Zdarzyło Ci się obudzić o poranku i znaleźć na ciele siniaki, których nie było tam jeszcze wieczorem? Jeśli tak, witaj w świecie ludzi, którym siniaki zdarzają się co najmniej tak często jak mycie zębów. W dotykającym problemu badaniu uznano, że na 500 zdrowych dorosłych 18% z nich będzie miało problem z nadmierną podatnością na siniaki. Koniecznie przeczytaj poniższy tekst jeśli jesteś jedną z nich. Istnieje cała gama powodów, które przyczyniają się do częstego pojawiania się siniaków. Może to być niedobór konkretnych witamin, nieprawidłowości, które wpływają na naczynia krwionośne, zaburzenia krzepnięcia krwi, leki które zażywasz lub po prostu cienka skóra. Siniak to nic innego jak krew zgromadzona pod skórą. Są rezultatem wycieku krwi z otaczających naczyń krwionośnych i znikają gdy ciało pochłania krew. Zazwyczaj siniaki nie pojawiają się same z siebie, tylko stanowią wynik drobnych (i mniej drobnych) urazów, jak uderzenie łokciem o framugę drzwi, co nie zawsze zapada nam w pamięci. A przynajmniej tak dzieje się u zdrowych osób. Nie wszystkie siniaki muszą być powodem do obaw, szczególnie jeśli nie występują w towarzystwie innych objawów (chociażby krwawiący nos czy dziąsła). Zastanów się z jaką częstotliwością się pojawiają i czym mogą być spowodowane.
Ludzkie ciało nie przechowuje dużych ilości witaminy C. Symptomami jej niedoboru może być łatwe siniaczenie, krwawienie dziąseł i niski poziom żelaza. Jeśli zdaje Ci się, że nie przyjmujesz wystarczających dawek witaminy C, zwróć uwagę na swoją dietę. Wzbogać ją o cytrusy, kiwi, dziką różę, camu-camu, ananasa, maliny czy paprykę. Zacznij korzystać z dobrodziejstw kwasu askorbinowego lub dobrej jakości witaminy C w dużej dozie aby uzupełnić niedobory.
Niektóre syntetyczne leki, szczególnie te przeciwzapalne, rozrzedzające krew i steroidowe, mogą podnieść prawdopodobieństwo występowania siniaków, ponieważ zakłócają one naturalną zdolność krzepnięcia krwi. Zwróć także uwagę na częstotliwość spożycia aspiryny i ibuprofenu.
Częścią roboty, jaką wykonuje skóra i tkanki pod nią, jest utrzymanie integralności naczyń krwionośnych i tkanek, które utrzymują wszystko na swoim miejscu. Czynniki, które szkodzą skórze, jak chociażby palenie papierosów, mogą spowodować, że tkanki będą bardziej kruche i w ostateczności nie uchronią naczyń krwionośnych, co może przyczynić się do częstszego powstawania siniaków.
Z wiekiem skóra staje się cieńsza i traci część ochronnej tłuszczowej powłoki, która pomaga w ochronie naczyń krwionośnych przed uszkodzeniami. Z tego powodu o skórę należy dbać jak najwcześniej. Zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz.
Oczywiście najpierw witamina D3, później cała reszta. Jeśli jednak bez odpowiedniego przygotowania i zdecydowanie za często eksponujesz swoją skórę na działanie promieni słonecznych, może to prowadzić do osłabienia naczyń krwionośnych i tkanek skóry, co z kolei może prowadzić do plamicy naczyniowej, najczęściej występującej u osób starszych. Do plamicy naczyniowej przyczynia się kruchość naczyń włosowatych, wynikającą z degeneracji tkanki łącznej podporowej. W jej wyniku siniakopodobne plamy pojawiają się na przedramionach.
Ostatni, ale nie najmniej istotny, jest niedobór witaminy K. Jest ona niezbędna do procesów krzepnięcia krwi, a także dla zdrowia układu nerwowego, kostnego i sercowo-naczyniowego. Do najczęstszych objawów niedoborów witaminy K należą krwawienia dziąseł, krwawienie z nosa, częste pojawianie się siniaków, łamliwość kości i pękające naczynka. U kobiet mogą występować obfite miesiączki. Czasem już miesiąc suplementacji tej witaminy przynosi ogromną ulgę i zmniejsza częstotliwość występowania siniaków.
Zadbaj o występowanie w diecie witamin C, K i D3. Pomocna może być także arnika, czy to w formie maści czy homeopatu. Nie zapominaj także o przeciwdziałających stresowi oksydacyjnemu, chroniących skórę przeciwutleniaczach.
uściski:)
Źródła: uptodate.com/contents/easy-bruising dermnetnz.org/topics/senile-purpura/
Powiązane artykuły
Komentarze