Poniekąd przyłapałam i zaczęłam drążyć, to się przyznał..
Antyoksydanty na układ oddechowy.
Trzema głównymi zabójcami nie są już choroby serca, rak i udar. Udar właśnie spadł na pozycję cztery.
Numer trzy to obecnie (nie mówiąc już o powikłaniach po pewnej grypie) POChP, przewlekła obturacyjna choroba płuc, czyli choroby układu oddechowego, takie jak rozedma płuc.
Wiemy, że dietą możemy zapobiegać innym głównym zabójcom, a nawet pomóc w ich leczeniu (polecam moją rewolucyjną książkę Leczenie dobrą dietą), ale co z POChP?
Chociaż większość POChP jest spowodowana przez tytoń. Jednak AŻ 1/3 CHORYCH na POChP NIGDY NIE PALIŁA. Tytuł artykułu w wydaniu American Journal of Clinical Nutritionopisuje, skąd bierze się część pozostałego ryzyka: „Więcej dowodów na znaczenie czynników odżywczych w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc”.
Już dane sprzed ponad pół wieku wykazały, że duże spożycie owoców i warzyw jest ogólnie pozytywnie powiązane z pracą płuc. Ale czy to oznacza, że może zapobiegać POChP?
Później przeprowadzono mnóstwo nowych badań, które miały odpowiedzieć właśnie na to pytanie.
W 2002 roku (1) dowiedzieliśmy się, że każda dodatkowa porcja owoców, którą dodasz do swojej codziennej diety, może zmniejszyć ryzyko zachorowania na POChP, a w konsekwencji śmierci. To badanie nie potwierdziło skuteczności ani karotenu, ani warzyw, ani witaminy C. Natomiast owoce i witamina E jak najbardziej tak.
W 2006 roku (2) dodaliśmy herbatę do owoców i warzyw w profilaktyce POChP.
W 2007 roku ukazały się bliźniacze badania, jedno z Kolumbii (3) i drugie z Harwadu(4), które wykazały, że wędliny, takie jak bekon, szynka, hot dogi, kiełbasa i salami, są czynnikiem ryzyka rozwoju POChP.
Założono, że azotynowe konserwanty w mięsie mogą imitować szkody wyrządzone przez azotyny z dymu papierosowego. W 2008 roku Harvard (5) postanowił zbadać również kobiety i doszedł do tych samych wniosków.
Polecam Tobie „10 dniowy surowy detoks hormonalny” w formie E-BOOKa,
zawierający tygodniowe przepisy na wszystkie 4 pory roku, wraz z listami zakupów!
Jest to też dobry pomysł na zapoznanie się z surową dietą. Głodna nie będziesz, o to się nie martw:-)
W 2009 roku do listy dobrych produktów dodano SOJĘ (6)
Genisteina, składnik odżywczy wyklętej soi, odstawia na bocznicę leki na mocne kości
Dieta na ratunek płucom palacza i zatrutego smogiem mieszczucha
Stwierdzono, że zarówno tofu, jak i mleko sojowe chronią przed dusznością.
W artykule z 2010 roku (7) omówiono zalety błonnika, zwłaszcza produktów pełnoziarnistych, ale badanie RANDOMIZOWANE (8), na które wszyscy roślinożercy (witarianie na czele) czekaliśmy, to:
„Wpływ zmiany diety na tę o wyższej zawartości przeciwutleniaczy w POChP”
„To nie powinno się zdarzyć, powinno im się pogorszyć” – mówili specjaliści.
Naukowcy spekulowali, że może to wynikać z przeciwutleniającego działania owoców i warzyw lub właściwości przeciwzapalnych. Ale przyznali, że może to nie mieć żadnego bezpośredniego związku z pokarmami roślinnymi.
Kiedy jesz więcej jednej rzeczy, masz tendencję do jedzenia mniej drugiej.
„Na przykład” – zauważyli naukowcy – „dodatek owoców i warzyw spowodował zmniejszenie spożycia MIĘSA, O KTÓRYM WIADOMO, ŻE JEST PROOKSYDANTEM”.
Tak czy inaczej, TERAZ JEST NADZIEJA.
Dyplomowany specjalista odnowy psychosomatycznej
mgr Grzegorz Lewko poleca SUPER ANTYOKSYDANT 100% organiczną,
sproszkowaną, czystą jagodę Acai This is BIO
„Odkrycia te sugerują, że zmiana diety na żywność bogatą w przeciwutleniacze może wiązać się z poprawą czynności płuc i pod tym względem w leczeniu POChP można rozważyć interwencje dietetyczne”.
Czy zamiast dodawać do diety owoce i warzywa, aby zapobiec rozedmie płuc, nie byłoby prościej dodać je do papierosów?
I rzeczywiście, opublikowano badanie (9) dotyczące dodawania jagód acai do papierosów, próbując wykazać działanie ochronne przed rozedmą płuc u palących myszy.
Jeżyny „dosłownie zafarbowały paszteciki burgerowe” na wyraźny yyy … fioletowawy kolor” – ubolewali (10) eksperymentatorzy.
Chociaż faktem jest, że zalanie tusz jagnięcych sokiem z kiwi przed wystąpieniem stężenia pośmiertnego najwyraźniej poprawiło tusz delikatność.
Nieba udał się też eksperyment mający (11) na celu poprawę profilu odżywczego hot dogów z dodatkiem sproszkowanych pestek winogron.
Pojawiły się skargi, że w produkcie końcowym widoczne są cząsteczki pestek winogron.
A jeśli jest jedna rzecz, którą wiemy o zjadaczach hot dogów, to to, że są bardo wybredni w kwestii tego, co dodaje się do ich jedzenia. Buaaaaaaaaa 😀 😀
Kaszka w zęby kłuje?
Na zawsze Twój
Twój Sierżant Eliot lekko sparafrazował wypowiedzi doktora medycyny Michaela Gregera MD założyciela i członka American College of Lifestyle Medicine.
Dr Michael Greger, jest lekarzem, autorem bestsellerów New York Timesa i uznanym na całym świecie mówcą na temat żywienia.
Doktor Greger wykładał na Konferencji do Spraw Światowych, zeznawał przed Kongresem i został zaproszony jako biegły w obronie Oprah Winfrey w niesławnym procesie o yyy … ZNIESŁAWIENIE MIĘSA.
Jeśli naprawdę miałabyś, czy raczej miałbyś zamiar napawać tusze jagnięce sokiem z kiwi, czy pamiętasz, który sok byłby zdrowszy?
Z zielonego, czy złotego kiwi? (12)
Badania:
Powiązane artykuły
Komentarze