Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
214 844 613
52 online
35 407 VIPy

Czy niedobór witaminy B12 może być odpowiedzią na Twoją depresję?

Przyczyny depresji mogą leżeć nie tylko w meandrach Twojego umysłu, ale także wewnątrz organizmu. Mówienie, że depresja jest zachwianiem chemicznej równowagi dla osoby chorej może nie być wystarczającym wytłumaczeniem, a tymczasem niedobory substancji odżywczych mogą powodować objawy zupełnie przypominające depresję i problemy układu nerwowego. Czasem jest to trop, który pomaga znacznie bardziej niż miesiące na kozetce! I chociaż rozmowa z kimś o holistycznym podejściu, rozmowa z kimś kto pozwala powiedzieć o swoich problemach na głos, uporządkować je, nazwać i pociągnąć za nimi jakieś wnioski może być niezwykle wartościowa, czasem niechęć do wstania rano z łóżka, wieczne uczucie przybicia i frustracji może zniknąć przy odpowiednim odżywieniu organizmu. To fakt.

Czy depresja może być wywołana przez brak witamin?

Główną, choć nie do końca przecież udowodnioną tezą, jest ta, że wszelkie zaburzenia depresyjne wynikają z braku równowagi serotoniny w mózgu. Przyczyn może być jednak więcej, a jedną z nich mogą być braki witamin. Na przykład witamin z grupy B, w tym witaminy B12. Pepsi pisała także o witaminie B3, której wpływ na zdrowie psychiczne jest nieoceniony.

Dlaczego witamina B12 jest taka istotna?

Witaminy z grupy B to gracze drużynowi i najlepiej działają razem, ale witamina B12 jest wśród nich o tyle istotna, że gra główne skrzypce w regulacji neuroprzekaźników takich jak serotonina i dopamina. Jest także zaangażowana w produkcję osłonki mielinowej wokół nerwów i przewodzenie impulsów nerwowych. Jeśli wyobrazimy sobie mózg i układ nerwowy jako całe mnóstwo zwojów kabli, mielina jest izolacją, która chroni te kable i pomaga im w przesyle informacji. Istotną może być rola SAMe, czyli S-adenozylo-metioniny, naturalnie występującego związku występującego we wszystkich ludzkich tkankach i narządach. SAMe to składnik potrzebny do produkcji licznych związków wytwarzanych przez organizm znajdujący zastosowanie w ponad 35 różnych reakcjach biochemicznych. Potrzebny jest także do reakcji zachodzących w mózgu służących regulacji nastroju. Niedobór witaminy B12 i kwasu foliowego wpływa na redukcję poziomu SAMe. B12 odgrywa także rolę w zdrowiu mitochondriów. Te centra energetyczne komórek odpowiadają za produkcję energii, która wpływa bezpośrednio na pracę neuroprzekaźników, które regulują pracę układu nerwowego. Dodając do tego podniesiony poziom kortyzolu, który jest powodowany chronicznym stresem i może być przyczyną stresu oksydacyjnego, przed którym chronią Cię substancje takie jak między innymi B12, kwas foliowy, omega-3, witamina C, cynk i magnez, mamy prawdziwą mieszankę wybuchową mogącą przyczynić się do depresji.

Niedobór witaminy B12 przyczynia się do symptomów przypominających depresję takich jak:

1. Patologiczne zmęczenie

Senność pojawiająca się często w towarzystwie niedoboru B12 wynika z tego, że niedostateczna ilość witaminy nie pozwala Twojemu ciału wyprodukować czerwonych krwinek, które dostarczają tlen do wszystkich organów.

2. Drażliwość i poczucie niepokoju

Witamina B12 jest zaangażowana w syntezę związków chemicznych w mózgu, takich jak dopamina i serotonina, które regulują nastrój. Ich niedobór może powodować zwiększenie poczucia niepokoju, a w następnej kolejności depresję. Kiedy jesienna chandra przechodzi w zimową, a ta w wiosenną, nie lekceważ objawów. Często równowaga Twojego ciała pomaga ruszyć ze skrzyżowania i podnieść wibracje.

3. Bóle i osłabienie mięśni

Uczucie „zgąbczenia” mięśni, niemożność niesienia siatek z zakupami, szybkie zmęczenie podczas wysiłku fizycznego. Ta gnuśność i osłabienie często mogą być wynikiem niedoboru B12.

4. Roztargnienie

Roztargnienie, chwilowe zaniki pamięci, zawieszanie się umysłu i inne tego typu objawy często mylone są z pierwszymi objawami depresji i chorób neurodegeneracyjnych takich jak Alzheimer. Tymczasem tego typu objawy często są błędnie diagnozowane, chociaż w rzeczywistości to nic innego jak niedobór tej witaminy z grupy B.


Skąd brać witaminę B12?

Źródła naturalnego jedzenia bogatego w witaminy B12 to: sardynki, łosoś, tuńczyk, dorsz, jagnięcina, krewetki, małże, wołowina, jogurt i mleko. Oznacza to, że weganie są narażeni na niedobór tej witaminy, tym bardziej, że jej roślinne źródła (jak algi) najprawdopodobniej nie są równie przyswajalne dla organizmu.

Wpływ na wchłanianie B12 mają między innymi:

– zakażenia pasożytnicze, – nieszczelność i stany zapalne jelit, – mała ilość kwasów żołądkowych, – anemia wynikająca z przyczyn autoimmunologicznych, – przyjmowanie leków (szczególnie PPI i inne leki obniżające ilość kwasów żołądkowych), – alkohol, – ekspozycja na podtlenek azotu (podczas zabiegów chirurgicznych lub „rekreacyjnie”). Tłumaczy to dlaczego niedobory mogą pojawić się nawet u osób jedzących bogate w tę witaminę produkty odzwierzęce.

Co jeszcze robi B12?

1. Pomaga zachować zdrowy poziom energii

Witamina B12 niezbędna jest do konwersji węglowodanów w potrzebną ciału glukozę. Ta natomiast wykorzystywana jest jako źródło energii dla ciała i umysłu.

2. Chroni przed zaburzeniami pamięci i chorobami neurodegeneracyjnymi

Dzięki swojej roli w układzie nerwowym i oddziaływaniu na neuroprzekaźniki, wykazuje ona istotne działanie na obszar mózgu odpowiedzialny za funkcje poznawcze, naukę, pamięć i inne.

3. Poprawia nastrój i umożliwia prawidłową pracę układu nerwowego

Witamina B12, razem z kwasem foliowym, jest potrzebna jako główna determinanta metabolizmu grub jednowęglowych. W procesie tym powstaje związek znany jako SAM, czyli S-adenozylo L-metionina. Jest on odpowiedzialny za regulację nastroju, radzenie sobie ze stresem i regulację pracy układu nerwowego.

4. Pomaga zachować zdrowie serca

B12 pomaga redukować podwyższone poziomy homocysteiny będące głównym czynnikiem ryzyka chorób serca. Homocysteina jest aminokwasem, którego poziom we krwi zależy od obecności witamin z grupy B (głównie chodzi o B12, kwas foliowy i B6)

5. Jest niezbędna dla zdrowia włosów, skóry i paznokci

Dzieje się tak, ponieważ witamina B12 bierze udział w rozmnażaniu się komórek. Witamina B12 redukuje czerwoność skóry, suchość, stany zapalne i trądzik. Wzmacnia ona także paznokcie i włosy.

6. Wspiera zdrowie układu pokarmowego

Witamina B12 sprzyja powstawaniu dobrej flory bakteryjnej w jelitach. Pomaga ona eliminować szkodliwe bakterie, wspierając jednocześnie rozwój tych dobrych. Jej spożycie szczególnie istotne jest przy schorzeniach takich jak Candida.

7. Niezbędna dla zdrowej ciąży

Witamina B12 jest potrzebna do produkcji DNA, czyli bazowego materiału genetycznego ciała, co czyni tę witaminę istotną dla rozwoju i wzrostu, a co za tym idzie zdrowej ciąży.

8. Może pomóc w prewencji nowotworów

Suplementacja witaminy B12 jest badana jako sposób na obniżenie ryzyka wielu rodzajów nowotworów, szczególnie jeśli jest przyjmowana w towarzystwie kwasu foliowego.

9. Pomaga produkować czerwone krwinki i zapobiec anemii

Witamina ta niezbędna jest do produkcji i zachowania zdrowego poziomu czerwonych krwinek. Pomaga ona dzięki temu zapobiec anemii megaloblastycznej, która przyczynia się do ciągłego zmęczenia i poczucia osłabienia. Jeśli jednak cierpisz na anemię, na początku dowiedz się czy wynika ona z braku żelaza czy z braku B12. Źródła: 1 Zdjęcie:  Bodies in Urban Spaces Willi Dorner

uściski:)

(Visited 11 012 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Ania 11 maja 2018 o 09:39

    Czy jest szansa na pojawienie się w sklepie b complex w wersji metylowanej?

    1. avatar Jarmush 11 maja 2018 o 10:13

      nie, byłoby to bardzo niewskazane. Metylacja ma się odbywać w zdrowym ciele.

      1. avatar Ania 11 maja 2018 o 11:36

        Czy mogłabyś rozwinąć temat suplementacja b12 przy mutacjach MTHFR?

        1. avatar Jarmush 11 maja 2018 o 16:30

          przy mutacjach MTHFR wyniki badań B12 często wskazują na wysoki jej poziom, bo B12 jest w krwi, ale nie ma jej w komórkach, bo była suplementowana forma niemetylowana. Dlatego takie osoby powinny brać B12 metylokobalaminę. Zdrowe cyjanokobalaminę lub jeszcze inną formę.

          Osoby z defektem genu MTHFR mają zmniejszoną zdolność usuwania toksyn z organizmu. Dlatego należy unikać plastiku bez atestu, sztucznych dodatków w kosmetykach, nieekologicznych chemikaliów, perfumowanych produktów (jak np. świeczki zapachowe).

          Mimo że u osób z uszkodzonym genem MTHFR brakuje kwasu foliowego, jego syntetyczne suplementy mogą być toksyczne, ze względu na obniżoną możliwość organizmu, by je metabolizować. Najlepiej przyjmować ten kwas w formie L-5-MTHF.

          1. avatar Ania 11 maja 2018 o 16:47

            Ja mam homozygotę. Biorę b complex metylowaną i udało mi się zbić homocysteinę z 20 na 14,34 umol/l, ale nadal mam podwyższoną( norma 3,70-13,9), dodatkowo kwas foliowy poszedł w górę mam teraz > 20 ng/ml(norma 4,6-18,7), B12 668 pg/ml(norma 211-911). Jak to wyregulować?

          2. avatar Jarmush 11 maja 2018 o 19:15

            tak naprawdę powinno być niżej niż 8, ale nie poniżej normy dolnej oczywiście

      2. avatar km 11 maja 2018 o 15:45

        Z poprzednich wpisów na blogu wynikało(z tego co zrozumiałam) że prawie połowa ludzi ma mutację MFTHR -i że wtedy jest potrzebna zmetylowana postać, a zwykła może szkodzić. Czytałam też, że metylacja to dodatkowe obciążenie dla organizmu i jest dobrze przyswoić zmetylowaną postać.
        Chyba, że chodziło tylko o kwas foliowy i B12?

        1. avatar Jarmush 11 maja 2018 o 16:17

          podobno połowa ludzi na świecie, ale niekoniecznie Polaków, a chodzi tylko o B12, a kwas foliowy wszyscy powinni jeść taki jaki jest w chlorelli, czyli L-5-MTHF,
          ludzie zdrowi nie powinni jeść metylowanej B12

  2. avatar Vaca 11 maja 2018 o 10:02

    leki PPI = IPP?

  3. avatar Marze 11 maja 2018 o 11:06

    Rozumiem że zdrowe osoby powinny przyjmować nie metylowane vit. Ponoć u 40 % populacji występuje mutacja genu MTHFR odpowiedzialnego za metylacja. Pytanie czy można jakoś odwrócić ten stan? W tym wypadku chyba powinien się używać metylowane u vit? Pozdrawiam.

    1. avatar Jarmush 11 maja 2018 o 16:31

      40% światowej populacji, ale niekoniecznie Polaków, są inne typy ludzkie, zdaje się Azja.
      Objawy:
      Chroniczne zmęczenie, alergie, bardzo wysoki poziom B12, bardzo wysoki albo bardzo niski poziom żelaza, zaburzona równowaga hormonalna (np. b. wysoki poziom estradiolu), zespół jelita drażliwego, candida.

      Po drugie trzeba zrobić badania gdy są wątpliwości:

      Gen MTHFR bada się u genetyka, istnieje możliwość refundacji badań przez NFZ.
      Oprócz tego zawsze warto zbadać homocysteinę, B12 i kwas foliowy, żelazo i ferrytynę.

  4. avatar Marsa 11 maja 2018 o 12:38

    Mam pytanie odnosnie wit b12. Jezeli wartosci w badaniu mcv mialam blisko dolnej granicy , robilam ferrytyne tez blisko dolnej granicy, czyli wychodzi ze mam niedobor zelaza. Moje pytanie brzmi czy warto robic jezzcze badanie na wit b 12 skoro mcv wskazuje na zelazo? Dodam ze ciagle powraca mi hp, czasem meczy refluks, dodatkowo mam mala tarczyce ktora pwooduje niedoczynnosc.

    1. avatar Jarmush 11 maja 2018 o 16:25

      tak czy siak zrób homocysteinę, to bardzo ważne badanie, a B12 też bym zrobiła dla spokoju i kwas foliowy.

      1. avatar Marsa 11 maja 2018 o 16:30

        Pepsi, musze przyznac ze czytajac twojego bloga udalo mi sie sporo dowiedziec o swoim zdrowiu. Sama musialam lekarzom sugerowac jakie badania mi maja zrobic i zawsze w tej kwestii wychodzilo, ze to ja mam racje. Dzieki.

  5. avatar BETKA 11 maja 2018 o 13:44

    Witaj Pepsi,
    Od kilku dni jestem bardzo zmęczona. W nocy spałam 9g, a dziś od g9-14. I nadal nie mam siły..
    Dość często (raz na godz.) chodzę do toalety – mocz od żółtego po słomkowy ten stan już trwa.
    Pęcherz jest ok. Dużo stresu na codzień.
    Stosuję terapię 4 szklanek. Suplementuję Twoją omegę 3,kolagen,msm,plyn lugola na skórę,wit.E,
    D3 do ssania 1 tabl.
    Od bloga jestem uzależniona 😉

    Moje wyniki z dziś to:
    Glukoza 84 (70-99)
    Insulina 8,2 (piszesz, że powinno być nie więcej niż 4)
    Witamina D3 28,8
    TSH trzecia generacja wynik w surowicy 2.021 (0,55-4)
    morfologia w normie. Sód i potas w normie.

    Mam 44 lata, 176cm i 76kg. Trochę tłuszczyku na brzuchu.
    Czyżby to insulinooporność?

    1. avatar Jarmush 11 maja 2018 o 16:23

      jak nie jesteś na diecie wysokoowocowej insulina na czczo nie musi być 4, to przy dużej ilości fruktozy trzeba uważać, a do tego masz cukier w normie. bierz 2 D3 do ssania i 2 D3 TiB, bo masz niską 25(OH)D.
      To może być zmęczenie nadnerczy.

      1. avatar Betka 28 maja 2018 o 14:23

        Biorę ashwagandę. Ale po 4 g niejedzenia trzęsę się i mam zawroty głowy. Do tego wciąż zmęczenie.

        1. avatar Jarmush 28 maja 2018 o 20:43

          nierównowaga cukrowa

          1. avatar BETKA 29 maja 2018 o 06:54

            hmm, rano w czasie postu tego nie ma, a wciągu dnia już kilka razy tak się zdarzyło.
            Co radzisz Pepsi? Częściej jeść w oknie? (trwa od 11-17)
            Czy jeszcze zrobić jakieś badania?

            Moje wyniki to:
            Glukoza 84 (70-99)
            Insulina 8,2 (piszesz, że powinno być nie więcej niż 4)
            Witamina D3 28,8
            TSH trzecia generacja wynik w surowicy 2.021 (0,55-4)
            morfologia w normie. Sód i potas w normie.

            Mam 44 lata, 176cm i 76kg. Trochę tłuszczyku na brzuchu.
            Czyżby to insulinooporność?

          2. avatar Jarmush 29 maja 2018 o 07:45

            jeszcze nie insulionooporność, ale radzę kupić buciki biegacze i zacząć się więcej ruszać i to codziennie.
            A cała lista badań tutaj: https://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

  6. avatar lida 11 maja 2018 o 17:28

    Czyli co, B 12 methylocobabalamin jest zła? No z tego co wiem, i znam z autopsji, to bardzo dobrze się wchłania…Dlaczego nie polecasz?

