fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 114 820
83 online
46 124 VIPy

Czy stara jak świat herbata z kozieradki przetrwała próbę czasu?

Odkryj, dlaczego herbata z kozieradki nadal powinna cieszyć się atencją ludzi z komórami, ipodami, zautomatyzowanymi furami, odrzutowcami. Ludzi w czerwonych szpilkach i buciorach dr. Martensa, generalnie w nowoczesnym matrixie. Jestem teraz w miejscu, gdzie ludzie żyją bardzo długo. Na każdym kroku spotyka się tutaj stulatków. Nie wiem na jakim są poziomie świadomości, ale żyjąc dłużej, teoretycznie mają więcej czasu liniowego na przebudzenie w tym wcieleniu. Z pewnością wielu z nich popija też herbatkę z kozieradki, którą otrzymują przez zaparzanie wrzątkiem jej nasion.

Lubię takie ponadczasowe historie.

Kozieradka (Trigonella foenum-graeceum), inaczej greckie siano, to zioło pochodzące ze wschodnich wybrzeży Morza Śródziemnego. Nazwa rodzaju Trigonella wywodzi się ze starogreckiego i odnosi się do trójskrzydłowej cechy liści. Według historyków, starożytne kultury używały jej na różne sposoby, do gotowania, dla zapachu, a nawet jako afrodyzjak.

Wiele prezbiteriów starożytnych kościołów powstało na planie trójliścia. Bardziej tutaj chodzi o trefl, ale kozieradka właśnie pod trefla podchodzi, jak i przeciętna koniczyna. Znana jest z orzechowego posmaku, ale może mieć również gorzki, podobny do klonu smak. Tak naprawdę możesz wyhodować własną kozieradkę w domu, dzięki czemu zawsze będziesz mieć dostęp do świeżych nasion, gdy zachce Ci się leczniczej filiżanki herbaty. Pod względem cech fizycznych kozieradka nada się nawet do kawalerki, bo wyrasta maksymalnie na wysokość 60 cm, z pojedynczą łodygą (niekiedy rozgałęzioną) u podstawy. Roślina jest znana z silnego, słodkiego aromatu, a także strąków, które produkują 10 do 20 nasion. Z tych nasion powstaje herbata kozieradka, czyli nasz znany z potencjalnych właściwości terapeutycznych napój. Badania miały odkryć, co sprawia, że napój ten przetrwał próbą czasu? Wyniki są z pewnością imponujące.

5 potencjalnych topowych korzyści picia herbaty z kozieradki:

1. Obniża poziom cholesterolu

Stwierdzono, że sterydowe saponiny znalezione w kozieradce pomagają obniżyć całkowity poziom cholesterolu w osoczu u szczurów, tak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie medycznym Steroids.


2. Reguluje poziom cukru we krwi

Diabetycy mogą czerpać korzyści z picia herbaty z kozieradki, ponieważ stwierdzono, że pomaga obniżyć poziom cukru we krwi i reguluje wytwarzanie insuliny w organizmie.

3. Kontrola nad stanem zapalnym

Picie herbaty z kozieradki, może pomóc w opanowaniu wielu chorób zapalnych, takich jak zapalenie stawów, za sprawą obfitości przeciwutleniaczy znajdujących się w nasionach.


4. Łagodzi skurcze menstruacyjne

Dowody sugerują, że nasiona kozieradki mogą być pomocne w łagodzeniu skurczów miesiączkowych, wynika to z badań opublikowanych w czasopiśmie „Rozmnażanie i niepłodność” W świetle tych informacji picie herbaty kozieradkowej może mieć taki sam efekt.

5. Kontrola wagi

Według badań przeprowadzonych wśród kobiet z nadwagą stwierdzono, że herbata z kozieradki pomaga w tłumieniu apetytu, co może pomóc w kontrolowaniu spożywania kalorycznych produktów. Jedna filiżanka herbaty kozieradki ma tylko 36 kalorii, co czyni ją praktycznym napojem dla osób, które kontrolują swoją wagę. Jednak jeśli chodzi o post przerywany, to herbatka z kozieradki oczywiście przerywa post.

Co znajdziesz w filiżance kozieradki?

W takiej filiżance kozieradki znajdziesz obok zera tłuszczu, 8 mg sodu, 28 mg potasu, 7 g magnezu, 3 gramy cukru, 4 gramy protein, 7 gramów węglowodanów, 2 gramy błonnika, 7 gramów wapnia i 2 gramy witaminy A.

Jak posiąść i przechowywać kozieradkę?

Możesz kupić ziarenka w sklepie, na przykład tutaj. Ale. Jeśli jesteś początkującą ogrodniczką, masz szczęście, ponieważ kozieradka jest uważana za idealną roślinę dla początkujących zielonych fascynatów. Szybko rośnie i zapewnia szybkie rezultaty, które pozwolą ci rozwinąć zainteresowanie ogrodnictwem. Yyy … nie wiem czy nie przesadziłam z tym parapetem w garsonierze, czy nie przydałby się jednak jakiś skrawek ziemi na działce. Tak, czy siak, zacznij od upewnienia się, że masz gliniastą, dobrze przepuszczalną glebę z pełną ekspozycją na słońce. Następnie wysyp nasiona równomiernie na powierzchni, po czym nawodnij ziemię ale z umiarem. Po kilku dniach nasiona zaczną kiełkować. Podlewaj na początku dnia i utrzymuj dobrą wilgotność gleby. Pozwól roślinom zakończyć ich cykl życiowy i umrzeć w sposób naturalny. Zauważysz, że pozostaną Ci cienkie, długie kapsułki zawierające nasiona. Ostrożnie zdejmij łodygę, aby nie uszkodzić nasion i zbierz je do pojemnika. Aby oddzielać nasiona od strąków, możesz je obierać jeden po drugim. Medytacyjne zadanie. Możesz również pocierać strąki w dłoniach lub wsadzić je do torby i energicznie nią potrząsać, będzie szybciej.

Ciekawe dlaczego ta wersja kozieradki jest zakazana?

Gdy już będziesz miała nasiona, przygotuj sobie osobistą herbatę z kozieradki:

Ile i czego?

1 łyżeczka nasion kozieradki 1 szklanka wrzącej wody Nasiona kopru lub anyżu do smaku (opcjonalnie) Surowy miód (opcjonalnie)

Jak to zrobić?

Wsadź nasiona do imbryka i zalej wrzącą wodą. Przykryj i zaparzaj przez conajmniej 3 minuty. Odcedź nasiona i wypij ciepłą herbatę. Nasiona mogą być użyte jeszcze do drugiego parzenia.

W maju nie zapominaj też o mniszku lekarskim, zbieraj młode listki do sałatek i zielonych szejków, a z korzenia też możesz zaparzać zdrowotną herbatkę

No i jak zwykle odrobina dziegciu w pięknej historii, czyli ewentualne skutki uboczne herbaty z kozieradki:

W większości przypadków herbata z kozieradki jest bezpieczna, oczywiście gdy pije się ją w umiarkowanych ilościach. Istnieją jednak przypadki, gdy zioło może powodować działania niepożądane. Oto skutki uboczne kojarzone z kozieradką, które mogą również wystąpić podczas picia tej herbaty: Może wystąpić jeden lub kombinacja następujących problemów trawiennych: wzdęcia, bóle brzucha i biegunka. Picie herbaty z kozieradki może obniżyć poziom cukru we krwi, co może prowadzić do hipoglikemii, jeśli nie jest to monitorowane. Objawy tego stanu to zawroty głowy, głód, pocenie się i nieregularne bicie serca. Diabetycy, którzy obecnie stosują leki stabilizujące poziom cukru we krwi, powinni unikać picia herbaty kozieradkowej, aby zapobiec nasileniu działania leków. Ciąża: Picie herbaty z kozieradki, może powodować skurcze macicy, co może prowadzić do przedwczesnego porodu. Spożywana przed porodem może również wywoływać nietypowy zapach ciała u dziecka. Alergie: Osoby uczulone na rośliny z rodziny Fabaceae (soja, orzeszki ziemne, zielony groszek i inne) mogą mieć  negatywne reakcje po spożyciu kozieradki. źródło: https://articles.mercola.com/teas/fenugreek-tea.aspx 1

owocek

(Visited 8 640 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Hypcia 20 maja 2018 o 00:27

    A suszone liście? Dodaję do zup.

  2. avatar da-kota 22 maja 2018 o 06:39

    Naprawdę herbatka przerywa post? Skoro 4 szklana nie przerywa jako kalorie głownie z białka??/

    1. avatar Jarmush 22 maja 2018 o 07:07

      taka herbatka ma sporo kalorii z tłuszczu, ale spróbuj czy dalej post odchudza

  3. avatar da-kota 22 maja 2018 o 07:13

    Jak to tłuszczu? Przecież w artykule:
    „Co znajdziesz w filiżance kozieradki?
    W takiej filiżance kozieradki znajdziesz obok zera tłuszczu, 8 mg sodu, 28 mg potasu, 7 g magnezu, 3 gramy cukru, 4 gramy protein, 7 gramów węglowodanów, 2 gramy błonnika, 7 gramów wapnia i 2 gramy witaminy A.”….
    Nie będę probować po prostu myślałam że ziołowe herbatki sa „bezpieczne” w poście…

    1. avatar Jarmush 22 maja 2018 o 10:40

      widzisz jakim jestem durniem :), oczywiście że masz rację, zmyliła i przymuliła mnie ta ewentualna alergia na soję, i orzeszki ziemne, czyli też strąki, a strąki mają tłuszcz)

  4. avatar Anita 22 maja 2018 o 09:33

    Czy kozieradka zadziała na maly biust

    1. avatar Tysia 25 maja 2018 o 09:39

      Anito, zadziała, piłam jakiś czas temu regularnie, polecam 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum