fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
220 029 274
58 online
47 103 VIPy

Czule w pryszczule. Rodzaje wyprysków i naturalne sposoby nań

Trądzik jest jednym z najczęściej występujących problemów skórnych. Przybrać potrafi najróżniejsze formy i rodzaje, pojawiając się w każdym wieku i przyozdabiając twarz a to wielką czerwoną gulą, a to wysypem krostek. Są oczywiście sposoby na wypryski stałe i sprawdzone, dzięki którym te znikną czasem nawet przez jedną noc. Tyle tylko, że chociaż na jeden typ pryszczuli uniwersalne sposoby pomogą, na inny już niekoniecznie. Chyba że wiesz jaki to typ wyprysków i znasz strategię działania przy jego występowaniu.

Wypryski: jakie są ich rodzaje?

Mówiąc o wypryskach i trądziku najczęściej odnosimy się do najbardziej powszechnego typu, którym jest trądzik pospolity (acne vulgaris). To przewlekła zapalna choroba gruczołów łojowych i ujść mieszków włosowych objawiająca się występowaniem tzw. wykwitów niezapalnych (np. zaskórników zamkniętych i otwartych) oraz zapalnych (np. krost, torbieli, grudek). Tak naprawdę to katagoria-parasol, która obejmuje najróżniejsze typy wyprysków. Osoby z trądzikiem przewlekłym często mają nie ich jeden rodzaj, ale kombinację kilku. Z tego powodu praca z dermatologiem i pielęgnacja powinny być w ich przypadku bardziej złożone. U osób, u których wypryski pojawiają się sezonowo lub raz na jakiś czas, sprawa jest znacznie łatwiejsza.

Czule w pryszczule: rodzaje i remedia na wypryski

Zaskórniki

Chyba każdy miał kiedyś na nosie czarne wągry i białe zaskórniki. Zamknięte, te białe, wyglądają jak kulki wypełnione ropą usadowione w Twoich porach. Różnią się od wągrów tym, że mają na sobie warstwę skóry. Otwarte zaskórniki, czyli wągry, pojawiają się gdy zatkane pory utleniają się pod wpływem powietrza.

Jak sobie z nimi radzić?

Zaskórniki świetnie reagują na przeciwtrądzikowy klasyk: kwas salicylowy. Kwas salicylowy jest doskonałym agentem przeciwzaskórnikowym. Wnika głęboko w pory, aby usunąć nadmiar sebum i złuszczać martwe komórki na powierzchni skóry. Doskonale rozpuszcza się w tłuszczach, co sprawia, że z łatwością przenika przez warstwę łojową skóry. Do tego wykazuje działanie przeciwzapalne i antybakteryjne! Aby działanie kwasu salicylowego było realnie odczuwalne, należy wybierać produkty ze stężeniem 1-2% i pH o wysokości 3.

Wykwity zapalne

To zaskórniki, które po dodaniu innych czynników, takich jak obecność potu lub bakterii, wzrost produkcji sebum albo zmiany hormonalne, mogą przekształcić te zmiany w klasyczny trądzik zapalny. Ten objawia się jako czerwone wypryski lub krosty wypełnione ropą.

Jak sobie z nimi radzić?

Wykwity zapalne u jednych są chroniczną kondycją, u innych pojawiają się okazjonalnie i pojedynczo lub w ilości kilku sztuk. Pierwszym krokiem jest troska o odpowiednią pielęgnację skóry: jej codzienne dokładne oczyszczanie i nawilżanie oraz nawadnianie się od środka. Warto także stosować, zarówno zewnętrznie jak i wewnętrznie, naturalne, przeciwbakteryjne substancje. Świetnie sprawdzą się na przykład młode trawy i algi. Wewnętrznie pod postacią 4 szklanki lub dodane do koktajlu, a zewnętrznie jako maseczka. Aby ją przygotować zmieszaj łyżkę mieszanki młodych traw i alg, jak 4 Greens This is BIO®, z odrobiną wody i 10 kroplami nawilżającego oleju, na gładką papkę i nałóż ją na skórę na 15 minut 2 razy w tygodniu. Oczywiście przed jej zastosowaniem przeprowadź próbę alergiczną na niewielkim fragmencie skóry.


Guzki

Te wypryski znajdują się głęboko pod skórą, na zewnątrz objawiając się jako czerwone, często bolesne, guzki. Taki trądzik, szczególnie jeśli pojawia się regularnie, leczy się zazwyczaj znacznie dłużej, często korzystając z preparatów zalecanych przez dermatologa.

Jak sobie z nim radzić?

Tu czynników może być znacznie więcej. Poza zewnętrzną kuracją istotne jest codzienne oczyszczanie, bogata w rośliny pokarm, przeciwzapalna dieta oraz troska o jelita. Tu wskazane będą dobre probiotyki jak te zawarte w Greens&Fruits TiB® i prebiotyki typu Psyllium Husk This is BIO®. I oczywiście uzupełnienie niedoborów (często zaleca się suplementację cynkiem, selenem, witaminą E, omegą-3, magnezem i witaminami D3+K2). Sprawdź świetne witaminy i minerały TiB®: cynk, selen, magnez, witaminę D3+K2 oraz omegę-3.

Trądzik hormonalny

Trądzik pojawia się u Ciebie często w tym samym okresie cyklu miesięcznego, w podobnych miejscach, często na linii żuchwy oraz w strefie T? Istnieje spore prawdopodobieństwo, że to trądzik hormonalny. Jest on wynikiem zmian hormonalnych naturalnych na przestrzeni miesiąca, które przy zbyt dużych wahaniach mogą skutkować trądzikiem. Androgeny i progesteron na przykład powodują wzmożone wydzielanie łoju, co skutkuje przetłuszczającą się cerą i wypryskami.

Jak sobie z nim radzić?

To rodzaj trądziku często pojawiający się w tym samym czasie w miesiącu, dlatego szczególnie istotne jest obserwowanie swojej cery i troska o jej prawidłowe oczyszczanie, szczególnie w problematycznym dla skóry czasie. Pomóc może zewnętrzne stosowanie kwasu salicylowego, ale także naturalne maseczki na bazie olejku z drzewa herbacianego, wody i sproszkowanych superpokarmów, na przykład kurkumy jak organiczna Kurkuma This is BIO®, alg typu Spirulina This is BIO® czy bogatej w witaminę C dzikiej róży jak sproszkowana dzika róża Rosehip This is BIO®.

Trądzik mechaniczny

To trądzik, który jest wynikiem fizycznych doświadczeń i często powstaje pod wpływem nacisku i tarcia. U skrzypaczki może pojawiać się na brodzie, a u gracza futbolu amerykańskiego, z powodu ochraniaczy, na ramionach i klatce piersiowej. Pojawia się najczęściej w formie zaskórników, krostek i niewielkich wyprysków, pod wpływem pocierania o powierzchnię, na której znajdować się mogą bakterie i zanieczyszczenia.

Jak sobie z nim radzić?

Przede wszystkim w miarę możliwości unikając mechanizmu, który wywołuje trądzik. Istotne jest także oczyszczanie skóry narażonej na działanie bakterii i zanieczyszczeń, regularne złuszczanie naskórka i odpowiednie nawilżenie cery. Dowiedz się też Co Twoja skóra mówi o stanie Twojej gospodarki hormonalnej.

uściski:)

Źródła: wellandgood.com/good-looks/types-of-acne/

(Visited 4 209 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Kasia 13 kwietnia 2020 o 17:03

    Emanuelo, chciałam Ci podziękować za polecenie na zaskórniki kwasu salicylowego, który pięknie pozamykał mi kilka takich sporych dziurek. Obawiałam się, że nie ma na nie sposobu, a tu taka świetna niespodzianka 🙂
    Bardzo Ci dziękuję! 🙂

  2. avatar Alaa 24 kwietnia 2022 o 03:35

    Kobieta 35 lat. Co w przypadku, gdy u mnie pojawiają się bardzo bolesne głęboko umiejscowione „gule”, które są niemożliwe do wyciśnięcia. Wszystko jest tak głęboko pod skórą, że nie ma szans by to wydostać. Głowie atakuje brodę, ale też taka zmiana pojawiła się na środku czoła. Bardzo boli, wygalda jak wulkan i nie chce zniknąć. Żadne maści, kremy, probotyki na zew. i wew, antyb., papka z miodu i mąki, suplementy, odrobaczenie, nie pomogły. Nikt nie umie mi pomóc:( 4lata błąkam się od „pseudo” specjalisty do specjalisty. W dodatku w ostatnim czasie pojawiły się włosy na brodzie-twarde, grube i czarne. Dekolt jest w dziwnej kaszce ( oczywiście nic nie da się wyciągnąć, bo nie ma syt. gdzie jest główka pryszcza), na plecach stany zapalne ale w.malym stopniu. Endokrynolog twierdzi, że włosy na brodzie są u mnie normalnie, bo uwaga „jestem brunetką”, ginekolog chce niby to przeleczyc antykoncepcja – a ja od 3 lat nie mogę zajść w ciążę.. o zgrozo. Delmatolog najchętniej chce władować Izotek.
    Nie umiem już sobie z tym poradzić, nie chcę się to goić, albo powraca w tym samym miejscu ponownie.
    Błaaaagam o pomoc.

    1. avatar Pepsi Eliot 24 kwietnia 2022 o 09:16

      4 szklanki, do 4 szklanki Maca This is BIO https://thisisbio.pl/maca/101-maca-100-organic-110g-this-is-bio-5905344040178.html , i 10 dniowy detoks hormonalny https://thisisbio.pl/e-book/4107-e-book-surowy-detoks-hormonalny-pepsi-eliot.html , który może myć początkiem nowej drogi żywieniowej.
      Jeśli chcesz pomocną rozpiskę dla przyszłej mamy (i dla taty przyszłego) napisz na mesendżera pepsi eliot.
      Przy okazji Maca This is BIO również wskazana dla mężczyzn, pobudza ruchliwość plemników, i dodaje energii, w tym seksualnej obu płciom.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum