fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 108 857
106 online
46 121 VIPy

Algi zamiast kremu do opalania. To Ci dopiero heca!

Większość kremów do opalania nie tylko kiepsko chroni przed chorobami skóry, ale wręcz podnosi ich ryzyko przez zawarte w kosmetykach do opalania toksyczne substancje przenikające. Badania wykazują, że składniki zawarte w kremach do opalania mają destrukcyjny wpływ na florę i faunę mórz i oceanów, a szczególnie na rafy koralowe. Dzieje się tak, ponieważ chemikalia z kremów mogą wywołać różne choroby u symbiotycznych glonów – zookantelli, które dostarczają rafom koralowym pożywienia. Chemikalia zawarte w kremach do opalania infekują je, dopóki alga nie umrze. Jej śmierć oznacza śmierć koralowca.1

Według statystyk 5,000 ton metrycznych kremu do opalania zostaje wymytych każdego roku do samych raf koralowych2

Naukowiec z Kings College w Londynie wyekstrahował z glonów aminokwas podobny do mikosporyny (MAA), zwany palityną. Sprawdzono go pod kątem zdolności do ochrony przed promieniowaniem UV.

Mikosporyny są naturalnymi substancjami produkowanymi przez organizmy, które żyją w nasłonecznionym środowisku, w płytkich zbiornikach wodnych.

Wykorzystując w laboratorium ludzkie komórki skóry wykazano, że nawet niewielka koncentracja MAA może efektywnie absorbować szkodliwe promieniowanie słoneczne i chronić komórki przed uszkodzeniem. Wykazano także, że palityna jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni skórę przed stresem oksydacyjnym związanym z uszkodzeniem komórek i fotostarzeniem się skóry.

Badanie, opublikowane w magazynie British Journal of Dermatology, stanowi przełom, który mógłby być motorem do zmian i wspomóc rozwój ekokompatybilnych, nietoksycznych, naturalnych kremów do opalania, które chronią ludzką skórę. Do tego potrzeba jednak jeszcze kilku prób, które dowiodą, że poza laboratorium można wykazać równie silne działanie kelpu.3

Potwierdzają to także badania ze Szwecji! No cóż, że ze Szwecji?

Tam naukowcy odkryli, że jeden z kluczowych składników alg rzeczywiście może chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem UV. Niektóre algi oferują swoją własną formę ochrony przed słońcem, a kiedy połączy się je z muszlami skorupiaków, można osiągnąć efekt o ogromnym potencjale dla rynku kosmetyków do opalania. Z badania wynika, że ta niezwykła formuła oparta o glony jest „bio-kompatybilna, fotorezystywna i termoodporna”.

Udowodniono także, że jest to metoda niezwykle wydajna jeśli wchodzi o wchłanianie promieni UVA i UVB. Naukowcy mówią, że zainspirowali się rybami, które zdają się mieć naturalną ochronę przed słońcem. Przebadali więc glony i odkryli, że te są w stanie przetrwać intensywne ciepło słońca i po prostu pochłaniają promienie słoneczne.4

To jeszcze nie wszystko! Kelp i inne algi blokują promienie słońca naturalnie, nie jak kremy, które tworzą barierę. To szczególnie pożądana cecha.

Wykazano, że nawet 80% kremów do opalanie nie oferuje deklarowanej na opakowaniu ochrony SPF. Glony tymczasem pomagają zapewnić skórze narzędzia do blokowania i absorbowania szkodliwego promieniowania.

uściski:)


Emanuela Urtica

Kreatorka, oldschoolowa hodowczyni roślin, podróżniczka żyjąca w zgodzie z naturą, roślinożerna. Z misją dzielenia się swoją wiedzą i doświadczeniami. Autorka na blogu Pepsi Eliot.

Źródła:

  1. oceanservice.noaa.gov/news/sunscreen-corals.html
  2. cdhc.noaa.gov/_docs/Site%20Bulletin_Sunscreen_final.pdf
  3. sciencedaily.com/releases/2017/12/171205130118.htm
  4. skinvision.com/articles/can-i-use-seaweed-as-a-sunscreen/

(Visited 2 295 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Justa 27 czerwca 2020 o 12:51

    A co z tymi kremami z filtrem, które są do stosowania na codzień? Tyle mówi się teraz o konieczności stosowania tych filtrów, że już sama nie wiem…
    Ja tam używam olejku z pestek malin do cery, ale cały czas zastnawiam się czy warto inwestować w dobry filtr do buzi, czy wszystkie działają równie toksycznie…

    Czy ktoś się na tym zna?

    1. avatar Jarmush 27 czerwca 2020 o 22:10

      wszystkie, i dlaczego na codzień nie chcesz trochę słońca? Jaki masz poziom 25(OH)D?

  2. avatar Lila Dmochowska 27 czerwca 2020 o 20:18

    No proszę?, dzięki ?

  3. avatar Agnieszka 29 czerwca 2020 o 07:10

    olejek pestek malin działa również jak krem z filtrem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum