Jeśli więc kupujesz, to sprawdź, czy ta nie jest, muszą o tym pisać, bo raz, takie są przepisy, a dwa…
Kiedy podejmiesz decyzję o wstrzymaniu moczu zwieracze pęcherza moczowego zaciskają się aby powstrzymać mocz przed przeciekaniem przez twoją cewkę moczową. Te niewielkie mięśnie świetnie radzą sobie z tym zadaniem do momentu, w którym robisz to często i przez naprawdę długi czas, na przykład kiedy jesteś zawodowym kierowcą i wstrzymujesz mocz podczas długich wycieczek kilka razy w tygodniu. Jeśli wykształcasz w sobie nawyk wstrzymywania moczu przez długi czas, możesz narazić się na długotrwałe skutki dla zdrowia, począwszy od infekcji i stanów zapalnych. Ciągłe wstrzymywanie moczu ostatecznie osłabia mięśnie pęcherza, co może prowadzić do braku kontroli nad pęcherzem: nietrzymania moczu, niemożliwości jego całkowitego opróżnienia i kontrolowania.
Wstrzymywanie dużych ilości moczu przy okazji naraża Twoje ciało na działanie szkodliwych bakterii, które przyczyniają się do chorób i stanów zapalnych układu rozrodczego, dróg moczowych i pęcherza.
Poznaj Tycho Brahe, duńskiego astronoma i alchemika żyjącego w XVI wieku. Brahe był naukowcem fanatykiem. Świadczy o tym chociażby fakt, że stoczył pojedynek z innym szlachcicem o zasadności formuły matematycznej, a ponieważ zdecydowali się na pojedynek w ciemności, stracił on cały mostek nosa. Przyczyna jego śmierci była jednak znacznie bardziej absurdalna. Brahe nie tylko często wstrzymywał mocz w pracowni, ale także nie opuszczał w tym celu sali bankietowych, ponieważ wierzył, że to niezgodne z zasadami etykiety. Po jednym z bankietów zauważył, że od dawna nie oddawał moczu i fizycznie nie jest w stanie tego zrobić. Niedługo potem jego pęcherz pękł, a naukowiec umarł. Pocieszającym jest fakt, że pęcherz większości osób nie wytrzymałby takiego napięcia, co skutkowałoby zmoczeniem się. Do takiego stanu doprowadziło prawdopodobnie częste wstrzymywanie moczu.
Pojęcie chorób układu moczowego odnosi się do występowania w drogach moczowych mikroorganizmów na poziomie przewyższającym normę. Dochodzi wówczas do infekcji, która może rozwinąć się w pęcherzu przyczyniając się do powstania zapalenia infekcyjnego. Może ona także powodować bakteryjne zapalenie gruczołu krokowego. Zapalenie pęcherza najczęściej dotyka kobiet, ponieważ te mają krótszą cewkę moczową, co ułatwia bakteriom dotarcie do pęcherza. Choroba ta nie należy do zbyt poważnych. Sporadyczne zakażenia mogą jednak przemieścić się do nerek i doprowadzić do poważnej infekcji jaką jest odmiedniczkowe zapalenie nerek. Kiedy odczuwamy pierwsze objawy infekcji, takie jak potrzeba częstego oddawania moczu i uczucie parcia na pęcherz, pieczenie podczas oddawania moczu, bolesność w okolicy nadłonowej, czy niekontrolowane oddawanie moczu, musimy działać szybko aby zapobiec rozmnażaniu się bakterii. Tu świetnym rozwiązaniem będzie spożywanie czystego soku żurawinowego (bez dodatku cukru) lub, jeszcze lepiej, skoncentrowanej żurawiny rozrobionej z wodą. Zawarte w żurawinie proantocyjanidyny posiadają właściwości przeciwdziałające przywieraniu i wiązaniu się bakterii z komórkami na ściankach pęcherza moczowego. Zapobiegają także mnożeniu i rozprzestrzenianiu się tych bakterii. Pomocne będą także kąpiele z dodatkiem aloesu, olejku z drzewa herbacianego oraz soli morskiej. Oraz podstawowa bomba odżywiająca składająca się z dużej ilości minerałów i witamin i innych składników odżywczych działając hiper uodporniająco, jak Greens & Fruits. 3 miesięczna kuracja po 1 tabletce do śniadania, wraz z 4 szklankami (2 szklanka z magnezem!) może sprawić, że zapomnisz o temacie pęcherza.
uściski:)
Źródła: sciencealert.com/watch-what-happens-when-you-hold-in-your-pee-2018
Powiązane artykuły
Komentarze
Dzięki. Fajny wpis, pomocny. Wiem, wstrzymywanie moczu powoduje np.nadciśnienie.Pozrawiam i przesyłam całuski z miłością.
Kochani autorzy bloga, może Wy mi coś podpowiecie w kwestii pęcherza 🙂 jestem nieco po 30, od kilku lat mam taką dolegliwość, że bardzo często mam uczucie, że chce mi się sikać, mimo że nie ma czym. Wielokrotnie robiłam posiewy moczu, na których nic nie wychodziło. Lekarze rozkladali ręce. Urolog zalecił cystoskopię, ale to badanie mnie po prostu przeraża (po odczuciu na własnym ciele wymazu z cewki – trwajacego chwilę – nie wyobrażam sobie cystoskopii). I tak generalnie mam od dawna. Czasem tego w ogole nie czuję, a czasem mam wrażenie że w pęcherzu mam już spory garnek siuśków, mimo że przed chwilą byłam w kibelku i nie ma czym sikać. Choć to uczucie to raczej nie parcie na pecherz, jakie normalnie sie odczuwa gdy chce się siku, tylko takie jakby pieczenie, ucisk, pełność. To uczucie pojawia się zwłaszcza po wypróżnieniu. Rano gdy wstaję jest ok, wystarczy że zrobię kupę i przez resztę dnia mogłabym chodzić co 15min do łazienki (tylko po to by psiknąć kilka kropelek). To jest bardzo dziwne, bo czasami czuje to bardzo, a czasami w ogóle nie mam z tym problemów. Spotkaliście się z takim przypadkiem?
na podobną dolegliwość cierpią też mali chłopcy najczęściej, to częstomocz. U nich zwykle przechodzi samo, ale rodzice i dziecko przeżywają udręki, gdy dziecko co chwila ma parcie na pęcherz, a wysikuje kropelkę, za to w nocy moczy się porządnie.
U Ciebie jest to prawdopodobnie zespół nadreaktywnego pęcherza.
Oczywiście wykluczam stwardnienie rozsiane, bo byłyby jeszcze inne oznaki.
Rozumiem też, że nie ma nigdy krwawienia z pęcherza?
Mam to samo co Nati ale dopiero od niedawna. Dziwne
Też mam nadreaktywny pęcherz może jakaś rada co robić. A co jak jest już lekkie nietrzymanie moczu podczas wysiłku albo biegania .Bardzo proszę o jakieś wskazówki, kilka lat tak się męczę.
Pepsi z rana moje pH moczu to 6-6.5 w południe jest podobnie ? Od czego to zależy i co mogę teraz zrobić?Czy tak może być bo pije dużo ?często chodzę do toalety ( szczególnie po 4 szklankach ) jestem na pp od ponad miesiąca nie pije kawy ani alkoholu. Mocz mam często bardzo żółty po F&g. Na noc biorę B6 g&g
nie jest źle, przy takim pH moczu wszystko wchłaniasz
Dziękuje ?