fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 351 793
141 online
46 183 VIPy

Czy niacyna może powodować hepatoksyczność? Bać się?

Niacyna, czyli postać Witaminy B3 weszła na salony stała się bardzo popularną witaminą. I bardzo dobrze. Sama też się do tego w jakiś sposób przyczyniłam, publikując swego czasu dość kontrowersyjny, acz bardzo popularny tekst o szpitalach psychiatrycznych, które mogłyby podawać swoim pacjentom duże dawki niacyny, aby polepszyć ich stan psychiczny. Oliwy do ognia dodała książka doktora Witamy, czyli Saula, który dowodzi, że duże dawki pewnych witamin mają właściwości leczące, co potwierdza wielu pacjentów.

Wracając do naszej niacyny, jest ogólnie wiadome, że może powodować tak zwanego flesza. Jest to niegroźne zaczerwienienie skóry, które mija po około 20 minutach. Można też być uczulonym na niacynę i wtedy flesz jest naprawdę bardzo duży i generalnie taka osoba nie powinna stosować witaminy B3 w tej formie. Nikotynamid posiada trochę inne zalety, ale nie powoduje flesza. Dlatego biorąc niacynę, szczególnie na początku, podziel dawkę na mniejsze ilości i bierz w różnych porach dnia.

Coś powinnaś jednak wiedzieć, gdy zamierzasz poprawić swój stan psyche niacyną

Niacyna w dawkach powyżej 500 mg na dobę powoduje przemijające, bezobjawowe zwiększenie poziomów aminotransferazy w surowicy nawet u 20% ludzi. Podwyższenia rzadko są większe niż 3-krotność górnej granicy normalnego zakresu i zwykle ustępują samoistnie, nawet przy kontynuacji przyjmowania leku. Efekt jest częściowo zależny od dawki i występuje częściej w przypadku dawek powyżej 3 g niacyny na dzień.

U niektórych pacjentów występuje ogólny spadek białek surowicy syntetyzowanych przez wątrobę, a w niektórych przypadkach koagulopatia wraz ze wzrostem czasu protrombiny i spadkiem albuminy w surowicy, czynnikami krzepnięcia i apolipoprotein. Zmiany te szybko ustępują po zaprzestaniu leczenia i mogą nie powtórzyć się po zastosowaniu mniejszych dawek.

Niacyna może również powodować poważną hepatotoksyczność, ale jest to rzadkie!

Znacząca hepatotoksyczność występuje szczególnie często w przypadku dużych dawek niacyny o przedłużonym uwalnianiu. Żeby nie było, że ktoś nie zrozumiał tego słowa, oznacza wywoływanie uszkodzeń wątroby i nie ma żartów z taką hepatotoksyną.

W wielu przypadkach uszkodzenie staje się widoczne po zwiększeniu dawki lub po przejściu z regularnej postaci krystalicznej do postaci o przedłużonym uwalnianiu. Ten wzór jest głównie wątrobowokomórkowy, chociaż opisano przypadki z cholestatycznym wzorem. U pacjentów występuje żółtaczka, swędzenie, nudności, wymioty i zmęczenie. Gdy uszkodzenie jest wynikiem przejścia z postaci krystalicznej na postać o przedłużonym uwalnianiu, uszkodzenie może pojawić się ostro w ciągu kilku dni po rozpoczęciu kuracji, ale tak jak napisałam, sytuacja dotyczy niacyny o przedłużonym uwalnianiu.

Niektórzy naturopaci uważają, że flesz po niacynie, oznacza braki fosforu. Podobnie jak podaje Walter Last, że uczulenie na MSM (siarka organiczna) często występuje u tych z brakami molibdenu i po uzupełnieniu braków z automatu znika uczulenie na MSM. Z drugiej strony z mojego wywiadu z pewną dziewczyną ze sporym fleszem po niacynie, wynikło, że nie miała braków fosforu, gdyż zbadała i fosfor i kobalt. Szkoda, że tak rzadko można natrafić na lanboratorium, które chętnie bada takie cymesy.

Konkluzja jest taka, że powinnaś rezolutnie podchodzić do pewnych wieści. Nie, żeby się wystraszyć i rezygnować dla zasadym, ale żeby dokonywać śwaidomego wyboru i w razie czego bardzo powoli wprowadzać zwiększone dawkowanie witaminy B3 w formie niacyny.

