z miłością do Kiszonki
W ramach badania zespół naukowców z Uniwersytetu Northumbria zrekrutował trzydziestu aktywnych mężczyzn pomiędzy 18 a 28 rokiem życia, którzy ćwiczyli co najmniej dwa razy w tygodniu. Uczestnikom polecono wykonanie serii stu intensywnych ćwiczeń wymagających podskoku aby wywołać nadwyrężenie mięśni nóg.
Przez kolejne trzy dni podawano badanym, zależnie od grupy, 250 ml soku z buraka, 125 ml soku z buraka lub placebo. Napój placebo posiadał tyle samo kalorii i węglowodanów co napój z buraka.
Trzy dni konsumpcji soku z buraka faktycznie wspomogły regenerację uczestników badania. Już po dwóch dniach w grupie spożywającej sok z buraka mięśnie były zregenerowane o 18% bardziej niż w grupie placebo. Zaobserwowano także zmniejszenie bólu nóg, co według badaczy może być ogromną zaletą u osób trenujących kilka razy w tygodniu.
Nie tylko ostatnie badania udowadniają moc buraka w regeneracji mięśni!
Badanie z 2009 roku opublikowane w magazynie naukowym Journal of Applied Physiology dowiodło, że suplementacja buraków zwiększa tolerancję mięśni na ćwiczenia o dużej intensywności. 2
Inne badanie, opublikowane w tym samym magazynie w 2010 roku, posuwa się o krok dalej. Według naukowców sok z buraka poprawia u ludzi również siłę kurczliwości mięśni podczas ćwiczeń prostujących kolano. Naukowcy postawili hipotezę, że zaobserwowany korzystny efekt może być spowodowany zmniejszeniem kosztu produkcji siły mięśniowej.3
Kolejne badanie, opublikowane w magazynie Circulation: Heart Failure wykazało, że picie soku z buraka może zwiększyć siłę mięśni. Uczestnicy tego badania przyjmowali sok z buraka lub placebo, czyli sok z buraka, z którego usunięto azotany. 4
Naukowcy wykazali 13% wzrost siły mięśni po dwóch godzinach od wypicia soku z dużą zawartością azotanów. Efekty były znacznie bardziej odczuwalne przy ruchach o większej prędkości. Co więcej, naukowcy nie zaobserwowali żadnych efektów ubocznych, takich jak zwiększone tętno lub obniżone ciśnienie krwi po wypiciu soku z buraka.
Buraki rosną w środowisku niekoniecznie najbardziej czystym, ale za to pełnym mikrobów kochających darmową wyżerkę. Z tego względu natura wyposażyła buraka w naturalny system ochrony. Chroni on buraka, a w gratisie zwalcza infekcje i stany zapalne organizmu.
Stwierdzono, że pektyna buraczana hamuje syntezę enterotoksyn gronkowców typu A i B. Ekstrakt z buraka z kolei ma zmniejszać zakażalność i śmiertelność na grypę typu A. Korzeń buraka może być też zdolny do hamowania powstawania guza związanego z wirusem Epsteina-Barra.5
Soku z buraka nie powinno się pić świeżo po wyciśnięciu, ponieważ jest wówczas zbyt obciążający dla żołądka. Po przygotowaniu możesz wycisnąć do soku ćwiartkę cytryny, przykryć go i odstawić na godzinę do lodówki. Jeśli nie lubisz czekać możesz po prostu użyć sproszkowanego buraka i zmieszać go z wodą lub dodać do ulubionego koktajlu.
uściski:)
Emanuela Urtica
Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.
Źródła:
Powiązane artykuły
Komentarze
Skoro tak to powinienem na nowo wprowadzić picie soku z buraka do diety. Teraz jest akurat dobry czas obfitości. A tym bardziej, że pobolewa mnie lewa łydka. Nie wiele ale coś tam czuję. A na początku przygody z bieganiem nie chciałbym kontuzji. Ale to mogą być również żylaki. Muszę rozkminić temat za wczasu.
Ja zazwyczaj robię wszystko na ostatnią chwilę więc przeważnie wypijam zaraz po przyrządzeniu. Ale się poprawię 😉
Mam też własne jabłka więc dość często łączę. Tym bardziej, że mając kiedyś problemy z wątrobą taki mix soków pomaga.
Nie zjem tyle jabłek na surowo, a będąc na witarianizmie nie robię już zapraw. No i tak prawdę mówiąc, to nie lubię się grzebać w kuchni. Ale za to lubię zmywać naczynia. Szum wody mnie uspokaja 🙂
No i nie sikam już na różowo, he he. Dzięki glutaminie 🙂