fbpx
Pepsieliot
Możesz się śmiać, ale i tak za kilka godzin
zmienisz swoje życie...
219 114 736
114 online
46 124 VIPy

Czy zdrowe jelita to długie i szczęśliwe życie?

Jak mają się Twoje jelita?

Nowe badanie, opublikowane w magazynie naukowym Sphere wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Mikrobiologicznego. W badaniu tym chińscy naukowcy zebrali i przeanalizowali dane mikroflory jelitowej ponad 1000 zdrowych osób pomiędzy 3 a 100 rokiem życia.

Mikroflora została zebrana od osób uczestniczących w badaniu i przeanalizowana z pomocą metody sekwencjonowania genów 16S rRNA oraz innymi metodami analizy. W trakcie badań wykazano, że mikroflora niektórych osób powyżej 30 roku życia jest podobna do posiadanej przez osoby dekady młodsze.

Wyniki sugerują, że „zresetowanie” niezdrowej mikroflory osoby w starszym wieku do zdrowszego, „młodszego” poziomu może więc mieć pozytywny wpływ na zdrowie tej osoby w przyszłości.

Dr Rudolph Bedford, gastroenterolog z Centrum Zdrowia Providence Saint John’s w Kalifornii powiedział o badaniu:

Rdzenne środowisko mikrobioty zmieniło całe nasze wyobrażenie o ludzkim zdrowiu i chorobach. Prawdopodobnie najbardziej radykalną zmianą jest to, że zdajemy sobie teraz sprawę, że większość mikrobioty ma kluczowe znaczenie dla całego ekosystemu naszych organizmów.

Powiedział on także, że być może kiedyś naukowcy będą mogli przewidzieć zdrowotną przyszłość osoby właśnie z mikroflory jej jelit oraz zdefiniować i uniknąć pewnych problemów zdrowotnych.

Co robi mikroflora jelit?

Mikroflora jelit między innymi chroni nas przed patogenami i mikrobami. Pomaga także zmieniać żywość w energię. Z wiekiem jej znaczenia dla zdrowia jest coraz większe. Tym bardziej, że mikroflora może chronić nas przed niektórymi chorobami, ponieważ pomaga w trawieniu i działa jak strażniczka ciała pomagająca zapobiec kolonizowaniu ciała przez niektóre czynniki chorobotwórcze, na przykład bakterie.

Jelita a długie życie

To interesujące, dalece sięgające badanie, w którym przeanalizowano jak mikroflora jelit zmienia się z wiekiem. To istotne szczególnie w dzisiejszych czasach, kiedy jesteśmy narażone i narażeni na ekspozycję na szkodliwe dla mikroflory substancje z żywności, którą jemy oraz leków i antybiotyków, które przyjmujemy.

Wszystkie z tych rzeczy bowiem, w rzeczy samej, wpływają na poziom bakterii w jelicie cienkim. A im zdrowszy jest nasz poziom mikroflory bakteryjnej, tym mniejsza szansa na zapadnięcie na niektóre choroby i tym większa szansa na długie życie.

Nie wiemy czego nie wiemy

Nie wszyscy są jednak tacy pewni. Dr Ashkan Farhadi, gastroenterolog z Memorial Care Orange Coast Medical Center, uważa, że nie powinniśmy jeszcze cieszyć się z tego odkrycia. Jak mówi „nasza obecna wiedza o mikroflorze jelit jest jeszcze w powijakach. Rozmawiamy w końcu o milionie gatunków zamieszkujących każdą osobę, z których każdy robi coś zupełnie innego. I dlatego jest to tak dynamiczne”.

Fakt, że kompozycja naszej mikroflory wciąż się zmienia, zależnie od tego co jemy, kiedy chorujemy, czy mamy infekcję i czy stosujemy antybiotyki, może sprawiać, że przyszłe predyspozycje zdrowotne będą trudne do przewidzenia.

Co z probiotykami?

Dr Farhadi podkreśla, że także nasza wiedza o probiotykach nie jest duża. Zauważa jednak, że w wielu schorzeniach, które leczy, jak zespół jelita drażliwego, wrzodziejące zapalenie jelita grubego i wiele innych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, probiotyki faktycznie pomagają wielu pacjentom.

Zauważa on też, że probiotyki i ich jakość powinny być badane, aby można było skuteczniej dostosować je do potrzeb zdrowotnych oraz przesiać rynek z niskiej jakości produktów.

Znaki ostrzegawcze

Wraz z wiekiem nasze ciała się zmieniają. Nie ma do nich jednak dołączonej prostej instrukcji obsługi, która sugerowałaby jakie sygnały można uznać za ostrzegawcze. Kiedy więc przychodzi do odczuwalnych zmian w stanie zdrowia jelit, warto skonsultować je z lekarzem.

Symptomy, na które powinno się zwracać uwagę, to gazy, wzdęcia i uczucie przelewania w żołądku. Mogą pojawić się także biegunki lub niewystępujące wcześniej, częste zatwardzenia.

Dr Bedford mówi, że nie ma pojęcia czym przeciekające jelita właściwie się, bo taki termin obił mu się o uszy, ale sugeruje się, że pojawiają się gdy do jelit przeciekają toksyny, które zostałyby normalnie zmetabolizowane przez bakterie. O to może chodzić w jelicie cienkim (czczym), ale co do dalszej części jelit alternatywni mają na ten temat trochę inne zdanie (czy dr Bedford nie słyszał o gumkach dr Toma O’Bryana?). Ale na szczęście wspólny osąd, że wzdęcia i biegunka są pierwszymi znakami, że w jelicie cienkim mogą występować problemy z poziomem bakterii”.

Dr Farhadi z kolei uważa, że należy zwracać uwagę na zmiany w codziennej rutynie jelit, szczególnie te, które utrzymują się dłużej niż 1-2 dni. Na przykład zwyczajowo udajesz się do toalety codziennie, tymczasem od dwóch miesięcy zdarza Ci się to raz na 4 dni. Wówczas jest to powód do obaw.

Dr Farhadi podkreśla, że warto obserwować zdrowie swojego układu pokarmowego z jeszcze jednego powodu.

„6% populacji ostatecznie zachoruje na raka okrężnicy. Ten zazwyczaj nie daje żadnych objawów, aż do momentu kiedy jest za późno. Jeśli masz ponad 50 lat, idź zrobić badanie przesiewowe, w taki czy inny sposób, ponieważ możesz nie mieć objawów. Jeżeli objawy się pojawiły, jest to konieczne”.

w didaskaliach

Straszenie jest straszne, ale np badanie kalprotektyny nie jest stresujące.

Kwestionowanie badania

Nie wszystkie badania są sobie równe. Dr Farhadi zapytany o przywołane w tekście badanie odpowiedział, że to co widać w wynikach nie jest do końca tym co próbuje się przekazać w liczbach.

Farhadi wypunktował jednak także plusy badania

„Jest w tym badaniu wiele interesujących odkryć i pozytywy. Jeżeli chcemy skupić się na plusach tego co pokazuje badanie, to jest nimi fakt, że kiedy sprawdzamy różnorodność mikroflory jelitowej na dużej ilości populacji w Chinach, otrzymujemy powiązanie potencjalnie bardziej dokładne niż w innych miejscach”.

Ponieważ badanie zostało wykonane na zdrowych indywiduach z Chin, wybranych z poszczególnych podgrup, takich jak żołnierze i policja, nie możemy zakładać, że wyniki byłyby identyczne na przykład w USA. Tamtejszy pokarm jest przetworzony inaczej niż ten dostępny w Chinach, różni się dieta i grupy żywności.

No dobra, nie jesteś chińskim policjantem, ale trzeba przyznać, że JEST COŚ NA RZECZY, i raczej należałoby się zająć prawidłową mikroflorą swoich jelit na poważnie.

uściski & owocek

(Visited 177 times, 1 visits today)
-
Blog pepsieliot.com nie jest jedną z tysięcy stron zawierających tylko wygodne dla siebie informacje. Przeciwnie, jest to miejsce, gdzie w oparciu o współczesną wiedzę i badania, oraz przemyślenia autorki rodzą się treści kontrowersyjne. Wręcz niekomfortowe dla tematu przewodniego witryny. Jednak, to nie hype strategia, to potrzeba.
Może rzuć też gałką na to:

Dobre suplementy znajdziesz w Wellness Sklep
Disclaimer:
Info tu wrzucane służy wyłącznie do celów edukacyjnych i informacyjnych, czasami tylko poglądowych, dlatego nigdy nie może zastąpić opinii pracownika służby zdrowia. Takie jest prawo i sie tego trzymajmy.

Komentarze

  1. avatar Agnes 5 stycznia 2021 o 20:11

    Hej Pepsi,

    Co sadzisz o metodzie bsm? Sciema, czy dziala?

    1. avatar Pepsi Eliot 5 stycznia 2021 o 20:33

      zupełnie nie rezonuję z takimi tematami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sklep
Dołącz do Strefy VIP
i bądź na bieżąco!

Zarejestruj sięZaloguj się

TOP

Dzień | Tydzień | Miesiąc | Ever
Kategorie

Archiwum