Nie jestem lekarzem, ale mogę dać sobie obciąć mały palec, jak w kryminale Agaty Christe, że wspaniałe osiągnięcia poprawy psychiki można uzyskać spożywając wykwintny, gdyż organiczny pokarm, suplemntację uzupełniającą braki bezwzględnie tak. Jednak nic nie zastąpi aktywności fizycznej, najlepiej bieganie, wraz z głębokimi oddechami i codziennie ddotelenianie i nawadnianie ciała 4 szklankami.

owocek

(Visited 3 549 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Asiam 18 lutego 2020 o 08:58

    pepsi, lepiej jak była lista artykułów, jak sa kafelki jest wiecej chaosu 🙂

    1. avatar Jarmush 18 lutego 2020 o 14:45

      To może na początku wydawać się gorsze, ale w sumie są listy, tylko większe obrazki. Na takich silnikach pracują największe portale, jak Onet, i jakoś to się sprawdza. POwiem Ci szczerze, że mnie też brakuje tamtej opcji, ale ona tak naprawdę fajnie wyglądała w moim ogromnym kompie, a na komórze średnio. Daj sobie trochę czasu, jak też sobie daję. <3

      1. avatar Asiam 18 lutego 2020 o 22:38

        Jasne, ja pamiętam blogaska jeszcze w pierwotnej wersji i go chyba najbardziej kochałam wizualnie❤️ Dużym atutem było na blogasku, to ze było pięknie soczyście, kolorowo, a dzięki artykułom pod sobą w formie listy w tych kolorach soczystych był porządek. Teraz jest kolorowo, maksymalistyczne, ikony wpisów są kolorowe, piękne, na bogato, i jak dołożone została kafelki to serio jest barcho chaotycznie i troszkę to odrzuca, ciężko się odnaleźć – nie widać hronologii, naprawdę lista pięknie porządkowała ten chaos, wszędzie musi być równowaga. To jak mocna szminka i lekkie oko i odwrotnie mocne oko i lekka szminka. Jasne daj sobie czas, ale weź pod uwagę powyższe czynniki ?

        1. avatar Jarmush 19 lutego 2020 o 10:10

          Kochana żeby to było takie proste , bardzo dzięki za opinię <3

  2. avatar Milkman 18 lutego 2020 o 10:09

    Pepsi, gdzies tam indziej napisalam ze nowość bardzo mi sie podoba.
    Brakuje jednej, dla mnie baaardzo ważnej funkcji czyli przechodzenia do kolejnego art, chronologicznej kolejności wpisów. Czasem mam zaległości w czytaniu i wtedy cofam sie do daty ostatnio czytanego art i jade po kolei az nadrobię.
    Czy mozna przywrócić ta funkcję plssssss. Pozdrawiam serdecznie xxx

    1. avatar Jarmush 18 lutego 2020 o 14:33

      Kurde flaczek Milkman pewnie, że powinna być przywrócona. Już kopiuję Twój koment i wysyłam do Wawy, bo tam dzisiaj siedzi sztab magików <3

  3. avatar Karoo 18 lutego 2020 o 11:32

    Hej, jakie zalecenia po ekstrakcji zęba? Dostałam antybiotyk.

    1. avatar Jarmush 18 lutego 2020 o 14:30

      W trakcie antybiotyku kiszonki, kefir i koniecznie probiotyk np ten https://thisisbio.pl/trawienie/3664-saccharomyces-boulardii-60kaps-gg–5060040820322.html
      Inna bardzo ważna sprawa, jeżeli czegoś nie zrobisz, zaraz będzie swędzenie i grzybica pochwy, na już wejdź na dobry jogurt na palcu głęboko wsadzaj, 3 razy dziennie. 1 opakowanie Ci wystarczy i zrób kurację uodporniającą Greens & Fruits TiB, po 1 przez 3 miesiące do śniadania. Każdy z domowników może to jeść. Opakowanie starcza n 3 miesiące właśnie. Bardzo wypasiony produkt. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/10-greens-fruits-90tabl-tib–5905344040000.html

  4. avatar Karoo 18 lutego 2020 o 16:27

    Hej, dostałam klindamycyne po ekstrakcji zęba, wzięłam bo mam świadomość jakie mogą być skutki, rozpanoszenia się gronkowców albo paciorkowców w tym rejonie. Więc odpuściłam fobię tabletkową (w sensie ich nie brania) i łyknęłam klindkę. Moje pytanie jest takie – dostałam dawkę na 6 dni. Brać całość? Mam jakieś bifidobacteriusy na osłonę, ale myślę nad Saccharomycesami (S. boulardii)? Ile brać probiotyki po zakończeniu antybiotykołykania? I jeszcze mam pytanie odnośnie 4 szklanek. Pierwsza odpada, przynajmniej dopóki rana się nie zagoi jako tako, dobrze kminie? Czyli na ile odpada kurkumka? A co z resztą? Magnez chyba spoko przy antybiotyku (chlorek magnezu konkretnie)? Ale ocet chyba też w odstawkę dopóki się nie zagoi? A co z zielonkami? Przecież to pokarm więc można przy antybiotyku? Pepsi, możesz doradzić? ? No bo chyba jak zaczęłam brać to już lepiej wziąć tą całą dawkę na 6 dni? I chodzi mi właśnie jak w tym czasie ze szklankami. A i jeszcze jak z witaminami? C, D3 z K2? A jak z omegą? Jak myślicie? W zaleceniach po ekstrakcji jak są podane antybiotyki i środki przeciwbólowe obok siebie to na drugi dzień po zabiegu jest: rutinoscorbin 3 razy dziennie 2 tabletki przez 6 dni (czyli witaminka C spoko?), dalej Calcium 2x dziennie po 1 tabletce znów przez 6 dni i jakieś smarowidła dla dziąseł, płukanki. No ale chodzi mi o te witaminy i minerały. Więc jak to będzie?
    Z góry dzięki ?❤️

    1. avatar Jarmush 18 lutego 2020 o 18:19

      Tak bierz całość, Pisałam dzisiaj dokładnie odpowiedź na Twoje pytanie. W skrócie, tak zrób, w trakcie kuracji tylko probiotyk S.b. Potem (dopiero po antybiotyku ) kuracja Greens & Fruits TiB po 1 do sniadania przez 3 miesiące. Oczywiście 4 szklanki bardzo wskazane, i D3 z K2 TiB i Omega 3. Ale na już możesz dostać grzybicy pochwy, bo tak się zwykle dzieje. 1 kubek bio jogurtu może być bardzo pomocny 3 razy dziennie od już, na palcu wkładaj do pochwy bakterie mlekowe. <3

      1. avatar Karoo 18 lutego 2020 o 20:38

        Dziękuję, napisałam dwa razy bo się wcześniej komenty nie wyświetlały, dziękuję ?

        1. avatar Jarmush 19 lutego 2020 o 10:30

          <3

  5. avatar Kryszna 18 lutego 2020 o 20:43

    Moja droga Pepsi, trochę z innej beczki, nie wiem co jest grane i w sumie nie mam pojęcia jak się zabrać za zbijanie wysokiego poziomu homocysteiny. Proszę doradź w jakie suplementy mam się zaopatrzyć ze sklepiku.

    Zrobiłam badania i się załamałam. Jestem wegetarianką, nie spożywam nabiału, jajka sporadycznie, nie suplementuje się. Moje wyniki z krwi:
    Homocysteina – 25 umol/l
    B12 – 278,1 pg/ml
    Kwas foliowy – 6,51 pg/ml
    OB – 6 mm/godz.
    CRP – 0,2 mgl/l
    Żelazo – 170 ug/dl
    HEMOGLOBINA – 13,5 g/dl
    HEMATOKRYT – 38,7 %
    MCV – 83,2 fl
    Mocznik – 17 mg/dl
    Kwas moczowy – 4,7 mg/dl
    Kreatynina – 0,8 mg/dl
    Glukoza – 97 mg/dl
    TSH – 0,663 uIU/ml

    Pozdrawiam 🙂

    1. avatar Jarmush 19 lutego 2020 o 10:29

      Nic dziwnego, jak nie dostarczałaś kwasu foliowego, i B12, w roślinach jej nie znajdziesz w innej formie niż nieprzydatne dla człowieka analogi. Na już co drugi dzień 1 Greens & Fruits TiB do śniadania wymiennie z 2 porcjami Liposomalu B12 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2513-liposomal-vitamin-b12-100ml-tib–5905344040338.html do tego 1 foliany TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html, jaki masz poziom 25(OH)D? sód potas, robisz 4 szklanki? bierzesz magnez?

      1. avatar Kryszna 19 lutego 2020 o 20:38

        Pepsi ? ja jeszcze jestem trochę jak dziecko we mgle.
        Sód – 141 mmol/l
        Potas – 4,6 mmol/l
        Czy mogę przyjmować B12 TiB jak karmie piersią? Widzę, że w składzie jest alko.
        4 szklanki kupione, jeszcze nie są wdrożone, widać czekały na ten wynik homocysteiny ? Magnezu nie biorę. Suplementowałam tylko D3, bez K2… wyniki 25(OH)D za tydzień, dopiero odstawiłam suplementację przed badaniami. Czy do 4 szklanek lepiej używać wody mineralnej, czy źródlanej?

        Dziękuje bardzo za odpowiedz, dziękuje za to że Jesteś ??

        1. avatar Jarmush 20 lutego 2020 o 07:03

          Liposomal B12 TiB? Już nie ma alko, nie ma żadnych konserwantów!!! <3
          woda na zmianę, często zmieniam wodę

        2. avatar Jarmush 20 lutego 2020 o 07:05

          Wydaje mi się, że już odpowiedziałam na ten koment, ale w tym kokpicie jest jeszcze dla mnie trochę magii. Liposomal B12 TiB w nowej wersji nie ma alkoholu , nie ma żadnego konserwanta !
          A co do wody, zmieniaj wodę, raz taka raz taka, bez spinki <3

  6. avatar MAGDA 19 lutego 2020 o 11:39

    Dobra. Co jest lepsze jak suplement? Niacyna czy niacynamid. Niacyna na spadek cholesterolu. Niacynamid na poprawę cery. A jeśli szukamy czegoś po prostu na poprawę poziomu B3 w organizmie, to co zażyć? W jakimś poście była wzmianka – MIESZAĆ OBA 😉 Oczywiście niacynamid nie wywołuje efektu flesh, ale chodzi mi o aspekt metabolizmu w organizmie.

    1. avatar Jarmush 19 lutego 2020 o 12:54

      Zrób sobie kurację Greens & Fruits TIB, uodparnia, odżywia, stawia na nogi, szczególnie o tej porze roku

    2. avatar gola26 20 lutego 2020 o 08:14

      Jako suplement lepsza jest niacyna ponieważ niacynamid może obciążać wątrobę. Forma amidu nie powoduje flusha.
      Niacyna wpływa na Kortyzol nie na cholesterol.
      Na poprawę cery lepsza jest niacyna, najlepsza do kremów. Poprawia ukrwienie i działa przeciwzmarszczko. Stosuje i polecam

      1. avatar Jarmush 20 lutego 2020 o 16:37

        właśnie nie

  7. avatar Madziejka 19 lutego 2020 o 14:07

    Hej Pepsi,
    Proszę doradź co byś z suplementów poleciła 14 latkowi z depresją. Poza psychoterapią i lekami anty. Mam jakiegoś pecha w tym temacie. Nasza pediatra nas wystawiła, stwierdziła że młody powinien się douczyć czym jest Homeopatia zanim coś będzie od niej brał, a lekarka która dobiera nam suplementy milczy od 4 tygodni, pomimo moich ponagleń. Więc ani nie wiem ile dawać niacyny ani innych witamin i minerałów. Młody waży około 60 kg. Badania krwi miał w grudniu robione i wszystkie prawidłowe. Ale teraz słabo je, częściej chińskie zupki niż zdrowe systematyczne posiłki. I jest totalnie asportowy i nienawidzi słońca. Może choć suplementy w niego wcisnę? Podpowiesz coś? Z góry dziękuję.

    1. avatar Jarmush 19 lutego 2020 o 19:12

      kto zdiagnozował depresję? miewa wahania? Jest podejrzenie że to dwubiegunówka?

      1. avatar Madziejka 22 lutego 2020 o 11:23

        Depresję najpierw terapeuta zdiagnozowała na podstawie testów, a potem potwierdziło 2 psychiatrów. Podejrzenia o CHAD nie ma, pomimo że babcie mają CHAD. Na razie tylko depresja w pakiecie z buntem nastolatka. Wahań czyli mani naprzemiennie z dołkiem nigdy nie było.

        1. avatar Jarmush 22 lutego 2020 o 12:10

          jaki dziecko ma poziom 25(OH)D? dużo przebywa na słońcu? Oczyszczony z pasożytów? Bierze Omega 3?

          1. avatar Madziejka 23 lutego 2020 o 11:45

            Poziom D3 miał pod koniec grudnia mierzony – 40, 2 Czyli tak sobie. Nie przebywa na słońcu, nie chce wychodzić z domu. Koło wakacji miał kurację pozbywania się pasożytów, potem nie skarżył się na jakiekolwiek problemy brzuszne. Nic a razie nie bierze, poza Seronilem. Ma 2 mutacje w genie MTHFR. Dobrze reagował na niacynę, nie miał flusha. Za to narzekał po witaminach B complex że mu się chce wymiotować. Dlatego też zbuntował sie na wszystkie suplementy.

  8. avatar gola26 20 lutego 2020 o 08:20

    Witaj Pepsi, mam bardzo niską przyswajalność niacyny,pomimo łączenia z wit C i po posiłku, już po 50mg mam ogromnego flusha i ból żołądka. Obstawiałam właśnie brak fosforu i molibdenu, ale jeszcze nie robiłam badań.
    Inny możliwy związek z dużym flushem może być wysoki cukier i cukrzyca.

    1. avatar Jarmush 20 lutego 2020 o 16:37

      molibden to korelacja z siarką, nie z niacyną, niekótrzy tak mają, a dlaczego bierzesz duże dawki niacyny , w jakim celu?

  9. avatar Podpis 20 lutego 2020 o 10:14

    Czyli nie kwas tytoniowy jest beee, tylko nikotynamid?

    1. avatar Jarmush 20 lutego 2020 o 16:33

      chyba nie zrozumiałaś wpisu

  10. avatar darek 20 lutego 2020 o 13:40

    Z tym fleszem to jest dziwna sprawa, sądzę że może zależeć mocno od tego co w danym dniu zjedliśmy, bo po takiej samej ilości niacyny nieraz nie łapię żadnego flesza, a nieraz jak przywali to masakra, 30 minut wyjęte z życiorysu bo nie tylko że robię się czerwony na gębie, szyj i uszach jak rak to jeszcze robi mi się tak gorąco i swędząco że mam ochotę skórę zedrzeć. Zastanawiam się nieraz czy faktycznie jest to takie zdrowe skoro czasem daje w moim przypadku tak mocne efekty, chyba że mam uczulenie na niacynę lecz nie zawsze się ono uaktywnia.

    1. avatar Jarmush 20 lutego 2020 o 16:25

      wystarczy wypić np redbula w innym czasie, żeby dostać ogromnego flesza, jak nigdy

    2. avatar Bartek 21 lutego 2020 o 11:44

      ja zauwazylem, ze flesh wystepuje czesto jak slabo albo w ogole nic nie zjemy, wiec jak trafi ci sie nastepnym razem flesh zastanow sie czy dobrze zjadles, w razie czego mozesz sie ratowac magnezem, troche pomaga w takich sytuacjach

  11. avatar Olaaa 21 września 2020 o 19:18

    Biorę Pepsi Twój b complex od jakiś 3 miesięcy i przynajmniej dwa razy w tygodniu mam flesza. Biorę rano po śniadaniu – moje śniadanie to zazwyczaj pomidor, ogórek zielony, czasami awokado, dwa-cztery banany zależy od wielkości, czasem marchewka i 2 wafle kukurydziane. Po takim posiłku biorę właśnie B complex, Twoja d3 i K2 plus omegę 3. Powinnam mieć nadal flesza? Od czego to zależy? Nie badałam fosforu. Czy braki tego pierwiastka są częste u ludzi którzy nie jedza mięsa? Produktów odzwierzęcych tez mało jem, w sumie prawie w ogóle, oprócz jajek. Około pięciu tygodniowo jajek uda mi się zjeść.

    1. avatar Jarmush 21 września 2020 o 19:20

      Niektórzy zawsze mają flesza, podziel kapsułkę na tyle części, żebyś nie miała flesza, i łykaj w ciągu dnia te mniejsze ilości( wtedy nie ma flesza) jeśli Ci przeszkadza, niektórzy nawet go, lubią.

      1. avatar Olaaa 21 września 2020 o 19:26

        W sumie to fajne uczucie ? osobiście mi nie przeszkadza aż tak ale ludzie w pracy mogą się przestraszyć i pytać co mi jest ? Zastanawiało mnie tylko czy po tak długim czasie stosowania nadal to może występować

  12. avatar Ziggy 11 lutego 2023 o 09:24

    Hi
    Biore niacyne z Twojego sklepu 100mg co drugi dzien bo dzielenie kapsulki z proszkiem jest chyba niemozliwe 🙂 i jest dziwnie raz nie ma flesza innego dnia troszecze a innego znowu bardzo mocny, czy musze jednak dzielic porcje ?

    1. avatar Pepsi Eliot 11 lutego 2023 o 13:47

      jak najbardziej możliwe, otwierasz i wysypujesz i zjadasz tyle ile chcesz. Możesz mieć flesza, on przechodzi. Z czasem człowiek się przyzwyczaja do flesza, albo on zanika. Chyba, że jesteś uczulony, ale to byś praktycznie w ogóle niacyny nie mógł brać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum