Ważne! Te 3 suplementy raczej powinnaś stosować w ciąży i kiedy ją planujesz
18 marca 2021
Oczywiście jest to prawda, ale warto pamiętać, że na zdrową ciążę wpływa także tryb życia przed nią.
Wraz ze wzrostem częstości występowania czynników ryzyka, takich jak złe odżywianie, infekcje, alergie i zanieczyszczenie środowiska, pojawia się zwiększone ryzyko komplikacji, w tym zaburzeń płodności i utraty ewentualnej ciąży.
Uważa się, że zyskać można uzupełniając braki odżywcze, wprowadzając odpowiednio bogatą dietę, i dodatkowo odpowiednią suplementację i preparaty multiwitaminowe od 4 do 12 miesięcy przed zajściem w ciążę i przez cały czas trwania ciąży i karmienia piersią. Istnieją substancje, które są w tym kontekście szczególnie korzystne.
Nie tylko zwiększają szansę na zajście w ciążę zmniejszając ryzyko poronienia, ale także wspierają zdrowy rozwój płodu i zapobiegają przedwczesnemu porodowi.
Chociaż lista tych suplementów, zależnie od potrzeb, może się różnić i być dość długa, uwagę zawsze warto zwrócić na 3 z nich: niezbędne kwasy tłuszczowe, kwas foliowy i cynk.
Uwaga:
-
Suplementacja, szczególnie w czasie ciąży powinna być skonsultowana z lekarzem prowadzącym!
-
Dalej spotkasz lokowanie 3, a nawet 4 naszych produktów, które polecamy, gdyż uważamy je za bardzo godne polecenia. Jeśli masz z tym jakiś problem, przepraszamy. Wybór ZAWSZE należy do Ciebie i do Twojego lekarza.
Niezbędne kwasy tłuszczowe
Rola niezbędnych kwasów tłuszczowych w okresie rozwoju płodu jest nieoceniona ze względu na procesy pomagające mu się formować: powstają nowe komórki, tkanki i właściwie cały system, z którego składa się przyszły człowiek. Rozwój płodu wiąże się z wysokim zapotrzebowaniem na kwasy tłuszczowe, a ich podaż zależy od ich dostępności i ilości w ciele matki.
Poziomy kwasów tłuszczowych Omega-3, zwłaszcza DHA, zmniejszają się podczas ciąży, a także u świeżo upieczonych matek, szczególnie tych karmiących piersią. (1)
Niezbędne kwasy tłuszczowe są składnikami mleka kobiecego. W przypadku płodu niedobór tych kwasów, szczególnie EPA i DHA, może prowadzić do słabo rozwiniętego ośrodkowego układu nerwowego, obniżenia masy ciała noworodka i spowolnionego wzrostu mózgu.
Wpływ omegi-3 na ciążę
-
Badania nad kwasami tłuszczowymi omega-3 przeprowadzone u kobiet w ciąży wykazały znaczne zmniejszenie częstości przedwczesnego porodu. (2)
-
W jednym z badań w tym zakresie zbadano olej rybi pod kątem jego wpływu na czas trwania ciąży, masę urodzeniową, ograniczenie wzrostu wewnątrzmacicznego i nadciśnienie wywołane ciążą. (3)
-
Kwasy tłuszczowe omega-3 przyjmowane w ilości 2,7g dziennie porównano do oliwy z oliwek i braku suplementu. Ciąże przy wsparciu omegi-3 trwały średnio cztery dni dłużej, a masa urodzeniowa noworodków była w ich przypadku o 107g wyższa. W badaniu kobiet w ciąży na Islandii wykazano, że te, które spożywały olej z wątroby dorsza w pierwszych 15 tygodniach ciąży, miały dzieci o wyższej masie urodzeniowej. (4)
-
W innym badaniu klinicznym z grupą kontrolną placebo, grupa kobiet w ciąży otrzymujących kombinację oleju z wiesiołka i oleju z ryb miała znacznie mniejszą częstość występowania obrzęków. (5)
Oczywiście warto zwrócić uwagę na źródło kwasów tłuszczowych, które spożywamy. Ze względu na prawdopodobieństwo występowania rtęci w rybach, aby uniknąć jej potencjalnego wpływu na noworodki, należy ograniczyć ich ilość i zaopatrzyć się w wysokiej jakości suplement z najbardziej nowoczesnym sposobem otrzymywania kwasów. Bez metali i transów.
Foliany
Witamina B9, znana szerzej jako kwas foliowy lub foliany, jest szczególnie istotna w czasie trwania w ciąży.
Zapotrzebowanie na nią może się nawet podwajać!
-
Jej niedobór powiązano między innymi z niską wagą urodzeniową noworodków i wadami cewy nerwowej.
-
Zgodnie z jednym z badań, w którym przebadano kobiety, które poprzednio urodziły dzieci z wadami cewy nerwowej, suplementacja folianami wykazała aż 72% efekt ochronny w porównaniu do grupy placebo(6)
-
W innym badaniu wykazano, że ciężarne kobiety, którym podawano foliany w formie suplementu, urodziły niemowlęta ze zwiększoną masą urodzeniową i lepszymi wynikami na skali Apgar. Występowały u nich także rzadziej wady rozwoju płodu i zakażeń okołoporodowych. (7)
Cynk
Cynk jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu i jego odporności. Poziom cynku w osoczu zmniejsza się podczas ciąży o około 30%. (8)
-
A niskie spożycie cynku wiąże się ze zwiększonym ryzykiem poronienia i przedwczesnym porodem. (9)
-
A także z powikłaniami i nieprawidłowościami w porodzie (10)
-
Niski poziom cynku może wiązać się także z wadami cewy nerwowej (11)
-
I niską masą urodzeniową (12)
Suplementacja, szczególnie przy niskim poziomie cynku z naturalnych źródeł, jest zalecana w celu zmniejszenia ryzyka powikłań, zarówno u płodu, jak i u matki. (13)
-
W jednym z badań wykazano zmniejszenie powikłań porodowych. (14)
-
Inne z kolei wykazało niższą częstość występowania nadciśnienia wywołanego ciążą (co wiąże się ze stanem przedrzucawkowym i przedwczesnym porodem) (15)
Chlorella
A całkiem przy okazji przypominam, że genialnym super pokarmem, który powinnaś rozważyć w czasie ciąży jest Chlorella, gdyż zawiera fantastyczny zestaw witamin w kształcie: witaminę H (biotynę), witaminy z grupy B – B1, B2, B3, B6, (o B12 nie wspomnę, gdyż w przypadku witaminy B12 w algach jest to analog, prawdopodobnie bezużyteczny dla ludzi) witaminę C, D, E, kwas pantotenowy i ponownie nieodzowny dla kobiet w ciąży kwas foliowy.
Ma w sobie również minerały takie jak: żelazo, wapń, miedź, jod (w małych ilościach), magnez, mangan, fosfor, potas, selen, sód, cynk. Ogromne ilości chlorofilu i karotenoidów. A także cały szereg aminokwasów endo i przede wszystkim egzogennych. Chlorella oczyszcza organizm z toksyn i metali ciężkich. (Jak zawsze przy kontakcie z nowym pokarmem należy ostrożnie wprowadzać go do diety, jednak szczególnie chlorella (spirulina również, ale w znacznie mniejszym zakresie) może okazać się alergenem).
Oraz, jak zawsze, trzymamy odpowiednio wysoko poziom metabolitu D, czyli D3 w protokole z K2 raczej trzeba w naszej szerokości geograficznej brać.
Uściski:)
Źródła/badania:
-
(1) Hornstra G, Al MD, Van Houselingen AC, et al. Essential fatty acids in pregnancy and early human development. Eur J Obstet Gynecol Reprod Biol. 1995;61:57-62.
-
(2) Allen K, Harris M. The role of n-3 fatty acids in gestation and parturition. Exp Biol Med 2001;226(6): 498-506
-
(3) Olsen S, Sorensen J, Secher N, et al. Randomised controlled trial of effect of fish-oil supplementation on pregnancy duration. Lancet 1992;339:1003-1007.
-
(4) Olafsdottir A, Magnusardiottir A, Thorgeirsdottir H, et al. Relationship between dietary intake of cod liver oil in early pregnancy and birth weight.
-
(5) D’Almeida A, Carter J, Anatol A, Prost C. Women and Health, 1992;19(2/3):117-131.
-
(6) MRC Vitamin Study Research Group. Prevention of neural tube defects: results of the Medical Research Council Vitamin Study. Lancet 1991;338:131-137.
-
(7) Tamura T, Goldenberg R, Freeberg L, et al. Maternal serum folate and zinc concentrations and their relationships to pregnancy outcome.
-
(8) Argemi J, et al. Serum zinc binding capacity in pregnant women. Ann Nutr Metab 1988;32:121-126.
-
(9) Apgar J, Evertt G. Low zinc intake affects maintenance of pregnancy in guinea pigs. J Nutr 1991;121:192-2000.
