Nasze paznokcie mogą być wyznacznikiem zdrowia bądź jego braku. Ich tekstura, kształt, twardość i kolor to podpowiedzi, które wskazują na ubytki w zdrowiu bądź ich brak. Poświęć minutę na przyjrzenie się im uważnie, a odkryjesz jak złożone informacje mogą przedstawiać.
Twoje paznokcie powinny być gładkie i silne. Zwracaj uwagę na wszelkie wyżłobienia i szorstkość.
Linie pojawiające się wzdłuż paznokci są dość powszechne i występują w miarę starzenia się. Zwykle nie ma się czym martwić. Paznokcie są wykonane głównie z keratyny, białka występującego również we włosach i zewnętrznej warstwie skóry. Podobnie jak nasze włosy i skóra są bardziej szorstkie i suche w miarę starzenia się – wszystko przez to, że naszym ciałom trudniej utrzymać nawodnienie. Sprzyja to zmianom płytki paznokci.
Głębokie, pionowe linie mogą wskazywać na leżąca u ich podstawy chorobę, która może zatrzymać normalny wzrost paznokci.
Żółte przebarwienia to zazwyczaj reakcja na palone papierosy. Winne mogą być też produkty do paznokci, których używamy: lakiery, zmywacze i sztuczne, na przykład akrylowe, paznokcie. Jeśli pojawiają się często, daj swoim paznokciom odpocząć i zmień produkty na naturalne. W czasie przerwy traktuj pazury olejkiem z drzewa herbacianego i witaminą E, która naturalnie odżywi ich płytki. Jeśli to nie pomoże, rozważ infekcję grzybiczą, a zewnętrzne leczenie wesprzyj tym od środka.
Drobne uszkodzenia mechaniczne (na przykład delikatne przytrzaśnięcie paznokcia szufladą) zazwyczaj wywołuje pojawienie się niewielkich, jasnych punkcików, które po jakimś czasie znikają. Wystarcza odrobina cierpliwości, bo wyhodowanie nowej płytki paznokcia zajmuje nawet do 6 miesięcy. Jeśli jednak białe punkty pojawiają się mimo braku uszkodzeń i nie znikają, przyczyna może być niedobór cynku.
To może być poważna przypadłość, szczególnie jeśli wywołuje ból. Może to być objaw czerniaka, więc warto się zbadać. Przyczynę może stanowić również zarażenie wirusem HIV,zespół Laugiera-Hunzikera, toczeń, zespół Peutza-Jeghersa, twardzina skóry i przyjmowanie niektórych leków (stosowanych przy chemioterapii, ale też beta blokerów i leków na malarię).
Jeśli Twoje paznokcie zdają się być cieniutkie i łamliwe, może być to wina braku witamin z grupy B, kolagenu, witaminy K2 i cynku. Mogą być one także osłabione jeśli są narażone na działanie substancji chemicznych i detergentów.
Paznokcie, które zdają się być suche, łatwo się łamią i są podatne na uszkodzenia, mogą wynikać z niedoboru żelaza. Włącz je koniecznie do diety w dużej ilości.
uściski:)
Źródła: mindbodygreen.com/articles/8-things-your-nails-are-trying-to-tell-you-about-your-health
Powiązane artykuły
Komentarze
witam, co można stosować na dużego krwiaka u dziecka pod paznokciem (duży palec u nogi, uraz po nadepnięciu korkami w piłce nożnej). Pamiętam z kiedyś się… zrywało… od czego to zależy, czym się kierować?
Nie zapominajmy też o tym, że tak samo ważne są paznokcie u stóp jak i u rąk, też trzeba o nie dbać tak samo jak o całe stopy. Niestety żółte przebarwienia paznokci u stóp często zwiastują grzybicę lub inne choroby, u mnie tak niestety było, wyleczyłam u specjalisty (Instytut Podologiczny w Rzeszowie), ale kuracja była długa.
Pepsi a o czym świadczą paznokcie sine u nasady?