę uważa się wynik w przedziale 0-42, wielu ekspertów i naturopatów sugeruje traktować wynik powyżej 25 jako pierwszą czerwoną lampkę.
Jednym z istotnych markerów problemów metabolicznych jest poziom cukru we krwi. Poziom cukru we krwi na czczo wyższy niż 100 mg/dL powinien być w tym kontekście niepokojący. Ważnym markerem jest też poziom insuliny na czczo.
Insulinooporność często łączy się z wysokimi trójglicerydami.
Kolejną rzeczą, którą należy wziąć pod uwagę podczas pomiaru zdrowia metabolicznego są właśnie trójglicerydy, które są końcowym produktem trawienia i rozkładania tłuszczów w żywności. Znajomość poziomu trójglicerydów we krwi ma kluczowe znaczenie dla oceny metabolizmu tłuszczów.
Możesz sprawdzić ich poziom za pomocą standardowego panelu lipidowego, który jest miarą twojego cholesterolu HDL („dobrego”), cholesterolu LDL („złego”) i trójglicerydów.
Niektórzy eksperci twierdzą również, że ważne jest aby wziąć pod uwagę stosunek trójglicerydów do HDL. Mówi się, że jeśli liczba trójglicerydów jest ponad dwa i pół razy większa od HDL, oznacza to, że Twoja tkanka tłuszczowa nie przyjmuje dostaw nowego tłuszczu wystarczająco szybko, a zatem trójglicerydy pozostają w krwiobiegu zbyt długo.
Ciśnienie krwi chronicznie wynoszące więcej niż 125/75 może być objawem problemów metabolicznych od łagodnych po umiarkowanie ciężkie.
Kiedyś mówiło się o 120/80 jako wzorcowe, widać świat się zmienia, a dzisiaj ciśnienie 135/80 może być czynnikiem ryzyka dla zespołu metabolicznego.
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze
Wysokie ciśnienie może być objawem problemów metabolicznych ? a pewien lekarz na YouTube mówi, że to właśnie niskie ciśnienie zwalanie przemianę materii … ?