-
(10) Lazebnik N, et al. Zinc status, pregnancy complications and labor abnormalities. Am J Obstet Gynecol 1988;158(1): 161-166.
-
(11) Buamah P, et al. Maternal zinc tatus: a determinant of central nervous system malformation. Br J Obstet Gynaecol 1984;91:788-90.
-
(12) Malhotra A, et al. Placental zinc in normal and intrauterine growth-retarded pregnancies. 1990;63:613-621.
-
(13) Cherry F, et al. Adolescent pregnancy: associations among body weight, zinc nutriture, and pregnancy outcome. Am J Clin Nutr 1989;50:945-954.
-
(14) Kynast G, Saling E. Effect of oral zinc application during pregnancy. Gynecol Obstet Invest 1986;21(3):117-122.
-
(15) Hunt I, et al. Zinc supplementation during pregnancy: effects on selected blood constituents and on progress and outcome of pregnancy in low-income women of Mexican descent.
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Rzuć też może gałką na to: Dobre suplementy znajdziesz w naszym wellness sklepie This is BIO
Disclaimer: Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, i niekoniecznie wyraża zdanie założycielki bloga, tym bardziej nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.
(Visited 1 948 times, 1 visits today)
A ja się głupia bałam tej chlorelli, a przed ciążą zapodawałam sobie . Od jutra wprowadzam do mojego ciążowego menu 🙂
Pozdrawiam gorąco ! Jestem w 26tc i muszę przyznać, że dzięki temu blogu chyba po części udało mi się zajść w upragnioną ciążę ❤️
Agnes jeśli nie jadłaś chlorelli wcześniej, to zacznij od 1/2 tabletki i powolutku dodając po 1/2 dojdź do 3 gramów dziennie np <3
Jestem w 25 tygodniu ciąży, czuję się znakomicie. Jedynie problem to infekcje intymne, nie wiem jak sobie z nimi poradzić. Suplementuje to wszystko co wyżej, a one nadal wracają. Proszę o jakąś poradę, może coś innego pomoże?
w pochwie powinno być bardzo kwaśno, 2 razy dziennie wkładaj na palcu bio jogurt. 1 małe opakowanie starcza na całą kurację. Trzymaj go w lodówce. Bierzesz B complex?
Tak, b complex biorę. Dziękuję bardzo
Pepsi, ja tez z podobnym delikatnym tematem.. juz przed ciaza miala zapalenie pochwy i duze uplawy dopochwowe.. zazywalam pierwsze jakies czopki z apteki ktore nie pomogly, pozniej bralam kapiel w sodzie z rumiankiem.. swiad znikl ale uplawy na majtkach zostaly.. to juz pewnie trwa z jakies 4 miesiace.. zakupilam teraz czopki exmykehl d4, ale walsnie wyczytalam ze przy ciazy nie powinno sie ich stosowac.. choc to dziwne bo to przeciez homeopatia.. czy mozesz mi cos poradzic? czy te czopki radzisz? czy w moich przypadku tez ten jogurt bio mam aplikowac dopochwowo?
Ciężko to ogarnąć co i jak ..
Im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie od czego zacząć by pozbyć się tego G….Czyli niedoczynności albo chociaż poprawić w jakimś stopniu mój stan zdrowia .
Przestałam chodzić do endokrynologia bo czy na fnz czy prywatnie to tylko dają euthyrox i nic więcej z tym nie robią 🙁
Ech …
Jesteś w ciąży?
Witam, jestem w 5 tygodniu ciąży, wcześniej niczego nie suplementowalam oprócz Wit. D, jestem bardzo zmęczona, nie jestem w stanie myśleć, Pepsi poradz coś, co mam suplementować zeby wrócić do żywych?
B12 https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/2498-sublingual-vitamin-b12-50g-gg–5060040820117.html
Foliany , mamy świetne, ale się skończyły, więc koniecznie kup gdzieś i koniecznie w tej formie L-5-MTHF
Co do magnezu:
Magnez jest antagonistą wapnia, oddajemy go z moczem, ale w przypadku ciąży chodzi o to, aby nie wypłukiwać magnezu w takich ilościach, ale dostarczać go dziecku, z drugiej strony magnez jest niezbędny w ciąży i nie tylko. Robi się to tak, ze tu masz tabelkę:
Zalecenia dziennego spożycia magnezu amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia w miligramach są takie:
Od narodzin do 6 miesięcy 30 mg
Niemowlęta w wieku 7–12 miesięcy 75 mg
Dzieci 1–3 lata 80 mg
Dzieci w wieku 4–8 lat 130 mg
Dzieci w wieku 9–13 lat 240 mg
Nastolatki 14–18 lat 360 mg
Nastolatkowie 14–18 lat 410 mg
Kobiety 310–320 mg
Mężczyźni 400–420 mg
Nastolatki w ciąży 400 mg
Kobiety w ciąży 350–360 mg
Nastolatki karmiące piersią 360 mg
Kobiety karmiące piersią 310–320 mg
I widać, że kobieta w ciąży powinna dziennie zjadać 350-360 mg magnezu, dlatego doradzam 2 kapsułki dziennie Cytrynianu magnezu TiB , bo stanowią 220 mg magnezu, a resztę bierze się z jedzenia gorzekij czekolady, zielonych liści warzyw, orzechów, migdałów, co w sumie zapewni 350 mg. W ciąży również zapewnić należy sobie wapń, szczególnie gdy dieta jest pozbawiona mleka i jego produktów. Tak się składa, że pokarmy zawierające magnez na szczęście zawierają też wapń.
No i to co w artykule, Omega 3 TiB, bierz jedną kapsułkę po śniadaniu razem z d3 z K2, i 1 Cynk TiB
Chlorella i spirulina This is BIO w ciąży wskazane, jesli nie jadłaś wcześniej alg, zacznij od 1/2 tabletki i powoli o pół tabletki chlorelli (potem dopiero spirulina) zwiększaj dawkowanie. 3 gramy chlorelli i 5 gram spiruliny docelowo. Nie jestem lekarzem. <3
Czy mogłabym prosić o pomoc,rozpiskę co mogę u was zapodać siostrze w 3 miesiącu. Chodzi o to,że choruje na padaczkę, ale tak do końca to nie jest,ona jest osobą nerwowa,dobiera sobie do głowy, jak się skumuluje w głowie natłok informacji to wtedy w nocy ma atak.Bierze dalej leki w mniejszych dawkach.Domyslam się, że napewno potrzebuje D3K2 ,omegę, b complex,magnez jej kupuje w postaci chlorku do moczenia stóp. Po ciąży bardzo chce ,żeby weszła na cbd,mnie pomaga.
4 szklanki mnie uzdrowiły ale ona jest niereformowalna,rozumiecie?będzie miała trilion wymówek i wszystko na nie.Co dodatkowo pomoże ja uspokoić?
Wdzieczna♥️
W takiej sytuacji oczywiście dobry organiczny pokarm, dobre witaminy, ale nasz przebogaty zestaw zawiera witaminę A, więc odpada dla ciężarnej, czekamy na foliany. Dla niej zapewne B12, foliany, żelazo, d3+k2, zestaw witamin z lbetacarotenem, zamiast A, ale nie wiem jakie są zalecenia w tym przypadku, nie wiem czy coś nie będzie kolidowało z lekami, kwestia rozrzedzenia krwi. Lekarz, który Ją prowadzi musi podjąć decyzję, raczej wszystkie kobiety w ciąży są wspierane zestawami witamin i minerałów, tutaj jakoś lekarze zachowują się normalnie <3
Pepsi, czym pomóc bliskiej mi kobiecie, która kilka dni temu poroniła? Jak wzmocnić organizm i przygotować do następnej ciąży? Jak zapobiegać aby sytuacja się nie powtórzyła?
Pozdrawiam i z góry dziękuję
Pepsi a probiotyk w ciąży? to dopiero początek ale już myślę żeby czegoś nie przegapić mam już dwójkę starszych dzieci i trochę alergiczne. Nie mogę namierzyć dobrej multiwitaminy bez A. B complex wystarczy czy dodać foliany?
Muszą być Foliany TiB https://thisisbio.pl/witaminy-i-mineraly/3922-foliany-90kaps-tib–5905344040734.html i B12 np G&G to musi być
jedz kiszonek dużo, w ciąży smakują 🙂
Pepsi zauważyłam, że unikasz jednoznacznej odpowiedzi na pytania o probiotyki w ciąży. Chciałabym poznać Twoje zdanie w tej kwestii 🙂 Oczywiście, wiem że nie jesteś lekarzem :)))
bo nie ma jednoznacznych odpowiedzi, niby są jakieś badania, że w pewnych sytuacjach okazały się ok https://www.cambridge.org/core/journals/british-journal-of-nutrition/article/effect-of-probiotic-supplementation-in-pregnant-women-a-metaanalysis-of-randomised-controlled-trials/BC548A261958BFE35BB6FEF48CC41CD2
Pepsi, proszę o informację jakie herbaty ziołowe i jakie oleje mogę spożywać ( lniany, z wiesiołka, z czarnuszki)? Mam mętlik w głowie.
43 lat upragniona ciąża – 7 tydzień. Pozdrawiam!
z wiesiołka NIE na bank! Oleju lninego też nie i siemienia lnianego też nie, i w ogóle nie bierz takich olejów. Najlepiej świeżą tłoczoną na zimno oliwę z oliwek BIO, do tego Omegą 3 w postaci oleju rybiego, gdyż przyjmowanie oleju rybiego i innych suplementów omega-3 w czasie ciąży jest bezpieczne, gdyż są one oczyszczone z toksyn środowiskowych, takich jak rtęć. Możesz brać tę Omega 3 TiB, https://thisisbio.pl/zdrowe-tluszcze/16-omega-3-60kaps-tib–5905344040048.html Ponieważ DHA jest tak korzystny dla rozwoju mózgu i oczu dziecka, większość ekspertów zaleca kobietom w ciąży i karmiącym piersią co najmniej 200 mg DHA dziennie. 1 kapsułka Omegą 3 TiB spełni to wymaganie. Oczywiście nie jestem lekarzem i po konsultacji z Twoim lekarzem. Unikaj siemienia lnianego, oleju lnianego etc podczas karmienia także https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3615982/ Zdrówka Kochana. Napisać Ci co i jak z magnezem w ciąży>?
śliczne dzięki za odpowiedź 🙂 Magnez – biorę cytrynian magnezu na przemian z jabłczanem magnezu – bo mam wrażliwy żołądek a cytrynian mi go podrażnia. Co kilka dni też moczę nogi w magnezie. Byłabym wdzięczna jeszcze za podpowiedzi co mogę pić na ciepło oprócz, oczywiście wody. Moja akupunkturzystka odradziła mi miętę oraz melisę i pokrzywę. Pozostał mi więc rumianek, nagietek oraz biała herbata. Kawę piję jedną raz na kilka dni, oprócz tego inka z mlekiem owsianym codziennie do śniadania. A że jednak lubię pić coś na ciepło to szukam zdrowych alternatyw no a już jesienią to będzie konieczność.
możesz pić kawę bez kofeiny, organiczną This is BIO https://thisisbio.pl/kawy/4273-kawa-ziarnista-bezkofeinowa-bio-100-arabica-250g-this-is-bio–5905344040888.html
Czarna, biała i zielona herbata w umiarkowanych ilościach jest bezpieczna w czasie ciąży. <3
Hej Pepsi! Jestem 3 msc po porodzie miałam CC , karmie piersią i wszystko się sypie. Bóle brzucha i żołądka, częste gazy, ból gardła, wysypka na udach i rękach, pryszcze na dole pleców i wypadanie włosów na potęgę. Z supli biorę D3, omega,magnez, foliany, jod, choline i probiotyk z szczepem Bifidobacterium infantis. Czym mogę się wspomóc ? Pozdrawiam 🤗🤗
Kuracja Greens & Fruits TiB po 1 do śniadania przez 3 miesiące, https://thisisbio.pl/greens-fruits-90tabl-tib-/, a jeśli nie robisz 4 szklanek https://www.pepsieliot.com/4-szklanki-poznaj-najprostszy-z-prostych-codzienny-rytual-oczyszczania-ciala/ to zrób sobie zielony protokół 4 Greens This is BIO https://thisisbio.pl/4greens-100-organic-110g-this-is-bio-/?fast_search=fs wraz z super antyoksydantem Acai Berry This is BIO https://thisisbio.pl/acai-berry-100-organic-80g-this-is-bio-/
Gdy skończysz swoje suplementy przejdź na nasze, są najwyższego gatunku. I nie można brać witaminy D bez witaminy K (polecam https://thisisbio.pl/vitamin-d3k2-90tabl-tib-/) bo porobią Ci się zwapnienia w tkankach miękkich jak np w piersiach <3
Dziękuje za odpowiedź ❤️ A Greens&fruits można karmiąc piersią bo na stronie jest że nie brać w ciąży i karmiąc piersią? I ile czasu pic zielony protokół?
w ciąży nie, bo dużo A, ale nie karmiąc piersią? Zapytaj swojego lekarza, ja nie widzę przeciwskazań
Według lekarza to nic nie powinnam brać bo mam morfologię, mocz i TSH w normach i taka to rozmowa z nim