    1. avatar Jarmush 11 maja 2018 o 19:13

      polecam tym z mutacją

  7. avatar lida 11 maja 2018 o 17:41

    Czy chodzi tylko o tych u których występuje mutacja genów MTHFR i Ci tylko powinny stosować metylowaną B12? Czy są też inne wskazania. Jak to
    sprawdzić czy występuje mutacja czy nie..

    1. avatar Jarmush 11 maja 2018 o 19:12

      napisałam komuś przed chwilą

  8. avatar Żaneta 11 maja 2018 o 18:30

    Pepsi, mam niedoczynność tarczycy. Dzisiaj zrobiłam sobie test z płynem Lugola. Plama zniknęła mi z brzucha po 4h. Czy to oznacza, że mam niedobory jodu?
    Ps. Nie mam hashimoto.

    1. avatar Jarmush 11 maja 2018 o 19:10

      to znaczy, że powinnaś ponowić suplemntację przez skórę

    2. avatar Żaneta 11 maja 2018 o 19:13

      Jak długo i jak często powinnam suplementować? 🙂

  9. avatar lida 12 maja 2018 o 07:20

    W takim razie (jeśli mogę spytać), jakie mogą być konsekwencje brania przez „zdrowego” człowieka B12 w postaci methylocobalaminy?

    1. avatar Jarmush 12 maja 2018 o 08:06

      nie ma jakichś konsekwencji na już, ale nie powinniśmy wyręczać ciała. Na tej zasadzie nie ma powodów aby jeść wciąż tylko czyste aminokwasy, rozbite, niejako strawione białko w laboratorium, zdrowe ciało ma dostawać cały pokarm, i ma go sprawnie strawić.

  10. avatar ania 13 maja 2018 o 00:12

    Witam, Ja mam pytanie z innej beczki. Czy można brać macę i palmę sambałową jednocześnie lub na przemiennie dzień po dniu? Można dodatkowo zażywać chlorelle? Mam hasimoto, stąd to pytanie. Chlorella zawiera jod a maca i palma ponoć regulują hormony tarczycy czy nie za dużo tego?

    1. avatar Jarmush 13 maja 2018 o 09:56

      Na Hashimoto zalecam taką suplementację, i może zawierać algi,gdy ktoś zdecyduje się na klasyczną kurację 4 szkalnek, czy też wyeliminuje z 4 szklanki 4 greensa, a zamist tego zostawi trawy, kale, szpinak, kolagen, hemp protein etc. Algi są słodkowodne, nie mają dużo jodu. Wodorosty mają bez porównania więcej.
      Co do palmy sabałowej nie mam zdania. O macy masz na blogu masę artykułów.

      Ten art warto byłoby przeczytać:
      http://www.pepsieliot.com/o-najlepszych-dietach-dla-hashimoto-cz-i/
      Podstawowa suplementacja i trochę rozszerzona przy Hashimoto:

      Witamina D3 (w protokole z K2)
      Badanie 25(OH)D obowiązkowe i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom około 80, a nawet wyżej, czyli zawsze w drugiej połowie normy). 
      Zanim nie poznasz wyników, należy przyjmować 4 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/57-vitamin-d3-1500iu-100tabl-tib-254475917305.html po śniadaniu i 1 witamina K2 TiB 
      https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2544-vitamin-k2-100mcg-60kaps-tib-254475917480.html
      Po śniadaniu wraz z D3 i K2, 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-5905344040048.html

      Selen
      SELEN, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html?search_query=selen&results=20
      Bierz  1 kapsułkę selenu G&G (nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z witaminą E i C) około 17

      Witamina C albo kwas askorbinowy TiB 
      Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
      albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

      Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne
      Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

      KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
      Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
      Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
      Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
      jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

      Cynk
      2 tabletki , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku ( nie łącz go z selenem) rano do śniadania razem z B complex
      https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/32-zinc-100tabl-scitec–728633108961.html?search_query=cynk&results=32

      cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosiś bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

      Jod
      Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
      Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

      Magnez
      MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
      np. chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zcytryną w godzinach rannych. Gdyby okazało się , że Cię rozwalnia bierz łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html
      magnez w godzinach porannych, możesz zastosować moją kurację 4 szklanek na rozpoczęcie dnia: http://www.pepsieliot.com/szybko-naturalnie-oczyscic-watrobe-toksyn/

      B complex – ten jest bez niacyny z B3 w formie nikotynamid https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2496-sub-lingual-vitamin-b-complex-50g-gg-5060040820216.html
      a ten z niacyną (niektórzy ludzie źle znoszą rumień po niacynie, albo są po prostu uczuleni) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html
      Przy wysokiej homocysteinie (dobrze jest zbadać, obok B12, żelaza,ferrytyny i kwasu foliowego), należy rozważyć dodatkowo B6 G&G, B12 TiB i kwas foliowy G&G, ale dopiero po kuracji B complex, bo może się obniży już po samej B comlex właśnie.

      Zbadaj też przy okazji prolaktynę

      NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

      Domowy test kwasowości żołądka:
      WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
      Czasy „odbicia”:
      Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
      Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
      Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
      Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
      Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
      Co robić więc?
      PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
      Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit

      Glutamina
      Glutamina np. Amix https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html?search_query=glutamina+&results=7
      albo Fit Max ( z B6) https://thisisbio.pl/aminokwasy/2528-base-l-glutamine-4000-300g-fitmax–5908264416511.html?search_query=glutamina+&results=7

      1 opcja

      Dawkowanie według protokołu przy celiakii- Naprawdę świetne wyniki działania tego silnego antykatabolika i budulca  dostrzeżemy podczas dawek 20 do maksymalnie 40 gramów dziennie
      JEŚLI jednak ktoś nie poczuje się dobrze, zawsze będzie miał możliwość po drodze przerwać suplementację. Tak samo jak w przypadku testowania chlorelli.
      Poniżej podaję przykład protokołu testowania opracowanego przez Stevena Wrighta, współautora popularnej strony o zdrowiu i zdrowym stylu życia – SCD Lifestyle, który sam borykał się przez wiele lat z chorobą autoimmunologiczną jaką jest celiakia dorosłych
      TEST:
      Dzień 1 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 2 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 3 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 4 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 5 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 6 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 7 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 8 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 9 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 10 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 11 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 12 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 13 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
      Dzień 14 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem

      JAK widać, pod koniec drugiego tygodnia będziesz już mogła przyjmować maksymalną dawkę 40g dziennie, czyli taką, przy której zarówno badania, jak i większość ludzi doświadcza bardzo dobrych rezultatów.
      Najlepiej, gdy ten aminokwas zostanie podany tuż po posiłku, gdyż będzie jeszcze lepiej wchłaniany wraz z innymi aminokwasami, które są obecne w jedzeniu.

      2 opcja

      ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można, a nawet wskazane byłoby stosować szejk białkowy ( z powodu niskich poziomów albumin i globulin) składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, 2 bananów, oraz garści truskawek. Uwaga
      https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

      GLUTAMINĘ testujemy powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie

      Kolagen
      https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html

      Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
      Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

      Chlorella 100% Organik This is Bio
      https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

      3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce. Jeśli decydujesz się na terapię 4 szklanek nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli,

      Kurkuma
      Kurkuma 100% Organik This is Bio
      https://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html
       1, 5 grama dziennie z pieprzem czarnym ( albo cayenne) i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki), albo tak jak w pierwszej szklance w kuracji 4 szklanek.
      Olej kokosowy https://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/976-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html
      Używaj bio olej kokosowy surowy, olej kokosowy zwiększa biodostępność kurkumy. Czarny pieprz 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy.

      Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
      Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
      Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

      Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
      1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2) 

      Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

      Glutation najlepeiej Liposomal https://thisisbio.pl/antyoksydanty/2517-liposomal-glutathione-100ml-tib–254475917572.html (zaraz znowu pojawi się w magazynie)

      Ogólne zalecenia uzupełniające:
      Zero cukru z cukiernicy
      Zero kazeiny
      Zero glutenu
      Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
      Codziennie 10 000 kroków (biegnie się je znacznie szybciej, niż chodzi)
      Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
      Długo śpij
      Całkowicie odstaw kofeinę

      Nie jestem lekarzem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum