fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 353 824
162 online
46 183 VIPy

Bądź jak Elon Musk, czyli wszystko o AUTYZMIE, modnym (ostatnio) spektrum

Tak naprawdę chodzi o spektrum autyzmu ASD, ale rzeczywiście jeszcze niedawno zespół Aspergera był uważany za różny niż ASD, ale obecnie diagnoza Aspergera już nie istnieje.

A więc występując w amerykańskim serialu komediowym Saturday Night Live (SNL), Musk powiedział widzom, że był „pierwszą osobą z zespołem Aspergera”, która poprowadziła długo trwający program, przy głośnych aplauzach publiczności. Co wywołało ogromnie głośne aplauzy publiczności:)

Stacja NBC, która emituje SNL, poinformowała że odcinek był transmitowany na żywo w YouTube do ponad 100 krajów. Nic więc dziwnego, że spektrum autyzmu stało się najbardziej seksownym wśród wszystkich spektrum na planecie Ziemia.

Ponieważ osoby ze spektrum autyzmu goszczą na wielu historycznych i współczesnych przykładach ludzi wybitnych, uzdolnionych ponad wszystko, zapisanych na zawsze dla nauki i twórczego geniuszu. A więc z tego powodu, co ambitniejszy i trochę zagubiony dorosły przypisuje sobie cechy autyzmu. Autyzm stał się modny.

Podobnie, jak Wojewódzkiemu przypisano ADHD dorosłego, tak ten, kto układa odzież w szafie kolorami, albo stygmatyzuje obuwie, najbrzydsze upychając w drugim szeregu półki w przedpokoju, albo nie lubi patrzyć rozmówcy w oczy, obecnie ma nowatorską chrapkę, że może czas wpisać się na listę geniuszy ze spektrum autyzmu.

Co to jest spektrum autyzmu?

Nie wszystkie dzieci autystyczne wykazują identyczne objawy autyzmu lub doświadczają tych objawów w tym samym stopniu. Dlatego autyzm jest uważany za spektrum. Spotkamy się więc z szerokim zakresem zachowań i doświadczeń, które są objęte parasolem diagnozy autyzmu.

Oto krótki przegląd zachowań, które mogą sprowokować lekarza, czy psychologa, żeby zdiagnozował u kogoś zaburzenia ze spektrum autyzmu:

  • Można zauważyć różnice w przetwarzaniu doświadczeń zmysłowych, takich jak dotyk lub dźwięk, od tych, które są uważane za neurotypowe
  • Są różnice w stylach uczenia się i podejściach do rozwiązywania problemów, takich jak szybkie uczenie się złożonych lub trudnych tematów, przy jednoczesnych trudnościach z opanowaniem zadań fizycznych lub konwersacji
  • Wybitnie głębokie, długotrwałe i szczególne zainteresowania konkretnymi tematami
  • Powtarzające się ruchy lub zachowania, takie jak trzepotanie rękami lub kołysanie się w przód i w tył
  • Silne pragnienie podtrzymywania rutyny lub ustanowienia porządku, jak przestrzeganie tego samego harmonogramu zajęć każdego dnia lub organizowanie rzeczy osobistych w określony sposób. Na przykład układanie butów, zabawek zawsze w rządku.
  • Trudności w komunikacji werbalnej lub niewerbalnej. Chodzi o problemy z wyrażaniem myśli słowami lub pokazywanie emocji na zewnątrz
  • Trudności w uczestniczeniu w neurotypowych interaktywnych kontekstach społecznych, na przykład witając kogoś

Zespól Aspergera a autyzm: jakie są różnice?

Od 2013 roku (o czym wspomniałam) nie diagnozuje się już zespołu Aspergera, jako oddzielnej jednostki chorobyowej. Uważa się go za autyzm i zmienia się oficjalną diagnozę.

Jednak wiele osób, u których zdiagnozowano Aspergera przed zmianą kryteriów diagnostycznych, nadal jest postrzeganych jako ci z Aspergerem. Wiele osób wręcz uważa Aspergera za część swojej tożsamości. To nie jest takie dziwne biorąc pod uwagę piętno, jakie wypala się na czole diagnozą autyzmu w wielu społecznościach na całym świecie.

Jednak jedyną prawdziwą różnicą między tymi dwiema diagnozami jest to, że osoby z zespołem Aspergera mogą być uważane za te z łagodniejszym odbiorem zachowań i odczuć, w porównaniu z neurotypowymi oznakami, niż te z autyzmem.

Co powoduje autyzm?

Dokładna przyczyna ASD nie jest znana. Najbardziej aktualne badania dowodzą, że nie ma jednej przyczyny.

Niektóre podejrzewane czynniki ryzyka spektrum autyzmu to:

  • Dziedzictwo genów, czyli posiadanie członka najbliższej rodziny, który jest autystyczny
  • Mutacje genetyczne
  • Zespół łamliwego chromosomu X i inne zaburzenia genetyczne, co medycy lubią najbardziej, winne są geny
  • Urodzenie się starszym rodzicom
  • Niska masa urodzeniowa
  • Zaburzenia równowagi metabolicznej
  • Pszczelenia (bardzo kontrowersyjny czynnik ryzyka dla głównego nurtu)
  • Narażenie na metale ciężkie i toksyny środowiskowe
  • Historia infekcji wirusowych dzieciaczka może mieć wpływ
  • Ekspozycja płodu na leki, takie jak kwas walproinowy lub talidomid (Thalomid), pamiętacie tę tragiczną w skutkach aferę z tym czymś branym przez kobiety ciężarne
  • Zarówno genetyka, jak i środowisko mogą decydować o tym, czy dana osoba rozwinie ASD

 

Kontrowersyjne badanie z 1998 roku wysnuło hipotezę związku między autyzmem a pszczołą przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR). Jednak badanie to podobno zostało obalone przez inne badanie i ostatecznie to pierwsze zostało wycofane w 2010 roku. Maybe, ale jedno jest zdradliwe, zobaczmy kto na tym najwięcej zarobi? A póki co, mamy to badanie z 1998 vs niepotwierdzenie z 2010.

Jak zdiagnozować spektrum autyzmu u dziecka?

Diagnoza ASD obejmuje kilka badań przesiewowych, testów genetycznych i psychologicznych, oraz neurologicznych ocen zachowań. Spotkałam niedawno dziewczynę, czytelniczkę tego bloga, która wyciągnęła swoje autystyczne dziecko (uwaga, nie szczepione) wartościami odżywczymi i chińskimi technikami leczenia TCM.

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) zaleca, aby wszystkie dzieci przeszły badania przesiewowe w kierunku ASD w wieku od 18 do 24 miesięca. Badania przesiewowe mogą pomóc w identyfikacji ASD u dzieci wcześniej niż później. Dzieci te mogą skorzystać z wczesnej diagnozy i wsparcia.

Zmodyfikowana lista kontrolna autyzmu u małych dzieci jest powszechnym narzędziem przesiewowym, z którego korzysta wiele biur pediatrycznych. Rodzice wypełniają ankietę z 23 pytaniami. Pediatrzy mogą następnie wykorzystać odpowiedzi do identyfikacji dzieci, które mogą mieć zwiększoną szansę na rozwój ASD.

Ważne jest, aby pamiętać, że badania przesiewowe NIE są diagnozą. Dzieci, u których pozytywnie sprawdzają się pytania pod ASD, niekoniecznie znajdują się w tym spektrum. To działa też w drugą stronę, badania przesiewowe nie wykrywają każdego autystycznego dziecka.

Jakie testy na autyzm może zlecić pediatra:

  • Badania DNA na choroby genetyczne
  • Ocenę behawioralną, czyli zachowań
  • Testy wizualne i dźwiękowe w celu wykluczenia wszelkich problemów ze wzrokiem i słuchem, które nie są związane z ASD
  • Badania przesiewowe terapii zajęciowej
  • Są też kwestionariusze rozwojowe

Ustalenie ostatecznej diagnozy autyzmu

Diagnozę zwykle stawia zespół specjalistów:

  • Psychologowie dziecięcy
  • Terapeuci zajęciowi
  • Patologowie mowy i języka

Jak leczy się autyzm?

Nie ma w sensie ścisłym lekarstw na ASD ubolewa medycyna konwencjonalna. Z drugiej strony przecież spektrum autyzmu to nie jest choroba.

Stosuje się więc terapie uzupełniające, wspierające, nazywają się:

  • Terapia behawioralna
  • Terapia zabawą
  • Terapia zajęciowa
  • Fizjoterapia
  • Logopedia

 

Masaże, odzież obciążeniowa i koce, czy kołdry obciążeniowe oraz techniki medytacyjne mogą również pomóc niektórym osobom z autyzmem w radzeniu sobie z objawami. Jednak wyniki będą się różnić, gdyż ludzie są różni.

Alternatywne środki zaradcze nie podobają się przedstawicielom medycyny alopatycznej

Jednak przytaczam:

  • Wysokie dawki witamin
  • Terapia chelatująca, która polega na wypłukiwaniu metali z organizmu
  • Tlenoterapia hiperbaryczna
  • Melatonina w celu rozwiązania problemów ze snem

Ostrzega się więc ludzi, że wydadzą pieniądze (ta przestroga jak wiadomo na ludzi działa niebotycznie), a skutki mogą być niewidoczne, a może nawet szkodliwe, jak w przypadku źle przeprowadzonych, niebezpiecznych chelatacji z metali ciężkich (rtęć, aluminium). Osobiście też nie jestem zwolenniczką gwałtownego odtruwania organizmu wraz z silnie odczuwalnymi skutkami detoksu, gdyż to również bardzo obciąża organizm.

Jednak ogólnie pojęty zdrowy styl życia, systematyczne wyprowadzanie metali ciężkich za pomocą zielonego pokarmu, czy glinu (aluminium) przy pomocy jabłczanu magnezu (4 proste sposoby jak radzić sobie z zanieczyszczeniami metalami ciężkimi u dzieci). Generalnie magnez to bardzo ważny element zdrowia psychicznego, mówi się nawet, że ADHD, to nade wszystko braki magnezu.

Czy dieta może mieć wpływ na autyzm?

Oczywiście nie ma specjalnej diety przeznaczonej dla osób autystycznych, ponieważ w świecie tak zwanym cywilizowanym nie leczy się dietą nawet ludzi po resekcji jelita z powodu raka. Nie dziwmy się więc, nie denerwujmy, takiej diety popartej badaniami klinicznymi nie znajdziemy.

Jednak zdroworozsądkowe unikanie sztucznych dodatków, konserwantów, barwników i substancji słodzących, czyli niejedzenie tego, co nigdy nie można nazwać jedzeniem. Niejedzenie pokarmu, który nie karmi każdemu wyjdzie na zdrowsze.

  • A więc jedzenie świeżych ekologicznych owoców i warzyw (jeśli dziecko wybiórczo traktuje kolory na talerzu, można próbować przemycać zielone szejki, superfoodsy, czyli szukać sposobów, żeby i dziecko było zadowolone i rodzic)
  • Ekologicznych, lub dzikich ryb
  • Zdrowych tłuszczów
  • Dobre nawodnienie ciała
  • Wspomaganie ciała w oczyszczaniu dobrym pokarmem z chlorofilem

 

Należy się zastanowić nad dietą bezglutenową, i bez kazeinową, gdyż mówiąc kolokwialnie, jak zawsze chodzi o niejedzenie zapalenia. Gluten u wielu osób powoduje stany zapalne. Kazeina podobnie. Jednak nie ma badań klinicznych, że akurat przy autyzmie jest to specjalna zależność.

Natomiast są badania, które sugerują, że zdrowa dieta i dieta eliminacyjna może pomóc w zmniejszeniu objawów w zespole nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD), stanu, który może być podobny do autyzmu.

Spektrum autyzmu u dorosłych – objawy

Autyzm charakteryzuje się przede wszystkim wyzwaniami społecznymi i behawioralnymi, w tym:

  • Różnice znajdują się w tym, jak ludzie postrzegają swoje otoczenie i osoby wokół siebie
  • Pojawiają się bariery komunikacyjne ze względu na sposób, w jaki ludzie przetwarzają i werbalizują informacje
  • Konieczność utrzymywania sztywnych, a czasem powtarzalnych wzorców i rytuałów, które mogą zakłócać interakcje społeczne i jakość życia.

 

Sprawy nie ułatwia fakt, że nie ma dwóch osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, którzy mieliby identyczny zestaw objawów. Dlatego właśnie rzecz jest określana jako spektrum, ze względu na różnorodność oznak i objawów oraz różnice w ich nasileniu.

Niektóre osoby z ASD doświadczają objawów, które utrudniają codzienne życie. Inni, którzy są uważani za”wysoko funkcjonujących”, mogą po prostu jedynie czuć, że coś jest w nich „innego”. Mogli czuć się tak od dzieciństwa, ale nie byli w stanie dokładnie określić, dlaczego.

Ale może też być tak, że oni sami nie widzą w sobie niczego dziwnego, nie czują, że czują się lub zachowują inaczej, ale inni wokół nich mogą to zauważać. Ożesz, on zachowuje się dziwacznie.

Podczas gdy autyzm jest najczęściej diagnozowany u małych dzieci, dorośli z zaburzeniami ze spektrum autyzmu mogą NIGDY nie zostać zdiagnozowani.

Objawy autyzmu wysokofunkcyjnego u dorosłych

W większości przypadków wyraźne objawy ASD są diagnozowane u małych dzieci już od najmłodszych lat. Jeśli jednak jesteś osobą dorosłą, u której nie zdiagnozowano autyzmu, ale uważasz, że możesz mieć ASD, możesz zostać uznana, czy uznany za osobę z autyzmem wysokoefektywującym.

Niektóre objawy spektrum autyzmu u dorosłych:

  • Wyzwania co do porozumiewania się z ludźmi
  • Pojawiają się problemy z odczytywaniem sygnałów społecznościowych
  • Masz trudności z braniem udziału w rozmowie
  • Pojawiają się problemy z odniesieniem się do myśli lub uczuć innych
  • Nie potrafisz dobrze odczytać mowy ciała i mimiki twarzy rozmówcy. Na przykład za Chiny Ludowe nie stwierdzisz, czy ktoś jest z ciebie zadowolony, czy niezadowolony
  • Używasz dość płaskich, monotonnych lub robotycznych wzorców mówienia, które nie komunikują tego, co czujesz
  • Wymyślasz własne opisowe słowa i frazy
  • Zrozumienie retorycznych i skomplikowanych figur mowy i zwrotów jest dla ciebie trudne. Metafory, poezja, to jakiś koszmar
  • Gdy z kimś rozmawiasz, nie lubisz patrzeć mu w oczy
  • Mówisz w ten sam sposób i tonie, niezależnie od tego, czy jesteś w domu, z kumpelami, czy w pracy
  • Mówisz dużo o jednym lub dwóch ulubionych tematach
  • Budowanie i podtrzymywanie bliskich przyjaźni jest dla ciebie trudne
  • Trudności emocjonalne i behawioralne (nie obrażasz mię?), czyli zachowania
  • Masz problemy ze swoimi emocjami i reakcjami na nie. Nie potrafisz tego regulować
  • Gdy coś się zmienia w twoich rutynach, albo oczekiwaniach wybuchasz, albo załamujesz się
  • Kiedy coś nieoczekiwanego się zadzieje, reagujesz emocjonalnym załamaniem
  • Denerwujesz się, jak dziecko, gdy twoje rzeczy są przenoszone lub przestawiane
  • Masz sztywne rutyny, harmonogramy i codzienne wzorce, które muszą być podtrzymywane bez względu na wszystko.
  • Zachowań i rytuałów swoich trzymasz się, jak czegoś bardzo ważnego
  • Wydajesz hałasy w miejscach, w których oczekuje się yyy… ciszy
  • Wciąga cię głęboko i masz wiedzę na temat kilku konkretnych obszarów zainteresowań. To może być tylko ten okres historyczny, ta seria książek, film, przemysł, hobby lub kierunek studiów
  • Jesteś bardzo inteligentna, czy też mega bystrzak w jednym lub dwóch trudnych obszarach akademickich, ale masz duże trudności, żeby dobrze poradzić sobie w innych
  • Jesteś nadwrażliwy lub odwrotnie masz upośledzoną wrażliwość na bodźce sensoryczne, takie jak ból, dźwięk, dotyk lub zapach
  • Czujesz, że jesteś niezdarna i masz trudności z koordynacją ruchów
  • Wolisz pracować i bawić się sama ze sobą, ale nie z innymi
  • Inni postrzegają cię jako ekscentryka lub yyy… naukowca

Rozpoznanie autyzmu u Ciebie

Dzisiaj nie ma standardowych kryteriów diagnostycznych dla dorosłych z podejrzeniem spektrum autyzmu. Rzecz się dopiero dzieje, są w fazie rozwoju.

Klinicyści póki co, diagnozują dorosłych z ASD przede wszystkim poprzez własne spektrum obserwacji i interakcji. Biorą również pod uwagę wszelkie objawy, których dana osoba doświadcza.

Jeśli lekarz stwierdzi, że owszem nie wykazywałeś objawów autystycznych w dzieciństwie, ale zacząłeś doświadczać objawów jako nastolatek lub dorosły, licz się z tym, że możesz zostać oceniony pod kątem innych możliwych zaburzeń zdrowia psychicznego, w tym zaburzeń afektywnych, czyli dwubiegunówki.

Ponieważ większość diagnoz autyzmu to są diagnozy u dzieci, znalezienie kogoś, kto na pewniaka zdiagnozuje dorosłego, może być wyzwaniem. Tym bardziej niektórzy ludzie (w przewadze ci o sporym ego) sami zaczęli się CHĘTNIE diagnozować, szczególnie mając przed sobą poniższą listę geniuszy ze spektrum autyzmu:

  1. Dan Aykroyd
  2. Susan Boyle
  3. Albert Einstein
  4. Temple Grandin
  5. Daryl Hannah
  6. Sir Anthony Hopkins
  7. Heather Kuzmich
  8. Leonardo da Vinci
  9. Vincent van Gogh
  10. Steven Spielberg
  11. Alfred Hitchcock
  12. Thomas Edison
  13. Alexander Graham Bell
  14. Benjamin Franklin
  15. Henry Ford
  16. Ludwig van Beethoven
  17. Wolfgang Amadeus Mozart
  18. Bob Dylan
  19. James Taylor
  20. John Denver
  21. Charles Darwin
  22. Bill Gates
  23. Carl Jung
  24. Lionel Messi
  25. Samuel Clemens
  26. George Orwell
  27. Jane Austen
  28. Charles M. Schulz
  29. Michał Anioł
  30. Nikola Tesla
  31. Sir Isaac Newton
  32. Elon Musk
  33. Pepsi Eliot:)

 

Dorosłe życie z diagnozą autyzmu

A teraz na poważnie. Możesz być geniuszem, nie musisz być autystycznym geniuszem. Jednak i to, jak wszystko, ma też dobrą stronę. Dlatego otrzymanie przez dorosłego diagnozy ze spektrum autyzmu może nagle rozjaśnić ciemność. Może być słoniowym krokiem ku lepszemu zrozumienie siebie i tego, jak odnosisz się do świata.

To może pomóc ci nauczyć się, jak podkręcać swoje mocne strony, jednocześnie akceptując i skupiając się na wzmacnianie trudniejszych obszarów życia. Bardzo ważne jest, że taka diagnoza nagle pozwala wyjaśnić sobie pewne rzeczy z dzieciństwa. Osoby ci bliskie mogą też poczuć się lepiej z tobą, nie jesteś dziwolągiem, nieczułym zimorodkiem, tylko geniuszem ze spektrum. Od razu lepiej.

Miej na uwadze, że diagnoza autyzmu nie oznacza, że ty lub ukochana osoba ma „stan”, który należy „leczyć”. Najważniejsze jest to, że kochasz i akceptujesz siebie lub każdą osobę autystyczną, którą znasz.

Jak leczy się autyzm u dorosłych?

Dorosłych nie leczy się jak dzieci. Częściej będziesz sama, czy sam szukać konkretnych metod leczenia w oparciu o wyzwania, których doświadczasz (takie jak lęk, izolacja społeczna, problemy w związku lub trudności w pracy).

Oczywiście zawsze pozostają psychiatrzy, psychologowie, leki na receptę na lęki, na depresję i problemy behawioralne. Wielu dorosłych z autyzmem znalazło wsparcie w grupach internetowych i forach, a także niewirtualne łączenie się z osobami również autystycznymi.

Sama doradzałabym terapie medytacyjne i medycynę chińską, obok świetnej diety uzupełnionej składnikami odżywczymi i wiadomo 4 szklankami, jako cud nawodnienia i dotlenienia komórek, oraz wsparcie ciała w regularnym, niegwałtownym oczyszczaniu go.

Zespole Aspergera – co to jest

Zespół Aspergera był wcześniej uważany za „łagodną” lub „wysoko funkcjonującą” formę autyzmu. Co miało oznaczać że ludzie, z diagnozą zespołu Aspergera, mieli tendencję do doświadczania zachowań autystycznych, ale tylko minimalnie różnych od zachowań osób neurotypowych. Zespół Aspergera został po raz pierwszy wprowadzony do Diagnostycznego i Statystycznego Podręcznika Zaburzeń Psychicznych (DSM) w 1994 roku.

Stało się tak, ponieważ angielska psychiatra Lorna Wing przetłumaczyła prace austriackiego lekarza Hansa Aspergera i zdała sobie sprawę, że jego badania wykazały odrębne cechy u dzieci autystycznych od tych z „łagodniejszymi” objawami.

Kryteria diagnostyczne zespołu Aspergera

  • Trudności z komunikacją werbalną lub niewerbalną, taką jak kontakt wzrokowy lub sarkazm
  • Posiadanie niewielu lub brak dłużej trwających relacji społecznych z rówieśnikami
  • Brak zainteresowania udziałem w działaniach z innymi ludźmi, generalnie małe zainteresowanie innymi
  • Z niewielkimi lub żadnymi reakcjami na doświadczenia społeczne lub emocjonalne
  • Stałe zainteresowanie jednym specjalnym tematem lub bardzo niewieloma tematami
  • Ścisłe przestrzeganie rutynowych lub rytualnych zachowań
  • Powtarzające się zachowania lub ruchy
  • Intensywne zainteresowanie konkretnymi aspektami obiektów
  • Doświadczanie trudności w utrzymywaniu relacji, pracy lub innych aspektów codziennego życia z powodu tych wcześniej wymienionych znaków
  • Brak jakichkolwiek opóźnień w nauce języka lub rozwoju poznawczym typowym dla innych, podobnych schorzeń neurorozwojowych

 

Czy w takim razie są różne opcje leczenia w przypadku zespołu Aspergera i autyzmu? Ani jedno, ani drugie, ani obecnie wspólne pod hasłem spektrum autyzmu nie jest stanem, który należy „leczyć”.

Owszem zachowania autystyczne nie są uważane za typowe społecznie. Ale nie znaczy to także, że bycie autystycznym ma sprawiać, że coś jest z tobą nie tak.

Ludzie potrafią kochać, wspierać i rozumieć innych ludzi autystycznych, a ta świadomość doskonale na nich wpływa

Oczywiście nie wszyscy zgadzają się, że osoby autystyczne nie potrzebują leczenia. Model medyczny jest uwielbiany, ponieważ wielka medycyna wraz z wielką farmacją stanowi dominantę w naszym życiu. Nie lubi się więc terapii masażem, dietą, suplementami diety, gdyż to wszystko śmierdzi znachorstwem i jest postrzegane często jak zacofanie względem postępu w kitlu.

Moim skromnym zdaniem, skoro krew co 10 dni jest wymieniana w naszych pięknych i mądrych ciałach, pokarm i generalnie odżywianie, tlen, woda, oczyszczanie, będą odgrywały zawsze wielką rolę, i nie ma od tego odwołania. Dopóki nasze ciała będą należały do Ziemi.

Fast food urodził się z powodu tego, że dostaliśmy się z natury do klatek. Chów klatkowy nikomu nie służy, ani zwierzęciu, ani człowiekowi. Fast food nie jest pokarmem, bo nie karmi.

Obecnie wyróżnia się 5 podtypów (specyfikatorów) spektrum autyzmu

  1. Z towarzyszącym upośledzeniem intelektualnym lub bez
  2. Z towarzyszącym upośledzeniem językowym lub bez
  3. Związanego ze znanym stanem medycznym, genetycznym lub czynnikiem środowiskowym
  4. Związanego z innym zaburzeniem neurorozwojowym, psychicznym lub behawioralnym
  5. Z katatonią

 

I jedna osoba może zaliczyć diagnozę jednego lub więcej specyfikatorów.

A wcześniej mogły być zdiagnozowane jako:

  • Zaburzenia autystyczne
  • Właśnie zespół Aspergera
  • Wszechobecne zaburzenie rozwoju – nieokreślone inaczej
  • Dziecięce zaburzenie dezintegracyjne

 

Ale osoba, która otrzymała jedną z wcześniejszych diagnoz, nie traci swojej diagnozy i nie musi być ponownie oceniona.

Jak autyzm wpływa na dzieci?

Dzieci autystyczne mogą nie osiągnąć tych samych kamieni milowych rozwoju co ich rówieśnicy lub mogą utracić wcześniej rozwinięte umiejętności społeczne lub językowe.

Na przykład 2-latek bez autyzmu może wykazywać zainteresowanie prostymi grami. 4-latek bez autyzmu może cieszyć się angażowaniem się w zajęcia z innymi dziećmi. Dziecko autystyczne może mieć problemy z interakcją z innymi lub całkowicie tego nie lubić.

Dzieci autystyczne mogą również angażować się w powtarzające się zachowania, mieć trudności ze snem lub kompulsywnie jeść produkty nie będące jedzeniem. Mogą mieć trudności z rozwojem bez zorganizowanego środowiska lub spójnej rutyny.

Jeśli twoje dziecko jest autystyczne, być może będziesz musiał ściśle współpracować z jego nauczycielami, aby upewnić się, że będzie sobie radzić w szkole, albo odniesie sukces w klasie.

Autyzm i ćwiczenia

Każdy rodzaj ćwiczeń, które lubi dziecko, może być korzystny. Spacery i po prostu zabawa na placu zabaw są idealne.

Pływanie i przebywanie w wodzie może służyć zarówno jako ćwiczenie, jak i zabawa sensoryczna. Zabawy sensoryczne pomagają osobom autystycznym z problemami z przetwarzaniem sygnałów ze zmysłów.

Niekiedy sporty kontaktowe mogą być trudne dla dzieci autystycznych. Zamiast tego możesz zachęcać do innych form trudnych, ale wzmacniających ćwiczeń. Robienie kółek ramionami, czy inne ćwiczenia, które dzisiaj łatwo ściągniesz z interentu, czy grup wsparcia z pewnością będą pomocne.

Autyzm u dziewczynek?

Ze względu na większą częstotliwość występowania autyzmu u chłopców, ASD jest często stereotypowo postrzegane jako „choroba chłopców”.

Według badania przeprowadzonego w 2020 r. w 11 regionach w Stanach Zjednoczonych, ASD występuje 4 do 3 razy częściej u 8 letnich chłopców niż u 8 letnich dziewcząt. Badanie oparto na danych z 2016 roku.

W przeglądzie literatury z 2017 roku stwierdzono, że stosunek mężczyzn do kobiet wśród młodzieży autystycznej w rzeczywistości był bliższy 3 do 1.

Nie oznacza to więc, że zaburzenia spektrum autyzmu, w skrócie ASD nie występuje u dziewcząt. ASD może po prostu występować w inny sposób u dziewcząt i u kobiet.

W porównaniu z ostatnimi dekadami, ASD jest obecnie testowane wcześniej i częściej. Prowadzi to do wyższych wskaźników zarówno u chłopców, jak i dziewcząt.

Jak autyzm wpływa na dorosłych?

Każda osoba autystyczna jest inna.

Wprowadzenie terapii i innych środków zaradczych we wczesnym okresie życia może pomóc w zwiększeniu niezależności i lepszej jakości życia.

Czasami osoby autystyczne nie otrzymują diagnozy aż do czasów dorosłych. Wynika to częściowo z wcześniejszego braku świadomości wśród lekarzy.

Nigdy jednak nie jest za późno na otrzymanie diagnozy.

Dlaczego świadomość autyzmu jest ważna?

Bowiem ludzie obok ludzi ze spektrum autyzmnu muszą rozumieć ich sytuację. Nie mogą oceniać tych ludzi swoją miarką. To wszystko w temacie. Rodzice z kolei muszą umiejętnie pomagać swoim dzieciom.

Jaka jest różnica między autyzmem a ADHD?

Autyzm i ADHD są czasami mylone ze sobą.

Dzieci z diagnozą ADHD konsekwentnie mają problemy z nieusiedzeniem na miejscu, wierceniem się, koncentracją i trudności z utrzymywaniem kontaktu wzrokowego z innymi. Objawy te są również widoczne u niektórych osób autystycznych.

Pomimo pewnych podobieństw, ADHD nie jest uważane za zaburzenie spektrum autyzmu. Jedną z głównych różnic między nimi jest to, że osoby z ADHD nie mają tendencji do braku umiejętności społeczno-komunikacyjnych.

Jeśli uważasz, że twoje dziecko może być nadpobudliwe, uzyskanie jasnej diagnozy jest niezbędne, aby upewnić się, że dziecko otrzymuje to czego potrzebuje.

Możliwe jest również, że dana osoba ma zarówno autyzm, jak i ADHD.

Jakie są perspektywy dla osób autystycznych?

Najskuteczniejsze terapie obejmują wczesne i intensywne wsparcie behawioralne. Im wcześniej dziecko zostanie zapisane do tych programów, tym lepsze będą jego perspektywy.

Pamiętaj, że ASD jest złożone i że potrzeba czasu, aby osoba autystyczna (czy to dziecko, czy dorosły) znalazła program najbardziej dla tej osoby odpowiedni.

Na koniec

Autyzm atypowy objawy

Nietypowy autyzm lub wszechobecne zaburzenie rozwojowe nieokreślone inaczej (PDD-NOS) jest formą autyzmu, która została zdiagnozowana w latach 1994-2013. Pojawił się, aby objąć wiele dzieci, które miały niektóre, ale nie wszystkie, objawy autyzmu.

Autyzm atypowy był inną nazwą jednej z pięciu oficjalnych diagnoz spektrum autyzmu: wszechobecne zaburzenie rozwojowe nieokreślone inaczej (PDD-NOS).

Charakterystyka PDD-NOS jest podobna do autyzmu, ale wydaje się być łagodniejsza.

Kilka cech atypowego autyzmu:

  • Nietypowe lub niewłaściwe zachowania społeczne
  • Nierównomierny rozwój umiejętności, takich jak drobne lub duże zdolności motoryczne
  • Opóźnienia w rozumieniu mowy lub języka
  • Zwiększona lub zmniejszona wrażliwość na smak, wzrok, dźwięk, zapach i/lub dotyk
  • Powtarzające się lub rytualne zachowania

 

I najważniejsza konkluzja:

Twoja neurodywergencja jest częścią tego, kim jesteś, a nie upośledzeniem!

Kiedyś przeczytałam ostrzegawcze dla rodziców zdanie, że pszczoły mogą powodować autyzm, co z kolei może uniemożliwić twojemu dziecku stanie się wszystkim, czym może być. I bardzo nie spodobała mi się końcówka tego zdania.

Zawsze i wszędzie możesz być wszystkim czym możesz być. Autyzm nie uniemożliwia ci bycie całością. Autyzm nie uniemożliwia ci bycie sobą, taką jaką jesteś Bridget. Idealną.

Pomocny wpis:

Spektrum autyzmu. Czy hipermobilność jest powiązana z autyzmem?

(Visited 16 716 times, 7 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Laura 11 października 2021 o 18:08

    ADHD to nie tylko pobudzenie ruchowe, to też spokój zewnętrzny i burza wewnątrz.

    W ogóle ponoć kolejne ICD mają wciągnąć ASD i ADHD/ADD w jedno spektrum.

  2. avatar Ankha 11 października 2021 o 18:55

    Pepsi, pracuję z dziećmi z zaburzeniami rozwoju i, co zastanawia mnie, na prawdę bardO, liczba dzieci że spektrum bardzo się zwiększyła. Sama jestem ciekawa przyczyny tego stanu rzeczy. Do mnie bardzo przemawia teoria genetyczna: dziecko że spektrometr ma tatę informatyka, który dość słabo integruje się z realem;) to częsta sytuacja. Autyzm to nie choroba, więc nie da się wyleczyć, oficjalnie zaburzenie rozwojowe, ale coraz częściej poprostu inny sposób postrzegania świata, ale mało terapeutów to zauważa;) natomiast diagnoza: tylko w ośrodku, który się w tym specjalizuje

    1. avatar Małazka 11 października 2021 o 22:26

      Hej Ankha
      Da się wyleczyć i wielu rodzicom to się udało nawet w Polsce. Tylko rodzic musi być bardzo zdeterminowany, aby tego dokonać. Większość rodziców nie jest 🙁 , gdyż nawet diete jest im ciężko wprowadzić dla dziecka ( nie mówiąc o szukaniu: przyczyn, lekarzy, badań, pieniędzy na te badania). Z uwagi na brak specjalistów, większość rodziców szuka przyczyn samemu. W Pl najbardziej znana pod względem szukania przyczyn jest dr. Cubala. Na pewno ma ogromną wiedzę na temat tego co może dziać się w organizmie. Jakbyś chciała zainteresować się tematem polecam poczytać książki dr. Wiliama Shaw’a. Tam są podstawy( ale ogromne) pokazujące gdzie można szukać przyczyn autyzmu. Ogólnie wkurzają mnie lekarze, którzy nie chcą leczyć, bo ktoś ma plakietkę autyzm 🙁 . Kiedyś nawet ( nie wiem jak teraz) była mała afera, bo na oficjalnej stronie „Centrum Zdrowia Dziecka” było ze do poradni chyba gastrologicznej ( od chorych i bolących brzuszków) nie przyjmują autystów. Podobno autysci tak mają 🙁 A rodzice niewykształceni medycznie robią wiele badań mówiących co się dzieje w organizmie dziecka i … np. leczą również ten brzuszek

  3. avatar Tata Mani 11 października 2021 o 22:40

    Tekst w 98 proc zgodny z rzeczywistoscia.
    Male niuanse np melatonina jest w głównym nurcie i np moja córka dostała od lekarza specjalisty prowadzącego ja jako dziecko autystyczne w momencie kiedy szkła do szkoły i z chodzenia dość o 1 w nocy trzeba było się przestawić na 22…

    Adhd w kolejnej klasyfikacji znajdzie sie w spektrum, takie sa plany

    Nie ma żadnych badań określających powiązania asd ze szczepieniami w tym mmr. Jeśli wspomniane badanie z 1998 to tego brytyjskiego lekarza to gniot na miare badania 7 krajow ancela keysa ktore zmienilo profil zywieniowy usa a pozniej swiata i doprowadzilo do kastatrofy zdrowotnej.
    Ale ponieważ niczego nie można wykluczyć może w przyszłości coś się pojawi potwierdzajacego.

    Wg mnie czy autysta czy nie trzeba zdrowo odzywiac, tu zasady sa ogolne.
    Utrudnieniem u autystow moze byc wybiorczosc pokarmowa zeby to wdrożyć…

    A najwazniejsze kochac

    Dzis moja Mania ulozyla 1 raz puzzle 72 klockowe. Jeszcze nie dawno by je tylko zebrala i rozrzucila najlepiej ze schodow.
    Kochac wspierać akceptowac karmic leczyc jak dostanie kaszlu grypy itp…

    1. avatar Przemko :-) 15 października 2021 o 17:50

      „Nie ma żadnych badań określających powiązania asd ze szczepieniami w tym mmr.”

      Hmm? Spójrzmy w kalendarz.
      Przypomnijmy sobie co dzieje się na świecie.
      I teraz wyobraźmy sobie, że są!

      1. avatar Pepsi Eliot 15 października 2021 o 17:57

        na przestrzeni 10 lat siedzenia tutaj i rozpatrywania może nawet tysięcy różnych przypadków, kilkanaście osób zgłosiło się z dziećmi ze spektrum, które ujawniło się po pszczole (te 3 w jednym, mums odra…)

        1. avatar Kama1 16 października 2021 o 14:26

          Jest bardzo dużo dzieci które po tym ma sperktrum…….ale są dzieci którym wystarczy jeden zastrzyk po urodzeniu I spektrum jest?…..

  4. avatar Pytanie 1 czerwca 2023 o 16:36

    Pepsi czy częste odczuwanie złości, dokuczanie innym we wczesnej młodości przy jednoczesnym trzymaniu się na dystans od kolegów to bardziej autyzm czy narcyzm? Przy tym ogromna nadwrażliwość

    1. avatar Pepsi Eliot 1 czerwca 2023 o 19:46

      nie jest tak prosto zdefiniować narcyzm, ale raczej to nie jest nadwrażliwość w znaczeniu głębsze odczuwanie, bo narcyzm jest objawem u osoby psychopatycznej. Narcyzm to duże przewrażliwienie na swoim punkcie, chęć podporządkowania sonie innej osoby i totalny brak szczerego zrozumienia. A co do spektrum autystycznego, to zwykle dzisiaj jest rozpoznawany nieomylnie w dzieciństwie, a autyzm dorosłych można diagnozować na podstawie testów

  5. avatar M 20 maja 2024 o 11:35

    Czy dorosły z autyzmem będzie miał zmienione wyniki badania krwi w porównaniu ze zdrowymi?

    1. avatar Pepsi Eliot 20 maja 2024 o 13:50

      ogólna morfologia raczej nie, ale może być zaburzona równowaga elektrolitowa, np braki magnezu (ale ci bez spektrum autyzmu też mają spadki magnezu), może być słabszy aminogram np przy hipermobilności kończyn co może wiązać się z autyzmem https://www.pepsieliot.com/hipermobilnosc-jest-powiazana-z-autyzmem/
      ale generalnie nie rozpoznaje się autyzmu po badaniach krwi, chyba, że o czymś nie wiem

  6. avatar Bożena 2 grudnia 2024 o 11:21

    U moich autystycznych dzieci w badaniach wyszło duże obciążenie ołowiem u jednego , u drugiego aluminium. Czym i jak wspomóc organizm w usuwaniu powyższych? Może ktoś ma podobne doświadczenia? Podobno vit C. ale organiczną.

    1. avatar Pepsi Eliot 2 grudnia 2024 o 13:24

      Mamy pełną ofertę organicznych certyfikowanych witamin C –
      Acerola This is BIO https://thisisbio.pl/acerola-100-organic-110g-this-is-bio/
      Dzika Róża This is BIO
      Camu Camu This is BIO
      Aronia This is BIO
      Jak wejdziesz na acerolę do sklepu to potem sobie wszystko znajdziesz.

      Na aluminium idealny jabłczam magnezu https://thisisbio.pl/jablczan-magnezu-90g-tib-/, są badania kliniczne, link znajdziesz w tym wpisie: jak sobie radzić z zanieczyszczeniami metalami u dzieci https://www.pepsieliot.com/4-sposoby-jak-radzic-sobie-z-zanieczyszczeniem-metalami-ciezkimi-u-dzieci/

      Ołów to chlorella najlepsza. mamy wysokiej jakości bio chlorellę, też znajdziesz w sklepie , wklejam badania
      https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1748013223002839

      Dziecko jeśli wcześniej nie jadło alg niech zaczyna od 1/4 tabletki, bo każda alga ma alergen, nasza chlorella This is BIO ma poiniżej dopuszczalnych norm, ale nie ma chlorelli bez alergenu, w jakim wieku jest dziecko obciażone ołowiem? to podpowiem ilość

      Gdy podajesz chlorelle w celu odtruwania nie łącz jej z witamin ą C, przerwa 3 godziny.

      Witaminy C są w proszku więc idealnie nadają się do pysznego owocowego szejka.
      Jabłczan magnezu też jest w proszku, ale nie rozpuszcza się w wodzie tworzy mieszaninę, więc trzeba zamieszać i dziecko sobie pije, gdy jeszcze wiruje w szklance.

      Chlorella jest w tabletkach, bo wiele dzieci o dziwi lubi ją chrupać, ale mamy ją też w proszku,.

      Mamy też doskonałe probiotyki dla dzieci w żelkach. 1 żelka dziennie, przeczytasz o tym i innych suplementach w podlinkowanym moim wpisie.

      Nie jestem lekarzem
      Pozdrawiam serdecznie Ciebie i dzieci

      1. avatar Bożena 2 grudnia 2024 o 13:41

        14 lat starszy (podwyższony poziom aluminium) , 12 syn młodszy (z podwyższonym ołowiem). Bardzo dziękuję za odpowiedź , koleżanka Panią podczytuje podobnie mi doradziła.

  7. avatar Pablo 3 grudnia 2024 o 15:42

    No i chyba powoli się wyjaśnia, skąd u mnie pewne cechy charakteru, które odbiegają od ogólnie ustalonych i które np. powoduję trudności w pracy (ogromna niechęć, wręcz niemoc do zmiany pewnych przyzwyczajeń, kurczowe trzymanie się czegoś, jak choćby miejsce zamieszkania, stany lękowe związane ze zmianą czegoś itp.).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się
Reklama

E- book „Surowy detoks hormonalny” Wspomoże Twoją równowagę hormonalną! Przepisy na wszystkie pory roku wraz z listami zakupów :)

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum