fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 114 860
100 online
46 124 VIPy

Niedobór witaminy B12, czyli cicha epidemia i wielkie konsekwencje

W tym depresja kliniczna, niepokój, zaburzania dwubiegunowe, psychozy. Choroby serca. Problemy z nauką i rozwojem u dzieci. Choroby układu odpornościowego. Nowotwory.Bezpłodność.

To również mogą być:

Skutki braku witaminy B12

Wszystkie te choroby imitują symptomy niedoboru witaminy B12!

Niedobór B12 nie jest dziwacznym, tajemniczym schorzeniem o niewiadomej etiologii. Pisze się o nim w podręcznikach akademickich, szkolnych podręcznikach i literaturze dotyczącej naturopatii, a jego skutki są powszechnie znane i przebadane ze wszystkich stron.

Rzecz tkwi jednak w tym, że niedobór witaminy B12 to znacznie, znacznie więcej niż to, czym jest w świadomości społecznej, a może nawet też wśród alopatów.

Dane z Uniwersytetu Tufts z Michigan w USA wskazują, że 40% ludzi pomiędzy 26 a 83 rokiem życia ma poziom tej witaminy w granicach dolnej normy i jest to poziom, na którym wiele osób doświadcza poważnych neurologicznych symptomów.

9% osób ma natomiast niedobór całkowity, a 16% lekki.

Najbardziej zaskakującym jest fakt, że najniższe poziomy zaobserwowano u najmłodszych uczestników badania.

Nie zmienia to jednak faktu, że niedobór dotyka około 40% osób po 60 roku życia, a większość jego symptomów odczytuje się jako klasyczne objawy „starzenia się” – zaniki pamięci, zmniejszona mobilność, problemy poznawcze i tym podobne.

Czym jest witamina B12 i dlaczego jej potrzebujesz?

Witamina B12 razem z kwasem foliowym (witaminą B9) współpracuje przy syntezie DNA i czerwonych krwinek. Jest także zaangażowana w produkcję osłonki mielinowej wokół nerwów i przewodzenie impulsów nerwowych. Jeśli wyobrazimy sobie mózg i układ nerwowy jako całe mnóstwo zwojów kabli, mielina jest izolacją, która chroni te kable i pomaga im w przesyłaniu informacji.

Jak rozpoznać braki B12?

Masz anemię? Zbadaj poziom B12!

Poważny niedobór witaminy B12 dzieje się z dwóch powodów. Po pierwsze, poziom B12 (też homocysteiny) nie jest rutynowo sprawdzany przez większość osób. Po drugie, wartości laboratoryjne są zaniżone, w związku z czym wiele badań lekceważy poziom, który już może prowadzić do uszczerbków na zdrowiu. O dziwo, znowu widzę, że laboratoria podają niższą górną granicę normy, niż przed dekadą.

Szczególne formy anemii często są ostateczną FAZĄ NIEDOBORU witaminy B12. Zanim się pojawi, niedobór B12 przyczynia się do zmęczenia, osłabienia, problemów z pamięcią, problemów neurologicznych i psychiatrycznych.

Niedobór witaminy B12 objawia się w 4 etapach

  1. począwszy od obniżenia poziomu witaminy we krwi (etap I),
  2. przechodząc do obniżenia koncentracji witaminy w komórkach (etap II),
  3. zwiększenia poziomu homocysteiny i zmniejszenia szybkości syntezy DNA (etap III),
  4. ostatecznie prowadząc do niedokrwistości makrocytarnej, czyli anemii (etap IV)

Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, czy nie masz objawów niedoboru witaminy B12

Niedobory witaminy B12 są powszechne

Absorpcja tej witaminy jest wielopoziomowa i właściwie na każdym z poziomów coś może pójść nie tak jak powinno.

Wpływ na wchłanianie B12 mają między innymi:

  • zakażenia pasożytnicze,
  • nieszczelność i stany zapalne jelit,
  • mała ilość kwasów żołądkowych, –
  • anemia wynikająca z przyczyn autoimmunologicznych,
  • przyjmowanie leków (szczególnie PPI i inne leki obniżające ilość kwasów żołądkowych),
  • alkohol,
  • ekspozycja na podtlenek azotu (podczas zabiegów chirurgicznych lub „rekreacyjnie”)

Tłumaczy to, dlaczego niedobory mogą pojawić się nawet U OSÓB JEDZĄCYCH BOGATE W TĘ WITAMINĘ PRODUKTY ODZWIERZĘCE.

W największej grupie ryzyka są:

  • osoby na diecie roślinnej,
  • osoby po 60 roku życia,
  • osoby zażywające leki Ipp,
  • osoby zażywające leki na cukrzycę (takie jak metformina),
  • osoby z chorobą Crohn’a, celiakią i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego,
  • kobiety bezpłodne i te, które straciły ciążę

Jak leczyć niedobory witaminy B12

Największą zagadką w kwestii niedoborów tej witaminy jest fakt, że diagnoza i leczenie są relatywnie proste i tanie, szczególnie w porównaniu do leczenia chorób, które mogą przez owe niedobory zostać wywołane.

Odpowiednie leczenie zależy od stanu zdrowia leczonego. Na przykład osoby z zapaleniami jelit i chorobą Crohna mają ograniczoną wchłanialność substancji odżywczych, w związku z czym potrzebują przyjmować witaminę w postaci liposomalnej lub w formie zastrzyków.

Ta forma terapii może być skuteczna także u osób z silnymi neurologicznymi symptomami niedoboru, które potrzebują większych i skuteczniej wchłanialnych dawek suplementów.

w didaskaliach

Bywa, że sprawdza się metoda Saula, czyli wcieranie w błony śluzowe nosa rozpuszczonej B12.

Mega ważne jest badanie (wraz z B12) poziomu homocysteiny, oraz kwasu foliowego.

Z kolei przy bardzo wysokim poziomie B12 bez przyjmowania witaminy B12 w formie suplementu należy rozważyć badanie genu MTHFR.

  • Jeśli podejrzewasz u siebie niedobór tej witaminy, zacznij od badań – potrzebujesz bazy, która pomoże ci pracować nad problemem.
  • Jeśli masz pewność, że masz niedobór, a klasyczna suplementacja nie pomaga, skup się na szukaniu i leczeniu mechanizmu, który powoduje niedobory.
  • Jeśli masz inne, nieoczywiste objawy, przebadaj się, tu lista postawowych badań, które pomogą ci ruszyć ze skrzyżowania.

Źródło:

chriskresser.com/b12-deficiency-a-silent-epidemic-with-serious-consequences/


Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.


Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym wellness sklepie This is BIO


Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i się tego trzymajmy.

(Visited 31 642 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar aliali33 17 stycznia 2018 o 11:14

    B12 jest magazynowana w wątrobie przez co badania krwi nie są adekwatne co do niedoborów.

    1. avatar Jarmush 17 stycznia 2018 o 12:04

      owszem bywają przekłamane np przy bardzo wysokim poziomie kwasu foliowego, braki miedzi też mają wpływ na wynik, jednak z B12 nie jest aż tak jak z magnezem, czy pH krwi, gdzie ciało zrobi wszystko aby te warunki w surowicy były spełnione, kosztem zakwaszenia ciała, czy braków magnezu w komórkach. Wskaźnikiem dodatkowym na poziom B12 jest zbadanie homocysteiny.

  2. avatar eM 17 stycznia 2018 o 12:14

    A jaki powinien być prawidłowy poziom B12???A jaki poziom powinien nas zaalarmować??? W jakich dawkach i jak długo przyjmować suplementację w razie czego???:)

    1. avatar Jarmush 17 stycznia 2018 o 12:28

      B12 powinno być w górnych granicach normy, niektórzy utrzymują, że nawet może przekraczać. Nie wszyscy dobrze wchłaniają witaminę B12 z suplementów. Czasami trzeba zrobić iniekcję, liposomal B12 TiB ma bardzo wysoką wchłanialność. Badaniem uzupełniającym jest kwas foliowy i homocysteina. Przy mutacji genu MTHFR można mieć bardzo wysokie B12 w osoczu, co nie znaczy, że w komórkach ciała. Wtedy należy przyjmować metylokobalaminę, a kwas foliowy zawsze naturalny. Na blogu jest sporo podpowiedzi w temacie.

      1. avatar eM 17 stycznia 2018 o 12:54

        dziękuję:)

      2. avatar Zofia 15 października 2019 o 14:46

        Hello, Pepsi! Mam takie info od Doktore ze jak już razprzykme domięśniowo b12 to już będę musiała brać cały czas cytuje „ do końca życia „ czy to prawda ?

        1. avatar Jarmush 15 października 2019 o 18:34

          okaże się, a jaki masz teraz poziom B12?

          1. avatar Zofia 16 października 2019 o 09:15

            Witamina B12 (ICD-9: O83)3 176,00pg/ml
            Norma w laboratorium to 197-771

          2. avatar Jarmush 16 października 2019 o 09:24

            Baardzo nisko, natychmiast coś z tym trzeba zrobić, jaka homocysteina?

          3. avatar Zofia 16 października 2019 o 09:34

            Nie robiłam tego badania. Mam hashimoto z b wysokim mianem przeciwciał, mutacje Pai 1 homozygotyczną i przeciwciała Ana 2 z wykluczeniem przeciwjajnikowych i cytrulinowych. Miałam robione jakieś badania na przeciwciała okładzinowe? w jelicie, nie pamietam nazwy, które niby maja przeszkadzać we wchłanianiu B12. Wynik -nie wykryto. Jem mięso 4xw tyg. Mam nietolerancję na ryby i owoce morza. Jestem po dwóch wczesnych porobieniach. Mam 33 lata. Biorę wit b12 metylowana 10,000 mcg na dobę

          4. avatar Jarmush 16 października 2019 o 11:11

            Ten artykuł warto przeczytać:
            http://www.pepsieliot.com/o-najlepszych-dietach-dla-hashimoto-cz-i/
            Podstawowa suplementacja i trochę rozszerzona przy Hashimoto:

            Witamina D3 (w protokole z K2)
            Badanie 25(OH)D za 2 miesiąće na 5 dni przed, odstaw D3 i suplementacja (zwykle niezbędna, należy utrzymywać poziom chociaż 80). 

            Bierz 4 D3 TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3915-witamina-d3-60kaps-tib–5905344040758.html i 1 K2 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3674-high-strength-vitamin-k2-90kaps-gg–5060040820261.html
            Uwaga, jeśli buerzesz leki na rozrzedzenie krwi, typu Warfaryna, nie można przekraczać 40 mcg K2, czyli trzeba otworzyć kapsułkę i podzielić wszystko na 5 części i zjadać z D3 jedną dzinenie.
            Po śniadaniu wraz z D3 iK2, 1 Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-5905344040048.html 

            Selen
            SELEN, niedobór selenu upośledza pracę tarczycy. https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2176-selenium-200mcg-120kaps-gg-5060040820971.html?search_query=selen&results=20
            Bierz  1/2 kapsułki selenu G&G (nie łącz go z cynkiem, ale bierz go z witaminą E i C) około 17
            dopóki nie zbadasz poziomu selenu, raczej trzeba będzie brać całą kapsułkę, czyli 200 mcg

            Witamina C albo kwas askorbinowy TiB  
            Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html
            albo C1000+TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html

            Braki witaminy C i przewlekłe i ostre stany zapalne
            Witamina C (kalibracja i suplementacja) https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/1685-witamina-c-kwas-l-askorbinowy-170g-tib-254475917398.html

            KALIBRACJA na podstawie protokołu witaminowego dr. Cathcarta:
            Idziesz do sklepu o nazwie Hipermarket i kupujesz dużo (4 kg, lub więcej) pomarańczy. W Lidlu są bio. Następnie wyciskasz (może być ręczna wyciskarka) z nich sok. Na każde pół szklanki dodajesz łyżeczkę kwasu askorbinowego. Podajesz ten specyfik osobie co pół godziny aż do wystąpienia biegunki. To jest właśnie ten próg jelitowy. Cała sztuka polega na systematycznym dozowaniu witaminy C z sokiem co 20-30 minut, ponieważ jest to okres pół-rozpadu.
            Następnie należy przyjmować codziennie 2 gramy kwasu askorbinowego TiB, albo przejść na Witaminę C 1000+TiB raz dziennie https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/58-vitamin-c-1000-50tabl-tib-254475917206.html
            Witamina E naturalna https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2530-vitamin-e-400iu-natural-bursztynian-120kaps-gg–5060040826713.html
            jest jeszcze druga tej firmy, też naturalna

            Cynk
            2 kapsułki , lub 1 gdy nie badałaś miedzi i cynku ( nie łącz cynku go z selenem) rano tuż przed śniadaniem https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2184-zinc-22mg-120kaps-gg–5060040827116.html?search_query=cynk&results=31
            B complex
            Do śniadania dobry B complex G&G, albo z niacyną https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2183-super-balanced-b-complex-50-w-niacin-120kaps-gg-5060040826256.html, albo z nikotynamidem https://thisisbio.pl/suplementy-diety/2678-super-balanced-b-complex-50mg-w-nicotimade-120k-5060040820490.html, gdy nie lubi się flesza, albo ma się nadwrażliwość na B3 w formie niacyny.

            Przy wysokiej homocysteinie (dobrze jest zbadać, obok B12, żelaza,ferrytyny i kwasu foliowego), należy rozważyć dodatkowo B6 G&G, B12 G&G i kwas foliowy w formie folianów TiB, ale dopiero po kuracji B complex, bo może się obniży już po samej B comlex właśnie.

            cynk jest antagonistą miedzi, możesz nosić bransoletkę, albo jeść suszone owoce, daktyle, rodzynki

            Jod
            Przy selenie konieczne jest branie jodu pierwiastkowego.
            Należy dla bezpieczeństwa podawać płyn Lugola ( w aptece) przez skórę robiąc plamę o śrenicy około 3 cm z 2-3 kropel płynu Lugola i ponowić po całkowitym wchłonięciu (czyli gdy zniknie brązowa plama)

            Magnez
            MAGNEZ jest niezbędny do prawidłowego wchłaniania jodu
            np. chlorek magnezu TiB https://thisisbio.pl/cialo-twarz/2165-chlorek-magnezu-900g-tib–254475917428.html łyżeczka do szklanki wody zvcytryną w godzinach rannych. Gdyby okazało się , że Cię rozwalnia bierz łyżeczkę jabłczanu magnezu TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2494-jablczan-magnezu-90g-tib-254475917442.html
            Zbadaj też przy okazji prolaktynę

            NIESZCZELNOŚĆ JELITA:

            Domowy test kwasowości żołądka:
            WYPIJASZ 3/4 szklanki wody z płaską łyżeczką sody oczyszczonej
            Czasy „odbicia”:
            Jeśli odbije Ci się jeszcze podczas picia mikstury, to nadkwasota. Małe prawdopodobieństwo, ale oczywiście istnieje.
            Jeśli do 40 sek po wypiciu: nadkwasota (im bliżej 40 sek tym mniejsza)
            Jeśli zmieścisz się w czasie 40 – 90 sek, oznacza to dobre zakwaszenie żołądka
            Jeśli od 90 do 3 minut, to słabe (im bliżej 3 minut, tym gorzej)
            Jeśli nie bekniesz powyżej 180 sek lub wcale, co się też zdarza, yyy … nie jest dobrze.
            Co robić więc?
            PICIE rozwodnionego soku z cytryny lub octu jabłkowego, lub wprowadzenie tak zwanego „gorzkiego trawienia” zwykle dobrze sprawdza się w łagodnych przypadkach niedokwasoty.
            Słabo zakwaszony żołądek plus nietolerancja glutenu zwykle jest przyczyną przeciekania jelit

            Glutamina
            Glutamina np. Amix https://thisisbio.pl/aminokwasy/140-l-glutamine-micro-powder-500g-amix–8594159531673.html?search_query=glutamina+&results=7
            albo Fit Max ( z B6) https://thisisbio.pl/aminokwasy/2528-base-l-glutamine-4000-300g-fitmax–5908264416511.html?search_query=glutamina+&results=7

            1 opcja

            Dawkowanie według protokołu przy celiakii- Naprawdę świetne wyniki działania tego silnego antykatabolika i budulca  dostrzeżemy podczas dawek 20 do maksymalnie 40 gramów dziennie
            JEŚLI jednak ktoś nie poczuje się dobrze, zawsze będzie miał możliwość po drodze przerwać suplementację. Tak samo jak w przypadku testowania chlorelli. Tu jest stosowny artykuł o glutaminie https://www.pepsieliot.com/l-glutamina-czyli-protokol-testowania-glutaminy-przy-nieszczelnym-jelicie/
            Poniżej podaję przykład protokołu testowania opracowanego przez Stevena Wrighta, współautora popularnej strony o zdrowiu i zdrowym stylu życia – SCD Lifestyle, który sam borykał się przez wiele lat z chorobą autoimmunologiczną jaką jest celiakia dorosłych
            TEST:
            Dzień 1 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 2 – po 2,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 3 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 4 – po 5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 5 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 6 – po 7,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 7 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 8 – po 10 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 9 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 10 – po 12,5 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 11 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 12 – po 15 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 13 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem
            Dzień 14 – po 20 g przedpołudniem i popołudniu z jedzeniem

            JAK widać, pod koniec drugiego tygodnia będziesz już mogła przyjmować maksymalną dawkę 40g dziennie, czyli taką, przy której zarówno badania, jak i większość ludzi doświadcza bardzo dobrych rezultatów.
            Najlepiej, gdy ten aminokwas zostanie podany tuż po posiłku, gdyż będzie jeszcze lepiej wchłaniany wraz z innymi aminokwasami, które są obecne w jedzeniu.

            2 opcja

            ZAMIAST protokołu z dużą dawką glutaminy można, a nawet wskazane byłoby stosować szejk białkowy ( z powodu niskich poziomów albumin i globulin) składający się z jednej miarki odtłuszczonego izolatu serwatki CFM Shape Shake TiB, (zawiera wszystkie aminokwasy proteogenne, w tym glutaminę), dodatkowo wraz z 1 miarką glutaminy w proszku, 2 bananów, oraz garści truskawek. Uwaga
            https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html

            GLUTAMINĘ testujemy powoli, najpierw zaczynamy od małej dawki tego aminokwasu (na przykład od 1/4 miarki), żeby powoli odbudowywać jelita, a nie zaszkodzić sobie

            Jakie masz pH moczu rano na czczo i o 12 w południe? Mamy paseczki do badania pH moczu, starczają na długo. https://thisisbio.pl/paski-ph/3730-paski-wskaznikowe-ph-45-90-100szt-tib–5905344040727.html

            Kolagen
            https://thisisbio.pl/stawy-wiezadla-kosci/2497-kolagen-peptan-f-150g-tib–254475917435.html

            Białko izolat serwatki CFM https://thisisbio.pl/odchudzanie/83-shape-shake-420g-tib–254475917145.html
            Jeden posiłek dziennie z szejka białkowego Shape Shake TiB 

            Chlorella 100% Organik This is Bio
            https://thisisbio.pl/chlorella/46-chlorella-100-organic-410tab-254475917299.html

            3 gramy dziennie (zaczynasz od pół grama i zwiększasz co tydzień o 1 tabletkę chyba, że już Twój organizm zna ten pokarm) jakbyś była uczulona odstaw i daj przyjaciółce. Jeśli decydujesz się na terapię 4 szklanek nie musisz brać jeszcze dodatkowo chlorelli,

            Kurkuma
            Kurkuma 100% Organik This is Bio
            https://thisisbio.pl/kurkuma/108-kurkuma-100-organic-110g-this-is-bio-254475917343.html
             1, 5 grama dziennie z pieprzem czarnym ( albo cayenne) i olejem kokosowym (możesz sobie dodać jeszcze octu balsamicznego i czosnek, oraz trochę soli himalajskiej i będziesz miała świetny sos winegret do sałatki), albo tak jak w pierwszej szklance w kuracji 4 szklanek.
            Olej kokosowy https://thisisbio.pl/oleje-oliwy-oliwki/976-olej-kokosowy-virgin-bio-400ml-bio-planete-4260355580572.html
            Używaj bio olej kokosowy surowy, olej kokosowy zwiększa biodostępność kurkumy. Czarny pieprz 20 razy zwiększa biodostępność kurkuminy z kurkumy.

            Siarka organiczna MSM TiB można stosować wraz z witaminą C kwasem askorbinowym TIB, zgodnie z tym protokołem Lasta:
            Witaminę C i MSM najlepiej jest stosować razem
            Walter Last zaleca 10 g witaminy C (kwas askorbinowy, lub askorbinianu sodu) i 10 g MSM. Można rozpuścić te proszki w 1 litrze wody lub świeżego soku i sączyć w ciągu dnia. W razie biegunki przerwać, albo zmniejszyć dawkę

            Omega 3 TiB https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib-254475917190.html
            1 kapsułka po śniadaniu (razem z D3 i K2) 

            Ashwaghandha https://thisisbio.pl/ashwagandha/115-ashwagandha-100-organic-110g-this-is-bio-254475917367.html łyżeczka do wody/herbaty bez kofeiny przed snem

            Glutation
            Ogólne zalecenia uzupełniające:
            Zero cukru z cukiernicy
            Zero kazeiny
            Zero glutenu
            Minimum raz w tygodniu ćwiczenia o wysokiej intensywności
            Codziennie dużo chodzenia, kup krokomierz, gdyż 10 000 kroków byłoby idealnie
            Dużo surowych owoców i warzyw (nie przesadzaj z ilością krzyżowych, ale jedz je)
            Długo śpij, liczy się bardzo prozdrowotnie sen przed 12 w nocy, śpij 8 godzin, jak możesz.
            Całkowicie odstaw kofeinę
            Nie jestem lekarzem
            <3

          5. avatar Zofia 16 października 2019 o 13:34

            Wielkie, wielkie dzięki za poradę ! Bardzo cenne wskazówki ! Do wszystkich się zastosuje i dam znać czy coś się poprawiło w wynikach. Dodatkowo mam jeszcze pytanie dot. glutenu, miałam badania przeciwciał IgA i wynik jest negatywny wiec nie mam celiakii. Czy mimo to powinnam odstawić gluten całkowicie ? Kolejne pytanie dot. supli które niedawno kupiłam, jest to helatowany kwas foliowy, taurynian magnezu, acerola w proszku (zamiast wit C), wit d na recepte w kropelkach dla dzieci. Czy dokończyć to co mam czy schować głęboko w szafce i zacząć brać dokładnie to co mi napisałaś ?
            Przyjmuje na stałe eutyrox 50, teraz od niedawna encorton 5mg (2x 1/2tab/dzień ) i Acard 75. Od 20 dnia cyklu mam brać luteinę przez kolejne 10 dni bo mam trochę niski progesteron w drugiej fazie cyklu) podobno przez hashimoto. Czy pomimo tych farmaceutyków które mam brać to mogę przynieść tyle supli ? Jeszcze raz wielkie dzięki. Na koniec dodam ze się bardzo dobrze czuje i rak naprawdę to tyko w wynikach coś mi nie styka, wiec czuje się tak ze leczę sobie wyniki, żeby zajść w ciąże i ja utrzymać. Wielkie Pozdro dla Ciebie

          6. avatar Jarmush 16 października 2019 o 14:47

            zrób wyzwanie, dieta eliminacyjna i odstaw gluten i zobaczysz, to że nie masz celiakii dorosłych to fajnie

  3. avatar Kacha 17 stycznia 2018 o 12:41

    A czy niedobór b12 może być przyczyną spadku ilości również białych krwinek u osoby po 70-tce? I pytanie dot.waszego liposomalu b12. Jak długo powinna trwać kuracja? Jeśli dawkowanie to 1ml to butelka starcza na 100 dni, a zużyć należy w 4 tygodnie? Czemu tak?Ściskam

    1. avatar Jarmush 17 stycznia 2018 o 13:05

      pomyliłaś dawkowanie.

      1. avatar Kacha 17 stycznia 2018 o 13:36

        Takie są informacje na stronie waszego sklepu pod Liposomalem b12. Wobec tego jakie jest prawidłowe dawkowanie?

        1. avatar Jarmush 17 stycznia 2018 o 16:38

          chodzi o to,że my musimy trzymać się przepisów i nie możemy podawać innego dawkowania.

  4. avatar Justyna Krawczyk 17 stycznia 2018 o 20:49

    A jesli we krwi wychodzi anemia , a leczenie żelazem nie przynosi rezultatów, za to kwas foliowy przekracza normę, Wit B12 blizej dolnej granicy a homocysteina 6,7 (norma) + mutacja mthfr i pai-1, czy anemia może wynikać z niedoboru witaminy B12 a nie z żelaza? Ponoć wysokie kwas foliowy maskuje niedobór witaminy B12? Czy należy przyjmować metylowaną Wit B12 i kwas foliowy?

    1. avatar Jarmush 17 stycznia 2018 o 22:33

      oczywiście i wtedy szczególnie nie wolno podawać żelaza. http://www.pepsieliot.com/dlaczego-nie-nalezy-suplementowac-zelaza/
      Przy mutacji genu MTHFR nie można brać cyjanokobalaminy tylko metylokobalaminę B12 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2180-vitamin-b12-methylcobalamin-120kaps-gg-5060040826171.html

      1. avatar George 18 stycznia 2018 o 09:21

        a czy przy mthfr można jeść pestki moreli? bo ponoć są źródłem cyjanokobalaminy a piszesz że jej nie można?
        ja mam dwie mutacje mthfr heterozygota i pai 1 a nie mam wysokiej b12 wręcz przeciwnie:
        b12 320 (189;883) a już jem 3 opakowanie metylokobalaminy od Ciebie wzrosło przez 7 miesięcy ze 193 czyli jakiś postęp jest ala wolałabym szybciej 🙂 może liposomal b12 tylko w jakiej dawce?
        pozostałe wyniki:
        b9 17,25 (3,89;26,8)
        homocysteina 9,27 spadek przez 7 miesięcy z 10,52 też bez szały 🙂 (razem z b12 biorę b9 i b6 complex od Ciebie)
        fibrynogen 2,74 (1,8;3,5)
        żelazo 25,6 (6,6;30,4) wysokie ale wynik robiłam bez przerwy w przyjmowaniu chlorelli tz. przed pobraniem krwi nie brałam ale dzień wcześniej brałam po 3 tabsy od Ciebie teraz biore po 2, mogło zawyżyć wynik?
        TSH 1,44 (0,35;4,94)
        FT3 2,68 (1,71;3,71)
        FT4 1,12 (0,7;1,48)
        25OHD 45
        suplementy:
        d3 (4500 jednostek)+k2+omega 3
        b12, b9, b6 complex
        chlorella 2 tabsy
        2 pestki moreli
        dodatkowo codziennie w porannym szejku: 3 kostki rozmrożonego szpinaku bio, 1/3 skórki cytryny bio, 1 jabłko, 1 banan
        0,5 łyżeczki proszku: spirulina+trawa pszeniczna, 1 łyzka białka konopnego,1 łyżeczka inuliny, 1 łyżeczka macy, 15 ml koncentratu probiotycznego, 1 łyżka sezamu
        co radzisz jeszcze coś dodać czy jest ok?
        staramy się o dziecko i wielkie nic

        pozdro

        1. avatar Jarmush 18 stycznia 2018 o 09:29

          nie jadłabym pestek z moreli

          1. avatar George 18 stycznia 2018 o 10:04

            a możesz napisać dlaczego pestki są be? dla wszystkich czy tylko tych z mthfr?
            w ogóle nie polecasz b17?

          2. avatar Jarmush 18 stycznia 2018 o 10:19

            polecam pestki, jeden z moich pierwszych wpisów lata temu na tym blogu to pean o amigdalinie,szukałka, ale jest wiele naturalnych środków chroniących od raka, więc można wybrać coś najlepiej rezonującego ze stanem zdrowia

        2. avatar Jarmush 18 stycznia 2018 o 09:29

          w większej niż możemy napisać na stronie sklepu

          nie bierzecie paru istotnych supli, przy końcu tego wpisu jest litania nszego znajomego ginekologa/położnika
          http://www.pepsieliot.com/witamina-d-kwas-omega-3-moga-wyleczyc-twoja-bezplodnosc/

          1. avatar George 18 stycznia 2018 o 10:06

            ok
            a jak to sobie policzyć 1 tabletka 1000ug (G&G) odpowiada ilu kroplą liposomalnej pod względem przyswajalność wchłanialnośc

          2. avatar Jarmush 18 stycznia 2018 o 10:16

            Liposomal wchłania się zdecydowanie bardziej, coś jak iniekcja, czyli z pominięciem układu trawiennego, dlatego nadaje się świetnie dla ludzi z upośledzonym wchłanianiem, albo dla tych z dużymi brakami.

          3. avatar George 23 stycznia 2018 o 12:42

            to poniższa suplementacja będzie dobra na szybkie uzupełnienie b12 (przy homocysteinie=9,27 b12=320 [189-883] b9=17,25 [3,89-26,8])
            – 10 ml b12 liposomalnej tib
            – 1 kapsułka b9 g&g
            – 1 kapsułak b6 complex g&g
            oczywiście wszystko z tutejszego sklepu?

          4. avatar Jarmush 23 stycznia 2018 o 12:47

            bardzo dobra

  5. avatar Natalia 18 stycznia 2018 o 04:34

    Ludzie czy mieliście coś takiego. Od kilku dni bolą mnie uszy. Pierwszy raz coś takiego mam. To jest dziwne bo cały czas słyszę takie piszczenie lub syczenie w uchu lub uszach. Na dodatek oba, raz jedno raz drugie mnie bolą głęboko w środku tak jakbym sobie tam włożyła coś cienkiego i drażnila. Ten ból pojawia się momentami i znika i potem znowu się pojawia. I czuje jakbym miała od środka gdzieś coś zapchane w uszach. No i od kilku dni też mnie boli głowa chociaż nie wiem czy to z tym ma związek. Już nie wiem czy panikowac i iść do lekarza. No ale ten ból jest uciążliwy bo to jednak mocno czuć jak zaboli.

    1. avatar Jarmush 18 stycznia 2018 o 08:13

      pewnie zapalenie ucha środkowego, poszłabym szybko do laryngologa

      1. avatar Natalia 18 stycznia 2018 o 13:26

        a czy to możliwe ze nie boli caly czas tylko taki moment przychodzi i na kilka sekund

        1. avatar grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 10:03

          jaki masz poziom wit.D ?

  6. avatar Marcin 18 stycznia 2018 o 11:43

    Witam.Na diecie wegańskiej w utrzymaniu Wit na poziomie 290 pomaga mi wyciskanie soków z warzyw mytych zamiast obieranych. Biorę brudne od rolnika myje szczotką. Nie jest to sterylnie czyste ale napewno nie obklejone ziemią, pomysł zaczerpnąlem od Mariusza z „odmładzania na surowo”. Szacun za kawał ciężkiej pracy.

  7. avatar 69smerfeta69 18 stycznia 2018 o 11:55

    Hej Pepsi, potrzebuje kolejnej porady. Pod wpisem o Homocysteinie pisłam Ci wyniki męża. Miał:
    Żelazo w surowicy 35 (65-175)
    Homocysteina 12.5
    Kwas foliowy 13.61 (>5.38)
    B12. 384 (211-911)
    Fibrynogen 3.54 (1.8-3.5).

    Teraz zrobiłam mu badania na:
    Żelazo 232
    Ferrytyna 102 (22-322)
    Morfologie:
    LYM% 18.9 (20-40)
    EOS 0.62 x10^3 kom/μL (0.05-0.5)
    EOS% 8.6% (1-4)
    MCV 95.5fL (80-95) – przy pierwszym badaniu miał w granicach normy ale górnych.

    Brał przez 2 miesiące 1 tab. G&F, 1 tab B12, 1 tab B6 i 1 tab. Kwasu foliowego. Brał to w kartkę, nie systematycznie, bo jest kierowcą i czesto poza domem i ja go nie mogłam przypilnować, więc jak mu się przypomniało to wziął. Poza tym bierze Omega 3, D3+K2, niacynę 100mg.
    Nie skończył brać nawet 1 opakowania z każdych suplementów. Wiesz może jaki jest powód tak szybkiego podskoczenia żelaza? Niestety głupia ja nie kazałam mu zrobić badania na homocysteine, b12 i kwas foliowy, bo pomyślałam, że skoro nie wziął nawet jednego opakowania systematycznie to poczekam jeszcze i jak skończy to zrobi badania. Teraz jestesmy poza granicami kraju i badań nie zrobi przez najbliższy czas :/
    Co w takiej sytuacji zrobić ? Coś przestać brać?
    Aaa i dodam, że mięso przez ostatnie 1.5 m-ca lubił jeść, choc jakies pół roku temu jadł typowo wegańsko i wczesniej też.

    1. avatar Jarmush 18 stycznia 2018 o 12:28

      w żadnym z tych suplementów nie ma żelaza, a tyle chlorelli co w G&F to za mało żeeby podnieść. żelazo podeszło do góry z powodu zmiany diety.

      1. avatar 69smerfeta69 18 stycznia 2018 o 13:23

        Wiem Pepsi, że w tych preparatach co wymieniłam nie ma żelaza.
        Ja innym tokiem myślenia szłam. Wyczytałam u Ciebie na blogu, że gdy MCV jest w górnych granicach normy i powyżej (tak miał mój mąż przy pierwszym badaniu) anemia ma źródło w niskim poziomie B12, nawet jakby badanie krwi nie wykazało braków B12.
        Tak jak pisałam powyżej, teraz nie zrobiłam mu badań B12, kwasu foliowego i homocysteiny. Wybrał po pół opakowania Twoich suplementów. MCV jest lekko ponad norme, a żelazo poszybowało w górę bardzo dużo. zaprzestać brać b12 i b6 i kwas foliowy, aż zrobie badania? Dopiero gdzieś za 2 m-ce zrobiłby kolejne badania.

        1. avatar Jarmush 18 stycznia 2018 o 13:45

          no i co z tego, Twój tok rozumowania był prawidłowy, ale gość zaczął jeść żelazo hemowe, a nie ma menstruacji, więc skoczyło

          1. avatar 69smerfeta69 18 stycznia 2018 o 14:36

            Czyli ma przestać jeść mięso, jak dla mnie super, bo tylko dla niego robiłam. Ciekawe jak na to zaareaguje ?

            Teraz jeszcze pytanie o mnie. Pierwszy raz od czasów ostatniej ciąży ,tj 4 lata temu, zrobiłam badania tarczycy. W ciąży miałam lekkie odchylenia od normy, potem zspomniałam o tym i teraz się zebrałam.wyszło mi:
            ATG. 172.6. U/ml. (0-60)
            ATPO. 335.5 U/ml. (0-60)
            FT3 3.81 pg/ml. (2.3-4.2)
            FT4. 1.63 ng/dl. (0.89-1.76)
            TSH. 1.958 mIU/L. (0.55-4.78)

            Na temat tarczycy jeszcze jestem zielona, o czym świadczą moje wyniki? O jakiej przypadlosci zacząć czytać?
            Jod+selen G&G+wit. e G& G+ wit. C TiB. przyjmuje kolo 16.00, ale nigdy do jedzenia. Czy robię źle?

          2. avatar Jarmush 18 stycznia 2018 o 15:12

            a jak się czujesz? Bo to wygląda na Hashimoto, pomimo, że TSH jest w normie. Dobrze przyjmujesz

          3. avatar 69smerfeta69 18 stycznia 2018 o 16:04

            No właśnie to moje samopoczucie jest różne. Od dwóch lat probuje pozbierać to wszystko do kupy, ale mozolnie mi to idzie.Często bóle głowy. Każdego dnia mam spadki energii, że musze się położyć w ciągu dnia na chociaż 15 min.Ostanio mialam tak jakby infekcje zatok. Napóchnięte okolice zatok i obrzmiałe powieki. Solą podprażoną na patelni okłady robiłam i w 4 dni przeszło. Jako 8 letnie dziecko miałam zatoki, potem przez kilka lat padaczkę leczoną przez 10 lat mocnymi lekami.
            Teraz mam leukocyty w moczu, więc szykuje się na kurację oczyszczającą nerki.
            Leukocyty miałam poniżej normy, teraz po kuracji G&F wzrosly na 4.5.
            Moja mama ma identyczną sytuację, tylko wyższy poziom przeciwciał i jeszcze guzki na krtani. Lekarz jej nic nie powiedział, że to Hashimoto.
            Gdy dużo mówię np. Wieczorem czytam bajki dzieciom to często dostaje chrypki.
            Robiłam kilka razy biorezonans i na ostatnim wyszła mi bolerioza, przez 2 m-ce piłam Twoją terapię 4 szkl. , WU + zioła. Złamałam się po świętach gdy wyjechałam do PL odwiedzić rodzinę.
            I teraz gorzej się czuje niż na kuracji oczyszczającej. Sama nie wiem czy mam tą bolerkę czy nie, bo w badaniach z krwi mi nie wyszło. .
            Bole kręgosłupa w części lędzwiowej, w ostatnim tygodniu dowiedziałam się, że wynika to z rozejścia mięśni prostych brzucha po ciąży. Nie wszystkie ćwieczenia mogę robić, a próbowała włączyć ostatnio aktywność fizyczną, bo wiem, że sama dieta to nie wszystko .
            Gubię się, bo dużo się mnie trzyma. Dodatkowo jestem mało czasowa, 3 dzieci też z problemami zdrowotnymi od urodzenia.
            Mogłabym tak pisać i pisać.
            Aaaa i lubię chleb, ciągnie mnie do niego. Sama pieke (orkiszowy) ale już coraz rzadziej. Ogólnie to jem czesto wegańsko, od czasu do czasu jajka.

          4. avatar 69smerfeta69 18 stycznia 2018 o 16:10

            Jeszcze codziennie od poł roku z malymi przerwami pije rano sodę 1 łyżeczkę, bo bez niej ph słabo wychodzi. Witaminę D mam teraz na poziomie 48, ale przez ostanie 2 m-ce brałam po 10tys. Jed.

        2. avatar grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 10:05

          ”Jako 8 letnie dziecko miałam zatoki, potem przez kilka lat padaczkę leczoną przez 10 lat mocnymi lekami.”

          To nie jest leczenie !

          1. avatar celina 19 stycznia 2018 o 13:14

            Proszę o podpowiedź jak uzupełnić dietę syna lata 22, który od 2010 r. leczy się na padaczkę Lamitrinem 2 x 100 mg. Ataki sa raz na dwa czy trzy lata, ostatniu po całonocnej studniówce, mimo brania leków, wcześniej po weselu ( stroboskopy). Syn źle się czuje, podejrzewam depresję, ale nie chce iść do psychiatry. Ma trudności w uczeniu się, jest rozdrażniony. Często chodzi na siłownię.

          2. avatar grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 21:16

            Zrobić te testy najpierw:
            http://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

            Potem D3, Bcomplex, magnez itd.
            Jaka dieta? Uzywki, mąka, cukier?

          3. avatar 69smerfeta69 19 stycznia 2018 o 14:38

            Teraz to wiem Grzegorzu, jak byłam mała nie było internetu, więc moja mama słuchała rad lekarzy 🙁 pierwszy biorezonans wykrył zmiany w mózgu. Przy 3 badaniu wyszła jeszcze bolerioza. Z krwi badań nie robiłam, bo to kolejne koszta.Zaczęłam leczenie, ale po 2 m-cach przerwałam?
            Planuje wrócić do WU. Piłam 2 x po 20 kropelek 6% przez 2 m-ce (6% bo przez pomyłkę źle rozrobiłam). Nie miałam dużych kryzysów, więc planuje do takich dawek powrócić.

            Zanim do tego wrócę najpierw chcę zrobić oczyszczanie nerek, bo mam leukocyty i bakterie w moczu i ciężar właściwy poniżej normy.
            Już wymieszałam zioła z przepisu na herbatkę nerkową i jedynie się zastanawiam kiedy pić to z rana , gdy zaczęłam znów terapię 4 szklanek?

            Czy te moje wyniki z tarczycy mogą mieć związek z boleriozą ?

  8. avatar nitka 18 stycznia 2018 o 12:26

    a co jeśli jest nadmiar B12 w wynikach krwi?

    1. avatar Jarmush 18 stycznia 2018 o 12:33

      zwykle to nie jest nic złego,wręcz przeciwnie, bo normy są prawdopodobnie zaniżone, chyba, że świadczy to o mutacji genu MTHFR i wtedy to jest symptom, że w komórkach nadal może brakować B12. Suplementuje się wtedy tylko metylokobalaminę i kwas foliowy naturalny. Trzeba też zbadać homocysteine. I dla ogólnego poglądu prolaktynę.

  9. avatar Mc 18 stycznia 2018 o 14:56

    no proszę,a ja bardzo źle się czułam, bez sił zawroty głowy a b12 w dolnej granicy. Lekarz patrząc na badania twierdzi że wszystko w normie

    1. avatar Jarmush 18 stycznia 2018 o 15:10

      B12 powinno być w górnej granicy i to tych norm wyższych, bo każde laboratorium podaje trochę inne referencje.

  10. avatar Mc 18 stycznia 2018 o 16:07

    teraz wiem, więc dorzucę b12.
    A pytałam dwóch lekarzy O wyniki.
    A na temat poziomu d3 miałam 31 usłyszałam każdy ma niedobory, ale ze ja mam dobry bo w dolnej granicy haha.
    A w moim ciele niedawno wykryte dwa guzy 🙁

    1. avatar grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 10:17

      Nie czekaj, podwyższ sobie w okolice 100 i więcej:

      ciekawa dyskusja:

      2 doktorów i farmaceuta
      od 19 minuty:
      https://youtu.be/T-Va2xDO384?t=1096

      – dr Uznański- pomiar wit D po 2 tygodniowym pobycie w Chorwacji- 229 ng/ml!
      do opalania tylko olej kokosowy..

      dr Nawolski- 370 ng/ml, pacjent z rozsianym rakiem prostaty żyje spokojnie jak na razie 3 lata,
      czuje się fantastycznie, rak stoi w miejscu, zero progresji..

      (i mały fragment o cholesterolu przy raku – prof. Marek Drab (Wrocław) – brak kaweoli w komórkach nowotworowych, których mediatorem jest cholesterol ! – ciekawe…)

      dr Czerniak- pokonanie wieloletniej depresji i i bezsenności po 20 latach przy poziomie 400 !

      Jeden element.

      Poczytaj o jodzie i selenie, krzemie:
      http://www.pepsieliot.com/zostan-macgyverem-i-zrob-sobie-plyn-lugola-w-domu/
      http://www.pepsieliot.com/selen-niezbedny-dla-zdrowia-mozgu-psychiki/
      http://www.pepsieliot.com/krzem-czyli-niedoceniany-klucz-zdrowia-ziemianki-czesc/

      Zrób sobie testy:
      http://www.pepsieliot.com/lista-podstawowych-badan-ktore-pomoga-ci-ruszyc-ze-skrzyzowania/

  11. avatar rysiek pilch 19 stycznia 2018 o 09:24

    moze najlepiej byloby aplikowac B12 przez wymieszanie witaminy w plynie z DMSO i podawanie transdermal nacierajac cialo

    1. avatar grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 10:19

      ”Podczas gdy DMSO miesza się swobodnie z wodą i gliceryną, to nie miesza się z olejami lub naftą.
      Nie rozpuszcza chlorku magnezu, ale można poprawić wchłanianie przez rozprowadzenie go wodą, w której rozpuszcza się chlorek magnezu.
      Wydaje się, że to samo dotyczy też witaminy B12, która nie rozpuszcza się bezpośrednio w DMSO, ale może być lepiej wchłaniana z jego dodaniem. Do ogólnych zastosowań może to być dobre dla skóry, aby dodać niewielką ilość gliceryny.”

      1. avatar rysiek pilch 19 stycznia 2018 o 12:37

        to moze rozkruszyc tabletki b12 rozpuscic w wodzie i potem dodac dmso

        1. avatar grzegorzadam 19 stycznia 2018 o 21:10

          Spróbuj i napisz jak wyszło.

  12. avatar 69smerfeta69 21 stycznia 2018 o 15:57

    Nie odpisałaś Pepsi na moją wiadomość. Po części rozumiem, takich zagubionych jak ja jest tysiące i ciężko dla Ciebie jakbyś tak miała nad wszystkimi się rozczulać. Mam lepsze czasem gorsze dni, ostatnio te gorsze i może wtedy nieskładnie pisze. przepraszam.
    Powiesz mi kiedy rano pić herbatkę nerkową? jak piję najpierw sodę, a potem Twoją terapię 4 szklanek .

  13. avatar cookie 26 stycznia 2018 o 10:52

    Witaj, mam pytanie co do przyjmowania witamin. Wciągam C, D3+K2, kompleksowe B, Magnez, Chrom, Chlorella, olej z czarnuszki. Co mogę z czym i po czym. Jest tego trochę i jak rozłożę to na cały dzień, to zapominam. Proszę o radę. Dzięki

    1. avatar Jarmush 26 stycznia 2018 o 10:57

      U nas zakupione?

  14. avatar cookie 26 stycznia 2018 o 12:20

    Nie, ale zamierzam to naprawić 🙂

  15. avatar Testerka 21 lutego 2018 o 20:45

    Czyli jezeli u 4 letniego dziecka (leczona depakine na padaczke) poziom wit b12 wynosi 930 przy normie lab. do 650 to mozna jeszcze sie nie martwic? Corka mieso je sporadycznie, juz nie mowiac o watrobce…

    1. avatar Jarmush 22 lutego 2018 o 06:55

      można się nie martwić pod warunkiem, że jest to uzasadnione suplemntacją np, albo że badało się mutację genu MTHFR bo bywa, że jest taki poziom we krwi, a nie ma B12 w komórkach, że wyniki są przekłamane. Jaki ma poziom kwasu foliowego?

      1. avatar Testerka 22 lutego 2018 o 11:54

        Dziekuje! Nie bylo suplementacji Wit grupy B. Zbadamy kwas foliowy przy kolejnej okazji, dowiem sie takze jak bada sie gen MTHFR.

        Dziekuje!

    2. avatar grzegorzadam 25 lutego 2018 o 09:27

      (leczona depakine na padaczke”

      To nie jest lek na padaczkę.
      Zróbcie testy, szczególnie biorezonans z wirusami pełny oraz analizę włosa
      na metale ciężkie?
      Wszystkie szczepienia?

      1. avatar Testerka 26 lutego 2018 o 20:31

        grzegorzadam, dziekuje bardzo za Twoj komentarz. Wlasnie przypomnialam cos o czy, dawno chcialam tutaj zapytac. Pare miesiecy temu bylismy z corka w gabinecie biorezonansu w Szczecinie (gabinet polecany na necie) i Pani odmowila badania gdyz zaznaczylam w ankecie ze corka ma padaczke. Powiedziala ze jest to przeciwskazaniem bo moze wywolac atak i ze cos takiego u nich tam sie wydarzylo. Czy to jest faktycznie tak ze przy padaczce te impulsy moga wywolac napad?

        Corka nie byla nigdy szczepiona (przez co teraz dosc mocno cierpimy bo kiedys mialam nieostroznosc o tym powiedziec kilku osobam…)

        A poza tym czekam wynikow z Lodzi po badaniu wlosow.

        Apropo depakine – no ok, napewno to nie jest lek tylko cos co wstrzymuje ze ataki sie nie pojawiaja.. no ale nic innego nikt nam nie proponowal, ewentualnie spodziewam sie ze ten lek odstawia po jakims czasie jezeli nadal nie bedzie napadow.

        1. avatar grzegorzadam 28 lutego 2018 o 09:08

          A poza tym czekam wynikow z Lodzi po badaniu wlosow.”
          Napisz co wyszło.

          ”Czy to jest faktycznie tak ze przy padaczce te impulsy moga wywolac napad?”

          Mogą, jeżeli padaczka spowodowana jest wirusami w mózgu, pasożytami, pierwotniakami i przy ruszeniu mogą fikać wywołując takie skutki.
          To jest reakcja bezpośrednia.

          Przechodziłem to z córką:
          http://www.pepsieliot.com/przepis-na-herbate-leczaca-ponad-60-chorob-i-zabijajaca-pasozyty/
          Od roku jest spokój i właśnie terapia bioR okazała się kluczowa i skuteczna, 150 km od Szczecina.

          Z drugiej strony, gdyby okazało się, że są podobne przyczyny, to masz diagnozę i można temu
          zaradzić.

          1. avatar Zosia 9 września 2020 o 12:23

            Choruję na padaczkę, w ubiegłym tygodniu miałam atak, po uprzednim wypiciu oleju z pestek dyni, czy może to oznaczać, że robale w mózgu zaczęły fikać? Ja już nie wiem w którą stronę iść, zastanawiam się nad keto dietą, żadnego odrobaczania organizmu nigdy nie mogę skończyć z uwagi na duży ból głowy. Co robić? mam 46 lat, kierownicze stanowisko i lęk przed chorobą. Biorę leki, było Depakine, teraz jest Vetira i był atak. Może ktoś mi pomoże?

          2. avatar Jarmush 9 września 2020 o 15:14

            Być może w Twoim przypadku byłaby wskazana ścisła dieta keto. Uważaj tylko na braki selenu, to naczynia powiązane z keto dietą, padaczką i zależnościami. Mam gdzieś nawet na blogu takie badanie, <3

          3. avatar melancia 11 sierpnia 2021 o 10:10

            Grzegorzadam mozesz podac namiar na ten gabinet?

      2. avatar Zosia 11 września 2020 o 05:53

        Dlaczego Depakine nie jest lekiem na padaczkę, proszę o wyjasnienie, bo taki lek kiedyś brałam, jak leczyć padaczkę niefarmakologicznie? czy zostaje tylko keto dieta? Jestem mocno poobijana po ubiegłotygodniowym ataku i mam dość, jestem w stanie zrobić wiele żeby tych przykrych zdarzeń nie było. Chcę normalnie pracować i żyć. Może jest ktoś, kto z tego wyszedł, kto jest już wolny od epi. Ja już z wielu rzeczy zrezygnowałam, jedynie stres i zmęczenie to coś, co każdemu towarzyszy, także i mnie i co chyba jest jednym z powodów ataków. Nie potrafię znaleźć jednoznacznej przyczyny, może są jakieś badania, które ustalą powody ataków.

        1. avatar Jarmush 11 września 2020 o 10:59

          U dzieci wiadomo, że migający ekran monitora, mają zalecane bardzo duże ograniczenia czasu przed ekranem. Stosowałaś keto dietę?

          1. avatar Zosia 14 września 2020 o 09:50

            Pepsi, proszę zrób jakiś artykuł o epilepsji, co jeść, co suplementować, czego unikać. Lekarz, jak zapytałam o keto i oddechy wg Wim Hoffa prychnął na mnie jak kot. Witamina D3 mam na poziomie 33 i powiedział, ze jest ok, a wiem, że to zbyt mało, zaczęłam pić herbatkę na 60 chorób wg Twojej receptury, kupiłam olejek CBD – czekam na efekty. Jestem więźniem leków, które nie zahamowały ostatecznie ataków, boję się. Co ze mną jest nie tak, że mam epi, było tyle lat spokoju i odezwała się teraz. Może to czas do dokonywania zmian w pracy, życiu, nie wiem. Mam już swoje lata i chciałabym spokój. Może ktoś poleciłby dobrego lekarza, mogę jechać na drugi koniec Polski byleby pomógł.

          2. avatar Jarmush 14 września 2020 o 15:35

            współczuję, próbowałaś keto diety? Podobno dzieci leczyła z epilepsji. I rzeczywiście, należy podnieść poziom 25(OH)D, kuracja przynajmniej przez miesiąc większymi dawkami D3 np 8 kapsułek D3 TiB i 2 kapsułki K2 TiB (po mieiśąciu zmniejsz o połowę i D3 i k2), do tego magnez cytrynian TiB 2 kapsułki, wapń cytrynian G&G 2 kapsułki, chyba, że jesz sporo wapnia w pokarmach. Jaki masz poziom B12, kwasu foliowego i homocystreiny? Nie jestem lekarzem

  16. avatar Yotina 1 lipca 2019 o 09:15

    Hej Pepsi, mam ostatnio bardzo poważne luki w pamięci. Całe wydarzenia znikają. Pamiętam natomiast hasła, czy adresy, numery, sprawy do załatwienia. Przechodziłam kurację antybiotykową na początku maja 2019. Homocysteina 11,4, b12 powyżej normy, foliowy w normie
    Jak zadziałać, żeby poprawić pamięć?

    1. avatar Jarmush 1 lipca 2019 o 18:26

      Ile masz lat, tak czy siak masz wysoką homocysteinę, ile wynosi Kwas foliowy i Witamina B6, Suplemntujesz B12, że masz powyżej normy?

      Kuracja 4 szklanek i olej kokosowy BIO, D3+K2 TiB i Omega 3 TiB, poprawi pamięć, ale dobrze byłoby dotrzeć do przyczyny.

      1. avatar Yotina 1 lipca 2019 o 19:58

        Pepsi, dzięki wielkie za odpowiedź. Wszystko to suplementuję co najmniej od 2 lat.
        B12 odstawiłam na czas badania. D3 -44
        Chyba się przebadam, może uda się dotrzeć do przyczyny.

        1. avatar Nademi 15 listopada 2020 o 21:56

          Czy wiadomo cos o przyczynie? Czy to moze byc mutacja MTHFR?

  17. avatar Ann70 17 lipca 2019 o 20:24

    Droga Pepsi czy przy wysokim stężeniu witaminy b6 i obniżonej b1 należy rozważyć badanie genu MTHFR. Córka ma taką przypadłość. Pozostałe jej badania to Witaminy b12 ma 528 (211-911), kwas foliowy 5,17 (4,6-18,7), magnez 2,1 (1,7-2,5), żelazo 108 (37-145), ferrytyna 21,2 (10-291) i homocysteina 13,55 (3,70-13,90). Córka ma hashimoto. Chce w najbliższym czasie zajść w ciążę. Proszę o poradę co ma i jak zażywać z Twojego sklepu.

  18. avatar Zofia 16 października 2019 o 20:25

    Pepsi dzięki za zainteresowanie. Zabieram się do roboty! Pozdro

  19. avatar Pietrek 7 grudnia 2021 o 19:14

    Czy wynik witaminy B12 530 to dużo? Wg lab norma od 200 do 800.i czy taka ilość może dawać objawy?

    1. avatar Pepsi Eliot 8 grudnia 2021 o 05:37

      Jakie objawy? Nie dużo, a nawet mało

      1. avatar Pietrek 8 grudnia 2021 o 06:26

        Mrówki w łydkach to najczęściej . czasami drgania mięśni i taki lekki ból napięcie ud(czasami częściej, a czasami 2 tygodnie spokoju.co jakiś czas w nocy dretwieja mi palce, ale nie codziennie. Walczę z tymi przypadłościami od maja.

        1. avatar Pepsi Eliot 8 grudnia 2021 o 17:23

          tężyczka utajona wykluczona? Jak tam u Ciebie z suplementacja magnezem?przez skórę oliwa magnezowa?

          1. avatar Pietrek 8 grudnia 2021 o 17:41

            No właśnie wizyta u 2 neurologów. Jeden sugerował na początku tężyczka ale zrobił jakieś badania krwi i stwierdził że to niedobór magnezu, ale nie tężyczka. Oliwkę mam i cytrynian ale mam wrażenie że po oliwce(generalnie po magnezie) mam drgania mięśni i tak samo po d3. Chyba że muszę to przetrwać podczas suplementacji magnezu, a z czasem to mrowienie ustąpi i się unormuje?
            W badaniach krwi wapń mam w górnej granicy normy, a nie jem praktycznie nic nabiału l
            (gdzieś czytałem że to jest też jeden z objawow niedobory magnezu)
            Zbadałem też tarczycę.
            Wapń zjonizowany 2,42 norma 2.10-2.38
            Albumina 46
            Fosfor 1,24 norma 0,74-1,52
            Magnez we krwi 0,88 norma 0.66-1.07
            Tsh 0,722 norma 0.350-4.940
            Ft3 2.94 norma 1,71-3,71
            Ft4 1.11 norma 0.70-1.48
            Pth 35,70 norma 15-68.30
            D3-26(przy nawet drobnej suplementacji taka sama sytuacja)
            Sód 143 norma 135-145
            Potas 4,90 norma 3,50-5.10

          2. avatar Pepsi Eliot 8 grudnia 2021 o 20:45

            D3 zużywa bardzo dużo magnezu, dlatego biorąc D3 trzeba brać więcej magnezu, albo być bardzo ostrożnym z D3. Ale to nie po D3 drżysz, tylko po jeszcze większych brakach magnezu z powodu D3. Być może powinieneś dostać magnez w zastrzyku. Przy tężyczce utajone wręcz odradza się branie D3.
            Magnez i wapń to antagoniści, jak sód i potas.

          3. avatar Pietrek 30 grudnia 2021 o 19:24

            A jeszcze mam pytanie o witaminę E?ponieważ czytałem artykuł że niedobór lipazy może powodować niedobór witaminy E. A w styczniu miałem badanie robione u gastrologa usg badanie krwi itp wszystko wyszło ok,ale zauważyłem że poziom lipazy mam 8 w zakresie od 8 do 78

          4. avatar Pepsi Eliot 31 grudnia 2021 o 09:27

            masz w dolnej normie, zrób sobie kurację naturalną EG&G (mamy 2 rodzaje) i witaminą C

          5. avatar Pietrek 31 grudnia 2021 o 10:11

            Mam kupionego G&F tylko nie wiem która jeszcze nie otwarta:) spróbuję. Pozdrawiam i dziekuje?

          6. avatar Pietrek 31 grudnia 2021 o 10:42

            A nie nie mam pomyliłem z G&F Musze kupić i spróbować ?

      2. avatar Pietrek 8 grudnia 2021 o 09:39

        Dodatkowo wydaje mi się, często mam sucha skórę na twarzy. Zastanawiałem się nad cynkiem, ale jakis czas temu w marcu kupowałem cynk Tib więc pewnie wtedy musiałem suplementowac. Już jestem trochę głupi nie wiem czy to nie jakieś zaburzenie na zasadzie magnez wapń. Bo mam wrażenie że po magnezie moczeniu stóp mi się zwiększają objawy.Zastanawialem się czy to nie jakąś nadwrażliwość? Czy poprostu muszę to przetrwać i brać magnez mimo to i o po jakimś czasie będzie lepiej? Już trochę jestem głupi w tej kwestii

        1. avatar Pepsi Eliot 8 grudnia 2021 o 20:48

          To może być jednak tężyczka utajona. Suplementacja doustna magnezu w tym przypadku często to o wiele za mało. Większość z neurologów nie bardzo będzie wiedziało cokolwiek o tężyczce utajonej. Kumaty neurolog zrobi test obciążenia kroplówką z siarczanu magnezu i zaleci dobową zbiórkę moczu-wszystko najlepiej w warunkach szpitalnych. Wtedy można ocenić stopień hipomagnezemii. Później najskuteczniejsze i najszybsze są wlewy z siarczanu magnezu. Po drodze trzeba wykluczyć wszystkie inne przyczyny utraty magnezu. I tyle, po wlewach powinno być dobrze. Trzeba dojść do momentu, kiedy po podaniu kroplówki organizm przyjmie góra 20% z podanej dawki, wtedy można uznać, że organizm wysycił się magnezem. Po uzupełnieniu magnezu, trzeba pilnować, żeby dieta była bogata w magnez, lub brać co jakiś czas suplementy doustnie, aby nie dopuścić więcej do takiej sytuacji. Z witaminą D podczas hipomagnezemii trzeba bardzo ostrożnie, gdyż witamina D rzeczywiście zwiększa wchłanianie magnezu, ale jednocześnie dużo go zużywa, co może doprowadzić np do arytmii serca i zaostrzenia objawów hipomagnezemii. U pacjenta po dwóch wlewach 2g siarczanu magnezu, przykładowo drżenia mięśni zmniejszyły się o jakieś 90%, zostały jeszcze drętwienia i mrowienia i wiele innych objawów braku magnezu, ale trzeba cierpliwości, gdyż zwykle zaleca się 10 wlewów, po 2 wlewy w tygodniu przez 5 tygodni.
          Sircus poleca do wlewów roztwory chlorku magnezu, a nie sól Epsom.

          Przy arytmii i zaostrzeniu objawów hipomagnezemii oprócz magnezu warto pamietać o dostarczeniu wody z solą.
          Nawodnienie (i pH) to podstawa.

          1. avatar Pietrek 8 grudnia 2021 o 21:00

            Super. Dziękuję za poświęcony czas:) będę walczył z tym magnezem. Zorientuje się w temacie tych wlewów ?

        2. avatar Pietrek 9 grudnia 2021 o 07:32

          a jeszcze mam pytanie o bieganie:) bo mam wrażenie,że po bieganiu czuję się lepiej dzień dwa jakby mrówek było Mniej.
          Czy są jakieś przeciwskazania??

          1. avatar Pepsi Eliot 9 grudnia 2021 o 10:00

            moim skromnym zdaniem bieganie leczy ze wszystkiego, jeśli ludzie mogą biegać, a nie robią tego, sami podejmują tę frustrującą dla ciała decyzję

      3. avatar Pietrek 31 grudnia 2021 o 08:38

        A jeszcze mam inne pytanie miałem w styczniu robione USG brzucha + badania krwi kału itp. no i gastrolog stwierdził,że wszystko jest super ok,ale miałem w tych badaniach krwi też badanie enzymów i wszystko się zgadzało poza lipazą którą miałem wynik 8,a norma to 8-78. czy taki wynik może np spowodować niedobory witamin rozpuszczalnych w tłuszczach?? np witaminy E i K itp??

        1. avatar Pepsi Eliot 31 grudnia 2021 o 09:26

          A przyjmujesz je w postaci suplementów?

          1. avatar Pietrek 31 grudnia 2021 o 10:06

            Nie nie przyjmowałem do tej pory żadnej z tych witamin

  20. avatar rolka88 10 lutego 2022 o 12:32

    W przypadku mutacji suplentujemy B13 metylo a w przypadku braku mutacji możemy zarówno metylo jak i cyjano? Jak to jest z kwasem foliowym ?jaki supplementowac w tych dwóch przypadkach?

    1. avatar Pepsi Eliot 10 lutego 2022 o 15:10
  21. avatar Ewelina 24 października 2022 o 13:57

    Kochana,
    Mam problem z chłopakiem. Ma niedobory Wit b12, w wynikach wychodzi ze we krwi b12 jest (bo ją suplementuje), jednak Pani doktor twierdzi że brak mu nośnika b12 do komórek. Co najlepiej zrobić w jego przypadku? Jak prowadzić suplementacje? Dodatkowo ma ciągle wzdęcia…

    Pozdrawiam Cię serdecznie 🙂

    1. avatar Pepsi Eliot 24 października 2022 o 15:33

      jaka homocysteina, jaki kwas foliowy? To są kluczowe pytania. Być może musi suplementować zmetylowaną B12, bo maa np mutację genu MTHFR. Być może musi brać zastrzyki z B12, gdy słabo wchłania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum